Veel verborgen leed om kinderloosheid Justitia et pax' wil Europese hulp voor arme landen £cidoe Souoont Kappersbedrijf in moeilijkheden 176 doden ECHTPAREN MET KINDEREN ZIJN VAAK ONTACTISCH Optimistischer over gevangen zoon in Turkije Giftig» schip Engeland Aziaten wil ook zonder Brits paspoort ZZAZZI. voor over officieren MAANDAG 16 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 VLIEGRAMP BIJ MOSKOU MOSKOU (DPA) Bij hel vlieg- Een 11joesjin 62, van welk type vrijdaga Moskou neerstortte. modder), dichtbij het vliegveld. Aan boord bevonden zich 45 bui- Hi tenlanders. tuigongeluk met een Iljoesjin-82 In Westerse luchtvaartkringen van de Russische maatschappij Aeroflot zijn vrijdagavond in de buurt van het vliegveld van Moskou, Sceremetjewo, 176 mensen omgekomen. Deze ramp is het grootste ongeluk in de ge schiedenis van de burgerlucht vaart. De Iljoejln-62 maakte in opdracht van het Russische reisbureau „Intourist" een char tervlucht van Parijs over Lenin grad naar Moskou. Het toestel in de lucht ontploft bij het verluidde zaterdag dat het in strument landing-systeem (ILS) van het Moskouse vliegveld Twee vrijdag en zaterdag niet had ge functioneerd. Door ILS geleid kunnen piloten landen in zwaar weer en vooral als het 'zicht slecht is. Het uitvallen van het maal over het vliegveld var Moskou zijn heengevlogen on na te gaan hoe de mogelijkhe den tot landen waren. Bij de vierde poging stortte het toestel anden geleden veronge lukte bij Oost-Berlijn ook een IL-62 die het eigendom de Oostduitse maatschappij In- terflug. Hierbij kwamen het leven. instrument landing-systeem was De IIjoesjin-62 is een viermotorige dan ook de reden waarom zater dag een toestel van de BE A op weg naar Moskou uitweek naar Stockholm, dorp Tsjornoje Grjaz (Zwarte De verongelukte IL-62 zou drie- straalmachine die vijf jaar gele den werd ingezet op internatio nale trajecten. De vier motoren bevinden zich aan weerszijden van de achterkant van de romp. OSTENDE (KNP) De gezamenlijke afgevaardigden van in Europa werkende groepen van Justitia et Pax hebben een aantal concrete voorstellen gereed gemaakt om de ongelijkheid tussen ontwikkelde en onderontwikkelde lan den te verminderen en tenslotte op te heffen. Deze voor stellen zullen op 18 oktober aan de staatshoofden en rege ringsvertegenwoordigers van de topconferentie die 19 en 20 oktober in Parijs wordt gehouden, ter hand worden ge steld. ontwikkelingslanden dient de productie van zekere landbouw- produkten binnen EEG beperkt te worden. Alle hulp aan ontwikkelingslan den moet worden uitgebreid op basis van een program en bud get voor de hulp op lange ter mijn. De strijd dient te worden aan gebonden tegen de nadelige ge volgen van de Europese inflatie die de Europese export oplegt aan landen met wie een uitwis seling van goederen bestaat. De voorstellen, die aan het eind van de Justitia et paxconferentie in Ostende bekend zijd ge maakt, behelzen onder meer het volgende: In de nationale en Europese politiek dienen er maatregelen te worden ingebouwd, die som mige sectoren van de economie en sociale wetgeving omturnen. De grenzen van de EEG die nen open te gaan voor de ont wikkelingslanden en wel op ba sis van voorkeur. Voorkeur dient te worden gege- NIJMEGEN (ANP) - De verwer- king van kinderloosheid wordt bemoeilijkt door de taboe-sfeer rondom dit onderwerp en door de tweeslachtige, vaak ontacti sche houding van echtparen met kinderen jegens kinderloze echt paren. Dit concludeerde de psy choloog dr. P. B. Bierkens za terdag in Nijmegen op het le dencongres van de Koninklijke Nwderlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, dat gewijd was aan „het kinder loze huwelijk" (ongeveer 10 pro cent van alle huwelijken). Hij zei, dat de houding van echt paren met kinderen vaak voort komt uit een mengeling van jaloezie („jullie