ISRAËLINZORGENjÊcidóceommit OM GIFTEN VOOR GEDODEATLETEN Napalm meest schadelijk voor burgerbevolking Nog steeds folteringen Opzoek naar h°ge rente? Verbod OMO-katechese krijgt veel aandacht in Italiaanse pers Kritiek op \antjes uit »igen partij U krijgt tot 61% bij de postspaarbank Reineveld Delft definitief dicht GRONDSPECULATIE NA VERSCHIJNING BOEK PREMIER /OENSDAG 18 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT is het verkeersverdrag tussen beide Duitslanden van kracht geworden. De ratificatieoorkonden tierden in Bonn uitgewisseld door de Oostduitse onderhandelaar Kohl (l.) en zijn Westduitse collega Iahr (r.). JERUZALEM (AP) Het geld dat door de Westduitse overheid is gezonden naar de gezinnen van de sportlieden en oefenmeester din in München zijn vermoord, baart de Israëlische regering zorgen. Het geld heeft geleid tot problemen en bitterheid in de kringen der getroffen gezin nen en families. Het gaat om een geldbedrag van ruim drie miljoen gulden. De Duitsers hebben nooit doen we ten of dit geld een „vergoeding" is of eer „gift", en daar gaat het nu net om. Als het een vergoeding zou zijn, iW YORK (AFP) Een commissie van ikundigen, die door de algemene verga ing van de Verenigde Naties is inge- lleld, heeft zich uitgesproken voor ontwa- lingsmaatregelen op het gebied van na- i-bommen en andere brandbommen, alleen ontstaan door het gebruik van wapens vaak niet meer te beheersen anden, maar deze brandbommen maken de meeste slachtoffers onder de bur- irbevolking. Bovendien brengt napalm ui terst pijnlijke verwondingen toe, die slechts moeilijk en alleen door kostbare methoden genezen kunnen worden. Deze wapens brengen veel ernstiger verwondin gen toe dan nodig zijn voor het buiten ge vecht stellen van militairen, aldus de com missie van deskundigen. De commissie, onder voorzitterschap van de Zweed Rolf Bjornerstedet, rangschikt brandbommen onder de krachtigste vernie tigingswapens, die karakteristiek zijn voor de wreedste en ongeremdste methoden van de totale oorlog. Pogingen om een interna tionale code voor oorlogsvoering op te stel len moeten in ieder geval een verbod van het gebruik op grote schaal van brandbom men behelzen, aldus de commissie. Het sterk toegenomen gebruik van wapens met napalm in de afgelopen dertig jaar toont aan hoe wetenschap en technologie in dienst van militaire doelen kunnen worden ingeschakeld zo zeggen de deskundigen. parlementaire redac tie) N HAAG ARP-fractieleider antjes staat momenteel bloot felle kritiek van partij- en actiegenoten van de rechter- eugel. Kort na elkaar heeft de Aantjes namelijk duidelijk 'WD en DS'70 afgewezen als lógelijke coalitiepartners na de ?fkiezingen. De eerste keer eed hij dit tijdens de algemene politieke beschouwingen in Tweede Kamer, heer Aantjes oogstte daarna kritiek van ARP-lijsttrekker esheuvel, die wel voelt voor tstel van de oude coalitie. de heer Aantjes ook «alijk dat hij nu weer lonkt j de PvdA. tudenten hbo tege: IN GRIEKENLAND: Genève (AP) Het Griekse militaire bewind gaat voort met het arresteren van politieke tegenstanders en doet dit willekeurig. Men foltert hen systematisch. Dit wordt gezegd door politieke gevangenen in de Korydallos- gevangenis te Athene, blijkens een verklaring van de internationale commissie van juristen en Amnesty Inter national. Engeland nu pas echt in EEG LONDEN (AP) Koningin Eliza beth II heeft gisteren haar goedkeuring gehecht aan de Britse toetreding tot de EEG, de laatste stap in de procedure die de weg vrijmaakt voor het Britse lidmaatschap op 1 janua- dan zou het geld vlot kunnen worden verdeeld onder de hoof den der 11 gezinnen, maar be treft het een gift, dan zou het alle mogelijke familieleden ten goede kunnen komen, met inbe grip van bijv. kinderen uit een vorig huwelijk. De volgende week komt een ver tegenwoordiger