OPPOSITIE EN KVP TEGEN VERHOGING VAN BTW Getuigen laten littekens zien QeidwOomcvnt Hanoi niet tot concessies te bombarderen Partijcongressen CDU en Britse Conservatieven Komende tijd geen paradijselijke toestand Duel met Goedendag Sterke voorkeur voor fusie vakcentrales Acties tegen ziekenhuis opgeschort Ontdek het ookrook zèlf mildVOGUE IpONDERDAG 12 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT André van der Louw, voorzitter van de PvdA, moet van de dokter twee weken rust hou den. De vermoeienissen van het partijcongres in het Haag se Congresgebouw, vorige week. zijn teveel voor hem geworden. De gemaskerde Lekeux, voorzitter van de Belgische vereniging van tabakshandelaren steekt bij de woning van minister van financiën Vlericks een serie vuurpijlen af uit woede over de belastingmaat regelen die in het bijzonder de kleine tabakshandelaren zullen tref fen. Hij werd gearresteerd. j BRUSSEL (AFP) De man die afgelo- j pen zondag de Bel- igische minister Vle- rick uitdaagde voor een duel op de de gen, is ook wel be reid de minister met een „goeden dag" (een knots inet ijzeren punten) te lij! te gaan. Hij zei dat gisteren op een persconferentie in Brussel, waar hij zowel een degen als een „goedendag" toonde, j Eduard Lekeux, voor- I zitter van de ver- I eniging van tabaks- j kleinhandelaren, had op het moment van zijn verklaring al een veelbewogen dag in. overall, zwarte achter de rug. laarzen en met een s Ochtends vroeg zwarte kap over was hij namelijk al het hoofd, gearresteerd ge- Lekeux heeft Vie weest en weer vrij riek uitgedaagd gelaten. Dat ge- voor een duel omdat beurde in Gent, de minister in een waar hij voor het telefoongesprek on- huis van minister betamelijke dingen Vlerick wat Ben- tegen de voorzitter gaals vuur en wat van de tabakshan- vuurpijlen had af- delaren gebruikt gestoken, gekleed zou hebben. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG In de komende jaren kan er van loonsverho gingen nauwelijks sprake zijn. Wel zullen meer belastin gen moeten worden geheven om de stijgende overheids uitgaven te dekken. Overheidstarieven zullen verder om hoog gaan. Dat voor de particuliere portemonnaie niet zo rooskleurige beeld rijst op uit de bespreking van de rijksbegroting 1973 in de Tweede Kamer. Voor 1973 is de btw-verhoging het voor CRM, Onderwijs, Woning- meest omstreden punt. PvdA, bouw en Volksgezondheid. D '66 en PPR willen dat de Ka- Dr. Vondeling moest toegeven dat mer zich vandaag uitspreekt te- het progressieve program gen verhoging van het lage enorm duur is. Zo duur, dat de btw-tarief van vier naar vijf particuliere inkomens en lonen percent. Het tarief van 14 pro- in die jaren geen cent mogen cent zou volgens de oppositie stijgen. naar 15 in plaats van 16 procent Woordvoerders van de regerings- kunnen worden gebracht. Bij de partijen noemden het progres- confessionele regeringspartijen sieve program financieel onuit- bestaan ook bezwaren tegen verhoging van het lage BTW- tarief, evenals bij DS '70. Toch zal het kabinet proberen de Kamer te bewegen vandaag geen uitspraak over de btw te doen, teneinde de handhaving van het lage btw-tarief op vier procent achter de hand houden voor het overleg met het geor ganiseerde bedrijfsleven. Daar mee kan men de vakbeweging Elk kabinet van welke politieke ild stemmen, hetgeen het tot- samenestelilng ook zal in de voerbaar. Dat zei bij voorbeeld de KVP-er Notenboom. Maar hij haalde ook uit naar de libe raal Wiegel, die maar op ver mindering van de belastingdruk blijft hameren. Wiegel wekt de indruk dat er een paradijselijke toestand zou ontstaan ,als de WD het hier voor het zeggen zou hebben. Vergeet dat maar, liet Notenboom weten. standkomen van een sociaal contract bevordert. Een kleinere btw-verhoging kost het rijk 700 miljoen. De opposi tie wil dit bedrag terugverdie nen door het voordeeltje voor de middengroepen in de loon- en inkomstenbelasting ongedaan te maken, de vennootschapsbe lasting met een punt te verho gen