SCHAATSBOND STUURT GEMSER DE LAAN UIT „TROFEO BARACCHI" OOK VOOR MERCKX Gerrie Mühren topscorer na vijf perfecte strafschoppen Niek Fleury boos op Hans van Dalsum Dolman en Du Prie willen prof worden in n catch-circus [97] 1 DONDERDAG 12 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT stand -34| zm IZPC DJK i Henk Gemser heeft ervaren dat de schaatsbond geen tolerantie ge bruikt. Zij heeft hem met onmiddellijke ingang ontheven van zijn functie als conditietrainer. DEN HAAG Het bestuur van de Konink lijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond heeft met ingang van heden de conditie trainer van de heren-kernploeg, de heer Henk Gemser, van zijn functie ontheven. De heer Gemser, gymnastiekleraar in Arnhem, trainde in het geheim de Neder landse profschaatsers Schenk, Verkerk, Bols en Verheijen, niettegenstaande het feit dat hij destijds, na door de prof schaatsers voor de training te zijn bena derd, door de KNSB voor de keus was ge steld: óf de kernploeg van de KNSB, of de profs. De heer Gemser heeft toen gekozen voor de KNSB. Het bestuur van de KNSB ziet een duidelijke tegen strijdigheid van belangen tussen de kernploeg van de KNSB en de prof-schaatsers. Vandaar, dat het Gemser voor die keus had gesteld. Het bondsbestuur vindt de houding van de heer Gem ser dermate laakbaar, dat het hem met onmid dellijke ingang van zijn functie in de bond heeft ontheven. „Ik vind het erg jammer", zei Henk Gemser woensdagmiddag enkele uren nadat hij via de ra dio te horen had gekregen dat hij met onmiddel lijke ingang was ontheven van zijn functie als conditietrainer van de herenkernploeg. Hiervan worden ongetwijfeld de amateurrijders de dupe. We zitten nu ongeveer een week voor de afbouw naar een volledige ijstraining. De samenwerking met Leen Pfrommer is probleemloos geweest. Ik zorgde voor het landwerk, hij doet het ijswerk. We hebben alles samen doorgepraat. Al is mijn opvolger nog zo goed, hij kan nooit in zo'n kort tijdsbestek op hetzelfde communicatieniveau ko men." De Arnhemse gymnastiekleraar zegt nim mer de bedoeling te hebben gehad „De KNSB te beledigen." „Verre van dat. De Nederlandse profs hebben mij op een gegeven moment om hulp gevraagd. Zij hadden iemand nodig om de conditie op peil te houden. Als vakman vind ik gewoon dat ik een topsporter die in moeilijkheden is moet helpen. Ik heb tevoren geen overleg gepleegd met de bond en meteen ja gezegd. Maar de hoorn lag er nog niet op of ik belde direct met de KNSB om de zaak te melden. Het antwoord was dat er bin nen een dag zou worden gereageerd. Maar dat werd zes dagen. Toen had ik de profs al enkele trainingen gegeven. Op dat moment dacht ik: Ze reageren blijkbaar niet en het zal dus wel goed zijn. Na zes dagen werd ik voor de keus gesteld: amateurs of profs. Ik heb voor de eerste catego rie gekozen omdat die mij nu eenmaal na aan het hart ligt. Je bent tenslotte al sinds mei met de amateurs bezig en dat schept een band." Toch bleef Gemser de conditie van de profs bij slijpen. „Ja, ik vond dat ik hen toch niet in de steek kon laten. We hebben toen afgesproken in het geheim een week of acht door te gaan. Daar hoefde niemand last van te hebben, dacht ik. Maar voor de KNSB was dit kennelijk een dood zonde. Het vervelende is dat je gewoon te veel met de bond wordt geïdentificeerd. Het gaat mij om het schaatsenrijden in zijn algemeenheid." Gaat Henk Gemser nog door met de conditietrai ningen van de profs? „Daar kan ik op dit mo ment