20.000 Nard Augustinus zette als dorpsdichter levenslopen in elkaar Bevolkingsonderzoek in Voorschoten u it en Onderzoek van de winkelstand slechts één dag halve prijs Met een been in het water Mist Dorpsschooltje Stank Over de tong ïR 19: VRIJDAG 13 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT diabetes afde- navond in de an de .30 uur mede- „Sem- wordt j gehou- 13 Leidse avond, gele- die De Leidse H. P. ijk, Z- h-che- labo- swijk, doc- Reac- Iodex- geno- evens CHO- anne- giste- Dlitie- NOORDWIJK Het is half tien. De gebakken aardappels met doperwten en Wiener schnitzels zijn zo- Juist door de bruiloftsgasten genuttigd. De volgende gang op het menue Is ijs met slagroom en ananas. Maar dan staat de ceremoniemeester op, knoopt zijn jas dicht en roept op tot de grootst mogelijke stilte. „Voordat we zo dadelijk aan het borrellied op bladzijde zes van de feestgids beginnen, wil ik nog even aandacht vragen voor Sjaak. Hij gaat een levensloop voorlezen voor bruid en bruidegom. „Ap plaus voor Sjaak. Een kwartier duurt zijn optreden. Het gaat over de bruid, die toen ze klein was, altijd zo leuk uit de hoek kon komen en dikwijls moeder met de afwas hielp en over de bruidegom die op zijn zevende al met brommers scheurde en op zijn vijftiende zijn eerste blauwtje liep. De levensloop is door spekt met brok-in-de-keel-passages maar er wordt ook onbedaarlijk gelachen. Vooral door de bruid en bruidegom. „Hoe komen ze eraan hé?" zeggen ze lachend tegen elkaar, „hartstikke goed". De man achter de levensloop is Nard Augustinus uit Noordwijk. Deze joviale dorpsdichter heeft in de afgelopen veertig jaar on geveer 20.000 levenslopen in el kaar gezet. En nog wekelijks rollen er tien uit zijn schrijfma chine. De gegevens over de gou den, zilveren, bronzen en groene echtparen worden hem per post toegestuurd en dan zorgt Nard er wel voor dat het spul op rijm wordt gezet of dat er een aardi ge melodie op wordt gebakken. Nard heeft het er knap druk mee. Maar ja, per slot van rekening is het zijn beroep. Schrijven is zijn lust en zijn leven, al meer dan veertig jaar. Op negentienjarige leeftijd schoof de pen van Nard al behendig over het papier met als resultaat een revue die klonk als een klok. Nard schreef er zeventien in totaal. Een van zijn bekendste werken is wel „Jong Nederland voor uit", een revue waarmee hij in de eerste maanden na de bezet ting op de planken kwam om feestvierend Nederland van jolijt te dienen. Als het even meezit, kan Neder land over enkele maanden weer genieten van de pennevruchten van Nard Augustinus. De NCRV is van plan om het door hem geschreven toneelstuk „Kamers Verhuren" op het beeldscherm te brengen. Het twee bedrijven tellende stuk is door Nard in anderhalve dag geschreven. „Kijk", zegt hij, „een revue schrijven, daar is geen bal aan. Zit ik eenmaal, dan gaat het vanzelf. Moeilijker is het om op het idee te komen. Dat kost me soms wel een paar weken. Maar gaat het liohtje eenmaal branden, dan ben ik niet meer te houden." Nard Augustinus (65) heeft in zijn leven meer gedaan dan alleen maar rijmen en dichten voor bruidsparen en St. Nicolaas („rond vijf december heb ik al- tijd een wachtkamer vol") en het samenstellen van avondvul lende revues. Hij is ook nog re gisseur geweest van tien toneel verenigingen. Laatst nog kwam i er iemand van een toneelvereni ging aan Nard vragen of hij zin had in de regie van een bepaald stuk. „Mij niet gezien", zei hij, maar stemde uiteindelijk toch toe om op de generale repetitie te komen kijken. „Ik heb me dood gelachen", zegt Nard. Er was een toneelspeler bij die had ook de cursief gedrukte letters uit zijn hoofd geleerd. Die kwam op en zei dan: „De but ler slaat de deur achter zich dicht en roept met luide stem...» ^Nard schatert het uit. Hij lacht graag. Bijna alles wat hij doet i is doorspekt met humor. Een grapje links, een pikante op- merking rechts, zo kent men Nard Augustinus. Op bruiloften en partijen heeft hij ook nog ja ren achtereen de grapjas uitge hangen als conferencier. Een blik in de zaal was voor Nard altijd voldoende om te weten welke la met moppen hij nu Nard Augustinus, de dorpsdichter van Noordwijk NOORDWIJK Maandag a.s. be ginnen de