MAANDAG 16 OKTOBER 1972 VOOR DE VROUW A ;;r,V Het gladgetrokken etalagebed. In de etalage van de woninginrichter staat het bed opge steld, een koele droom in modern lacqué of een roman tisch houten, naar het folkloristisch neigende, slaapstee. Die bedden zijn opgemaakt. Niet zo, dat je er meteen in kunt gaan liggen. Geen kussen of laken nodigt uit er te komen rusten. Maar een moderne deken in hippe kleuren en Jugendstil-dessin is er overheen getrokken, strak als een trommelvel. Het is de bedoeling dat die deken op valt. En dat doet hij. Enkele jaren geleden was de dekenverkoop in Nederland zeer slecht en daar waren gpede verklaringen voor: de aanwezigheid van centrale verwarming en het gebruik van electrische dekens. Momenteel is de verkoop sterk stijgende ofschoon die oude verkla ringen niet ontzenuwd zijn. De centrale verwarming is niet afge broken en electrische dekens vinden nog (zij het wellicht iets min der) aftrek. Maar de wens om van de slaapkamer een modieus vertrek te maken is ontstaan, niet zonder taboereren op dit onder werp door de woninginrichter. De moderne dekens zien er aantrekkelijk uit en verleiden tot aan koop. Nu moet de juiste keuze inzake het materiaal worden ge maakt. Welke soort past in dit of in dat geval. Er bestaat een rapport van de Bay erf abrieken te Leverkusen over resultaten met dralondekens en die komen prachtig uit de bus. Nu rijst de vraag of Bayer, de fabrikant van draion, het meest objec tieve rapport van de wereld publiceert. Het Internationaal Wol Secretariaat heeft ook gegevens. We zou den ze naast elkaar moeten leggen. De Utrechtse Jaarbeurs die het in dit najaar druk heeft met woningtextiel, geeft wel de resul taten van het dralonrapport, niet de mening van wolexperts. Alle deskundigen zijn het erover eens dat de slaper in een gezonde slaap ontspannen en weerloos is. Deze toestand is alleen te berei ken door wie zich beschermd en comfortabel weet. Bescherming tegen koude en tocht biedt de deken; het voorkomen van warmte verlies is dus één taak. Comfort, dat het benauwde gevoel opgeslo ten te zitten uitsluit, een tweede. Van een beklemmend dek ontdoet men zich slapend; onbewust doorstane kou is echter funest. Een eenvoudige redenering die pleit voor wol, beroept zich op Moeder Natuur. Zij heeft haar schepselen ter bescherming uitge rust met een dek van keratine materialen zoals haar. dons en ve ren, om in samenwerking met de huid het kwestbare lichaam te be Synthetische vezels worden geboren in reageerbuizen. ONDER GOEDE DEKENS IN MORPHEUS ARMEN schutten. Welnu een zuiver wollen deken is van haar. Met een een voudige redenering is echter geen rapport op te stellen. Vandaar het wetenschappelijk onderzoek dat vaststelt: de wolvezel is sterk gekroest. Wollen garens zijn hierdoor voorzien van kleine poriën waarin zich stilstaande lucht bevindt, hetgeen zeer effectief is voor warmte isolatie. Het oppervlak van de wolvezel (onderdeeltje van de draad) is bedekt met over elkaar vallende schubben. Ook die eigenschap helpt mee de isolerende luchtlaag vast te houden. De veerkracht van haar en wolvezel laat vervormingen toe zonder te breken, waardoor een deken soepel en veerkrachtig blijft. De wol vezel heeft de unieke eigenschap vocht op te nemen en af te staan. Onder uiterste omstandigheden kan wol 30% van zijn eigen ge wicht aan vocht opnemen zonder klam aan te voelen. Het menselijk lichaam geeft grote hoeveelheden waterdamp af, ook wanneer er geen sprake is van zichtbare transpiratie. De wol- en deken neemt, aan de zijde van het lichaam die onzichtbare iranspiratie op, en transporteert het vocht naar de oppervlakte waar het vochtgehalte lager is. Hierdoor raakt de luchtlaag die het lichaam omringt, niet met vocht verzadigd en wordt niet als transpiratie ervaren. Zuiver scheerwollen dekens zijn niet ontvlambaar. In aanraking met vlammen