LIEVER VERLIEZEN DAN EEL PUNT MET BETONVOETBAL COACH FREM KOPENHAGEN: „JE KUNT NOOIT WETEN" 'Hagenaars' in Noorse selectie Boris Marovic speelt aanvallend I Opstelling geen gehein* Prof contract i Klaas Balk Teugels in handen van leerlingen DINSDAG 24 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA li i OSLO Twee spelers van FC Den Haag, Tor Fuglset en Ha- rald Berg, maken deel uit van de selectiegroep van zestien man waaruit het Noorse voetbal elftal zal worden samengesteld, dat op 1 november in het Feyenoordstadion tegen Neder land speelt. Het is een wedstrijd in de voor ronden van het toernooi om het wereldkampioenschap 1974, de eerste van het Nederlands elf tal. Er is nog een ex-„Hage- naar" gekozen: linksbuiten Har ry Hestad. De selectiegroep bestaat uit: Tore Antonsen, Tor Alsaker-Nöest- dahl, Harald Berg, Trygve Bor- noe, Jan Christiansen, Arnfinn Espeseth, Jan Fuglset, Tor Fuglset, Per Haftorsen, Harry Hestad, Roals Jensen, Tor Egil Johansen, Erling Merik, Per Pettersen, Sigbjoern Slinning en Tor Spydevold. Henk Wery is voorlopig uit de groep van 22 spelers geschrapt, die aangewezen zijn voor de wedstrijd tegen Noorwegen. De Feyenoorder heeft namelijk een schouderblessure opgelopen, die hem enige tijd uit de roulatie Tor Fuglset (rechts) is één van de Hagenaars", die de kans zal houden. krijgt in de interland van shirt te verwisselen. Oud-atleet v. d. Berge overleden ROTTERDAM In een revalida tiecentrum te Rotterdam Is gis teren op 72-jarige leeftijd over leden de oud-atleet Rlnus van den Berge. Rinus van den Berge vierde zijn grootste triomfen in de periode tussen 1920 en 1930. Hij was deelnemer aan de Olympische spelen van Parijs (1924) en Am sterdam (1928), van 1925 tot en met 1931 was hij nationaal re cordhouder op de 100 meter met een tijd van 10,6 secnoden, ge maakt op een grasbaan. Tijdens de Olympische spelen in Parijs liep hij samen met Boot, De Vries en Broos een wereldre cord op de 4 x 100 meter in 42 seconden. Hij was nationaal re cordhouder op de 200 meter van 1927 tot en met 1929 met respec tievelijk 22,2 en 22,0 seconden rond. Zijn beste persoonlijke prestatie op deze afstand liep hij in 1930 met een tijd van 21,3 seconden. Na zijn actieve sportloopbaan begaf hij zich in de journalis tiek. Rinus van den Berge was lid van de vereniging Haarlem en AV'23. ROTTERDAM Boris Marovic, eerste trainer van OFK Beograd, leeft niet on der de druk van de protesten die collega's in Joegoslavië hebben geslaakt. Marovic heeft dezer dagen in het blad Ekspres Po- litiken een artikel gepubliceerd onder de kop: „Waar gaan we heen met ons voet bal" en dat is bij de collega-trainers in het verkeerde keelgat geschoten. Boris Marovic, die sinds twee jaar OFK Beo grad traint, verafschuwt het betonvoet- bal, dat ook in Joegoslavië een bekende klank heeft gekregen. In zijn artikel hield hij een pleidooi voor aanvallend voetbal. Hij noemde geen namen van collega's maar iedereen in zijn land weet wie hij bedoelde. Er is een gezamenlijke klacht bij de bond van oefenmeesters ingediend. „Maar ik krijg geen straf", zegt Boris Marovic en hij strijkt even langs zijn donkere kuif en legt de lange haren in zijn nek plat. Terwijl hij met zijn vijftien spelers, assistent-trai ner Stanojevic de derde trainer, de befaamde ex-doelman Soskic, is vandaag gearriveerd een arts en twee masseurs op Schiphol in de