We houden niet van zuilen Wijkcomité, De Kooi' is geen pressiegroep Rijn en Vliet 18 jaar Veel oranje op winter modeshow van Wilms Floet Middenstanders van Alkemades dorpen tegen „Plassengebied Kooi- wijk EHBO-Zoeterwoude versterkt met 25 gediplomeerden Zoeklicht op: Voorzitter van Westbroek: Geen arts wil in de Kooiwijk wonen )NDERDAG 2 NOVEMBER 1972 LEIDSE COURANT De scheidende mejuffrouw Van Niuner (rechts) overhandigt in ae hal v het huis) de sleutels aan de nieuwe directrice mejuffrouw Van Snel. i ..Rijn en Vliet" (het hart van LEIDEN Het is feest in „Rijn en Vliet", het bejaardencentrum aan de Aaltje Noorderwierlaan in Zuid-West. Tien jaar geleden - om precies te zijn op 5 november - trokken de eerste 84 bewo ners het nieuwe tehuis in, samen met de directrice mejuffrouw A. J. van Nienes. Vanmiddag is dat moment officieel gevierd tij dens een receptie, morgen wordt het gezellig gevierd door de be woners, directie, personeel en bestuur tijdens een feestdiner. De politiekapel zal het jubilerende huis een muzikale hulde brengen. Als een kleine schaduw over het feest ligt het afscheid van mejuf frouw Van Nienes. „Je moet dé slagboom van de 65 jaar niet on der door glippen", zegt ze zelf. Dat is dan ook de reden van haar vertrek. Ze wordt opgevolgd door mejuffrouw M. C. J. van Buel. Gisterenmiddag tijdens de maaltijd werd zij door een van de bewoonsters hartelijk welkom geheten en om te laten zien, dat de nieuwe directrice onder de Rijn en Vlieters is opgenomen, kreeg zij een prachtige plantenbak voor thuis, of voor haar ka mer in het centrum. Over de tien jonge jaren van Rijn en Vliet en van lieverlee ook over de hele bejaardenzorg in Lelden heb ben we gepraat met mejuffrouw Van Buel, enkele bestuursleden, en vooral met mejuffrouw Van Nienes. Ze lijkt een hele wijze vrouw. Bij het weggaan geeft ze een stro kenboekje met „Eigen Wijsheden". Daar staat onder andere in: „Het is een hardnekkig misverstand dat AOW het einde zou zijn. Het is evenzeer een nieuw begin". Misschien hebben de mensen die tien jaar geleden als eersten „Rijn en Vliet" betrokken dat het sterkst gevoeld. Er begon duidelijk een nieuwe fase, waarin ze zelf moesten meewerken om er iets goeds van te maken. De 24 mensen die uit die tijd nog over zijn hebben daardoor ook het grootste gemeenschapsgevoel. „De nieuweren voelen zich wei eens ongelukkig. Ze zijn druppelsgewijs binnengekomen en moe ten zich inpassen in wat er al is. Bovendien zijn ze soms te „jong" voor de rest. Tien jaar geleden begon je met een leeg, materieel huis. Je staat dan met een stuk welvaart in handen, je moet zorgen dat ook het welzijn er komt. Maar het lukte. Na 1 maand was er een gemeenschap". Een ge meenschap die vrij „anti-autoritair" draait. „Ik had mijn inrich- tingsfrustaties al gehad in het Burgerziekenhuis in Amsterdam. Later werd ik directrice van Grecht 10. Toen heb ik geleerd hoe je voor anderen het bos moet openkappen om ze zelf de weg te laten vinden. Het enige wat men hier moet, is leven als een fat soenlijk mens. Ik ga geen stelregels maken. Dan wordt er ge zegd: stel je voor dat ze het allemaal doen, maar ze doen het nooit allemaal, dat is het. In het begin hoorde ik een reactie van een dame: „Wat valt het hier mee. We dachten de vrijheid kwijt te raken". Het in de ei gen waarde laten van mensen, ook als ze ouder worden, komt steeds meer naar voren in het bejaarden-opvang beleid. „Daardoor zal het aanbod voor verzorgingshuizen hoe langer hoe ouder en hulpbehoevender worden. Het moet die kant op: men sen die nog zelfstandig kunnen en willen blijven, niet registre ren". Een tussenvorm tussen in het eigen huisje blijven wonen helemaal op zichzelf en in een verzorgingshuis komen, waar alles voor je gedaan wordt, is de „serviceflat". Ook Rijn en Vliet heeft een galerij daarmee. Het zijn woninkjes voor echtparen. Voor EHBO en maaltijden kan het huis zorgen. Er is regelmatig contact met de galerijbewoners. „Ze voelen zich ernorm betrokken bijn Rijn en Vliet. Aanvankelijk was de opzet, dat men, wanneer men al leen kwam te staan met voorrang in het verzorgingshuis op ge nomen kon worden. Daarvan is echter heel weinig gebruik ge