Bejaarden complex in Alphen 10 miljoen Katwijk Binnen sluit met het vertrek van Janus tijdperk af Avanti gaat bomen veilen DEZE WEEK VERLICHTINGSCONTROLE VVN zet zich in voor veilig Katwijk Bejaardenwoningen in Hoornespolder MARKTEN SHOE POST blNSDAG 24 OKiOBGR 1S72 LEIDSE COURANT KATWIJK AAN DEN RIJN Is het symbolisch? Net nu boosaardige draglines en bulldozers het oude centrum van Katwijk Binnen meedogenloos de geschiedenis in gescho ven hebben sluit Janus Verhart zijn deur. Nog twee da gen, dan is de firma „A. Verhart, in tabak en sigaren" achtendertig jaar lang stond het in van die typisch voor oorlogse kalkletters op het raam niet meer. Ik keek er van op toen ik het hoorde en ik schrok, toen ik er vorige week even was, een gedoofde potkachel, hier en daar nog een verdwaald pakje sigaretten. Restanten van een bloeiend neringverleden. let Janus gaat een brok dienst baarheid in Katwijk-binnen ver Hoge opbrengst toernooi voor gehandicapten EGSTGEEST/ALKEMADE e zee Enkele leden van judovereni ging Alkemade hebben afgelo pen weekeinde successen be haald bij een judo-toernooi in de nieuwe sporthal van Oegstgeest. De opbrengst van het toernooi, dat georganiseerd werd door sportschool De Vries, uit Lei den, gaat naar de stichting Paardrijden voor het gehandi capte kind van Leiden en omge ving. jhalve door judoka's uit Alke- tUojournl"ade werd er deelgenomen strijdmoor 399 judoka's uit Oegst- iMijke peest' Noordwijkerhout, Rijns- musiceburg en Leiden. De opbrengst •uws'JIk 7^5,26, zal donderdag 26 okto- worden overhandigd aan de burgemeester van Oegstgeest. lij Damclub Lisse stevig op kop 5E Damclub Lisse heeft jk zijn vierde competitiewed- trifa dit seizoen gewonnen. DC 1 uit Alphen werd met de aaie cijfers 13—7 verslagen. Iet acht punten staat Lisse nu '^jjtevig aan de kop. 1 gedetailleerde uitslag: Lisse 1 - ADC 1 13—7; G. van der •ide Itelt J. P. Vrolijk 0—2, A. H. lalkenende M. Brunt 02, Lemmers H. Brunt jr 20, van Horick C. Brunt 2—0, van Rossen J. Koelewijn 0, A. van Hove J. van Oe- reren 20, T. Winkelaar A. tobbe 2—0, P. Boogerd J. wïk leider 02, P. van der Stelt •d| d. van Tol 11, F. Reitsma V. van Berkel 2—0. Het tweede iental van Damclub Lisse ver oor met 13—7 van KDC 3. nt, 9.35 radio. .00 Nl( .00 NI ei S. 13.25 TWIJK Woningbouwvereniging De Brittenburg gaat in het plan loornespolder 84 woningwetwoningen voor bejaarden bouwen. Daar al een bedrag mee gemoeid zijn van ongeveer 4,2 miljoen gulden. t gemeentebestuur van Katwijk heeft de raad voorgesteld akkoord te gaan met de bouw en de woningbouwvereniging de nodige finan ciële medewerking te verlenen. Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening is reeds akkoord gegaan met het bouwplan. De bouw kan spoedig worden gegund. De woningen gaan een kleine gulden per maand doen. de Uï JOL" Mi Wie zich staande in het winkeltje van Janus omwendt en naar buiten kijkt heeft geen moeite de sfeer van kille ontluistering vast te houden. Daar strekt zich een grauwe zandvlakte uit op de plaats die tot voor kort ingeno men werd door de aarzelende overhellende huisjes V3n de Pe- persteeg, het Armenhofje en de Schippersteeg. De metamorfose van Katwijk Rijn is in volle gang. De betonmolens die de nieuwe woonoorden gestalte moe ten geven draaien al, de rook waren zullen voortaan elders bemachtigd moeten worden. Hoogstwaarschijnlijk tijdens de Duits bezoek aan Stomp wijk STOMPWIJK In