L Snel groeiend verzet tegen machtswellust van Duitsers NEDERLAND TUSSEN MEI 1940 EN MAART 1941 ds ïen Anjerdag Jodenvervolging Februaristaking DINSDAG 24 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Mensen stromen naar het paleis Noordeinde in Den Haag om het felicitatieregister te tekenen Maroi DEN HAAG Eind'april 1941 I schreef Rijksluchtmaarschalk IGoering aan de bekende Neder landse rechtsgeleerde professor A. van Hamel: „Van alle in CxI/IJdeze veldtocht overwonnen lan den heeft de Nederlandse bevol king zich tot nog toe het meest 1 vijandig getoond, ook na de on- b'J J derwerping, waarvoor U in de Dintsli laatste tijd zelf genoeg voorbeel- te n0yden heeft." iven. E wee da Nederland was toen pas elf woensémaanden door de Duitsers be- iruime|zet; Anjerdag 29 juni 1940 (de de retfc verjaardag van prins Bernhard) Petar|was een massale demonstratie tegen de bezetters geweest; de (2)J Jodenvervolging had zich al af- Stoyanj 8etekend-> de befaamde februa- (11 staking (25 en 26 februari 1941) tegen deze vervolging had de Duitsers en niet te vergeten de N.S.B.-ers tot grote woede opgezweept; de eerste 18 Neder- dan landers hadden de dood gevon- t te b den voor het Duitse vuurpelo- ballen, ton; de bezetter had de roof en full ^plundering van Nederlands geld, Er isl Nederlandse kunstschatten en over k Nederlands voedsel al volop in- <at doe gezet. Vandaar die woedende brief van Goering aan professor ivan Hamel, die de luchtmaar- schalk om gratie gevraagd had voor zijn jongste zoon, de 25-ja- over I rige marine-officier Lodo van uit. I Hamel. Deze was eind augustus Welshif 1940 in de omgeving van Hille- hem htgom als Engels geheim agent 'ertroutgedr0pt en in oktober daarop licht 'gearresteerd. Hij stond op het hel punt 0p het Friese Tjeukemeer is, is I opgepikt te worden door de ma- irinevlieger Schaper (de latere gtgeneraal Schaper, chef van het I militair Huis van de Koningin) naar Engeland terug 'te ke- periodf ten. weigel Het vriendelijke gezicht van de buiten [Duitse bezetter, dat vooral de Dat J eerste tjjd na 14 mei 1940 het loopt 01 landelijk bestuur van bezet Ne- an SanBderland het college van secre- zoen iwtarissen-generaal zo rustig en opese 1 meegaand gestemd had, was dit seiabinnen een half jaar al verdwe- petitiertnen. De bezetter had bijzonder gesc«Bnel zijn ware gezicht getoond jen de voor bezet Nederland door en buii Hitier persoonlijk aangestelde kan Rijkscommissaris Seyss Inquart had toen al de duidelijke op- plé bracht gekreÊen Nederland rus- tek^'B. weioverwogen, maar wel zin. met dwingende hand het „Groot Duitse Rijk" binnen te voeren. na Anjerdag, na de fe- I bruaristaking, na het verzet, dat -al spoedig grotere vorm ging .011*aannemen, na het afwijzen door Nederland van de N.S.B. was motor( giste een vit n ongC was elgenoi onmid n expli inks taan Bnde 11 Gor sn «fst» t Eng* zal m<* rechter svolge hij zi luk opl nereerd an het het al duidelijk geworden dat Seyss Inquart in zijn opdracht gefaald had en nog erger verne derd zou worden. Juist ook om de Jodenvervolging en het neerknallen links en rechts van Nederlanders om het roven en plunderen en vooral om de bar baarse rechtsverkrachting, waarvan de onvergetelijke Leid- se hoogleraar professor Cleve- ringa al had getuigd toen de eerste Jodenprogroms losgebars ten waren. Het zojuist verschenen deel 4 (in 2 afleveringen) van professor dr. L. de Jongs omvangrijke studie „Het koninkrijk der Ne derlanden in de Tweede Wereld oorlog" (Staatsdrukkerij—Marti- nus Nijhoff) geeft van de perio- da. mei 1940 maart 1941, waarin bovenstaande gebeurte nissen