bus stapte, gaf hij reeds opdracht dat de voetballers in het Rotterdamse Skayway-hotel ijlings moes ten gaan rusten. „Mijn spelers zijn moe, vooral Petkovic en Stepanovic. Zij hebben in nog geen veertien dagen zevenduizend kilometer gereisd". Dat vereist enige nadere toelichting. Het zijn de beide internationals van OFK, die ook tegen De trainer Spanje speelden, welke wedstrijd in Las Palmas trainer Marovic, die als gast aanwezig was, kenschetst als „een fiasco voor het Joegosla vische voetbal" omdat met 2—2 gelijk werd gespeeld. Dat brengt Marovh tevens op het probleem van het voetbal in zijn land. „Als de spelers 28 jaar zijn, mogen ze naar het buitenland. Elk jaar verdwijnen er, ook uit het natio nale team, en dan moet je op nieuw beginnen. Er wordt ook aan drie van onze spelers ge trokken, niet alleen in Joego slavië, want Petkovic, Stepano vic en Santrac wil iedere trainer hebben. Het buitenland toont ook belangstelling. Van het Zuid- amerikaanse Penarol kreeg Pet kovic een aanbod van tweehon- derduizend dollars in de hand en tweeduizend per wedstrijd. Ste panovic kan van Inter Milaan 170.000 dollars krijgen en de Franse club Metz heeft voor Santrac 180.000 dollars over". Petkovic, een van de vermoeiden, was toen al onder de dekens. Hij heeft destijds met hef Joe goslavische team tegen Neder land gespeeld en ook enige ma len tegen Feyenoord. Hij herin nerde zich nóg Piet Romijn te gen wie hij had gestaan, Van Hanegem, Israel en Jansen. Petkovic: ,,Ik speel in mijn club linksbuiten maar in het na tionale team rechts omdat Dja- jic daarin links staat". OFK Beograd met zijn drie internationals. Van links naar rechts: Santrac, Petkovic en Stepanovic. Marot ,Bij ons zijn alle spelers hetzelfde' DEN schre 7 Goeri lands' ROTTERDAM. De geheimzinnigheid waarmee Nederlandse tyijan, ners omspringen met hun opstelling, doet lachwekkend aan bij i derw( ners van vooral landen achter het gordijn. Zowel in Oost Duitslj jaatst Roemenië, Tsjechoslowakije om maar enige landen te noetden en Joegoslavië worden opstellingen zonder meer gegeven. Bt Marovic, eerste trainer van OFK Beograd, gaf gisteren, twee dsNedei en enige uren voor de wedstrijd tegen Feyenoord op woensf maan avond, direct zijn opstelling. Doelman Djordjevic is al geruime)zet; geblesseerd aan zijn knie en zal niet spelen. Wellicht in de retf ver'ja wedstrijd over veertien dagen. Hij wordt vervangen door Petar[was rota. tegen Dit is de opstelling van OFK Beograd: Borota (1); Popadic (2)|Jo*fe" panovic (3), Mesanovic (4), Mitrovic (Ausputzer, 5); Stoyanjge (6), Turudija (7), Lukic (10); Zee (8), Santrac (9). Petkovic (11"*,.* Reserves: doelman Hadzitonic; Jokic, Djujic en Jovanovic. de Di i de h opge2 zien. Ik verlies liever dan lande betonvoetbal een punt te b den len. Mijn spelers voetballen, ton; danks het feit dat ze full jplund zijn, voor hun plezier Er is Nedei niemand die tevoren over INedei mies heeft gepraat. Dat doe gezet niet". 1 brief zijn drie stadions. Ons stadion heeft geen licht en kan dertigdui zend toeschouwers bevatten. Het stadion van Rode Ster heeft een capaciteit van 95.000 en dat van Partizan van 65.000. Beide stadions hebben een lichtinstal latie. Bij ons werken de mensen van zeven uur tot twee uur in de middag. Maar ze voelen niet Geen handicap veel voor middagwedstrijden. 