Mannen nog niet vertrouwd met cursus voor aanstaande ouders Vier miljoen voor Leidschendam-Zuid Leithen bezig aan come-back Extra lokaal voor Bgr. Bekkersschool Afdeling jongeren VVD ook in Leiden Antiekbeurs Voorschoten (IwoInenD SHOË POST OOK Wat ij moet weten LEIDSE COURANT DINSDAG 24 OKTOBER l$DINl 1- LEIDSCHENDAM Voor het bouwrijpmaken van Leidschen- dam-zuid wordt de gemeente raad 4.050.000 gulden gevraagd. De werkzaamheden bestaan uit het verrichten van graaf- en Auto met supporters reed recht door ZOETERWOUDE Een auto met Rotterdamse supporters die op de terugweg was na de wed strijd S.J.Z.—S.M.V. is niet ver gekomen. Omstreeks 5 uur vloog de wagen met grote snelheid uit de bocht Weddepad-Broekweg, ramde een schrikhek en kwam aan de overzijde van de smalle sloot in het weiland terecht. Het zoontje van de chauffeur kwam met zijn hoofd tegen het dashboard terecht waarbij hij verwondin gen opliep en een hersenschud ding en werd naar het zieken huis vervoerd. De auto liep fik se schade op. De bestuurder verklaarde tegen over de politie dat hij het voor- waarschuwingsbord niet gezien had en op een moment met de haakse bocht werd geconfron teerd dat hij teveel snelheid had om deze nog door te kunnen ko men. Hij had toen maar extra gas gegeven om niet in de sloot terecht te komen en was par does rechtdoor gereden Rijnland houdt show in Avifauna Alphen De kleindieren sport vereniging „Rijnland" organi seert 30 november en 1 en 2 de cember een Avifauna-show. De dieren die geshowd worden zijn konijnen, caviae, hoenders, dwerghoenders en sierduiven. Het is voor de eerste maal dat een dergelijke show gehouden wordt. Bij groot succes wordt de show een jaarlijks evene ment. De show is tot stand ge komen met medewerking van de Nederlandse Angoraclub, ..Ons Belang" en de H.K.V. uit Den Haag. grondwerken, het aanleggen van rioleringen en het maken van onderbemalingen voor de afvoer van rioolwater, het aanleggen van wegen en het bouwen van een verkeersbrug en enkele voetgangersbruggen, het gra ven van waterpartijen en voor zieningen voor de grondwater stand. Eerst zal het deel tussen de Vene straat, Leidsekade en de Starre- vaart met de bouw van de brug over de Starrevaart worden aangepakt, daarna het deel ten oosten van de Starrevaart en tenslotte het deel begrensd door de Nieuwstraat, de Venestraat, rijksweg 4 en de Landschei- dingsweg. Ook in Leidschen- dam-zuid komen, voor beheer sing van de grondwaterstand meer waterpartijen, ze zullen door een te bouwen pompge- maal bij de Leidsekade en door bestaande gemalen op peil wor den gehouden. B. en W. zeggen dat de financiering geen bijzon dere problemen zal oproepen omdat de grondverkopen in de volgende jaren voldoende zullen opbrengen. De nieuwe exploitatie-opzet van Leidschendam-zuid sluit op iets minder dan 15 miljoen gulden hetgeen bijna 670.000 gulden minder is dan het plan van fe bruari 1970. De grondoppervlak- te is echter 6 ha. kleiner en veel grond is reeds tegen een lagere prijs dan oorspronkelijk was geraamd verkocht. Volgens de, door verschillende omstandigheden zeer voordelige, kostprijsberekening zal de grondprijs voor een eengezins huis gemiddeld 15.235 gulden be dragen en voor een etagewoning 7.220 gulden. Omdat eerst in 1973 met de bouw van de wo ningwetwoningen kan worden gestart zal de prijs hiervoor nog stijgen tot 16.300 gulden per stuk. Afgewacht moet worden of het ministerie van