ve rhogi Kamer steunt ing schoolgeld lflK),g£TOl *3 L ZUID-HOLLAND GAAT PUIN STORTEN OP RECREATIEGEBIEDEN li iSliiii S HP Meest gezonde oplossing Ajax is goed pak voor een slaag de0JflENE Politie wil meer salaris wegens risico Van Veen krijgt z'n zin is DENIEUWELINIE Actie voor vrouwen in de Kamer R gj[UONDERDAG 19 OKTOBER 1972 Van onze parlementaire redactie 'DEN HAAG KVP, ARP en CHU hebben gisteren in de Tweede Kamer gestemd tegen een motie van de linkse oppositie, die vastlegde dat leerplicht altijd moet samen- i gaan met vrijdom van schoolgeld. Alleen de CHU-er Huy- I sen stemde voor. Ook DS'70 steunde de motie, die daar- door maar op het nippertje werd verworpen: 58 stemmen - tegen, 56 voor. De hele linkse oppositie PvdA, D'66, c[ PPR, PSP, CPN en de eenmansfractie Te Pas en De Jong stemden vervolgens tegen het wetsontwerp schoolgeld verhoging. De wet kwam er evenwel ruimschoots door met steun van confessionelen, VVD, DS'70, SGP, GPV en rip Koekoek. Alle amendementen van de oppositie werden eveneens verworpen. LEIDSE COURANT SION 3650/ m., rooa 3000/ s nieuw 4750 n.i7oa 4750 en. 1967 zóenprij 6950, 1250, ƒ.2500, ie confessionelen stemden tegen de oppositiemotie, niet omdat ze zijn afgestapt van hun program mapunt dat ale! onderwijs tot 18 jaar geleidelijk schoolgeldvrij nen bepalen en daarbij niet te worden gehinderd door koppe ling van leerplicht en school geldvrijdom. De KVP-er Hutschemaekers ver klaarde nadrukkelijk dat de confessionelen niet terug willen naar schoolgeldheffing bij leer plichtigen. 'j Minister Van Ve*- It het rede lijk dat de ouder- bijdraai voor onderwijs aan hun kinde ren. Tenslotte zijn de ouders voor de opvoeding verantwoor delijk. Om doelmatigheidsrede nen vindt hij het dan het beste voor kleuter- en basisonderwijs geen, maar voor het hele verde re onderwijs wel schoolgeld te vragen naar draagkracht van de ouders. Het nog bestaande kleutergeld zal daarom toekomst verdwijnen. 970, nupe redenering van de minister werd alleen ten volle onder steund door de WD, maar woordvoerder mevr. Smit vond de methode die het wetsontwerp volgt, weinig geslaagd. Minister Van Veen zegde toe, dat de hele problematiek van de onderwijs financiering spoedig principieel in de Kamer aan de orde zal komen. 52661. jn tegenstelling tot de linkse op- J positie Ko,", dat door de schoolgeldverhoging de deelname aan het middel baar onderwijs van kinderen uit sociaal zwakkere milieus zal worden geremd. kinderen bij het voortgezet on derwijs, die een keer zijn blij ven zitten, het recht te laten be houden op studiesteun (boeken e.d.) en reiskostenvergoeding. Elsevier opent met een zeer gedo cumenteerde reportage over werkloosheid onder de Surina- mers in Nederland (tien pro cent). Dr. K. de Jong, directeur van het arbeidsbureau in Am sterdam: „Ik vraag me af of migratie sociaal verantwoord is." En directeur E. Chateau van de Stichting Welsuria: „Er moet een ramp gebeuren voor dat er maatregelen genomen worden." Hoe het komt? Dr. de Jong: „Veel Surinamers vinden het gewoon gek om elke och tend om acht uur te beginnen." Voorts kan men in het blad lezen, dat Cornelis Verolme op Drees jr. gaat stemmen „omdat die een rechtvaardige verdeling van lusten en lasten nastreeft." De KLM wordt aangeraden te kie zen voor de aanleg van een li neaire luchthaven in de Marker waard. Hoofdredacteur Daan van Rosmalen sprak in Pakis tan met premier Bhoetto, die de defensieuitgaven in verband met de situatie India/Bangla- desj ziet als de oorzaak van de armoede van zijn volk. Zeer uit voerig komt Jan de Hartog aan het woord naar aanleiding van zijn bestseller „De kinderen van het licht." VRIJ NEDZHLAND Vrij Nederland hakt in op het so ciale beleid bij B. P. Nederland, waar