5 Demonstratie tegen kindermoord in verkeer Excuses VS voor bombarderen Franse Legatie irecsnrca -o Polarisatie is een gevaarlijke politieke leugen d0ENE HP Tod K.NDEftMOORD Sluiting dreigt voor Medisch Op voedkundige Bureaus Amsterdam krijgt nieuw stadhuis DE NIEUWE LINIE Kaper snel gegrepen veilige Rotterdam wil weer praten over Rijnpoorthaven DONDERDAG 12 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 WASHINGTON/PARIJS (RTR/AFP) De Ver- enigde Staten hebben giste ren aan Frankrijk veront schuldigingen aangeboden voor het incident in Hanoi waar de Franse legatie ernstig werd beschadigd tijdens een Amerikaanse luchtaanval. Tegelijkertijd heeft Washington meege deeld er niet zeker van te zijn dat de schade is aan gericht door Amerikaanse bommen en dat een onder zoek wordt ingesteld naar de mogelijkheid dat Noord- vietnamese luchtdoelraket ten de schade hebben ver oorzaakt. Woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken Robert McClskev deelde mee dat mi nister William Rogers zijn ern stige persoonlijke spijt heeft be tuigd aan zijn Franse ambtge noot Maurice Schumann met fjet hoofd vai het incident waarbij de Franse woordiging de Franse vertegen- n Hanoi, Pierre Su- j die ernstig gewond raakte bij het bombardement. Alle weekbladen staan meer of minder bol van het Partij van de Arbeidcongres. In Elsevier zegt prof. „Rooie Piet" Steenkamp van de KVP over de ontstane situatie: ..Het enige dat wij als christen-democraten in dit stadium nog kunnen doen is aantonen, dat de polarisatie niet meer is dan de grote en le vensgevaarlijke leugen in de po litiek. Dit land is niet in tweeën te verdelen: de politieke twee deling van de progressieven be staat niet. Ik ben van mening dat door de polarisatie het alge meen belang van dit land zeer ernstig in gevaar wordt ge bracht". En Polarisatie in haar uiterste consequentie leidt tot gebruik van geweld. Er zijn nu al mensen in het linkse kamp .- niet Den Uyl c.s. natuurlijk - die bijvoorbeeld begrip wensen op te brengen voor de acties van de Baader-Meinhof-groep". Het omslagverhaal gaat over de pijnloze acupunctuur. Andere on derwerpen zijn o.m. een nederig mea culpa van burgemeester Thomassen van Rotter dam over de rassendiscrimina tie, door zijn stad bedreven, de anti-Chinese golf in Indonesië, de onthulling dat de Amerika nen voor militair gebruik verbo den ontbladeringsmiddelen doodleuk op eigen land spuiten om meer weidegebieden te cre- eren, en een analyse van het probleem van de hotelbezetting in Nederland die tot 31 percent is gedaald. De Nieuwe Linie gaat door met zijn kruistocht tegen de kern- energie en neemt Kema-direc- teur prof. J. Went over de knie. De autoweg als vernieler is een ander onderwerp. Dr F. de Soet, wetenschappelijk hoofdambte naar bij het rijksinstituut voor natuurbeheer: „Een natuurge bied kun je vergelijken met een ei. Als je daar een omelet van maakt, wordt het nooit en te nimmer meer een gaaf ei. Zo gaat het ook met een natuurge bied dat verstoord wordt door bebouwing of wegenaanleg. Daarvan kun je nooit meer zo'n gaaf natuurgebied maken als het was." Over de verkiezings campagne van McGovern con cludeert het blad: „Veel van wat hij zegt en doet wordt be paald door zijn omgeving waar toe in de eerste plaats zijn te genstander Nixon behoort. In zekere zin regisseert dus ook de president de i campagne van McGovern. Vrij Nederland onthult, dat Mikes Theodorakis terug wil naar Griekenland. Bibeb is modder en zwavelbaden gaan nemen in Roemenië - drie weken met be handeling, 639 gulden. Voorts de eerste van een serie artikelen die de vraag stelt „waar kiezen we eigenlijk voor?". De serie handelt over de grondbeginselen van de Nederlandse politiek, over een paar kernbegrippen uit het staatsrecht, over traditie en gewoonten in wat men het poli tieke spel noemt. Bewoners van Rijnmond mogen hun wantrou wen tegen de Centrale Meld- en regelkamer afreageren. Aciti- vist Poppe uit Vlaardingen: „Ik zie het zo. Jongens die daar werken, zijn bijna allemaal af komstig uit de industrie. Daar willen ze vriendjes mee blijven. Ze willen ook wel eens erkend worden. Ze willen promotie ma- In de Groene zegt wethouder Han Lammers van Amsterdam: „De nieuwe huurpolitiek van Udink betekent een ramp voor de stadsvernieuwing. Aandacht ook in het blad voor de teruglopende belangstelling voor het voetbal en deze oplossing: „Ajax en Feijenoord (en even tueel een derde Nederlandse club) verdwijnen uit het vader landse voetbal en worden onder gebracht in een Europese com- kader te spelen wedstrijden zijn altijd interessant, de norma le competitie krijgt haar span ning en iedereen komt aan zijn trekken*'. In Haagse Post een uitvoerig in terview over Rolph Nader, de Marcel van Dam van Amerika. „Het huiveringwekkende per spectief is, dat een deel van de wereldbevolking het zal overle ven en daardoor welbewust de rest opoffert. Net zoals de esko- mo's hun bejaarden op ijsschot- sen zetten om ze te laten ver hongeren. In feite gebeurt dat nu al. Kijk maar naar de mas sale hongersnood in Azië en Afrika". Uitgebreid wordt geciteerd wat ex-Handelsblad hoofdredacteur Hofland in zijn boek „Tegels lichten" schrijft over het schan daal Greet Hofmans en de ko ninklijke familie. Aangaande de schaakolympiade in Scoplje: „Scherpe veiligheids maatregelen. de afwezigheid van Fischer en Spasski en het spel van de Russen beheersen dit evenement. Bijna alle schaakgroten der aarde zijn er maar toch maakt het toernooi de indruk van een schoolklasje waar de meester abcent is". Voorts een gek verhaal over de Britse architect Caine, die een Eco-huis heeft ontworpen, waar in je eigen groente groeit. In Accent uitvoerig aandacht voor het probleem der illegale bui tenlandse werkkrachten. Bob Spaak over de malaise bij het voetbal: „wat hebben we al lemaal? De competities, de be kerwedstrijden, de drie cuptoer nooien, de wedstrijden om de Europese titel voor landenteams, de wedstrijden om het wereld kampioenschap, jong oranje, de lichtwedstrijdnncompetitie enz. enz. En dat moet allemaal be taald worden, daar moet Jan Publiek op af komen, maar Jan vindt dat niet zo nodig! Jan wil zijn centen ook nog wel eens op een andere manier besteden en kan zo nu en dan best zonder voetbal leven. Tevoren had defen sie Laird een onderzoek gelast. Hij zei echter dat rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid dat de schade is aangericht door Noordvietname- se luchtdoelraketten die hun doelen niet hadden geraakt en op aarde waren ontploft. Het was het ernstigste incident tot nog toe met diplomatieke gevol gen. Frankrijk diende onmiddel lijk twee protesten in, via de Amerikaanse ambassade in Pa rijs en via de Franse ambassa de in Washington. Ook Algerije heeft geprotesteerd omdat de missie van dat land in Hanoi, naast de Franse gelegen, even eens is geraakt. Frankfort (DPA) Een ka per van een Westduits pas sagiersvliegtuig van de Lufthansa met 58 passa giers is gistermiddag op de luchthaven van Frankfort snel gegrepen nadat hij be manning en passagiers en kele uren in gijzeling had gehouden. De man had kort na de start van het vliegveld van Lissabon het bevel over het toestel overgeno men door te dreigen een bom te laten ontploffen als hij voor vliegtuig en inzittenden geen losgeld zou krijgen. Met ruim een uur vertraging landde het vliegtuig in Frank fort waar het op een afgelegen gedeelte van het vliegveld werd omsingeld door de politie. De kaper eiste een paar duizend mark, een auto en een voor sprong op de politie. Chefvlieger Hutter van de Luft hansa en gezagvoerder Caeser reden met een particuliere auto naar het vliegtuig om hun be reidwilligheid tot onderhandelen te tonen. Toen de man uit het vliegtuig kwam om in de koffer van de auto te controleren of het geld er was vloeg Caesar met zijn paraplu toe waarna de politie de man snel overmees terde. a/Ü «t i Ook veel kinderen de Pressiegroep Stop