Waar of niet waar met nieuwe formule GUUS OSTER: Laat vis Sonja maar spartelen SONJA BAREND: Maagd Guus moet me remmen TERUGBLIK LEIDSE COURANT VRIJDAG 13 OKTOBER 1972 Horoscoop in dubbel - presentatie Van onze radio en tv-re- dactie HILVERSUM De AVRO start zaterdag avond met de eerste van een reeks amuse mentsprogramma's on der de titel Ster-allures, die rechtstreeks vanuit een zaal zullen worden gebracht in dubbelpre- sentatie, in dit geval door Guus Oster en Sonja Barend. De eer ste uitzending komt uit het Ned. Congresge bouw te Den Haag. In elke uitzending wordt een teken van de die renriem als uitgangs punt gekozen. Telkens zal een bekende Neder lander, die onder dat bepaalde sterrenbeeld is geboren, in het pro gramma zijn opwach ting komen maken. Ook optredende artiesten worden zoveel mogelijk gekozen in horoscopi- sche samenhang met dit programma. In bijgaande interviews geven maagd Guus Os- ter en vis Sonja Barend hun kijk op de door hen gevormde combinatie. Guus Oster: Sonja is makke lijk met het mondje, waar ze bepaald niet op gevallen is". Sonja Barend: ,,lk lach me al' tijd rot om de humor van Guus Oster, toneelman pur sang en ondanks tomaten niet weg te denken uit het Amsterdamse theaterleven, waar hij tot over de oren in de vrije producties zit, kan de tv niet missen. Hij betreurt het dat het vandaag de dag dunnetjes is met de dramatische spelen op de tv. Vroeger was hij regelmatig op het scherm en een rol, die hem nog in hart en geheugen gegrift staat, was de titelrol in De Rode Pimpernel in de regie van Willy van Hemert, direct op de buis, een leven de uitzending met veel figuratie vanuit de oude Bussumse Vitus-studio, bloed warm geïmproviseerde Franse revolutie. Guus Oster: .Omdat ik de spanning van die directheid niet missen kan, aan vaard ik met beide handen tv-optredens zoals Wie van de Drie of zoals nu Ster allures. Het is verschrikkelijk leuk werk, omdat het element show erin zit. Het is een beetje acteren en een beetje je zelf zijn. De kijker krijgt een meng- vorm te zien tussen de mens Oster en de acteur Oster". Van de horoscoop maakt hij geen hals zaak. Het klopt volgens hem ergens al lemaal wel, maar de wetenschap is er nog lang niet uit en als je afgeleid van je sterrebeeld volgens strikte lijnen wil leven, moet je tot de seconde nauwkeurig het geboortetijdstip weten en dan bovendien nog bekend zijn met alle wisselende en werkzame variaties. Maar de horoscoop is wel een uitgele zen element in deze show om er Spie lerei mee te bedrijven en om het ge heel als kijkspel op niveau te brengen. Guus Oster over Sonja: „Toen de AVRO voor de dubbelpresentatie voor stelde om naast mij Sonja neer te zet ten, heb ik geen nee gezegd. Ik was er verschrikkelijk blij mee, omdat Sonja ervaring heeft in het presenteren van tv-programma's. Mijn sterrebeeld is Maagd en van Sonja heb ik het gewe ten. Het is me ontschoten, want ook zonder corresponderende sterrebeelden klikte de combinatie. We kennen el kaar goed van Wie van de Drie, maar we staan ook allebei in de nieuwe film V.D., die in december uitkomt. Daarin hebben we samen wat scènes moeten doen. Sonja is ad rem, makkelijk met het mondje waar ze dan ook niet op gevallen is, formuleert gaaf zonder moeite en het is nog zeer de vraag wie op wie gaat steunen in deze dubbelpre sentatie. Dat zal de naaste toekomst ning in dergelijke shows en een man en een vrouw tegenover en naast el