de commissarissen gaan strijken met emolumenten van 22.501 tot 47.501 Engelse ponden per jaar, en voorspelt dat niet 8S O) so Drees, maar ex-VVD'er De Brauw de sterke man van DS'70 gaat worden. Drugapostel Si mon Vinkenoog schrijft over drug-profeet Timothy Leary. Dr. Rolink over Ajax: „Ik geloof wel dat de ploeg zijn gouden eieren heeft gelegd en nu op de weg terug is." En: „Er heerst een zekere arrogantie in het spel. De meest gezonde oplos sing is een opdoffer, een goed pak slaag, liefst van clubs die onderaan staan." Een van de redenen achter het uitstel van het met bombarie aangekondigde zondagmiddag- familieprogramma „Nos-Kiosk" blijkt dit idee van maker Joop Geesink te zijn: „In beeld zou zitten de vroegere NOS-jour- naalpresentator Frits Thors. Dan kwam Teddy Scholten het beeld inlopen en zei: Zeg Frits, dat haar van jou, is dat nou echt? Daarop zou de heer Thors met zijn bekende eeuwige glim lach zijn hand naar zijn witte kuif strekken en deze eraf ruk ken, zodat het geheim ontsluierd zou zijn." De NOS-directie vond het idee onkies. De Haagse Post brengt een zwart boek over 25 jaar contra homo seksualiteit en 'n dito reportage over Zaandam dat tegen de wet telijke regelingen in polders met modder vol spuit. Prof. dr. Arend Lijphart uit Leiden, die een paar jaar geleden een unie ke analyse van ons politiek be stel publiceerde, blijkt nu ook het partijpolitieke spoor bijster. „Het herstel van rooms-rood en het sluiten van een sociaal con tract zijn de laatste kansen voor een Nederlandse kartelde mocratie." Ton Lensink, de meneer De Uyl van Ti-Ta-Tovenaar, komt uit voerig aan het woord. „De meeste acteurs in Nederland, mezelf erbij gerekend, zijn ge lapt." En: „Het publiek is ont zettend dom." Wie georiënteerd wil zijn over heruitgaven van oud popmateriaal (de rage van het moment) kan ook bij het blad terecht. Sonja Barend van „Ster-allures" de nieuwe Avro-show wordt ook geïnter- In de Nieuwe Linie een pleidooi van de Israëlische nieuw linkser Micha Ben Elieztr voor contact tussen linkse joden en palestij- nen. Zuidoost-Azië kenner Jan Pluvier constateert over de vre- desgeruchten betreffende Viet nam: „Er is nog alle reden om niet optimistisch te zijn." Twee pagina's zijn ter beschik king gesteld aan „de paniek zaaier" het nieuwe geestes kind van ex-provo, ex-kabouter Roel van Duijn. „Douw ze plat", luidt een van de aanmoe- dingen, waarop de adressen en telefoonnummers volgen van de kopstukken van de hoofdinspec tie voor de hygiëne van het mi lieu. trekkers vragen van lezers. Het zijn Jongeling van het G.P.V. en Tilanus van de CHU. De eer ste: „Abortus zal voor ons het breekpunt zijn als het gaat om het dragen van regeringsverant woordelijkheid. „De tweede: „Te grote vermenging van ge loof en politiek is niet moge lijk." President Kekkonen van Finland komt naar Nederland aanlei ding voor een portret. Regisseur Franz Weisz van Nederlands jongste filmsucces „De inbre ker" meent dat de televisie veel heeft gedaan aan de filmwor ding van de massa. Prof schaatser Ard Schenk ziet best mogelijkheden in Nederland. De 1300 geregistreerde werkloze academici in Nederland hebben nog keus genoeg, constateert De Groene. „Werkloze mensen die een maatschappij-wetenschappe lijke studie achter de rug heb ben, zouden door hun werkloos heid kritisch genoeg moeten worden om te kiezen voor een alternatieve, matig beloonde be roepspraktijk in plaats van baantjes op niveau, waarin ze vaak niet sociologisch en even min iets kritisch kunnen doen, maar dat slechts een inkomen op niveau garandeert." Suriname wordt gekenschetst als „een land waar zelfs de rege ring niet weet wat er moet ring niet weet wat er moet ge beuren." Schoolboeken zijn te