Turkse kapers geven zich over Caballero filter Anders dan andere filters 1972 Onzekerheid en teleurstelling na EEG-top £eidóe(2owant Veel gevallen van voedselvergiftiging in zomer Alle gijzelaars ongedeerd Wraak op meisje: huis branddeaf Conflict bij „Achter het nieuws 99 BP ontslaat 118 mensen Nederland vraagt Z.-Afrika om dialoog Toch Passie spelen in Tegelen R 197, JlNSDAG 24 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Van onze correspondent ftUSSEL „Ik vraag me af", zei gisteren dr. Sicco Mansholt, voor zitter van de Europese Commissie op een persconferentie na het ^opberaad, „wat een Europese unie zou kunnen betekenen." Hij be twijfelde of het een Europese regering met zich mee zou brengen die verantwoording schuldig is aan een enkelvoudig Europees parle ment. De negen ledenstaten van de EEG hebben besloten om in 1980 'een Europese unie te bereiken, maar Mansholt is van mening, dat dit noch een confederatie, noch een echte federatie zal zijn. jansholt had er wel vertrouwen in, dat de negen tegen het einde van (het volgend jaar erin zouden slagen om een Europees regionaal ont- Hvikkelingsfonds op te richten. Hij vond het jammer dat de regerin- 'gen geen overeenkomst hadden bereikt over een garantie om jaar lijks de invoer uit ontwikkelingslanden met 15 procent te laten toe- Iriemen, en om de financiële steun van de EEG-landen te vergroten ■tot 1 procent van hun bruto nationaal produkt. bk de leiders van de belangrijkste partijgroeperingen in het Europe- fee parlement christen-democraten, de Europese democratische iunie (gaullisten), socialisten en liberalen hebben gisteren een Ipersconferentie gegeven. Alle politieke leiders, behalve Triboulet l(gaullisten), gaven uitdrukking aan hun teleurstelling over de zeer vage verwijzingen in het slotcommuniqué naar de ontwikkeling van de bevoegdheden van het Europese Parlement. ANKARA (AP) De vier Turkse terroristen die zon dagochtend een Turks lijn- vliegtuig hadden gedwon gen in de Boelgaarse hoofd stad Sofia te landen, hebben zich gisteravond aan de Boelgaarse autoriteiten overgegeven. De meer dan zestig passagiers, die gedu rende 38 uur in het vliegtuig gevangen hadden gezeten, werden ongedeerd in vrij heid gesteld. De kapers hebben om politiek asiel in Boelgarije gevraagd na dat zij zich hadden overgegeven. Dit politiek asiel zal hun waar schijnlijk worden verleend. De kapers, allen studenten, heb ben in Sofia gezegd dat hun doel was „het Turkse bewind omver te werpen en een marxistisch-le- ninistisch systeem in te stellen". Twee van de kapers zijn betrok ken geweest bij een aanval op klaarlichte dag op de comman dant van de Turkse militie in mei van dit jaar, aldus de Turk se zegslieden. De aanvallers ont snapten nadat zij de comman dant, generaal Kemalettin Eken, in zijn woning in Ankara hadden verwond. De vier terroristen kaapten het vliegtuig zondagochtend toen het met 67 passagiers en een beman ning van tien koppen voor een binnenlandse vlucht van Istan- boel op weg was naar Ankara. Nadat zij op het vliegveld van Sofia enkele personen hadden laten uitstappen, dreigden zij het toestel met passagiers en be manning op te blazen als de Turkse regering niet zou ingaan op een lijst van zes eisen, waar onder de vrijlating van dertien veroordeelde linkse activisten. Het Turkse kabinet, dat zondag en gisteren voortdurend in zitting bijeen is geweest, weigerde met de kapers te onderhandelen. Wel zou de Turkse regering de Boel gaarse autoriteiten hebben laten weten dat zij zich niet zou ver zetten tegen het verlenen van po litiek asiel aan de kapers in ruil voor de vrijlating van de gijze laars. AMSTERDAM De Am sterdamse politie heeft een 22-jarige man aange* houden, die bekend heeft in de nacht van zondag op maandag brand te hebben gesticht. Hij had moeilijkheden met een meisje, dat op de eerste verdieping van het pand woonde en stak uit wraak haar jas in het portaal in