Optimale benutting van de ruimte naar moderne inzichten Prinses Margriet opende nieuw gezondheidscentrum ZORG VOOR HET MILIEU „Flessenvreter" 'n succes als huisvrouw wil sjouwen Schetsplan voor Schouwburg Verschil van mening over wijzigingen in taken van pastores Uw Mening PONDERDAG 12 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT LEIDEN De „flessenvreters" zijn in opmars. De ijzeren laadkisten, waarin het winkelend publiek zijn lege statiegeldloze glaswerk kan deponeren, staan niet langer aliéén maar bij Albert Heljns super markten. Ook de Spar-winkeliersorganisatie draagt haar steentje bij aan de zorg voor het milieu en zonder twijfel zullen andere volgen. Bij wijze van proef heeft Albert Heijn enkele weken geleden op twee plaatsen in Leiden een „flessenvreter" geïntroduceerd. Het ex periment is belangwekkend genoeg om een moment aandacht te be steden aan de eerste resultaten. iHet experiment met de flessen is zo belangrijk omdat het een eerste georganiseerde stap kan betekenen op de weg naar „recycling" of het opnieuw in het produktieproces opnemen van afvalstoffen. Een van de conclusies van het inmiddels vermaarde Rapport van de Club van Rome is, dat we zuinig moeten omspringen met onze grondstoffen, wanneer we de aarde bewoonbaar willen houden. |Nu is glas, gemaakt van niet bijzonder schaarse grondstoffen als zand, kalk en natron, een van de minst kostbare stoffen. Een stof, waar we dagelijks mee te maken hebben. Maar het is wel een van de meest hardnekkige stoffen: het vergaat niet of nauwelijks. De enige manier om glasafval kwijt te raken is, het om te smelten en opnieuw in het productieproces op te nemen. Dat heeft pas zin, wanneer het gebruikte glas op grote schaal bij de fabrieken terug komt. Alleen dan ook behoeven de natuurlijke voorraden minder sterk te worden aangesproken. inige weken geleden informeerde Albert Heijn N.V. bij de gemeente Leiden of ze een proef mocht gaan nemen met het inzamelen van gebruikt glaswerk. De heer Ezendam van de gemeentelijke reinigingsdienst vertelt: „We hebben onmiddellijk gezegd: jneemt U die proef alvast maar, wij zullen de „flessenvreters" gratis legen. Het liep eerst niet zo hard maar nu gaat het heel aardig. We storten de laadkisten om in con tainers die op het terrein van de reiniging geplaatst zijn. Er staat nu vijf tot zes ton glas, die vandag - donderdag - worden opgehaald door een firma uit Rotterdam. Die eerste lading is niet alleen uit Leiden afkomstig. De gemeente Voorschoten, bijvoorbeeld, heeft geen plaats om haar glas op te slaan. Ze brengt het naar Leiden. Als de aanvoer voldoende is, kan de auto van de glasfabriek een bepaalde route gaan rijden. Maar wil dat goed gaan, dan moeten er toch minstens op tien of twaalf plaatsen in de stad van die laadkis ten komen. Het welslagen van de proef is sterk afhankelijk van de huisvrouw. Nu gaat het nog goed maar hoe zal het worden als zij zegt: „Ik kom met een zware boodschappentas uit de winkel, moet ik nu ook sjou wen als ik naar de winkel toe ga?" En bovendien: het glas moet zo schoon mogelijk zijn. Zonodig omgespoeld en van alle delen van de sluiting ontdaan. Eèn keer hebben we de hele inhoud van de fles senvreters moeten weggooien omdat er teveel plastic en andere ver ontreiniging in zat". Terugziend op de eerste, niet onbevredigende weken, stelt de heer Ezendam vast: „Op het Bevrijdingsplein loopt het beter en is het glas schoner dan op de Kocilaan. Als de huisvrouw nu maar de moeite neemt om wat meer te sjouwen dan kan het een succes wor den. Maar dan moeten er toch op veel meer plaatsen in de stad van die flessenvreters komen". De flessenvreter" op het Bevrijdingsplein is in enkele weken een goed-beklante instelling geworden LEIDEN Een aantal personen, verenigd