1 Als we goed wegkomen in Rot- Marovic laat zich ook over I rige terdam, en dat mag ook'n kleine paalde zaken niet uit. lHam< nederlaag zijn van bijvoorbeeld scheidsrechter, de Welshi) 1940 schall DEN HAAG De Nederlandse i amateursprintkampioen 1972 Klaas Balk heeft een prof-con- tract getekend bij de firma Ket ting, waarvoor hij ook als ama teur reeds reed. Balk zal zijn eerste wedstrijd als prof rijden in een koppelrace in Ztirich op 28 oktober waarin hij start met Tino Tabak. Als zes daagse renner zal Balk zijn profdebuut maken in de zes daagse van Munster, van 17 tot en met 23 november, waarin hij rijdt met Leijn Loevesijn. Van onze paardesportmedewerker WASSENAAR Duindigt heeft op het laatste woensdagpro gramma van het jaar nog eens een hordenren. Tien halfbloeds gaan hier 2900 meter afleggen met daarbij zo'n stuk of tien hindernissen. De leerlingen hebben in de hoog ste klasse bij de dravers de teu gels in handen: de paarden met meer dan dertig- en minder dan zeventigduizend gulden als win- Dr. L. de Jong: Het koninkrijk der Nederlanden in de tweede wereldoorlog. Deel 4: mei 40-maart 41 Twee-en-eefi-half jaar na het uitkomen van deel 3 is nu ook het vierde deel van Dr. L. de Jong's standaardwerk over de 2e wereld oorlog verschenen. Het geeft de gebeurtenissen weer uit het eerste bezettingsjaar. Dit vierde deel bestaat uit 2 banden en kost 32.50 VROOM DREESMANN Openhartig OFK Beograd hoopt op de productiviteit van Santrac, die vorig seizoen voor zijn schutterscapaciteiten een gouden schoen kreeg uitgereikt. Evenmin als aan zijn publikatie in Ekspres Politiken tilt Maro- Hij heeft toch een goede ploeg? vic zwaar aan de nederlaag van Marovic: „Er spelen andere fac- 1-0 die zondag tegen Hajduk werd geleden. „We verloren drie minuten voor het einde. De competitie is pas aan de gang en we kunnen nog een eind ko men. In Joegoslavië kan iedere club van de ander winnen, dat is het verrassende". Toch zou Boris Marovic, zo lijkt het, met OFK wel eens kam pioen willen worden want in Marovic: het zevenentwintigjarig bestaan van de club „alle clubs bij ons zijn zelfstandig; er zijn geen legerploegen of iets derge lijks meer, dat is uit de oude tijd" werd de titel nog nooit behaald. toren mee dan alleen goede spe lers. Welke Dat is niet voor de krant bestemd". En toch is Boris Marovic een openhartig man. Zonder terughoudendheid geeft hij spoorslags de opstel ling van zijn team, hij praat zonder restricties over verdien sten en premies. 1-0, zullen we waarschijnlijk een groot stadion spelen. Dat hangt ook af van andere facto ren, bijvoorbeeld het weer". Een enigszins curieuze uit spraak want dat kan, ook doelman Djordjevic die dieren arts is verdient hetzelfde. Wat de spelers bij een gunstig resultaat tegen Feyenoord krij gen aan premie is mij niet be kend. Dat maakte het bestuur uit. Maar toen in de eerste ronde van het UEFA Cuptoer- Dukla Praag werd uitge- Wel weet hij dat hij Rotterdam Gow? „Als de UEFA hem higom aangewezen, heb ik vertrou|ge(jro in hem? Spelen met licht I gearr wijl OFK geen installatie hel punt „Als het licht goed is, is l0pgep geen handicap Joego-SlaviS van de ene dag op Vanavond „m ha,( en „gene, de andere sterk verschillen. In ntk' ,r»inen>mUiti elk geval weet Marovic nog niet waar hij de returnwedstrijd zal moeten spelen. schakeld, hebben ze vierhonderd gulden per man gekregen. De spelers verdienen overigens veel aan reclame". ,Bij