OP BESLISSENDE MOMENT FAALDE DICK DAVIDSON H Stan Smith staande in FANATISME VAN HGC BRACHT NIET MEER OP DAN GELIJKSPEL Johnny Höglin ook bij schaatsprofs SPORTBIJLAGE MAANDAG 16 OKTOBER 1972 A Ed Strong (nr. 6) trok herhaaldelijk de verdediging van Levi's uit elkaar en scoorde dan. Ook hier gaat de speler van Punch, omgeven door Haarlemmers, raak schieten. DELFT Van de slotfase van het "duel der giganten" heeft Gerrit Zwezerijnen bijna niets gezien. Zo druk was de kleine coach van Raak/Punch bezig om zijn grote mannen op de bank tot kalmte te manen dat hij slechts met een zijdelingse blik het spelverloop en het scorebord in het oog kon hou den. En juist de laatste vijf mi nuten had Gerrit Zwezerijnen al zijn aandacht nódig voor zijn team, dat op dat moment een comfortabele voorsprong van niet minder dan veertien punten had op favoriet Levi's-Flamingo's. De verlichte cijfers in sporthal Buitenhof, die met 1800 toeschouwers compleet uit verkocht was, wezen 82—68 voor Punch aan. Maar terwijl iedereen op een ver rassende ontknoping van dit basketball gevecht wachtte kroop Levi's langzaam, maar zeker dichterbij. Gebruikmakend van slordigheden van de Delftenaren bracht Levi's het verschil met nog der tig seconden te spelen terug tot twee punten: 93—91. De emoties laaiden zeer hoog cip toen Levi's op dat moment twee vrije worpen kreeg. In een inferno van lawaai stelde Dick Davidson zich voor de basket op. Maar juist op het allerbe langrijkste moment van de wedstrijd ontbrak de precisie aan het schot van de Amerikaan. Terwijl helse fluitconcerten op zijn hoofd neerdaalden bracht David son zijn arm omhoog, de arm die voordien vrijwel louter treffers had Ia- ten registreren. Maar juist ditmaal faal de Davidson. De bal belandde op de rand van de basket en viel buiten de metalen cirkel. Een gejuich van opluch ting spoelde door de rijen aanhangers van Punch. Davidson benutte wel de tweede vrije worp, maar de zo gevrees de gelijke stand van 93—93 kwam daar mee niet meer op het scorebord. Inte gendeel, van de teleurstelling in de ploeg van de Haarlemmers maakte Punch in de laatste seconden nog ge bruik om via een snelle break te scoren en daarmee aan alle twijfels een eind te maken: 9592. Ruime mate En twijfels waren in het duel Punch-FIa- mingo's in ruime mate. Al in het eerste kwartier had Punch een aantrekkelijke voorsprong genomen op een naar zijn vertrouwde vorm zoekend Flamingo's. Over de ploeg van de Haarlemmers lag een matheid, waarvan Punch dankbaar gebruik maakte door een achterstand van 38—37 om te buigen In een voorde lige marge van 4338. Maar een aantal fraaie intercepties van de net in de ploeg gekomen Walter Om bre afgerond met evenzoveel treffers bracht Flamingo's bij de rust nog op een punt verschil: 45—44. In deze laat ste vijf minuten voor de pauze maakte Flamingo's geroutineerd gebruik van fouten van de Delftenaren. "Ik kon op dat moment niet mijn sterkste ploeg in het veld houden", vertelde Gerrit Zwezerijnen, "omdat een aantal spelers al enige persoonlijke fouten had opgelopen. En ik moest ook aan de tweede helft denken." Maar ook bij Flamingo's ging het alles behalve naar wens. In de Haarlemse ploeg bleven Kees Aker boom, Frank Kales en de Amerikaan Henry Smith ver beneden hun kunnen. "Dit is al de tweede achtereenvolgende wedstrijd dat Akerboom faalt", deelde Rob de Wit, coach van Levi's, later mee. "Na zijn verblijf in Amerika heeft Akerboom nog niet èèn goede wed strijd gespeeld. Kales krijgt de reke ning gepresenteerd voor het feit dat hij niet voldoende traint. Als een vent van dertig kun je je niet veroorloven een paar trainingen per week te missen. Voor Smith gelden echter verzachtende omstandigheden. Hij hoorde een dag voor dit duel dat zijn vader was overle den. Hij heeft toen lang in twijfel ge staan of hij terug