het laatste weekend van oktober komt er in Stompwijk een voetbalgezel schap uit Duitsland op bezoek. Deze sportuitwisseling wordt "georganiseerd door de Euro- Sportring in Baarn. Enkele maanden geleden zijn een aantal jeugdleden van Stomp- wijkse Boys, met HVS uit Stompwijk en MMO uit Hoog- made naar Frohnhausen ge weest. Ook zij gingen toen een weekend en verbleven kosteloos bij een Duits gezin. Nu zijn de 40 voetballertjes allen bij Stompwijkse gezinnen onderge bracht. Zaterdag 28 oktober ko men de gasten om 4 uur 's mid dags aan. Zondag 29 oktober or ganiseert Stompwijkse Boys in samenwerking met MMO en HVS een voetbaltoernooi op het sportkomplex in Stompwijk. Het toernooi is in drie leeftijdsgroe pen ingedeeld. De prijsuitrei king is 's avonds in het Blesse Paard. Op maandag gaat het gezelschap een bustocht maken langs de kust. In Amsterdam zal de diamantslijperij bezocht worden en zullen de gasten een rondvaart maken door de grachten van die stad. Dinsdag morgen 30 oktober om half elf vertrekken de gasten weer naar hun woonplaats Lehrte (vlakbij Hannover). gestrekte draf langs de rekken van de cash and carry. Maar dat is de vooruitgang. We schij nen nu eenmaal niets beters te weten. Janus, intussen, neemt het niet al te zwaar op. Hij stapt zonder emotie op. Op de eerste plaats heeft ie de leeftijd hij is acht en zestig en bovendien wij weten het allen en bovendien wordt het ons regelmatig voor gerekend door het Tweede Ka merlid De Jong zijn het droe ve tijden voor de middenstand. Maar dat neemt niet weg dat er een pijnlijke leemte ontstaan is. Pastoor Raadschelders daar over: „Je begint je wel af te vragen waar het naar toe moet. We hebben al geen postkantoor meer, geen politiebureau en nu ook de laatste sigarenwinkel weg. Ik vind het jammer dat Janus er mee ophoudt. Er gaat een enorm brok dienstbaarheid verloren". Hetgeen waar is. Want waar vind je het tegen woordig nog, een winkel die van vijf uur 's morgens tot zeven uur 's avonds geopend is? Ner gens natuurlijk. Janus was de laatste van dat soort taaie rak kers. Dokter Bergman, even eens bedroefd over deze winkel sluiting: „Kijk, er verdwijnt na tuurlijk veel meer dan zomaar een tabaks-zaak. Een platform voor dorpspraat valt weg. Maar ik denk toch dat de behoefte aan dit soort winkeltjes terug- Janus Verhart komt. Dat zul je zien". Iet is te hopen. En liefst vlug. Want waar moeten ze heen, de oude Katwijkers die zich dage lijks in het winkeltje verschan sten om hun levenswijsheid te slijten? En vooral, waar moeten ze heen, de nieuwe generaties rokers. Wie wijdt hen in in de veelzijdige tabakswereld? Kat wijk Binnen verliest iets waar het zich jarenlang gelukkig mee heeft mogen prijzen. Wat pre cies werd door iemand van het Limburgs Dagblad of all pa pers) in het midden van de ja ren zestig treffend verwoord: „Een eenzame man in een klein sigarenwinkeltje, zou men zo zeggen als men daar voor het eerst naar binnen loopt. Niks van dit alles, een wijs en opge wekt mens die daar in de Grote Steeg bij tijd en wijle zijn ziens wijze ten beste geeft, tot heil van allen, die om hem heen wo nen en die vaak lange gesprek ken met hem hebben. Hij kent al zijn klanten aan hun stem. Hij weet al wat ze hebben moe- ten als hij ze in zijn kamertje achter de winkel hoort kuchen. Hij weet van iedereen, wie met wie. getrouwd is en hoe het komt dat Hendrik nooit meer met Willem gaat biljarten. Wat