Kindermoord Een jaar cel geëist tegen kruidendokter 's Hertogenbosch (ANP) De advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's Herto genbosch, mr. J. J. Deles- cen, heeft gisteren in hoger beroep een jaar onvoor waardelijke gevangenis straf geëist tegen de 46-ja- rige kruidenier W. van de M. uit Casteren wegens op lichtingen, die hij in België heeft gepleegd. De recht bank in Den Bosch had verdachte in februari van dit jaar veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar, na dat eerder de officier van justitie twee jaar celstraf had geëist. Er zijn tegen de kruidendokter in de afgelopen maanden honder den klachten ingediend wegens oplichterij, maar er waren hem tijdens de rechtszitting slechts drie gevallen ten laste ge legd. Het ging onder meer om kruiden, die M. voor 19,50 per zak van 2,5 kg had gekocht en die hij aan zijn Belgische klan ten had verkocht voor ruim 2.300. Uit de dagvaarding bleek, dat het vrijwel altijd de zelfde kruidenmelange was waar velen handen vol geld voor over hadden. UTRECHT Een groot deel van de 71 Me disch Opvoedkundige Bureaus (MOB's) in ons land wordt bedreigd met sluiting nog dit jaar of volgend jaar. Directe oorzaak is de onwil van provinciebesturen om de MOB's nog langer te subsdiëren. Om de zelfde reden raken ook veel van de 58 bu reaus voor levens- en gezinsvragen met stopzetting van hun werk bedreigd. Op MOB's kunnen ouders terecht met een kind, dat leer- en opvoedingsmoeilijkheden heeft, te agres sief of te teruggetrokken is. Op dat bureau staat dan een team deskundigen in geestelijke gezond heid ter beschikking, zoals een kinderpsychiater, psycholoog, pedagoog, kinderarts, maatschappe lijk werker. De LGV'-bureaus werken op dezelfde wijze met teams, maar dan voor volwassenen met huwelijksproblemen, eenzaamheid, psychi sche moeilijkheden, rond het werk, homofilie. De provinciebesturen willen hun subsidies aan MOB's en LGV-bureaus stopzetten sinds de ge meenten hun subsidies aan deze bureaus recht streeks bij het rijk, de ministeries van Volksge zondheid en CRM, kunnen declareren. Maar de gemeente zijn niet in staat het gat op te vullen, dat ontstaat wanneer de provinciale sub sidie wegvalt. Want dit stuk nieuwe subsidie wei gert het rijk aan de gemeente te vergoeden, ook bij de ministeries is namelijk onvoldoende geld. Vandaag praat het interprovinciaal overleg van alle provinciebesturen over een noodbrief van de landelijk overkoepelende Nederlandse Vereniging voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg, er. A. Frowijn, staflid van deze koepel, zei giste ren in Utrecht, dat enkele bureaus bij hun ge meente al om een „overlevingssubsidie" hebben gevraagd. Sommige provincies, waaronder Zuid- Holland, zijn al begonnen hun subsidies af te bouwen. De Haagse MOB's hebben onlangs al aan de alarmbel getrokken. De MOB's hebben dit jaar een gezamenlijke exploi tatierekening van 20 miljoen gulden. Daarvan is 6,5 miljoen ongedekt door subsidies. Dit gat moet zo goed mogelijk worden opgevuld uit bijdragen van cliënten en subsidies van idiële instellingen achter de bureaus o.a. kerken. De LGV-bureaus begroten tezamen 5 miljoen en daarvan moeten ze voor 1 miljoen zelf zien te zorgen. Belangstelling voor Biesheuvel HILVERSUM De belangstelling voor de op de televisie op 17 en 18 augustus uitgezonden Kamer debatten naar aanleiding van de regeringsverklaring van pre mier Biesheuvel is niet erg groot geweest, 's Morgens be droeg het aantal ingeschakelde toestellen rond 180.000 (van de rond vier miljoen), 's Middags stonden ongeveer 165.000 toestel len aan. Dat betekent, dat tus sen de 200.000 en 300.000 mensen hebben gekeken. ROTTERDAM (ANP) Burgemeester en wethouders van Rotterdam zijn van plan bij de rijksoverheid de zaak van de Rijnpoorthaven opnieuw aan te snijden, zodra er een nieuw kabinet is geformeerd. Het gemeentebestuur betreurt het, dat het rijk niet van plan is finan ciële steun te geven voor de ontwikkeling van het Rijnpoorthaven- complex. Rotterdam alleen kan de bouw van de nieuwe haven niet I financieren. De Rijnpoorthaven is geprojecteerd langs de Nieuwe Waterweg tussen Hoek van Holland en Maassluis. Rotterdam ontwikkelde dit plan ja- i ren geleden met de bedoeling om er een gespecialiseerde container- j haven te maken. Voorts zal de Rijnpoorthaven worden gebruikt als terminal voor passagiers- en veerschepen. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG „Wij willen veiligheid", schalde het gistermiddag over het Bin nenhof uit de kelen van zo'n honderd kinderen. Zij ondersteunden met span doeken en borden de aan bieding van een petitie aan Tweede Kamervoorzitter mr. Van Thiel door de „Pressiegroep stop de kin dermoord". Deze groep wil zich inzetten voor de be scherming van kinderen in het wegverkeer. Kinderen, die kwetsbaar zijn omdat zij onder meer ruimtebesef hebben en nog niet goed snelheden kunnen schatten. Kinderen waarvan er jaar lijks zo'n 500 (tot 14 jaar) in het verkeer omkomen en 8 a 10.000 gewond raken. Het verkeer is niet afge stemd op de kinderen Maatregelen voor de bevei liging van kinderen, vindt de pressiegroep een zaak die belangrijker is dan alle andere prioriteiten. In de petitie wordt om twee direct in te voeren maatregelen ver zocht: onmiddellijke politiebe scherming voor kinderen op alle kruispunten en gratis schoolbus vervoer voor kinderen die hun school niet over veilige- of fiets paden kunnen bereiken. Andere maatregelen, te realiseren voor 1 maart 1973 zijn: strenge, uni forme veiligheidsnormen voor verkeerssituaties, met als uit gangspunt primaire bescher ming van voetgangers en fiet sers door vrije paden en schei ding van „zachtbrommer" (tot 25 km.) op fietspaden en snel- brommers op wegen. Voorts de instelling van een cen trale inspectiedienst of ombuds- dienst die klachten uit de burge rij van instanties onderzoekt en de instelling van een rijksveilig heidsfonds, waaruit door de in spectiedienst noodzakelijk geachte maatregelen worden be kostigd. En dat wordt gevormd uit fondsen die nu het particu liere autoverkeer bevorderen. Maatregelen op lange termijn, voor 1 augustus 1974: verplich ting voor gemeenten en andere wegbeheerders een sluitend net van veiliger voet- en fietspadèn te realiseren; het ontwerpen en realiseren van een frequent comfortabele en goedkoop open baar vervoer; herziening van de rijks- en provinciale wegenplan nen, en omvorming van de we genfondsen tot fondsen ter fi nanciering van deze plannen. De pressiegroep „Stop de kin dermoord" pleit ook voor stren gere normen voor afgiften van rijbewijzen onder meer een psy chologische test, en frequentere geheime politiecontroles. En verwijdering uit het verkeer van personen die onverantwoord rijden. „Want het is een pirate rij op de weg", aldus Vic Lan- genhoff, redacteur van de Tijd en één van de initiatiefnemers van de pressiegroep. De petitie van de pressiegroep werd ook aan de vaste kamer commissie voor verkeer en wa terstaat aangeboden, evenals grote tekeningen van de kinde ren over het verkeer. De Weense architect Wilhelm Holzhauer is de ontwerper van het nieu we Amsterdamse stadhuis. Gisteravond zat hif op de publieke iri bune toen in een raadszitting over de definitieve opdracht beslist werd. Amsterdam (ANP) De Amster damse gemeenteraad heeft zich gistermiddag met 27 tegen 16 stemmen definitief uitgesproken voor de bouw van het nieuwe stadhuis op het Waterlooplein. Voor de uitvoering van het pro ject van architect Holzbauer stelde de raad een bouwkredlet van 125 miljoen beschikbaar. Tegen het voorstel stemden D'66, Kabouters, PSP en zeven van de elf aanwezige leden van de PvdA-fractie, onder wie wet houder H. Lammers. Het besluit van de raad betekent overigens niet, dat spoedig met de uitvoering kan worden be gonnen. Allereerst zullen er, zoals burgemeester Samkalden in de raad meedeelde, bespre kingen met de regering moeten worden