in de Schouwburgcom missie, heeft een samenspel van ideeën bij elkaar gezet, wat ge resulteerd heeft in een voorlopig schetsplan voor een verbouwde en vernieuwde Leidse Schouw burg, de gemeentelijke muzen tempel die tot ieders verdriet al enkele jaren gesloten is. Op 26 oktober a.s. komen de raads commissies van Financiën, Cul tuur en Openbare Werken in een openbare vergadering geza menlijk bijeen om het schets plan te bespreken. Ook de Schouwburgcommissie en de ar chitect van het schouwburgplan, de heer Onno Greiner, zullen daarbij aanwezig zijn. pe gemeenteraad krijgt dan later te beslissen over het beschik baar stellen van een verhoogd krediet en over het geven van de opdracht aan de architect, het voorlopig schetsplan om te zetten in een definitief ontwerp. In 1970 werd het totaal globaal bedrag geraamd op 6.300.000 gulden. De kosten zijn thans op gelopen tot 7.604.000 gulden (hoofdzakelijk veroorzaakt door prijsstijgingen en verhoogde BTW. maar ook de integratie met het Cultureel Centrum van K O speelt hierbij, zij het een geringe, "rol). De raad zal dus 1,3 miljoen extra bij moeten pas sen De werkzaamheden zullen j gemiddeld twee en een half jaar I m beslag nemen. Schouwburgdi- I recteur Hans van Dam heeft lang genoeg gewacht om deze bouwperiode niet al te zeer te I betreuren. „Wat er nu op papier I staat is bijzonder aantrekkelijk, ook al kan er nog van-alles aan worden veranderd". Met uitzon de Ceciliastraat geschieden. Verder dient vermelding een foyer, een invalidentoilet en het noodtrappenhuis, dat voor alle verdiepingen dienst kan doen. Een grote verbetering ook, al dus de heer Van Dam, wordt de brandvrije afscherming tussen zaal en toneelgedeelte. dering van het zaalgedeelte, dat grotendeels ongewijzigd blijft, zullen er in de kelder, op de be gane grond en op de beide ver diepingen tal van voorzieningen aangebracht worden. Zo krijgt de kelderruimte, die onder een deel van het complex ligt, een zeer royale toiletaccommodatie, De oude orkestbak wordt in glo rie hersteld en daarachter komt een hef-podium met lift, die op kelder-, zaal- en toneelniveau kan komen, zodat buiten „man- teau" (de omlijsting van het toneel) kan worden gewerkt en er zelfs „en ronde"-mogelijkhe- den zijn. Het aantal kleedka mers kan woïden vergroot. Eventueel is er ook plaats voor Qp de eerste verdieping ie baignoires in de zaal (die nau welijks of niet verantdert) zullen worden opgeknapt en van het huidige hardboard ontdaan. Het totaal aantal plaatsen kan iets teruglopen, maar belangrijker is dat er veel meer plaatsen ko men met een goed zicht op het toneel. een artiesten-foyer, die evenwel ook op de begane grond inge richt kan worden: dit zal afhan gen van de gehorigheid. Op de begane grond het be langrijkste onderdeel van het geheel wordt een bepaald ge deelte zowel door de schouw burg als door K&O gebruikt. Dit is o.a. het geval met de horeca- uitgiften-„toren", waarmee de etages bediend kunnen worden. Het entree wordt zo open moge lijk gehuoden voor kassa en in formatie, met glazen deuren daarachter. De jassen in de gangen verdwijnen. Rechts in "V6"' het gebouw, waar de oude con- Aan de gevel lullen de stenen uiërsgewoning was. komt een trappetjes buiten blijven ge- garderobe <Ï50 personen) en handhaald. De al dan niet mo. garderobe voor ca. 175 personen, een toiletruimte een een grote foyer, die één open ruimte gaat vormen met de be staande gang links. Hier komt tevens het directiekantoor. Twee nooduitgangmogelijkheden zijn geprojecteerd, waarvan één ook voor bezoekers van het Cul tureel Centrum. Op de tweede verdieping, tenslotte, is een rui me foyer gepland, voorts een garderobe voor ong. 150 men sen, toiletten, en een open ruim te met daarlangs een balkon vanwaar men op het glazen dak