schroeit alleen het haardek. Wol smelt niet bij hoge temperaturen (brandweerlieden gebruiken wollen dekens om bij reddingen mensen tegen vlammen te beschermen en in brand ge raakte kleren te doven.) Zij zijn niet statisch, trekken geen vuil aan en blijven langer schoon. Scheerwollen dekens kunnen mot- en kevervrij zijn en bovendien krimp- en vervilting-vrij gemaakt wor den zodat ze regelmatig bij hogere temperaturen gewassen kunnen worden. Zó gewassen - zó droog, is wel het grootste pluspunt voor het syn thetisch materiaal. Het onderzoek door Bayer, werd verricht in ziekenhuizen, verpleeg- en bejaardeninrichtingen. In het rapport wordt gesteld dat de vochtigheidsgraad rond de bedlegerige door de „juiste" deken laag wordt gehouden. Alle nadruk valt op de eerste eis van hygiëne in genoemde inrichtingen speciaal in zie kenhuizen waar de bedden voortdurend door elkaar opvolgende pa tiënten zijn bezet. Gemakkelijk wassen is hier veel waard. De dra- Ion deken kan in de wasmachine bij een temperatuur van 35° zo vaak gewassen worden als men wil. Ook zonder centrifuge is zo'n deken zeer snel droog. Een te zware deken belemmert ontspan ning. Die van de zieke moet toch zeker licht zijn. Dat de syntheti sche deken de huid zou irriteren moet ontkend worden, uit deze onderzoekingen blijkt daarvan geen sprake. Maar de synthetische vezel is nu eenmaal niet poreus en houdt geen vocht vast (van daar zó droog!) Dons verpakt in bloemrijke katoen, overtrek van Freindshop, Almelo. In de afgelopen vier jaar is het gebruik van donzen dekens in ons land verviervoudigd. Uit een marktonderzoek is de belangstelling ervoor duidelijk geworden toen 40% der ondervraagden positief erop reageerden. Men zou voor dons dezelfde voordelen kunnen aanhalen door moeder natuur toebedeeld, als voor wol. Wat het gewicht aangaat zweeft het echte dons boven alle andere materia len uit (1000 tot 2000 gram per deken!) Wij zouden verschil willen maken tussen donzen dekens en de in de mode komende dekbedden. Eiderdons (zeldzaam en welhaast onbetaalbaar rakend) is heel ouderwets, maar verrukkelijk voor dekens. De moderne dekbedden zijn met minder exclusief maar goed dons gevuld. Althans in ons land waar de warenwet toeziet dat geen nieuwe dekens met alreeds gebruikt dons gevuld worden (hetgeen met buitenlandse producten wel kan voorkomen). De Ned. Ver. van Huisvrouwen geeft bovendien de goede een certifi caat. Volgens de fabrikant van Irisette speelt het gemak een grote rol bij de neiging naar donzen dekbedden over te gaan. De gehuwd werkende vrouw vindt het een voordeel dat het bed in enkele se conden is opgemaakt en het zwabberwerk zeer beperkt aangezien deze dekken geen stof of vlokken geven. De dessinering van de wasbare hoezen wordt steeds fantasierijker. De woninginrichter moet echter wel een nieuwe manier van etale ren bedenken om het donzen dekbed aantrekkelijk te maken. Het is namelijk wel lekker om onder te liggen maar niet spiegelglad aver de matras te trekken. Dan maar een mooie mannequin in het dons opgekruld achter de etalageruit. VOOR DE VROUW MEDISCHE RUBRIEK VOOR DE VROUW KAPSELS VAN ALEXANDRE De Franse haarkunstenaar van meest besproken naam en rondgebazuinde faam blijft Alexandre. Natuurlijk heeft hij een vinger in de pap van het in Parijs zetelend Syndicat de la Haute Coiffure. Ofshoon dit syndicaat onlangs als hèt kapsel voor deze winter 'n lokkenhoofdje met lange nekharen lanceer de. stelt Alexandre er prijs op te tonen welk 'n individualist hij is! Zijn nieuwe lijn heet Hop en maakt het mooie kopje rond als een hal. dus kaal in de nek; desgewenst wollig van luchti ge. ..en brossegeknipte haren, of zijdeachtig glad gekamd en opzij met een fantasieclip vastgezet. Zijn mannequins zijn altijd opgemaakt door Hubbard Ayer, want hij hoor.t onver brekelijk bij dat cosmeticahuis (en dat hoort weer thuis in