op soms dramatische en hier en daar op zelfs aangrijpen de wijze beschreven zijn, een uitvoerig relaas. Vele Nederlan ders zullen dit alles opnieuw schrijnend voelen. Maar de his torie verlangt ernaar, dat deze episoden uit de Nederlandse ge schiedenis vastgelegd worden. Hoe pijnlijk ze ook geweest zijn voor velen, die onjuist of niet juist gehandeld hebben, voor vele anderen, die nog steeds de lichamelijke en geestelijke won den met zich mee moeten dra gen en voor weer andere Neder landers, die telkens weer de lege stoel van een omgekomen familielid zien- Een van de aangrijpendste epi soden uit dit 876 pagina's tellen de vierde deel van professor de Jongs geschiedschrijving is vol gens ons die van de 18 doden: vijftien leden van een van de eerste verzetsgroepen de „Geu zen" en drie leiders van de fe bruaristaking in Amsterdam. Van hen is alleen nog een graf over en de herinnering, vastge legd in „Het lied van de 18 do den" van de dichter Jan Cam- pert (zelf ook gegijzeld), vader van de dichter-schrijver Remco Campert. Overgebleven is ook de Waals- dorpervlakte in de Haagse dui nen waar ieder jaar 's avonds op 4 mei de bronzen klok luidt over de graven van deze 18 do den." Na hen zijn tienduizenden ande re Nederlanders gevallen: gijze laars, verzetslieden, zo maar Nederlanders, die omkwamen door de „Silbertanne-moorde- naars. Maar vooral Nederlandse Joden, waarvan kort na de be zetting een Duitse officier tot de Haagse burgemeester De Mon- chy zei: „Voor ons Duitsers be staat er geen Nederlands Joden vraagstuk." In de verwarring, die ontstaan was na het vertrek naar Enge land van koningin Wilhelmina en een aantal ministers van het kabinet-De Geer, nam generaal Winkelman, Opperbevelhebber van de Nederlandse Strijdkrach ten, het heft in handen. Hij had de capitulatievoorwaarden op 14 mei ondertekend en volgens op dracht van het inmiddels ver trokken kabinet en de Kroon nam hij de leiding op zich van het college van secretarissen-ge neraal. Dit tot ongenoegen van oud-premier Colijn en andere met hem bevriende politici (Aal- berse, Goseling, Van Dijk enz.) Colijn, ontzet en verbitterd over het vertrek van de koningin en een deel van de regering en over de capitulatie door gene raal Winkelman stelde op 15 mei aan zijn bevriende politici en en kele ambtsdragers vóór een ei gen regering voor bezet Neder land te vormen. Generaal Win kelman weigerde, zich beroe pend op zijn opdracht van de niet afgetreden regering en de Kroon. De generaal won het pleit en nam met de secretaris sen-generaal het bestuur van be zet Nederland over. Ook de po ging van enkele vooraanstaande Duitsers met een aantal Neder landers tot een akkoord over een eigen regering te komen strandden kort daarna. Hitier zelf vaardigde hierover een ver bod uit, omdat Nederland onder Duits burgerlijk bestuur gesteld moest worden. Kort na dit alles kwam Seyss-Inquart in Den Haag aan om dit Duits burger lijk bestuur te leiden. Het is in die eerste periode van de bezetting voor vele Nederlan ders een zeer moeilijke tijd ge weest moeilijker dan men zich thans misschien nog kan he'rinneren of voorstellen. Velen voelden zich inderdaad in de steek gelaten door wat zij noem den de vlucht van de koningin en een aantal bekende minis- De WA marcheert door Den Haag in de herfst van 1940 Op zaterdagmorgen 29 juni 1940 verlieten Rijkscommissa ris Seyss-Inquart en zijn hoog ste politiechef Rauter Den Haag voor een bezoek aan Leeuwarden en Gronipgen. Die dag zou Josef Gocbels naar Den Haag komen. Zij vreesden geen aktie van de Nederlan ders, op deze verjaardag van prins