PAK RAAD STUURT LEIDSE TEGENVOORSTEL ..Stevenshof' moet anders HET MIEREN NESTHOFJE Geen wijkgebouw toch hulpdienst: in Meerburgwijk Kippebrug drie weken afgesloten „Be jaarden hun zelfstandigheid laten behouden [DONDERDAG 12 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT Dorpspomp Voorschoten weggehaald ^VOORSCHOTEN Voorschoten I mist thans op de Voorstraat de eerste openbare watervoorzie ning. De oude dorpspomp voor het Ambachtshuis is gisteren weggehaald om te worden ge restaureerd. De aankoop van een nieuwe histo rische pomp bij een van de mu sea is mislukt en thans wordt de pomp voor een bedrag van rond 13.000,- gerestaureerd en daarna één meter terug voor het Ambachtshuis herplaatst. De restauratie zal enige maanden vergen. De Kippenbrug. Wegens werk zaamheden drie weken gesloten. De Apothekersdijk wordt voor die tijd gereduceerd tot kort-par- keerplaats. LEIDEN De werkzaamheden aan de wallekant en de riole- ring langs de Stille Rijn zijn I momenteel zover gevorderd dat het noodzakelijk is, de Kippe brug voor ongeveer 3 weken uit Milieu-tuin I in Ter Aar 1 TER £AR De in aanbouw zijn de ..k. basisschool in Ter Aar krij^: een zgn. milieu-tuin. Leerkrachten en leden van het ou dercomité van de school die dat al van plan waren zijn er hele maal enthousiast voor geworden na een lezing van de bekende tuinman Louis le Roy, die zij deze week hebben bijgewoond in Lisse. Het is de bedoeling dat j men ongeremd van alles laat I groeien in de tuin. Louis le Roy verzekerde de Ter Aarders dat met durf en visie zo'n experi ment zeker zal kunnen slagen. de circulatie te nemen. Aan de noordzijde van deze brug moet n.l. het wegdek worden openge broken voor de bouw van een rioolschacht en het leggen van rioolaansluitingen tussen Stille Rijn en Apothekersdijk Dat heeft natuurlijk gevolgen vbor de verkeersafwikkeling ter plaatse. Gedurende de afsluiting van de Kippebrug blijft de Apo thekersdijk uitsluitend toeganke lijk voor kortparkerende perso nenauto's, fietsen en bromfiet sen. Kortparkeerders kunnen de Apothekersdijk dan weer verla ten via de Prinsessekade. Voor het overige verkeer wordt de Apothekersdijk afgesloten. Op de Stille Rijn worden bovendien in de periode, van half oktober tot begin november alle kabels en leidingen op hun definitieve plaats gebracht. Mochten zich voor de bewoners of de bedrij ven tijdens de uitvoering van deze werkzaamheden bijzondere problemen voordoen, dan kun nen zij deze bespreken in de di- rektiekeet van ,De Kuip" in geldzorgen NOORDWIJK De stichting ge meenschapshuis „De Kuip" zit in f inanciële zorgen. De bouw van het dorpshuis heeft meer gekost dan was geraamd, zodat het bestuur geen 300.000, maar 400.000,- heeft moeten lenen. De exploitatie is niet sluitend te krijgen, en het resultaat is, dat de stichting met ernstige liquidi teitsproblemen kampt. Daarom heeft het stichtingsbestuur een beroep gedaan op het gemeente bestuur, dat zich garant had ge steld voor de rente en aflossing van de lening ad 300.000,-, om deze rente en aflossing voor haar rekening te namen. Dit komt de gemeente op een ex tra-uitgave van ƒ29.900.- te staan. B. en W. geven er de voorkeur aan dit bedrag in de vorm van subsidie aan de stich ting te verstrekken. LEIDEN De PAK-fracties in de Leidse gemeen teraad is van mening dat over de preciese diffe rentiatie van de woningbouw in de Stevenshofjes- polder pas een uitspraak gedaan kan worden wanneer tegen de achtergrond van de woning markt in gewestelijk verband de woningbe hoefte in Leiden op midden-lange termijn is on derzocht; wanneer het effect van de woningbouw in de Merenwijk, met name het doorstromingsef fect, bekend is; en wanneer bekend is of op wel ke wijze de gewenste wijkvoorzieningen in de Stevenshofjespolder tesamen met de Voorschoten- se wijk Noordhofland gerealiseerd zou kunnen worden. Die mening hebben de fracties neergelegd in een tegennota, die een antwoord is op het rapport "De gewenste differentiatie van de in Leiden te bouwen woningen". Het PAK deelt de conclusie van dit NEI-rapport beslist niet. Het enige punt uit de NEI-conclusie wat het wel onderschrijft is. dat er bij verdere bouw naar gestreefd moet worden, in de nieuwbouwplannen 80% eengezins woningen op te nemen. Nadat in de tegennota een aantal uitgangspunten van het NEI-rapport als aanvechtbaar aan de kaak zijn gesteld, wordt een alternatief