Kamer laat aan regering de ruimte GEBEDENBOEK MET MOPPEN VAN MAX Harde aanpak straatrovers in Londen CcidócSouxaiit Rome: OMO- cursus moet tóch weg Onderhandelingen sociaal contract 1 Kinder- bijslag 1 januari bevroren Britse koningin uitgejouwd door studenten Weerbericht Barzel niet capabel voor vrede Markten t197: VRIJDAG 13 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT aMIMIIKMmHtfminfiflM Niets uit deze uitgave mag worden verveelvou digd en/of openbaar ge maakt door middel van druk, fotokopie, micro film of op welke andere wijze ook zonder vooraf gaande schriftelijke toe stemming van de uitge ver. Dit schrijft de heer Becht uit Amsterdam, een be kende uitgever, die men graag geneigd is serieus te nemen, voor in een boekje met moppen van Max Tailleur. Maar de zelfde Max citeert ter inleiding van zijn schrif tuur, dat het uiterlijk heeft van een gebeden boek bijna goud op snee: Het is geen zonde een joodse mop te ver tellen: het is een zonde als je hem niet begrijpt, Mozes II, Mokum 1972. Geloof me. zo heet dit kerkse moppenboek en het lijkt ons. dat in te genspraak tussen Max Tailleur en de heer Becht eerstgenoemde voorlopig aan het lang ste eind trekt, want men moet wel een rechtlijni ge nurks zijn om zich te houden aan het juridisch verantwoorde regeltje van de heer Becht. en de inhoud van het boekje niet mondeling openbaar te maken. Want stuk voor stuk zijn het moppent die het ka rakter van de maker dragen: snelle grappen met de clou in het laat ste woord of in een ge dachtesprong of doorzie- ne situatie. Dat is en blijft de kracht van Max Tailleur dat hij lichte of diepe menselijke tragiek in een ommezien relati veert en weet om te bui gen tot een lach. Twee voorbeelden: Tij dens de laatste wereld oorlog viel Moos in de Keizersgracht. Help, help, schreeuwde hij, ik kan niet zwemmen. Een aantal Duitse soldaten staat lachend toe te kij ken. Zij steken geen hand naar hem uit. Plotseling schreeuwt Moos in doodsangst: Hitier kan wat mij be treft de kolere krijgen. Dat sekreet moesten ze afmaken. Op hetzelfde moment springen tien soldaten in het water en staat Moos druipnat op straat. /oedend stormt Saar van Dam de klas van haar zoontje binnen en vraagt aan de onthutste juffrouw: Hoe kon u mijn kind een nul geven voor rekenen? De juf frouw zegt: Mevrouw van Dam, dat heb ik me ook afgevraagd, maar er bestaat geen lager cijfer. Hier en daar is Max Tail leur een tikje pikant. Maar dat is het leven ook. En dat maakt de moppen van Max tot boeiende stukjes leven, evenals trouwens de te keningen van Eppo Doe- ve, waarmee het geheel is verlevendigd. TON OLIEMULLER Bot bijltje van de investerings heffing DIJ het bedrijfsleven dreigt minister Longman's wetsontwerp tot het extra belasten van investeringen in de Randstad in het ver keerde keelgat te schieten. De confessionele werkgevers bijvoor» beeld, wier kritiek niet eens het felst is, vragen het parlement met kracht het wetsontwerp NIET te behandelen vóór de S.E.R. zijn conclusies gereed heeft. Inderdaad ziet het ernaar uit, dat de overheid om aan de klachten van achtergebleven regio's in het noorden en zuiden des lands tege moet te komen, met een bot bijltje gaat werken. Eerst de zeef van een vergunningenstelsel en daarnaast de bijl van het financieel on aantrekkelijk maken van vestiging en uitbreiding van bedrijven. Inderdaad kan de ruimtelijke ordening hierbij gebaat zijn. Maar de werkgelegenheid? Dit lijkt ons een omstreden zaak. In diverse op zichten raakt ook in het westen de werkgelegenheid in de knel. In Rotterdam loopt het cijfer van ontslagen werknemers snel op: Den Haag