Duitse spionagechef bespaarde Amerika 'n hoop 'Russisch' werk BB Anglikaanse kerk gaat praten over vrouw in het ambt KORTE METTEN 1 H Der Spiegel' in verlegenheid met recensie van Karl Rahner VRIJDAG 13 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 DEN HAAG Generaal Reinhard Gehlen, de legen darische spionage-chef, eens hoofd van Hitiers spionagedienst in Rusland, die na de oorlog zijn mam moetdossiers en het hele spionagenetwerk aan de Verenigde Staten over droeg en tenslotte chef van de Westduitse geheime dienst werd, heeft zijn per soonlijke archieven ge opend. Verwacht in zijn thans in het Nederlands verschenen memoires „Nu j spreek ik" niet al te veel opzienbarende onthullin gen, want het is altijd nog zo, zoals Gehlen zelf schrijft, dat zelfs vele ja ren na de gebeurtenis het openbaren van operatione le plannen en episodes de vijandelijke inlichtingen dienst zou kunnen Voorzien van belangrijke aanwijzin gen en ongekende schade zou kunnen doen aan de bondgenoten. Dat geldt uiteraard niet voor Geh- lens periode als chef van Hit- Iers spionagedienst in Rusland. In de hoofdstukken die hij aan de Russische veldtocht wijdt, spreekt hij vrijuit, ingewijd als weinig anderen en komt hij tot de conclusie dat Duitsland de Russische ronde had kunnen winnen als er niet de noodlotti ge interventies van Hitier wa ren geweest. Hitier stond de to tale vernietiging van de Russi sche staat voor ogen, terwijl de generale staf een meer gematig de en realistische politieke op lossing had voorgesteld, waarin Rusland zou blijven voortbe staan. „Wij wilden Rusland ver overen of liever, bevrijden van het communisme met be hulp van de Russische volkeren zelf, alleen al vanwege hun in stinct tot zelfhandhaving, nog afgezien van hun opgekropte haat tegen het communisme in het algemeen en het Stalinisti-.. sche systeem in het bijzonder". Maar Hitier en zijn Nazibonzen decreteerden anders en deden op brute wijze de gefrustreerde rerlangens van de Russen en ^un aanvankelijke sympathie voor de bevrijders keren tot een blinde haat tegen de Duitsers. Verrader "Veel hinder hebben de Duitsers bij de Russische veldtocht ge had van een goed geinformeer- De gewezen Duitse spionage-chef generaal Reinhard Gehlen zoals hij staat afgebeeld op de de Russische bron bij het Duit- zijn memoires. se oppercommando. Vorig jaar, bij het verschijnen van de Duit se versie van zijn memoires, „schokte" Gehlen de wereld overwinning had kunnen beha len, aan de andere kant onthult hij, dat Hitler in de begincam- pagnes van de Tweede Wereld oorlog niet verdiende te winnen. „Onze strijdkrachten waren ner gens klaar voor een oorlog en als de westelijke geallieerden vastbeslotenheid hadden betoond in hun politieke en militaire ac ties toen de oorlog uitbrak, zou den we hoogstens een korte pe riode hebben gezien van een ge wapend conflict, gevolgd door de nederlaag van Duitsland, een nederlaag die zeker leek vanaf het begin". Duister zal altijd blijven waarom Gehlen, toen de ineenstorting van Nazi-Duitsland naderde, zijn Russische mammoetdos siers heimelijk verborg. Wilde hij inlichtingenman in hart en nieren zijn belangrijk ma teriaal redden voor een toekom stige, nieuwe Duitse regering, of zag hij de kans schoon om zijn eigen toekomst en die van zijn naaste medewerkers veilig te stellen, door de „gehei men van Rusland" als onder handelingsobject te gebruiken met de overwinnende Amerika nen? Verleiding door te onthullen, dat deze ver rader niemand minder was dan Hitiers grootste vertrouweling Martin Bormann (Zou inmiddels ontdekking van het 1 in Rusland