van de foyer beneden kan kij- LEIDEN Een groot aantal kinderen heeft gistermiddag de grootste pret beleefd aan de opvoering van de kindermusical „Wie leest er mee?", die in het LAK.theater werd opgevoerd door de kindergroep Maskarette onder leiding van mevr. W. Stam. Het feest werd georganiseerd door de jeugdbibliotheek Reuvens (plantage) als sluitstuk van de gehouden voorleeswedstrijden. NOORDWIJK Op de eerste vergadering van „Interkruis Noordwijk" door fusie voort gekomen uit Groene en Wit Gele Kruis is de heer A. Dekker benoemd tot erelid. A. Dekker erelid van Interkruis ZOETERWOUDE Er was gis teravond een ongekend grote belangstelling voor de maande- de vorige bijeenkomst was hier over uitvoerige informatie ver strekt. Iljkse bijeenkomst van de paro- Bij de uitgebreide discussie kwa- Hij heeft 20 jaar het Groene Kruis gediend als secretaris-penning meester. wcarvoor hij door Het eers.e bcruur van Inter'tru s Groene Kruis-voorzitter dr. H. werd als volgt samengesteld: Kruvt waarderend werd toege- voorzitter S. W. Neefjes, secr. sproken. J. Rcinders en penningmeester D. Hazenoot. De overige be stuursleden zijn de dames I. Maris-Siddré, T. de Ottcr-Hoge- doorn, zr. E. van der Poel en de heren L. Alkemade, F. van der List, J. Vink en C. de Vries. Het nieuwe bestuur werd gelnstal-1 loerd deer dr. Coudriaan. die de j hom uitsprei:, dat bestuur en wjj':ver-!cr undigen in nauwe sarr.env. erlang met elkaar j vruch'.drcrerd mogen werken. chieraad. Oorzaak hiervan dat een bespreking van de werkzaamheden van de pastores op de agenda stond. Als inlei ding hierop kwamen in dc jong ste parochiële mededelingen 'n aantal overwegingen van moge lijkheden voor die kennelijk nogal cru waren overgekomen. Dat leidde tot geschrokken reakties die sommigen op pa pier aan de parochieraad had den doen toekomen. Jij de besprekingen bleken de meningen over eventuele wijzi gingen in de werkzaamheden van de pastores nogal uiteen te lopen. Bij zaken als huisbezoek, assistentie van bijv. lectoren bij het uitreiken van de communie door aanbieding van de schaal, meer uniformiteit in de tijden van toediening van het H. Doop sel. op toerbeurt vrij weekeinde de pastores enz. waren de Er i punten aan de orde als de bevoegdheid van de PR., het nieuwe decreet van de paus in zake acolieten en lectoren (over lectrices wordt niet gesproken) en het dreigende priestertekort. Eén van de toehoorders vroeg: „Wat doet de Parochieraad hieraan"? Deken Lamot merkte op dat steeds meer taken over genomen moeten worden door leken. Het is daarom zaak zo veel mogelijk mensen bij het parochiegebeuren te betrekken. •Helaas krijgt men maar zelden mensen die men voor een be paald doel nodig heeft door spontaan aanbod. Zij moeten speciaal gevraagd worden. Dik wijle krijgt m-"n dan weigerin gen en komt men weer terecht bij hen die al meerdere taken in het parochieleven behartigen. Zo wordt de groep van aktievc mensen nauwelijks groter. reakties van de niet-leden algemeen minder positief dan die van de leden van de P R- Voorzitter Kortman dacht dat du te wijten was aan het feit dat de werkzaamheden van de pastores veelal onbekend zijn bij de meeste parochianen. In i schrijven van de De kenale Raad waarin gevraagd werd kandidaten te melden voor vertegenwoordiging in De Dio cesane Pastorale Raad. Dit we gens het aftreden van drs. P. v.d. Geest en de heer A. Win- kelmclen als plaatsvervangend lid. een ontvangstruimte voor VIP's, zeer belangrijke personen, die er bij toneelvoorstellingen altijd wel zijn. Het mooie, nieuwe to neelhuis achter het podium krijgt volop ruimte in breedte en hoogte. De decoraanvoer wordt ook verbeterd en gaat via WASSENAAR Nadat eerder op de morgen in tegenwoordigheid vr.n vele genodigden een r.antal tocr.oi-nk'-n