OM DE 10 MINUTEN EEN BUS Heftige meningsverschillen in raad rond subsidiëring Witte Poort biedt daklozen een tijdelijk tehuis Sporthal en zwembad in plan Crone- steijnsepolder Hogere frequentie busdiensten in Leidse agglomeratie Vereniging EHBO Alphen jubileert j WOENSDAG 18 OKTOBER 1972LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN De frequentie van de busdiensten in de Leid- se agglomeratie worden op korte termijn verhoogd. Voor de stad Leiden zal zelfs worden gestreefd naar een 10-minutendienst. Ook op sommige interlokale lij nen zal de frequentie belangrijk worden verhoogd. Zo krijgen Zoetermeer en Zoeterwoude een 20-minuten- verbinding met Leiden. Op het ogenblik gaat de bus uit deze dorpen om het uur. Dit brengt wel met zich mee dat de vier busondernemingen (NZH, Maarse en Kroon, Westnederland en NAL) die in de Leidse agglo meratie werkzaam zijn nauwer moeten gaan samen werken. In deze samenwerking zullen ook de gemeen ten sterk moeten worden betrokken. Met het oog op de financiering. Over de kosten die een verhoging van de frequentie van de busdiensten meet zich meebrengen, is men optimistisch. Verwacht wordt dat de kosten van de extra bussen die moeten worden ingezet mede zul len worden opgevangen door een verhoogd aanbod van passagiers en kostenbesparende voorzieningen. Voor een banenpakket in en rond de binnenstad trekt Leiden de komende drie jaar 7,5 miljoen gulden uit. In het vandaag uitgekomen ver- keers- en vervoersplan voor de agglomeratie Leiden wordt een visie gegeven op de mogelijkhe den en noodzakelijkheden van het openbaar vervoer op korte termijn. Gezien de sociale func tie van het openbaar vervoer gaat men er van uit dat de ge meenten meer en meer dicte rend moeten optreden ten op zichte van lijnvoering en fre quentie. Het verkeers- en ver voersplan berust op tellingen en enquêtes die twee jaar geeleden zijn gehouden. Het Leidse raadslid Jonker (PvdA) heeft daar overigens al kritiek op ge leverd. Volgens hem zijn de ge gevens van dit verkeers- en ver- voersonderzoek (de kosten er van zijn inmiddels al opgelopen tot acht ton) verouderd. En aangezien dit wel voor de hand ligt, zullen we hier niet al te zeer ingaan op de cijfers in de nota. Onder motto's als ,.Met openbaar vervoer geen parkeerproble men" en „Meer openbaar ver voer. minder hartinfarcten" gaat de gemeente de strijd aan binden tegeen d« particuliere auto. Dat moet voornamelijk gaan gebeuren met de bus. De trein speelt in deze agglomera tie een te kleine rol, de taxi is te duur en de andere vervoers middelen (fiets, bromfiets) brengen nauwelijks problemen met zich mee. Uit het onderzoek van 1969 is ge bleken dat het openbaar ver voer pas een rol gaat spelen bij (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Het botsen der meningen over subsidiëring van het godsdienstonderwijs op de openbare scholen werd gisteravond tot na midder nacht in de Leidse raad om lijst door discussies die uit eenliepen van slaapverwek kend tot fikse burenruzie. Als er praktisch niets te no teren valt voor een raadsver slaggever is er in dit ach tenswaardig college altijd wel één of ander voorval dat de moeite van het signaleren waard is. Zo leek Wouter Kuyper ditmaal bij zijn laat entree erg veel op Okki Trooi met zijn koffer. Daar uit haalt deze strijdbare D'66-er immer een lamp met verlengsnoer, dat hij giste ren even aan wethouder Lij ten liet zien en hem het ge bruik ervan uitlegde. Het lampje werd geïnstalleerd, de stekker in het contact gesto ken en zo werd weer stroom van de gemeente betrokken, enkele uren lang, wekelijks opnieuw. En dat m PAK-Krtii- gen. Hoe moet dat nou, in aeze tinancleel zwarte tij den? Een ander lampjes- voorval trof ae cnef van net kamnet van de burgemees ter, mr. ue aoug, in ue amu- van de vergauering van. Van Dam nam niets terug en Duyverman antwoordde niet, redding