enquêteurs van het Economisch Instituut voor de Middenstand en het Kleinbedrijf met hun onderzoek naar de structuur van de winkelstand in Noordwijk. Zij zullen voor het eind van het jaar ongeveer 380 bedrijven doorlichten. Het resul taat wordt vastgelegd in 'n rap port, dat medio mei van het volgend jaar zal verschijnen en dat een belangrijk onderdeel kan worden van het structuur- rapport voor Noordwijk, dat in opdracht van het gemeentebe stuur wordt samengesteld. Oecumenische dienst in de Merenwijk LEIDEN In de aula van de ge deeltelijk klaargekomen basis school in de Merenwijk wordt a.s. zondag voor de eerste maal een oecumenische dienst gehou den. De pastores, die voorgaan zijn ds. Hortensius en pastor J. van Well. In september zijn beide pastores al begonnen met oecumenische diensten in de kantine van N.V. Elementum. Zij zijn uange- steld door de Algemene kerke lijke Merenwijkraad. waarin zit ting hebben drie hervormden, twee gereformeerden en twee rooms-katholieken. Aan de dienst verlenen C. Plug. A. v.d. Heijden en het „prille" koor o.l.v. Th v.d, Heijden hun muzikale medewerking. Na de dienst, die om 10.00 uur begint is er gelegenheid tot bet drinken van koffie. de twee kinderen in een fotolijst had zien staan. „Zo heb ik er heel wat bij de beer gehad", zegt Nard met een forse glim lach. Als conferencier treedt Nard Au gustinus niet meer op. Twee jaar geleden heeft hij resoluut een punt achter zijn carrière gezet. Het werd hem allemaal te veel. Die eerste maanden dat hij 's avonds thuis was had hij het zwaar, want moppen tappen of televisie kijken dat is een le vensgroot verschil. Nard: „Ik liep thuis maar te draaien. Mijn vrouw stuurde me dan weg. „Ga maar een borrel halen", zei ze dan tegen me. „Misschien knap je daarvan op". Nu ben ik er overheen." HERMAN VAN AMSTERDAM. nu ook op tv weer open moest trekken. En ging hij er eenmaal mee smij ten, dan lag geheid de zaal bin nen het halve uur dubbel. Nard kon dan wel een potje breken. En voor helderziende spelen, dat heeft Nard ook jaren vol gehou den. Dan keek hij heel gecon centreerd een dame in de pop petjes van haar ogen en zei dan „U heeft twee zoons en uw man werkt bij de Spoorwegen". „Dat klopt", zei de vrouw verrast, maar ze wist niet dat Nard bij zijn binnenkomst de dienstpet van pa in de gang had zien han gen en dat hij in de huiskamer J. Berg generaal kampioen VOORHOUT Op overtuigende wijze is J. J. Berg generaal kampioen geworden van de postduivenverening De Voorhou- ter. In alle afdelingen bezet hij een topplaats. Op de tweede plaats is geëindigd Van Schie- Meeuwissen en op de derde plaats Dijsselbloem. Bibliotheek naar De Bron ALPHEN - De bibliolheek in Al- phen Ridderveld, die een tijd lang was gehuisvest in het ver enigingsgebouw 't Kasteel ver huist dezer dagen naar een van de zalen in het gemeenschaps centrum De Bron. 21 oktober wordt daar open dag gehouden. Leden kruis verenigingen stemmen in met fusie OEGSTGEEST Het Wit-Gele Kruis en het Groene Kruis, die reeds een aantal jaren samen werken in het kruisgebouw aan de Lijtweg, hebben deze week tijdens algemene ledenvergade ringen besloten zichzelf op te heffen. Beide verenigingen gaan op in de Vereniging Interkruis. Het Groene Kruis telt 2300 leden en bestond gisteravond ruim 65 jaar. Het Wit-Gele Kruis telt 1000 leden en was gedurende 25 jaar in Oegstgeest werkzaam. De nieuwe vereniging zal 3300 leden tellen, verdeelt over 5 wij ken. De fusie gaat per 1 januari VOORSCHOTEN In november zal de Voorschotense bevolking weer opgeroepen worden voor een onderzoek naar tuberculose. Niet aleen het onderzoek naar t.b.c. dat zo goed als onder drukt is, maar vooral andere mogelijke ziekten of gezwellen in de borstkas vallen onder dit onderzoek. In de wijk Noord-Hofland zal in het Pastoor Van Bemmelen-ge- zondheidscentrum van 20 t/m 22 november gelegenheid zijn om deel te nemen en van 23 novem ber t/m 4 december is het Dr. Van der Stoel-gezondheidscen- trum aangewezen als onderzoek plaats. De deelnamekosten zijn verhoogd n 2,50 tot 3,- noodzakelijk geworden door de verhoogde prijzen. Uitdrukkelijk werd ge steld dat er geen enkele finan ciële hinderpaal mag zijn om zich niet te laten