duur, rekent het blad tenslotte voor. Van Veen niet bang Bevriezing kinderbijslag voorlopig van de baan DEN HAAG (ANP) - Het wets ontwerp tot bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind zal voor de verkie zingen niet meer door de Twee de Kamer behandeld kunnen worden. Dit komt doordat de KVP-fractie niet zonder meer heeft willen meewerken aan het op korte termijn uitbrengen van het voorlopig verslag op dit wets ontwerp. Op verzoek van de KVP is de inbrengvergadering van dit verslag verschoven van 24 oktober naar 2 november, de laatste dag van deze zittings periode vóór de verkiezingen. De KVP heeft dit gedaan, omdat in de periode voor 2 november yellicht meer duidelijkheid zal worden verkregen omtrent het standpunt van het bedrijfsleven (werknemers en werkgevers) over de bevriezing van de kin derbijslag. met name voor het tweede kind, „waaraan de KVP-fractie vrij zwaar tilt". kabel jt Tot het jaar 2000 ruim 40 miljoen kubieke meter ?i l"ÜJTW. Hooglopende jauwse twisten rond IJsland (Van onze correspondent) LONDEN Twee Britse trawlers zijn gisteren betrokken geweest bij nieuwe incidenten in de ka beljauwoorlog tussen Engeland en IJsland. Een van beide sche pen werd driemaal beschoten door een IJslandse kanonneer boot. Het andere zou een IJs landse kanonneerboot hebben geramd. &e' beschieting vond plaats op on geveer vijf mijl afstand van noordwest IJsland. Het rammen gebeurde op 12 mijl van de IJs landse noordoostkust. De traw ler, die onder vuur genomen werd, had volgens de kustwacht de IJslandse visgrens van 50 mijl geschonden. De bemanning en de eigenaar van de Britse vissersboot zeggen daarentegen, dat de trawler gewoon voorbij voer en dat zijn vistuig zich aan boord bevond. De andere trawler was aan het vissen, toen een IJslandse ka nonneerboot opdook en pogingen deed om zijn zetlijnen door te «Dijden. Toen deze inspanningen mislukten, zou de kanonneer boot het Britse schip geramd hebben. Van IJslandse zijde wordt echter gezegd, dat de trawler de kanonneerboot ram de. Nu zitten Judy en Mickey nog bij elkaar, maar een wrede scheiding bedreigt dit apentweetal in de dierentuin van het Engelse Southam. Judy is vier jaar geleden illegaal het land binnengesmokkeld en de rechter heeft beslist, dat ze weer terug naar West-Afrika moet. Mic key en Judy hebben hun laatste hoop gevestigd op een hogere rech ter, bij wie zij in beroep zijn gegaan. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De provincie Zuid-Holland heeft een dertig jarenplan opgesteld voor» het afvoeren en opbergen van puin, bouwafval, opgebroken wegverharding, grond en dergelijke. In een zojuist verschenen rapport opge maakt door de Provinciale Waterstaat worden twaalf gebieden in de provincie aangewezen waar puin en derge lijke gestort zouden kunnen worden. Over de organisatie er van zwijgt het rapport, maar medegedeeld wordt, dat mi nimaal 5 en maximaal 15 meter „hoog" gestort zou kun nen worden. DEN HAAG (ANP)De voorstellen van de regering om per 1 januari 1973 de politiesalarissen beperkt te verbeteren beteke nen dat de jonge agenten en wachtmeesters met ingang van volgend jaar bijna of geen salarisverhoging krijgen. En het zijn juist deze jonge politiemannen die worden ingedeeld bij de mobiele eenheden en daardoor de meeste risico's lopen. Dit wordt gezegd in een memorandum dat de Centrale van Po- litie-Organisaties (CPO) aan de Tweede Kamer heeft aange boden. De CPO zegt verder dat de taakverzwaring, zoals deze is gebleken bij het doodschieten van hoofdagent Molenaar bij de bezetting van de woning van de Indonesische ambassadeur in Wassenaar op 30 augustus 1970, aanleiding is geweest om aan te dringen op betere veiligheidsmaatregelen voor de poli- tie-ambtenaar