Drie zusters in slappe-laeh-toneel over zijn nieuwe „Dagboek van een gek'' „We hebben allemaal iets van dat anders-zijn, dat gevangen zitten in een waan" Avond poëzie van Ida Gerhardt Centrum speelt „Vis voor vier" PAGINA 12 LEIDSE COURANT DINSDAG 7 NOVEMBER l| MÊMÊÊMmM (Van een redakteuren) Net als in 1965 speelt Henk van Ulsen Gogolj's „Dagboek van een gek". Opnieuw een avond solo-toneel met de bittere waan zin van het onbelangrijke Oe- kraïnse ambtenaartje Aksentei Ivanovitsj Popritsjin. Popritsjin de „gek" die uit de verstikken de werkelijkheid vlucht door te bouwen aan een geheel nieuw, bevrijdend leven van fanta sieën, en dromen. Een leven in waan om het leven zin te ge ven: „Ik ben koning Ferdinand de Achtste. Jullie zijn gek. Alle maal". Destijds juichte het publiek, pre zen de critici Van Ulsen's adembenemende en gedurfde éénmansspektakel. Een bijna onbegonnen werk dat Van Ulsen tot ruim 300 Nederlandse voor stellingen bracht, naast opvoe ringen in het Engels en Duits en tournees door de West en Zuid-Amerika. Een krachttoer die uniek en niet herhaalbaar leek. Monodrama Ontspannen bevestigt Henk van Ul sen het: „Niet herhaalbaar, in derdaad, dat doen we ook niet. Dit is een geheel nieuwe vertol king, heel anders dan die van '65. Ondanks het feit dat ik het weer ben die het doet en dat Kees van Iersel weer de regie heeft. Tussen haakjes, ik ge bruikte het woord „we" heel be wust. Het is dan wel een één- mansstuk, maar geen solotoneel. De Fransen hebben er een mooi woord voor: Monodrama. Het is vooral een gezamenlijke produk- tie. Tapijtweefster Ria van Oer- le-van Gorp die de decors ont wierp, Niels de la Large die de „geluidssignalen" componeerde en de slagwerkersgroep van het Concertgebouworkest met wie Schreeuw Nicolai Gogolj schreef het „Dag boek" toen hij 26 was in de vorm van een novelle. De Fran sen Coggio en Luneau maakten er een toneelbewerking van, en die speelde Henk van Ulsen in dertijd begeleid door symfoni sche muziek van componist (to neel en filmmuziek o.a. onze „Mira") Georges Delerue. Dat alles in sterk gestileerde, maar nog net „Russische" decors. Van die succesvolle opzet is nu bijna niets meer over. Van Ul sen: „We besloten die Franse bewerking te vergeten. Ons uit sluitend en volledig te concen treren op de novelle zelf. Die hebben we tot op het merg ont leed. Alles wat op het toneel franje zou zijn hebben we weg gelaten om de stem, je mag ook zeggen „de schreeuw", van Go golj klank en helderheid te ge ven. Dan blijkt nog sterker dan in 1965 hoe universeel en „alle- tijds" die tekst uit 1835 is. Hersen gespin „Die eerste vertolking bij Studio was te illustratief, te decoratief, te uiterlijk zou je kunnen zeg gen. Ik val 'm niet af hoor, dat was toen de beste en enige mo gelijkheid. Maar intussen zijn we en is de wereld zeven jaar verder. We wilden dat Dagboek van een tegenovergestelde kant benaderen. Letterlijk van binnen uit. Als het ware zich afspe lend in het hoofd, in het hersen- gespin van dat mislukte en uit gestoten Petersburgse ambte naartje, die Aksentei. Voor de de cors, of beter gezegd de „in-kle- ding" vonden we de tapijtweef ster Ria van Gorp. Ik ben een bewonderaar van haar werk - het hangt o.a. in het Amster- damse Stedelijk Museum - en we bleken in dezelde geest te kunnen werken. Nu speelt alles zich af binnen drie concentri sche cirkels, door haar ontwor pen en