en de vermogensbelasting en successierechten ook op te voeren. Dr. Vondeling stelde verder bezui nigingen voor bij Defensie en Binnenlandse Zaken. Dan komt 700 miljoen meer beschikbaar komende jaren pijnlijke maatre gelen moeten nemen. Laat men tijdens de verkiezingsstrijd, al dus Notenboom, een eerlijke po litiek bedrijven en de kiezers geen gouden bergen beloven. Proces St. Laurent (Van onze correspondent) PARIJS Het is gisteren een afschuwelijke dag geweest in het deze week begonnen proces tegen de vijf beklaagden die verantwoorde lijk worden geacht voor de brand in de dancing Cinque Sept in Saint Laurent du Pont bij Grenoble, waar in 1970 146 mensen om het leven kwamen: bijna alle jongens en meisjes beneden de 25 jaar. Overlevenden als getuigen werden verhoord. Sommigen vertoonden nog de littekens van hun brandwonden. Een meisje vertelde dat zij door haar verloofde door het slecht werken de tourniquet werd geperst. Hij zat haar vlak op de hielen, maar werd door de vlammen achterhaald en zij heeft hem nooit meer te ruggezien. Een soldaat was omringd door slachtoffers die branddeir als fakkels. Hij probeerde de vlammen met zijn uniformjas te blus sen, maar er was geen redden aan. Een ander passeerde veilig de nooduitgang en zag de pianist dood en verbrand achter de piano zit ten. Een van de deuren bij de uitgang stond zo roodgloeiend dat een vrachtwagen op anderhalve meter afstand in brand vloog. Een der advocaten van de civiele partij heeft gevraagd waarom wel de burgemeester van Saint Laurent op de beklaagdenbank zit en niet de prefect van het departement van de Isère. De prefect zelf is gisteren drie uur lang verhoord,'maar verschool zich achter zoveel reglementen dat niemand er meer uit wijs kon. Een prefect, zei hij, kan niet alles zien, hij moet gewaarschuwd worden door de burge meester. Vandaag zou de rechtbank beslissen of het proces moet worden ver daagd en of gevolg zal worden gegeven aan het verzoek om ook de prefect en diens algemene secretaris te vervolgen. De Britse actrice en voormalige balletdanseres Jane Seymour (21), die gekozen is als de nieuwe partner voor James Bond in de film „Live and let die". De opnamen van die film worden vervaardigd in New Orleans, Jamaica. New York en in de Pinewood stu dio's in Engeland. Roger Moore is de nieuwe James Bond. Werken van Hendrik Andriessen, de kortgeleden 30 jaar gewor den componist, worden uitge voerd op een concert dat zater dag 14 oktober wordt gegeven in de Grote of Sint Jacobskerk te Den Haag. Medewerkenden zijn: organist Wim van Beek, de sopraan Grethe de Vink en het Kralings Vrouwenkoor o.l.v. Gerard Akkerhuis. Zware straf voor roof en kaping CAIRO (Rtr) Libië heeft zware straffen, waaronder de dood straf of het afhakken van han den en voeten, afgekondigd voor roofovervallen op de wegen en voor diefstal. Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten staat de dood straf op beroving met dodelijke afloop op de wegen. CANBERRA In Australië zul len vliegtuigkapers die schuldig bevonden worden aan moord, voortaan op grond van een wet, die gisteren bij het parlement werd ingediend, ter dood ver oordeeld worden. MÜNOHEN De officier van justitie bij de rechtbank in München heeft levenslange ge vangenisstraf geëist tegen de 25-jarige Dimitri Todorov, de overlevende dader van de spec taculaire bankoverval in Mün chen. DUIDELIJKE TAAL VAN N.K.V.