Sein groen voor beraad in Helsinki Kerken moeten polarisatie in Z.-Afrika keren NRP IN EEN; BAP IN GEEN KIESKRING Kerst-inns weer op gang COMMANDO'S VERHOORDEN GEVANGENEN" HARDHANDIG Aniin in Studie in V.S.: beperk termijn voor bisschop KORTE METTEN „Niet op zaterdag" Open Kerk' weer bijeen op 4 november KERK EN WERELD DINSDAG 24 OKTOBER 1972 rijen. ■den d<j BRUSSEL (ANP) De permanente raad van de NAVO in sê voor" Brussel heeft gisteren zijn fiat gegeven aan de multilate- i Lucas ra'e voorbereidende besprekingen voor de Europese vei lt men ligheidsconferentie. Die besprekingen kunnen nu op 22 no- idschap- vember in Helsinki beginnen. al ordt tot istelling apschil- 1 De raad ging ook akkoord met op een door Moskou voorgesteld aas„^I(j tijdschema (tweede helft janua- mderen. ri volgend jaar) voor het begin- Het NAVO-standpunt, namelijk ;dael. dat een bepaald evenwicht moet zijn tussen de veiligheidsconfe rentie en de MBFR-besprekin- gen blijft onveranderd. De NAVO blijft van mening dat, zonder een oprecht streven naar een zekere ontwapening bij alle betrokken partijen, een Europe se veiligheidsconferentie weinig kans van slagen zou hebben. «en «au besprekingen wei »*c- Jrsc ap derzijdse evenwichtige troepen- der verm'n<*eringen 'n Centraal- r Europa, de zogenaamde MBFR-besprekingen. flDit gemeenschappelijk standpunt H van de NAVO-landen zal langs diplomatieke weg ter kennis ge bracht worden van Finland en de andere betrokken landen. Reeds 35 landen hebben te ken- nen gegeven aan een Eurppese In NAVO-krlngen in Brussel ver- luidt dat de voor een Europese 1 veiligheidsconferentie voorge stelde datum, ergens in juni van het volgend jaar streefdatum" blijft. Of die conferentie dan in derdaad zal kunnen beginnen zal onder meer afhangen van het verloop van het préparatoi re gesprek in Helsinki en ook of men het werkelijk eens zal wor den over de „gelijklopendheid" van de conferentie met het ont wapeningsgesprek. lgemeni Leider oktober /ergade- i de ka ngskerk, t onde rkiezing stelt he Kolmus leer Tu heer Dl yzen Krijgsliederen voor Japanse soldaat MANILLA (AFP) Drie wapenbroeders van een Japanse soldaat, die zich nog steeds in het oerwoud van het Filippijnse eiland Lubang schuil houdt, en waarschijnlijk de laatste Japanse soldaat uit de tweede wereldoorlog is, die nog niet gecapituleerd heeft, gaan morgen het oerwoud van Lubang in. Zij zullen proberen de sol daat uit zijn schuilplaats te lokken en daartoe krijgsliederen aanheffen. Donderdag vorige week hebben twee Japanse sol daten, die vermoedelijk nog steeds niet wisten, dat de tweede wereldoor log is afgelopen, een Fi lippijnse patrouille aange vallen. Een van de Ja panners, de 51-jarige Kinsjisji Kozoeka, werd gedood en de andere, de 50-jarige Hiro Onoda, werd gewond maar wist te ontkomen. De bewo ners van het eiland Lu bang beweren, dat in de afgelopen 27 jaar de twee Japanners een dertig per sonen hebben gedood. Het gebied waarin de overle vende Japanse militair naar wie gezocht zal worden zich ophoudt is gelegen op 120 km ten zuidwesten van de Filip pijnse hoofdstad Manilla. De drie Italiaantjes die wegens ademhalingsafwijkingen een behandeling zullen ondergaan in het Dijkzigtziekenhuis te Rot terdam bij hun aankomst op Schiphol. De kinderen werden be geleid door een ambtenaar van het Italiaanse ziekenfonds, dat alle kosten betaalt. LEIDSE COURANT HET BINNENHOF Behandeling O in Nederland voor drie Italiaantjes SCHIPHOL (ANP) Bleek en onder de indruk van de vliegreis zijn gistermiddag de driejarige Umberto Fa- rinelli, de vierjarige Silva- no Geovanzano en de ze venjarige Pietro Maruka uit Milaan op Schiphol aan gekomen om in het Dijk- zigt-ziekenhuis in Rotter dam een medische behan deling te ondergaan. De drie kleine Italiaantjes lei