leven zulke mensen toch geluk kig. denk ik wel eens. Zo'n zor geloze ome Janus tussen zijn si garen en sigaretten is toch ei genlijk wel te benijden. Hij kent zijn dorp en dat is hem ge noeg". Hlet is voorbij. Janus gaat weg en het dorp is niet meer wat het geweest is. De nieuwe tijd kan ongestoord aanvangen. Niekjan van Kesteren. Het aanbrengen van verlichting boven de zebra bi/ de oprit naar de Provincialeweg is een van de verdiensten van het VVN ITWIJK „De mensen zouden het niet alleen als hun plicht maar ook als hun roeping moeten zien lid te worden van Veilig Verkeer zegt de heer J. M. den Hollander, tijdelijk voorzitter van de Kat- v Wijkse afdeling van Veilig Verkeer Nederland. Zijn vereniging be gaat nu ruim twee jaar. In die twee jaar heeft de jonge vereniging >1 heel wat activiteiten ontplooid. Brieven naar b. en w. over ge- aarlijksc verkeerssituaties in het dorp. oeentests en schoolverkeers- txamens zijn daar slechts enkele voorbeelden van. vereniging telt momenteel ongeveer honderd leden. Dat is voor ten plaats als Katwijk niet al te veel. „Het valt mij tegen dat men iën die hun beroep uitoefenen in een factor waarbij verkeer te pas tornt, geen lid willen worden van VVN". Veel meer wil Den Hollan der er niet over zeggen. De vereniging heeft een aantal ledenwerf- 2 advertenties in plaatselijke publikaties laten zetten. Veel heeft dat op heden niet uitgehaald, leze week houdt het VVN in Katwijk een gratis verlichtingscontrole. De plaatselijke garagehouders controleren en stellen gratis de ver- V(% lichting van de auto's. Die controle v.ordt voor iedereen uitgevoerd, °°k voor niet-leden. Den Hollander: Men moet zich realiseren dat de verkeersveiligheid primair gesteld moet worden". eerste jaar van haar bestaan heeft de vereniging borden langs de invalswegen van Katwijk geplaatst. Daarop worden de affiches met de kernthema's van het hoofdbestuur bevestigd. „Autogordels vast en zeker" hangt er nu op. Ook het afnemen van verkeersexamen op de scholen is door de WN van de politie overgenomen. Behalve op de scholen is met mede werking van WN het eerste verkeersexamen afgenomen aan de be woners van het Zeehospitium. Uit een gesprek dat daarna ontstond hebben de heren Provily en Stubbe van de Katwijkse politie samen met de heer Slootweg het initiatief genomen tot de aanleg van een verkeerstuin in het Hos. WN heeft de taak op zich genomen de verkeerstuin rendabel te maken, in de eerste plaats voor de bewo ners van het Zeehospitium en daarna ook voor de Katwijkse school jeugd. Twee politiemensen, de heren Steenbergen en Been, geven aan de Zeehosbewoners verkeersles. De agenten worden daartoe geïnstrueerd door de heer Boe ma van WN, die zich heeft gespe cialiseerd in de problemen van de verkeerslessen aan gehandicap ten. Vorig jaar heeft VVN een ogentestwagen naar Katwijk gehaald. Die heeft de twee dagen dat hij hier heef: gestaan een maximaal aantal bezoekers ontvangen. Cok heeft er de afgelopen zomer gedurende enige dagen een klein ogentestapparaat gestaan in een plaatselijke supermarkt. In het pas tot standgekomen verbod voor fietsers heeft VVN ook haar aandeel geleverd. ALPHEN Het complex bejaardenwoningen met dienstencentrum dat de Nutsstichting aan de Anna van Burenlaan en Prinses Bea- trixlaan wil gaan bouwen gaat een kleine 10 miljoen gulden kosten. Het plan omvat de bouw van 165 etagewoningen. 