kaar brengt van nature al een zekere mate van spanning in. Guus Oster heeft teveel gevoel voor de dramatiek van de dialoog dan dat hij alleen zou willen presenteren. Guus Oster: „Man en vrouw naast el kaar vergroot de speelmogelijkheden". Sonja Barend vertelt in haar fraai ingerichte appartement dat uitkijkt op de in herfstkleuren getooide Amsterdamse Prinsengracht: „Ik ben altijd vreselijk ner veus voor zo'n uitzending. Voor Ster-allures wat meer dan normaal, omdat deze manier van televisie volkomen vreemd voor me is. Ik ben niet gewend om voor een enorme zaal te staan en het is de eerste keer dat ik samen met iemand een programma presenteer. Gelukkig sta ik naast een man als Guus Oster. Van hem gaat een soort allesbeheersende rust uit die grote invloed op mijn manier van doen tijdens een programma heeft. Hij zal me moeten remmen. Ik heb de nei ging me te veel te laten meeslepen. TON OLIEMULLER Ik word dan te moeten leren. Ik kon gemakkelijk haar vader zijn, maar voel het zo niet aan en wil het zo ook niet aanvoelen. En zeker ben ik ook niet de oudere, wijze vriend. Je moet het samen maken. Je staat tegenover elkaar als collega's met elk eigen mogelijkheden tot in breng, mogelijkheden die je voor el kaar moet helpen scheppen. Je moet het als gelijken doen zodat beiden de kans krijgen zichzelf te zijn. Gelukkige omstandigheid hierbij is, dat Sonja niet snel van haar stuk te brengen is en dat zij moeilijke situaties weet te redden. Je moet natuurlijk op elkaar ingespeeld raken. Daarvoor hebben we sessies gemaakt samen met producer Flip v. d. Schalie en regisseur Guus Verstraete. Na een of twee keer zal het beter gaan. Er ontstaat groei naar elkaar toe. Daar moeten we het alle bei van hebben. We hebben de hele zaak al enkele malen uitvoerig doorge praat. Het moet een show worden waarin de een niet zonder de ander kan bestaan. Laat vis Sonja maar spartelen". Het idee van de dubbelpresentatie is Guus Oster uit het hart gegrepen. Er zijn volgens hem maar enkele mensen, zoals Mies of Willem wie het gegeven is het helemaal alleen te maken. En misschien is die tijd ook wel weer aan het voorbijgaan. Want men wil span- ithousiast en zeg dan wel eens dingen die ik misschien beter voor me had kunnen houden. Guus heeft een heel apart gevoel voor hu mor dat mij erg aanspreekt. Ik lach me rot om die man. In het quiz-pro gramma Wie van de drie kan je dat goed merken. Alleen al om de kolde rieke uitspraken van Guus is het fijn er om aan mee te doen. Guus Oster en ik kennen elkaar nog niet zo ver schrikkelijk goed dus het kan dat er zaterdag de gekste dingen gebeuren. Misschien vervallen we wel in een be leefd stilzwijgen. Of, en die kans is niet uitgesloten, beginnen we tegelijk een vrolijke babbel. Je kan voor zo'n programma namelijk nauwelijks repe teren. Alles hangt af van het publiek in de zaal en de mensen die meedoen. Ik heb Guus in 1966 voor het eerst ontmoet. Ik liep toen mee bij de VARA om het vak te leren. Guus zat die tijd in een of ander vrouwenpro gramma op de donderdagmiddag. Be gin dit jaar kruisten onze wegen el kaar tijdens de opnamen van de film V.D. van Pim de la Parra en Wim Verstappen. Guus vertolkt daarin een hoofdrol en ik een piepklein rolletje. Ik weet niet waarom de AVRO ons als presentatie-duo heeft uitgezocht. Voor mijn vakantie werd ik gebeld of ik mee wilde doen. Guus twijfelde toen nog. Het is natuurlijk voor hem ook een hele