zijn overleden). Hit- Is Gehlen er dus var Ier verbood een onderzoek na dat Duitsland een Gehlen hèd de Amerikanen wat te bieden. „Ons materiaal zou de Amerikaanse geheime dienst een massa organisatie besparen en hem toestaan toegang te krijgen tot informatie en deskun digheid, die de Amerikanen tien jaar zou kosten als zij die zelf moesten verkrijgen: o.a. een spionagenet in wording achter het IJzeren Gordijn". De Amerikaanse onderhandelaars (officieel Amerika zou lange tijd niets van dit partnership hebben geweten) zwichtten voor het verleidelijke aanbod omdat zij ook wel tot het inzicht waren gekomen dat de ineenstorting van de oost-west alliantie maar een kwestie van tijd zou zijn. De opzet van de Gehlen-organisa- tie is er een geweest van vele ups en downs. Eenmaal ontdekt (pas in 1952, door een Engelse journalist) stond zij bloot aan haatdragende lastercampagnes van communistische zijde („een samenraapsel van ex-Nazi's en ex-S.S.-ers") en aan verdacht makingen in eigen land. Het be kend worden van lekken in de eigen organisaties deed de dienst ook geen goed. Dit alles leidde ertoe, dat de Gehlen-or- ganisatie lang heeft moeten wachten (tot 1956) voordat de Bondsrepubliek, die uiteraard in haar beginperiode geen schan dalen kon gebruiken, haar er kende als haar eigen geheime dienst. Maar ook nu nog moet de geheime dienst vechten tegen de tendens in Duitsland hem te negeren en te verwaarlozen, te- Generaal Gehlen inspecteert in zijn functie van Hitiers spionage-chef voor Rusland het in 1942 gevormde Russische bevrijdingsleger. onderdeel van gen intriges van topfunctionaris sen en politici. Dat kan Gehlen moeilijk verkroppen. „De enige kanselier die de geheime dienst op zijn juiste waarde schatte was Adenauer". Verrassingsaanval Generaal Gehlen is trots op zijn organisatie en op de prestaties die zij heeft geleverd. Dat proeft men op iedere pagina. Hij schrijft er uitvoerig over. Dat zijn dienst als enige vijf da gen van tevoren op de hoogte was van de Israëlische „verras singsaanval" op Egypte, dat hij beslag wist te leggen op een ge heime rede van Chroetsjow, dat zijn dienst de weg effende voor de verzoening van de vijanden Duitsland en Frankrijk, de Hon gaarse opstand voorspelde, hoe zijn organisatie infiltreerde in communistische toporganisaties, tot in de regering van Oost-Duitsland. Hij laat zijn licht schijnen op zaken van we reldformaat: Vietnam, de Cu ba-crisis, het Midden-Oosten, de Berlijnse crisis, het conflict Rusland-China, politiek moorden enz. Bijna alle beschreven incidenten hebben betrekking op het grote conflict tussen de vrije wereld en het communisme. Gehlen is een fel anti-communist. Dat proeft men ook op iedere pagi na. Met nauwelijks verholen voldoening constateert hij over de communistische opstand in Indonesië in 1965: „Geen woor den van mij kunnen recht doen wedervaren aan het belang van het daarop volgende succes van het Indonesische leger, dat de communistische partij in zijn geheel likwideerde. Het uit de weg ruimen van de communis ten geschiedde met een hard heid en een grondigheid die ty pisch is voor de Aziatische men taliteit". Het bloedbad kostte zeker 600.000 communisten en sympatisanten het leven. Op bijna iedere pagina waar schuwt Gehlen ook tegen de dreiging van het communisme. Hij is dan ook een fervent te genstander van Brandts Ostpo- litiek en haalt maar wat graag een invloedrijk Italiaans blad aan, dat Brandts staatssecreta ris voor Buitenlandse Zaken $n onderhandelaar met de Russen, Egon Bahr, een Sowjet-agent noemt. Bahr begon zijn carrière m 1945 als