den aan ziekten aan de ademhalingswegen. Een beetje verlegen, de kleinste met zijn duim in zijn mond, stapten ze op het platvorm van het winderige Schiphol in de ge reed staande ambulancewagens. In het Dijkzigt-ziekenhuis zullen ze behandeld worden volgens een speciale methode, die door een staf van deskundigen onder leiding van de arts dr. R. Ber- kovits is ontwikkeld. Deze me thode vergt een zeer intensieve verpleging, die het moeilijk maakt de methode op grote schaal toe te passen. Iedere pa tiënt vraagt bovendien een indi viduele aanpak, die vrij veel er varing vereist. Vorig jaar heeft dr. Berkovits zijn behandelme thode aan Italiaanse artsen ge demonstreerd, deze hebben ge probeerd die te gebruiken voor de drie kindertjes, die vandaag in ons land zijn aangekomen. LUIK (AP) Voor de krijsraad te Luik (België) is een proces november tijdens legeroefenin- begonnen tegen zes Belgische gen bij Robertville hadden „ge- commando's die er van beschul- vangen genomen." digd worden dat zij verleden De commando's zouden hun ge- tijdens militaire oefeningen „gevangen" soldaten hebben ge marteld. Terecht staan een 30-jarige luite nant, vier onderofficieren en een soldaat; allen beroepsmili tairen. Volgens de aanklacht hebben de commando's tien infanteristen gemarteld, die zij verleden jaar Een van de „gevangenen", luite- nant Deldael, was pas drie maanden later geheel hersteld. Op de vraag wat hij zou doen in een werkelijke oorlog, verklaar- vangenen elektrische schokken op verscheidene delen van het lichaam hebben toegediend, hen in knielende houding aan een balk hebben vastgebonden en hen hebben getrapt. Een van de gevangen, die koorts had, had uren buiten in de sneeuw ten staan. soldaten, die tijdens de onlangs in Noorwegen gehouden NAVO- manoeuvres gevangen genomen waren, de gehele nacht naakt in de buitenlucht hadden moeten doorbrengen. Hij zei dat derge lijke praktijken bij de Ameri kaanse mariniers en de Britse commando's gewoon waren. de verdachten, een 28-jarige sergeant „Ik zou tot het einde gaan." Hij kreeg na het incident een straf van slechts zes dagen arrest. Zijn luitenant kwam er met vier da- Het krijgsraadproces wordt mor gen vanaf. gen voortgezet. Men verwacht !- Een twwede verdachte, een 26-ja- dat de uitspraak volgende weke rige sergeant, zei dat Noorse maandag zal volgen. DEN HAAG (ANP) De bejaarden Associatie Partij, BAP, mag niet meedoen aan de Tweede-Kamerverkiezin gen op woensdag 29 november. De nieuwe katholieke par tij, NRP, (Nieuwe Roomse Partij) kan slechts deelnemen in één kieskring, namelijk Den Haag, en niet in drie zoals aanvankelijk gedacht werd. Twintig mijnwerkers zijn omge komen en 76 werden gewond bij explosies die zich gisteren heb ben voorgedaan in twee kolen mijnen hij Zonguldak in Turkije. Een beeld van het reddingswerk in de Caydarimijn. Een en ander is het gevolg van de beslissingen, genomen door de hoofdstembureaus van de kieskringen, waar BAP en NRP vorige week kandidatenlijsten hebben ingediend. De BAP deed dit in de kieskringen Groningen, Arnhem. Amsterdam, Den Haag, Dordrecht. Middelburg. Tilburg en Maastricht, en de NRP in Nijmegen, Den Haag en Maastricht. De hoofdstembureaus van de acht kieskringen, waarin de BAP wilde meedoen, constateerden dat óf de vereiste waarborgsom van duizend gulden niet gestort was, of onjuistheden in de lijst van namen van de kiezers, die de lijst ondertekenden. De NRP stortte wel in de kies kring Den Haag de waarborg som, maar niet in de kieskrin gen Nijmegen en Maastricht, zodat in deze twee kringen de partij niet kan deelnemen. De lijst van de BAP vermeldde in alle acht kieskringen negentien namen. De oudste kandidaat was de heer J. H. L. Voorduin uit Den Haag met zijn 79 jaar en de jongste de 21-jarige J. F. A. Levinson