raadsbe sluit aan de hand gedaan. Waar 't betreft de bouw in de Stevenshofjespolder de laatste uitbrei dingsmogelijkheid van enige omvang in Leiden zijn de belangrijkste punten hieruit de opvat ting dat de Stevenshof, gezien de inmiddels sterk gestegen bouwkosten, geen doorstromingseffect van betekenis zal hebben; de bebouwing zal erop afgestemd moeten zijn dat ze rechtstreeks voor de woningzoekende toegankelijk is. Dat is alleen te bereiken, wanneer voornamelijk gesubsidieer de woningen worden gebouwd. Te verwachten is namelijk, aldus dat ook in de toekomst alleen be woners van dit soort woningen voor individuele huursubsidie in aanmerking zullen komen, via welke subsidie-techniek ook mensen met lage- en middelhoge inkomens de nieuwbouw kunnen be wonen. In elk bouwplan moet een ruim kwantum (10%) wooneenheden worden opgenomen voor bijzon dere categorieën. Het alternatieve raadsbesluit van het PAK dringt erop aan, de exploitatie van de Stevenshof zoveel mogelijk sluitend te maken door: 1) Het bouwen van kantoorflats bij het haltestation van de NS, 2) het bouwen van flats voor bijzon dere categorieën, eveneens in de onmiddellijke omgeving van het spoor; 3) Gezamenlijk met Voorschoten treffen van wijkvoorzieningen aan i de spoorlijnzijde van beide wijken en 4) Het op zo goedkoop mogelijke wijze bouwrijp maken van de wijk, o.m. door bet zoveel mogelijk intact la- I ten van de bestaande structuur (bijv. sloten). j LEIDEN De Nationale Senegalese Dansgroep heeft gisteravond in Leiden staande ovaties geoogst. Dat blijk van waardering niet overdreven. De groep, bestaande uit mooigebouwde mens heeft een proeve gegeven van de oude Afrikaanse cultuur, die vol is van temperament en spontaan plezier. Het was een wervelende, kleurrijke show, die hier en daar wel wat geïmproviseerd aan deed maar die wel degelijk gedrild was. De dansers en danseres sen hadden er niet de minste moeite mee om geholpen door virtuoos drumwerk de toeschouwers in hun ban te houden tot dat het laatste tromgeroffel was verstomd. LEIDEN „Begijntjes en kwezelkens dansen niet", zegt een oud liedje. En dat ligt voor de hand. Want Kwezeltjes plachten hun ge brek aan „contactuele eigenschappen" te verdoezelen met een levendige afkeer van wereldse geneugten terwijl begijntjes liet te druk hadden met het beoefenen van de evangelische raden, met handenarbeid, met liefdadigheid en gebed. Daarbij kwam dat de be gijntjes zich verplichtten tot een kuis leven voor de duur van hun verblijf in het convent en tot gehoorzaamheid aan de overste (of groot-meesteres) en de statuten. Het begijnendom is al heel oud: het stamt uit de tiende eeuw, toen het kuisheidsideaal hoog stond aangeschreven. Het viel ten prooi aan misverstanden, dwalingen en ketterij maar werd ook aange wakkerd door de bloei van het kloosterleven. In de twaalfde eeuw kregen de begijnen in de Nederlanden leiding van de Premonstra- tensers en later van de Cisterciensers. Vele vrome vrouwen, (vaak van goeden huize, maar ook mannen, meestal uit de arbeiders stand) gingen toen in de zich sterk vermenigvuldigende cistercien- ser-abdijen leven. Zij, die om welke reden ook, niet in een bestaande orde willen of konden intreden, werden bijeengebracht in aparte huizen. Paus Honorius III gaf daartoe zijn toestemming en vanaf dat moment ontstonden er in het Rijnland, de zuidelijke Nederlan den en een deel van Frankrijk tal van die religeuze gemeenschap pen. In de Nederlanden werden zelfs hele straten tot Begijnhoven omgevormd: in Breda in de dertiende eeuw, in Amsterdam in 1346. Ook Leiden heeft zijn begijnhof gehad, dat van de St. Pancrasbegij- nen, aan de huidige Hooglandse Kerkgracht (38). In de zeventiende eeuw was er nog korte opleving van het begijnenleven maar wat het Leidse begijnhof betreft: dat was toen al verlaten of zelfs ver vallen. Op de resten ervan werd in de achttiende eeuw een hofje gesticht in de zin van alle dertig hofjes, die we in deze serie al opgesomd hebben. Wie ook de stichter was: God hebbe zijn vrome ziel, al is ook zijn stichting nu sterk vervallen. De naam van het hofje. Mierennesthofje, doet wel denken aan het Mie rennest in Marendorp, de resten van het klooster Nazareth, waarop Maarten Ruyckhaver Meerman en zijn vrouw Helena Verburg in 1680 de Meermanshof vestigden. Maar het heeft er niets mee te ma ken, anders dan misschien het feit dat het vervallen