doorlichten. Doorlichten betekent niet alleen zekerheid voor zichzelf maar ook voor de omgeving. Nieuw is dit jaar het niet oproepen van de leeftijdsgroep van 15 t/m 25 jaar. Deze groep wordt opge vangen door de scholen en de dienstbetrekkingen en is boven dien de groep waarin geen t.b.c. gevallen geconstateerd worden, een enkele maal uitgezonderd. Iedere ingezetene van Voorscho ten, die voor onderzoek in aan merking komt, krijgt een op roepkaart thuis bezorgd. Er worden geen herhalingsoproep kaarten gezonden, de kosten daarvan zijn te hoog. Cotuvo houdt met ingang van volgend jaar op een zelfstandige eenheid te zijn en wordt ondergebracht in de Stichting Gezondheidszorg Voorschoten. Wel blijft COTU VO zelfstandig het onderzoek regelen. Niet alleen COTUVO wordt ondergebracht bij de Stichting Gezondheidszorg, maar alle in Voorschoten wer kende organsaties of stichtingen, die iets te maken hebben met gezondheidszorg, krijgen in het vervolg geen zelfstandige subsi die meer. De gemeente Voor schoten wil alle versnipperde subsidiepostjes onderbrengen bij de Stichting Gezondheidszorg, waardoor onder andere de ge meentelijke controle eenvoudi ger wordt. Dit werd bekendgemaakt op een gisteravond onder auspiciën van de Noordwijkse Middenstands centrale belegde vergadering in Lido. Een schare middenstan ders was daar bijeen teneinde omtrent het E.I.M.-onderzoek te worden voorgelicht. De heer De Groot van het E.I.M. gaf een uiteenzetting van het doel van het onderzoek, de ge wenste informatie, en de prak tijk van de te voeren enquête Dankzij dit onderzoek zal bij de vaststelling van het gemeentelij ke structuurplan niet over en zonder de middenstand worden beslist, zoals elders wel eens het geval is geweest. Bij de enquête komen o.m. aan de orde de omzetontwikkeling sinds 1969, het vestigingspunt, de par keergelegenheid, concurrentie verhouding. als ook de kwaliteit van de ondernemer zelf. Verder wordt geïnformeerd naar de mening van de ondernemer over een centrale winkelvoorzie ning en of het midden- en kleinbedrijf voldoende greep heeft op de Noordwijkse bevol king. ADVERTENTIE) f. - Er zullen deze maanden in de Nederlandse gemeenteraden weer heel wat minder vleiende woorden, om het maar zacht te zeggen, wor den gericht tot het rijk, dat het ook bij de gemeentelijke autoritei ten zelden of nooit goed doet. Wethouder Boone van Leidschendam haalde deze week, voor de zo veelste maal, de verschillen in de onderwijsvergoedingen weer 'ns aan als voorbeeld. Er kan namelijk, ook in Leidschendam, geen school worden geopend of die cijfertjes komen op tafel. Nou is het ook wel 'n beetje gek: de gemeente Den Haag krijgt van het rijk voor nieuwe scholen en voor de exploitatie daarvan zowat tweemaal zoveel als 'n kleinere gemeente. En als je dan als wet houder van onderwijs aan de andere kant van de spoorbaan die Den Haag van Leidschendam scheidt 'n school moet bouwen en on- derhouden zou je wel 'ns kwaad worden. Temeer als je er dit jaar 1!4 miljoen „uit eigen zak" moet bijleggen en zeker als die eigen zak de gemeentelijke portemonnee is, waar Je, omdat je ook nog 1 wethouder van financiën bent, zelf op moet passen. De wethouder heeft er geen idee van waarom die verschillen, waar- i over iedereen al jaren klaagt, maar blijven bestaan. „Gewoon 'n negentiende eeuwse filosofie", zegt hij, „zo van 'n dorpsschooltje l heeft niks nodig." iDie wethouders moesten maar eens een protestmars naar het Binnen- hof organiseren, dat wil nog wel eens helpen. Als er bij je buurman brand Is geweest ga je maatregelen ne men om te voorkomen dat er bij jou hetzelfde gebeurt, zo zou je de twee pagina's tekst kun nen omschrijven die in de Leid- schendamse Algemene Toelich ting bij de begroting worden be steed aan het spookbeeld van de gemeente die een aanvullende bijdrage aan het rijk moeten vragen om de begroting sluitend te krijgen en daarmee eigenlijk „onder curatele" komt te staan. In Leidschendam komt het er ech ter op neer dat je de werking van de Bijstandswet gaat uitleg gen aan de man die drie mil joen op de bank heeft staan. Leidschendam heeft namelijk, be halve een z.g. „onbenutte belas tingcapaciteit" van 1 l/t ton, ook nog drie miljoen in de