Bernhard. Hun inlichtin gen, ook van Nederlandse kant, waren wat dit betreft ge ruststellend... Maaronverwacht versche nen er die ochtend overal in Nederland vlaggen aan de ge vels: in Groningen en Fries land (weinig, maar ze waren er); in Drente en Overijssel; in Gelderland en Limburg, in Zuid- en Noordholland. In alle provincies en gemeenten ver schenen kinderen en volwasse nen op straat met oranje of witte speldjes, met anjers of andere bloemen in het knoops gat. „Zelfs sociaal-democraten en communisten", zoals een rapporteur van de Sicherheits- dienst meldde. Voor de gesloten hekken van paleis Soestdijk werden steeds meer bloemen en bloemstuk ken neergelegd. In de loop van de dag verschenen vele Neder landers op straat ook nog met oranje sjerpen om. In Den Haag gingen de meis jes naar school met oranje jur ken aan. Voor het paleis Noord einde en bij het ruiterstand beeld van Willem van Oranje waren enkele dagen voor 29 juni al bloemen neergelegd. In de hal van het paleis lagen die dag de felicitatieregisters ge reed. Ongekend velen stroom den toe om die te tekenen en toen generaal Winkelman ver scheen ontving hij een dave rende ovatie. Enkele dagen la ter werd hij als krijgsgevange ne naar Duitsland gevoerd. Maar op 29 juni zongen de mensen bij het paleis voluit het Wilhelmus. 's Avonds joelden in Groningen de mensen in een bioscoop Seyss-Inquart uit, toen zijn beeltenis op het witte doek verscheen en overal in het land ontstonden grote demon straties voor de koningin en te gen de NSB. Generaal Christiansen, de Duitse commandant in Neder land liet, buiten zichzelf ge raakt. later op de dag boven Den Haag drie Duitse lucht- ters. Zij hadden of kregen in be zet Nederland geen leiding, geen richtlijnen, geen duidelijke aan wijzing hoe op te treden tegen over de bezetter. Politici, amb tenaren. bestuurders van lagere overheden verkeerden bestuur lijk in een gezagsvacuüm, dat tot tal van spanningen en botsin gen aanleiding gaf. Aan de voor de oorlog uitgevaardigde „Aan wijzingen" ten tijde van oorlog had men weinig. Sommigen ken den deze aanwijzingen, maar aan de hand van juridische ad viseurs legden zij de bepalingen uit naar gelang hun dit zelf uit kwam. Voor andere zeer belang rijke Nederlanders waren deze aanwijzingen gewoon verzwegen. Zij wisten er niets van. In dit vacuum stortte zich het Duits burgerlijk bestuur. Een bestuur zo ingewikkeld aan hoof den, chefs, afdelingen, bewakin gen, politiediensten, opsporings ambtenaren en vooral doorge winterde nationaal-socialisten, dat vooral de zeer voorzichtige secretarissen-generaal er ge woon geen weg in wisten. Bo vendien waren zij, voor wat on derhandelingen op politiek en beleidsniveau betreft, niet ge schoold. Zij hadden alleen maar althans de meesten behoef te aan gehoorzamen aan de be stuurders of het nu de minis ter van voorheen, of de Duitse bestuurder van die periode was. Zij hadden behoefte aan een zo groot mogelijke medewerking en aan zekerheid. Zekerheid die ze alleen van enkelen, onder meer generaal Winkelman, kregen. Maar dan anders dan zij ver langden. De felle Winkelman stond lijnrecht tegenover de Duitsers. Het college van hoge ambtena ren gaf daardoor aan de Duit sers volop gelegenheid lang zaam, zeker, maar dwingend hun wil op te leggen. En omwil le van de lieve vrede, liever nog omwille van de rust in het be zette land, volgden de secreta rissen-generaal maar al te vlug alles op wat hun opgedragen of verzocht werd. Als er maar geen verzet kwam, geen tegen stand van de bevolking tegen de Duitsers. Geen wonder dan ook. dat bijvoorbeeld het binnenlands bestuur onder leiding van secre taris-generaal Frederiks voor velen (Duitsers en N.S.B.