maakt. Tot op hoge leeftijd willen de mensen hun zelfstandigheid handhaven. Ze hebben op de galerij meer ruimte, iets voor zich zelf. Je kunt het eigenlijk zien als een gewone verhuring met bu renhulp". Een klein gedeelte van „Rijn en Vliet" is ingericht als ziekenafdeling. Vooropgesteld moet worden dat het geen verpleeg inrichting is en dat langdurig of ernstig zieken dan ook niet op genomen kunnen worden. Voor directe medische hulp worden de patiënten overgebracht naar een ziekenhuis. Is daarna revalidatie nodig dan wordt dat vanuit het ziekenhuis geregeld. In het geval de mensen zwaar dement worden, dan komen zij - na keuring - in „Marienhave" in Warmond dat op deze bejaarden geheel ingericht is. Zoveel echte zieken zijn er overigens niet. Volgens het zeggen van een bijna 100-jarig: „We zijn zozeer niet ziek, we zijn allemaal mankerenden". Al met al zijn er heel wat mensen nodig om alles draaiende te houden. Voor het grootste deel wordt dat werk ver richt door part-timers, huisvrouwen die een dagdeel komn werken. „Hun inzet is fantastisch. Dit werk draagt tevens bij tot een voor henzelf waardevolle vorming". Mejuffrouw Van Nienes tekent er bijaan, dat „personeelswerving voor de verzorgende beroepen zou gepaard moeten gaan met part-time opleidingsmogelijkheden voor part-time huisvrouwen. Waar blijft de educatieve supermarkt?" Leiden loopt in meer dan een zaak achter, vooral op het sociale vlak. Wat betreft de bejaardenzorg valt dat wel mee. „We lopen in Leiden bepaald niet achter. Misschien zijn we vol gens de theoretische cijfers een heel end. Maar de functie van het verzorgingshuis zal pas werkelijk kunnen worden vastgesteld als er voldoende verpleegruimte en aangepaste huisvesting is. Er moet een verschuiving komen in het hele huisvestingspa troon. De mensen moeten leren dat ze in een flatje beginnen, naar een huis gaan als ze kinderen hebben en weer eindigen in een flatje". „Tien jaar „Rijn en Vliet" - een huis op algemene grondslag, dat wil ook zeggen: iedereen kan binnenkomen (als je maar uit Lel den bent). Er is een bijbelmiddag van een dominee en de pas toor komt ook - zij het niet zo vaak. „We houden niet van zui len" en daarmee is „Rijn van Vliet" getekend, ook voor de ko mende tien jaar. Tot besluit nog een Eigen Wijsheid van „Ni- nus": „Ook van een slecht bejaardenhuis is wel een goed ver haal te vertellen. Hetzelfde geldt ook omgekeerd". Lucia Geurts LEIDEN Evenals vorige jaren gaf gisteravond in Holiday Inn Sportzaak Wilms Floet, Haar lemmerstraat 182, weer haar wintersport-modeshow voor het seizoen '72-'73. Voor de vijfde keer verleende Karin van Wa rneten haar assistentie. Dit jaar voor het eerst is er een beperk te keuze in klnder-skl-kleding, getoond door de bijna 7-jarlge Caroline Wilms Floet en haar vriendinnetje Anneke In hun ski- en snecuwpak, waarvan de pan talons een binnenpljp hebben, evenals de meeste andere ski pantalons. Een nieuw top-merk dat wordt ge bracht is het Duits-Amerikaanse Head: jacks met rugverwerking van rekbaar materiaal, waarin men zich dus goed kan bewe gen, veel ritsen en verborgen zakken, pantalons met leren versterking aan binnenkant bij de voet. Het geheel krijgt een goed slankmakend effect. Ook de Head-collectie pullovers is een genot voor het oog en de kleuren zijn volmaakt bij de pakken te combineren. De ge kleurde ski-schoenen, die tegen woordig veel lichter van mate riaal zijn en reeds vorig jaar werden geïntroduceerd, doen het leuk bij een ski-pak in de zelfde kleur blauw of rood. Oranje was ook een kleur die men veel terugzag bij de jacks, zo wel voor haar als voor hem. Eveneens voor beiden zijn de grappige after-ski-schoenen van langharig bont. Heel geestig vonden wij een blauw overall- pak, met roze afgezet, kort jas je en nauwsluitend mutsje. Ook goed in eigen land te dragen is een opvallend driedelig donker groen wollen broekpak (Head), waarvan de pantalon een grap pige garnering had; het jasje had een capuchon. Zelfs trai- nings-ski's op de lange lat wer den, heel moedig, op de gladde houten vloer getoond. A. P. v. d. S. 1ETERWOUDE De Zoeter- woudse gemeenschap is sinds gisCeravond weer 25 nieuwe EFWers rijker. Eigenlijk