wev—gehoi/Un. o~c:ide Prinses Margriet kort na half 12 het nieuwe Gczond- heidsccr :-"n n dc cr"ul~u"; Het Waasenaarse Kruiswerk, door een doek weg te trekken waarachter het verlichte embleem van het kruiswerk verborgen was. Mevr. Zwetsloot speldt de pauselijke onderscheiding bij haar man op Pro Ecclesia voor Sassenheimer P. Zwetsloot SASSENHEIM. De heer P. Zwetsloot heeft gisteren de pau selijke onderscheiding Pro Ec clesia en Pontifice gekregen. Dat gebeurde in 't Bruine Paard, Waar de heer Zwetsloot tijdens een feestelijke bijeenkomst van hei plaatselijke Wit-Gele Kruis werd gehuldigd. De heer Zwet sloot is een van de oprichters geweest van de plaatselijke kruisvereniging, hij maakte bo vendien 40 jaar deel uit van het bestuur. Voorzitter Dirven rekende gister avond tijdens de huldiging voor dat de heer Zwetsloot zich gedu rende die veertig jaar 2900 uur oftewel 360 dagen geheel belan geloos voor de vereniging heeft ingezett. Het Wit-Gele Kruis in Sassenheim telt momenteel 1300 leden. Voorzitter Dirven bood de jubilaris een grote doos rook gerei aan. De echtgenote van de heer Zwetsloot kreeg een plant. Zij mocht van kapelaan Kuy- pers de pauselijke onderschei ding bij haar man opspelden. numentale brandtrap aan de Oude Vestzijde verdwijnt, ge zien de te bouwen noodvoorzie ningen op de tweede etage. Wel wordt overwogen, een paar klei ne balkons aan de voorziide te bouwen. Als de werkzaamheden voltooid zulles zijn en de oude schouwburg in nieuwe luister herrezen is, zal binnen de mu ren een veel uitgebreider reper toire gepresenteerd kunnen wor den. „Alles kan er dan komen", aldus Hans van Dam, „behalve de werken van de Nederlandse Operastichting. Cos nieuwe cul tuurcentrum krijgt bege renswaardige uitgaansmogeüjl;- heden". Directeur Van Dam De prinses, die vergezeld werd door de Commissaris der Konin gin, M. Vrolijk en de burge meester van Wassenaar mr. IC. Staab en hun echtgenoten werd, nadat zij een korte rondrit door de nieuwe wijk Zijlwatering ge maakt had, bij het kruisgebouw begroet door dokter H. S. Boo- gaart, de voorzitter van het i Wassenaa-se Kruiswerk. Nadat de prinses het embleem onthuld had lieten vele honderden kinde- ren. die op het terras van het gebouw waren samengestroomd, oranje ballonnetjes op. Vervol- j gens maakte de prinses een j wandeling door het nieuwe ge- I bouw. Eerder op de morgen 1 hield voorzitter dokter H. S. j Boogaart een inleidende be- schouwing over de overwegin- gen, die geleid hebben tot het stichten van dit gezondheidscen- j trum. Een betere dienstverle- ning op het gebied van de z.g. extra-murale zorg, aldus dokter Boogaart, eist een intensieve sa- menwerking tussen alle werkers j op dit gebied. Vandaar, dat in het nieuwe gebouw niet alleen het eigenlijke kruiswerk is ge- j huisvest, maar ook ruimte be- schikbaar is gekomen voor an- j dere instanties, die zich bezig- 1 houden met de lichamelijke, de geestelijke en sociale zorg. mieters theater, waarin je echt uit bent door zijn apart" s'eer. Dit wordt een uitzonderlijk iets, zoals ie hei nergens anders ter 1 wereld zult vinden. Een fikse oppepper ook voor het frnselle- i ven van Leiden en wellicht ver- 1 re omgeving". centrum, waaraan de gemeente een bijdrage heeft kurnen leve ren door het verlenen van ga ranties voor te sluiten geldlenin gen en door het toekennen van een subsidie in het te verwach ten exploitatietekort. Mr. van Dijk bood het bestuur van de Vereniging Het Wassenaarde Kruiswerk een serie litho's aan van de Wassenaarse kunstenaar Paul Citroen. Mevrouw A. Geertsema-Sclioonen- berg, echtgenote van oud-burge meester Geertsema sprak als voorzitster van een comité, dat 11 jaar geleden, bij het gouden jubileum van het Groene Kruis trum: de meubilering van dc gelden bijeenbracht