zal, wanneer eenmaal het Rijk zijn diensten gaat verplaatsen, nog sneller volgen. Daarnaast is er geen enkele zekerheid dat grote re bedrijven bereid gevonden zullen worden hun nieuwbouw elderj in Nederland te plannen of de extra investeringsheffing te betalen. Dan ontstaat er in de Randstad nieuwe spanning en blijkt het botte overheidsbijltje alleen maar in staat om spaanders te produceren; niet om werkgelegenheid of ruimtelijke ordening te verbeteren. Het resultaat wordt dan: 'n probleemgebied erbij: en wat voor een De 10 procent van Den Uyl Tijdens de algemene beschouwingen over de miljoenennota heeft op positieleider Den Uyl uitgerekend, dat de oppositie 90 procent van de wetsontwerpen van de regering Biesheuvel heeft gesteund en slechts tegen 10 procent ervan heeft gestemd. Daarmee wilde hij aantonen dat de oppositie toch wel constructief is geweest. Inder daad heeft de heer Den Uyl nu zelf aangetoond, dat het niet eens zoveel verschil zal uitmaken of na de verkiezingen het door hem woordelijk zo fel bestreden kabinet Biesheuvel, dan wel een kabinet met de linkse drie zal optreden. Over duidelijkheid in de politiek gesproken. Blikafval opnieuw verwerken DEVENTER (ANP) Voorzitter De Nederlandse huishoudens leve- I. A. Stuit van de vereniging van blikverwerkende fabrikan ten (VBI) meent dat de blikin- dustrie blikafval uit huisvuil op nieuw kan gaan verwerken. Hij zei dit vandaag op het congres over „Verpakking en Milieu" van de Nederlandse vereniging van reinigingsdirecteuren in Deventer. ren per jaar ongeveer 130.000 ton blikafval. Dit kan men zon der veel moeite uit het huisvuil sorteren met elektromagneten. Op deze manier moet het na verloop van tijd mogelijk zijn minstens de helft van de 130.000 ton weer in het produktieproces op te nemen, aldus de heer Stuit. m, V 1 vv I *&s*' u Filmster Sally Kellerman is een van de hoofdrolspeelsters in de nieuwe versie van de film „Lost Horizon" (Sjangri La) waarin ergens in de Tibetaanse bergen een volkomen van de buitenwereld afgesloten aards paradijs beschreven wordt, waar vrede heerst en de mensen jong blijven. Naast Sally, filmproducer Ross Huqter. Beiden in exo tische kostuums. JONDEN, De Britse minister van binnenlandse zaken en jus titie, Robert Carr, heeft gisteren op het congres van de conserva tieve partij in Blackpool nieuwe maatregelen aangekondigd tegen de criminaliteit, die zorgwekkend toeneemt. In Londen werd door Scotland Yard een speciale bri gade gevormd, die een einde zou proheren te maken aan de - talrijke overvallen, gepleegd door jeugdige misdadigers, in de straten van de hoofdstad. Oeze vorm van misdadigheid, die overgewaaid is uit Amerika, wordt „mugging" genoemd. Jonge bandieten kiezen in stille straten of op verlaten plaatsen een gemakkelijk slachtoffer uit, dat zij als een „mug" (sul) be- 'EN HAAG (ANP) Mol ingang van 1 januari a.s. zal de kinder- bijslag voor het eerste en twee- i de kind niet meer worden ver- i boogd. De ministers Boersma (Soc. Zaken) hebben de Tweede Kamer een bevriezings-voorstel gezonden. «arin wordt voorgesteld een her ziening van de kinderbijslagbe- dragen voortaan achterwege te laten. Deze bedragen werden P®r 1 juli jl vastgesteld op /1M.58 voor het eerste kind en °P ƒ184,86 voor het tweede kind Per kwartaal. schouwen. Zij bedreigen en be roven hem van zijn geld of kostbare voorwerpen. In Engeland is „mugging" nog relatief nieuw, maar het neemt snel toe. Pessimisten voorspel len, dat Londen en andere Brit se steden spoedig even onveilig zullen zijn als de meest beruch te plaatsen van Amerika. De jonge bandieten, die deze mis daden plegen, opereren