gevoerd. Dit in verband met de opvatting van de staats secretaris van Binnenlandse Za ken, dat de goedkeuring van het bouwkrediet afhankelijk zou worden gesteld van een budget tair verantwoorde inpassing van de stadhuisbouw in de onrenda bele investeringen. waarbij werd uitgegaan van een sluiten de begroting in 1974. Melk twee cent duurder DEN HAAG (ANP) De con- sumptiemelk is deze week twee cent per liter duurder gewor den. Dit komt onder meer door de toepassing van het systeem van zomer- en winterprijzen, waartoe het zuivelbedrijfsleven eerder dit jaar besloten heeft. In de winter, als de produktie lager is, is de boerenmelk duur der dan in de zomer. Die hoge re grondstofprijs laat men nu geheel in de winterprijs van de consumptiemelk doorwerken in plaats van er in de zomer al vast een voorschotje op te ne men. Minister Stuyt wil systeembouw ziekenhuizen Rotterdam (ANP) Waarom kan de Nederlander wel wonen en werken in een met systeem ge creëerde woning of fabriek maar tiet In een zodanig gebouwde 'ulm^e ziek liggen? Ik heb nooit ■Soed begrepen waarom deze in dustriële bouwwijze niet meer dan tot dusver ook bij de zle- kenhuisbouw is toegepast. Dit zei minister Stuyt van Volksge zondheid en milieuhygiëne vun- ntorgen bij de opening van het symposium Ziekenhulsbouw 1972 In de Doelen in Rotterdam. Minister Stuyt bepleitte voorts dat het ziekenhuiswezen onderzoekt hoe een medisch verantwoorde verkorting van de duur van de ziekenhuisverpleging kan wor den verwezenlijkt, mede door het tijdig verzamelen van medi sche informatie omtrent de pa tiënt. Ook moet worden onder zocht hoe de behandeling effec tiever en korter kan plaats vin den door betere werkvoorberei ding in het ziekenhuis vooraf gaande aan de opname. J. C. E. Haex van CHU naar DS TO (Van i onze verslaggevers) VERKEERSONGEVAL j TUNIS (AP) - Bij een verkeers- I ongeluk bij Medin, in het zuid- oosten van Tunesië, zijn negen tien personen om het leven ge komen en 43 gewond, allen Tu- nesiërs. Het ongeluk gebeurde toen een militaire vrachtwagen met burgers tegen een tankauto botste. DEN HAAG Oud-staatssecreta ris J. C. E. Haex van de CHU heeft een nieuw politiek onder dak gevonden. Hij is lid gewor den van DS '70, omdat deze partij hem, zoals hij liet weten, zeer aantrekt. I De heer Haex, die kort nadat hij j 1 in het kabinet-Marijnen staats-1 j secretaris van Defensie (Land- j macht) werd, zich aansloot bij dc CHU heeft in deze partij I naar zijn mening weinig politie- i ke bevrediging gevonden. De CHU heeft tijdens mijn langdu- rige lidmaatschap geen enkele i behoefte gehad aan enige inte- resse van mijn kant in het CHU- i gebeuren", aldus de heer Haex. j Destijds is hij zonder enige op- I gave van redenen op de kandi- I datenlijst ver naar achteren ge- I schoven. 611 e Staatsloterij 11 oktober 1972 tweede klasse 15,- zijn gevallen op nummer» eindigende op: 50,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,- zijn gevallen op nummer» eindigende op: 100,- zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,- zijn gevallen op nummer» eindigende op: f 200," zijn gevallen op nummer* eindigende op: 400,- zijn gevallen op nummers eindigende op: f 1.000,- zijn gevallen op nummers eindigende op: een prijs van f f f f f 2.000,- is gevallen op 2.000,- is gevallen op i 2.000,- is gevallen op i 2.000,- is gevallen op i 2.000,- is gevallen op nummer: de prijs van: 5.000,- is gevallen op het 50.000,- is gevallen op het Een extra prijs van 100.000,- is gevallen in de' serie H op het nummer: en een troostprijs van 2.000,- op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van 100.000,- is gevallen in de serie R op het nummer: en een troostprijs van 2.000," op nummer: van elk van de andere series. LET WEL: op de met een gemerkte nummers is tevens een von de lagere prijzen gevallen. 059983 032107 003344 044008 045199* 027713 048426 091483 091483 005933 005933

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11