voor een hal van het gebouw, dependance, die de vereniging Mevrouw L. J. H. Staab-Ma> te stichten wijk Zijlwatering. Die plannen zijn niet doorgegaan omdat in tussen de besturen van de beide Dlaatselijke kruisverenigingen besprekingen begonnen over sa menwerking, die tenslotte leidde tot een volledige samensmelting in de vereniging Het Wasse naarse Kruiswerk. Het bijeenge brachte geld werd zuinig op een bank bewaard en is dan nu be steed aan een geschenk voor het nieuwe gezondheidscen- echtgenote van de huidige bur gemeester van Wassenaar sprak vervolgens als voorzitster van een ander comité, dat ter gele genheid van de stichting van het gezondheidscentrum werd gevormd. De door dat comité bijeengebrachte gelden zullen worden besteed aan de inrich ting van de tuin rond het ge bouw. Mevrouw Staab onthulde een fraaie tekening, waarop de plannen voor de tuinaanleg stonden aangegeven. Boskoop In zijn werkkamer heeft burgemeester G. W. baron Van Dedem gistermorgen aan de heer C. Hogendoorn de onder scheiding uitgereikt voor 12>/2- jarige trouwe dienst als actief medewerker van de afdeling Bos koop van de Bescherming Bevol king. Op de foto: burgemeester Van Dedem speldt bij de heer j Wethouder mr. G. C. van Dijk Hogendoorn de onderscheidingj sprak namens het gemeentebe- behorende bij de oorkonde op de stuur gelukwensen uit bij het tot revers. 1 stand komen van dit nieuwe ALPHEN-KOUDEKERK-LEIDERDORP Veertien dagen geleden werd Denny van Leeuwen geboren, j Haar familie telde op slag vijf geslachten. Gisteravond kwam men in het huis van de jongst geborene (Hondsdijk 21 in Koudekerk) bijeen om dit te vieren. Op de foto van links naar rechts: dc heer J. Broer (89), naast hem zijn dochter mevr. Ederveen-Broer (62), daarnaast haar dochter mevr. Uithol-1 Ederveen, daarnaast weer haar dochter mevr. Van Leeuwen.Uithol (21) en tenslotte de jongste telg op; de schoot van het oudste familielid. Streekenergie- bedrijf Met genoegen heb ik gezien dat u behalve een verslag ook een re dactioneel commentaar hebt ge wijd aan de twee gezamenlij ke commissievergadering over het Streekcnergicbedrijf. Zowel uit de opschriften van het ver slag en het commentaar alsmédc uit de inhoud blijkt dut de be tekenis van de vele wijzigingen waarmede de commissies ac- coord zijn gegaan aan u vol ledig is ontgaan, Wnnneer Ik mij beperk tot het probleem van de verhouding van Leiden andere gemeenten, dan zijn de gevolgen van de door mij voorgestelde wijzigingen dat dc positie van de andere gemeen ten sterk verbeterd is: 1. In plaats van bij de Leidse voorzitter en het dagelijks be stuur komt nu het zwaartepunt van de bevoegdheden bij de al gemene raad (waarin alle ge meenten vertegenwoordigd zijn) en het dagelijks bestuur (Leiden in de minderheid) 2. De gemeenteraden van alle ge meenten moeten nu recht streeks. tijdig en regelmatig op de hoogte worden gehouden van met nume de financiële ontwik kelingen; 3. Wijziging, uittreding en ophef fing van de regeling van het streekenergiebedrijf zijn gemak kelijker gemaakt; 4. F.en vergadering van de (Leid se) gemeenteraad kan volgens de Gemeentewet bijeengeroepen worden wanneer eenvijfde van de leden dit vraagt. Voor de al gemene raad van hel streek energiebedrijf is nu precies de zelfde regeling voorgesteld. Daarnaast bestaat het normale geval dat de voorzitter of het dagelijks bestuur tot bijeenroe ping overgaan. Ten overvloede wil ik er nog op wijzen dat vele wijzigingen een grotere democratische controle beogen te waarborgen. Een eng chauvinistisch standpunt kan men de leden van de desbetref fende Leidse raadscommissies mijns inziens tot nu toe onmoge lijk aanwrijven. Mr. H. E. A. Driessen, pl.verv lid Comm v.d. Fin. (KVP).

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5