Concertpianist Daniël Wayenberg verwoed trein-hobbyïst Stijgende activiteiten Wereldomroep Beatle film Help na Zeven jaar wat rommelig Platen in ons land duurder dan in Engeland Popconcert van PTP Fred Yerbakel naar parlementaire redactie NOS TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 OKTOBER 1972 DEN HAAG Hij was nog maar net drie jaar toen hij van zijn moeder een aantal noten had leren spelen op het harmonium in de Haagse huiskamer. Maanden later hoorde een toevallige be zoeker diezelfde noten vanuit de achterkamer, waar de kleine Danny wat preludieerde op het instrument. Hij was dol enthou siast. Zo begon de carrière van Europa's grootste pianist van het ogenblik, Ernst Joseph Carel Wayenberg, die beter bekend is onder de wat meer eenvoudige naam Daniël Wayenberg. Deze man. die op het ogenblik vrij regelmatig op de vader landse buis te bewonderen is, aanschouwde 43 jaar geleden als zoon van een Russische violiste en een Nederlandse journalist te Parijs het eerste levenslicht. Zes weken na zijn geboorte vestigde zijn familie zich in Den Haag, waar vader en moeder Wayenberg nog steeds in de Kornoeljestraat wonen. Daniël, die op zeer jeugdige leeftijd al blijk gaf van een zeer muzikaal gehoor, vertrok op 17-jarige leeftijd voor zijn studie naar Parijs, waar hij nu nog steeds, bij zijn tante in Celle St. Cloud woont. Zijn medewerking aan de Ev. Omroep, morgenavond speelt hij het tweede pianoconcert van Rachmaninof en in no vember kunnen we nogmaals van zijn spel genieten, is niet zomaar. Hij is een overtuigd aanhanger van deze prille om roep. Daniël Wayenberg is een zeer gelovig man. „De Evan gelische Omroep verkondigt het woord Gods zoals ik dat zie. Het is daarom, geloof ik, erg goed dat er een omroep als de EO bestaat. Dat een in dringend medium als de tele visie wordt gebruikt om de boodschap die wij allen heb ben meegekregen, te verkondi gen. Ik geloof aan de letterlij ke uitleg van de verhalen uit de bijbel. Je moet hiervoor vertrouwen hebben in de Schepper en niet zoals naar mijn mening helaas zovelen doen, iedere zin volledig ontra felen. Ik heb dat vertrouwen en waarschijnlijk heb ik juist daardoor een dergelijke car rière kunnen opbouwen. Ik ben ervan overtuigd, dat ik voorbestemd was om concert pianist te worden. Niet alleen omdat mijn ouders mij in die richting stuurden, maar omdat God dat zo voor mij had ge dacht. Het vertrouwen gaat zover, dat ik geen angst heb voor het publiek. Natuurlijk ■ben ik gespannen voor een concert, maar het is niet zo, dat ik me uren van tevoren opvreet van de zenuwen. Het is trouwens mijn gewoonte en kele uren voordat ik op moet mijn hotel op te zoeken waar ik dan geniet van een ontspan nend hazeslaapje. Op die ma nier zit ik uitgerust achter het klavier, maar zelfs dan kan er van alles misgaan. Kruk Tijdens mijn allereerste optre den voor de Franse tv ben ik, om maar wat te noemen door mijn kruk gezakt. Ik hoorde plotseling een enorme klap en daar zat ik net nog met mijn neus boven de toetsen. Ik voel de me, dat begrijp je, ellen dig. Gelukkig hadden ze toen nog geen kleuren-tv, want ik werd eerst rood, vervolgens groen en toen pimpelpaars. Ik ben ze goed en zo kwaad als het ging tot het eind doorge gaan. Toen ik me met angst en beven naar de regiekamer begaf, ontmoette ik aan alle kanten zeer vrolijke gezichten. Wat bleek nu? Toen ik die smak door mijn kruk maakte, waren ze al bezig met de af kondiging. Niemand had het dus gezien." Daniël is niet alleen fascinerend door zijn enorme spel en vak kennis van de muziek. Hij in teresseert zich voor bijna al les. In zijn huis in Celle St. Cloud heeft hij een voor onze ideeën immense, maar volgens hem veel te kleine, kelder, waar hij zijn grootste hobby, de elektrische trein, kan uitle ven. Hij heeft een enorm com plex van wissels, tunnels, sta