Unilever...). Een katoenen regenjas kan men gemakkelijk zelf wassen, alleen is het na deel dat de waterafsto tendheid direct verdwijnt. U kunt dit voorkomen door als volgt te hande len: De jas eerst in echte zeep(vlokken) wassen. Dan direct uit het sop in een oplossing van 100 gram aluinpoeder en ge noeg lauw water om de jas zwemmend" te hou den. Ongeveer tien minu ten in dit water laten staan en dan de jas met lauw water naspoelen. De zeep heeft zich hierdoor met de aluin verbonden, wat waterafstotendheid tot gevolg heeft. Handig huishouden Moeheid in al zijn vormen is een vrijwel dagelijkse klacht. Verhoogde vermoeid heid is bovendien een zeer onaangename klacht, zowel voor de arts als voor de pa tiënt. Inderdaad, vaak is het irriterend voor de arts dat hij de moeheid zo slecht kan plaatsen en dik wijls lang moet zoe ken naar de oorzaak. De grens tussen ech te en voorgewende moeheid is niet steeds gemakkelijk te leggen. Hetzelfde kan gezegd worden van de vage scheidings lijn tussen luiheid en vermoeidheid. Vermoeidheid wordt niet zelden gehan teerd als een middel om zich te onttrekken aan conflictsituaties en de onaangename kanten van het werk. Maar ook voor de werkelijke patiënt is de vermoeidheid on aangenaam omdat het de totale mens treft. Ondanks een toename van het inspannings- gevoel gaan de ar beidsvreugde en de belangstelling voor het werk tanen. In de huidige maat schappij zijn de meeste klachten van vermoeidheid niet van organische aard. Een grieptoestand, een tuberculose, een leverontsteking of bloedarmoede, alle maal organische ziek ten die een orga nisch vermoeidheids- gevoel kunnen geven, zijn duidelijk in de minderheid bij de geestelijke of psychi sche vormen van ver moeidheid. Deze vinden hun ooi-psrong in te hoge eisen gesteld aan de psychische en de emotionele strukturen van de mens. Daar enboven wordt een emotionele vermoeid heid niet zelden in verband gebracht met reeds bestaande psychische labiliteit. Psychische vermoeid heid heeft overeen komsten met de li chamelijke moeheid. Zoals we ons ver moeid voelen na zwa re lichamelijke in spanningen, kunnen we ons ook vermoeid voelen wanneer we langdurig onder men tale druk staan. Onze intellectuele vermogens zoals con centratie, belangstel ling en geheugen, verzwakken door het langdurig verwerken van informatie. Daar enboven staan we meestal ook onder emotionele spanning. De onzekerheid die hieruit voortvloeit wordt niet zelden ver drongen om toch maar de nodige effi ciëntie en rendement te bereiken. Een per soon die op deze ma nier steeds zijn reser vekrachten moet aan spreken leeft voortdu rend in een overbe lasting die uit kan monden in een over spanningstoestand. De overgang van spanning naar over spanning is meestal een kwestie van gra datie, alhoewel de arts toch een vrij kan iemand ook over de grens van zijn psy chische capaciteiten duwen maar geeft anderzijds meer vol doening. De vermoeidheid is bij toestanden van psychische of emotio nele overbelasting in gebed in een ruim klachtenbeeld. Centraal staat na tuurlijk de wanver houding tussen het moeheidsgevoel en de geringe inspanning. Zelfs indien de slaap niet gestoord is, brengt hij toch geen oplossing, 's Morgens voelt men zich nog meer geraadbraakt dan 's avonds. Verve ling en opstandigheid zijn frequente stem mingsbeelden maar anderzijds kan men zijn leven ook instel len op een laag psy chisch pitje waarbij men wel lusteloos kan zijn, doch zonder opstandigheid of ver veling. Intellectuelen houden GEESTELIJKE VERMOEIDHEID eenvoudig vergelij- kings mogelijkheid heeft. De „gespan nen persoon blijft meestal doorwerken, de „overspannen" per soon legt er het bijl tje bij neer en neemt de status van zieke De psychische moe heid verstoort het be- vattings vermogen, de motoriek en de elementaire psychi sche funkties. Meest al wordt de patiënt onverschillig