-VOORZITTER Hoe zal de vakbeweging zich in de turbulente verkiezingsstrijd opstel len? Wat verwacht de vakbeweging van de politieke partijen en zal zij zich uitspreken voor welke politieke partij of politieke blokken dan ook? Vragen, die menig lid van vakbonden en menig Nederlan der zich vooral de laatste tijd stelt. Voorzitter P. J. J. Mertens van het NKV voelt dit blijkbaar scherp aan. Hij heeft zich vermoedelijk met vele anderen dikwijls geërgerd aan het Sinterklaas spelen van bepaalde politieke partijen, die zich bij voorrang en bij voorbaat uitroepen tot verdedigers en woordvoerders van de Nederlandse vakbeweging. De heer Mertens heeft thans duidelijk laten weten, dat de vakbeweging, althans het NKV, geen behoefte heeft aan een woordvoerder bij de politieke partijen. Letterlijk zegt de heer Mertens (zie onze voorpagina): „Wij doen dat zelf wel". Hij verwijst daarbij naar de woorden van drs. J. den Uyl van de PvdA, dat „deze partij opkomt voor de eisen van de vakbeweging ten aanzien van het sociaal contract". Dat zal dan wel, heeft NKV-voorzitter Mertens blijkbaar gedacht. Vandaar, dat hij eraan toevoegt geen behoefte te hebben aan het vergelijken van het NKV-aktieprogram met de programs van de po litieke partijen, zoals dat voorheen wel gebeurd is. De vakbeweging kijkt wel uit want: „De toetsing is nogal riskant, omdat er verschil is tussen de programma's (van de politieke partijen) en datgene wat men in de praktijk verwezenlijkt". En om dan nog eens precies de scheidslijn te trekken tussen politiek en vakbeweging wijst de NKV-voorzitter er zeer nadrukkelijk op geen voorkeur uit te spre ken voor de KVP en de PvdA als „verdedigers" van de vakbewe ging. Politieke partijen die dit doen neemt hij niet serieus, want per slot van zaken verloochent een politieke partij zich in de ogen van de heer Mertens wanneer zij alleen opkomt voor de belangen van de vakbeweging. Een politieke partij moet tenslotte het algemeen belang behartigen en niet alleen dat van de vakbeweging, oordeelt de NKV-voorzitter. Duidelijker uitspraak is moeilijk denkbaar. Daarmee verklaart de heer Mertens niet alleen dat de vakbeweging als sociale organisatie zijn eigen boontjes te doppen heeft, maar ook dat politieke partijen, die zich alleen achter de vakbeweging scharen, hun politieke taak verwaarlozen. Zij hebben het algemeen belang te dienen. Voor de duidelijkheid in de stellingname van de voorzitter van het NKV kan politiek Nederland alleen maar dankbaar zijn. Hypocrisie in de poli tiek, zeker in de verkiezingstijd, misleidt de kiezer op soms onver- arfcwoorde wijze. NKV-voorzitter Mertens is blijkbaar niet meer van plan dit voor en namens de leden van zijn vakcentrale te aan vaarden. Ondanks metaalconflict UTRECHT (ANP) Het metaalconflict van begin dit jaar, waarbij de confessionele vakbonden en de industriebond NVV fel tegenover elkaar hebbe ngestaan, heeft de onder linge verhoudingen tussen de leden van deze bonden nau welijks vertroebeld. Integendeel: rond 90 procent van de leden van de Industriebond NKV en ruim 60 procent van de leden van de Christelijke Metaalbedrijfsbond is sterk voor een totale samensmelting van de drie vakcentrales. Bij de kaderleden liggen deze percentages lager (6844). Deze conclusie valt te trekken uit de resultaten van een onderzoek dat het Instituut voor toegepaste sociologie in Nijmegen in opdracht van de industriebond NKV en de CMB heeft ingesteld. Uit het onderzoek is nu gebleken, dat de bondsleden het conflict meer zagen als een aangelegenheid van de besturen dan als een conflict met de leden van de NVV-bond. gd_ UTRECHT (ANP) - De Neder landse hartpatiëntenvereniging in Breda heeft acties tegen het Eindhovense Binnenziekenhuis afgelast in afwachting van een snelle oplossing van de proble matiek rond de hartchirurgie in het ziekenhuis. Het bestuur van de vereniging zegt dit in een te legram aan oud-minister Veld kamp, die in dit conflict heeft bemiddeld. De vereniging heeft ook in een brief aan het samenwerkingsor gaan van zeven ziekenhuizen in de Eindhovende regio gevraagd alle invloed aan te wenden om een snelle oplossing van de con flictsituatie in het Binnenzieken huis te bevorderen. Bij dit conflict, in de aanvang een zakelijk verschil van inzicht over de plaats van de hartchi rurgie binnen de algemene chi rurgie, zijn het meest betrokken algemeen chirurg dr. Q. A. M. Eijsbouts en hartchirurg dr. P. J. van der Schaar. Keizerin Farah Diba van Iran brengt momenteel een bezoek aan Mos kou. Haar ter ere werd een receptie gegeven, ter gelegenheid waar van (v.l.n.r.) mevrouw