van het West duitse Rode Kruis nar Israël om de helpen de zaak te rege len. Het dagblad Ha'aretz maakt ondertussen voortdurend melding van de zaak en de war rige toestand die is ontstaan. De giften uit de hele wereld wer den niet verdeeld, aldus Ha'a retz, en de sportleiders zouden tot familieleden van de ver moorden hebben gezegd „van hun boeken af te blijven". Er was een serie cheques aangeko men, aldus het blad, die z( ren uitgeschreven, dat zij pas konden worden geïncasseerd als er handtekeningen op voorkwa men van familieleden die niet eens in Israël woonden. De gezinnen van de slachtoffers hebben de regering ervan be schuldigd de sportlieden niet ge noeg te hebben beschermd in MUnchcn om een aanval zoals die tenslotte geschiedde, te ver ijdelen. De ouders van de gedo de gewichtheffer. Friedmann, weigerden zelfs een gedenk- dienst bij te wonen waar het woord werd gevoerd door pre mier Golda Meir. Deze had na het drama drie hoog geplaatste leden der Israëlische geheime dienst ontslagen we gens het nalatig blijven bij de bescherming van de atleten. De woordvoerder der staatssport- organisatie, Jariv Oren, heeft meegedeeld, dat met het verde len van de gelden zal worden begonnen zodra was uitgemaakt hoe dit geld eerlijk kon worden verdeeld. „Wij houden niets achter, dat is een belachelijke beschuldiging", aldus Oren. DS'70: afwachten: Yfeel politieke duidelijkheid heeft ook het partijcongres van DS '70 niet gebracht. Of het moet zijn dat de kloof tussen de leiders van deze groep en hun vroegere socialistische vrienden van de P. v. d. A. nog breder geworden is dan ze bij het ontstaan van DS '70 was. Wanneer Wiegel de verhuizing van Den Uyl naar het Catshuis een aanslag op het landsbelang vindt, Berger en Drees jr. zien er ook geen heil in. Programmatisch staat vast, dat inflatiebestrijding bij DS '70 voorop blijft staan. Wedden dat onder elkaar de leidende groep het opstap pen van Drees en De Brauw uit het kabinet-Biesheuvel achteraf be treurt, al krijgen de andere regeringspartijen, minister Boersma en de premier nog altijd de schuld. Want de grote zetelwinst waarvan getuigd wordt, lijkt ons meer en kwestie van vurige hoop dan vast vertrouwen. Afgezien van de inflatiebestrijding is DS '70 programmatisch nog al lesbehalve koersvast; op 'het partijcongres manifesteerden zich de zelfde kinderziekten die bij D'66 voor verwarring zorgden. Slechts de parlementaire en politieke ervaring van een mr. Berger hebben voorkomen dat het zo'n chaos werd als bij Van Mierlo wel eens het geval is geweest. YY/at Drees jr. c.s. voor inflatiebestrijding noodzakelijk achten, lijkt ons geen gemakkelijke zaak om herstel van samenwerking met de confessionele partijen te verzekeren; zelfs niet wanneer ze naast familie van Romme en De Quay een Mertens jr. of neefje van De Zeeuw in hun partij zouden krijgen. Op andere punten bijvoorbeeld bereidheid tot structuurhervorming staan vele DS '70-leiders dichter bij de huidige koers van de K.V.P. dan het geval is met de meeste liberalen. Maar daarvan is naar buitenuit nog weinig gebleken omdat mentaal de leiders van DS '70 vaak een andere taal spreken dan mensen als Andriessen, Aantjes en De Zeeuw. Voorlopig is de conclusie dus dat afgewacht moet worden wat DS '70 verder doen gaat. Zoals trouwens ook DS '70 nu maar één parool heef: afwachten. Raad voor V olksgezondheid Negatief advies ziekenfonds DEN HAAG (ANP) De Centra le Raad voor de Volksgezond heid heeft zich uitgesproken te gen het voorstel van de rege ring om per 1 januari 1973 een beperkt eigen risico in te voe ren in de ziekenfondsverzeke ring. De regering had de raad om advies gevraagd. n hoger schoolgeld EERDAM (ANP) Studen- elegaties van instellingen lór hoger beroepsonderwijs bben gisteren Kamervoorzit- Van Thiel, 2000 handtekenin- fh aangeboden, die zijn