persvertegenwoordi ger van de Sowjet-autoriteiten in Berlijn. Profeteert Gehlen: „Als het Wes ten voortgaat zijn tegenwoordi ge passieve politieke rol te spe len. zullen de jaren '80 waar schijnlijk een buitengewone ver slechtering te zien geven van de internationale situatie". Hij ziet de eliminatie van Rood- China als een rivaal voor de heersende rol in het wereldcom munisme door de kracht van de Sowjet-wapens. „De communis ten zullen dan hun activiteit in tensiveren in de sleutelstellin gen van West-Europa en de Middellandse Zee, verbonden aan een poging om West-Europa zelf en de landen die grenzen aan de zuidelijke Sowjet-Unie binnen het communistische rijk te brengen, gebruik makend van alle welgekozen methodes van revolutionaire strijd en on dermijning die zij tot dit doel in deze landen hebben vervol maakt. En de communisten zul len dan hun uiteindelijke maat regelen treffen voor de eindwor- steling met de Verenigde Sta ten". Gehlen is trots op zijn organisa tie, die hij nu uit handen heeft moeten geven. Hij heeft er moeilijk afstand van kunnen doen, getuige zijn relaas over de strijd om zfjn opvolging. Nie mand deugde er zijns inziens ei genlijk voor. Alleen Gehlen. Zijn opvolger noemt hij „een opvallende nummer twee". Gehlen is mild in zijn oordeel over vijandelijke spionnen. Wat had men anders verwacht! HAN HEEZIUS. Dezer dagen is in Engeland van de hand van mevrouw Christian Howard het rap port verschenen over „de toelating van de vroiiw tot het ambt" in de Anglicaanse kerk. Dit officiële rapport, dat bedoeld is als advies-do cument en dat de argumen ten voor en tegen de wijding van de vrouw achter elkaar zet, zal in de volgende maand te houden algemene synode van de kerk van En geland aan de orde komen. Het Engelse blad The Guar dian, maakt er in een ver slag over de presentatie van het rapport melding van dat mevrouw Howard er niet aan twijfelt dat vrouwen tot priester gewijd zullen wor den, ook al zal dat zeker niet voor 1978 het geval zijn. Als alle voorstellen goedgekeurd zullen worden in de komende synode dan zal de stemming daarover pas volgend jaar plaats kunnen vinden. Daar na zouden de Anglicaanse bisdommen er zich over moeten uitspreken, waarna het dan opnieuw in de alge mene synode in behandeling- zou moeten komen voor een definitieve beslissing. In het rapport staan de erva ringen. die de Lutherse kerk in Zweden met de vrouw in het ambt heeft, uitvoerig be schreven, omdat de Zweedse kerk het dichtst bij die van Engeland staat. Noordwijkerhout Ook wordt in het rapport uit voerig aandacht geschonken aan de opvattingen en de toekomstige houding van de rooms katholieke kerk ten aanzien van de toelating van de vrouw tot het ambt. Zelfs de resolutie die op het pasto raal concilie in Noordwijker hout werd aangenomen, en waarin werd aangedrongen de vrouw daar waar moge lijk reeds in te schakelen, staat in het rapport ver meld. Op dit moment zijn vrouwen in de kerk van Engeland reeds in de gelegenheid om met toestemming diverse taken op zich te nemen, die ook door mannen worden ver richt. Zij mag diensten lei den, r reken, de priester hel pen bij het communieuitrei- ken, dopen en uitvaartdien sten leiden. Voorgaan in de eucharistie, biechthoren en het geven van de zegen is haar tot nu toe onmogelijk. In het artikel dat The Guar dian aan het rapport wijdde, wordt melding gemaakt van het feit dat tweeënzeventig van de ruim tweehonderd- vijftig lidkerken van de We reldraad van Kerken vrou wen in het ambt toelaten. „Als mannen en vrouwen", zo zegt mevrouw Howard in haar rapport, „ervan over tuigd raken