nog geen zinnig woord over zeggen. Nu ik mijn congé gekregen heb is de fut er bij mij even uit. Wel zal ik in ieder geval geen ijstrainer bij de profs worden. Dat is niet te combineren met mijn werk als gymnastiekleraar." Uitgelaten wuivend nemen alleskunnerEddy Merckx (links) en Roger Swerts afscheid van het Italiaan se publiek. De laatste zege van het seizoen was een feit. BRESCIA Alleskunner Eddy Merckx heeft het wielerseizoen in stijl afge sloten: met zijn landgenoot Roger Swerts won de Belg woensdag n Brescia de traditionele tijdrit om de „Trofeo Baracchi". Het duo was superieur aan de overige deelnemers. Felice Gimondi en Davide Boifa- va eindigden als tweede met een achterstand van meer dan twee en en halve minuut. De derde plaats was voor de Zweedse broers Gösta en Tomas Pettersson, die slechts zes tiende seconde langzamer waren dan de Italianen. Merckx en Swerts maakten over de 109 kilometer een tijd van 2 uur 15 minuten 4.6 seconden, wat neerkomt op een gemiddelde snel heid van 48,416 kilometer per uur. (Spa) geen record. Dat bleef naam van Luis Ocana Leif Mortensen (Den). 1 1971. Dit duo draaide een gemiddelde van 48,706 km/u. De Belgen kwamen hieraan niet toe. mede door een voortdurende motregen, die de wegen van Bergamo naar Brescia glad maakte. Het was de derde overwinning van Eddy Merckx in de tijdrit om de trofee. Eerder won hij in 1966 en 1967. Beide keren was Ferdi nand Bracke zijn partner. I VOLENDAM Voor het eerst in zijn carrière voert Gerrie IViühren helemaal alleen de ranglijst van eredivisie scherpschutters aan. Met 7 voltreffers in 9 wedstrijden heeft de Volendamse Ajax-middenvelder alle specifieke spitsspelers achter zich gelaten. Het lijkt een opmerke lijk feit, maar dat is het toch eigenlijk niet. Van de 7 Mühren-treffers kwamen er namelijk 5 tot stand uit straf schoppen. Zondag tegen Telstar benutte hij er 2. ite top daar- ten te, nditie-, n vijf k kan Gerrie Mühren opende de doel- puntenreeks van Ajax in de 20ste minuut en rondde de pro- duktie in de voorlaatste minuut af. Gerrie Mühren is niet kapot van de eerste plaats op de top- scorerslijst. Verre van dat. „Nee, dat doet me helemaal niks. Ik vind het totaal onbe langrijk wie de doelpunten maakt. Het gaat er alleen maar om dat ze gemaakt worden". Maar Gerrie Mühren mag zich dan wel over het algemeen niet of nauwelijks op de borst klop pen over door hem geleverde prestaties. Als iemand beweert dat het geen kunst is om boven aan in een topscorerslijst te komen, als je alle strafschoppen voor een club neemt, komt er echt wel even de nodige repliek. „Ik weet best, dat vijf van die zeven doelpunten uit strafschop pen zijn voortgekomen, maar die moeten er voorlopig toch wel even in, Het is altijd weer even een spannend moment en je moet je toch volop concentre ren. Dat wordt nog weieens ver geten. Een penalty lijkt nog al tijd makkelijker dan het is". Opvol' Het is niet op eigen verzoek ge weest, dat Gerrie Mühren de strafschoppenspecialist van Ajax werd. Hij is wat dat be treft de opvolger van Henk Groot, die vanaf de 11-meterstip net als Gerrie Mühren zelden of nooit faalde. er Gerrie Mühren: strafschoppen maal niet gra Henk Groot „Ik wilde die eigenlijk hele- ng nemen. Toen niet meer bij feomt hoop ik dat 1 het niet gebeurt in een belang- rijke wedstrijd", zegt Gerrie Mühren, die bij Ajax de straf- schoppen neemt. heeft Dick van Dijk het nog een poosje gedaan. Maar op de training liet Michels indertijd de spelers