vaak in de nabijheid van metro- stations of in de ondergrondse zelf. Na 7 uur 's avonds is in de Londense metro bijna niemand meer vei lig. Passagiers worden overval len in de lange, verlaten tunnels en zelfs aan boord van de trei nen. Dit gebeurt niet alleen in zuid, maar ook in noord, cen traal en oost-Londen. Het ondergrondse spoorwegnet van de Britse hoofdstad is bijna 500 km. lang. Het telt 277 sta tions, waarin het na 7 uur erg stil kan zijn. De „muggers" opereren er in kleine benden. Hun leeftijd schommelt tussen de 17 en 23 jaar. Soms zijn ze van goede afkomst. Werkgevers willen hoor zitting regeling investeringen DEN HAAG (ANP) Het Ver bond van Nederlandse Onderne mingen en het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond hebben de vaste commissies voor financiën en voor economi sche zaken van de Tweede Ka mer schriftelijk dringend ge vraagd een hoorzitting te beleg gen waarin de verbonden hun standpunt over het dinsdag jl bij de Kamer ingediende wets ontwerp selectieve investerings regeling nader willen toelichten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fractieleider van D'66, de heer Van Mier- lo, zei gisteravond het hele kamerdebat over het rege ringsbeleid maar een „onwezenlijke vertoning" te vinden. Hij had voor een deel gelijk omdat de regeringspartijen van zins bleken het kabinet de nodige ruimte te geven voor het overleg met de sociale partners over het sociaal contract, terwijl de linkse oppositie meteen concrete toe zeggingen wilde hebben over een aantal wensen, hetgeen uitgedrukt werd in moties. Zo meende oppositieleider Den Uyl, dat de regering alles doet om te voorkomen, dat voor de besprekingen met het georganiseerde be drijfsleven een gunstig klimaat ontstaat. De regering wil dat gunsti ge klimaat pas bij de aanvang van die besprekingen scheppen. Zowel bij de linkse drie als bij de christen-democratische drie ziet men de verhoging van het lage btw-tarief niet graag doorgaan. Pre mier Biesheuvel deed hierover echter geen enkele toezegging, maar hij wees een dergelijke ombui- ging van het beleid ook niet van de hand. Hetzelfde geldt voor de verklei ning van de kleuterklassen en de invoering van de tweede dag vorming voor 15-jarige werken de jongeren, ofschoon premier Biesheuvel hier wel de voorzich tige toezegging deed, dat ge tracht zal worden hiervoor gel den vrij te maken. De invoering van een eigen risico bij de ziekenfondsverzekering zal in elk geval niet doorgaan per 1 januari. Of het ooit zal worden ingevoerd is zeer de vraag, omdat daartegen zowel bij oppositie als bij confessione len bezwaren bestaan. Alle moties van de oppositie met betrekking tot voornoemde pun ten kregen onvoldoende steun en werden verworpen. Een motie van KVP-fractieleider Andriessen, waarin de regering werd uitgenodigd een open over leg met de ambtenarenbonden over de ambtenarenpensioenen te voeren, zonder dat het resul taat van dat overleg tevoren vaststaat, werd aangehouden om te behandelen bij de begroting van binnenlandse zaken. De re gering zegde toe de Kamer voor de behandeling in te lichten over haar standpunt. Zowel van de zijde van de KVP, als van ARP en PvdA vond men het geen beste beurt van de regering, dat besluiten over de ambtenarenpensioenen waren genomen zonder de bonden erin te kennen. Premier Biesheuvel •verklaarde dat het woord „be sluit" hier ten onrechte was ge bruikt, het ging alleen om een voornemen de ambtenaren te laten meebetalen aan hun pen- Sinds gistermiddag staat vast dat vóór de verkiezingen slechts de begrotingen van Defensie, Bin nenlandse Zaken, Landbouw en Visserij en Justitie