is dit reeds het geval sinds zij in het roorjaar met goed gevolg het examen aflegden. Dit is nu offi cieel bevestigd met de diploma- oitreiking welke door de echtge note van de burgemeester, mevr. P. Detmers-Berben, ge schiedde in het Don Boscohuis. sprak daarbij de wens uit dat tnen de verkregen kennis maar zelden in praktijk behoeft te brengen, maar rekende er vast op dat men in voorkomende ge vallen paraat zal zijn., amens 't bestuur van St. Ludwi- na werden cadeaus overhandigd aan de docenten. Dokter W. Kortmann mocht een tweezits- bank in ontvangst nemen en voor mevr. R. v. Dam-Borst tuinstoel. De heer R. v. Dam maakte als rayonleider de feestelijke cursus-afsluiting medé. Overigens zal het bestuur in de komende maanden veel aandacht gaan besteden aan de diploma-verlenging. Het is n.l. gebleken dat velen daarvoor niet in aanmerking komen om dat de hiervoor voorgeschreven oefenavonden niet worden be zocht. Is er voldoende belangstelling voor zal zijn wordt in januari a.s. weer gestart met een nieu we cursus waarover t.z.t. mede delingen zullen volgen. De werkzaamheden voor het be stuur worden steeds omvangrij ker waardoor uitbreiding nood zakelijk is geworden. De dames Vaneman-v.d. Laan. Kuyf-Janson en de Boer-Berk zijn de nieuwe bestuursleden. ALPHEN Op een zeer toepasselijke datum 1 november, de eerste dag van het carnavalsseizoen trad Alex Hoek in het huwelijk met Yvonne Drent. Alex filmt al jaren voor de Cascovieten op de jaar lijkse carnavalsfeestjes. De Cascovieten waren er natuurlijk allemaal en er werd kwistig met honderden filmrolletjes gegooid. De middenstanders van Rijpwe- dernemen tegen het in voorbe tering en Oud Ade, verenigd in reiding zijnde streekplan Pias- de plaatselijke afdeling van sengebied. „Sint Thomas More" gaan hun De voorgestelde vergroting van landelijk bestuur verzoeken na- het wateroppervlak van het mens hen de nodige actie te on- Plassengebied vinden de mid denstanders van de twee Alke- madese kerkdorpen letterlijk een zuak van „geld in het water smijten". Aan meer water Is geen behoefte hooguit een dag of zeven per jaar wel aan meer oeverlengte waar men kan genieten van het om ringende landschap. De bevolkingsgroei, die volgens het voor-ontwerp van het streekplan, sterk wordt afge remd vooral In de kerkdor pen verontrust de midden standers op voorhand in hoge mate. De bestaansmogelijkhe den van scholen en winkels wordt hier direct door bedreigd, aldus was men unaniem van mening. Via het landelijk be stuur wil men de plannenma kers ook in overweging geven bij Rijpweterin een camping en een goede jachthaven te si tueren. Ter plaatse is daar ruimte voor en bovendien zullen deze objecten de nodige impul sen kunnen geven. Laatste punt waar de afdeling zich over uitsprak was een koopavond. Er was daarvoor maar een matige belangstelling. »H.et zijn vooral de ouderen waar het omgaat. Voor hun is ner- [gens ruimte We hebben Pater de Ponti wei en als je ziet wat die man doet met die jongens in een kleinere ruimte dan hier de huiskamer, dan sta je er nog versteld van", aldus de heer Van Westbroek. Maar helaas zijn het over het al gemeen alleen jongeren uit de nieuwe Kooi die in zijn jeugd honken komen. De jeugd uit het oudere gedeelte is ook welkom, maar zij zoeken het liever op straat. Het is daarom ook zo be langrijk. dat het wijkcomité er wat aan probeert te doen. hebben ons als doel gesteld de ontplooiing van de bewoners I zoveel mogelijk te bevorderen. Dit uitte zich bijvoorbeeld een jaar geleden toen een aantal studenten met een huiswerkcur sus begon. Je kunt mij niet wijs maken, dat de jeugd hier min der intelligent is dan de jeugd in een beter gesitueerde wijk. Dat ze minder mogelijkheden krijgen dan hun leeftijdgenoo tjes is wel duidelijk. Zij wonen vaak met veel broers en zusters in kleine huizen waardoor huis werk in de kamer gemaakt moet worden. Vaak komt daar nog bij dat ze geen push van thuis krijgen. Hun ouders zijn vroeg gaan werken. Hun vriend jes gaan ook vroeg werken. Aangezien er bij de jeugd altijd de neiging bestaat te doen wat hun omgeving doet, is het niet De huiswerkcursus is echter toch een groot succes gebleken. Het