begijnhof je tijdelijk bewoond is geweest door een nijvere, levendige en mis schien lawaaierige en onoverzichtelijke gemeenschap als die, welke zich in het vroegere klooster Nazareth gevestigd had. De Leidse Hofjes (31) Zoeklicht op: LEIDEN Ondanks het gebrek aan accommodatie in Meerburg is het het Dienstencentrum Lei den een half jaar geleden gelukt een hulpdienst in de wijk van de grond te krijgen. Hieraan vooraf ging een enquête, waarin zowel hulpvragers als hulpbie ders hun wensen konden ken baar maken. Gelukkig was het aantal hulpbie ders groter dan het aantal hulp vragers. Dat is vaak een pro bleem vooral in de vergrijzende wijken", zegt mevrouw Nieu- wenhuizen, assistent-projectleid ster van het Dienstencentrum. ..Wanneer je zo'n enquête be gint moet je wel al enigszins op de hoogte zijn van de wensen die er in de wijk zijn. Stel je voor dat het aantal hulpvragers, het aantal hulpbieders zou over treffen, dan kan de hulpdienst nooit optimaal draaien". De Meerburgbewoners voelden er wel iets voor om de 65-plussers in hun wijk te helpen. Op de eerste bijeenkomst meldden zich meer dan honderd hulpbie ders. Voor het grootste deel vrouwen. „Het zijn vooral de vrouwen waar onze hulpdienst op steunt. Zij zijn het makke lijkst te bereiken en het groot ste deel van de dag beschik baar". Met een hulpdienst, zoals in Meer burg is opgezet, hoopt het Dien stencentrum zoveel mogelijk de zelfstandigheid van de oudere mens in stand te houden. „Het is vaak iets waar een jonger ie mand zijn hand niet voor om draait, maar waar 65-plussers niet meer toe in staat zijn". De dienst staat onder leiding van mevrouw Nieuwenhuizen, die weer gesteund wordt door zes contactpersonen (dit zijn bewo- 2 vrijwilligers c i het tuintje 65-plusser aan de Maasstraat ners uit de wijk, waar elke 65- plusser terecht kan als hij hulp nodig heeft). Het gaat het Dienstencentrum echter niet uitsluitend om de lichte karweitjes, die de vrijwil ligers verrichten, maar meer om het contact, dat vooral oude re mensen vaak missen. „In Meerburg is dat laatste heel sterk. Dat komt door de samen stelling van de wijk. Vaak wo nen er oude Leidenaars, die uit de gesaneerde wijken komen. Juist voor hen is het moeilijk zich aan de nieuwe omgeving aan te passen". De contactmoeilijkheden zouden kunnen worden opgelost wan neer Meerburg zijn eigen wijk gebouw had. De wijkvereniging heeft al een ruimte aan het Dienstencentrum toegezegd. „We zouden dan meer kunnen organiseren en ook de hulpver lening wat beter kunnen coördi neren". Nu is er in de wijk wel een bejaardensociëteit, waar alle Meerburgers boven de 65 jaar naar toe kunnen gaan. Deze sociëteit gaat echter uit van de hervormde gemeente. „De bejaarden zijn niet zo gauw geneigd daar naar toe te gaan als ze niet hervormd zijn". Een andere oplossing zou zijn een kantine af te huren. Mevrouw Nieuwenhuizen: „Maar zo'n kantine is alleen 's avonds be schikbaar. En ons is gebleken dat vooral met slecht weer de 65-plussers 's avonds liever niet meer uitgaan". Natuurlijk heeft het Dienstencen trum wel overal elders in de stad vaste centra, waar de 65- plussers ui: heel Leiden welkom van de binnenstad. Daar is sinds van de binnensta. Daar is sinds kort een open eettafel, waar be halve de 65-plussers ook hun be geleiders kunnen eten. Het Dienstencentrum heeft deze eet tafel speciaal in de binnenstad om de bejaarden, die gaan win kelen tegemoet te komen". Een geheel nieuwe activiteit van het Dienstencentrum is het zwemmen voor de bejaarden. „We waren dit allang van plan, maar er was nergens een zwembad, dat zelfs maar een uurtje in de week ruimte had. Toen we hoorden van het nieu we overdekte bad in Leiderdorp zijn we er onmiddellijk op afge stapt. Helaas kan het Diensten centrum bij vele van zijn activi teiten geen algemeen vervoer organiseren. Dat kan nadelen hebben voor bejaarden uit be paalde wijken. „Wanneer we iets organiseren in het Mors- kwartier, zullen Meerburgers moeilijk kunr*en komen. Wan neer we gaan zwemmen is er voor de bewoners uit Zuid West weer een vervoersprobleem. Maar ik geloof dat het niet zo erg nadelig is voor de 65-plus sers op eigen gelegenheid te ko men. De mensen vinden hot vuak niet eens fijn om gehaald en ge bracht te worden. Trouwens als het echt nodig is, kan er altijd een vrijwilliger gevonden wor den".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3