BEJAARDENTEHUIZEN WORDEN 11 PCT. DUURDER Britse hoge commissaris uitgewezen Spanning vakbeweging en ondernemingsraden zal spoedig toenemen Vacaturestop voor gezinszorg wordt opgeheven Oekraïener weer naar gevangenis voor de slanke lijn tijdelijk van 137 voor Isuwkindanderhalf? Tqd voor kaas uitïvuistje! RAND- KRANT VRIJDAG 13 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De bejaardentehuizen krijgen volgend jaar te maken met een kostenstijging van gemiddeld rond 11 procent. Praktisch alle tehuizen zullen dit doorberekenen in hun prijzen. Veel bejaarden in de tehuizen krijgen echter aanvullende bijstand en zullen dus zelf van de prijsverhoging niets merken. Oud voorzitter werkgevers: Van onze correspondent EINDHOVEN Van de verdere maatschappij ontwikke ling zal het afhangen of er voor de vakbeweging of arbei dersbeweging nog een plaats overblijft. Maar reeds nu kan men constateren dat in ondernemingen waar de on dernemingsraad een werkelijke functie vervult er in be paalde gevallen spanningen optreden tussen vakbeweging Ien ondernemingsraad. Naarmate verantwoordelijkheids verruiming en medezeggenschap binnen de onderneming toenemen, zal deze spanning vermeerderen. Aldus een van de stellingen van oud-werkgeversvoorzitter ir. J. Bos- die hij zal toelichten op een congres dat op 20 okto ber zal plaats vinden op de technische school Eindhoven en dat als motto heeft: „Dag Vakbeweging" en „Is vak- beweking nog arbeidsbeweging?" De elf procent is een gemiddelde en zegt niets over de noodzake lijke prijsverhoging van een af zonderlijk tehuis. De kostprijs verschilt zeer sterk van tehuis tot tehuis. Er zijn verschillen in verzorgingsniveau en daardoor in personeelsdichtheid. Grote verschillen in kostprijs ontstaan ook door verschillen in huisves tingskosten. Uit een onderzoek van twee jaar geleden onder een aantal tehuizen bleek dat tehuizen gebouwd rond begin 1965 per verzorgingsdag huis vestingskosten hadden van een kleine vijf gulden. Voor tehuizen uit 1969 was dat echter 8,60 gul den per dag. De Stichting Landelijke Samen werking Bejaardentehuizenorga- nisaties heeft de bij haar aange sloten ruim 1200 tehuizen een leidraad toegestuurd voor sa menstelling van de begroting van de tehuizen voor 1973. De leidraad bevat een aantal richt lijnen, die de tehuizen kunnen volgen om een verantwoord op gestelde begroting te krijgen, vooral met het oog op de subsi- diegevende overheid. De stichting heeft de provinciebe sturen verder een model-rege ling voorgesteld voor provincia le verordeningen prijstoezicht beiaardenoorden. Dit model moet overigens nog worden be sproken in het interprovinciaal overleg. Het vaste overlegor gaan van de elf provinciebestu- In de leidraad rekent de stichting op salarisstijgingen bij de tehui zen in 1973 van 10 pet., daar komt nog een 1,5 pet. „inciden teel" (d.i. periodieke verhogin gen) bij, het werkgeversaandeel sociale lasten zal met ongeveer 2,5 pet. stijgen. De stijging van de totale personeelskosten kan dus worden geraamd op rond 14 pet. De personeelskosten maken bij de tehuizen nu al de helft van de totale lasten uit. De overige kosten, zoals voeding, huishoudelijke kosten, energie zullen naar verwachting van de leidraad volgend jaar met 7 8 pet. omhoog gaan. De totale kostenstijging komt daarmee gemiddeld op 11 pet. LONDEN (Rtr) Engeland heeft het verzoek van president Amin van Oeganda aan de Britse hoge commissaris in Kampala, Richard Slater, het land te ver laten zodra de laatste Britse Aziaten vertrokken zijn, een on- Behalve ir. Bosma spreken over deze aangelegenheid o.a. prof. dr. W. Hessei van de TH Twen- te, W. ter Braake. van de com- munistische eenheidsbeweging j Nederland, prof. dr. E. Mandel. hoogleraar in Brussel, P. Brus- pel, voorzitter van de Industrie- ond NKV en dr. P. van Gor- van de verbondsraad van et CNV en lid van de groep kritische vakbonden. rof. Hessei zal onder meer stel len dat het zich uitsluitend wer pen op radicale maatschappelij ke vernieuwing met verontacht- zaming van de belangenbeharti ging van de leden nu de vakbe weging ineen zal doen schrom pelen tot een onbetekenende factor waarmee geen rekening behoeft te worden gehouden. Wouter