spaarpot en dan lijkt dat waarschuwen ietwat voorbarig. De Leidschendam se wethouder van financiën ziet het echter wat anders. Op de dag waarop hij 'n mondelinge toelichting gaf op zijn mooie sluitende begro ting was er in Nederland een zware mist en die gebruikte hij als beeldspraak. „We rijden met stadslicht in 'n zware mist", zei de heer Boone en met „we" bedoelde hij alle Ne derlandse gemeenlen. De mist zou dan worden veroorzaakt door het rijk die niet wil zeggen welke uitkeringen er de volgen de jaren voor de gemeenten zijn te verwachten „Dat weten we op geen vadem", zei de wethou der die graag krachtige, zij het dikwijls retorische uitspraken doet. Hij wees ook op de moei lijkheden die 'n naburige ge meente (dat is natuurlijk Voor burg) heeft met het sluitend maken van de begroting. Die „naburige" gemeente had echter vier jaar geleden ook nog drie miljoen „op de bank" en hoewel die nu opgesoupeerd zijn liggen er toch wel enkele jaren tussen, 't Is natuurlijk nooit weg zo'n waarschuwing aan raadsleden die dikwijls veel vragen maar meestal vergeten er bij te zeggen waar het geld vandaan moet komen, maar om nu in 1972 al met de spuit klaar te staan voor de brand die mis schien in 1976 wordt verwacht lijkt wel wat vroeg. Twee buurmannen in de Hazers- woudse buurtschap Groenendijk C. M. Bakker en M. A. J. Gor dijn (Groenestein 2 en 2a) heb ben gesecondeerd door A. van Wieringen (Rijnduik 31) het vuur geopend op Fasson. Dat is die fabriek met dat lange zilve ren front langs de Rijndijk, weet je wel. Behoort tot een Amerikaans concern evenals het Leidse Fasson-bedrijf aan de Lammenschansweg. Zelfklevend materiaal wordt er gemaakt, of wel plak-plastic waar anderen weer leuke dingetjes van kun nen maken zoals Ban de bom- stickertjes enzo. Die fabriek stinkt zegt men. Bij het lijmen van het materiaal komen er dampen vrij, die rieken en ook vindt men. dat het laden en los sen wel wat rustiger kan gebeu ren. Vooral 's nachts en 's zon dags. Fasson werkt namelijk continu, want de hele wereld zit te gillen om plak-plastic. (De paar honderd mensen die bij Fasson werken vinden dat ove rigens best wel fijn) Fasson kan tot heden rustig zijn gang gaan. want het gemeente bestuur van Hazerswoude is nooit op het scherp van de sne de met Fasson gaan praten. Een aanvraag voor een Hinder wetvergunning door Fasson heeft men nu wel vijf jaar opge houden. „Maar", zeggen Bakker en Gordijn, „de gemeente moet Fasson nu maar eens de duim schroeven gaan aanzetten. Als Fasson niet gedwongen wordt zullen ze beslist niets gaan in vesteren om de hinderoorzaken weg te nemen". Het strijdvaar dige driemanschap heeft zich inmiddels al van juridische bij stand verzekrrd van Leidse stu denten van de Wetswinkel. Men wil ook. als er voldoende adhae- sie is, een bijeenkomst gaan or ganiseren in het Groenendijkse Darochiehuis. Men wil er name lijk een beetje spoed achter gaan zetten, want de twee jaar, die Fasson nodig denkt te heb ben om de klachten definitief op Maar zij kunnen gerust zijn: te gen de tijd dat Fasson de moei lijkheden heeft opgelost is er vast wel weer een andere fa briek in de buurt die stinkt. Misschien Heineken wel. te lossen, vindt men te lang. Niet iedereen is het daar mee eens. In de Groenendijk gaat sinds enige tijd het gezeg de: „Wie hier Fsson niet ruikt, moet heel wat alcohol achter de kiezen hebben. Als Fasson niet meer stinkt zullen de notoi- Wie in Leiden een woning zoekt, kan op dak gaan zitten. Het is natuurlijk mogelijk, dut die bommengooier in Utrecht ge woon honger had en niet word bediend. Zie je wel, dat sport en politiek niet te scheiden zijn. Op het PvdA-congres werd al getrimd. Het blijft natuurlijk mogelijk, dat de progressieve drie na de ver kiezingen tot bindende afspraken vooraf met de KVP komen, waar bij de afspraak luidt, dat ze niet nugekomen worden. Den Haag zonder zijn umbtenaren is net zoiets als Amsterdam zon der zijn walletjes. Zodra er iemand in de Tweede Kamer gaat rekenen, worden ze al lemaal boos. Wie onderste boven wil stemmen, moet wel uitkijken dat het stem biljet niet op zijn kop ligt. De Aalsmeerse tuinders gaan nu oliebollen kweken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5