tegen over gemaakte fouten hij heeft minder am bitie, is vlug ont stemd en prikkel baar. Het werk staat hem tegen maar hij wil zijn verminderde werklust compense ren met allerhande nevenaktiviteiten. In dit verband dient toch even onder streept te worden dat zinloos werk enorm nadelig kan inwerken op ons geestelijke evenwicht. Een ver antwoordelijk werk .sche oorzaak vermoeidheid. hardnekkig i organi- Wanneer de arts toch inzicht wil krijgen in het psychisch aspekt van hun moeheid rea geren ze dikwijls met aggressie, cynisme en skepsis. Vele personen ver wachten alle heil van een overdreven rust. Deze drang naar rust verdoezelt dikwijls 'n aanvaarding van zijn maatschappelijke mislukking. Om het anders uit te druk ken: vermoeid zijn, overbezet en over spannen gelden bijna als een statussymbool dat voor de omgeving een enorme inzet moet waar maken en zo de maatschappelij ke mislukking sociaal aanvaardbaar maakt. Slaapstoornissen ver gezellen de vermoeid heid. In het beginsta- eerder onder dreven slaapneiging, nadien onder de vorm van slapeloos heid. Hoofdpijn ont breekt praktisch nooit. Ze wordt be schreven als een band rond het hoofd die uitstraalt naar de nek, en de streek tus sen de schouderbla den. Een persoon kan op meer manieren rea geren op een emotio nele vermoeidheid. De meest efficiënte manier is het tijdig nemen van rust en ontspanning. Perso nen die voortdurend onder stoom staan maar nog niet in een overspanning versuk keld zijn. kunnen er toch boven op gera ken door een „dagje uit" of een korte va kantie. De overcompensatie is een reaktie die heel wat minder aan gepast is. In plaats van af te remmen jakkert hij zijn ver moeid organisme nog meer af door over uren, nevenaktivitei ten, werk mee te ne men naar huis en door het prijsgeven van zijn vakantie. Dit leidt onvermijdelijk tot een volledige in eenstorting. De „psychische ver moeidheid" is voor de patiënt ook wel eens de gelegenheid om het slagveld van de normale dagelijk se taak op een even eervolle als neuroti sche manier te verla ten. Zo kan men door „moeheid" terzelfder- tijd sympathie op wekken en een uit vlucht vinden voor een lager rendement. Vermoeidheid kan be slissingen en aktivi- teiten uitstellen. An deren nemen ze soms over waardoor de vermoeide zijn ver antwoordelijkheid niet meer moet opne men. Soms heeft ie mand een grote be hoefte aan geborgen heid. Door zijn ver moeidheid treedt de huwelijkspartner dik wijls naar voren als de beschermende per soon door wie de ver moeide man zich ge borgen en bemoederd wordt. NUTTIGE GESCHENKEN VOOR HET HUIS HOUDEN Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit. Zo ook de decemberfeesten waarvan men zegt dat geven zaliger is dan ontvangen. Nochtans is het krijgen van iets dat je goed gebruiken kunt, heel wat plezieriger dan iets waarvan je zegt: wat moet ik daarmee? Vandaar de verlanglijst waar op een nieuwe keukentafel kan staan. Maak het u gemakkelijk en eet in de keuken, maar doe het ge zellig. Brabantia's nieuwe keu kentafel heeft een omkeerbaar blad, wit en oranje, nu eens zus dan weer zo te gebruiken. Men kan het blad zelfs over trekken met een hoes, bijvoor beeld in de stof van de gordij nen. Hoe dol wij op hoezen zijn is te zien op W.C.'s met be- hoesde deksel, eigenlijk niet netjes dit aan te halen bij een eettafel. De tafel meet 60 x 90 en kost 72,50 (zonder hoes, maar wel wit en oranje van Brabantia). Het spaarvarken raakt uit de I fc'n' tijd nu wij zo gedecentrali seerd leren besteden. Hier een spaardoos met zeven afdelin gen voor de vele „potjes" die huisvrouwen erop na plegen ;Pee te houden, of voor zeven ver- j Faa schillende mensen, de hele fa- <ioel milie met hond en kat. Als ie- fens dereen zijn eigen nummer deli maar onthoudt. In oranje, j vall paars en geel: ƒ8,50. (Braban- tia). T1*3 Jte

Leidse Courant | 1972 | | pagina 8