geweven. Aksentei raakt van de buitenste cirkel tenslotte geheel vast in de benauwdheid van de binnenste. Voor de mu ziek hebben we eerst gedacht en gesproken met fluitist Chris Hinze. Uiteindelijk werden we het erover eens dat de fluit toch weer teveel melodie en te wei nig „signaal" zou zijn. Zo kwa men we bij Niels de la Large en de door hem geleide slagwer kersgroep". Alleen Inmiddels staat Henk van Ulsen weer alleen op het toneel. De laatste keer dat hij er „gezel schap" had. was vorig jaar bij de Haagse Comedie als de Nar in Shakespeare's „Driekonin genavond". Van Ulsen is een moeilijk mens, met veel van het demonische dat hij zo vaak op het toneel vertolkt. Hij paste niet binnen de lijnen van gelei delijkheid die het Haagse gezel schap pleegt te gaan. Hij ver dween uit zichzelf. Om weer al leen te zijn. Alleen met de waanzin van Gogolj's Aksentei. Van Ulsen: „Het ging Gogolj ook om ons. Niet alleen om de per soon en de belevenissen van Aleksei. Ook niet om intelectue- len of kunstenaars die men - in Aksentei. Ook niet om intellec tuelen of kunstenaars die men - in psychiatrische inrichtingen of andere manier „anders" zijn. En dus gevaarlijk worden geacht, en dus voor gek worden uitgekreten. Als het erop aan komt hebben we allemaal - u en ik even goed - iets van die ver latenheid, van dat anderszijn, van dat gevangen zitten in een waan. Daar gaat het om". Henk van Ulsen gaat volgend jaar werken aan een avondvullend programma met ge dichten van Ida M.G. Gerhardt. Hij zal daarvoor samen met de dichteres, een keu ze maken zowel uit haar eigen verzen als uit de pas uitgekomen nieuwe dichterlijke psalmen, zoals ze die uit het Hebreeuws herdichtte samen met Dr. Marie H. W. van der Zeyde. Henk van Ulsen vertelde dit tij dens een gesprek over zijn 24 oktober j.l. in Rotterdam in première gegane produk- tie van „Dagboek van een gek". De 45-ja- rige acteur is in zijn Kamper jeugd- en gymnasiumjaren leerling van de classica en dichteres Ida Gerhardt geweest. Hij be wondert haar nog steeds. Waanzin van binnen uit in Gogolj's Dagboek van een gek" ■Hl KUNST EN KUNSTENAARS Het Centraal Museum te Utrecht heeft een beveiliging nodig tegen inbraak die ongeveer 300.000 kost. De Commissie Culturele Za ken heeft b. en w. van Utrecht geadviseerd de raad voor te stel- Het Zingende Zolder-concert van vrijdag 10 november zal gegeven worden door Kees Boeke, blok fluit en Bob van Asperen, clave- cimbel, in plaats van het Quadro Hotteterre dat eerder aangekon digd was. De Amsterdamse schilder Ger La- taster exposeert zijn werken in het Stedelijk Museum van de hoofdstad van 11 november tot 7 januari. Tekeningen van Jan van Herwijnen die in 1965 overleed worden daar geëxposeerd van de 11e tot de 17e december. .Klanten kunnen niet wachten" van Jan Staal zal opgevoerd wor den door de Toneelgroep van per soneelsvereniging ENNIA op vrijdag 24 en zaterdag 25 novem ber in het Ned. Congresgebouw regie van Folgert de Jong. Als het al mogelijk is „Vis voor vier" van Toneelgroep Centrum in een kader te vatten, dan zou dat het „slappe-Iach-toneel" moeten heten. Toneel dat gister avond in de Koninklijke Schouwburg (magertjes bezet) tussen parodie en „camp" bleek in te zweven en in z'n vrijblij vendheid nauwelijks iets voor het steeds betekenisvolle reper toire van Centrum leek. Dat de „gruwelkomedie" van de Oostduitsers Wolfgang Kohl- haase en