tions etc. en laat daardoor heen zijn treinen volgens van tevoren vastgestelde schema's lopen. Als je met Daniël Wayenberg over de treinen be gint, kom je er na zo'n uur of drie achter, dat er geen spra ke is van spelen met locomo tiefjes, maar dat deze hobby alles met interesse in mechani sche dingen en organisatiege- voel te maken heeft. Nooit zullen we dan ook meer neerkijken op de zgn. trein- hobbylsten. Maar Daniël Wayenberg Is niet alleen verknocht aan treinen. Alles wat maar naar mecha nisme zweemt, heeft zijn Inte resse. Als gezelligheidsmens zweert hij bij de gezelschaps spelletjes, waarvan monopolie en stratego zijn duidelijke voorkeur hebben. Ook scha ken, het gevecht van intellect tegen intellect, waarbij het toeval geen rol speelt, boeit hem. „Ik ben een erg slecht schaker", vertelt hij, „maar op al mijn tournees neem ik mijn schaakspel mee." Tot zijn interesse voor de ma chine behoort ook de auto. Da niël Wayenberg bezit een fraaie Porsche, die een zeer Daniel Wayenberg kent geen angst voor het publiek. speciale plaats in zijn leven inneemt. Het is een zij, die luistert naar de prachtige naam Micaela: „Mijn eerste auto, een oud model R-4, heet te Mikkie, wat kon ik anders doen dan deze lieveling Micae la noemen. De naam komt voor in de opera Carmen en heeft tevens te maken met mijn adoratie voor de aarts engel Michaël, die vocht tegen Satan. Daniël Wayenberg be schouwt en behandelt Micaela als zijn beste vriendin. Hij dis cussieert met haar en fluistert haar een lief woordje toe als haar ramen beslagen zijn. Symfonie Terug naar de muziek. Daniël Wayenberg, net weergekeerd van een succesvolle tournee door Rusland, is sinds maart bezig aan een symfonie. „Het is altijd een wens van me geweest een groot werk te schrijven. Al eerder compo neerde ik een ballet en sona tes, maar nu ben ik door het ministerie van CRM in staat gesteld van mijn droom wer kelijkheid te maken. Het heeft, daar kan ik als uitge- sproker romanticus niet om heen, trekjes van Wagner en Berlio;., maar in zijn geheel is het een a-tonaal stuk. De sym fonie bestaat uit twee delen van drie kwartier, waarvan de enige overeenkomst is dat ze dezelfde orkestratie hebben. Ik heb gezocht naar de tonen die het beste met elkaar harmo niëren. Je begrijpt dat dit niet zo eenvoudig is. Ik check de klanken op de piano. Maar hoewel ik weet dat het goed klinkt, zou ik het graag eens door een groot orkest uitge voerd willen hören." 'e symfonie van de heer Wayenberg wordt eind maart op het bureau van CRM gede poneerd. V/at natuurlijk niet wil zeggen, dat het werk direct het orkest zal bereiken. ROELFIEN SANT Van onze radio- en tv-redactie DEN HAAG Radio Nederland Wereldomroep heeft in 1971 114.000 programma's gemaakt en over de wereld verzonden (Transcriptie programma's). Daarnaast is het aantal brieven van luisteraars in dat jaar gestegen tot 108.000. Dit blijkt uit het jaarverslag 1971 van de Wereldomroep, die intussen 25 jaar bestaat. Sinds 1965 zijn zowel het aantal luisterbrieven als het aantal trans criptieprogramma's meer dan verdubbeld. Uit het jaarverslag blijkt verder dat op het ogenblik ruim honderd, merendeels educatieve en universiteitsstations in de Ver. Staten ge bruik maken van een door de Wereldomroep vervaardigde rubriek met achtergrondanalyses van actuele politieke en economische ontwikkelingen in Europa. Sinds september vorig jaar wordt dit programma vijf maal per week door de Wereldomroep verzorgd. De regionalisatie-gedachte die inhoudt dat in een bepaald gebied, waar de onderlinge berichtgeving tussen landen te wensen overlaat, ook informatie wordt verstrekt over ontwikkelingen binnen dat ge bied is in 1971 verder uitgebouwd. De Wereldomroep wil hiermee de vreedzame internationale betrekkingen en de samenwerking tussen jonge naties bevorderen. Op financieel gebied zal ongetwijfeld versoberd moeten worden. Voor dit probleem dient de overheid zo snel mogelijk met een oplossing te komen. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I KRO: i 18.45 18.55 19.05 i 20.00 20.21 20.31 20.36 22.05 22.30 22.55 23.05 uur Ti-ta tovenaar uur Journaal uur Van gewest tot gewest uur Journaal uur Zendtijd DS '70 uur Staatsloterij uur Help (film) uur Stromingen uur Studio sport uur Den Haag vandaag uur Journaal NEDERLAND II Van onze showredactie STRAATSBURG Het onderzoek, dat de Europese commissie instelt naar de vaak grote verschillen in prijzen van grammofoonplaten in verschillende landen van de gemeenschappelijke markt, behoort zich ook uit te strekken tot Engeland, dat per 1 januari volwaardig lid van de gemeenschap wordt. Het Tweede-Kamerlid ir. H. Vredeling (PvdA), die als lid van het Eu ropese parlement dit verzoek tot de Europese commissie heeft ge richt, merkt o.a. op dat dezelfde uitvoering van Die Zauberflöte van Mozart op DGG (Deutsche Grammophon Gesellschaft) in Engeland omgerekend in Nederlands geld 58,40 gulden kost, in Nederland 73,50. Het prijsverschil is oo!: groot voor het Forellenkwartet van Schubert op His Masters Vom !n Engeland 17,50, in Nederland 22,50 gulden. 18.45 uur Ti-ta tovenaar 18.55 uur Journaal KRO: 19.05 uur Mik 20.00 uur Journaal 20.21 uur Studio vrij 22.05 uur Leerhuis 22.50 uur Journaal 22.55 uur Teleac MORGEN NEDERLAND I 18.45 u i 18.55 u VPRO: i 19.05 u i 19.20 u i 19.45 u i 20.00 u 20.21 u Beertje Colar-gol Zwijgen is goud Popeye Journaal Berichten uit de samenleving De Pantserkrant Van wie is dit huis? Kerk en theologie Horen en zien 1.00 uur De wind blaast waarheen hij wil 23.15 uur Journaal 20.35 21.35 22.00 22.30 NEDERLAND II Van onze radio- en tv-redactie UTRECHT Nederlands oudste popweekblad PTP (met 1500 exem plaren tevens het kleinste) gaat het eerste lustrum in februari vie ren met een popconcert in Utrecht. De geschiedenis van het week blad Pop Top Petit gaat in feite terug tot 1963, toen in Utrecht de eerste commerciële draadomroep Radio Utrecht werd opgericht. Deze omroep bestreek via een netwerk van draden een gedeelte van Utrecht-zuid. De jeugdige oprichters bedienden zich van een met de hand geschreven programmablad. Toen daarvoor meer belangstel ling ontstond, verscheen het in gestencilde vorm en daaruit groeide PTP. De redactieleden hebben een goede neus voor pop-nieuws. Radio Veronica maakt er steeds gebruik van. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Fred Verbakei, die de afgelopen vier jaar werkzaam is geweest bij de Haagse redactie van het NOS-journaal, is toege treden als redacteur-verslaggever tot de politiek-parlementaire re dactie van de NOS-televisie. Hij zal in die functie gaan meewerken aan de rubrieken Den Haag Vandaag, Ter Visie en E 72. De film „Help Vanavond op het scherm is de tweede, die de in 1965 op het toppunt van hun roem staande Beatles onder regie van Richard Lester maak ten. Een jaar daarvoor had Les ter al met dit viertal een soort avondvullende documentaire ge maakt over hun veelbewogen dagelijks leven onder de titel „A hard Day's night", maar dit keer trok hij alle registers open in een fantastisch verhaal over een ring, die Ringo Starr van een bewonderaar krijgt doch die toebehoort aan een religieuze sekte, die zonder deze ring geen mensenoffers meer kan brengen aan hun godin Kaill. Scène met de Beatles uit de film Help. Van gewest Hou 't scherm in het oog Beatle-fan daar in die tijd zich aan gestoord zou hebben, maar bij een weerzien na zeven jaar maakt „Help" toch wel een heel TOT QGWQST wat rommeliger indruk dan films als „The knack" en „The Nadat in 1906 de vereniging tot bed sitting room" van dezelfde behoud van natuurmonumenten regisseur. Nederland 1 - 20.25 in Nederland was opgericht