1U laagbouwwonin- gen, een dienstencentrum en 32 garages. De bejaardenwoningen gaan ruim 200 gulden per maand doen. In de gemeenteraadsvergadering van aanstaande donderdag vraagt het college van B. en W. de raad ermee akkoord te Raan dat de gemeente gerantstaat bij de geldlening die de Nutsstichting bij het Algemeen Burgelijk Pensioenfonds aangaat. In voorjaar begint bouw- rijpmaken Rijnsoever KATWIJK Begin volgend jaar zal In Katwijk kunnen worden begonnen met het bouwrijpmaken van een deel van het plan Rijnoever. Daar mee zal een bedrag gemoeid zijn van 5,6 miljoen gulden. In totaal komen in dat plan een kleine 800 woningen. Het bouwrijpmaken houdt in eerste aanleg in de verlenging van de Biltlaan met onge veer 150 meter, de bouw van een voetgangers-fietsers-tun nel ter hoogte van de Helm bergweg en het ruwe bouw rijpmaken van de gronden ter weerszijden van de ver lengde Biltlaan. Het terrein zal moeten worden opge hoogd tot ongeveer 0,80 m boven NAP. Daarvoor is on geveer 100.000 m3 zand no dig. Deze zaak komt donderdag In de Katwijkse gemeenteraad aan de orde. Dan kan de raad ook akkoord gaan met het bouwrijpmaken van het voormalige terrein van Syn- tese. Daarmee is een bedrag gemoeid van een kleine 3 ton. Op het terrein komen 32 eengezinswoningen en 36 eta gewoningen. Nieuwe r.-k. scholen in nieuwe wijk van Alphen ALPHEN In de uitbreidings wijk ten westen van de Heren weg in Alphen zal een nieuwe r.k. kleuter- en basisschool wor den gebouwd. gemeentebestuur heeft de raad voorgesteld daarmee ak koord te gaan. De raad beslist hier over in de vergadering van aanstaande donderdag. Over de plaats waar de scholen gebouwd worden is nog geen zekerheid. De kleuterschool zal tenminste plaats moeten bieden aan 38 kleuters en zal bestuan uit twee gewone lokalen. De basisschool zal plaats moeten bieden aan tenminsten 166 leerlingen en zal moeten bestaan uit 6 lokalen. Het I ADVERTENTIE) altijd voordeliger •10. Chin imi-ttc, R Sim Wit, Keefer. in. Yellow Dumy. I-.-t meur 63 Ro/ni: Cnn .•wltha 13- is. Znrln. Kaberge. Roselnnüi Eilhor Ofurlm. 11 36 - 28. Bncn.rn 64 75. P -33, Hf hern's 3 In 26-21 rle, Stanly. C -l. Torino. I Wlm Un tollUll.' Bornhn Lovltn. Flo- :ift— 46. Dl- Evelyn Bush. Mlgoll. Jarob Marlt. Binnen 23-39 p. «tuk. Tmachrysanten-kas 1.16 2.06, Mam Jnummd 2.ir> 2.65, Eikenblad 40--7:., Tmitunjcm 1.45 1.80. Fresia's I 20— I Irissen 2 6 I Orulthoynlimi KATWIJK Al' RIJN 23 oktober 6.40—45.50. A '1*3 60 5 80, *A II 2 «O - Koolrnnp 18. Kplnnz.le 34, selderie 18, pclcmeiïe 1. krolpetorsolle 22 32. boerenkool u n ,.lt I ....I 20 16. rode kool 12 38. groene kool 81 '17. bloemkolen 0 I «8-95. 6 II 21 -57. 8 I 54 80. 8 II 20 29. 12 I 39 65 „Naarmate de vereniging meer bekendheid heeft zal er vermoedelijk ook wel meer een beroep op worden gedaan. We hebben een fantas tisch bestuur dat beslist bereid is te werken", vindt Den Hollander. Een eerste beroep op VVN is intussen gedaan voor wijkvereniging Hoormes. Samen met VVN wil de wijkvereniging iets gaan organi seren op de scholen. Jammer vindt de heer Den Hollander het feit dat WN nog geen afgevaardigden heeft in de verkeerscommissie. Een aanvulling had zijns inziens wel noodzakelijk geweest. Ondanks dat denkt het bestuur van de Katwijkse VVN wel mee over de ge vaarlijke verkeerssituaties in het dorp. De heer A. Ouwehand houdt zich voornamelijk met dit onderdeel van de VVN-actlviteiten bezig. Een aantal situaties