brand. Daardoor brand den echter de eerste, tweede en zolderverdie ping uit en kreeg het be nedenhuis flinke water schade. De politie hield de jonge man aan, omdat hij bij de brand rondscharrelde en aan omstanders vroeg of er slachtoffers waren. Hij zei nooit de bedoeling te hebben gehad dat het hele huis zou afbranden. Moskou kiest eieren voor emigratie belasting MOSKOU (UPI) Het vraagstuk waarmee de Russische regering onlangs werd geconfronteerd was: het handhaven van de zo genaamde diplomabelasting voor elke Joodse academicus die naar Israël vertrekt of het openen van de deur voor Ameri kaanse exportkredieten. Moskou sloeg de voordeligste richting in en koos voor de Amerikaanse kredieten. Zowel Russische als amerikaanse woordvoerders ontkennen dat er van een dergelijke ruilhandel met zoveel woorden sprake is geweest. Maar nog geen twee uur nadat het Witte Huis had aangekondigd dat op 18 oktober een handelsovereenkomst was gesloten met de Sovjet-Unie kre gen joodse gezinnen in Moskou te horen dat zij onmiddellijk naar Israël konden vertrekken zonder de belammerende diplo ma-belasting te betalen. RAATSBURG (ANP) Er zijn .uitermate sterke aanwijzin gen" dat in Turkije gevangenen worden gemarteld, „niet inci- lenteel, maar vrijwel systema- isch", aldus heeft het Tweede- kamerlid P. Dankert (PvdA) gisteren in de assemblee van de Raad van Europa verklaard. trouwbare berichten spreken 'an ca. 2000 gevallen van mar- eling in de anderhalf jaar dat Systematische martelingen in Turkije de staat van beleg in het over grote deel van Turkije van kracht is. De journalist Erdog- du is tot zeveneneenhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld voor het uitgeven van een krant, voordat de staat van be leg van kracht werd. Dankert kwam tot zijn conclusies mede op grond van een onder zoek dat namens Amnesty In ternational is ingesteld. De acti viteit van 400 k 500 terroristen is geen argument om de con ventie voor de rechten van de mens buiten werking te stellen. I (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Naar verluidt is opnieuw het conflict opgelaaid, dat al langer bestond in het re dactieteam van VARA's jour naalrubriek Achter het nieuws. Bas Roodnat, Pier Tania, Jaap Walvis en regisseur Siem Suur- hoff zouden het niet eens zijn met het beleid van chef Hans Jacobs. Een rol hierin speelt het geknoei met beelden afgelopen zaterdag, toen bij het verslag van de dis cussie tussen Wiegel (VVD) en Den Uyl (PvdA), in Groningen, voor Den Uyl bestemd applaus toegevoegd zou zijn aan een op merking van Wiegel, die op dat moment een verwijt richtte aan het adres van de heer Den Uyl. Redacteur Bas Roodnat: „Deze kwestie heeft inderdaad ook iets met dit conflict te maken, maar speelt niet de hoofdrol. Vandaag en morgen wordt er over deze moeilijkheden gepraat. Mogelijk geven wij in de tweede helft van de week dan opening van zaken". UTRECHT (ANP) De zomer van 1972 heeft die van 1971 met zijn rekord aantal gevallen van voedselvergiftiging geëvenaard. Bij de geneeskun dige inspectie van de Volksgezondheid werden per week 250 gevallen bekend. Aangezien de er varing heeft geleerd, dat maar ongeveer vijf pet. van de patiënten een dokter opzoekt, kan het wer kelijke aantal gevallen van voedselvergiftiging dus op 5000 per week worden geschat. Dit heeft prof. dr. D. A. A. Mossel, hoofd van het bacteriologisch laboratorium van het centraal in stituut voor voedingsonderzoek TNO verklaard. Voedselvergiftiging, waarbij paratyfus een overwe gende rol speelt, is, aldus prof. Mossel, medisch gezien nauwelijks ernstig. Alleen babies, hoogbe jaarden en mensen die al aan andere ziekten lijden kunnen risico's lopen, maar het overgrote deel van de patiënten is binnen één twee dagen weer genezen. De problemen liggen vooral op het sociaal-hygiënische vlak. Ernstiger zijn bepaalde schimmels die op voedings middelen (zoals roggebrood) voorkomen en die vaak