Advocaat deed meer dan een blunder maken Ajax haalde met één reële kans twee punten binnen Feyenoord deed er een half dozijntje FC DEN HAAG REKENT AF MET VOOROORDEEL GRONINGEN „Negen van de tien",zei Dick Ad vocaat later, „leef- j den in de veronder stelling dat FC Den Haag de winst tegen Feyenoord zou prijsgeven." Hij, juist hij, sloeg de spijker op zijn kop. Na een voorsprong van 2—0 speelde hij de bal verkeerd af aan Eiraers, die geen tel aarzelde en de veel te laat ingezette schutter Gritter op snelheid bracht. Het volgen de moment was er een van blijdschap en verdriet. Gritter liep juichend weg en Advocaat bleef eenzaam achter. i Dat beeld bleef hangen, de onge looflijke zwoeger had voor een keer gefaald. „Dat zijn ontzet tende momenten, waarop je het liefst door de grond zakt", zei hij later. „Nou viel het dit keer nog mee, want er werd uiteinde lijk geen geld verspeeld. Maar o wee als het anders is dan komt er een golf van kritiek los." Dick Advocaat, de opgeluchte, heeft leren leven met het idee: Wat hij fout doet krijgt ie on middellijk op zijn boterham. Een harde stelregel, dat wel, waardoor veel van dat andere gemakkelijk vergeten wordt. Gisteren eigenlijk idem dito. Toch zat er behalve die blunder nog een enorme, maar dan wel aangename verrassing in zijn spel ingebouwd. Het is bekend dat FC Den Haag al meer dan een seizoen tobt met het in bezit houden van de bal als dat nodig is. Om de druk van de tegen partij weg te nemen behoort er dan iemand de bal te kunnen vasthouden. Waardoor tijd ge wonnen wordt. Zo'n iemand heeft FC Den Haag in principe in Harald Berg, die spelverde ler, die ook in Groningen een hoofdrol vertolkte. Hij moet tijd- rekken, passeren als dat nodig is en een lange pass geven. Hij alleen kan het echter niet. Dat is logisch. Daarom moet er nog iemand zijn, die aanspeelbaar is. Gisteren, in een heel moei lijk deel van het duel, zocht Dick Advocaat steeds de vrije hoek op. Voortdurend was hij Berg was er maar wat blij mee. „Het is een kwestie van vrijlopen en zien", stelde Advocaat, die Teunissen onmiddellijk een pluim op de hoed stak. „Wij zijn er constant mee bezig. Elke training zo'n twintig minuten. Dat scheelt een enorm stuk. Door 't doen leer je veel beter, vind ik persoonlijk." Dick Advocaat, een van de weini ge semiprofs bij FC Den Haag, had het dit seizoen moeilijk. De komst van Augustsson maakte hem onzeker. Was zijn plaats in het eerste nog wel in veiligheid? Die twijfel verdreef hij echter. Een volgende nader de. Hij moest van de mandek king (de bedwinger van Van Hanegem) „op positie" over schakelen. Dat was een veran dering met achtergrond. Over Doelman Thie werpt zich op de bal voordat twee Groningers gevaar kunnen stichten. Rechts: Korevaar en idden: Ouwehand. het waarom zegt Dick: „Wat ik nu doe ziet het publiek niet. Als ik De Jong, Van Hanegem, Ha- sil en Jansen opvang, is dat normaal. Je doet je plicht en meer niet. Dat ik bijna twee keer zoveel loop, merkt vrijwel niemand. Daarom is de man dekking voor mij eervoller." Toch geeft trainer Teunissen ook Advocaat een compliment: „Hij mag dan een fout hebben gemaakt in zijn spel heb ik toch veel positieve punten ontdekt." De wedstrijd in Groningen begon hoe kan het haast anders weer met een vervolg op de successtory van Hans Bres. Want weer legde de jonge Hage naar nu na tien minuten al de basis voor de triomf. En weer op een manier die Bres ei gen is. Al had hij er ditmaal wel de hulp van het been van Comelis voor nodig. Opvallend aspect is de periode, waarin Bres toeslaat. Steeds scoort hij betrekkelijk vroeg. Zoekend naar een verklaring daarvoor: „Misschien komt het, omdat ik eigenlijk een hele week lang