Raad Alkemade niet gerust op Gewestvorming Nachtvorst ruïneus voor buitenchrysant Sociale werkplaats wordt uitgebreid Staatssecretaris oriënteerde zich in Ter Aarse scholensituatie Leegstaand pand weer doelwit van brandstichter Programma vereniging Oud-Leiden Bronzen penning voor Noordwijk PAGINA 6 LEIDSE COURANT DINSDAG 24 OKTOBER 1972 j DIN ALKEMADE Ruim twee uur hebben de fractievoorzitters in de gemeenteraad van Alkemade nodig gehad voor het houden van de algemene beschouwingen bij de begroting. Voorzitter N. J. Verhaar van de KVP-fractie had ruim 1 uur nodig, zijn colle ga van de VGA H. M. L. van Duijkeren had veertig minuten nodig. De belangstelling van de zijde van de bevolking was ove rigens gering. De heer Verhaar was verheugd, dat de begroting binnen de wet1 telijk gestelde termijn kon wor den behandeld. Een moeilijke begroting vanwege de financie ringsproblemen, maar moeilijk ook omdat in Alkemade nog vele voorzieningen moeten wor den uitgevoerd. Het begrotings tekort becijferde spr. op ƒ21.36 per inwoner, waarbij hij het echter niet juist vond als voor de rijksuitgaven als noodzakelij ke groei 8,4% wordt becijferd en men dan de gemeenten op een norm van 5% stelt. Met voldoening constateerde hij dat in de laatste jaren grote bouwaktiviteiten zijn ontwikkeld als een gevolg van een wijs be leid in vroegere jaren toen de hiervoor vereiste bestemmings plannen zijn vastgesteld. Er blijven echter voor diverse woonkernen in de gemeente nog genoeg wensen over. Uitvoerig ging de heer Verhaar in op wantoestanden en verkeers problemen door misbruik bij parkeren, vernielingen bij ge parkeerde auto's. Ook bepleitte hij de grootste urgentie voor on dertunneling bij de oversteek plaatsen in de Alkemadelaan. Verder wil hij spoed in het vast stellen van de nog komende be stemmingsplannen. Van uitzonderlijk belang voor de toekomst van de gemeente noemde hij de problematiek in zake gewestvorming en de ont wikkelingen in het Kagerzoom- gebied. Nu meer en meer blijkt, dat aan een indeling van ge meenten en gewesten niet valt te ontkomen, en zich voor Alke made al vele „minnaars" heb ben aangemeld, bepleitte spr. met spoed een speciale raads vergadering opdat de raad zich hiervoor zal kunnen uitspreken. Nadere informatie wil de KVP-lei- der over de ontwikkelingen in "het Kagerzoomgebied, het be schoeiingsplan Oude Wetering, het pontveer Kaag, de rioolbe maling Nieuwe Wetering en over schade aan wegen in Kaagdorp door het ingraven van aardgasbuizen. Uitvoerig ging spreker nog in op de problematiek rond de jeugd zorg waarvoor een ruimere ge meentelijke financiële bijdrage noodzakelijk werd geacht. Na de uitgebreide bewoordingen van de heer Verhaar kon VGA- f rak tie voorzitter H. M. L. van Duijkeren er uiteraard niet on deruit om enkele malen tot her halingen te komen. Een tegen gestelde mening had VGA-frak- tievoorzitter inzake het begro tingstekort van 242.000,-, zijn de 2.5%, wat hij beslist niet on rustbarend noemde. Hij ging daarbij in op de verhoogde uit gaven. Sterk bekritiseerde hij het over heidsbeleid inzake beknotting in de Rijks- en Gemeentefondsuit keringen, welke zelfs niet toe reikend zijn voor een minimale toeneming van de reële uitga ven. Hij noemde hierbij de ten laste van de gemeente komende kosten voor sociale zorg, algeme ne prijsstijgingen, tekorten op posten enderwijs en de ontstane meerkosten door de grote uitge breidheid van de zes kerkdor pen omvattende gemeente. Dekking van het begrotingstekort door verhoging van gemeentelij ke belastingen verkreeg enkele kanttekeningen, waarbij de heer Van Duijkeren wel van mening was, dat men hieraan gedeelte lijk niet zal kunnen ontkomen. Inzake de plannen tot gewestvor ming ziet hij Alkemade als een te verspelen bruid, om wie ge