dat er geen theo logische bezwaren zijn aan te voeren tegen de wijding van vrouwen tot priester dan zullen zij ook tot het besef moeten komen dat de tot nu toe gehanteerde bezwaren in feite niet meer zijn dan be zwaren die gebaseerd zijn op angst voor het verlies van gezag en positie". Inmiddels weet het Ameri kaanse katholieke persbu reau NC News Service uit betrouwbare Vaticaanse bron, te melden dat de com missie, die vorig jaar op ver zoek van de bisschoppensy node werd ingesteld om de kwestie van de vrouw in het ambt te bestuderen, reeds bij elkaar is geweest. De commissie zal volgens het persbureau paus Paulus ad viseren de vrouw niet tot het priesterambt toe te laten. Volgens de Vaticaanse bron zal paus Paulus het advies van de commissie volgen. Wel zal hij naar alle waar schijnlijkheid een initiatieri tus instellen, waarmee vrou wen kunnen worden toegela ten tot de lagere ambten in de kerk. Namens de internationale pauselijke theologencommis sie heeft de Regenburgse hoogleraar dr. J. Ratzinger verklaard dat er niets op te gen Is om, vooral in Azië en Afrika eigen kerkelijke uit drukkingsvormen te gebrui ken. Volgens hem toont de bijbel een verregaand plura lisme. Over de filosofische verantwoording van het ge loof zei prof. Ratzinger, dat deze niet langer vooral moet steunen op de scholastieke traditie van de middeleeu wen maar in gesprek dient te treden met alle wijsgerige stromingen van vandaag. Het Praagse en Pressburgse ministerie van onderwijs heeft de directies van basis scholen laten weten dat de onderwijzers deel moeten ne men aan het godsdienston- derricht dat buiten schooltijd wordt gegeven. Daardoor kunnen de leerkrachten zich op de hoogte stellen van de taktiek van het godsdienston derricht. De opgedane kennis moeten zij daarna gebruiken bij hun lessen over de weten- schaopelijke-athelstische op voeding. De bisschoppen van Peru hebben de buitenlandse mis sionarissen die in hun land werken in een gezamelijk herderlijk schrijven veel lof toegezwaaid. „Zonder het werk van de missionarissen, zo schrijven de bisschoppen, zou ook de ontwikkeling van het land niet zo'n belangwek kende voortgang hebben ge maakt". Omdat er voor de 665 paro chies en de 318 missieposten, die door de Salesianen van Don Bosco over de gehele wereld worden bediend, niet genoeg priesters beschikbaar zijn. heeft de leiding van de congregatie de functie van diaken ingevoerd. De dia kens. van wie er al een aan tal aan het werk zijn, zullen vooralsnog niet voor het priesterschap worden opge leid. Vanaf deze week zullen vijf duizend exemplaren van het weekblad Hervormd Neder land in de losse verkoop worden gebracht. Dat ge beurt enerzijds om tegemoet te komen aan een toenemen de vraag naar losse num mers, anderzijds omdat de verspreiding per post steeds duurder wordt. Het blad telt momenteel 32.000 abonnees. Nadat vorige maand de ac tiviteiten van de godsdiensti ge sekte Jehova's Getuigen op de conventie van de Ma- lawische congrespartij zijn verworpen, zijn enige non derden aanhangers van de sekte hun dorpen ontvlucht en. hebben zich begeven naar de zeshonderd kilometer ver der gelegen plaats Chipata in de oostelijke provincie van Zambia. De regering van Malawi zou de blanke aanghangers van de sekte tot „illegaal immigrant" hebben verklaard. Hongaarse autoriteiten willen nieuwe kardinaal Naar het Duitse persbureau KNA uit betrouwbare bron uit Boedapest verneemt heeft mgr. Giovanni Cheli van de Vaticaanse raad voor open bare zaken van de kerk on langs een bezoek van enkele dagen aan Hongarljë ge bracht en daar tijdens een