-ers) aangenaam was, voor vele ande ren (bestuurders van lagere overheidsorganen. ambtenaren enz.) een voortdurende ergernis: erger nog een bron van telkens terugkerende gewetensconflic ten. De gevolgen waren dan ook niet te overzien. De Duitsers kregen steeds meer hun zin. de N.S.B. drong gevaarlijk dicht op naar de staatsgreep, vele Nederlan ders namen ontslag uit hun be- stuurs- of uitvoerende functies, andere Nederlanders vormen langzaam maar zeker het ver zet. De secretarissen-generaal en een aantal burgemeesters waren doodsbang, dat het verzet tegen de bezetter zou toenemen in georganiseerd verband. Zij ver gaten daarbij maar al te dik wijls, dat ook hun houding daar toe alleen maar een aansporing extra was. Zo groeide dit verzet snel dank zij de houding van ge neraal Winkelman, vele bestuur ders en andere Nederlanders. Steeds meer groepen vormden zich: kort na de bezetting de Haagse Stijkelgroep. later de Geuzen de communisten in de Waarheid-groep, de studenten. Vrij Nederland-groep, Parool- groep, Je Maintiendrai en tal van anderen. Het verzet bleef groeien. Dat bleek ai op Anjerdag, 29 juni 1940, dat bleek kort daarna, toen de Duitsers met hun eerste maatregelen tegen de Joden kwamen. Zij moesten geweerd worden uit allerlei overheids diensten, uit de universiteiten als hoogleraar, uit de middelba re en lagere scholen, uit vele andere functies. En daarbij kwam nauwelijks verzet van het college van secretarissen-gene raal. Althans geen verzet, dat de bevolking sterkte zou kunnen ge ven tegen al deze maatregelen. Dat werd echter al snel anders. Toen de Jodenvervolging eind 1940begin 1941 toenam en er in begin 1941 zelfs een programma tisch optreden van Duitsers ge holpen door N.S.B.-ers, kwam om de Joden, vooral geconcen treerd in Amsterdam, in getto's onder te brengen en daarna af te voeren kwam het Nederlands verzet eerst goed op gang. Dit leidde tot c"e befaamde staking van 25 en 26 februari in Amster dam: een massaal protest geor ganiseerd door vooral de com munistische illegalen, die daar bij steun kregen van vele ande re Nederlanders. Dit betekende toen nl de misluk king van Hitiers politiek, opge dragen aan Seyss-Inquart: Ne derland binnen voeren in het Groot-Duitse Rijk. Hij kon dit wel vergeten. Deel 4 van dr. L. de Jongs om vangrijke oorlogsgeschiedenis van Nederland omvat de eerste ellendige période tussen mei 1940 en maart 1941 in volle om vang. Men wordt bovendien wegwijs gemaakt in de tegen stellingen in eigen Nederlundse gelederen. Binnen de Nederland se Volksunie bijvoorbeeld, ge vormd door het trio de Quay (de naoorlogse premier) Einthoven (Rotterdams politiefunctionaris) cn Linthorst Homan (later bif de E.E.G. geplaatst), waar men tal van personen tegenkwam, die na de oorlog opnieuw een politieke rol gingen spelen. Deze Unie, opgezel om voor tegenwicht tegen de N.S.B. te zorgen ging aan eigen tegenstellingen ten on der, omdat een deel zover moge lijk met de Duitsers wilde mee gaan, desnoods als enige erken de politieke partij in Nederland. Dit alles heeft in de na-oorlogse Nederlandse politiek nog lang na-gespeeld, waardoor de ver houdingen meermalen vertroe beld werden. Dr. de Jongs beschrijving van deze kwestie leert ons wat in de politiek dikwijls \m veel verbor gen blijft. Capitulatie-Anjerdag-Jodenver volging-Februaristaking: dat zijn voor Nederland na die tijd de belangrijke gebeurtenissen gebleven uit 1940—1945, zowel politiek als maatschappelijk. Het naoorlogse beeld van Nederland is er zelfs door