dobbeld of gepokerd wordt. On omwonden worden door vele omliggende gemeenten gedon gen naar de hand van deze bruid. De VGA-er achtte het de hoogste tijd om zelf te gaan zor gen voor het bruiloftsmaal, dit te voorkomen om b.v. bij Lei den te worden ingedeeld. Meer optimistisch was hij bij het hoofdstuk woningbouw. Hij uitte de wens tot een spoedige reali sering van het beschoeiingsplan Oude Wetering. Diverse vragen had spr. aan het college over onderwijszaken, waarbij hij be pleitte realisering van een ver plaatsbaar gebouw voor kleuter- 1 onderwijs. Uiteraard ging de j heer Van Duijkeren in op re creatie, sport- jeugd- en cultuur zaken, waarbij hij sprak over voorbereidende oriëntatiewerk zaamheden om tot realisering van een sporthal te kunnen ko men. Grote zorgen maakte spr. zich over de geraamde verho ging kosten streekmuziekschool „Rijnakkoord" van 29.000,- in 1972 naar 48.000,- in 1973. Ten slotte hield de heer Van Duijke ren nog een pleidooi voor een bescheiden gemeentelijk mu seum. Voor de gezamenlijke Chr. partij en AR en CHU sprak de heer KI. Uit den Boogaard als zijn mening uit dat het totaal beeld in deze begroting met het tekort zorgelijk genoemd moet worden. Aandacht vroeg spr. voor de be langen van veehouderij en bloe misterij in de gemeente, waar voor een betere ontsluiting van diverse poldergebieden de aan dacht moet verkrijgen. Een gro te dreiging zag spr. in het Streekplan Plassengebied en de Kagerzoomcommissie. Zowel agrarische als recreatieve be langen zullen parallel moeten lo pen. Ook KVP-er Th. Akerboom vroeg aandacht voor de econo mische belangengroeperingen in deze gemeente. Gebiedsuitbrei ding voor de bloemisterij is een levensbelang, waarbij in LTB en veilingkring gedacht wordt aan een 3e tuinbouwgebied van 300 êt 400 ha. Hij zag hiervoor een belangrijke taak voor de SOTA (Stichting Ontwikkeling Tuinbouwbedrijven Alkemade). Volgende week maandag 30 okt. zullen B. en W. hun antwoord geven, waarna de begroting 1973 ter vaststelling aan de Raad wordt voorgelegd. Alphen De sociale werkplaats De Binnenhaven in Alphen zal belangrijk worden uitgebreid. Het gemeentebestuur wil er ruim negen ton voor uittrekken. Op het ogenblik Na de uitbreiding zal de werk plaats ruimte bieden aan onge veer 200 werknemers. ven met haar 125 werknemers duidelijk te klein. Magazijn, vergaderkamer en portiersloge worden als werkruimte ge- De Binnenha- bruikt, een deel van de gang doet dienst voor opslag van ma terialen. Kantoorruimte voor be drijfsleiding en administratie, waaraan dringend behoefte be staat, ontbreekt. TER AAR Staatssecretaris mr. C. E. M. Schelfhout heeft giste ren een bezoek gebracht aan de gemeente Ter Aar. Aan het eind van die dag hield het gemeente bestuur een hearing waarbij de schoolbesturen, leerkrachten, voorzitters van de oudercom missies waren uitgenodigd. In het gemeentehuis zette de staatssecretaris het doel van zijn bezoek uiteen: „De ontwik kelingen ook op onderwijsgebied dwingen ons tot maatregelen waarbij de controverse beschik bare financiën en wensen uit het onderwijsveld (vakterm) op elkaar dienen te worden afge stemd". De integratie van het kleuteron derwijs in het basisonderwijs is een zaak waarmee jaren zijn gemoeid, terwijl technieken hiervoor nog ontwikkeld moeten worden. Er zijn situaties in plaatsen die gunstig zijn voor experimenten op dit gebied, al dus de staatssecretaris. De noodzaak voor integratie wordt uit economisch oogpunt ingegeven, aldus de heer A. D. Damen (voorzitter oudercom missie) die inhaakte op een eer der geschetst beeld t.a.v. bouw kosten van scholen enz. De si tuatie van het kleuteronderwijs in Aardam-West werd door de heer N. A. M. Paay aan de orde gesteld om vervolgens als een onderstreepte notitie door de staatssecretaris