zullen wor den behandeld. De rest komt wegens tijdgebrek pas na de verkiezingen aan bod. STIRLING (AP) Enkele honderden studenten hebben de Engelse koningin Elizabeth uitgejouwd toen zij gisteren een bezoek bracht aan de uni versiteit van Stirling in Schotland. Po litie, leden van het gevolg van de vorstin en verslagge vers vormden een cordon om de „weg met de monarchie" schreeuwen de studenten uit de buurt van de konin gin te houden. De koningin was Rotterdam sluit nog eens 220 pensions ROTTERDAM (ANP) In de ko mende maanden zullen in Rot terdam naar schatting nog eens 220 pensions voor gastarbeiders worden gesloten. Dit staat te le zen in een intern rapport dat de dienst van bouw- en woningtoe zicht heeft uitgebracht aan het college van de Maasstad. Het rapport bevat een gedetailleerd verslag van de bliksemactie te gen slechte pensions, die de ge meente Rotterdam uitvoerde na de augustusrellen in de Afri- kaanderbuurt. Tot nu toe werden in Rotterdam op grond van de rapporten van bouw- en woningtoezicht 44 pen sions gesloten. Bij B en W lig gen nog sluitingsvoorstellen voor twintig logementen. Als de controleactie over enkele maan den is afgelopen, zullen er dus 264 van de in totaal 1.370 in Rotterdam gevestigde gastarbei derspensions gesloten zijn. De auto van koningin Elizabeth van Engeland fop de achter grond) verdwijnt praktisch in de menigte van betogende studenten die met name protesteerden te gen de omstandigheid dat er te veel geld aan het koninklijk be- bezoek aan de universiteit van Stirling ten koste was gelegd. zoek van vier uur naar de universiteit ge komen om daar een ge denkplaat te onthullen. De studenten zei den dat zij wil den betogen te gen de kosten Politie en persmensen stellen zich op tussen koningin Elizabeth van Engeland en beto- van het be- gende anti-monarchistische studenten tijdens haar bezoek aan de universiteit in het zoek. Schotse Stirling. DE BILT Het ziet er voor het weekeinde gunstig uit. Boven de Britse Eilanden, de Noordzee en Scandinavië is de luchtdruk flink aan het stijgen. Depressies krijgen dan ook geen kans op korte termijn tot onze omgeving door te dringen. Wel blijft de wind in de noordoosthoek, wat in dit seizoen tot te lage tempe raturen leidt. De afgelopen nacht kwam in het midden en zuiden van ons land weer nacht vorst voor. De vooruitzichten voor het weer in het westelijke en centrale Middellandse Zeege bied zijn aanzienlijk minder mooi. Een omvangrijke depres sie veroorzaakt daar al enkele dagen regen en onweersbuien. Het dieptepunt lijkt echter voor bij te zijn. Ook boven het Gost- zeegehied is een depressie-sys teem aanwezig. Invloed op het weer bij ons, kan dit niet heb ben. Vooruitzichten voor zondag: vrlf zonnig en tamelijk koud. Weers vooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min. temp.: 2 tot 7 graden onder normaal. Max. temp.: I tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent. Kans op een geheel droog et maal: 90 procent. Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur VATICAANSTAD (KNP) De Romeinse congregaties voor de geloofsleer en de clerus blijven op het standpunt staan, dat de OMO-kateche- secursus, die op de middel bare scholen in de bisdom men Den Bosch en Breda wordt gebruikt, „onvoor waardelijk wordt trokken". Dit staat te lezen in een niet ondertekend artikel in de Os- servatore Romano van van daag. „Een zorgvuldig en lang onderzoek", aldus de terugge- Osservatore, heeft aange toond, dat de katechismus „op vele punten belangrijke gebreken vertoont". In plaats van de katechismus terug te trekken, zo zegt de Osservatore, besloten de bis schoppen