uit Breda. De ge middelde leeftijd van de kandi daten van deze bejaardenpartij was 48 jaar en drie maanden. Aan de verkiezingen op woensdag 29 november zullen nu meedoen 20 partijen en groepen, namelijk zestien in het gehele land en vier in een of enkele kieskrin gen. Initiatief in Hilversum Alarmplaatjes voor kolendamp HILVERSUM (ANP) Het ge meentelijk energiebedrijf van Hilversum gaat de verbruikers begin volgend jaar gelijktijdig met de rekening een Indicatie- plaatje voor de vaststelling van kleine hoeveelheden koolmonoxi de (kolendamp) sturen. Deze in dicatieplaatjes kunnen In de keuken worden opgehangen. Bij aanwezigheid van koolmonoxi de veranderen de plaatjes van kleur. Deze plaatjes kunnen overigens ook in auto's gebruikt worden. Het G.E.B. van Hilversum is tot dit besluit gekomen naar aanlei ding van de uitkomsten van een onderzoek naar de veiligheid van keukengeisers. Het onder zoek heeft uitgewezen, dat 35 pet. van de in Hilversum aanwe zige keukengeisers onveilig is en direct gevaar kan opleveren. vergade ziekenhuis iet"**cIubKAMPALA (UPI Reuter) Pre- club on sident Idi Amin van Oeganda is van he gisteren 'in Kampala in een zie- vierdi kenhuis opgenomen. Zijn artsen hebben hem „volledige rust" voorgeschreven, zo meldt de leeft di Oegandese radio. moeilijkXmin was kort tevoren in de hoofdstad teruggekeerd uit Hoi- ma, in het noordwesten van zijn land, waar hij een massabijeen komst had toegesproken na zijn terugkeer uit Somali,'waar hij d 8 mill de revolutiefeesten bijwoonde, fan Hei erden De hee volgt d op in h« LIEM' dshuis. Sneeuw en stenen in Zwitserse passen lENèVE (DPA) Zwitso- 1 heeft het afgelopen weekeinde een voorproefje gekregen van de winter. Boven de 600-meter- grens kwam hier en daar zware sneeuwval voor, zodat talrijke passen moeten worden gesloten en andere alleen met sneeuw kettingen konden worden geno men. ■terdag werd zelfs een der belangrijkste Alpenpassen, de Gotthard, versperd. Vermoe delijk wegens de plotselinge koudeinval stortten daar ver scheidene rotsblokken omlaag. Het grootste, van naar schatting duizend ton, zal met dynamiet moeten worden opgeruimd. David" moet lendendoek 0111 I1DDELBURG (Reufer) Kap per Allan Shelton uit Middelburg in Zuld-Afrika heeft rond de len denen van een cople van Michel angelo's beroemde beeld „Da vid" in zijn etalage een doek moeten draperen, orige week werd Shelton door de justitie voor de keus gesteld óf het beeld uit de etalage te ver wijderen óf bepaalde plaatsen te bedekken, wilde hij zich niet blootsellen aan strafvervolging wegens ..schennis van de open bare eerbaarheid", et beeld stond gisteren op zijn vertrouwde plaats, maar mèt een lendendoek Kerken en christenen hebben de komende tien jaar de plicht mee te werken aan „de komst van de nieuwe dag waarop het kwaad van het racisme zal zijn uitgewist en waarop de vreugdevolle blijheid van de kinderen Gods werkelijk de vrijheid van alle kinderen van God zal worden". Aldus d.s. C. F. Beyers Naudé, directeur van het Christelijk Instituut van Zuid-Afrika in Braamfontein bij gelegenheid van de verlening van het ere doctoraat in de theologie voor de vrije universiteit van Am sterdam. Hij sprak zijn dank baarheid uit voor deze openba re erkenning van het Afrikaan se Christelijk Instituut dat de positieve waarde en betekenis van het grootscheepse ontwa ken van het zwart bewustzijn in Zuid-Afrika met dankbaar heid en vreugde begroet. De houding van de blanken en de jarenlange miskenning van de zwarten aldus ds. Beyers Naudé roepen noodwendig scherp negatieve reakties op en dwingt de blanken weer tot verzet. Het proces van polari satie groeit en loopt onafwend baar uit op botsing en geweld. Ds. Beyers Naudé zag als bij zondere taak van kerk en hristenen onder meer erken