volkshuisves ting deze prijs acceptabel zal aohten. Zoals bekend zal de nieuwe ex- ploitatieopzet voorzien in de bouw van 760 woningen, 368 eengezinshuizen en 392 étagewo ningen. De raadsleden hebben over het nieuwe plan een exploi tatieberekening gehad waarover j burgemeester en wethouders ge- heimhouding hebben opgelegd, j Veertien mille aan grondkabel gestolen ALPHEN Op een bouwwerk aan de Steekterweg in Alphen is in het afgelopen weekeinde een haspel met ongeveer 140 meter grondkabel gestolen. De waarde van de kabel is getaxeerd op 14 mille. ALPHEN De Bisschop Bekkers- school aan de Polluxstraat krijgt een van de twee noodlo- kalen die staan aan de Poolster straat. Het gemeentebestuur heeft de raad gevraagd daar mee akkoord te gaan. Het on derwijs heeft overigens in de betreffende onderwijskringen wel bevreemding gewekt. Ten eerste omdat de Bisschop Bekkersschool reeds vanaf begin dit jaar een van de noodlokalen zo nu en dan in gebruik heeft en voorts omdat in de raads- agenda gesproken wordt van „ter beschikking stellen van noodlo kalen". In het andere lokaal zit een dependance van kleuter school Dikkertje Dap. Mej. Van der Marei, leidster van het klas je is nu verontrust en vraagt zich af of zij met haar kleuters weer moet gaan verhuizen. Aan B. en W. nu de taak opheldering te verschaffen. Op de foto: de noodlokalen aan de Poolster straat. Rechts het lokaaltje dat in gebruik is als dependance van Dikkertje Dap. LEIDEN Sinds enige tijd is men bezig ook in Leiden een af deling van de Jongeren Organi satie Vrijheid en Democratie (J.O.V.D.) op te richten. Tot dusver had men één afdeling voor VVD-jongeren uit Wasse naar en Leiden. De afdeling beoogt haar leden zo veel mogelijk informatie te ver schaffen over politieke als wel maatschappelijke problemen. De eerste activiteit van de afde ling valt op 27 oktober wanneer er in het Loge-gebouw aan de Steenschuur een debat wordt gehouden tussen de heer de Goede (D *66) en de heer Ko ning (VVD). L1SSE Gisteren is men begonnen met het slopen van de technische apparatuur uit de oude telefoon centrale op de hoek van de Heereweg en de Stationsweg. Het kaAvei wordt zeer voorzichtig uitgevoerd. De kolommen op de etages van het gebouw worden zorgvuldig losgekoppeld, in plastic en kratten verpakt en vervoerd naar een centrale in Beverwijk. Het gebouw moet eind maart leeg zijn. „St. Jozef" heeft geen bouwplannen ALPHEN De r.k. woningbouw vereniging St. Jozef heeft geen woningbouwplannen in voorbe reiding, noch in uitvoering. Op de jaarvergadering gister- j avond in Centraal zei voorzitter J. van Capel dat het bouwen van woningen met betaalbare huren bijna een ondoenlijke zaak is. St. Jozef heeft momenteel een be- j stand van 378 woningen. Over de onlangs betrokken bejaarden woningen aan de Sterrenlaan I was men op de vergadering erg j te spreken. Enkele voorzienin- j gen zijn nog in voorbereiding, i met name de aansluiting van een alarminstallatie en de mo- gelijkheid om deel te nemen aan bepaalde voorzieningen van de in de nabijheid gelegen ser vice-flat. Met voldoening meld- I de het bestuur dat de huurach- terstand van zijn woningen I praktisch nihil is en dat de pe rioden dat huizen leegstaan geen reden tot kritiek geven. LEIDEN De Leidse Pluimvee- en Konijnensport vereniging L. P. K. V. houdt op 16 en 17 december haar 64ste tentoonstelling. In ge bouw ,,'t Centrum" aan de Schenkelweg te Zoeterwoude tonen