vaak vijf strafschop pen nemen. Wie er dan de meeste in knalde werd aange wezen om de penalty's in de eerstvolgende wedstrijd te ne men. Meestal schoot ik er de meeste in". En dat bleef niet zonder conse quenties. Het duurde niet lang of Rinus Michels bombardeerde Gerrie Mühren (hij heeft een ontstellend zuiver schot en nam in zijn Volendam-periode ook al tijd de strafschoppen al) al snel tot strafschoppenspecialist en Stefan Kovacs heeft terecht geen enkele reden gezien om hem van die taak te ontheffen. Een strafschop miste Gerrie Müh ren tot dusver voor Ajax. Dat was vorig jaar, die dagen nadat in Londen tegen Panathinaikos de eerste Europacup in de wacht was gesleept. Mühren: „Dat was in de kermiswedstrijd tegen Go Ahead, toen Heinz Stuy in de spits speelde. Op een gegeven moment kregen we een penalty te nemen, maar nie mand kon in die wedstrijd de vereiste concentratie opbrengen (Ajax verloor met 1-4) dus ik ook niet". Gok Maar in alle andere gevallen be tekende een strafschop tot dus- doelpunt voor Ajax, Gerrie Mühren zich achter de bal plaatste. Mühren: „Toch blijft het altijd een gok,, je weet dat keepers van de te genpartij naar Studio Sport kij ken als er een strafschop van je in beeld komt. Daar probeer je dan rekening mee te houden. Voor een wedstrijd houd ik me trouwens nooit met eventuele strafschoppen bezig. Pas als ik mijn aanloop neem bepaal ik hoe ik ga schieten. Soms merk ik aan de bewegingen van een keeper op welke hoek hij gokt". Dat maakt het wel gemakkelijker. Maar het blijft een gok, je kunt er niets van zeggen. Tegen Nico de Bree heb ik al vier keer een strafschop genomen. Drie keer toen hij bij NEC in doel stond en een keer toen hij bij Elink- wijk-junioren keepte. Vier keer mikte ik op dezelfde hoek en vier keer was het raak". Zich nerveus maken over een strafschop doet Gerrie Mühren niet. „Toch heb ik, dat klinkt misschien gek, liever dat ze niet vallen. En het ligt er natuurlijk aan op welk moment in een wedstrijd je naar de stip moet. Ik heb al een serie erg belang rijke strafschoppen moeten ne men. In de Europacup-wedstrijd tegen Arsenal, in bekerfinales tegen FC Den Haag en Sparta en nu afgelopen zondag toch ook weer tegen Telstar. Toen de eerste penalty gegeven werd stond het tenslotte nog 0-0. En dan is het toch erg belangrijk of de bal erin gaat of niet. Toen het al 8-2 was, moest ik die tweede strafschop nemen en dan gaat het natuurlijk wat ge makkelijker. Maar toch. ook dan ga je denken: Hoe zou die keeper nu reageren? Want al sta je ook met 20-0 voor, je gaat door de grond als je mist". Toch is Gerrie Mühren ervan overtuigd, dat het moment komt waarop hij doodgewoon eens mist. Voor Henk Groot kwam dat moment destijds ook, in een Europacupwedstrijd tegen Fe- nerbache. Mühren: „Als die misser komt hoop ik dat het niet in een belangrijke wed strijd gebeurt, dat lijkt me geen pretje". BERT BREVOORD LEIDSCHENDAM Niek Fleury is boos. De oud-tenniskam pioen van Nederland vindt dat hij ten on rechte is gepasseerd voor de wedstrijd van de koning Gus- taaf beker tegen En geland. Voor dit team zijn nationaal titelhouder Jan Hor dijk, Rolf Thung en Marian Laudln aan gewezen. Vooral te gen de selectie van laatstgenoemde maakte Fleury be zwaar. „Laudln", zegt hij, „heeft op binnenbanen nog nooit iets gepres teerd. Bovendien heb ik in het afgelopen seizoen in recht streekse duels steeds van hem gewonnen. Maar dat geldt ook voor Thung, die heeft mij dit jaar ook niet