hebben het toch maar gemakkelijk") en superio riteitsgevoel. Dr. Bierkens heeft een enquête gehouden onder 400 kinderloze echtparen uit elf huisartsen praktijken die vijf jaar of lang-=T getrouwd waren. Een vrij hoog percentage van de kinderloze echtparen en voor al de vrouwen hadden veel psychische en functionele klach- j ten. Volgens dr. Bierkens zijn1 er onvoldoende aanwijzingen om te concluderen dat de huwelijks relatie van het gemiddelde kin derloze echtpaar minder goed zou zijn dan die van het echt paar met kinderen. Maar hij voegde hieraan toe dat er alle reden is om aan te nemen dat er veel onbekend en verborgen leed om kinderloosheid bestaat, waarvan de algemene welzijns zorg onvoldoende op de hoogte is. Honderdduizenden Neder landse echtparen blijven onge wild kinderloos. Dr. Bierkens pleitte voor het zo snel mogelijk uitvoeren van het steriliteitson- derzoek om zekerheid te krijgen en vergemakkelijking van adop tie, waardoor veel leed zou kun nen worden weggenomen. In 5 6 procent van de gevallen van kinderloosheid is impotentie van de man de oorzaak Een positieve verandering werd geconstateerd ten opzichte van de donor-inse minatie. Stier doodt boer BRUSSEL (ANP) Een 65-jarige landbouwer uit Hamoir in Bel gië is door zijn stier gedood. Het gebeurde toen de boer giste ren, in de stal naast zijn boer derij de ketting wilde vervan gen waarmee de stier was vast gelegd. Het dier slingerde de boer weg. De man kwam tegen een eg te recht en liep daarbij een sche delbreuk en een breuk aan de wervelkolom op. Kort nadien overleed hij. Moeilijkheden met verkiezings folders bij kath. kerken HAARLEM (ANP) Propagan disten van de afdeling Haarlem en omstreken van de Rooms Katholieke Partij Nederland, die in november voor het eerst aan de verkiezingen zal deelne men, hebben gistermorgen moeilijkheden ondervonden bij hun pogingen folders uit te rei ken aan kerkgangers. De deken van Haarlem had na overleg met de pastoors uit Haarlem, Bloemendaal en Heemstede besloten de propa gandisten niet toe te laten op de kerkpleinen. Verder verzocht hij het bestuur ook niet in de omge ving van de kerken de folders uit te reiken. „De kerk mag' niet misbruikt worden voor poli tieke acties", had de deken ver klaard. De propagandisten ston- j den niet op de kerkpleinen, maar wel op de trottoirs om de l folders uit te reiken. Hier en daar hebben pastoors nog getracht dat te voorkomen en de propagandisten verzocht zich te verwijderen. Hieraan is geen gevolg gegeven. hebben de Pax Christi-vertegen- woordigers het Vaticaan opge roepen actie te voeren tegen het Portugese kolonialisme. De Eu ropese Pax Christi-comité's wordt gevraagd te bewerken dat voor Angola en Mozambique het zelfbeschikkingsrecht wordt erkend, dat de NATO-wapenle- verenties aan Portugal worden veroordeeld, dat de boycot van Angola-koffie sterker wordt en dat regeringen hun beleggingen uit Portugese kolonies terug trekken. Italiaans blad wil afzetting Brabantse bisschoppen ROME (KNP) - „Terwijl paus Paulus de plicht heeft de ge loofsleer tegen dwalingen te be schermen, doet hij in feite niets anders dan maar waarschuwend zijn vinger opsteken tegen bis schoppen als mgr. Bluyssen en mgr. Ernst, in plaats van radi- kaal het mes erin te zetten". Aldus schrijft de heer Celada in het Romeinse conservatieve dagblad II Tempo van zaterdag. Zijn artikel, dat handelt over „het katechismusschandaal" in Noord Brabant trekt in felle be woordingen van leer tegen de paus vanwege zijn slapheid van optreden tegen Nederland. Volgens II Tempo zouden „in an dere tijdens de beide bisschop pen, die een katechismus als de OMO-cursus tolereerden, ter stond uit hun ambt gezet zijn en naar een klooster gestuurd zijn om eens goed na te denken, als ze al niet terstond tot de le kenstaat zouden zijn terugge bracht". Wat links graag zou