naar de wedstrijd toeleef. Daardoor kom ik enorm gespannen het veld op maar be slist nooit nerveus." Na dat snelle doelpunt van Bres was de hoofdprijs in feite ver deeld. Zeker na die „slalom" van Harald Berg, waardoor het verschil op 02 kwam. Twee-nul voor FC Den Haag. De wil om te winnen werd bij FC Groningen zo mogelijk nog gro ter. Er werd met een enorme inzet (vooral Piet Franssen was groots) om balbezit gestreden, Teunissen: „De fout, die de Groningers toen maakten, was dat alle ballen hoog voor het doel werden afgeleverd. Daar, juist, stonden onze beste spe lers, zoals Mansveld en doel man Thie, die als international rijp zijn." Nu echter niet. Goed, het tegen doelpunt van FC Groningen viel wel, maar eigenlijk op een mo ment dat de ploeg van Ron Groenewoud teveel energie had verbruikt. Het vooroordeel, dat FC Den Haag ook al had het dan Feyenoord verslagen tegen een middenmoter als FC Groningen wel weer punten zou laten liggen, was toen ont kracht. HANS DE BRUYN Scorrvflrloop 11 Bres 0—1. 35. Bori? 0—2: 84. Grit ter 1—2. 7000 toeschouwers, scheids rechter Van Gastel. FC Groningen. Nordstrom. Schipper, Cornells (Gritter). Koeman. Elmers. Van der Helde, Kr.msm. neven kamp - Bos. Jensen, Oldenburger. FC Den Hang: Thie. Klln (Ouwe- hand), De Zoete. Mansveld, Kore vaar - Advocaat, Berg, Van Vliet - Brcgman, Fuglset en Bres. De enige reële scoringskans van Ajax. Arie Haan heeft voorgezet en Johan Cruyff kopt in. Aan die e zege. UTRECHT Het ongebreidelde enthousiasme van het pu bliek in stadion „Galgenwaard" houdt gelijke tred met de felheid waarmee FC Utrecht voetbalt. Toen de „rode dui vels" het tenslotte toch nog eens probeerden en Karei Bonsink, het duveltje uit het doosje, nog eens naast had geschoten, brak meteen een vechtpartij los en haastten politiemannen zich naar de bedreigde plek. Karei Bonsink schoot nog eens naast, het grote verschil tus sen FC Utrecht en Ajax. De Amsterdammers kregen niet meer dan een enkele reële kans en dat werd een doelpunt dat twee punten waard was. FC Utrecht kreeg in dit gro tendeels saaie duel zes scoringsmogelijkheden waarvan er niet één een treffer opleverde. kans had Ajax genoeg voor de In het uitpuilende stadion, waar de reclameborden zelfs als tri bune dienden, was een felle strijd verwacht. FC Utrecht ont deed zich echter van de image Willem van Hanegem (10) had met drie doelpunten een flink aandeel in de zege 1 Feyenoord, die overigens pas na de rust werd uitge bouwd. Elke actie van „de kromme" zaaide paniek in de defensie van Excelsior, zoals ook ditmaal. ROTTERDAM Ten koste van stadge noot Excelsior heeft Feyenoord het doel- puntensaldo kunnen opvijzelen. In de eerste helft zag het er he'emaal niet naar uit dat Feyen oord met zulke hoge cijfers zou winnen. Excelsior speelde in j het eerste kwartier zeer vertragend. Doelman V.d. Roer nam alle tijd om ballen uit te schie ten, wat hem ten slotte een verma ning van scheids rechter Vervoort opleverde. In de ze- ventiende minuut opende Kristensen, die tot dat moment nauwelijks aan de bal was geweest, de score. Feyen oord geloofde het daarna wel en Ex celsior. dat ook nog wel eens probeerde aan te vallen, had weinig moeite om overeind te blijven. De Kralingers had den geluk toen na ruim een half uur een hard schot van Wery van de paal terugkwam. Na de hervatting Happel had een hartig woordje met zijn spelers gespro ken was Feyen oord veel agressie ver. Binnen zeven minuten werd het 3-0 door Ladinsky en een strafschop van Schneider we gens hands van Roggeveen. Excel sior waagde zich daarna meer naar voren waardoor ga ten ontstonden in de defensie. Van Hanegem (3) en Ressel profiteerden daar nog van: 7-0. Een kwartier voor het eindsignaal had Excelsior een doel punt kunnen ma ken. Linksbuiten Bassant werd bin nen de lijnen ge vloerd en V.d. Heij den mocht een strafschop nemen. Hij deed dat zo slecht dat Treytel de bal kon stoppen. Scoreverloop: 17. Kristensen 1-0, 46. Ladinsky 2-0. 