alleen maar als „schoonheidsfoutjes" wor den beoordeeld. Recent onderzoek heeft uitgewe zen, dat deze schimmels bij geregelde consump tie chronische schade aan de lever en de bioed- bereidende organen kunnen veroorzaken. AMSTERDAM De Benzine en Petroleum Handel Maatschap pij, de Nederlandse tak van Bri tish Petroleum, gaat 118 mensen ontslaan. Dit wordt veroorzaakt door een inkrimping of uitbeste- i ding van een aantal activiteiten, zoals enige inkrimping van het j hoofdkantoor, het sluiten van vier ditrictskantoren en kleine .benzinestations. Aanvankelijk zouden 183 personeelsleden moe- I ten afvloeien, maar 15 hebben vrijwillig het bedrijf verlaten en 45 zijn overgeplaatst binnen de i BP. 65 van de 118 die nu moe ten vertrekken, kunnen worden geplaatst bij ondernemingen waaraan de BP nu werk uitbe- j steedt, zoals vervoer en opslag, j Er werken in Nederland 900 mensen bij BP, waarvan 250 op de raffinaderij in Europoort. NEW YORK (ANP) Wanneer niet spoedig door Zuid-Afrika inhout wordt gegeven aan een dialoog over de apartheid, dan zal dit naar de mening van Nederland onvermijde lijk uitlopen tot geweld, aldus de Neder landse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties C. W. J. Jonckheer gisteravond bij de debatten in de speciale commissie van de Verenigde Naties over de apartheid in Zuid-Afrika. Hij herhaalde het Nederlandse standpunt dat apartheid in beginsel en als vorm van prak tische politiek moet worden verworpen, om dat het een ernstige en systematische schen ding van de rechten van de mens is. Zo'n schending is ook in tegenspraak met de algemeen aanvaarde beginselen van de in ternationale rechtspraak. TEGELEN (ANP) De repetities voor de Passiespelen 1973 zijn maandagavond weer begonnen. De nieuwe regisseur is de heer H. Thissen, die van de eerste opvoering in 1931 af met de Tegelse passiespelen is ver bonden, o.m. als vertolker van de Judas- en Caiphasrol. Bij het passiespel 1973 zullen ruim 230 perso nen zijn betrokken. De tekst zal weer van pater Jac Schreurs zijn, bewerkt door dr. Gabriel Beckers. De première is zondag 20 mei 1973, waarna op nog tien volgende zon dagen het spel zal worden opgevoerd in het openluchttheater De Doolhof. Onlangs was het twijfelachtig op de spelen voortgezet zouden worden i.v.m. de tanen de belangstelling. Overheidspersoneel wacht met bezorgdheid af F. kringen van het overheidspersoneel wacht men met bezorgd heid af welke beperkende maatregelen de overheid naast de alge mene versoberingspol itiek gaat nemen ten opzichte van haar eigen personeel. Door de motie-Andriessen heeft de Tweede Kamer de regering uitge nodigd nieuwe maatregelen terzake van de rechtspositie van het overheidspersoneel niet eenzijdig te nemen, maar daarover alsnog „een open overleg" met de vertegenwoordigers van haar werkne mers te voeren. Sedertdien heeft minister Geertsema geprobeerd aan te tonen dat hij niets buiten de Kamer om beslist heeft. Maar de bonden van het overheidspersoneel blijven erbij, dat de minister hen voor voldongen feiten heeft gesteld en zij vragen zich nog steeds af of het overleg waartoe minister Geertsema zich alsnog be reid zou kunnen tonen dan wel zo open is, dat de bewindsman be reid is voor redelijke tegenargumenten te zwichten. Een groot deel van het overheidspersoneel voelt zich gedrukt in de hoek waar forse klappen vallen. Ontslagen door bedrijfssluiting of fusie vallen er onder het overheidspersoneel weliswaar minder dan bij het vrije bedrijfsleven, de regering heeft toch diverse plannen in petto die haar personeel onaangenaam zijn. Om te beginnen blijft de forse spreiding van rijksdiensten ook al werd die zaak wel in nauw en redelijk overleg met vertegenwoordi gende bonden doorgesproken voor menig ambtenaar individueel een onaangename zaak. Nu komen daar maatregelen als een hogere pensioenpremie, intrekken van de voordelige kindertoeslagregeling overheidspersoneel en