ning te verlenen aan de gewet tigde aspiraties van de zwarte gemeenschap en aan al de po sitieve oogmerken van zwarte bewustwording; vrijmoedig steun daaraan te verlenen en de blanken te helpen inzien welke fundamentele verande ringen in de levenshouding bij de zwarte bevolking heeft plaatsgevonden. Voorts het verlenen van volle steun aan de verwijdering van alle vormen van rassendiscri minatie en rassenonrecht en de polarisatie te stoppen, vóór de verwijdering zich zover ont wikkelt, dat verzoening niet meer mogelijk is. DS. C. F. BEYERS NAUDé Een studiecommissie van de Noordamerikaanse bisschop penconferentie heeft in een uit voerig rapport over het pries terambt gepleit voor de wij ding van gehuwde mannen tot priester en voor een beperkte ambstermijn voor bisschoppen. Om een betere verstandhou ding tussen de bisschoppen en priesters te waarborgen be veelt de commissie de oprich ting aan van een vaste com missie voor de vraagstukken rond het priesterambt. Volgens de voorzitter van de studie commissie, prelaat Colin McDonald, gaat een deel van de Amerikaanse geestelijkheid gebukt onder de autoritaire ambtsuitoefening van de kerk, onder het gebrek aan eenheid en onder de toenemende vereen zaming. Volgens mgr. MacDonald ge ven veel bisschoppen er de voorkeur aan hun ambt niet tot hun pensioen uit te oefenen. „Mijn eigen bisschop zei deze functie niet langer dan tien jaar te willen vervullen om de rest van zijn leven te besteden aan het redden van zijn ziel". Intussen heeft ook de diocesa ne synode van St. Polten zich uitgesproken voor de wijding van „beproefde" gehuwde mannen. De synode heeft bis schop dr. Franz Zak gevraagd •deze aanbeveling over te bren gen aan de Oostenrijkse bis schoppenconferentie. De synode is tevens van me ning dat de leiding van kleine parochies in de toekomst aan leken kan worden overgedra gen, die hun pastorale werk dan kunnen uitoefenen onder leiding van regionale priester- groepen. De Chileense bisschoppen hebben de tegenover elkaar staande politieke groeperingen naar aanleiding van de recente gebeurtenissen in hun land op geroepen zich te onthouden van „een confrontatie die zou kunnen uitlopen op een strijd met onoverzienbare gevolgen". De bisschoppen vinden dat al les in het werk gesteld moet worden om dit te vermijden. In Gent zijn vandaag de bisschoppen mgr. Bluyssen, mgr. Gijsen en mgr. Ernst bij een met hun Vlaams-sprekende collega's in België. De bijeen komst wordt gehouden in het kader van de drie maandelijkse gedachtenwisseling van de ker kelijke leiders over actuele vraagstukken. De Osservatore Romano heeft in een artikel de nieuwe winnaar van de Nobelprijs, de Duitse schrijver Helnrich Böll, geprezen als een man die diep doordrongen is van de gods dienstige vernieuwing en voor vechter van de christelijke verdediging van de mens. Maar, zo zegt de Osservatore Romano, hij is niet makkelijk te vangen in het katholieke ka der, want hij is een man van het katholieke protest, geneigd tot onberekenbaar optreden en hartstochtelijke debatten. Hoogleraren en studenten van de door de jezuieten gelei de universiteit Gregoriana in Rome hebben het hoofd van de jezuieten. pater Pedro Arrupe, beschuldigd van willekeur en bedreiging van de academi sche vrijheid. In een open brief protesteren drie jezuïeten tegen de verbanning van hun collega prof. Brugnoli naar Triest, omdat hij deel uitmaak te van de vooruitstrevende groep „7-november-beweging". Tijdens een mis bij de opening van het academisch jaar had den studenten aan de Grego riana een volkomen verblufte pater Arrupe een petitie over handigd. De r.k. kerk in Polen heeft bi) de regering geprotesteerd tegen de oproeping voor de mi litaire dienst van tal van pries terstudenten. Door deze maat regel wordt, volgens