de leden dan de beste resultaten die ze het afgelo pen jaar met hun hobby be reikt hebben. LEIDEN Frits Huijse, de bekende (voormalig secreta ris) filmer van de Haarlem se Smalfilm Liga komt op 27 oktober in Leiden een 8 mm programma van familie- en vakantiefilms vertonen. Hij komt op uitnodiging van de Leidse Smalfilm Liga, die dan haar periodieke bijeen komst houdt in de Rijnland flat. HAZERSWOUDE De Ha- zerswoudse Tennis Club sluit zaterdag 28 oktober het sei zoen af met een toeristen- tocht, die start bij het club huis aan de Ten Katestraat. Als afsluiting wordt in de avonduren in het Groenen- dijks parochiehuis (Pleyn 68) een feestelijke bijeenkomst gehouden. Mej. v. d. Eerden beëindigt loopbaan in het onderwijs SASSENHEIM Me). W. J. M. van der Eerden neemt vrijdag afscheid van het katholiek on derwijs. Zij gaat met pensioen na meer dan dertig jaar voor de klas in Sassenheim te heb ben gestaan. Naast haar werk in het onderwijs, waarin zij vele blijvende per soonlijke relaties maakte (de stroom geboorte- en trouwkaar- ten, die op haar afkomt is groot) heeft mej. Van der Eer den ook veel werk verzet in het verenigingsleven. Zoals voor de VVV Sassenheim Vooruit, de Gezinszorg, het Comité voor Straatversieringen, de begelei ding van Sassenheimse Bloe menmeisjes. .-let afscheid wordt vrijdagmiddag om half drie gevierd met een Eucharistieviering. LEIDEN In de 2e klasse B van de LSB, waarin Katwijk 2 deze ronde vrij was, onthaalden alle thuisspelende verenigingen hun gasten op een vrij forse neder laag. Interessant zou het zijn om ook eens na te gaan in hoe verre het spelen op eigen ter rein een voordeel betekent. Noordwlik 1, een altijd bijzon der gevaarlijke tegenstander, scoorde er lustig op los. Slacht offer was het vroeger eens zo sterke Boskoop. Een 7>/2V/z winst voor Noordwijk kan een goede basis zijn om eens te trachten de hoogste klasse van de LSB te bereiken. Alphen 2 werd bij Voorhout het kind van de rekening. De Voor houtenaren bleken pure hout sprokkelaars; resultaat: 7^-2,/£. Het uit de eerste klasse gede gradeerde Leithen kreeg Phili- dor 6 op bezoek. Leithen nam al snel eer. 3—0 voorsprong en bouwde ze geroutineerd uit tot 6—3. De afgebroken partij staat voor de Philidor-man gewonnen. In de 3e klasse b (VIL 1 eerste ronde vrij) begon Sassenheim 2 deze competitie met winst op Philidor 8; een regelmatige overwinning bezorgde in totaal 6l/> punt, Philidor nam de rest van de punten mee naar huis. Het sterke LSG 6 scoorde er in het begin fanatiek op los. De te genstander Noordwijk 3, wist via een 3—1 achterstand nog en kele winstpunten bij elkaar te grabbelen. Dësondanks een 64 overwinning voor LSG 6. In Voorschoten werd het zwakke Valkenburg 1 door het plaatse lijke 4e tiental onder de vijfpun- ten grens gespeeld (64). In de 3e klasse C speelde Reed 1 tegen net voor het eerst in de LSB opererende Aerlanderveen. Dat Aerlanderveen echt wel toe komst beeft bewijst de krappe overwinning van Reed op de new-comers; uitslag: 5'A4 lA. Koudekerk staat verrassend achter tegen Leimuiden 1. De voorlopige stand is 45. Een 55 gelijkspel is nog een reële mogelijkheid. BOSKOOP Een halve eeuw geleden gingen mejuffrouw M. Blom en de heer H. Vermeulen in onder trouw. Zij traden 26 oktober 1922 in het huwelijk. De bruidegom was toen nog in opleiding voor het boom kwekersvak. Na enige jaren kon hij voor zichzelf gaan beginnen. Het echtpaar woont reeds 44 