intrekking van de premie-spaarregeling rijks ambtenaren 1968 bovenop. Is het extra offer dat nu van het overheidspersoneel gevraagd wordt nog redelijk te noemen? Rechtspositie JUT ET overheidspersoneel zelf spreekt van een salarisverlaging wel ke voor praktisch allen uit het pakket maatregelen gaat voort vloeien. Buiten het overheidspersoneel valt evenwel ook een opmer king als: vermindering van een bevoorrechte positie. De bekende kwestie van de voorrechten die buiten een kring van betrokkenen wel, en van nadelen die niet gezien worden. Inderdaad heeft het ambtelijk personeel en hiermee gelijk te stellen groepen op het gebied van pensioenregelingen een voorsprong op een groot deel van de andere werknemers. Al was het bijvoorbeeld alleen maar door het waardevaster karakter van het overheidspen- sioen. En er zitten aan een overheidsfunctie meer voordelen vast waarvan anderen moeten constateren: „Dat hebben wij niet". Maar het overheidspersoneel heeft in zijn rechtspositie ook aspecten die minder aantrekkelijk zijn: een zekere stroefheid van systeem, geen kans om vanuit een strijdpositie voor verbetering van rechten te zorgen, weinig kans om bij welvaart of bijzondere prestaties ex tra te profiteren. Er zijn ook in de na-oorlogse situatie momenten geweest, waarop om diverse redenen sommige sectoren van het bedrijfsleven op een uit tocht vanuit het overheidspersoneel konden rekenen. En wel vaak maar niet altijd alleen vanuit de groepen bijzonder gekwalificeerde werkers. Doorgeschoten? JgOVENDIEN mag van een overheid die een goede sociale behan deling voor werknemers propageert verwacht worden dat ze zelf het voorbeeld geeft. Is onze overheid daarbij te ver doorgeschoten? Ons lijkt het redelijk, dat gelet op de praktijk een regeling als de pre miespaarregeling ter discussie wordt gesteld, dat over de mérites van een bijzondere kindertoeslagregeling nog eens nagedacht wordt nu het hele systeem van de kinderbijslag op de helling wordt gezet. Maar of het eerlijk is zonder reële inspraak van de eigen werkne mers en zonder reële compensatie voor de rijkspensioenen een hoge re premie te gaan vragen? In het verleden is de regeling der overheidspensioenen vaak voorge houden als een integraal onderdeel van een beleid zoals de Neder landse overheid dat ten opzichte vn haar eigen werknemers redelijk vond. Wordt nu de norm van die redelijkheid te ruim gevonden, of is hier sprake van een eigensoortig stukje profijtbeginsel? We zijn benieuwd waar het zwaartepunt van minister Geertsema's ar gumentatie komt te liggen. GESCHIEDENIS KAN ZICH HERHALEN ji^ET het vandaag verschenen vierde deel van zijn geschiedschrijving van Nederland in Oorlogstijd is dr. L. de Jong in een van dc moel- lijkse en gevaarlijkste perioden in onze historie terechtgekomen. Enerzijds moet hij als geschiedschrijver oordelen over politieke, maatschappelijke en persoonlijke gedragingen van Nederlanders, die in de periode mei 1940-maart 1941 de gang van zaken in he: be zette land mede hielpen bepalen. Anderzijds zal hij menigeen, die nog in leven is, opnieuw in de publieke sfeer halen, waardoor velen achteraf opnieuw geconfronteerd zullen worden met oordeel of ver oordeling. Is dit achteraf oordelen juist, nadat speciale rechtbanken als tribunalen en bijzondere gerechtshoven en nadat de parlemen taire enquêtecommissie jaren geleden al hun oordeel gegeven heb ben? Wij dachten dat dit omwille van de geschiedschrijving toch noodzakelijk is. Geschiedschrijving immers is het vastleggen van het verleden, om het heden beter te kunnen beoordelen en om de toekomst een bepaalde lijn te kunnen geven. Het heden is namelijk onlosmakend verbonden met het verleden en daardoor ook weer met de toekomst van ons land en de nieuwe generaties Nederlan ders. TYE soms desatreuze beleids- en beoordelingsfouten in het verleden blijven dikwijls doorwerken in het helen en dat is ook het geval ge weest