ter Braake is van mening dat de situatie waarin de arbei dersklasse zich bevindt niet we zenlijk veranderd is met die van rond de eeuwwisseling. En dat zij nog altijd afhankelijk is van de factor kapitaal. Ook j stelt hij dat de vakbondsleiding j de grootste steunpilaar van de kapitalistenklasse is. Dit in te genstelling met Piet Brussel, die van mening is dat de arbei- j der van 1900 nog maar weinig I gelijkenis vertoont met de werk nemer van onze tijd en dat de materiële afhankelijkheid gro tendeels is verdwenen. MOSKOU (RTR) Een 56-jarige Oekraïener, Danilo Sjoemoek, die 27 jaar achtereenvolgens in Poolse, Duitse en Russische ge vangenissen heeft doorgebracht, is wegens belediging van de Sovjet-Unie tot nog tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Sjoemoek werd schuldig bevon den aan tegen de Sovjet-Unie gerichte agitatie en propaganda. De politie had bij «en onderzoek in zijn flat zijn memoires ge vonden. In Amsterdam werd gisteren een demonstratie gegeven met een nieuw beveiligingssysteem voor geldtransporten: een rook- alarmkoffer. De koffer is met een ketting en armband aan de pols bevestigd. Als de koffer wordt weggetrokken wordt hij met een dichte rook gevuld, die de bankbiljetten onuitwisbaar oranje-rood kleurt, zodat ze niet meer in omloop gebracht kunnen worden. Ook buiten de koffer treedt een rookwolk op. zodat ook kleding en huid van de dader rood worden gemerkt. vriendelijke daad genoemd. Een woordvoerder van het foreign office verklaarde, dat er geen rechtvaardiging is voor deze on redelijke en onvriendelijke daad. We zullen hierop een pas send antwoord geven. Generaal Amin ontbood gistermid dag Slater naar zijn ambtswo ning om hem van het besluit op de hoogte te stellen. Hij stelde de Britse vertegenwoordiger verantwoordelijk voor enkele van de ongefundeerde berichten in de Britse pers volgens welke er in Oeganda moeilijkheden op komst waren. Slater had ook Britse onderwijskrachten en art sen in Oeganda de raad gege ven. hun vrouwen en kinderen uit het land te laten vertrekken, aldus Amin. Volgens het Oegandese staats hoofd had de hoge commissaris voorts tijdens de invasie vanuit Tanzania vorige maand Britse onderwijzers telefonisch geadvi seerd niet aan het werk te gaan. Amin verklaarde dat hij niemand in Oeganda wenst te laten blijven die handelt tegen de belangen van het land in. Maar stuurde Engeland een nieuwe hoge commissaris naar Oeganda, dan zouden de betrek kingen tussen de twee landen misschien beter worden. Slater ontkende Amins beschuldi gingen en zei dat hij Britse on derdanen in Oeganda louter had aangeraden, normale voorzorgs maatregelen te nemen. De Nobelprijs voor genees kunde 1972 is toegekend aan de Amerikaan Gerald Edelman en de Brit Rod ney Porter. Ze krijgen de prijs van ongeveer 320.000 gulden voor hun ontdekkin. gen betreffende de struc tuur van antistoffen. De antistoffen zijn eiwitten die in het bloed een belang rijke rol spelen bij de af weer tegen infecties en de ontwikkeling van verschei dene ziektes. Dr. Edelman die hier staat bij een struc tuurmodel van antistoffen is hoogleraar aan de Roc kefeller Universiteit van New York. Dr. Porter is hoogleraar aan de univer siteit van Oxford. Einde stijging werkloosheid academici Den Haag (ANP) Het aantal werkloze academici Is in het derde kwartaal van dit jaar niet verder gestegen, maar gedaald, zij het in geringe mute. In april van dit jaar werd bij het Cen traal punt academici in Den Haag geconstateerd dat het aan tal werkloze academici In vijf tien maanden verdubbeld was. In het tweede kwartaal van dit jaar liep het aantal nog eens op met 18 procent en bedroeg eind juni 906. Nu is het aantal echter met drie gedaald tot 903 eind september. Eenzelfde beeld geven de getal len van werkzoekende academi ci, die niet werkloos zijn, maar zich bij de gewestelijke arbeids bureaus hebben laten inschrij ven om werk te vinden dat meer bij hun opleiding of wen sen past. Eind maart hadden de GA B 's 142 werkzoekende aca demici ingeschreven, drie maan den daarna waren dat er 196 en nu is het aantal teruggelopen tot 186. (ADVERTENTIE) Soeharto niet naar Nederland DJAKARTA (ANTARA —De In donesische president Soeharto