Rita Zimmer toch een typische „Centrum-voorstelling" werd, ligt dan ook meer aan de vorm dan aan de inhoud. Bin nen de toneel-lijst van de schouwburg staat weer een lijst, waarvoor een „souffleuse" af en toe voor geluidseffecten zorgt en scènes aan elkaar zingt en een pianist allerlei ver vreemdende stukjes muziek weg geeft (als het over „vis" gaat, pingelt hij „Die Forelle" van Schubert). Een dubbele lijst en een dubbele bodem. Want op dat toneel-op-het-toneel wordt een spelletje met het theater gespeeld, acteurs paro- diëren zichzelf en het geheel heeft veel weg van de melodra matische stijl van sommige stomme films-met-explicateur. „Vis voor vier" is het verhaal van drie zusters (ze zijn niet van de lucht dit seizoen), onge trouwd en verzorgd door een huisknecht die behalve voetveeg en sloof ook nog in het ge heim liefdespartner voor de drie joffers is. Wanneer hij z'n werk zat is, komt hij een be loofd zakcentje voor een wereld reis opvragen, maar dan geven de dames niet thuis. De thuis- knecht leigt met chantage en dan ontspint zich een stukje wraak en weerwraak een maaltijd bedorven slapstick-achtig gegoochel flesjes arsenicum tussen i oude kant. Els van Rooden, Ingeborg Els» vier, Elisabeth Hoytink en voort Jacques Commandeur als d huisknecht spelen hun zwaa aangezette spel-met-een-knil, oog-vanverstandhouding voo treffelijk en vooral dankzij hg blijf je kijken. Want in feil weegt die originele theatervon veel te zwaar op dit niemendal letje en is vooral het deel vod de pauze (te vaak onderbrokë door liedjes) soms tergend lanf Voor wie het genoeg is wat „ar ders" op het toneel te zier staat Centrum vandaag en mor gen weer klaar in de Koninklij" ke Schouwburg. BERT JANSMJ. '01710-22244| telefoontjes SLECHTS 2 X BETALEN SLECHTS 3 x' BETALEN Personeel aangeb. fleiwerk on zachtboardplatonds. Tel. 01710-31929. Bekwam» 1» kapster b-Z.a. voor L»l-' den of Leiderdorp, liefst zaterdags vrij. Brieven onder no. 5223 bur. blad. Huish. pers. gevr. Wie wil mij 2 dagen In de week vervangen in mijn huishouden met 2 jonge kinderen, zodat ik mijn werk bij gehandicapte kinderen kan blijven doen. Mevr. v. Emmerik. Wasslraat 65. Leiden. Tel. 42956. Mevr. W. A v.d. Velden. Parnashof- weg S3, Leldschendam. vraagt we gens huwelijk van haar tegenwoordi ge meisje, per 13 nov. a.s. een meisje .Algemene Bank Nederland N.V. Bree- straat 81. Leiden, vraagt een werk ster. Werktijden ma. t/m vr. van 18.00 tot 20.00 uur. Sollicitaties ma t/m vr. van 9.00 tot 17.00 uur. Telef. 01710- 42241, Handels- en kantoorpers. gevr. voor geroutineerde administratieve krachten. Regelmatig plaatsingsmo gelijkheden voor TYPISTES, steno typistes m.t.. dictatonistes. telefonis tes. boekhoudkundige krachten. Loon en secundaire arbeidsvoorzieningen zoals vakantiegeld, volgent c.a.0. Kom eens langs voor nadere inl. of Receptioniste. St. Elisabeth Gasthuis hof, verploegtehuls v. bejaarden, Cae- clliastr. 