en te pleiten voor een onderzoek naar de func tiewaardering. Dit onderzoek heeft er toe geleid dat het kabinet heeft meege deeld dat de salarissen in zeer beperkte mate m.i.v. 1 januari 1973 zullen worden verhoogd. De politiebonden scharen zich achter de bezwaren van de vijf centrales van overheidsperso neel tegen de zuiver budgettaire benadering van de salarispo sitie van het overheidspersoneel. Na een „grondige studie" (weinig alternatieven zoals storten in zee worden genoemd) wijst de Provinciale Waterstaat voorna melijk de recreatiegebieden aan als stortplaatsen. Dit betekent, dat de gemeenten in de Haagse agglomeratie (Den Haag, Wassenaar, Leidschen- dam, Rijswijk, Voorburg, Zoe- termeer en Nootdorp) hun puin- materialen kwijt kunnen in Roe- I lofarendsveen; een „komend" bosgebied in de oostelijke hoek I van Rijksweg 12 (Den HaagU- i trecht) en Rijksweg 4 (noorde- I lijk van Rijksweg 12). De Leidse agglomeratie alsmede het bollengebied en Alkemade zouden hun puin moeten bren gen in het Kagerzoomgebied. Alphen en negen omliggende ge meenten moeten met hun puin naar het recreatiegebied Alpher Zoom (bezuiden Alphen) en het Westland met Delft zijn aange wezen op het recreatiegebied Midden-Delfland, e Provinciale Waterstaat spreekt van een globale verken ning. Deze dienst geeft een overzicht van de diverse soorten van vuil (huisvuil, olieresten, grofvuil, ziekenhuisvuil enz.) en 1 hun vernietigingen. Ervaring met puinduinen heeft voorname- 1 lijk de gemeente Den Haag in haar recreatiegebied Ocken- burgh. In totaal zullen tot het jaar 200* circa 400 hectare be nodigd zijn om in Zuid-Holland het puin te bergen. In de Haagse agglomeratie rekent men in die periode op bijna 8,5 miljoen m3 puin. En voor het Leidse gebied op ruim 3.5 mil joen. Voor Alphen op 1,5 en voor het Westland met Delft op 5,5 miljoen. In geheel Zuid-Hol land tot 2000 circa 40 miljoen m3 puin. Puinstort in zandputten wordt af gewezen en gesteld wordt dat door „ondergronds" waterver keer ook niet overal op het land gestort zal kunnen worden. Vele voorzorgsmaatregelen zijn nodig tegen de te verwachten over last. Manescu van functie ontheven WENEN (AP) De Roemeense minister van Buitenlandse Zaken Corneliu Manescu, die eerder voorzitter Is geweest van de algemene vergadering van de Verenigde Naties, is gisteren van zijn functie ontheven en vervangen door zijn vroegere plaatsvervanger George Macovescu. Het ontslag zou bevolen zijn door de regerinsraad; Manescu zou een andere taak krijgen. Er werden geen verdere bijzonderheden bekend gemaakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Kies de partij die u wilt, maar stem op een vrouw". Met deze leus voert de werkgroep V'72 (Vrouw '72 die op initiatief van enkele leden van de Mnn-Vrouw-Maatschnp- pij Is opgericht, een aktic om meer vrouwen In de Tweede Kamer gekozen te krijgen. De aktie richt zich niet alleen tot vrouwen. „Het is ook de man nen opgevallen dat de vrouwen in de kamer ondervertegenwoor digd zijn", aldus een van de ini tiatiefneemsters. Met onder-vertegenwoordiging wordt bedoeld dat er momenteel slechts 15 vrouwen op een totaal var !50 Kamerleden in óe Ka mer zitten. Men wil alle kiezers aansporen op de vrouw te stemmen, die op de kandidatenlijsten van de ver schillende partijen voorkomt. Per 1 januari: Geen controle meer van accijns Beneluxgrens BRUSSEL (ANP) - Hel Is vrij. wel zeker dat voor 1 januari volgend jaar de harmonisatie van de accijnzen in de drie Be- neluxlanden een feit zal zijn. Het Benelux-ministerscomité, dat gisteren in Brussel bijeen was, heeft geconstateerd dat de parlementaire goedkeuring in de drie landen van het accijns- verdrag voor het eind van het jahr een feit kan zijn. Het verdrag kan dan per 1 janua ri gaan werken. Dat betekent dat de accijnscontrole aan de grenzen kan verdwijnen en dat zal het handelsverkeer tussen de drie landen weer aanzienlijk vergemakkelijken. Een van de controles die dan na 1 januari nog resteert is de BTW-controle. 