te worden mee genomen. Burgemeester van de Poel besloot deze bijeenkomst met dank aan alle aanwezigen en zegde toe dat deze zaken intern zeker een vervolg zullen hebben. Expositie landschap- schilderijen in Lakenhal LEIDEN In het Stedelijk Mu- T seum „De Lakenhal" wordt tot 26 november een tentoonstelling van 17de eeuwse landschapschil- derijen gehouden. De tentoon stelling geeft door middel van ~fl 44 schilderijen in het kort een I overzicht van de ontwikkeling 1 van de landschapschilderijen. Geheel chronologisch worden de schilderijen geëxposeerd. Uitj g gaande van de 16e eeuwse voor-: lopers Lucas Gassel en Lucas rf van Valckenborgh komt men l'i langs de fantastische landschap- ve pen zoals Paulus Bril en Jan Brueghel ze schilderden. Dit f wordt gevolgd door het opkoj een mende realisme van Esaias van de Velde, Jan van Goyen, Salo^ mon van Ruysdael en anderen. nen Het dramatiserende landschap der is vertegenwoordigd door o.m. vgr| Philips Kcninck en Aert van der Eu] Neer. Eveneens zijn er enkele bosgezichten te zien van Dit t Alexander Keirinckx, Jan Wij-j ya* nants en Jacob van Ruysdael. djp] Algemene vergadering woningbouw- i vereniging Leiderdorp LEIDERDORP De Algemem woningbouwvereniging Leider dorp houdt dinsdag 31 oktober haar algemene ledenvergade ring. Aanvang 20.00 u. in de ka pelzaal van de Scheppingskerk. Op het programma staat onder andere een bestuursverkiezing Als nieuwe kandidaten stelt he bestuur voor mevrouw Kolmus de heer J. van Vliet, de heer Van de Kwaak en de heer Tu renhout. Zij zullen respectieve lijk de heer Wolt, de heer Dt Hartog, de heer Veldhuyzen en de heer Bilsen opvolgen. Boven dien worden de bouwplannen er de wijziging van het huurregle ment besproken. LEIDEN De Eerste Leid- se EHBO-Brigade gaat zijn 40-jarig bestaan vieren. De Brigade geeft zijn jubileum .reliëf met een receptie op zaterdag 4 november 's mid dags van vier tot zes uur in Nieuw Minerva aan de Vrou- wensteeg. ROELOFARENDSVEEN Het aloude gezegde „de een zijn dood is de ander zijn brood" is de afgelopen week nog weer eens waarheid geworden. De nachtvorst van vorige week bleek juist iets te streng voor de vele nog op het veld staande gewassen. De daarop volgende hagelbuien, hadden als gevolg dat de buitenchrysanten, met in hun kielzog de dahlia's, asters etc., praktisch van het veiling toneel verdwenen. Voor vele kwekers een zware te genvaller en financieel een flin ke strop. Maar voor collega kwekers met kaschrysanten ver kreeg dit een gunstige keerzij de, want door de verminderde aanvoer en slechte kwaliteit van buiten trokken de prijzen voor de kaschrysanten behoorlijk aan. Dubbel gunstig voor deze kwekers aangezien de produktie hiervan in volle omvang de aan voer gaat beheersen. Eveneens gunstig voor de kwekers van de jaarrondchrysanten welke hier door mede belangrijk hogere prijzen voor de Spiders etc. ver kregen. Als bij de Irissen het percentage „nietbloeiers" nogal meevalt dan kan men met de gemaakte prijzen tot boven de 5,00 per bos beslist wel tevre den zijn. Natuurlijk zou men juist dan een grote aanvoer wil len hebben. Van belang is mo menteel eveneens de aanvoer van freesia's, waarvoor mits van goede kwaliteit, goede prij zen betaald worden. Alleen het assortiment is wat eenzijdig. Niettegenstaande de anjers wat concurrentie beginnen te krijgen van import uit de zuidelijke lan den, bleef er voor export een vrij goede vraag en kon het prijspeil zich behoorlijk handha ven met als best betaalde Char meur tot 62 ct. per stuk. De ro- zenaanvoer bleef vrij stabiel, met dank zij een betere vraag een oplopende prijsvorming. Vermelden wij nog in de groep diversen de aanvoer van Nerine in hoofdzaak Bowdenii He- liconia, Lelies, Gerbera's, An- thuriumbloemen, Strelitzia's etc