16, Leiden, vraagt een Jeugdl- en. MAVO-opl. strekt tot aanbeveling. Prima salariëring. Inf. bl) zr. M. Kerck- hoffs. Alg. Hoofdverpl. Tel. 22346 toe- Winkel- en kapperspers. gevr. Caaeleree voor alle mlddagon. behal ve dinsdag en zaterdag, v.d. Krogt Bakkerijen en Levenamlddelenbedrljf. Div. pers. gevr. Aantrekkelijke bijverdiensten, een gezellige baan voor dames die wat tijd beschikbaar hebben. Schrijf di rect Mevr. Vonk, Oude Singel 80. plaatsingsmogelijkheden v Bediende voor onze afdeling groente en fruit, 16-18 jaar, evt. zal. vrij. v.d. Krogt Bakkerijen en Levensmiddelen- bedrijf. Hoge Rijndijk 199, Zoeterwou- de. Tel. 01710-20165. Woningenkamers enz. te huur aang. Wij verhuren klapstoelen, tafels, glas- sorvlezen, koffiezetapparaten enz. Eradus, Herenstraat 94. Lalden. chee. Inlichtingen: dagelijks Antonius Clubhuls, Lange Mare 41—43. Tel. 31626. mooie zonnige kamer met gebruik van keuken. Voor net werkend meisje of verpleegster. Tel. 24044. Woningen, kamers enz. te huur gevr. 5-8 uur, Bachstraat 326, Leiden. Rapenburg 5-9 (3x bellen) of tel. 070686953 (C. v. Deelen). Zaken en financ. Persoonlijke leningen. Van ƒ2000- tot 10.000.- max. aflossing 5 jr.; 2e hypotheek tot ƒ20.000.- max. aflos sing 10 jaar. Inl. Fin. kantoor Om moord. p/a J. Leeflang, Bellamystraat 6. Postbus 141, Gouda. Tel. 01820- 15947. TVradioree. enz. 01710-23739. WeBe Het allergoedkoopste adres voor al uw stereo opneem- en af speelapparatuur. Wie onze etalages ziet. gelooft zijn ogen niet. Vraag event, prijsopgaaf. Breestraaf 3-5. Lei- Goed Idee.v geval kijken bij de grootste en goed koopste bontzaak van Nederland. Duizenden korte en lange bontman tels, bonthoeden en colliers tegen aantrekkelijke lage. vertrouwen. Een 3-jarig garantie- Meer waarborg voor bont. Desge wenst soepele kredietservice. De Bontkoning. Hoogst r Breestr. 32. Leiden. Kunst en Antiek Kunst- en antiekhandel T. Ooms. Voor het vakkundig restaureren van al uw schilderstukken, porselein en aardewerk. Ruim 30 jaar ervaring. Tevens woninginrichting en het goed koopste adres voor omlijsten van pla ten. foto's enz. Haarlemmerstr. 93. Lelden. Tel. 26368. Te koop antieke Franee klok me harpsllnger. Hoorneslaan 454, Katwijl aan Zee. Ook voor U hebben wij een betrouw- Aanhangwagens te koop. Nieuwe aanhangwagens v.a. 600,-. In- er verkoop van 2e-hands aanhangwa gens Fa. Jansen. Hoge Rijndijk 170 01714-2719 Rotterdam-C. Tel. 010-117117. Groot dealer er Aulo Heemskerk offici voor 2 pers. per bus. trein of eigen auto wordt reisgeld terugbetaald. Dus gratis reizen! Vrijdagsavonds tot 9 BOVAG-gar«nliebowi|s. Ie dere keuring mogelijk. Rijksweg Amsterdam-Rotterdam aan de afrit Kaagdorp/Roelotarendsveen. Tel 01713-2666. Bij Meyknecht kunt U uw auto tegen contante betaling kwijt. Wij kunnen hem dan weer na een frisse service beurt mat 3 maanden BOVAG- garantie verkopen. Kom eens langs. Leidseweg 388A, Voorschoten. Te koop 2 Rats wegens overcom pleet. 1 Fiat 1500 comfort met radio 1967 1750. 1 Fiat 600 jagst bouwjr. 1967 1250. J. H. Vellekoop. Veld zichtstraat 13, Zoeterwoude. Tel. 01715-1877. Opel Rekord 1700 bjr '66. bij erkende garage in onderhoud gaaf lakwerk radiaal banden M.L.-methode, radio, t koop, 2 mnd oud. 1000 n nieuwprijs. Ook evenf. Inruil, nes. Parklaan 71. Sassenheim. Lessenclubs goed judo natuurlijk 3port- ol Luiten. Lossen jiu-jitsu, kara- :ondllletrainlng, damesgymn., ju- Ing van A. iploon. Tel. J. Polanen, 4. 