bracht en beloofde, dat het college aan een op lossing zal werken. Het vopr- stel van B. en W. werd toen met 23 tegen 5 stemmen aan genomen. LEIDEN In alle hevigheid heeft gisteravond in de raadzaal een minigodsdienstoorlog annex schoolstrijd gewoed, een ware Leidse furie rond het voorstel van B en W tot uitbreiding van de subsidie regeling voor het godsdienstonderwijs op de openbare lagere scho len. Dat er tegenkantingen waren tegen het extra bedrag (22.509 gulden) was bekend, maar dat de woelingen zo hevig zouden zijn had niemand verwacht. PAK-voorzitter In 't Veld stevende af cp een voorstel tot afschaffing van de subsidiëring per 1 sept. '73, maar omdat dit formeel betekende, dat van een vroeger genomen subsidiebesluit teruggekomen zou worden, stond voorzitter Vis erop, dat dit voorstel pas op een volgende agenda geplaatst zou worden. De PvdA-fractie was het met deze procedure niet eens en bij de stemming over het voorstel van het college verdwenen de socialis ten op een enkeling na de gang op. De extra subsidie werd toen met 18 tegen 4 stemmen aangenomen. In 't Veld wil bijdrage afschaffen gelijke kansen waar maken in Leiden", aldus In 't Veld. Gerkema (PSP) „fanantiek op godsdienstachtig gebied" - acht te het helemaal uit den boze, dat men kinderen van 9, 12 jaar met hel en verdoemenis bezig houdt. „Dat past niet in hun ontwikkelingsfase. Moraal in planten is een bron van neuro sen voor de kleinen". Zijn aan val kwam niet best aan bij de- mocratisch-socialist Zunderman scholen en sportaccommodaties. In 't Veld grondde zijn verzet te gen subsidiëring van het gods dienstonderwijs op financiële overwegingen. „Toen de raad 13 jaar geleden tot subsidiëring be sloot, was er geen zichtbaar be grotingstekort". Hij achtte het op dit moment niet juist alleen g.o. (godsdienstonderwijs) te subsidiëren met uitsluiting van andere additionele vormen van onderwijs, die door de ouders worden betaald; „filosofisch on derricht of sociaal-economische vorming b.v. zou niet mogelijk zijn. Maar we kunnen vrijwillig van deze g.o.-subsidiëring af. In de maatschappij van vandaag neemt g.o. tussen de andere cul turele vormen van ontplooiing niet meer zo'n uitzonderlijke po- róSw'T. k sitie in. Juist dere ftemeerte dient in de onderwijssector zo van subsidiëren mogelijk zijn?", vroeg hij. Mevrouw Geelkerken kon niet anders zeggen, dan dal bijbel en godsdienstig onder richt onontbeerlijk zijn voor de kinderen van ons land bij hun opvoeding. „Ik zou hier nooit gen kunnen stemi ook stemmen (zei heer Gerkema) voor een cursus Geweldloosheid (hilariteit)". („overtuigd onkerkelijk"): „Bah Andere raadsleden legden hun ziel In 't Veld hoog op de lijst PvdA LEIDEN Zeer waarschijnlijk komt het Leidse raadslid Roel in 't Veld in de Tweede Kamer, wanneer de Partij van de Ar beid na de verkiezingen in de regering komt. In 't Veld, des kundig op het gebied van ge- meentefinanciën, staat namelijk op de gewestelijke lijst van de PvdA op de zevende plaats. Bovenaan de lijst van de kies kring Leiden staat Joop den Uijl. Op de tweede plaats staat Max van der Stoel, oud- staatse cretaris van Buitenlandse Za ken. Van der Stoel is een voor stander van de vorming van het Gewest Leiden. Vandaar zijn populairiteit in deze kring. An- dere regionale bekende namen op de gewestelijke lijst zijn Mol- lema uit Koudekerk, mevr. Van Belle uit Oegstgeest, Marietje van der Molen uit Leiderdorp en het Leidse raadslid Cees Waal. meneer Gerkema, deze wijze van bestrijden. Heb respect voor andermans overtuiging en schimp niet op iets, waarop je misschien in je jeugd verkeerd bent opgevoed". Zunderman vond het eigenlijk gek, dat de PvdA als doorbraakorganisatie nu van deze subsidie wil afzien. Eens wilde deze partij ook bij het openbaar onderwijs de kin deren in staat stellen op verant woorde wijze hun levensovertui ging te