kerkelijke kringen de onlangs verbeterde verhouding tussen kerk en staat In gevaar gebracht. Vol gens de Poolse kerk is het op roepen van priesterstudenten voor militaire dienst in strijd met het uit 1950 daterende offi ciële besluit dat seminaristen van hun dienstplicht zijn vrij gesteld. In een paar weken tijds zijn nu alleen in Krakau al zeventig priesterstudenten opgeroepen. Engels episcopaat: Het Engelse episcopaat heeft besloten niet In te gaan op het verzoek van pastorale- en priesterraden, om het Vaticaan te vragen officieel toestem ming te willen geven de com munie op de hand te mogen ontvangen en reeds zaterdag avond de zondagsplichten te mogen vervullen. De bisschoppen, die deze da gen in vergadering bijeen wa ren, hebben afwijzend op het verzoek gereageerd, omdat naar hun zeggen de „overwel digende meerderheid" waar mee het verzoek in een resolu tie was aanvaard, nog niet een twee-derde meerderheid was. De Engelse bisschoppen zijn voorlopig ook niet bereid het lidmaatschap van de katholie- rr Om de kerst-inns, die dit jaar weer op veel plaatsen in het land gehouden worden, zo Roed mogelijk te laten functioneren, zal het oecumenisch radiopastoraat in Hilversum dit jaar weer /oor de overkoepeling zorg dragen. Het radiopastoraat heeft aangeboden handreikingen te doen ter bevordering van het ontdekken van de plaatselijke mogelijkhe den, die kerst-inns hebben. Organisatoren van kerst-inns beschou wen het als een voordeel dat er geen permanente landelijke or ganisatie bestaat voor het overkoepelen van de kerst-inns. Men vreest dat een gestroomlijnde aanpak wei haast voorbij moet gaan aan de plaatselijk te ontdekken mogelijkheden. De be langeloze medewerking van het radio-pastoraat maakt het moge lijk op eenvoudige, weinig kostbare wijze te zorgen voor landelij ke coördinatie en voorlichting. Dit jaar zal het oecumenisch radiopastoraat onder meer een sti mulerend verhaal verspreiden van ds. A. Klamer, dat een soort werkplan voor kerst-inns bevat. Om de orgjnisatie van de kerst-inns zo goed mogelijk te laten verlopen, wil het oecumenisch radiopastoraat, zo spoedig moge lijk contact opnemen met de plaatselijke organisatoren, die zich in verbinding kunnen stellen met het pastoraat. Oranjelaan 8. in Hilversum, tel. 02150-15555, De reeds eerder aangekondig de tweede landelijke ontmoe tingsdag van Open Kerk zal op zaterdag 4 november worden gehouden in het Jaarbeurscon grescentrum te Utrecht. Op deze dag, die 's morgens rond tien uur begint en 's middags om vijf uur zal worden afge sloten, staat ontmoeting en overleg over het centrale the ma: de situatie van de kerk In Nederland, steeds centraal. Na de opening van de bijeen komst door de voorzitter van Open Kerk. deken W. Meys, een evaluatie van Open Kerk door H. Divendal en het uit stippelen van de dag-strategie door prof. dr. F. Haarsma, zul len de deelnemers zich in groe pen beraden over vijf onder werpen, zoals „strategie voor de kerk van morgen", „de kerk als handelende kerk ter plaatse", en „blauwdruk voor een geloofwaardige kerk". Ook na de lunch zal deze werkwijze worden voortgezet. Aan het eind van de middug zullen de groepsdiscussies in een plenaire vergadering wor den geëvalueerd, in een panel discussie belicht en tenslotte afgerond. Als algemene ge spreksleider fungeert die dag prof. dr. F. Haarsma. De landelijke ontmoetingsdag van Open Kerk is toegankelijk voor geregistreerde en nlet-ge- reglstreerde sympathisanten van Open Kerk. Nadere infor matie over de deelname ver schaft het secretariaat van Open Kerk, Postbus 2 Heem stede, tel. 023-289828. ke kerk in de ken in Engel:» te stellen. 7'i doen in hut ring in rie alle pric: t - raden en nog trokken organis zijn gehoord.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7