bepaald. Iedereen moet voor zichzelf vaststellen, in hoeverre deze les sen geleerd zijn en vooral: ont- Jiouden. T. v.d. Houten. Prof. dr. R. P. Cleveringa, on verschrokken strijder. nlnkrljlt der Nederland# lijd" door dr. L. de Jo Morten een publlkatle over Al l'lrvnian al* redenltoodtcbappei lot»- Seyss Inquart, Rauter en SS-Grupenführer Demelhuber machtvliegtuigen rondcirkelen en nu en dan duikvluchten ma ken. Als waarschuwing. Die dag waren ook Duitse politie mensen met mitrailleurs bij het paleis in Den Haag ver schenen, om de 'menigte te verjagen. Josef Goebbels ver dween later woedend en ver bitterd uit Nederland. De de- kostten burge- De Monchy wel zijn positie als burgemeester. Hij werd op staande voet ontsla gen. Zaterdag 23 november 1940: de studenten van de technische hogeschool te Delft gaan in staking. De maatregelen tegen Joodse hoogleraren, afgekon digd na lang overleg tussen Duitse en Nederlandse bestuur ders, is hun te veel geworden. De studenten protesteren met hun staking fel tegen deze maatregelen. Dezelfde avond besluit de Nederlandse Studen ten Federatie een fel protest te sturen naar de Duitse en Ne derlandse bestuurders. Op 26 nov. houdt professor Cleveringa van de Leidse Uni versiteit ziin nog steeds be roemde rede over het recht. Na zijn rede besluit de Leidse studentenwereld Delft te vol gen en in staking te gaan. Delft en Leiden worden door de Duitsers gesloten... Cleve ringa wordt later gearresteerd. De andere universiteiten pro testeerden tegen de maatrege len tegen de Joodse hooglera ren, maar gingen niet in sta king. De beroemde rede van professor Cleveringa circuleert na enkele dagen in geheel Ne derland, in veelvoud overgetikt door Leidse studenten en hun vrienden en vriendinnen. Op 12 februari 1941 richten de Duitsers het ghetto voor de Amsterdamse Joden in. De Jo denvervolging breekt in volle omvang los. Sindsdien blijft het in Amsterdam onrustig, de Duitsers vrezen akties. Op 25 februari 1941 breekt in Amsterdam een grote staking uit, georganiseerd door com munistische verzetslieden, maar gesteund door Nederlan ders van alle gezindten en po litieke opvattingen. Dit was drie dagen na grote razzia's op Joden in Amsterdam. Vier maanden later waren reeds ze venhonderd Nederlandse Joden in een Duits concentratiekamp omgekomen. Op 25 februari 1941: geen tramverkeer, de werven stro men leeg, fabrieks- en kantoor personeel staken mee. Stadso- verheidsdiensten sluiten zich aan. Na enkele uren is de sta king praktisch compleet. De Amsterdamse politie treedt niet op. De staking gaat op 26 februari door. Generaal Chris tiansen, de Duitse militaire commandant-Nederland kon digt de uitzonderingstoestand af voor Noord-Holland, de „on rustigste provincie". De WA stormtroepen van de NSB krijgt het verbod in uniform op straat te komen. De Duit sers arresteren een groot aan tal Nederlanders. De nog legale pers en de radio mogen niets over deze sta- kingsakties vertellen. Amerika zorgt echter, dat het nieuws over de gehele wereld ver spreid wordt. Lages, de beruchte Lages, doet zijn intrede in Amsterdam Even later wordt burgemees ter De Vlugt van Amsterdam ontslagen, in een aantal ge meenten worden de gemeente raden naar huis gestuurd. „De februaristaking heeft Seyss-Inquart zeer ontmoedigd, omdat hij dit volstrekt niet verwacht had", schreef diens vriend Wimmer later. Seyss- Inquart heeft meer dingen in bezet Nederland niet verwacht. Die toch gebeurd zijn. 22 februari 1941: gearresteerde joden op het Jonas Daniël Meyer- plein in Amsterdam.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11