gok om in zee te gaan met ie mand die nog nooit voor zaalpubliek heeft gewerkt. Je moet niet vergeten dat hij een in de jaren opgebouwde re putatie heeft te verliezen. Maar goed. hij heeft gelukkig toch toegestemd. Hoe het loopt zo'n dubbelpresentatie zullen we wel zien. Ik heb in ieder ge val het volste vertrouwen in Guus. Sonja geeft na enig aarzelen toe dat ze al is het maar een klein beetje in astro logie gelooft. Je kan er bijna niet om heen. Alle horoscopen die voor dit pro gramma getrokken zijn blijken precies te kloppen. Al was er maar één keer iemand die me kon vertellen, dat we er helemaal naast zitten, dan was ik gerustgesteld. Met mijn verstand kan ik er niet bij. Soms denk ik wel eens: Het is toch te gek dat je in ieder tijd schrift direct je sterrenbeeld gaat le zen." Sonja is zelf een vis maar ze weet niet precies wat voor eigenschap pen aan dat teken van de dierenriem worden toegeschreven. „Ik geloof dat het dualistische mensen zijn. Voor mij klopt dat tenminste. Verder weet ik niet zoveel van die symbolen. Juist misschien omdat ik me er nooit in verdiept heb, vind ik de waarheden die uit de horoscopen naar voren ko men, soms zo frappant. Het sterrenbeeld van Guus Oster weet ik niet, maar het zal wel een erg standvastig teken zijn. Een teken van rust, nuchter verstand en een heleboel humor. Ik moet het hem toch eens vragen dan weet ik tenminste of onze combinatie op het toneel verantwoord is." ROELFIEN SANT. Het programma „Waar of niet waar" heeft in dit nieuwe seizoen een nieuwe formule: de kijker zelf kan nu een prijs winnen. Per uitzending worden er zeven vreemde zaken voorgesteld, waar van men, met behulp van een aantal deskundigen, moet vast stellen of iets waar of niet waar is. Behalve deskundigen zijn er ook vijf vaste panelleden aanwe zig: de schrijfster Willy Corsari, politieman Bert Zinger, journalis te Suzanne Piët, wetenschappelijk onderzoeker Chriet Titulaer en advocaat mr. G. R. Jiirgens. Dit panel zal steeds de getuigen ondervragen en zo de kijker op weg helpen het juiste antwoord te vinden. Wie precies weet wat waar of niet waar is, maakt een kans op een vliegreis naar New York, Montreal, Jeruzalem, Mos kou of Casablanca. Jan van der Waart is, evenals vorig seizoen, de presentator. Ned. II 19.05 uur. 1» land werd gefilmd, met in enkele I QTOït rollen Nederlandse acteurs zoals Vanavond in de serie Tatort de Kees Brusse, Guus Oster en Je- aflevering Kressin und die Frau roen Krabbé. Douane-inspecteur des Malers, waarvoor in Neder- Kressin gaat achter schilderijen- smokkel aan. De laatste tijd wer den in Keulen diverse inbraken in kerken en musea gepleegd, waar bij 't opviel dat vooral madonna's en oude meesters verdwenen. Toe vallig stuit Kressin op een ver dachte zending Madonna's, die als etalagepoppen de grens overgaan. Het spoor voert naar Nederland en hij komt op zijn jacht naar de bende in aanraking met meedo genloze kunstverzamelaars en en kele beeldschone jonge dames. Ned. I 20.21 uur. Hou 't scherm in het oog Close up Daentje van Boon op KRO-scherm Van onze radio- en tv-redactle HILVERSUM Zoals wij eer der al meldden hebben KRO en BRT momenteel gezamen lijk in de maak een deels ge dramatiseerde documentaire serie naar het boek van Louis Paul Boon, getiteld: Pieter Daens of hoe in de 19e eeuw de arbeiders van Aelst vochten tegen armoede en onrecht. Mo gelijk komt deze serie begin volgend jaar op het