sti- uur. muieerde deze vereniging in alle provincies de stichting van zusterorganisaties in de vorm van porvinciaal landschap. Eerst in 1932 werd de stichting Het Noord-Brabants Landschap opgericht, die dit jaar het 40 - jarig jubileum vierde. Het doel is het bevorderen van het be houd van natuur- en landschaps- Stromingen In het programma „Sroming" wordt aandacht besteed aan het verschijnsel dat steeds meer minderheidsgroeperingen op een agressieve manier (politieke) doeleinden trachten te verwe zenlijken. Ned I 22.05 uur. Dus vertrekt hoogepriester Clang naar Engeland om de ring des noods of liever zelfs over Ringo's lijk weer in bezit te krijgen. Maar de arme Clang en zijn trawanten weten niet wat zij zich op hun hals gehaald hebben, want de onverstoorbare Beatles zijn de slachters van Kaill steeds te slim af. De wilde jacht op de ring voert hen in a- lerlei vermommingen van Enge land naar een wintersportoord in de Alpen en vervolgens naar de Bahama's, waar de ontkno ping van deze doldwaze geschie denis plaats vindt, ftichard Lester, door insiders tij dens dé opname wel de vijfde Beatle genoemd, heeft zijn film „Help" vol gekke invallen ge stopt die zo nu en dan niets met het verhaal te maken hebben maar alleen de feestvreugde verhogen. Ondanks dat wist de regisseur het geheel zo te bunde len dat de scènes toch niet hele maal als los zand aan elkaar hingen. Niet dat de verstokte A. m Maartje van Wegen presenteert Studio Vrij. Het programma Mik wordt dit maal uitgezonden vanuit „Tres long" te Hillegom. Vaste gasten zijn Drika, Boer Voorthuizen, Gait-Jan Kruutmoes, en het Cocktailtrio. Speciale gasten: het duo Yvonne en Yvette, af komstig uit Harmeien, en kort geleden teruggekeerd van een toemee door Amerika; zangeres Conny van Bergen en Polis en Les Helleniques. Ned II 19.05 Studio vrij In deze aflevering van Studio Vrij komen de volgende onderwer pen aan de orde: Wat voor tul penbollen gaan we planten; nieuwtjes voor de hengelaars er klaverjassers: Piggelmee heef Abraham gezien; Hoe een kus senpop te maken; nieuw vr, v de doe-het-zelf-mark'- f b' 've rnet Anton Huiskes- met Kees schilperoort en eer. optreden van the Golden River Quanet, dat het afgelopen sei zoen bij „Auditie" van de KRO-radio. Ned II 20.21 uur. U dacht wellicht dat de omroep organisaties er zijn voor de kij kers? Helemaal fout! U bent er voor de groei en bloei van de omroepen. Dat blijkt bijvoor beeld uit het feit dat u elke avond een aantal keren verplicht wordt om te kijken naar recla me buifen STER-tijd. De reclame n.l. voor de zeven omroepbladen die alle zeven, bij wijze van spreken, witter dan wit wassen en derhalve uw voor keur verdienen. Het blijkt voorts uit de dolge draaide coördinatie tussen beide netten. Het tweede net werd des tijds ingesteld om u reële keuze mogelijkheid te bieden. Voor dat voorrecht mag u duur kijkgeld betalen. Maar de omroepen mikken op hoge kijkcijfers en lappen der halve coördinatie aan de om- roeplaars. U mag van Peyton Place houden, maar moet er wel een speelfilm voor missen. Als u hoopvol bent gaan kijken naar Het meisje me. de blauwe hoed (vrijdag) en De Oncdin-lijn (dins- dag> bent u nu vel verplicht een -n 'dn series te rmssen. V'e d n het oen vervelend .- si.u.- ie. Kunt u er iets aan doen? U kunt natuurlijk uw eigen om roep opzeggen. Maar daarmee bevordert u dat we aansturen op 18.45 uur Ti-ta tovenaar 18.55 uur Journaal VARA: 19.05 uur Kinderen bouwen hun droomwijk 19.45 uur Het museum 20.00 uur Journaal 20.21 uur Mannix 21.10 uur Is getekend Rob Touber 22.00 uur Achter het nieuws 23.00 uur Journaal RADIO HEDEN HILVERSUM tclljke Historische Unie. 18.30 <S) 19.00 Klankborg: actualiteiten, infor- matie en commentaar. 19.15 Wij hebben een woord voor de wereld fsigewijde muziek (gr.). 19.35 (S> Kerkorgelconcert. 