willen W/AT links na de „tripartite alliantie" van Den Haag nog graag zou willen, is vorige week op het Binnenhof niet onder de ko renmaat vorborgen gebleven: van de confessionele partijen met wie een meerderheid van PvdA, D'66 en de PPR niet serieus heeft wil len praten, de openbare bekentenis dat ze, om welke reden dan ook, bereid zijn mee te werken aan het herstel van de coalitie met libe ralen en Drees jr. Den Uyl en Van Mierlo vragen, eisen bijna, zo'n bekentenis als morele plicht ten opzichte van de kiezers. Om te beginnen vinden wij dat de oppositieleiders na het verwarrende spel bij de linkse drie der laatste weken vanwege hun dubbelspoor (spekuleren op de grootst- mogelijke verkiezingswinst en de beste kans voor uitvoering van een vooruitstrevend program) ten opzichte van de confessionele par tijen niets meer te eisen hebben. Wachten TN de tweede plaats zien wij diverse redenen voor de KVP om, als ze nóg tot partnerkeuze bij het dragen van regeringsverant woordelijkheid bereid is, nu daarmee te wachten tot na de verkie zingen. Van Mierlo en Den Uyl bleken in laatste instantie slechts bereid te zijn om met de KVP te praten, wanneer vrijwel alle voorwaarden van links (de strategische en programmatische) bij voorbaat onver kort werden aanvaard. Zo hard zullen Wiegel en Berger het spel niet spelen: maar er valt niettemin alles voor te zeggen dat de drie confessionele partijen nu eerst met hun eigen verkiezingsprogram de kiezers benaderen, daarbij vanwege de duidelijkheid wel goed laten uitkomen wat voor hen drieën bij eventuele gesprkken na de stembusstrijd onwrikbaar vast staat, en verder eerst de uitslag af wachten. Meer mogelijkheden W/ANT er kan in de nieuwe Kamer een getalsmatige toestand ont staan, waarbij de confessionele partijen met het oog op d« kans tot realisering van hun urgentieprogram het best zouden kun nen besluiten tot het aanvaarden van een minderheidsregering of losser aan de volksvertegenwoordiging gebonden kabinet. Dan zijn er wellicht méér mogelijkheden dan alleen maar het linkse minderheidskabinet en herstel van de coalitie-Biesheuvel. Natuurlijk geven de linkse partijen dit niet graag toe, omdat het strijdt met hun polarisatie-opvattingen, maar het is nog steeds geen axioma, dat wat links graag wil. identiek is aan de juiste opvatting over al gemeen belang, inclusief de sociale rechtvaardigheid. Op dit moment is voor de confessionele partijen niet meer het eerste punt vast te stellen of en met wie ze na de verkiezingen zullen gaan regeren; ook niet hoe hun houding zal zijn tegenover een kabi net waarin ze zelf geen zitting zouden nemen. Voorop staat nu hun program; de duidelijkheid en verstaanbaarheid ervan. Daarbij mag het niet te veel gevraagd zijn, dat zij hun be reidheid om gezamenlijk dat program uit te voeren sterker laten uitkomen dan het laatste halfjaar het geval geweest Is. Andriessen noemde dit program vorige week in dc Kamer „gematigd progres sief". Wij houden het liever op „reëel vooruitstrevend". De Finse Carita Sundstroem is uiteindelijk Miss Aviation In* j ternational 1972 geworden. Zij werd in de nacht van zaterdag op zondag in Zand- voort uit vele mededingsters uit alle delen van de wereld gekozen als de mooiste mede- werkster van een luchtvaart- maatschappij. De Nederlandse Lisa Tinkelenberg, werkzaam bij Air India in Amsterdam, werd derde. Overwinning progressieve rabbijnen JERUZALEM (UPI) - Tkee rab- bijnen die bekend staan om hun liberale opvattingen op 't gebied van de joodse wetten zijn op het zondag in Jeruzalem gehouden kiescollege van 150 rabbijnen gekozen öm gezamenlijk leiding te geven aan de rabbinale raad. die de joodse wetten interpre teert en uitvoert. Het zijn de 55-jarige rabbi Shlomo I Vast Moeder bij terugkeer: Sisteren voer het Zwitserse binnenvaartschip Bettin gen de Amsterdamse