scherm. De samenwerking met de BRT is zo opgezet, dat KRO-regis- seur André Truyman het docu mentaire gedeelte verzorgt en dat de BRT de gefilmde ver- haaldelen stukjes spel opge nomen op locatie in Aelst levert. Louis Paul Boon zal zelf de teksten zeggen van de door hem geschapen figuur Daentje, die naar het leven is getekend. Op het programma staan voorts bewerkingen van Een voetreis naar Rome van Aafjes, Een mens van goede wil van Walschap en Een Boerin in Frankrijk van W. den Hollan der. Regisseur Jop Pannekoek werpt in deze uitzending een nadere blik op enkele sterren uit het Neder landse pop-wezen. Lenny Kuhr, Debbie, Bojoura, Bonny St. Clair, Albert West, Martin Brozius, Ge rard Cox en Unit Gloria brengen enkele nummers, die aan elkaar worden gedanst door Penny de Jager. Ned I 21.45 uur Met liedjes hef land in Het programma Met liedjes het land in komt deze maal uit de Dr. Dijkstrahal te Woerden. Gert en Hermien, Mieke Bos, Saskia en Serge en Willy Alberti zijn enke len uit de lange rij artiesten die de avond zullen vullen. Ned II 20.30 uur Hendrik VII Lambert Simnel is tot koning ge kroond in de kathedraal van Du blin in aanwezigheid van de Ierse en Engelse adel, die hem steunen. Zij maken het plan Engeland aan te vallen. Hendrik weet niet waar zij zullen toeslaan. Zijn geheime dienst meent in het oosten. Maar zij landen in het noorden en ruk ken op naar Londen. Bij toeval ontdekt de koopman John Taite, dat de hertog van Lincoln op weg is naar het noorden met goud om de rebellen te steunen. Onmiddel lijk worden de troepen naar het noorden gedirigeerd en zij ont moeten de rebellen bii Stokes, waar een grote slag wordt gestre den. De kroon is weer danig in VPRO-tv had gisteren een duide lijke uitschieter in de eerste af levering van Zip Code, reeks van aktuele dokumentaires. On derwerp was Admiraal Birindel- li, een van de grote mannen in het Italiaanse neo-fascisme. Het frapperende was dat Birindel- li volkomen eerlijk werd bena derd. Hij kwam er uit als een niet-onsympathieke man die heel eerlijk achter eigen ideeën staat. Door de intelligente instelling van de samenstellers, Rudolf Klers had de regie, kreeg die benade ring iets dodelijks voor het neo- fasclstische ideaal. Niet door vertekening, maar door scherpe registratie. Dat Voor lezen een 10 De feestelijke finale van de door I de CPNB georganiseerde voor- leeswedstrijd. Het is een directe uitzending waarin naast heel mooi lezende jongens en meisjes tussen de 8 en 14 jaar o.m. de Tee Set, Rita Corita en Cor Witschge, de oorspronkelijke Pipo, te zien zul len zijn. Zaterdag Ned. I 16.35 uur. is heel iets anders dan zo'n sselijk verslag van Platte landsvrouwen, in VPRO's Be richten uit de samenleving. Dn er valt de aandacht exclusief op aspecten die in zo'n Bericht iets lachwekkends krijgen. Van de EO zagen we het jeugd- progrrmma vóór acht uur: ver volg van de magere tekening over Mozes, start van een pop- penfilm in hetzelfde genre en een eigen programma over een We vonden dit een van de engste programma's die ooit op de buis kwamen. Er werd zo ongeveer gesteld dat de Here God bewust ingreep in het leven van een jongeman het slachtoffer ver dronk om daarmee andere jongelui schriftelijk-bewuster te maken. Die grotere bewustheid bleek o.m. uit het graag beschikbaar stel len van een slok limonade aan kampgenoten. Voor ons gevoel grenst dit aan blasfemie, Instel ling die we uitgerekend