volgen. Hij steunde het collegevoorstel. eens fractiegenoot Gerkema, „maar Zunderman slaat hele maal de plank mis. Gisteren nog veegde u principes (erf pacht) zomaar van tafel". Hij wist, dat de protestantse me vrouw Geelkerken onomwonden voorstandster was van evangeli satie. Amptmeijer zou het een schandaal vinden als het ge meentebestuur evangelisatie zou subsidiëren. Aan de andere kant achtte hij het niet geven van g.o. een verschraling van de cultuur-historische vorming van het schoolkind; net zoiets als extra muziekles en zo, dat moet ook mogelijk zijn. De meende, dat de overheid op een bepaald terrein stimulerend en vormend kan optreden. „Bekijk deze vorm van g.o. eens in het kader van het gehele subsidie beleid. Zou een andere vorm jeugd bloot in een soort openbare biecht: zo hoog liepen de sentimenten op. Kolonel b.d. Wessels van de WD vertelde, dat vroeger de godsdienstige „voorlichting" geheel van de ouders uitging. „Ik kreeg des tijds een dubbeltje mee voor het paard van de dominee (voor voer). Dat die te eten krijgt, zei m'n vader, is nóg belangrij ker". Ook volgens de kolonel mag g.o. op de openbare school geen uitdragen van het evange lie zijn; „daar zijn andere plaatsen voor dan de kerk (ver sprak hij zich)". Hij was vóór subsidiëring van g.o., uitdrukkelijk g.o. dat historische en culturele achtergronden voorhoudt. Ook mevrouw v.d. Blom (CPN) steunde de subsidie. Zij ging destijds niet met een dubbeltje, maar met een cent naar school (de kolonel keek wat beteu terd). Later had zij de waarden van een godsdienstige opvoeding gezien; „Kennis van culturele historie is nooit weg. maar we moeten ook op de bres staan voor andere activiteiten voor de ontwikkeling van het kind", hield zij het college verschraling van het onderwijs zouden vinden. De kolonel had hem nog gevraagd, hoe de ka tholieken het nou eigenlijk doen. „Die zorgen er zelf voor en vra gen niet om subsidie", ant woordde de wethouder. Ik zou Nadat In 't Veld zijn voorstel tot tegen de beëindiging van de g.o.-subsidïe (mede ondertekend door Van Aken en WD-er Taffijn) had ingediend, kwam Herman Amptmei'ier met een motie: het college dient erop toe te zien, dat het g.o., al dan niet door de gemeente gesubsidieerd, op het openbaar lager onderwijs niet als evangelisatie wordt gegeven, maar alleen als historisch-cultu- rele vorm van onderwijs. Als deze zin aan het college-voorstel werd toegevoegd, zou de heer Oosterman (D'66) vóór subsidië ring zijn. VVD-er Wiebenga was voor de motie, die hij „van kar dinaal gewicht" vond (in anti- evangeliserende zin een beetje ongelukkig gekozen adjectief). Toen zakte de raad weer eens helemaal weg in oeverloos heen en weer gepraat. Wethouder Duyverman noemde de motie onaanvaardbaar om de formele reden, dat g.o. geen schoolvak is. „Juist", zei mevrouw Geel kerken, „het aannemen van deze motie zou controle op een geestelijke instantie betekenen". De motie werd niettemin met 15 tegen 14 stemmen aanvaard. In een B en W-vergadering zal het college nog overleggen of het zich aan de motie zal houden, aldus burgemeester Vis. een af te leggen afstand van meer dan 1 kilometer. Ook het inkomen speelt een belangrijke rol. Het bezit en gebruik van een auto hangt namelijk af van iemands portemonnee. Zo is ge bleken dat gezinsleden van huis houdingen zonder auto gemid deld minder verplaatsingen ma ken dan leden van een gezin met één of meer auto's. Verder bleek dat de loopafstand die de reiziger bereid is af te leggen afhangt van zijn reisaf stand. Om het busvervoer in de stad een beetje aantrekkelijk te maken moeten er bushaltes lig gen binnen een kring van 500 meter. Ook de reissnelheid vindt men belangrijk. Om die op te voeren moeten voor het openbaar vervoer extra voorzie ningen als bijvoorbeeld busba nen komen. Om oponthoud aan de halten te verkorten denkt men het afschaffen van de