zou gaan of niet. Hij besloot deze wedstrijd te spelen en pas maandag naar Amerika te vliegen. Maar natuurlijk heeft hij hierdoor niet de vereiste concentratie kunnen opbren gen." Verdraaide knie Bij Flamingo's moest het daardoor van slechts enkele spelers komen. Bovendien verdween Ruud Harrewijn al na tien minuten geblesseerd van het veld met een verdraaide knie. „Dat is natuurlijk een geweldige handicap", meende Rob de Wit Tot tien minuten in de tweede helft hiel den beide ploegen elkaar goed in even wicht: 6667. Maar daarna ging het in eens uitstekend met de Delftenaren. On danks een wat terugvallende Ed Strong, die in de eerste helft goed was voor 36 punten, liep Punch via 66—74, 68—78 uit naar 68—82. Maar opnieuw trad enkele keren balverlies op en Flamingo's kon vooral dank zij Dick Davidson terugko men tot 86—79. "In die laatste fase ben we meer tegen de scheii dan tegen Levi's gespeeld", Gerrit Zwezerijnen later. „Daardoor stond er onrust in de ploeg, Levi's gebruik maakte door terug te men. Bovendien moest ik op dat ment Jan Sikking, Charis Sideris Dolf Pouw wegens vijf persoonlijke f< ten missen." Bijna fataal Het ontbreken van deze drie basisspeli is Punch bijna fataal geworden. Levi' krabbelde terug tot 93—91, maar t< faalde Davidson. Dat betekende de ste overwinning van Punch op Flamii go's. "Ik had wel verwacht dat er nig verschil ip de uitslag zou zijn", zi een gelukkige Gerrit Zwezerijnen loop. „Maar in een overwinning had toch eigenlijk niet geloofd. Dit goed in onze voorbereiding op de Euro pa Cupwedstrijd tegen Piraeus". Rob de Wit toonde zich helemaal niet to leurgesteld over de nederlaag van zijl ploeg. "Basketball gaat de goede kan) op met dit soort wedstrijden en met zw veel publiek. Het is nu gebleken dat eea thuiswedstrijd zeer belangrijk is gewon den. Want door het publiek miste Di vidson die belangrijke vrije worp. Er een betere verhouding in de competil gekomen. Wat nu gebeurt hebben een paar jaar geleden alleen maar kui nen dromen. Ik geloof dat onze plo< een soort superioriteitsgevoel over had na die overwinning op Lions. Daar) door lag er een matheid over het team| Maar deze nederlaag is niet za'n rami We spelen nog drie keer tegen Punch. FRANK WERKMA1 DEN HAAG De felheid van HGC was niet alleen een gevolg van revanche gedachten. Zeker, de Was- senaarse hockeyers herin nerden zich de twee neder lagen van het vorige sei zoen nog maar al te goed. Maar er was nog een reden voor het fanatisme, waar mee HGC vooral in de tweede helft het favorie te HHIJC tegemoet trad. „HHIJC is altijd een beet je chauvinistisch. Dat is niet erg, maar het prikkelt ons wel. Want HCG is al tijd dat „amateurploegje", dat niemand kent. Van die onbekendheid willen we wel eens af". Frank Verweyen was zelf het gro te voorbeeld voor zijn ploeg. Tijdens de warming-up liep hij een kuitblessure op. Maar hij wilde hoe dan ook spelen en zijn inzet werd er alleen maar gro ter door. De pijn vergat de half- speler van HGC volledig om zijn taak het uitschakelen van de „razende" Ties Kruize goed uit te voeren. En het lukte hem. Toch was Frank Verweyen na afloop ontevreden over het gelijkspel (00). „Wat Kovacs eens tegen Haan zei, (Je moet zorgen, dat hij achter jou aan gaat) toen hij Van Hanegem moest bewaken, gold voor mij. Ik had ervoor moeten zorgen, dat Ties Kruize alleen mij in de gaten hield. Dan ben ik de vrije man, die in de aanval kan gaan. Maar ik vind, dat dat er niet genoeg is uitgekomen". De uitblinker strompelde later naar de kleed kamer. De pijn kon hij niet meer verbergen. „Toen ik die blessure opliep, dacht ik bij mijzelf: als ik me nu laat ver vangen zijn alle voorbereidingen voor niets geweest. En dat wil de ik niet." Dan spreekt Frank Verweyen zijn teleurstelling over het resultaat uit. „We had den moeter. winnen. Neem dat