53. Schneider 3-0 (strafschop), 61. Van Hanegem 4-0, 74. Ressel 5-0. 86. Van Hanegem 6-0, 89. Van Hanegem 7-0. Scheidsrechter Vervoort. Toeschou wers: 31.000. Feyenoord: Treytel; Wery, Schneider. Vos, Rijsbergen; De Jong, Jansen, Van Hanegem; Ressel, Ladinsky, Kristensen. Excelsior; v.d. Roer; Bron, Tetteroo, Van Nierop, V.d. Heij den; V.d. Heide, Roggeveen. Kwak- kernaat, V.d. Vaart; Meutstege (Coenen) en Bas- sant. die het de week tevoren in Haarlem had gekweekt. Trainer Bert Jacobs: „We hebben die wedstrijd nog eens op de video recorder bekeken maar er was in Haarlem niets aan de hand", Dat was gistermiddag in „Gal genwaard" eigenlijk ook niet. FC Utrecht speelde bedacht zaam, in de trant waarin Ajax met overleg en rust, maar steu nend op meer kwaliteit naar het doelpunt toewerkte. Nadenken Dat kwam op een wijze, die FC Utrecht tot nadenken moet stemmen, want zo wordt een kans gegrepen. Arie Haan zette met Jan Mulder uitstekende passes maar, volgens trainer Kovacs, conditioneel nog niet sterk genoeg een combinatie op. Mulder werd onderuit gegle den en Haan, die overigens niet oijster opvallend werk verricht te, zag een gat tussen twee Utrechtse verdedigers. Op het juiste moment versnelde hij en gleed tussen de Utrech ters door, zette voor en een hoofdknik van Johan Cruijff was voldoende om Ajax de lei ding te bezorgen. Veel werk kreeg doelman Henrik sen niet. Stuy trouwens ook niet. want de ijverige en „speel se" Bonsink noch spits Leo van Veen Jacobs: „Voor mij schrok hij dat hij nog zo veel ruimte kreeg en durfde hij er niet van te profiteren" noch de opkomende Van Stijn en Van Oudenallen beschikten over vol doende technische gaven om kansen in doelpunten om te zet ten. Er werden door de Utrech ters menigmaal korte, zuivere, maar van snelheid gespeende aanvallen ondernomen, die Ajax rustig opving, hoewel de defen sie toch niet het ondoordringba re blok vormde. Op de juiste momenten ontbrak het FC Utrecht echter aan voldoende (man)kracht in de aanval om dat Bonsink en de al snel voor de geblesseerd geraakte See- mann ingevallen Hulshorst te veel assistentie achter moesten verlenen. Kovacs: „Onze opzet is geslaagd. Er was afgesproken dat Haan zich zou belasten met de bewa king van Cabo en Neeskcns zich met Olsen zou bemoeien. Dat is goed gedaan. Bovendien hebben we in de defensie professioneel gespeeld". In slaap Daaraan mankeerde wel wat in de aanval, waar Piet Keizer (last van zijn rug) moeilijk uit de voeten kon en na de rust werd vervangen door Swart, en Johan Cruijff een voetblessure opliep waardoor hij, nadat Mulder als spits ging fungeren toen Swart erin was gekomen, op de vleu gel te weinig snelheid kon ont wikkelen in de combinaties met Mulder. Het gezapige voetbal van beide zijden veranderde in het laatste kwartier. Jacobs: „Ajax was een beetje in slaap gesukkeld en ging autoritair spelen". Daaruit trachtte FC Utrecht alsnog pro fijt te trekken. Er kwam meer vaart, meer felheid in het spel en de Amsterdamse defensie kwam eensklaps onder druk te staan. Door het ontbreken van voldoende kwaliteit kon FC Utrecht evenwel de kansen niet verzilveren. Niettemin was de vlam in de pan geslagen, werd „Galgenwaard" weer het „ko kende stadion" en was de aan hang best tevreden met het ge presteerde. Trainer Bert Jacobs wat minder. „Meer dan ooit hebben we kan sen gehad tegen Ajax. Zo veel mogelijkheden mag je niet laten liggen". Het waren er zes. Ajax had er aan een genoeg voor twee punten. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 20. Cruijff 0-1. Scheidsrechter: Corver. Toe schouwers: 24.000. FC Utrecht: Henriksen; Van Ou denallen. Pronk, Wilschut, Van Huissteden; Cabo, Van Stijn, Ol sen; Seemann (Hulshorst), Van Veen, Bonsink. Ajax: Stuy; Suurbier, Blanken burg, Hulfhoff. Krol; Haan, Neeskens, MUhren; Keizer (Swart), Cruijff, Mulder. Wens? Allerwegen wordt twijfel ge zaaid als het de professio nele schaatsbond betreft. Het zou een zaak zijn om aan te verdienen welke professionele opzet heeft die bedoeling niet? de ISSL zou geweerd worden van vele banen, de bij de bond aangesloten schaatsers zou den zich al ernstig aan het bedenken zijn. Die bewerin gen komen alle van de zij de van de amateurschaats bond. Intussen gaan de profbazen rustig door. Ze contracteren de ene schaat ser na de andere en al zijn er inderdaad enige die zich hebben teruggetrokken, de room van het amateur- schaatsen wordt er wel steeds meer afgeschept. Er mag niet worden aangeno men dat de geldschieters op losse gronden met contrac ten strooien. Van amateur zijde kan het betreurd wor den dat met één klap het lu cratieve seizoen is ontdaan van de groten van de ijspis- te maar er kan evenzeer worden aangenomen dat de toernooien voor de profs doorgang zullen vinden. Misschien is de wens, dat dit niet zal gebeuren, de va der van de twijfelachtige gedachten die de amateur bestuurders over de prof- bond hebben. Consequent FC Utreohts trainer Bert Jacobs gaat er niet onder gebukt dat de tuchtcommis- sie betaald voetbal van de KNVB hem en zijn vereni ging in staat van beschuldi ging heeft gesteld naar aan leiding van het gebeurde tijdens de wedstrijd FC Utrecht—Telstar. Bert Ja cobs stormde het veld op en beduidde scheidsrechter Ram dat 'hij het met diens leiding en beslissing niet eens was. Later heeft Ja cobs in een interview ge zegd dat de scheidsrechters in het betaalde voetbal niet zijn mee-geëvolueerd. Een te boute uitspraak want een ieder wordt daarmee over een kam geschoren. Maar Jacobs heeft wel gelijk als hij beweert dat er niet uni form wordt gefloten. Aan het begin van het seizoen zijn richtlijnen vastgesteld, o.a. het tonen van de gele kaart indien het muurtje bij een vrije schop niet in eens en zoals het hoort wordt geformeerd. Nog nimmer heeft een scheids rechter ingegrepen en al tijd weer wordt er getreu zeld, en wordt de afstand niet in acht genomen. Ook het shirt trekken en neer leggen uitdrukkingen die de voetbalvocabulaire heb ben verrijkt worden niet consequent bestraft. De een doet het (soms), de ander niet of het moet een zo dui delijk geval zijn dat hij er niet onderuit kan. Men kan zich afvragen of de rappor teurs dergelijke fouten, want dat zijn het, doorge ven. Het is niet goed te pra ten, dat een tïainer zich „vergeet", het is in sommi ge gevallen toch wel te par donneren. Buiten staander Een scheidsrechter moet onpartijdig optreden. Dat is een eerste eis. In de eredi visie is het gebruikelijk, dat een wedstrijd nooit ge leid zal worden door ie mand uit de plaats van de thuisspelende vereniging. Laat staan door iemand van de vereniging zelf. De hockeyers houden er andere maatstaven op na. In het belangrijke duel HIJC HGC trad de Engelsman Longdon, die in Nederland werkt, als scheidsrechter op. Van Longdon echter is bekend het bestuur gaf het toe dat hij in het le- denregister van HHIJC voorkomt als niet-actief lid. De hockeybond had hem aangewezen voor deze com petitiewedstrijd, die van zo veel importantie was met het oog op de te vormen hoofdklasse. Een vreemde beslissing.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13