om samen met de schrijvers van het boek tot een herziening te komen, overeenkomstig de Romeinse instructies. Op grond daar van bereidden beide bis schoppen een ontwerp-stuk voor. dat als ontoereikend werd afgekeurd. Tegelijkertijd drong Rome er nogmaals op aan, dat de ka techismus „nog voor het be gin van het nieuwe school jaar" zou worden terugge trokken. De Osservatore noemt een dergelijke inter ventie een normale maatre- gel. Waarnemers in Rome sluiten niet uit, dat de publikatie van de verduidelijking sa menhangt met de aanwezig heid in Rome van de nuntius mgr. A. Felici. Deze werd gisteren door de paus in au diëntie ontvangen. Men ver moedt, dat behalve de OMO- kwestie ook de situatie in Nederland na het opschorten van de landelijke pastorale raad en do situatie in het bisdom Roermond ter sprake zijn gekomen. Zondag vertrekt kardinaal Al- frink naar Home. Eerder heeft dr. P. Vriens. secreta ris-generaaal van de Neder landse kerkprovincie bezoe ken aan de Romeinse autori teiten gebracht. temp. temp. A'dam geh. bew. 13 3 De Bilt zw. bew. 13 1 Deelen zwaar bew. 13 0 Eelde geheel bew. 12 8 Eindhoven z. bew. 1 Den Helder bew. 12 10 R'dam zwaar bew. 13 2 Twente geh. bew. 13 2 Vlisingen h. bew. 13 7 Zuid-Limburg mist 11 1 Aberdeen zw. bew. 11 6 Athene zwaar bew. 25 16 Barcelona h. bew. 11 Berlijn licht bew. 13 2 Bordeaux mist 10 Brussel onbewolkt 12 5 0 Frankfort 1. bew. 15 4 0 Genève zw. bew. 17 5 0 Helsinki motregen 10 6 6 fr* Kopenhagen 1. bew. 12 4 0 Lissabon onbew. 18 10 5 Locarno zw. bew. 13 10 4 Londen zwaar bew. 14 10 0 i Luxemburg mist 16 6 0 Madrid regen 11 6 22 Malaga regen 19 Mallorca onbew. 19 12 27 MUnchen mist 16 2 0 Nice regen 20 15 6 Lslo licht bewolkt 14 2 0 Parijs geheel bew. 14 8 0 Rome geheel bew. 23 19 0 Split zwaar bew. 18 Stockholm bewolkt 8 5 6 ZUrich mist 17 5 0 Schmidt: DORTMUND (DPA) De Westduitse minister van economische za ken en financiën, tevens plaatsvervangend voorzitter van de SPD. Helmut Schmidt, heeft op de SPD partijdag in Dortmund gezegd dat een regering onder leiding van CDU-oppositieleider Rainer Bar zel, „niet capabel" zou zijn. „De komende onderhandelingen over de Europese veiligheidsconferen tie en over troepenvermindering moeten door een socialistisch-libe- rale coalitieregering worden gevoerd, omdat vrede en ontwapening veel te ernstige en moeilijke zaken zijn om aan een regering Barzel over te laten", aldus Schmidt. VEEMARKT UTRECHT, (13 ren 119; xchupcn 1288; M n 100 kg 499; kg 9; biggen t 67. Prijzen! In ukken en g 1660—212.1: 926-1160: pinken 760-1126; gi veren 626-750; «tieren 926 nuchtere kolveren 40—HO; fok ren 360- 5H6; schapen 120—170 meren 126—186: drachtige vi lev. gtw. 2,40—2.50; zouter» lev. gcw. 2.60—2.6». *liu:hUeu« kg lev. gew. 2.30—2.40; Jor K lev new. 2.4" 2,60. Overzicht zen): Melk- en ger ruim p let» williger t even hoger; lommeren willig even hoger; varkens redelijk even hoger; biggen lui prljih. BARNEVELD Coöp. Veluw»c eler- velling (12 okt). Aanvoer: 2.81».«os stuks; «temming redelijk. PrlJ/.-r nn guldens per 100 stuks); eieren var 50-51 gram 9 20-9.60 55-56 gram 9,60- 10.05; 60-61 ginm 10.75-11.10. 65-66 gram 11,80-13.20. - Prijzen (In guldens per 100 stuk») «leren van 49-5» gram 9,26; 56-68 gram 10,15; 61-62 gram 11.-; 65-66 gram 12.-. eiermarkt (12 okt.) Aanvoer, circa 2.000.000 xtuk»handel redelijk. Prij zen (In guldens per 100 stuk»): eieren van 60-58 grom 9,60-11,-, kg.-prljs 1.92-1.90; eieren van 5964 gram 11.30- 13.20. kg-prlj* 1.92-2.06; eieren van 13.60-14,60. kg-prlj» 2.08- e eieren 0,25-i,- per 100 stuks

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13