eenmaal verslagen." De boosheid van Niek Fleury (27) richt zich echter niet in eerste instantie op beide spelers. De kritiek van de Rijswijker is in het bijzonder ge richt op de speltech- nische commissie, die de spelers voor vertegenwoordigen de ploegen aanwijst. „Ik heb sterk de in druk", vertelt Fleu ry, „dat het in deze commissie niet hele maal juist toegaat. Vooral de plaats van Hans van Dalsum vecht ik aan. Ik ge loof dat ik als natio naal indoorkampioen voor dit team op zijn advies ben gepas seerd. Van Dalsum speelt in mijn ogen een betwistbare rol. Het mag eigenlijk niet voorkomen dat een parkdirecteur en importeur van sport artikelen zo'n grote invloed heeft in een dergelijke commis sie. Het lijkt erop, dat wat Van Dalsum zegt gebeurt." Buiten de volgens Niek Fleury afkeurens waardige combinatie van functies van Van Dalsum binnen de nationale tenniswe reld. gelooft de oud Amsterdammer dat een reeds jarenlange controverse tussen beiden een rol speelt. Twee jaar geleden werd Niek Fleury na een Davis-Cup wed strijd op initiatief van Van Dalsum voor enige tijd ge schorst. In zijn er gernis daarover heeft hij toen verklaard, dat hij 'niet meer zou spelen met het soort rackets dat Van Dal sum importeert. „Toen Van Dalsum Het er rustig van nemen is er voor Niek Fleury niet meer bij. Hij heeft lang genoeg zijn mond gehouden. Daarom zet hij zijn actie tegen Hans van Dalsum in. dat hoorde," vertelt Fleury, „zei hij te gen me, dat die schorsing ongedaan zou zijn gemaakt als ik met zijn rackets was blijven spelen. Vanaf dat moment is er tussen ons een zeer slechte verhou ding ontstaan. Ook na dat voorval zijn er nog verscheidene conflicten geweest. Een week of drie ge leden tijdens de lan- denwedstrijd tegen West Duitsland kwam er een nieuwe uitbarsting. Ik was als reserve aangewe zen. Maar toen Louk Sanders uitviel mocht ineens van Van Dalsum Fred Hemmes spelen en niet ik. Ik heb daar over bij de voorzitter van de Tennisbond, de heer Beek gepro testeerd. Die heeft me toen gezegd, dat de zaak zou worden onderzocht. Maar tot dusver is er nog niets gebeurd." Niek Fleury laakt de houding van Hans van Dalsum. „Hij maakt naar buiten altijd de indruk dat hij nergens zin in heeft. Dat hij bepaal de activiteiten liever niet op zich neemt. Maar ondertussen heeft hij wel alle touwtjes in handen. Hij is parkdirecteur en organiseert elk jaar de nationale kampioenschappen, waarvoor de Mets in feite helemaal niet meer geschikt is. Hij zet de Wimbledon-ex- hebitie op touw en is bovendien importeur van tennisrackets. En aangezien ik de enige ben van de Ne derlandse top die niet met zijn merk speelt, zit hij mij dwars. Ik vind dat zijn positie maar eens aan de kaak moet worden gesteld. Het beroerde is al leen dat de commis sie van Van Dalsum autonoom is binnen de tennisbond. Alleen deze mensen bepalen wie in landenploegen worden opgesteld. Daar heeft iedereen zich bij neer te leg gen. Zelfs het bonds bestuur kan er niets aan doen." Niek Fleury, die al ja renlang tot de Neder landse tennistop be hoort, en in 1969 de nationale titel greep, wil In de komende jaren nu het voor verenigingen steeds gemakkelijker wordt om een sponsor te vinden nog enig profijt trekken van zijn capaciteiten. De tegenwoordig als fysiotherapeut werk zame Rijswijker is er daarom zeer op gebrand in vertegen woordigende ploegen te worden gekozen. Maar in dat streven voelt Fleury zich be lemmerd door de speltechnische com missie en vooral door