alsmede het begin van Callicar- pa. Tenslotte is er bij de pot planten een vrij redelijke be langstelling voor de Cyclamen, Begonia, Poinsettia, Kalanchoë etc. Concert van Residentie-Orkest in Leidsehendam LEIDSCHENDAM Het Residen tie-Orkest concerteert vrijdag in de Andreaskerk. Solist op dit concert is de violist Willem Noske. Onder leiding van dirigent Willem van Otterloo zal het concert voor viool, strijkorkest en conti nuo nr. 4 van Johan Helich Ro man worden gespeeld en de Siegfried-idyll van Richard Wagner. Na de pauze is de se renade „Gran Partita" van Mo zart te beluisteren. Kaarten zijn te verkrijgen op de bekende verkoopadressen en het gemeen tehuis. ALPHEN In het leegstaande winkelpand aan de Van Man- dersloostraat, waarin tot voor kort de juwelierszaak van de firma S. Mellema was geves tigd, heeft gistermorgen vroeg een brandje gewoed. De brand is op de bovenverdie- LEIDEN De vereniging Oud- Leiden heeft voor het komende seizoen haar programma opge steld. Op zaterdag 28 oktober wordt er in hotel „De Zon" in Warmond een lezing gehouden door de heer Van der Teur. Daarna volgt er een wandeling langs de kerkruïne en een be zoek aan het Huis te Warmond. Aanvang 14.00 uur. In het Stedelijk Museum „De La kenhal" wordt 14 november een lezing gehouder over Pieter de la Court, een Leids verzamelaar in de 18e eeuw. Aanvang 14.00u. Onder deskundige leiding van de restauratie-architect P. van der Sterre wordt door Oud Lei den een bezoek gebracht aan de Hooglandse kerk. Het bezoek is op zaterdag 18 november. De deelnemers worden om 11.00 u. bij de ingang van der kerk ver wacht. Tevens organiseert K. en O in samenwerking met „Oud Leiden" een cursus Archeologie. De cursus is ingedeeld in tien avonden, waarop de archeologie van de Rijnstreek doorgelicht wordt. ping ontstaan en had al behoor lijke vordering gemaakt toen de brandmelding door voorbijgan gers de politie bereikte. De poli tie die dadelijk met eigen schuimblussers de brandhaard besteed, slaagde er snel in de sterk oplaaiende vlammen te bedwingen. In de nacht van maandag op dinsdag woedde er ook een brandje in een onbe woond pand aan de Emmalaan. De politie slaagde er in de vlammen met eigen blusmidde len te onderdrukken. De politie neemt aan dat er.opzet in het spel is. NOORDWIJK Voorzitter Ver- wey van de afdeling Noordwijk en Omstreken van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkun de is op een vergadering van de afdeling gehuldigd in verband met het 25-jarig bestuurslid maatschap. De H. Schippers van het hoofdbestuur overhan digde de jubilaris de bronzen legpenning en de daarbij beho rende oorkonde van de Kon. Ned. Mij. Secretaris Spoon zorgde voor een leuke attentie door een uit 1947 daterende, aan de heer Verwey gerichte convocatie ingelijst aan te bieden. Mevr. Verwey werd met een plantenbak in de hulde betrokken. Op de vergadering werd voor het puntenstelsel hoge ogen ge- goid; de heer Spoon zag zich met een orchidee 9 punten toe gekend, de heer Van Woerden behaalde met sierkoop 8 punten, mevr. Van Rhijn met asters 7,5 punten en de heer Van Zuylen met dahlia's 7 punten. v.v. „Alphen" draait goed ALPHEN Op de jaarvergade Z] ring van voetbalvereniging Al phen, gisteravond in het clubKAMï huis, bleek dat deze club on side danks de degradatie van he giste eerste elftal naar de vierdi ken! klasse heel gezond is. heb! Ook financieel gezien heeft c Oeg; vereniging geen enkele moeilijkAnhn heid. De begroting voor hel h00f aanstaande jaar werd goedgd ma, keurd met een bedrag van bijn| |and 48 mille aan inkomsten gaven. De toto heeft de veren: ging afgelopen jaar rond 8 mill" opgebracht. De heren Van Hei.1 ningen en Werther werden i: het bestuur herkozen. De hee J. van der Strouve volgt dj heer C. van der Nagel