jaar in de woning aan de Tuinstraat 35. Beiden genieten een uitstekende gezondheid. Er zijn zes kinderen ge boren en 16 kleinkinderen. Op 26 oktober hoopt men het familiefeest te houden in hotel Neuf, waar ook van half vijf tot half zes gelegenheid is het echtpaar te feliciteren. De receptie wordt voorafgegaan door een eucharistieviering in de kerk van St. Jan de Doper. Op de foto: het gouden bruidspaar in hun woning te midden van een schat van bloemen. VOORSCHOTEN - Burgemeester dr. J. van der Haar opent vrij dag 27 oktober de antiekbeurs, die de Maatschappij tot nut van 't Algemeen evenals vorig jaar organiseert. De beurs wordt ge houden in het Cultureel Cen trum op vrijdag van 19.00-23.00 u., za. van 10.00-23.00 u en zo. van 12.00-18.00 uur. De opbrengsten zullen geheel ten goede komen aan het vormings- en ontwikkelingswerk in Voor schoten. Het lijkt erop dat, ge zien de grote belangstelling vo rig jaar, de antiekbeurs een jaarlijks terugkerend evenement wordt. Behalve het bekijken van de tentoongestelde antieke voor werpen, worden de bezoekers in staat gesteld aan een verloting deel te nemen. altijd voordeliger Informatie avond over bestemmings plan tLKEMADE In de bovenzaal van „De Alkeburcht" wordt vanavond een informatie-avond gehouden over het ontwerp-be- stemmingsplan „landelijk ge- bied-oost". Iet plan heeft betrekking op de hoofdzakelijk voor agrarische doeleinden bestemde gronden, die liggen ten oosten van de lijn Veenderdijk. de bebouwde kom van Rijpwetering en de Poeldijk. Vanaf 18.00 u. zal er een kaart van het ontwerp-plan ter inzage liggen. KATWIJK De wijkverpleegsters van het Oranje-Groene Kruis heb ben een leuk initiatief genomen vorig jaar: de cursus voor a.s. moeders werd vervangen door een cursus voor a.s. ouders. Wat er in de prktljk op neerkomt dat ook de vaders meekomen naar de „Het werd mede door voorlichting via radio, t.v. en diverse lectuur steeds moeilijker om moeders voor de toch zo balangrijke cursus warm te krijgen", vertelt zuster A. Smit. Zij zal de komende zeven donderdagen de cursus organiseren samen met zuster C. Verbaan. Men vond het zo langzamerhand tijd worden de cursus in een nieuw jasje te steken. En zo is de oudercursus ontstaan. „In het begin was het erg moeilijk om vaders naar de cursus te krijgen. Maar als ze er eenmaal waren vonden ze het toch wel zinvol", zegt zuster J. C. van der Kruijt, die vorig jaar de eerste a.s. oudercursus organi seerde in het voormalig weeshuis. „Een aantal van hen heeft mij toegezegd anderen voor de cursus warm te maken". Terecht meent het Oranje-Groene Kruis dat je a.s. vader er net zo goed bij betrokken is als de a s. moeder. De cursus voor a.s. ouders is anders van opzet dan vroeger de cursus voor a.s. moeder. Op ze ven achtereenvolgende donderdagen wordt een deskundige uitgeno digd om een bepaald aspect van de dingen die gaan komen met de voeding van de a.s. moeder. Een verloskundige bespreekt met de te behandelen. Een diëtiste zal komen spreken over de a.s. ouders wat er allemaal klaar moet staan en welke voorzienin gen moeten worden getroffen als de bevalling thuis plaats heeft. Eén van de plaatselijke huisartsen behandelt de ontwikkeling van de vrucht. Onder leiding van een wijkverpleegster wordt er een avond uiteraard met een speciale pop practisch geoefend met babybaden. Ook inenten, babyvoeding en de ontwikkeling in het eer ste levensjaar komen aan de orde. De