ons zijn alle spe lers hetzelfde. We kennen geen sterren in de ploeg, ook niet de Wie van de drie? internationals en Slobodan San trac die voor de doelpunten Van dat resultaat zal ook afhan- moet zorgen. Iedereen OFK gen waar OFK Beograd de is een full profploeg en bestaat tweede wedstrijd, in Belgrado, uit allemaal studenten, behalve speelt. Marovic: „In Beograd aanvallend spel zal laten zien. Als propagandist kan hij niet anders. „Ik speel mot mijn ploeg altijd aanvallend. Dat trekt publiek (hoewel OFK gemiddeld niet meer dan 12.000 toeschouwers krijgt). We spelen voor de toe schouwers, die ervoor betaald hebben om aanvallend spel te On2e Om een uur Is de et voorspellingen: BanrloprIJs <2000 m., autostart, mei trio): King Narclso Kondor Fe? Kairolo D. Outsider: Katlngn M. Boekeloprljs (2000 m.. autostart): Johnny Buker Jap Janny van Lady. Outsider: Jungfrau. Exlooprljs (2000 m.. autostart, met trio): Judy Buitenzorg Knrln van Hengeloprljs (2000 m.. autostart, met trio)Henry Belwln Jacky Spen cer Gay. Outsider: Giovanni. PechalprIJs (hordenren, 2900 m.): Ka- zaclika Peehal Tzlvlst. Venloprljs (3000 m.. autostart, met trio): Katjn Kwlta Norma Ke- mal Hacheweyde. Outsider: Jamai ca du Bols. Ruurloprljs (2000 m„ autostart): Ju- nllla Jheronlmus Joan Hollan ds. Van een speciale verslaggever KOPENHAGEN De 34-jarige John Kramer, trainer van Frem Kopenha gen, is realistisch genoeg om te be seffen, dat zijn amateurteam maar een heel klein kansje heeft om de derde ronde te bereiken van het toernooi om de UEFA-Cup. „Het is nu eenmaal bekend, dat men in Ne derland heel goed voetbal speelt," aldus de vijfvoudige oud-internatio nal gisteravond in het Valbystadlon, in het regenachtige Kopenhagen. „FC Twente behoort daar tot de top en dat zegt ons al genoeg. Wij geven ons echter niet zo maar gewonnen. Je kunt nooit we ten. Misschien behalen we toch nog een succesje." Kramer, die enige tijd als pro fessional in Zweden heeft gespeeld en Frem onder meer naar de verovering van de nationale beker (1969) heeft geleid, heeft FC Twente nog niet aan het werk ge zien. Daarvoor ontbreekt eenvoudig het geld bij deze eenvoudige Deense club. „De enige informatie over de spelers van FC Twente en de kwaliteit van de ploeg heb ik van John Steen Olsen, die voor FC Utrecht uitkomt", zegt Kramer. „Ik heb met hem gesproken toen hij vorige week woensdag met het Deense elftal tegen Schotland speelde." Kramer kent op het ogenblik nauwelijks pro blemen met zijn formatie, die momenteel met nog twee wedstrijden te spelen een goede middenmootpositie op de natio nale ranglijst inneemt. Alleen achterspeler Finn Poje heeft een beenblessure, maar hij kreeg een volwaardige remplacant in de talentvolle Joergen Hansen. van het UEFA—Cuptoernooi op tamelijk verrassende wijze het Franse Sochaux uit geschakeld (met twee overwinningen, 3—1 uit en 2—1 thuis). Vooral het resultaat in Frankrijk baarde nogal opzien. Voor Kra mer was het na een diepgaande analyse niet meer dan logisch: „Sochaux en trou wens het hele Franse voetbal blinkt niet uit door sterk taktisch spel. Men is veel te individualisatisch ingesteld. Er is geen overleg. Daarom heb ik tegen mijn jon gens gezegd: laat ze maar komen en pro beer met snelle uitvallen doelpunten te maken. En dat is drie keer gelukt." Kramer: „De middenlinie is op het ogenblik misschien het minst sterke gedeelte