eerste doelpunt uit de eerste helft. Voor de zoveelste keer in deze competitie werd dat afge keurd. We zijn nu al de ploeg met de meeste afgekeurde doel punten. Een zege was verdiend geweest, op een gegeven ogen blik werd HHIJC toch wegge speeld". Initiatief Frank Verweyen doelde op het gedeelte in de tweede helft, waarin HGC de ene na de ande re aanval opzette. Wouter Lee- fers, ondanks de zware bewa king, de animator van de aan val rondde het initiatief bijna af. Zijn schot belandde buiten het bereik van doelman Derk Dooyer tegen de paal. Even later schoot Robert Schreve na een fraaie solo net iets te kort om te scoren. Eerder had echter ook HHIJC voor gevaar lijke momenten gezorgd. Zo moest doelman Jan Willem de Looze ingrijpen na acties van Hans en Ties Kruize en Dirk Jan Bender in de eerste helft. Techniek had HHIJC trouwens genoeg. Bovendien had doelman Derk Dooyer nog altijd de ster ke steun van Rolf Horst en Wouter Kan, waarvan vooral de laatste een imponerende rol in de verdediging speelde. Maar HHIJC kon de betere tech niek niet uitdrukken in doelpun ten. Daar waren zelfs twee strafcorners niet voldoende voor. Een voorsprong zou ook niet verdiend zijn geweest. Daarvoor maakte HHIJC een te matte indruk. Het advies, dat coach Dalhuizen („Wees agres sief en zet ze onder druk") in de rust meegaf, kon dan ook niet worden uitgevoerd. Na af loop zocht de Haagse coach naarstig naar een verklaring. „HGC was in de tweede helft beter, de ploeg kwam steeds sneller uit de verdediging. HHIJC maakte de fout hetzelfde tempo te willen spelen als dat van HGC. En dan kan je geen gebruik maken van dat tikkeltje meer techniek". Gespannen Ook leek HHIJC soms te gespan nen. Volgens Dalhuizen kwam dat niet voort uit de belangrijk heid vier ploegen promove ren naar de te vormen hoofd klasse van deze competitie. „Al speel je in de vijfde klasse van de onderafdeling. Je wilt toch altijd winnen. En we halen het, dacht ik ook wel'. Op een van de krukjes, die aan de zijlijn voor de coaches en re serves waren opgesteld, over peinsde Hans Kruize het teleur stellende resultaat van HHIJC. Gebrek aan agressiviteit was volgens hem een oorzaak. „Dat is altijd bij HHIJC de moeilijk heid geweest. Maar de vechtlust is dit jaar al aanzienlijk vooruit gegaan. En naar mijn gevoel hebben we dit duel echt wel ge knokt. Maar Ties en ik kregen voortdurend mandekking. Dan is het moeilijk te scoren". On danks het uitblijven van doel punten was de streekderby een aantrekkelijk duel. Daar konden de soms vreemde beslissingen van scheidsrechter Longdon weinig aan veranderen. Topper „Dit duel is altiid een topper. HHIJC en HGC hebben een vol komen gelijksoortig spel. On danks de felheid zal deze wed strijd ook nooit ontaarden in „trucjes". Daar kennen de spe lers elkaar te goed voor". Trainer Leefers van HGC was te vreden. Logisch, ziin opzet slaagde volkomen. „Wij hadden het beste deel van het spel. De combinaties waren beter en na een aanval kwamen de spelers ook weer goed terug. De nieuwe aanwinsten Coebergh en Gunning raken steeds beter ingespeeld. Kortom, de eenheid groeit. De trainer-coach ziet de toekomst van HGC met het oog op de hoofdklasse optimistisch tegemoet. Na de opvallende prestatie tegen HHIJC gisteren terecht. „Het klinkt misschien een beetje chauvinistisch, maar we hadden één doelpuntje eigen lijk wel verdiend". Leefers had gelijk. KEES KOOMAN Het Erik van Dillen en Stan Smith (rechts) heffen verheugd het racket. De zege is binnen bracht. BOEKAREST De Verenigde Staten hebben gisteren voor de vijfde achtereenvolgende keer en voor de 24e maal in totaal beslag gelegd op de Davisbeker. De finale van het toernooi om het officieuze we reldkampioenschap tennis voor landenteams in Boekarest eindigde Doch zaterdag waren Stan Smith in een overwinning van 32 voor de