met de eerste perioden van bezet Nederland. In die eerste pe rioden zijn grote beoordelings- en beleidsfouten gemaakt over dé be doelingen met bezet Nederland van het nationaal-socialistische Duitsland. De tegenstellingen, daardoor tussen verschillende groe pen Nederlanders ontstaan, zijn later verdiept en verscherpt, waar door zij ook na de oorlog hebben doorgewerkt in de politiek-maut- schappelijke verhoudingen van Nederland. De tegenstellingen bij voorbeeld tussen de opvattingen over beleid en oordeel van menig Nederlands „autoriteit" in de bezettingsperiode en een groot deel vqn het Nederlandse volk werken nog steeds na. Zij hebben na de oorlog doorgewerkt tijdens de Indonesische kwestie, die tenslotte ook in de politiek tot een breuk leidde, zij hebben doorgewerkt in de opvattingen binnen en tussen de politieke partijen en in de ver houdingen „gezag en macht" in Nederland. En uit het recente ver leden herinneren we ons nog maar al te goed hoe deze tegenstellin gen Nederland opnieuw verdeeld hebben, toen de gratieverlening van de Drie van Breda aan de orde kwum. De „autoriteit" nam ook toen weer afstand van de opvattingen van een groot deel van het Nederlandse volk. Omdat „koele staatsmanskunst zulks vereist". FkE Nederlandse „autoriteit" wie dit ook moge zijn, want velen kun- nen ertoe behoren heeft in de historie steds de neiging gehad zich te weinig te bekommeren om de opvattingen die in het volk le ven. Ook thans is dit weer het geval nu deze „autoriteit" voortdu rend gaat praten over de vierde Franse republiek, die thuns in Ne derland dreigt te antstaan door de polarisatie van de Nederlandse politiek. Dit soort argumenten gebruiken is speculeren op een be paalde angst bij de bevolking; argumenten die ook tijdens de oorlog menig keer gehanteerd zijn, ook door de Nederlandse „autoriteit" van toen. Daarbij wordt dan telkens weer vergeten, dat macht en gezag van de „autoriteit" geschapen worden door het volk zelf. Wanneer men tenminste in de democratie blijft geloven. Ook om deze redenen blijft het noodzakelijk dat het verleden als geschied schrijving vastgelegd wordt voor de toekomst. Ook met onze histo rie zal dit gebeuren, of we willen of niet. Carnaval eert rechercheur die bom verwijderde HEESCH (ANP) De Rotter damse rechercheur Wanders, die vorige week maandag met gevaar voor eigen leven eer bom verwijderde van de gevel van de „Bank of America" is door de Stichting Carnaval in (ADVERTENTIE) automatiseringstechniek tv. meet-, regel- en besturingsinstallaties Sdiied«m (OIO) 28 94 85* Heesch onderscheiden met de „houtere kreuge" ofwel de „houten kruiwagen". De Hee- sche carnavalsstichting bewijst met deze onderscheiding eer aan personen, die „geïmponeerd hebben door het verrichten van een bijzonder daad". De „hou tere kreuge" zal de Rotterdamse rechercheur op elf november tijdens het carnavalsbal van de stichting worden uitgereikt. Ontslag dreigt voor pastores Dominicuskerk in Amsterdam I AMSTERDAM (KNP) De vijf pastores van de Amsterdamse Doml- I nicus-parochie zullen door de bisschop van Haarlem ontslagen wor den wanneer in hun kerk een gehuwd priester zal voorgaan. Zoals I bekend werd het voornemen, dut gehuwd pastor H. Oosterhuis zon- I dag zou voorgaan, niet uitgevoerd. I Men gaf er de voorkeur aan om eerst aan de parochiegemeenschap i een vertrouwensvotum te vragen. De uilslag van de enquête, waar- j bij zaterdag en zondag 713 van de 768 kerkgangers verklaarden achter hun pastores te blijven staan, ook als de bisschop hen zou ontslaan, is dezer dagen bij het huis van de bisschop afgegoven. Zaterdag warende pastores reeds in Haarlem geweest, waar de bis- j schop hen had gezegd dat ontslag zou volgen, indien een gehuwde I priester zou voorgaan. Binnen het team van pastores zal nu eerst overleg plaatsvinden om te beslissen welke gehuwde pastor wanneer zal voorgaan.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9