niet van de EO verwacht zouden hebben. Van de EO-aktualiteitenrubriek „Nader bekeken" zagen we te weinig om tot een redelijk oor deel te kunnen komen. De dis cussie met Kamerleden Leyen- horst en Schakel leek bijzonder zinnig. Bepaald onzinnig vonden we EÖ's Israel '72, projectie van plaatjes en bijbelteksten met stichtelijke liederen op de achtergrond. Het leek een slechte parodie op de goede serie die momenteel KRO I en NCRV over Heilig Land en Bijbel bieden. VgJ TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I 18.45 uu 18.55 uu TROS: 19.05 uu 19.10 uu 19.20 uu 20.00 uu 20.21 uu Calimero De mens en de zee Wereld op wielen Journaal Tator (Kressin en de vervalsers) Close up 22.15 uur TROS-sport 22.50 uur Journaal 21.45 i NEDERLAND II 18.45 uur Ti-ta tovenaar 18.55 uur Journaal NCRV: r Waar of niet waar Journaal Hier en nu Met jiedjes het land Hendrik VII Glory Halleluja 2000 Uit de kunst Journaal 19.05 i 20.00 i 20.21 i 20.30 i 21.45 i ws H MORGEN NEDERLAND I 11.00 uui 16.00 uui AVRO: 16.02 uu 16.25 uui 16.35 uu: 18.45 uu: 18.55 uui 19.05 uui 20.00 uui 20.21 uui 22.00 uui 22.50 uur Journaal Rikkie en Slingertje Gouden griffels in de Tweede Kamer Voor lezen 10 Ti-ta tovenaar Journaal Sportpanorama Journaal Ster-allures Cade's county NEDERLAND II 18.45 uur Ti-ba tovenaar 18.55 uur Journaal KRO: 19.05 uur Voor een briefkaart 20.00 uur Journaal 20.21 uur Brandpunt 21.10 uur Anna Magnanl 23.10 uur Epiloog 23.15 uur Journaal RADIO HEDEN IIILVERSl'M I den op sociaal-maatsch rein. 18.58 Marktberichten. VPRO: 19.00 VPRO-vrljdag: rechtstreeks programma waarin soclaal-kulturele aktualltelten en berichten. (19.50 Den Haag vandaag): 20.00 Nieuws; 20.15 VPRO-VrlJdag-koncert). VARA 21.00 (S) Radio _Phllharmonlsch Or- Omroepkoor: i OK. ln 21.40—21.50 Vor ■t. 23.25 (S) Fluittrio: mo- I klassieke muziek: 23.55— HILVERSUM II BRUSSEL 324 m (Neder tualltelten. 19.30 Lichte muziek. 19.40 Keurig Engels. 19.45 Boekbe spreking. 20.00 Symfonie no. 9 van Beethoven. 22.00 Nieuws en De Ze ven kunsten. 22.15 Pianomuziek. 22 20 Magie en mystiek. 23.00 Nieuws. 23.10 Amusemenlsmuï' 1 23.40—23.45 Nieuws. MORGEN HILVERSUM I VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastlek. 7.20 (S) Z.O.gevarleerc programma. (7.25 Van de voorpagl na: VPRO: 7.54 Deze dag. VARA Zaterdag infor 11.00—11.02 Nieuws.) 13.11 Dingen van de het begin: Jon- Istlsche muzlekbeoefe- llng. 17.40 De Vrije Gedachte: Zijn arbeiderskinderen werkelijk minder Intelligent? VARA: 17.55 Mededolln- HILVERSUM II en lichte 10.00 (S) Tien ln Nederland. 11.55 12.26 Mededelingen t b tuinbouw 12.30 Nieuws. 12.41 (S Tross-Country. 13.30 iSi Steiger •nprogramma. 17.30 Nieuw HILVERSUM NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Zing, zing. zing!: lichte vokale muziek (8.00 Nieuws.) 9.00 Nieuws. 9.03 Pers. vers. 10,00 Nieuws. 10.03 Muziek bij Nleu\ 12.00 2.03 Elpee Pop. 13.00 3.03 Pop Station (14.00 Nieuws.) i5.00 Nieuws. 15.03 Popta ter. 16.00 Nieuws. 16.03 Sportshow: Siort en muziek. (17.00 Nieuws.) OS: 18.00 Nieuws. 18.02 Joost de Draayer Show. NCRV: 19.00 Nieuws. 19.02 Denk Je nog aan die hriinnerlniin That orkes 9.30 vermaarde Amerlkaan- i. 20 00 Nieuws. 20 02 verzoekplaten en mu- 21.00 Nieuws.) 22.00 Happy soundgospel- 00.55-01.00 Nws. UR. >>EL 324 agenda, 13.20 PlatcnprogrnmmfF (14.00 en 15.00 Nieuws.) 16.00 Hoor spel. 16.34 Lichte muziek.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2