van de ploeg. Dat is het enige waar ik wat onte vreden over ben. Zo beleefden we zondag voor de competitie tegen B 1903 Kopenha gen nog angstige slotminuten. We stonden met 4—1 voor na een goede wedstrijd, maar ineens ging men op het middenveld foutjes maken en werd het nog 4—3." De doelpunten kwamen op naam van Jan Poulsen (2). Ole Moerch en Jörn Jeppesen. De beste speler was andermaal de ervaren international Flemming Ahlberg, die de spil is van het elftal. Insiders vrezen dat deze beloftevolle verdediger binnen niet al te lange tijd de weg op zal gaan van onge- veer vijftig andere» in het verleden: naar Frem Kopenhagen: het lokkende kapitaal van een buitenlandse profclub. Andere uitblinkers in Frem (het Deense woord voor „Voorwaarts" zijn doelman Waldemar Hansen, die onlangs zijn interlanddebuut maakte, linksbuiten pc Twente: Leif Prenszlau en Ole Moerch, die vaak schrijvers, Van Ierssel, Drost, De Vries, met schoten uit de tweede lijn succes Oranen, Notten, Van der Vail, Willy v.d. Voor een bezoek aan Nederland had Frem Kopenhagen geen geld. Voor heeft. Kerkhof, Rene v.d. Kerkhof, Jeuring en informaties over FC Twente moest John Kramer terecht bij John Frem Kopenhagen heeft in de eerste ronde Pahlplatz. Steen Olsen (foto) van FC Utrecht. Maar het is uiterst twijfelachtig of het lang zamerhand gelouterde FC Twente dergelij ke kansen aan Frem weg zal geven. Het duel is overigens verplaatst naar het Idrettsparken, waar het nationale elftal doorgaans optreedt. „Wij hopen daar meer toeschouwers te trekken", aldus Kramer, „en bovendien is het veld daar beter.-' De opstellingen zijn: Waldemar Hansen, Finn Hansen, Jörgen Hansen, Ulriksen, Ahlberg, Jensen, Moersch, Mortensen. Poulsen, Jeppesen, Prenszlau. de spelers van OFK t licht, in het Feyenoordstad) oi Gisteren, na de rustperiodf re het hotel, stapten ze welgeérHet i een kwartier naar buiten Duits wat rondjes te lopen. Dat f eersti alles. Voor de rest hoopt Cf lande op de produktiviteit van SanKderla die het afgelopen seizoen nttariss mer drie op de Europese Imeeg scorerslijst stond. In dit seiitbinne heeft hij in tien competitief nen. strijden pas vijfmaal gescojenel Ook daaraan tilt Marovic ien de zwaar. Santrac is een buif Hitlei beentje, die eensklaps kan Rijks anderen. had Santrac weigerde ook een p4^acl in het nationale elftal tcMS- Spanje. Santrac had geen zin. HERMAN VAN BERGÖ Maar Motorcoureur*!™ Nede Simmonds omgekomen PARIJS De Engelse motoi reur Dave Simmonds is gisti in een ziekenhuis in een stad van Parijs overleden de gevolgen van een ongl dat hem zondagavond was komen. Simmonds, die had deelgeni aan wedstrijden in Rungi vond zich toen in de onmii lijke nabijheid van een expl rende fles butaangas. Er stond een felle brand. De Engelsman trachtte met blusapparaat de vlammen te] ven, doch 'iep ernstige, graads brandwonden op. Dave Simmonds was in 1969 reldkamploen in de 125 cc-tt Man wil Banks een oog afstaan STOKE Een onbekende uit Zuid-Engeland wil Gori Banks éón vnn zijn ogen afsti' De doelman van het Engi nationale voetbalelftal zal lijk het licht in zijn rechteij moeten missen ten gevolge de verwondingen, die hij zal dag bij een auto-ongeluk opll Banks is inmiddels geopereerd* volgens een chirurg van het» kenhuis in Stoke-on-Trent is» kans op herstel van het oog tig procent.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 10