ver koop van plaatsbewijzen in het vervoermiddel. Daardoor kun nen grote tijdwinsten worden gemaakt. Kan de gemiddelde reissnelheid worden verhoogd dan is dat 'n lonende zaak, want er zijn dan minder bussen no dig. In de nota wordt er op aangedron gen dat de vervoersbedrijven en de gemeente in de Leidse agglo meratie een zgn. vervoersauto^ riteit in het leven roepen, waar-' van deze instanties moeten deel uitmaken. In het kader van de studies voor het verkeer en ver* voersplan is een voorbereidings orgaan al min of meer vooö handen. (Morgen brengen we, het ontwerp-lïjnenstelsel zoals dat in het verkeers- en ver voersplan staat aangegeven). Bij behandeling van het voor stel inzake herziening van het bestemmingsplan Lei- den-Cronesteijnsepolder deel de de heer Duyverman mede, dat bij het ministerie wordt gedacht aan een sport hal en eventueel een zwem bad. Het gaat om een con centratie van vier scholen, o.a. een school voor meao annex toeristische opleiding (alleen nog zonder jaartal). Voor de sport, beloofde de wethouder, zal al het moge lijke in het plan worden ge daan. In een motie vroeg PvdA-er Jonker college en raad adhe sie te betuigen aan de strek king van het PAK-bezwaar- schrift tegen secundaire weg nr. 16 (Leidse Baan) in het plan van de provincie. De motie werd z.h.st. overgeno men. De Culturele Raad had aan B. en W. een brief gestuurd met een advies betreffende aan koop en verbouwing van de voormalige remonstrantse kerk. De brief werd voor kennisgeving aangenomen, maar de heer Oosterman (D'66) wees het college erop, dat het culturele amateurto neel dat onder ruimtenood lijdt, er slecht aan toe is. Met name Litteris Sacrum wordt in haar bestaan be dreigd als het experimenteel centrum in de voormalige kerk er niet komt of als er anderszins geen oplossing wordt gevonden. „Het ge bouw gaat nu al zienderogen achteruit", waarschuwde hij. Het speet wethouder me vrouw Den Haan-Groen bij zonder, dat er geen direct advies te verwachten is. De Werkgroep Binnenstad had B. en W. getelegrafeerd inza ke de dam in de Mare. De heer Kuyper vertelde van verontrustende berichten die de laatste tijd binnenkomen over milieuverontreiniging in de Maresingel na het leggen van de dam. Bij watervogels treden verlammingsver schijnselen op. Hij wilde, dat de duiker in de dam 2 meter hoog en 6 meter breed zou worden; ook zou het college de bouw van een brug ter plaatse moeten voorbereiden. Wethouder Kret gaf hem evenwel te kennen, dat deze zaak niet meer terugge draaid kan worden. De dam ligt er zoals de raad hem er wilde hebben. Door de werk zaamheden staat de door stroming van het water op het ogenblik stil; als de dui ker compleet is. zal ook het water weer verder kunnen. ,4 ^0Jjne''sse^s.^ (KVP) Wethouder Duyverman vond het A" u..j moeilijk te beantwoorden, welke prioriteiten nu in feite bovenaan liggen. De hoofden van de open bare lagere scholen hadden hem in elk geval unaniem verzekerd, dat zij het wegvallen van g.o. LEIDEN Het opvangcentrum In de nota zijn drie beleidstaken U.PHEN De koninklijke Ne derlandse Vereniging EHBO herdenkt a.s. donderdag haar 40 jarig bestaan. De jubileumacti viteiten beginnen a.s. vrijdag wanneer er een wedstrijd in de gymzaal van het Christelijk ly ceum wordt gehouden. tan deze wedstrijd zullen acht ploegen deelnemen. Het zijn EHBO-verenigingen uit Aloher, Reeuwijk-dorp en de Alphersc bedrijfsploegen zoals 'rhr Baronie, Samson en PTT". He' bestuur van de veren'nirg bc een receptie op 28 oktober vri 15.00 - 16.30 uur in „Avif--- daarna wordt de leden in de bo venzaal van „Avifauna" een feestelijk programma aangebo- voor daklozen in de Witte Poort (Witte Singel bij Weddesteeg) zal binnen afzienbare tijd een feit zijn. In een gisteren ver schenen nota aan B. en W. heeft de werkgroep daklozenopvang duidelijke lijnen aangegeven heidszorg. genoemd die vervuld