ha ven binnen. Aan boord van het schip bevinden zich vaten met uiterst giftige cyaniden. De va ten zullen worden over geslagen in het Wesf- duitse zeeschip Necker- tal, dat de lading op zijn beurt in de Atlanti sche Oceaan zal dum pen. (Van een onzer verslaggevers.) UTRECHT Het gaat de kappers niet best. De heer Th. J A. Sturkenboom, voorzitter van de katholieke bond van werknemers in kappers- en schoonheidsverzorgende on dernemingen liet hierover gisteren en vandaag geen mis verstanden ontstaan. Volgens hem zou het goed zijn het aantal op te leiden kappers en kapsters te beperken, om veel jongeren de teleurstelling van werkloosheid te bespa- LONDEN (AFP) - De Britse re gering heeft besloten ongeveer de Britse autoriteiten had gere- - Ijl kend. 6000 Aziaten uit Oeganda die Volgende week wordt een groep geen Brits paspoort bezitten tot Engeland toe te laten. In totaal zijn er in Oeganda 10.000 tot 15.000 Aziaten zonder Brits pas poort die het land moeten verla ten. Het Britse besluit is een verras sing omdat de regering in Lon den tot dusver alle verantwoorde lijkheid voor deze groep Aziaten heeft afgewezen. Volgens waar nemers is de beslissing een ge volg van het feit dat het aantal Aziaten in Oeganda met een Brits paspoort veel geringer is dan men aanvankelijk had ge dacht - ongeveer 23.000 in plaats van de ongeveer 40.000 op wie Schiphol (ANP) - „Ik ben nu veel optimistischer dan een week geleden bij mijn vertrek naar Instanboel", Dat zei gis teravond bij haar terugkeer in Nederland een vermoeide me vrouw Van der Aar, die in Tur kije haar 24-jarige zoon Hans bezocht heeft, die daar wegens bezit van hasjiesj al 4'/2 Jaar gevangen zit. Zijn moeder was naar Turkije gegaan om oen nieuw proces tegen hem bij te wonen, omdat hij verdacht werd hasj-sigaretten in de gevangenis te hebben uitgedeeld. i kernen te staan, dat Hans dat niet gedaan heeft. Hij had geen cent en heeft de cigaretten niet kunnen kopen. De dader bleek een Turkse gevangene, die wel met de buitenwereld in contact kon komen. Het proces duurde twintig minu ten, waarbij Har.s niets mocht zeggen en niets gevraagd werd. De gezondheidstoestand van Hans is niet best. Hij is mager en werd tijdelijk in een zenuw kliniek opgenomen. „Geestelijk is Hans zonder meer afge knapt", zegt zijn moeder. Hans van der Aar is veroordeeld tot dertig jaar gevangenisstraf. 1 Zijn Duitse moeder en Neder- landse stiefvader hebben via de Duitse en Nederlandse regering alles in het werk gesteld om Hans, die de Duitse nationaliteit heeft, vrij te krijgen. Mevrouw j Van der Aar hoopt nu op cle- 1 mentie bij gelegenheid van de vijftigste verjaardag van de re publiek, 29 oktober 1973. j Aziatische staatlozen uit Oegan da in België verwacht. Ook an dere landen hebben toegezegd een aantal van deze mensen op te nemen. Eer Oegandese militaire woord voerder heeft gisteravond ver klaard dat Tanzania de tien da'- gen geleden in Mogadisjoe gete kende overeenkomst tussen Oe ganda en Tanzania schendt. Hij verklaarde dat de Tanza- j Delft Aan de TH te Delft is de niaanse regering guerrilla's, uit heer R. Hamerslag gepromo- Oeganda. volgelingen van de l veerd tot doctor in de techn. we- voormalige Oegandese president tensch. op proefschr. „prognose- Milton Obote. toestaat in Dar es model voor het personenvervoer Salaam vijandige propaganda in Nederland". Prom. prof. ir. J. tegen Oeganda te maken. I Volmuller. Universitairnieuws Antwerpse zwembaden dicht na sterfgeval BRUSSEL (ANP) Het gemeen tebestuur van Antwerpen heeft besloten twee zwembaden In de stad te sluiten. Dit besluit is ge nomen nadat vrijdagavond een 14-jarig meisje dat deze baden had bezocht, aan hersenvliesont steking, veroorzaakt door een amoebe, was overleden. Inmiddels is bekend geworden dat j vrijdagavond nog een tweede meisje aan hersenvliesontste king is