inge- itneld tijdens een campagne verhoging van het school- De hbo-contactgroep stelt lt de regering de in 1971 geda- toezegging de studietoelage hbo-studenten binnen drie ar gelijk te trekken aan de lagen van de universiteits- denten nog niet is nageko- De mededeling der gevangenen die door 54 hunner is onderte kend op 3 oktober heeft de com missie bereikt via geheime we gen. Er staat in dat veel strij ders worden gefolterd in een aantal kantoren waar de onder vragingen plaats vinden. Dit lo genstraft de beweringen van verdedigers en medestanders van het dictatoriale regiem dat .het folteren van politieke gevan genen is gestaakt. Onder degenen die nog gemarteld worden, aldus de verklaring van de 54, bevindt zich de Griekse oorlogsheld Anastasios Minis, die had toegegeven een bom ge legd te hebben bij de Franse ambassade in Athene, De I.C.I, en Amnesty Internatio nal zeggen in een commentaar dat waarnemers van het Rode Kruis gevallen van martelingen hadden gerapporteerd aan de Griekse regering. Het ligt niet op de weg van het Rode Kruis, dat geen rechterlijke oordelen velt, een oordeel uit te spreken of er al dan niet stelselmatig gemarteld wordt, aldus het Kort geding Limb. Dagblad MAASTRICHT (ANP) In het kort geding dat één van de aan deelhouders van het Limburgs Dagblad te Heerlen, redacteur Jos Stijfs, de redactiecommissie van dit blad en de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) hebben aangespannen te gen directie en commissarissen van het Limburgs Dagblad we gens de huns inziens onrechtma tige benoeming van Pierre Huyskens tot hoofdredacteur, heeft de president van de recht bank te Maastricht de uitspraak bepaald op 24 oktober. Aandeelhouder Stijfs had ook ge steld dat de gehele transactie, die heeft geleid tot verkoop van het Limburgs Dagblad aan de holding De Telegraaf, niet rechtsgeldig is. Ook hierover zal de president van de rechtbank zich op 24 oktober uitspreken. altijd safe Twee verdachten van de moord op twee Britse kampeerders, Clyde Latter en zijn verloofde Joy Joffer, wier lichamen in augustus werden gevonden bij de Franse stad Toulouse, zijn gisteren naar de moord- plaats geleid voor de reconstructie. Links Joseph Keller (20) en voor hem zijn oom MarceUin Horneich (24), begeleid door Franse gendarmes. ROME (KNP) De Vaticaanse eis dat de OMO-katechese- cursus in de bisdommen Den Bosch en Breda terugge trokken moet worden, heeft in de Italiaanse pers veel aandacht gekregen. Kranten als „Corriera della Sera", II Messaggero" en „Awenire" zijn het er over eens dat het nu de beide bisschoppen zijn die iets moeten ondernemen. In Vaticaanse kringen is men niet erg gelukkig met de nadere uit leg van de Vaticaanse verkla ring in de Italiaanse pers. Het gaat, zo zegt men, niet om een boodschap aan de bisschop van Breda en Den Bosch en nog minder om een „ultimatum", zoals in de Italiaanse pers werd gezegd. De'verklaring werd uit- Verzoening Egypte-Moskou mislukt Drie Hagenaars onder daders niammoetkraak HELMOND (ANP) Gisteren is opnieuw een arrestatie verricht in verband met de inbraak in de Nederlandse Middenstands- bank te Helmond in de nacht van 25 op 26 september, waarbij ruim 6 ton werd buitgemaakt. Het betreft de 33-jarige B.S. uit Utrecht. De overige arrestathten zijn D. de C. (46) uit Helmond, R. J. (29) uit Swalmen, de 46-jarige S. M., de 31-jarige W. J. en de 24-jari- ge C. van de S., allen uit Den Haag. Bij de arrestaties en de daarop volgende huiszoekingen werden bij twee verdachten vuurwapens aangetroffen. Geen der verdachten heeft tot op he den bekend, aldus de politie. Als eerste deelnemer aan de EEG- topconferentie arriveert hier pre mier Lynch van de Ierse repu bliek op het Parijse vliegveld Le Bourget. Lynch is de eerste vertegenwoordiger van zijn land bij een dergelijke conferentie. Ierland behoort