zouden kunnen worden door vertegen woordigers van maatschappelij ke instellingen (gem. soc. dienst, Release, huisvesting en LJA), de blijkt de huidige vestigings plaats, verkeerstechnisch, nogal wat moeilijkheden te geven. Er wordt haastig gezocht naar een oplossing welke men op kort termijn hoopt te vinden. gemeenteraad en de gezond- De heer Q. v. Swieten gaf e i uit- voor de opzet en organisatie er- In werkgroepverband zouden zij Een nog te vormen stuur- zorgdragen voor de opname, op- winstrekening zoals wij deze al publiceerden. Het totaal aantal spaarrekeningen is 5240 met een gemiddeld bedrag van 2.640,. Het winstsaldo van ƒ37.515, gaat naar de reserves. De heren G. P. v. d. Krogt en dr. L. Bos man resp. lid van het bestuur en van de Raad van Toezicht werden bij ukklamatie herko zen. Bij de rondvraag werd geïnformeerd naar do motieven van het bestuur om het oude hoofdkantoor aan de Zuidbuurt- seweg zo dicht bij het nieuwe gebouw aan de Dokter Bouw dijkstraat. weer in gebruik te nemen als bijkantoor. In ver band met mogelijke behoeften in de toekomst wenste men dit kantoor te behouden. Bovendien wil men op deze wijze een bij zondere service verlenen aan le den voor wie de ligging van dit kantoor wat gunstiger is. De wenselijkheid van een eigen auto voor de bank werd nog be sproken. Het huidige systeem met auto-vergoeding blijkt ech ter goed te voldoen zodat deze behoefte niet aanwezig werd geacht. groep zal deze kaders invullen en de gestelde taken verder uit werken en delegeren. Als de commissie maatschappelijke aangelegenheden en gezondheids zorg in haar vergadering van morgenavond ermee insfemt, zal de stuurgroep volgende week al aan de slag kunnen. In de Witte Poort zullen twee groepen daklozen een tijdelijk verblijf kunnen vinden. Er wordt ruimte geboden aan alleenstaanden, echtparen en gezinnen die plotseling geen dak meer boven hun hoofd hebben door uitzetting uit hun huis, ca lamiteiten (brand) of verlaten van hun huis na interne conflic ten. Anderzijds zal de Witte Poort een tijdelijke opvang bie- ongebonden jorpe- vang en begeleiding van de dak lozen. De preciese richtlijnen hiervoor zullen door de stuur groep worden samengesteld. Te vens kunnen de tijdelijke bewo ners bij de stuurgroep in beroep gaan, wanneer zij het niet eens zijn met het opnamebeleid. Een aan het opvangcentrum ver bonden maatschappelijk werk(st)er en de beheerder zul len deel uitmaken van de werk groepen opname en opvang. Het beheer en de exploitatie wor den in handen gegeven van een particuliere stichting. Als moge lijkheid hiervoor noemt de werkgroep het Leger des Heils. Dit heeft ervaring in dit werk, voldoende personeelscapaciteit en bezit als stichting de noodza kelijke rechtspersoonlijkheid. die door sociale spannin- De behoefte hieraan is geoeild t lei bestuur van de jub'lerende afdeling z'ltend v vrouw G. van der Zeeuw-Zeevat; de heer C. vc H. de Boer; J. D. Meeuwenberg; mevrouw S. m wouw A. van der Tonnekreek-Verhaar; me- i Vugi voo, r., en de heer J. D. Lukaart, staande de heer an Viiet-de Gelder en de heren A. Peeneman en J. Grif gen geen thuis kunnen Om beide groepen zoveel moge lijk hun eigen leversv.::-e te kunnen laten behouden zal er een vertica'e sche'dirg ;n het complex worden aangebracht. Met radruk v/Ust ^e eron dat de Wi"e Poo~t niet be doeld is als behrr Virgscer.- trum voor speciale probleemge vallen of voor notaire 3 de zogenaamde thuislozen. er bleken veel positieve reakties te zUn. De bouwkosten en de ir- stellatiekosten ziin geraamd on 40.000.. Het bestm— rcht de-« verrmtwoord maar de voorkeu- uit r nder r-ipc 3 weg w- dit tcpr' 'her'" verwezenlijkt kan worden. De aktiviteiten in het bestaande kantoor breiden snel uit en er dreigt ruimtenood. Bovendien De Witte Poort, binnenkort opvangcentrum voor daklozen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3