Podgorny, mevrouw Gvishiany, mevrouw Nasriddinov, keizerin Farah Diba, mevrouw Gromiko en mevrouw Mazurov gezamenlijk even poseerden. WASHINGTON RTR - De Ame rikaanse bombardementen op Noord-Vietnam hebben er wei nig toe bijgedragen belangrijke concessies van Hanoi los te krij gen. Tot deze conclusie is een studiecommissie van de Ameri kaanse senaat gekomen. De bombardementen hebben het de Noordvietnamezen militair gezien wel moeilijker gemaakt, doch ze hebben Hanoi er niet van weerhouden de communisti sche strijdkrachten in het zui den voldoende te bevoorraden. President Nixons adviseur Kissin ger heeft opnieuw zijn vertrek uit Parijs naar Washington uit gesteld. President Thieu van Zuid-Vietnam j heeft vanmorgen verklaard dat hij, als er een gewaarborgde vrede is, bereid is af te treden zodat het Zuidvietnamese volk een nieuwe leider kan kiezen. Men moet echter niet denken dat ik gemakkelijk zou aftre den. Mijn persoon en mijn posi tie zijn van geen enkel belang. Maar mijn plicht staat mij niet toe te vertrekken als de vrede niet is gewaarborgd. Kunsthandel Liernur, Zeestraat 63 Den Haag, exposeert van 21 ok tober tot 10 november lino's en schilderijen onder de titel Een jungle-jaar van Greetje Grijp- Voorzitters bonden uit onderhandelings- delegatie UTRECHT (ANP) De voorzit ters van de industriebonden van NVV, NKV en CNV, de heren A. Groenevelt, P. Brussel en C. j van Dijk treden uit de onder- j handelingsdelegatie voor de me- j taaie a o. (Van onze correspondenten) LONDEN Na het socialistische congres dat vori ge week eindigde met een overwinning voor La- bour-leider Wilson, is het de beurt aan de Britse conservatieven om te congresseren in de Engelse badstad Blackpool. Een congres dat dit jaar in het teken van mogelijke botsingen tussen de re gering Heath en haar aanhangers en de uiterst rechtse vleugel, waarvan afgevaardigde Enoch Powell de voornaamste zegsman is. De heer Brussel heeft verklaard, dat dit besluit niets te maken Gisteren werden op het conservatieve congres door Robert Carr, minister van binnenlandse zaken en justitie, strenge maatregelen beloofd om de toe nemende misdadigheid te onderdrukken. Hij is tevens van plan openlijke pornografie te bestrij den. Om te vermijden, dat de mensen nog langer geërgerd zouden worden door de uitstalling van pornografische lectuur en brutale foto's aan de ingangen van bioscopen en stripteaseclubs, zou volgens de regering Heath alles onder de toon bank moeten verdwijnen. William Whitelaw, minister van Noord-Ierland, heeft met de moeilijkheden die zijn ontstaan bij de onderhande lingen over de vorige cao, moei lijkheden die hebben geleid tot een conflict tussen de bonden waarbij de voorzitters van de confessionele bonden enerzijds en de NVV-bond anderzijds fel le- en vaak persoonlijke- aan vallen op elkaar hebben gelan ceerd. De samenwerking is in middels hersteld. hield een langdurige en herhaaldelijk onderbro ken uiteenzetting over de situatie in Ulster. De beloofde volksraadpleging inzake de grens tussen Noord- en Zuid-Ierland werd uitgesteld tot vol gend jaar. Minister Whitelaw wees er op. dat dit referendum nog eerst goed gekeurd moet worden door het Britse parlement. BONN De kandidaat-bondskanselier van de Westduitse christendemocratische unie, dr. Bar- zel, heeft gisteren zijn aanhangers naar de ver kiezingscampagne gestuurd met de boodschap, dat de C.D.U. een centrumpartij was, die een po litiek nastreefd, van vrede, sociale gerechtigheid, stabi'iteit, vooruitgang en gezond verstand. Het herste' van de economische stabiliteit zou het be- Ifrgrii'sste doel van een CDU-regering zijn. Het v?r!:iezingsprogramma, een gezamenlijk pro duct v-n de CDU en haar Beierse zusterpartij, kan rruv.e'iiks een inspirerend document ge roeid worden, maar de gedelegeerden geloven dat de aanval op het economisch beleid van de regering-Brandt heel goed een doorslaggevende factor bij de kiezers kan zijn.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9