Van Dalsum. „Deze heeft", zegt Fleury, „de bui natuurlijk al zien hangen. Om bij voorbaat mijn kritiek te ontzenuwen, heeft hij al tegen iedereen die het maar horen wil gezegd, dat ik op elke ploeg een nega tieve invloed heb. Daarmee probeert hij zich al op voor hand te verdedigen. Maar zijn invloed op de commissie is te duidelijk. Misschien dat de spelersraad, waar we mee bezig zijn, daar In de toe komst iets aan kan veranderen. Voor mij zijn er maar twee belangrijke toer nooien. Dat zijn het Daviscup-toernooi en die koning Gustaaf- beker. Voor 't eerste kom ik niet in aan merking, omdat is bepaald dat je per jaar vier weken in het buitenland moet spelen voor je kunt worden gekozen. Door mijn werk heb ik daar geen tijd voor. Daardoor bleef alleen die Gustaaf- beker over. Maar nu word ik daarvoor zonder meer gepas seerd." Als „diplomatiek" kan Niek Fleury moeiliik worden bestempeld. Dat geeft hij zelf ook grif toe. In het verle den heeft hij nog wel eens tegen heilige huisjes aangeschopt. Dat heeft hem niet overal een goede naam bezorgd. Ook dat beseft Niek Fleu ry. „Maar", zegt hij, „deze zaak moest nu maar eens aan de orde worden gesteld. Als anderen het niet doen zal ik het wel doen." FRANK WERKMAN. AMSTERDAM Ajax krijgt een nieuwe fysiothe rapeut. Als opvolger van Salo Muller is aangewezen Nico Kat (33), afkomstig uit Amsterdam en tot dus ver nog onbekend met spe cifieke sportaangelegenhe- den. In het gesprek dat afgelopen zon dag, na de wedstrijd tegen Tel star, in de kleedkamer plaats had tussen spelers, bestuursle den en dr. Rolink, hebben de spelers opnieuw verzocht om de aanstelling van een functionaris, die bevoegd is de medische ap paratuur in het Ajax-stadion te gebruiken. Het bestuur is aan dit verlangen tegemoet geko men. De heer Kat zal samen werken met masseur Henk de Haun, die door Ajax na het ver trek van Salo Muller was aan getrokken. Van onze sportredactie EGMOND AAN ZEE De kans Is zeer groot, dat Gerrlt du Prie ze venvoudig nationaal kampioen worstelen en houder van drie Bene- lux-titels, de amateursport vaarwel gaat zeggen. Gerrit du Prie, die dit weekend ook nog eventjes het Nederlands powerllftkampioen- schap meepakte, overweegt namelijk een contract te tekenen als „beroepscatcher". 1 Aanstaande vrijdag volgt in Krosnapolsky een gesprek met catch-ma- nager Brakkeniers. Du Prie zou voor twee proefwedstrijden ai een I bedrag, van 1500 gulden kunnen toucheren. De 36-jarige nachtportier Gerrit du Prie uit Egmond aan Zee over het aanlokkelijke aanbod: „Als ik een goed contract krijg, teken ik. Dat zou dan wel inhouden i dat ik niet meer als worstelaar mag uitkomen, maar dat heb ik er graag voor over. Want al mijn vele titels hebben in al die jaren I geen cent opgeleverd. Maar wel scheppen geld gekost." I Naast Gerrit du Pris overweegt ook de bekende worstelaar en judoka Chris Dolman uit Amsterdam om een catch-contract te tekenen. Dolman, die eens de wereldtitel sambo (een worstelsoorv die vooral in Rusland populair is) veroverde, heeft al ervaring als catcher. Hij trad in hel verleden al een paar maal als zodanig op. Na een I officiële berisping van de Nederlandse budobond hield hij er toen mee op. Voor een goed contract wil hij echter de woede van de i bond wel trotseren. Bij beide worstelaurs speelt bovendien nog het argument mee dat zij beiden vergeefs keihard hebben getraind voor I uitzending naar de Olympische Spelen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15