immers met Groot-Brittannië en Denemarken tot de landen die dit jaar tot de EEG zijn toegetreden. (Over de topconferentie zie ook elders in de krant). MOSKOU (AP) De Egyptische premier Aziz Sidky is van gen kennelijk teleurgesteld over de resultaten van zijn bespre kingen met de Russische leiders uit de Sovjet-Unie vertrokken. De besprekingen die Sidky in Moskou heeft gevoerd in een po ging om de geschillen tussen Egypte en de Sovjet-Unie op te lossen, zijn mislukt. De onenig heid tussen Cairo en Moskou ontstond toen de Egyptische president Anwar Sadat in juli het besluit nam de Russische militaire adviseurs uit zijn land te sturen. Sidky beëindigde zijn bezoek aan Moskou nadat hij er niet in ge slaagd was een bespreking te arrangeren met de Russische partijleider Leonid Breznjev. Sadt had vorige week verklaard dat Egypte zal voortgaan alle pogingen in het werk te stellen om de geschillen met de Sov jet-Unie uit de weg te ruimen. gegeven, aldus Vaticaanse krin gen, omdat er over de OMO- kwestie steeds meer om nadere inlichtingen werd gevraagd. Van de zijde van de twee Bra bantse bisdommen is tot nu toe niet gereageerd op deze toelich ting, die door de Vaticaanse persdienst in de Osservatore Romano is gepubliceerd. „Bis schoppen reageren doorgaans niet op berichten die hen niet persoonlijk langs officiële weg bereiken, maar die zij uit de pers vernemen", aldus het se cretariaat van het bisdom Den Bosch. Van een onzer verslaggevers DELFT De Dclftse machinefa briek Reineveld probeert nog zoveel mogelijk bedrijfsafdelin gen te verkopen aan ondermeer de VMF. De rest van de fabriek gaat echter dicht, waardoor 350 man op straat komen te staan. Tot 26 oktober krijgt Reineveld de gelegenheid het bedrijf te li quideren, anders wordt het fail lissement uitgesproken. Voortzetting van het bedrijf, dat sinds enkele maanden met acu te liquiditeitsproblemen kampt is niet mogelijk, nu bankier Mees en Hope verder geen kre diet meer wil verstrekken, ter- TOKIO (DPA) Een wijdverbreide grondspecula- tie heeft zich in verschillende delen van Japan voorgedacn na de verschijning van een boek van premier Kakoeei Trnaka. In het bestseller-pocketboek, getiteld De vernieu wing van de Japanse eilanden, ontwikkelt de re geringsleider en bouwmiljonair denkbeelden voor oplossing op lange termijn van de Japanse eco nomische bevolkings en milieuproblemen. Een van zijn belangrijkste voorstellen is het ver plaatsen van industrieën uit de bevolkingscentra naar weinig ontwikkelde gebieden. In verscheide ne landelijke streken, vooral in het noorden van het Japanse hoofdeiland Honsjoe en op het noor delijke eiland Hokkaido, vlogen daarop de grond prijzen omhoog. Het aantal grondmakelaars ver tienvoudigde zich in bepaalde gebieden. Grote concerns in Tokio kochten land aan, waarvan de prijs hier en daar binnen drie maanden verdub belde. wijl ook het ministerie van Eco nomische Zaken geen steun zal verlenen. Overigens hadden maandag de ministers Boersma en Langman op vragen van PvdA-Kamerlid Barendrecht geantwoord, dat een overbrug- gingssteun nog bezien zou wor den in het perspectief van een verantwoorde voortzetting. Voor het personeel zal er slechts een bescheiden sociale schade regeling zijn. De Ionen over ok tober zullen nog uitbetaald wor den. Werknemers van 55 jaar en ouder mochten vandaag al thuisblijven als ze dat wilden. De sluiting kwam niet onver wacht, maar toch had men nog hoop, omdat in de orderporte feuille nog voor 1,5 miljoen gul den werk zit. Het arbeidsbureau werd gisteren pas op de hoogte gesteld van het definitieve einde van Reineveld. Bangladesj waarnemer VN NEW YORK (UPI) Bangladesj heeft van de secretaris-generaal van de V.N., Kurt Waldheim, officiële waarnemersstatus van deze volkerenorganisaties gekre gen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9