wijkvei-pleegsters hebben behalve een verplegende, ook een voor lichtende taak. Uit hun praktijk weten de zusters maar al te goed dat er ouders zijn die in het begin niet goed weten wat ze met hun ting, zowel in het belang van de moedor als in het belang van het baby aanmoeten. De cursus >s daarom een gedegen stuk voorlich- kind. Tot tien dagen na de bevalling komt er een kraamverzorgster in het gezin. Daarna komt de wijkverpleegster de gezinnen een be zoek brengen om ze uit te nodigen met hun baby naar het conculta- tiebureau te komen. Daar kunnen de moeder hun problemen voor leggen aan deskundigen. Ook bestaat de mogelijkheid tussen half zes en zes uur het spreekuur van de wijkverpleegster te bezoeken of er naar toe te bellen. Een probleem voor de wijkverpleegsters is al jaren dat de ouders die geïnteresseerd zijn, en die voorlichtingspublikaties nalezen naar de cursUc komen. Juist de mensen die dat niet doen en die nauwelijks enige kennis op dit gebied hebben komen niet naar de cursus. Ter wijl het juist voor hen het hardst nodig is. „We kunnen oze baby zelf wel opvoeden" reageert men vaak bot. „U zult dat ook inder daad zelf moeten doen, maar het is nuttig van te voren wat voor lichting te krijgen" is het altiid laconieke antwoord op deze men sen. Er kunnen zich natuurlijk situaties voordoen dat de ouders, en zelfs de moeder, geen cursus kunnen volgen. Het is altijd mooier wan neer de mensen van te voren zijn voorgelicht. In zo'n geval advise ren de wijkverpleegsters altijd alsnog een cursus te volgen. On danks dat zijn de wijkverpleegsters ook nu bepaald niet bang dat het storm zal lopen in het gezondheidscentrum aan de Groen van Prinstererweg. De cursus staat open voor iedere belangstellende. Ook verloofden ko men er naar toe. Het is bepaald geen „raust" te wachten tot men eenmaal a.s. ouaer is. Ook voor mensen uie ai iiiee hebben is het nuttig de cursus te volgen. De drie kruisverenigingen organiseren in onderlinge planning hun ouder-moeder- en kleuter cursussen. Zodoende is het altijd mogelijk binnen twee a urie man den aan zo'n zevenweekse cursus te beginnen. „Cursus voor a.s. ouders moet onder de mannen nog een beetje inge burgerd raken". Aan de Katwijkse wijkverpleegsters zal het niet liggen. ksti LEIDEN De hengelsport vereniging „De Forel" heel zaterdag tweemaal twee uuj gevist in de Vliet. De heer L Vlasveld werd winnaar me 1.520 gram; A Ooijendijl "1 (890 gram) werd tweede e G. Ligtvoet (670 gram) del de. Twaalf vissers brachte» maar vis aan de schaal. LEIDEN Rond Sinter klaas en Kerstmis krijgt dt Hogewoerd een feestelijk aanzien. De vereniging „DLEID1 Hogewoerd" zal er een sfeej mijn volle verlichting laten aai toew brengen. Vanaf 27 novembei heid tot en met 30 decembe) gelu wordt er bovendien ee: dem prijsvraag gehouden, waai dat I aan bijna alle winkelien pie deelnemen. d LEIDEN In de Singel heêr zaal van het Stedelijk Mij :amj seum „De Lakenhal" word; teur van 25 oktober tot en met 1 van november een informele ten tie toonstelling gehouden. 