1972 en oud E 01710-23728. Schrijf uw kind het nieuwo seizoen ir. Bij wie' Natuurlijk bi) sportschool Luiten. Pieterskerkgracht 9. Leiden. Tel. 01710-23728. voor inlichtingen: Bljlescenlri Thuiswerkbegeleiding van do Alge ne Studenten Arbeidsverlening 01710-32245. Dieren en planten Jagerthekken, zgn. schaarbekken in div riaten. Arbulex Canadion ge ding. Vraagt onzi trum Elma, Th. A Tel. 01722—2134. rcissen In soorten. Alles ex- iliteit, scherpe prijzen. Tuin- n Elma. Th. A. Hydra, Lange- len en uitvoeringen en staan u hierbij met ons advies terzijde Bloemenma gazijn C. L. Mulder. Haarlemmerweg 21 te Leiden. Tel. 20550. en voor de tuin. chrysanten, narcis- len en bijgoed in soorten. Speciale tanbledlng 100 tulpon In 10 soorten roor slechts 10. Fa Th. Hoogkamer, ferenweg 501. Lisse, post Sassen- teim. Tel. 02522-11776. witte voetjes, zoekt goed tehuis. Tel. na 19 uur 24295. Doe het zelf PLAFONDTEGELS hebben wij in 10 verschillende uitvoeringen, ook vouw deuren reeds vanaf 39.50 en dakgo ten uil voorraad leverbaar bij Doe hef ir BOEKENKASTEN, gro. Camping Te koop aangeboden au« soorten tour- en stacaravans. Prijzen va. 1500. Keuze uit 30 stuks Steekter- weg 67a. Alphen a/d Rijn. Tel. 0172073294. Diversen WIJ VERZORGEN AL UW DRUKWERK legen zeer scherp concurrerende prij zen: o.a. visite, geboorte en verlo vingskaarten. huweiljksaankondigin- afwerklng, vlotte bediening. Drukwerk-service Halpa. Haarlem merstr. 64. Tel. 24185. Aangeboden: grole en kleine partijen wandbeeldjes. Hoge Rijndijk 306. Tel. 01710-42616. NIEUWE VRIESKISTEN 2e KEUS 'VOOR OUDE PRIJZEN' 200 Itr425,- 300 Itr590,- 425 Itr790,- 600 Itr99o]- 5 jaar garantie Inhoud verzekerd temperatuur 30 o/C Prijzen incl. BTW Afgehaald 5% korting. Tel. 01710-31726 WEBER KOELTECHNIEK Bernhardstraat 12 Leiderdorp Kunstgebitten reparaties. Klaar ter wijl U wacht. Dag. van 9—4 uur. behalve zaterdags. Ook iedere maandag- en donderdagavond van 7—8 uur. Fa. L. A. v. Berge Henegou wen. Schelpenkade 47. Leiden. Tel. 20794. Bezoek wasaulomafiek „De Een dracht", Zoeterwoudseslngel 14B (In gang De Poort). Uw was schoon en droog gewassen In 35 min. Oroogkast en stoommangel aanwezig. Goopond dag en vrijdag tot 7.00 uur n.m. Zaterdag lot 12.00 u. vjn. Chemisch wassen 4 kg. ƒ7.50. „De Zon" voor uw huishoudwas. Fa. H. J. Dieben. Tel. 21839. Nu ook Cobetstr. 81. „De Zon", voor uw stomerl|, voor 1e klas afwerking. Fa. H. J. Dieben, Zoe- lerwoudsesingel 23. Tel. 21839. Nu ook Cobelstr. 81. Paraplu-rep. (ook voor opvouwbare oa. Knirps). invalidenstokken. wan delstokken Van Oerle. Haarlem merstr. 95. bij de Vrouwensteeg. Re- aangenomen. Tel. 23458. Batontegels In diverse maten, grijs- rood- cn gewassen grintlegels. Uit-, eventueel bezorgd. Tegen scherp Elma. Th A. Hijdra, Langeraar. Tel. 01722-2134. Klein aannemersbedrijf gespeclall- leme verbouwingen en restauraties. Tel. 01712-694. Huwelijk Kit jongedamo. )))33 laar, zoekt een jongeman van ong. dezellde teel de!' no" LC45Z7 bur'blad'5 'e'0U J Dieben. Zoetorwoudsesmgel 23. Tel. 21839. Nu ook Cobetsir 81. To koop aang stalen bureau, prijs prijs 800. De Lampenkoning. Haar lemmerstr. 141. Lelden. Tel. 01710- 41677. R.K. Weduwe 46 jaar zou graag in RK heer ca 50 jaar om de eenzaam heid op te lossen, kinderen uit vorig woord retour onder no. LC 5192 bur. blad. Te koop aangeb. fetttegels. Alle kleuren dir aar. 5 jaar garanlle. Gemak leggen. Tljdolljk Stanley n Smits Woninginrichting, M Hang- legkasten - linnenkasten, wandmeubeien. keukenkasten, keu kens. bureaus en slaapkamers. Enor me sortering. Ultra modern! Niet duur. De Kastenspecialist, Hoogland- u wacht. Haarden, kachels.! en gebruikt voor gas. kolen en I P. Hartwijk, Nieuwe Beesten- 7-11. Leiden Tel. 26627. INLICHTINGEN OVER ADVERTEREN TEL. 01710/22244

Leidse Courant | 1972 | | pagina 12