is voor leerlingen voor het vortgezet onderwijs. We heb ben met het plan gespeeld ook voor de lagere school een derge lijke cursus op te zetten. Dat is echter nog niet helemaal rond. We weten niet in welke vorm we trekkelijk te maken. We dach ten aan projecten maar je weet nooit of ieder dan aan zijn trek ken komt voor wat betreft zijn zwakst? punten op school." Behalve met de studentenorgani saties onderhoudt het wijkcomi té allerlei mogelijke contacten, zt&als met de gemeente. „Wij Het „groene hart(je)' zijn hier in de Kooi altijd een beetje dood gezwegen." Dit blijkt uit het feit dat er na 1939 geen nieuwe voorzieningen meer in de wijk zijn gekomen. Het wijkcomité- vond dat daar iets aan gedaan moest worden en nodigde B. en W. uit eens een kijkje te komen nemen. „We lieten ze zien. wat ze als stads bestuurders eigenlijk allang moesten hebben gezien. Maar er waren raadsleden bij die nog nooit in de Kooi zijn geweest". Toch heeft de eer Van West broek bereikt, at er met de laatste begrotingsbesprekingen het Kooipark, waar het meestal wat minder rustig is, dan hier lijkt een aantal problemen in de Kooi prioriteit verwierven. .Wij willen eigenlijk zonder een pressiegroep te zijn ook bij de gemeente en verbetering van onze leefsituatie te krijgen. Ik zeg uitdrukkelijk zonder een pressiegroep te zijn. want daar schrik je onherroepelijk mensen mee a.'. Je kunt je politiek gaan opstellen, maar dan bereik je een bepaalde groep niet. Je ku t je on.'essioneel opstellen en ook dan heb je niet iedereen. Bovendien zijn je onderhande- logelijkheden kleiner. Het een zo groot ngpnoj aal er mogelijke groep mensen te be reiken voor zoveel mogelijk Helaas lijken de Kool-bewoners niet altijd even blij met de acti- viteite.i van het wijkcomité. Op openbare vergaderingen komt alleen het bestuur bij elkaar. De bewoners over wie ze praten laten et af weten. „Behalve wanneer het hun direct aangaat. Wanneer ze weten, dat we bij voorbeeld over de verkeerssi tuatie in de Bloestraat of over huurverhoging in een of andere straa^ gaan praten. Dan komen ze Opeens wel. Voor de algeme ne problematiek bestaat geen belangstelling. Er is hier hele- mal zo'n houding van „Ze doen maar". Dat is eigenlijk nooit anders ge weest. Vanaf zijn oprichting in 1970 heeft het wijkcomité het zonder de bewoners moeten doen. Ondanks dat gaat de heer Van Westbroek moedig verder op het hobbelige pad van reno vatie en verbetering van de leefsituatie voor de Kool-bewo ners. „Natuurlijk hebben we ook wel het eén en ander bereikt in die twee jaar dat we nu bezig zijn." Zo heeft het Diensten'entrum een dependance in de Kooi-wijk Er is een tafeltje-dckje voor de bejaarden. Met het oog op de ingewikkelde problematiek is er ook een sociale raadsvrouwe in de wijk, die wekelijks spreekuur houdt voor de bewoners die niet weten tot welke instantie zij zich moeten wenden om bijvoor beeld belastingaftrek te krijgen of een bepaalde huursubsidie. Langzamerhand wordt er ook iets gedaan aan de straatver lichting van de wijk. „Helaas nog niet afdoende. Maar je moet jr altijd rekening mee houden dat veel in de ambtelij ke molen blijft zitten". Over het Kooipark, he' groene hart van de v/ilk, praat de heer Van Westbroek liever niet. „We hebben er wat meer banken ge kregen, maar eigenlijk is het te klein voor een wijk van 800(1 be woners." Een kijkje rond het park leert dat er geen moge lijkheid bestaat het park uit te breiden. Bovendien is het park allaang geen wandelgebied meer aangezien de jeugd er een racebaan van gemaakt heeft. Ook de gezondheidszorg In de wijk baart het wijkcomité zor gen. „We hebber, nier een arts die af cn toe spreekuur in de wijk houdt. Voor klachten bui ten deze spreekuren moeten de bewoners vaak helemaal naar het andere eind van de stad. Dat is nog p.een bezwaar voor jonge mensen, maar vooral de ouderen, die vaak geen telefoon hebben en slecht ter been zijn is het een wanhoop. We hebben weieens gedacht aan een groep- spraktiik hier in de wijk, Dat is nog niet gelukt om de doodeen voudige reden, dat artsen niet in d«ze bulzen willen wonen", aldus di heer Van Westbroek.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5