20 00 Jezus Chris- I tus in Leviticus (111). 20.15 <S) Sa menzang van geestelijke liederen. 20.25 Het protestantisme in Italië. I klankbeeld. 20.50 Woensdagavnnd-Fi- I nale. TROS: 21.30 (S) Specialiteiten a la carte: verzoekplatenpro iziok. I 19.10 18.00 Spiegel van Duitsland: lnfoi matie en muziek uit de bondsrepi bliek. 18.30 Nieuws. 18.41 Progrnrr ma voor blinden en slechtzlendei IS.50 (S) Lichte grnmmofooni 19.00 Openbaar Kunstbèzit. RVU: Ontwikkellngssamemv Gastarbeiders. 19.50 Den Haag van daag. 20.00 Nieuws. 30.06 (S> Woens dagavond Muzlckmagazlne. 22.30 Zin - tuig: kunstuitingen buiten het Ne- derlands taalgebied. 23.00 <S> Woensdagavond muziekmagazine (vervolg). 23.55-24.00 Nieuws. MORGEN AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 (S) Dag met een gaatje, met om 8.00 Nieuws en om 8.11- Radiojournaal. 8.50 Morgenwij ding. 9.00 Toppers van toen (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.10 Ar beidsvitaminen: populair verzoekpla- tenprogramma met om 11.00 Nieuws, om 11.03 Radiojournaal. 11.30 (S) Rondom twaalf: een uur j allerlei voor iedereen, met om 11.55 Beursberichten. 12.30 Sportrevue (S). 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojour naal. 13.21 Alert! op het vlak van schappij. 13.50 (S) i de 15.00 (S) 16.00 Nieuws. 16.03 Radiojournaal. 16.05 (S) Aspecten: kunstprogramma. 17.00 (S) Mobiel: een beweeglijk program weeglijke 17.55 Mededelln- HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Het leven de woord. 7.08 (S) Preludium: klas sieke muziek (gr 7.30 Nieuws. 7.41 Hier en Nu. 7.55 Program ma-over- zicht 8.00 (S) Te Deum Laudamus: gewijde muziek (gr.). 8.24 Op de istlel de huis\ een NOS-eenheidsworst en dat is bepaald ook nieJ alles. We den zeggen: schrijf uw eigen omroep; protesteer tegen de zot te gang van zaken en eis de medezeggenschap die op tal van andere terreinen als normaal wordt gezien. Wat we gisteren zagen: De stratemakersopzeeshow van de VARA; de samenstellers ervan bleken kennelijk gefrustreerd over ervaringen uit eigen anale tijdperk. Dat kan voor komen, maar het levert geen behoorlijke t.v.-teksten op. De André van Duin-show, die de NCRV onder de titel „Het meis je met de blauwe hoed" opvoert, maakte de sterallures van de solist helemaal waar. Koning Klant bij de VARA had een nieu we vormgeving (komt zo eens per maand op het scherm) die ons wel aansprak. Van onderen, de VARA-rubriek die op andere structuren mikt. vonden we nogal chaotisch. Op- merlm'ijk was dat de Acht van ICroaim nlc" Is id' rd op- r o rd. D e s in wc on (S) Tot op uw verzoek (gr.). 10.00 Schoo dlo. 10.20 Idem. 10.30 Nieuws. 1' (S) Podium voor de vrouw. 1 Voor de zieken. 11.40 Vrouw maatschappij. 11.55 Mededellni 12,00 Ons Volkslied, waan en WJ held. lezing. 12.20 Kinderkoor Promenadenrkestamusements: ziek. 12.26 Mededelingen t.b.v. in (gr.). 13.45 (Si Licht orkest (gr). 14 05 Schoolradio. 14.25 In kleine be. zetting: A. Viool en piano (S): klas sieke muziek. B. (Mono) Sopraan en plano: klassieke liederen. 15.15 De Bijbel maakt nieuwsgierig: gesprek over Schriftwoorden. 15.30 Nieuws. 15.33 Studio 6: middagmagazine mei Nu. 16.32 Reglo- •arleerd muzikaa I allerlei. 17.2 TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 De Huge van Gelderen Show. (8.00 Nieuws" KRO: 9.00 Nieuws. 9.03 KRO-op- drie: dlscjockcvshow (10.00 en 1100 Nieuws.) 12.00 Nieuws. 12.03 Van Twaalt tot twee: KRO's pauzepro-, ft 18.00 Nieuws. 18.02 Joost in ver Show. TROS: 19-M 19.02 Sentimental Journey.I 21.02 Apollo XXI (5): spel. 2130 Kabarettc Nieuws. 21 llge Top Tier o.a. de Nederlands!» 22.55 Mededelingen 23.00 Nieuws. 23.02 T...S...T...Tro< r-j dsr. Nodorlands) lededelingen en SOS; Lichte muziek. 12.6JI lesoverzicht. 13.0' a. 16.10 Nieuws «I 6 10 PmmenadenWl 17.10 Programffl'l Vg. I schaal.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2