18 oktober 1972 derde klasse 25,- zijn gevollen 50,- zijn gevallen 50,- zijn gevallen 50,- zijn gevallen 50,- zijn gevallen 100,- zijn gevallen 200,- zijn gevallen 400,- zijn gevallen 1.000,- zijn gevallen 2.000,- zijn gevallen op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op een prijs van 5.000,- is gevallen 5.000,- is gevallen 5.000,- is gevallen 5.000,- is gevallen 5.000,- is gevallen de prijs van: 10.000,- is gevallen 25.000,- is gevallen 50.000,- is gevallen 100.000,- is gevallen Een extra prijs van 250.000,- is gevallen in de serie R op het nummer: en een troostprijs van 4.000,- op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van 500.000,- is gevallen in de serie R op het nummer: en een troostprijs van 5.000,- op nummer: van elk van de andere series. LET WEL: op een met een gemerkt nummer is ook een van de lagere prijzen gevallen. op het nummer: op het nummer: op het nummer: op het nummer: op het nummer: op het nummer: op het nummer: op het nummer: op het nummer: 870* 326* 0605 051468 007150 038588 038576* 052400 006086* 035470* 027690 044830 093614 093614 035470* 035470* Zuiveringen in Joegoslavië (Van onze correspondent) BELGRADO De volledige de tails van president Tito's plan nen voor een zuivering van de communistische partij van Joe goslavië, zijn gisteren bekendge maakt met de publikatie van de brief die hij naar iedere partij- afdeling heeft gestuurd. De brief eist onder meer dat par tijleden in de pers, radio en te levisie, en in alle politieke en sociale organisaties nu op korte termijn moeten voldoen aan het verzoek om die mensen van lei dende posten te verwijderen, die de politieke gcdachtenlijn van de partij niet accepteren, en „om een einde te maken aan af brekend geschrijf". Baby van 12 uur in Weert te vondeling gelegd WEERT (ANP) Naar eerst nu bekend is geworden, hebben dinsdagavond enkele mensen in Weert aan de Roermondseweg een baby gevonden, die in een grote mand daar te vondeling was gelegd. De politie ontfermde zich over de jongen, di; slechts 12 uur eer der zou zijn geboren/ Na onder zoek bleek dat hij volkomen ge zond was. De baby lag op een sierkussen in een lichtbruine tenen mand met hengsel. Hij was gewikkeld in een driepuntsluier van badstof, met daaroverheen enkele luiers en een lichtblauw draion jasje. )e Londense mode-ontwerper Christopher McDonnell heeft gis teren zijn vooraarscollectie pu bliek gemaakt. McDonnell wil de vrouw in legerkledlng steken. De charmante Marie Louise ziet er overigens allesbehalve militant uit. „Face farces" van Arnulf Rainer worden geëxposeerd in het Goe- the-Instituut te Amsterdam van 24 oktober t.m. 11 november. Het zijn beschilderde foto's van de „zelfprestatie", een serie die tussen 1970 en '72 tot stand kwam. „Aksie 18+" vraagt steun politieke partijen AMSTERDAM (ANP) Het Ne derlands Centrum voor Demo cratische Burgerschapsvorming stelt pogingen in het werk de „aksie 18-f", gericht op jonge kiezers in verhand met de verkie zingen van 29 november, alsnog te doen doorgaan. Vorige week heeft het ministerie van CRM de aanvankelijk toe gezegde subsidie voor deze actie ingetrokken omdat hij bezwaar had tegen de hij de actie ge voerde leuze „Stem jong anders blijven ze altijd de baas". Het NCDB heeft nu alle politieke partijen aangeschreven met het verzoek een zodanige financiële bij/rage te leveren dat de „Ak- si# 18 i alsnog gevoerd kan wor- den.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11