zal tijdens zijn Europese rond reis in november geen bezoek brengen aan Nederland, zo heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken Adam Malik in Djakarta verklaard. De Indonesische minister wees erop dat president Soeharto na het Islamitische feest Idoelfitr op 7 november vertrekt naar Be'qië, Frankrijk. Oostenrijk en Vaticaanstad. Het Indonesische staatshoofd was aanvankelijk van plan in 1970 toen hij een be zoek bracht aan Nederland en West-Duitsland deze landen te bezoeken. Binnenlandse aangele genheden dwongen hem toen te-1 rug te keren naar Djakarta zijn bezoek aan Bonn. Drs. Janssen terug in Kamer (Van onze parlementaire redak- He) DEN HAAG Drs. Paul Janssen komt terug in de Tweede Kamer. Hij staat op de vijfde plaats van de PvdA-lijst voor het oos ten, daarop gezet door het ge west Gelderland. Dit is, als de PvdA niet in aanhang achteruit gaat, zonder meer een verkies bare plaats. Drs Janssen is medewerker ge weest van de NKV-bouwbond. In 1967 kwam hij voor de KVP in de Tweede Kamer. Hij be hoorde samen met mej. Kessel en de heer Aarden tot de vier KVP'ers die in februari 1968 braken met de KVP, en de PPR-fractie vormden. Begin dit jaar verliet hij de PPR, en werd lid van de PvdA. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vacaturestop bij de gezinsverzorging wordt opgeheven. Minister Engels (CRM) heeft de instel lingen deze week een brief gestuurd waarin dit wordt meegedeeld. Vacatures die na 1 juni van dit jaar zijn ontstaan, mogen nu worden opgevuld. Het personeelsbe stand aan vaste krachten wordt dus bevroren op de toe stand van juni. Sinds januari bestaat al een personeelsstop, die ook thans gehandhaafd blijft. Van uitbreiding van het werk, waar aan vooral voor bejaardenhulp grote behoefte is, kan daarom nog steeds geen sprake zijn. De vacaturestop werd begin juni door CRM ingesteld omdat de subsidiepot voor gezinshelpsters ver dreigde te worden over schreden. De stop bracht al na enkele maanden de instellingen in grote moeilijkheden door het grote verloop onder de help sters. minstens 100 per maand op een bestand van ongeveer 7000. In de afgelopen maanden heeft CRM onder de instellingen voor gezinszorg een enquête gehou den om het personeelsbestand in kaart te brengen. Pas ais er meer inzicht was in het aantal helpsters, zou de vacaturestop eventueel kunnen worden opge heven. Het onderzoek heeft in tussen langer geduurd dan werd verwacht. Intussen protesteer- j den verschillende instellingen voor gezinszorg en ook de een- 1 trale raad voor gezinsverzor ging, de landelijke koepel, tegen de vacaturestop. Uit de brief van minister Engels aan de instellingen blijkt dat het personeelsbestand bij de ge zinsverzorging volgend jaar scherp door CRM zal worden gecontroleerd. Per instelling stelt CRM het maximale aantal j gesubsidieerde krachten vast. Dat maximum kan hoger, maar i ook lager uitvallen dan het be-1 staande personeelsbestand. Als uw kind goed in z'n landen zit, geef hem dan z'n eerste kaas uit 'I knuistje. Jonge kaas of roomkaas, dat gaat er prima in - en u doet er meteen iets moois mee. Want kaas uit 't knuistje is 'jong geleerd, oud geprofiteerd': tanden en botten groeien sterk en gezond door de calciumverbindingen van kaas. Bovendien is kaas uit 't handje zoveel beter dan snoep in't tandje, nietwaar? f Benzine tanken met kredietkaart HAARLEM (ANP) Een Haar lemse firma (Traffic manage ment systems) brengt binnen kort een nieuw self-service ben zinetanksysteem op de markt. Dit systeem, dat volgens het be drijf, in groot-Brittannië reeds enige tijd met succes wordt toe gepast, houdt onder meer in, dat de automobilist met zijn sal- dodragende kredietkaart vla een automaat brandstof kan tanken. Die kredietkaart kan men bij het tankstation kopen. Een zekere klantenbinding betekent een en ander wel aangezien men in fei te zijn brandstof voor een be paald bedrag van te voren aan schaft. De wijze van tanken en betalen is vrij eenvoudig. De kaart wordt in de automaat ge stoken. de klant geeft zijn prive- code (die hij ontvangt hij de aankoop van de kredietkaart) op via een toetsenbord en wan neer alles klopt verschijnt het sein „tank nu". Wanneer dit is gebeurd, komt