overleden. Dit sterfgeval heeft volgens de artsen echter rlets te maken met besmetting door een amoebe. In oktober 1970 hebben zich In Ant werpen ook sterfgevallen als ge volg van besmetting In een zwembad voorgedaan. Volgens de voorzitter van de gis teren jubilerende bond bou het wellicht ook dienstig zijn zich al te vragen of de opleidingen voor dames-en hérenkapper gecombi neerd kunnen worden. Een onderzoek van het Econo misch instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf over 1970 en 1971 heeft uitgewezen dat twee derde van de kappersbedrijven in de rode cijfers zit, aldus d,e heer Sturkenboom. Hij stelde vast, dat de oudere werknemers uit deze bedrijfstak gaan ver dwijnen. nl de leeftijdscatego rie van 30-60 jaar zijn er mis schien in totaal nog 250. De kappers prefereren jonge en dus goedkopere arbeidskrachten. Van de in totaal 10.000 bij de vakbond geregistreerde werkne mers zijn er ruim 7500 tussen 15-20 jaar en 2000 20-25 jaar. Sinds de oprichting van het pen sioenfonds in juni 1970 zijn In totaal maar 20 werknemers voor een uitkering in aanmer king gekomen, waaruit wel blijkt hoe weinig personeelsle den tot hun 65-ste In het kap persbedrijf blijven. Nazi's wilden Ver. Staten bombarderen BERLIJN (UPI) Aan de kust van dc VS zijn er atumlnlumfa- brieken, vllegtulgmotorenfabrie- ken en wapenfabrieken. Deze kunnen alleen worden aangeval len door Messerschmitt 204- vllegtulgen met DB-613-motorcn die opstijgen in Brest. Dit la de kern van een uitvoerig nazi plan dat de Oostduitse histori cus Olaf GrOhler gisteren heeft onthuld In de In de Engels* taal In de DDR gepubliceerde nieuwsbrief Democratic German Report. Volgens de nieuwsbrief waren het volkomen serieuze plannen voor vluchten met bommenwerpers die ruim vijf ton bommen zou den vervoeren. De plannen wer den op 27 april 1942 opgosteld toen do oorlogsmachine van de nazi's op volle toeren draaide. Luchtmachtkolonel Dietrich Schwenke diende de plannen op 12 mei 1942 in bij minister Her mann Goering. Voorgesteld was dat luchtmacht bommenwerpers, die gebaseerd waren in het bezette Franse Brest, naar de kust van de VS en terug zouden vliegen, waar bij zij op de Azoren zouden bij tanken. Newsweek: H/f 1 Nixon voorjaar MüJOOr OeriSpt Nixon is van plan als hij herko- J gasexplosie in een warenhuis in Hongkong worden twee uit het puin in veiligheid gebracht. Bij de explosie, die voorgevel uit hef gebouw blies, kwamen zeker twee mensen het leven, terwijl er meer dan vijftig met verwondingen in ziekenhuis werden opgenomen. zen wordt, In het voorjaar een triomfale rondreis door West- Europa te maken, zo weet het Amerikaanse tijdschrift News week te melden. Volgens het blad dat zijn inlich tingen van diplomaten aan weerskanten van de Atlantische Oceaan zegt te hebben gekre gen, zou het doel van de reis zijn de rol van de president op het internationale toneel te ver sterken en de reis van de Russi sche partijleider Leonid Brezjn- jev naar Washington te bespre ken. Brezjnjev wordt later in 1973 in de Verenigde Staten ver wacht. UTRECHT (ANP) Landmachtmajoor C. flakkert uit Eda, die eind vorig jaar in het nieuws kwam door zijn boek Een boekje open over officieren, heeft begin september van zijn chef, generaal Kra nenburg, een schriftelijke berisping gekregen. Het wordt de heer Hakkert kwalijk genomen, dat hij in strijd met da afgelegde eed als hoofdofficier een boek heeft geschreven, waardoor hij „op onzorgvuldige wijze voorbijgaand aan de eisen van loyaliteit en saamhorigheid, welke een goede krijgstucht stelt met betrekking tot de dienst en zijn mede-militairen" dc goede verhoudingen in de krijgsmacht heeft verstoord omdat hij zich in grove bewoordingen publiekelijk „onvergenoegd" heeft betoond over toestanden bij de krijgsmacht in het algemeen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7