0; het deze tentoonstelling worde: ju|j 66 Leidse Landschappen, dii ,ejj Ronald Tolman schilderde _„„i geëxposeerd. LEIDEN - De Gronings""; vereniging „Ons Grunneger laand" viert 11 november-.i. haar 50-jarig bestaan. De re ceptie wordt gehouden in d' ,a.ar foyer van „Den Burcht" ei J duurt van 15.00—17.00 uur i LEIDERDORP - De or stan derwijscommissie vergader een op donderdag 26 oktober a.: gro° om 20.00 uur in het gemeen aan tehuis. De belangrijkst agendapunten zijn: verschi lende aanvragen van leer- hulpmiddelen voor het onder! wijs. bespreking van een ge zamelijk op te stellen prior: teitenschema met nog te rea liseren onderwijsvoorzienin' gen. Bespreking van de noti „Organisatorisch? vormei van plaatselijke overlegorgaj nen". Het gaat hierbij onde: meer om de noodzaak vat een sportraad en 'n beheers orgaan voor de gemeentelijl ke sportaccommodaties. ZOET! LEIDSCHENDAM Zater visie dagavond om 8 uur treedt i de het Ontmoetingscentrum „D omlt Sater", de, bëgin dit jaar op zwaï gerichte. Nederlandse foil afsit groep „Fungus" op. Di weg. groep bestaat uit drie mac waarvan er één beroepsmijG. S. sicus is. Ze brengt akkoei dat tisch-versterkte en van eige verk arrangementen voorziene st weg ciaal bewogen songs, liel vloei des-ballades en o.a. zee colle mansliederen uit de Brits# stani historie van de Middeleev weg wen tot en met de 19e eeu\^ dat t Het repertoire bestaat u! kuns drie gevarieerde sets van el rech een half uur. besti LEIDSCHENDAM De g« 0ntv meenteraad wordt een k.rf groti diet van 25.000 gulden ge gemi vraagd voor een wijzigin; van van de indeling van de afde voor ling algemene zaken ter ge (bro: meentesecretarie. B. en W bree vinden de aanwezige ruimt! hoog dermate beperkt dat onge nejtj stoord en geconcentreers trap] werken veelal onmogelijk is maa Zij willen de aanwezige lo; te ketwand verwijderen en d( A1 b aangrenzende gang bij di bnjjj werkruimte betrekken. D< rajje chef van de afdeling zou ee: de n eigen werkruimte kunnet krijgen door de wand tusseti het spreekkamertje te verj wijderen en de ruimte an1, ders in te delen. vana LEIDSCHENDAM - Op d agenda van de gemeente raad, die maandag 30 okto ber om 20 uur bijeenkoi staat, o.a. het vaststellei van de vergoeding vakonder wijs voor 1971, het opnemei en uitlenen van kasgeld 1973, wijziging van de Bezol digingsregeling 1970, beschik baar stellen van aanvullend! kredieten voor 'n prot. chr kleuter- en basisschool een openbare basisschool krediet voor veranderingei in het raadhuis en diet voor het bouwrijp makei van Leidschendam-zuid. LEIDSCHENDAM Zater dag 11 november zal om 1 uur de eerste steen worde! gelegd van het kerkelijk trum van de parochie Pau Johannes XXIII in de wijl Us ge „Prinsenhof". Het feestelijl gebeuren begint om half dril in de aula van de Dr. Per quinschool aan het Prinsen hof 19. ZOETERWOUDE Woens eerst dag houdt het kath. Vrou wengilde zijn jaarvergade ring in het Don Boscohuis aanvang 20 uur. Belangrijk ste agendapunt is de stuurswisseling. Het bestuuifet stelt als kandidaten: mevr Bon-Vrolijk, mevr. Drift-Hilgersom, mevr. V. d Hoeven-Verhaar, mevr. Jong-Van Velsen, mevr. VaJ gè'b Leeuwen-Stolwijk en mevr ten Paardekooper-V. d. Gees Na de pauze wordt er bingi gespeeld. t HAZERSWOUDE H< eerste damesteam van d Hazerswoudse volleybalve: eniging De Hazelaars kwal in de (gezelligheids) comp* titiewedstrijd bij N.S. Rotter dam tot een 1—3 overwin ning. Op vrijdag 3 novem ber. om 20.00 uur, wacht d: Hazelaarsteam de thuiswed strijd tegen streekgenoc KPJ uit Zoetenvoude. Di Hazelaars tweede damesfor matie verloor met 3—0 bi TOGB 2. terwijl het derd! team in „eigen" Johanne Postschool-gymzaal aan h« kortste eind trok tegen Gf versto (0—3). lu wo M rVOOR: raad vrijd voor Aan ring Iatie zake den

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4