Amerikanen. Het dubbelspel en vooral de jonge Erik van van zaterdag is inderdaad de sleutelpartij geweest. Gisteren eindig den de laatste twee enkelspelen (Tiriac—Smith en NastaseGor man), evenals de eerste op vrijdag met de stand 11. "t t- f t T *- éti <►-«*.» -afSflhh. i de sleutelpartij, waardoor de stand op 2— voor de eerste na-oorlogse zege van een Europees team te zor- de eerste „challenge round" sinds 1937 die in Europa werd gespeeld en de Roemenen waren vooral door de steun van 6000 meer dan fanatieke toeschouwers favoriet om Dillen een toonbeeld van zelfbe heersing (6—2 60 6—3 tegen het gerenommeerde koppel Nas tase—Tiriac) en gisteren bleef Stan Smith in de zenuwenoorlog tegen Ion Tiriac overeind, waar door de stand 31 werd. De 33- )e toestormende aanvaller van HHIJC komt tevergeefs. Doelman Jan Willem de Looze laat de bal rustig over de doellijn lopen. Hij heeft het fluitsignaal van scheidsrechter Longdon, die een overtreding constateerde begrepen. STOCKHOLM Johnny Höglin, Olym pisch schaatskampioen op de 10.000 meter te -Grenoble in 1968, heeft een contract getekend met de internationa le bond van beroepsschaatsenrijders, de ISSL. Küg'.in, die 28 jaar oud is en verleden jaar had doen weten de wedstrijdsport eraan te geven, heeft zich bij de ISSL aangesloten na overieg met zijn landgenoot Johnny Nillson, de oud- wereldkampioen en de man achter de nieuwe beroepsbond. ITlgün is de 15e rijder, die tot de ISSL is toege treden. Er zouden er nog meer worden ver wacht. De vroegere Zweedse wereldkampioen en een van de organisatoren van de nieuwe interna- tiona'e bond van profschaatsers (ISSL), John ny Nillson, heeft bevestigd dat de groep van rijders is uitgebreid tot vijftien man. De ISSL, die onlangs de Noor Per Bjoerang en de Zweed Goeran Claesson uit zijn rijen zag weg vallen, werd gecompleteerd met de sprinters Johan Granath uit Zweden en Iver Erikssen uit Noorwegen. Nilsson zei dat eerdere berich ten dat de ISSL geen gebruik mag maken van de ijsbanen van Inzeil, West-Duitsland en Da- vos, Zwitserland „geheel onjuist zijn". „Wij zijn met beide banen nog in onderhande ling", aldus Nilsson. „Wij hopen dat wij de laatste wedstrijden van het seizoen m Inzeil en Davos kunnen houden eind februari en begin maart". jarige Ion Tiriac, bezig aan zijn honderdste Davis Cuppartij, heeft alles geprobeerd om de Wimbledonkampioen uit spel te halen. Niet minder veertien keer vocht hij beslis singen van de lijnrechters aan en de anders zo kalme Smith werd op een gegeven moment zo kwaad dat hij door playing Denis Ralston tot beda ren moest worden gebracht. De 1.92 lange, besnorde Amerikaan se militair liet zich evenwel door zijn woede inspireren gunde in de laatste set Tiriac, meer nog dan Nastase de „hom- me terrible" van de internatio nale tennisbanen, bijl punt meer: 46 6—2 64 2—6 gem o ,Het moest verboden worden dat stars die knapen nog ooit een baan betraden", aldus een woedende Ralston, „wanneer zullen toch eens manieren leren". deze res nu allee ding en de plaat: loewel v deze s «lechts werkeli. lenberg op fifty trokken aan en Amsten publiek bleek wel op korte ter mijn te bekeren, want Stan Smith kreeg voor zijn overwin ning een oorverscheurende ova tie. Zoals verwacht bleek Wimbledon- finalist Ilie Nastase, die volgens geruchten binnenkort in het hu welijk zal treden met het Belgi sche fotomodel Dominique Gra- sche fotomodel Dominique Gra- zia, te sterk voor Tom Gorman (5-1 6—2 5—7 10—8), maar van belang was het niet meer. De zilveren „slaschaal" was weer voor de Verenigde Staten. Roe menië verloor voor de derde keer achtereen van dezelfde te genstander. >n de Stars. Amerika land bh het dan ste geva gelijk d verdedij Kallenh opdrach der de Doch d was nie en scoo Aan de kookt" Moody. Bona St den. Ma

Leidse Courant | 1972 | | pagina 16