jachtpartij besprekingen ge voerd met de top van het de partement voor kerkelljko zaken. Bij deze vertrouwelijke bespre kingen zou het vooral zijn gegaan om de wens van de regering in Boedapest een kardinaal te hebben, die in Hongarijë resideert. Het ker kelijk bureau zou hiervoor als kandidaat genoemd heb ben de voorzitter vèn de Hon gaarse bisschoppenconferen tie, Jozsef Iijas, aartsbis- Van Hongaarse kant hoopt men met de benoeming van een nieuwe kardinaal de be tekenis van de in balling schap levende kardinaal Mindszenty te kunnen af zwakken. Mindszenty wordt door vele Hongaarse geeste lijken nog altijd als het rechtmatige hoofd van de katholieke kerk in Hongarijë beschouwd. Het vertrouwelijke gesprek tussen mgr. Cheli en de Hon gaarse autoriteiten zou voor bereid zijn door bemiddeling van de abt van het vroegere Cistercienserklooster Zircz. die nu in het Benedictijner klooster van Panonhalma verblijft. De abt onderhan delt op het ogenblik met de regering over een ongedaan maken van de in beslagne ming van zijn klooster in Zircz, dat in 1950 bij de ont eigening van kloosters in handen van de staat is geko- Kerk en wereld KARDINAAL MINDSZENTY bel«kenii ofiwokk.n Predikanten weigeren „opslag" In deze tijd, waarin ledereen moet bezuinigen achten pre dikanten van de hervormde kerk in Zeeuws-Vlaanderen het onaanvaardbaar dat de synode de predikantensala- rlssen de komende jaren naast do normale trendver hoging met 4500 gulden wil optrekken tot het niveau van de academisch geschoolden. De predikanten, die een derge lijke verhoging „absurd" noemen, vrezen dat het steeds kleiner wordende aan tal kerkgangers de grotere financiële druk niet zal kun nen en willen dragen. De ongeveer twintig betrokken dominees vinden hun werk belangrijker dan het geld en hebben de klassikale verga dering dan ook aangeraden afwijzend te beslissen over het voorstel van de hebvorm- de synode. Het Hamburgse weekblad „Der Spiegel" is, tegen de oorspronkelijke opzet in, niet bereid nog voor de bonds dagverkiezingen op 19 no vember een recensie te pu bliceren van prof. Karl Rah ner over het boek „Jezus, mensenzoon" van Rudolf Augstein, uitgever van „Der Spiegel" en kandidaat van de FDP voor de Bondsdag. Naar het bisdomblad „Ruhr- wort" in Essen meedeelt heeft de redactie van Der Spiegel in juli Rahner uitge nodigd een recensie te schrijven en deze voor de vijftiende september in Ham burg in te leveren. Rahner had toegstemd, had vervol gens van „Der Spiegel" een gecorrigeerde drukproef ge kregen en zijn opdracht vóór het gewenste tijdstip uitge voerd. Het was de bedoeling van „Der Spiegel" geweest de bespreking gelijktijdig met het boek van Augstein te pu bliceren bij gelegenheid van de Frankfurter boekenbeurs, zo zegt „Ruhrwort". Maar omdat prof. Rahner, blijk baar tegen de verwachting in, het werk van Augstein niet geprezen, maar „vol gens de regels van de kunst ontleed" en „gekraakt" had. zou de theoloog door de chef-redacteur GUnter Gaus zijn gevraagd akkoord te gaan met een publikatie van de recensie na de Bondsdag verkiezingen. Rahner zou daartoe bereid zijn, mits dan ook het boek van Augstein pas na de ver kiezingen zou verschijnen. Anders zou hij de teruggave van zijn recensie eisen. Aan deze eis is „Der Spiegel" tot nu toe niet tegemoetgeko- Zoals gemeld (K en W. vrij dag) wil Augstein met zijn boek vooral aantonen, dat de door de kerken gepreekte fi guur van Jezus, waaraan zij de macht ontlenen onfeilbaar over de zedelijkheids- en waarheidsnormen te beslis sen, niet bestaat.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11