zijn al door VVN naar voren gebracht en in sommige gevallen heeft het Katwijkse gemeentebestuur gebruik kunnen maken van suggc ies van VVN. Een aantal door de vereniging aan de orde gestelde punten is afgewe zen. Dit tot spijt van de heer Ouwehand, die in sommige gevallen de mening van de gemeente niet dre't. Binnenkort zal VVN de si tuatie bij de Wi'helminestraat aan de orde stellen. Ook over de ze bra's wil VVN nog wel zi n zrg e gaan zeggen bij de gemeente. Bij zonder verheugd is men bijvoorbeeld over het plaatsen van verlich- j ting boven de zebra die door oprit naar de Provinciale wegen kruist, langs de Zeeweg. Katwijk kan van wel nieuwe VVN-bestuur nog heel wat verwachten. HAZERSWOUDE Tafeltennis vereniging Avanti bezorgt de plaats van haar vestiging, Ha- zerswoude, op vrijdag 27 okto ber een spreekuur. Die datum heeft namelijk vanaf half acht 's avonds in het Mlchaelshuls een verkoop van bomen plaat*. Deze handcldrijverij vormt een onderdeel van de actie van Avanti, om gelden te verzame len voor de financiering van een eigen clubgebouw. Zoals bekend Is de oud-pupler-actle een andc- Afgelopen zomer hebben de be- stuurders van Avanti een be- zoek gebracht aan menige kwe ker, die op zijn beurt een of meer bomen toezegde. Piet Both, in Hazerswoude boomkwe kerskringen bekend als de verko per bij uitstek, gaat de bomen bij opbod verkopen in het Mi- chaelshuis. Avanti's voorzittre Aartjan van der Poel over deze actie: „We hebben heel wat bo men en ik denk dat we wel zo'n dri uur nodig hebben, om alles aan de man te brengen". Tevreden mag deze voorzitter ook zijn over de sportieve prestaties die vijftien van de zeventien le den leverden op de achtste fina les van de jeugdkamnen. Zij drongen namelijk door tot dc kwartfinales, die op 12 november plaatsvinden in Cu!< mhor». Avanti demonstreert daarmee weer eens, dat het behoort tot de sterkste jeugdvercnlgirn- van ons land. Immers, rle Hn- zerswoudse club vrtege woov- digt het Haagse district voor zo'n vijftig procert. Fn dit di strict wordt de sterkste van Ne derland genoemd. Tot de kwart finales dringen door: meisjes junioren: Els Vreeburg en Lies- beth Smits; meisjes aspiranten: Annemieke Smits, Annelies Timmermans, Mariette Panne- bakker, Wilma Kooter; meisjes welpen: Bertina Vriesekoop, An nemieke Streng: jongens junio ren: Theo Louwerd; jongens as piranten: Peter Streng. Leon van de Werf, Peter Groot; jon gens pupillen: Peter df Groot; jongens welpen; Richard Stol wijk. Fred Timmermnns. Alleen bij de meisjes pupillen ont breekt Avanti bij de 32 sterkste spelers (speelsters) van ons land. Wandeltocht langs vier Ix»idse molens LEIDEN Op verzoek van dc VVV-Leiden heelt dc Wandel- kring Lelden en Omstreken vier „4-Molen Wandeltochten" uitge schreven. De tochten worden gelopen op dc zaterdagen 4 no vember, 16 december, 20 janua ri en 10 februari a.*.. Start en finish zijn op het VVV-kantoor aan het Stationsplein In Lelden. Op de ,,4-Mo'"n Wandeltocht", die o.a. langs de Haarlemmertrek vaart, door de Leidse Hout en langs de Maredijk voert, zian de -v.indelaars vier molens. Als be loning voor het volbrengen von de wandeling ontvangen de deelnemers een rond tegeltje met daarop, in Delfts Blauw, een afbeelding van één van de vier molens. Wie de tocht vier keer loopt, houdt er een aardige serie van vier „molen-portret jes" aan over.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3