de kredietkaart weer uit de automaat te voor schijn met een kwitantie, waar op staat het aanwezige bedrag op de kaart, de waarde van de gekochte brandstof en het nieu we saldo. Studietoelage Nederlandse eerstejaars in België DEN HAAG (ANP) Uitgelote Nederlandse jongeren, dlc wel een plaatsje op een Nederlands talige universiteit In België vinden, komen in principe In aanmerking voor een rijkstoela ge. De dienst studietoelagen van het ministerie heeft dit de stu dentendecanen aan de Neder landse universiteiten meege deeld. Nederlandstalige universiteiten zijn er in Belgie in Leuven, Gent, Brussel en Antwerpen. Voorzover thans bekend hebben zich er bijna 500 Nederlandse gegadigden aangemeld, die in Nederland waren uitgeloot. Verplaatsing rijksdiensten (op de komende verplaatsing van overheidskantoren uit Den Haag naar de provincie) Een doodvermoeide ambtenaar woonachtig onder Wassenaar zei. als ik alles goed inzie krijg ik straks in de provincie, waarheen ik t.z.t. verhuis een leven als een rijke luis. Reeds wordt hier het gerucht verspreid, dat daar ons bedje wordt ge spreid. Omo Toen het woord rooms" nog in tel was, pleegde men hij het nemen van melk in de koffie te zeggen: „Doe er nog maar een scheut bij. ik ben goed room-s". Hoe ver anderd de tijden zijn, moge blijken uit een opmerking, die gemaakt zou zijn op een bijeenkomst van katecheten in Brabant: ..Wat Gebruik jij Omo in de koffie?". Kissinger Opmerking van een Parijze- naar. die gevangen zit in de mist: ..Kissinger is weer be- Getallen In de 26 jaren die achter ons liggen, zijn in Nederland twee kleine jaartjes besteed aan het formeren van kabi netten. Op elke dertien jaar gaat dus een ongeluksjaar ver/oren met plakken. Het dertiende kabinet was overi gens geen ongelukskabinet: het was het kabinet-De Jong. dat het bijna op de dag af vier jaar vol hield en vier is een geluksgetal. Voor men sen die in de symboliek van getallen geloven, nog twee aardige getallen: de kortste kabinetsformatie was die van het kahinet-De Quay, dat op 2 januari 1961 gereed kwam na elf dagen forme ren. De langste formatie was die van het vierde habinet- Drees in 1956: zij duurde 121 dagen precies. Dat is elf maal elf. Hoe verzinnen ze het. Schaakspel Het politieke schaakspel woedt men sluit het front, het klapt weer open men dreigt, rochezrt, men peinst en broedt er valt geen touw aan vast te knopen. Men schaakt omwille der par tij het landsbelang lijdt onder nukken de kiezer wacht, bij voorbaat Buitenlanders Rotterdam, bezig met het treurspel der buitenlanders, is voor menigeen moeilijk terrein. Bijvoorbeeld voor een groepje Raaltenaren (O), dat. op weg naar de Ahoyhallen om mee te doen aan ..Zeskamp", de richting kwijt raakt. De groepsleider vraagt de weg aan een voor bijganger, maar deze is bui tenlander en verstaat geen Nederlands. Hij vraagt de weg aan een passerende dame, maar zij haalt de schouders op: ze is buiten landse. Een eind verderop vraagt hij de weg aan een groepje mannen: geen con tact. In arren moede helt de groepsleider aan bij een huis. waar een rasechte Rot terdammer blijkt te wonen. Hij beduidt de Raaltenaars met handen en voeten waar zij zijn moeten en doet veilig de deur weer dicht. Binnen in de huiskamer zegt hij te gen zijn vrouw: ..Het was niks bijzonders. Buitenlan ders die de weg kwijt wa-' Li n een Brits regeringsrapport worden amoureuze, langhari ge jongelui verantwoordelijk gesteld voor de scherpe stij ging van het aantal kinderen in Engeland dat met luizen in het haar rondloopt. Een medisch onderzoek heeft aangetoond, dat er 222.422 kinderen luis hadden, tegen over 192.896 het jaar daar voor. Sir George Godher, een medicus die het rapport heeft opgesteld, zegt in zijn analyse ..Het voorkomen van dit ongedierte bij oudere jongens was zeer ongebruike lijk. maar nu lang haar on der heide seksen populair is en meisjes en jongens de ge woonte hebben te wandelen met de armen om eikaars nek zal het ongedierte zich naar verwachting versprei den". In het rapport doet Godher een oproep tot de tie ners gevolg te geven aan het verzoek van hun ouders zeep, water en een kam te gebruiken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9