op in he bestuur. - DIO had geen kind aan Jupiter NOORDWIJK De Noordwljkse volleybalvereniging DIO heeft in Schoonhoven geen kind gehad aan het voorzichtig opererende Jupiter. Zonder al te veel inspanning werd een 3—0 overwinning behaald. De Noordwijkers die zonder de geblesseerde Dick Drayer bin nen de lijnen kwamen konden naar hartelust experimenteren. Vooral Jos Waelpoel had er kennelijk zin in, want keer op keer sloeg hij de ba! binnen de drie meter. De Noordwijkse de butanten zijn nog steeds onge slagen. DIO Het damesteam tegen het echt niet bijster ster ke Molenwiek uit Zaandam alle zeilen bijzetten om een krappe 3—2 overwinning te bewerkstel ligen. 9 LEIDEN Een 65-jarige eigenaar en een 32-jarige be heerder van een studenten huis aan de Wittesinge zijn door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot resp. een boete van 600 gulden en een boete van 400 gulden en een voorwaardelijke gevangenis straf van twee leken e- gens een mishandelingsaffai re in het studentenhuis. Bei de verdachten zouden zich schuldig hebben gemaakt aan het mishandelen en te fors optreden tegen enkele van hun huurders. HAZERSWOUDE De voetbalvereniging St. Bernar- dus te Hazerswoude-Rijndijk wil zich in het komend sei zoen uitgebreid gaan bezig houden met het carnaval. Op zaterdag 11 november wordt 's avonds in het Groenendijk- se parochiehuis (Pleyn 68) een groots opgzet carnavals feest gehouden. Dan worden ook (ludieke) verkiezingen gehouden, om uit te maken wie vanaf die avond (een elf over elf uiteraard) deel uil maken van de raad van elf en wie een jaar lang nis prins carnaval over het Ha- zerswoudse zottenrijk zal re geren. Getracht wordt om de leden, donateurs en andere belangstellenden zoveel mo- Kinderoperette „Prinses Blauwoog'* in Chr. Lyceum LEIDERDORP Twee koren van de streekmuziekschool „Rijn akkoord" zullen op zaferdag 4 november de kinderoperette „Prinses Blauwoog" opvoeren- De regie is in handen van mej. Scherpenisse en de pianobege leiding van mevrouw Goslings. Aan de opirette werken 75 kinde ren mee: heksen, kabouters, hofdames, 'n dansgroepje. ja gers, soldaten en acht hoofdrol spelers. Ook enkele ouders van de kinderen houden zich met de operette, die vijf scènes telt be zig. Zij verzorgen de kleding en de decors. Kaarten 1,- (kin deren en 2,50 (volwassenen) zijn te krijgen bij de muziek school. De operette wordt opge voerd in de Aula van het Chris telijk lyceum aan de Kager- straat in Leiden. Heden overleed na een geduldig gedragen lijden, voorzien van het H. Sacrament der Zieken, onze lieve zorgzame vader en grootvader JOANNES VAN LEEUWEN Weduwnaar van MARIA ANNA VAN DER GEEST. op de leeftijd van 81 jaar. Oudenbosch G. M. VAN LEEUWEN-Roeleveld Boskoop A. A. SMITS-van Leeuwen C. A. SMITS Scheveningen J. L. VAN LEEUWEN C. C. M. VAN LEEUWEN- van der Werf 's-Gravenhage H. C. BOERE-van Leeuwen L. TH. BOERE Monster Zuster H. C. VAN LEEUWEN Hazerswoude M. Th. DE RUlTER-van Leeuwen G. DE RUITER A. A. DE JONG-van Leeuwen P. C. J. DE JONG C. I. LOOMANS-van Leeuwen J. J. LOOMANS C. J. VAN LEEUWEN J. M. KEMPEN-van Leeuwen J. P. M. KEMPEN En kleinkinderen. Hazerswoude. 24 oktober 1972. Huize St. Amies. Voorhout. Correspond1" 'r-adres 7"iivnsstr?nt rwoude (Dorp). iDovr De Euchar'r.l •""•ld r rkhof r vrjjdag 27 oktober a.s. 10.30 —dn kerk. waarna de teraardebestelling ■'daar. De overledene is nn-rVn-d in het Rouwcentrum „VLIEM". Jaeoba van Beierenlaan 4, Sassenheim. Gelegenheid tot condoleren na de avondmis In het Michelshuis. (Naast r.-k. kerk). de v gren: sneei passi en i kettii Bterd, de G delij] koud schei Het j duize moet lei IIDD] per t in Z» dene ange vid" moet orige justit het t wijdt bedel bloot wege bare et be vertr een 1

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6