Franse maniak schiet in wilde weg £eidóc0outant „St.-Francisc neemt ontslag als patroon Italië BLOEDBAD IN WARENHUIS Kerk moet in bijzaken meer vrijheid geven PTT maakt met zaag en paal bestelling van post eenvoudiger Kardinaal Alfrink: DONDERDAG 5 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT De nieuwe buitenbrievenbus, waarvan de PTT er in de komende twee jaar 400.000 gaat plaatsen. Over drie jaar gooit de PTT geen post meer in d kleine brievenbus. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Over twee jaar lopen de Nederlandse PTT- bestellers samen achtduizend kilometer per dag minder dan nu. Dan hoopt de PTT over het hele land zo'n 400.000 „buitenbrievenbussen" langs de straatkant bij bungalows en boerderijen te hebben geplaatst. De nieuwe brieven bussen kosten de PTT samen ruim vijf miljoen gulden, terwijl de verwachte besparing door de kortere loopaf standen naar schatting drie vier miljoen gulden per jaar zal zijn. Tegelijkertijd met de plaatsing van de buitenbrievenbussen gaat de PTT ook beginnen met de uitvoering van het besluit van de Tweede Kamer van het afgelopen voorjaar, waarin normen gesteld zijn voor de afmetingen van brievenbussen in bestaande huizen. „In het post verkeer is de laatste jaren veel veranderd", aldus de hoofddirecteur van de Posterijen drs. H. de Jonge. „Het formaat van de poststuk ken neemt toe, er komen steeds meer kranten en tijdschriften per post. Veel brievenbussen zijn daarvoor veel te klein". Bewoners van huizen met een te kleine brievenbus nieuwe normen: 26 centimeter lang en 3,2 centimeter breed zullen in de komende drie jaar de zaag ter hand moeten nemen om de brievengleuf in hun voordeur groter te maken. Wanneer dit na afloop van de over gangsperiode van drie jaar nog niet is gebeurd kan de PTT sancties nemen. „Te grote post is dan onbestelbaar en gaat retour afzen- NA DISCRIMINATIE: Geen geschiedenis van Rotterdam in oorlogstijd ROTTERDAM (ANP) De Rot terdamse hoogleraar dr. P. W. Klein heeft burgermeester Tho massen schriftelijk meegedeeld dat hij zijn opdracht voor het schrijven van de geschiedenis van Rotterdam in de tweede wereldoorlog teruggeeft. Prof. Klein heeft deze stap geno men zo schrijft hij, als protest tegen de woonstop voor gastar beiders en rijksgenoten van overzee, zoals die afgelopen donderdag door de gemeente raad van de Maasstad is aan- vaard.Ik kan in opdracht van de gemeente Rotterdam geen geschiedwerk schrijven waarin het rechts- en vrijheidsbeginsel voorop staat, terwijl de gemeen te diezelfde beginselen schendt, aldus prof. Klein. der", aldus hoofddirecteur De Jonge. Overigens zal de PTT niet di rect tot dergelijke maatregelen overgaan. Eerst zal door overleg geprobeerd worden iedereen zijn brievenbus groter te laten maken. „Soepelheid is hier belangrijk", aldus de heer De Jonge. Met het plaatsen van de buitenbrievenbussen begint de PTT nog deze maand in de provincie Friesland. Ieder huis dat meer dan tien me ter van de openbare weg ligt krijgt er één. Na de noordelijke pro vincies begint men in het zuiden van het land, en pas daarna komt de randstad aan de beurt. De twee maatregelen, die de efficiency in het bestelbedrijf van de PTT moeten verbeteren, zullen begeleid worden door de versprei ding van een aantal voorlichtende folders onder de belanghebben den. Israëlische en Libanese schonen niet in Tokio TOKIO (Reuter) Arabische en Israëlische schonen zullen schitteren door afwezigheid als meisjes uit zevenenveertig lan den vrijdag in Tokio zullen strijden om de titel van interna tionale schoonheidskoningin. De Japanse organisatoren van de wedstrijd hebben de uitnodigin gen aan Israël en Libanon inge trokken. Vermoedelijk vrezen zij een actie van Japanse radi calen na de massamoord op het vliegveld van Tel Aviv door Papanse zelfmoordcommando's eind mei waarbij honderd doden en gewonden vielen. Van onze correspon dent) jtOME St. Franciscus van Assisië, wiens naamdag tevens die rendag is 4 oktober) heeft zijn ontslag ge nomen als de be schermheilige van Ita lië. In zijn ontslagbrief aan Paus Paulus schrijft „Franciscus" dat zijn beslissing on- I herroepelijk is. be brief is geschreven op het briefpapier dat behoort aan de Ita-' liaanse afdeling van het Wereld Natuurbe- schermings Fonds. In deze brief herinnert de heilige de Paus aan het feit dat hij zijn le ven toegewijd had aan „de allesomvattende liefde voor de natuur, en voor de dierenwe reld in het bijzonder". Als reden voor zijn ont slagaanvraag als be schermheilige van Ita lië geeft St. Francis cus op dat „de inwo ners van dit land al leen de vernietiging van de natuur en de dieren voor ogen heb ben". Hij schrijft: „Italië heeft het hoog ste percentage jagers van de wereld. Ieder jaar doden de Italia nen meer dan 150 mil joen vogels." t. Franciscus veroor deelt zijn mede-Italia nen ook omdat zij „zuster lucht en zuster aarde" door vervuiling verpest hebben. Omdat hij geen harteloos man is, wil hij de Italianen toch niet zonder schuts patroon laten. Hij stelde daarom aan de paus voor dat of St. Joris of St. Hubertus zijn plaats zou inne men. Aangezien St. Jo ris al door Engeland is ingepikt, moet men zijn keuze laten vallen op de H. Hubertus. die toch al de schutspa troon van de jagers is. Hubertus was in de achtste eeuw op jacht in de buurt van Luik en bekeerde zich tot het christendom toen een hert, dat door hem achterna gezeten werd. zich plotseling omdraaide met een lichtgevend kruis tus sen zijn gewei. Het hert zei Hubertus pijl en boog weg te doen. „Het is duidelijk", al dus St. Franciscus, „dat het wereld na tuurbeschermings fonds meer van die herten nodig heeft". C.N.V. schoorvoetend over de brug van federatieve vakbeweging CNV-voorz/itter Lanser verzekert, dat de beslissing van het be stuur van zijn vakcentrale om toch met NW en NKV te gaan praten over één federatie, niet uitgelegd mag worden als de nood- f sprong van een onder druk gezette. Hij is positief bereid in nadere gesprekken met de andere vakcentrales na te gaan of nu overeen stemming tussen de drie mogelijk is. Volgens een van Lansers naaste medewerkers zullen de voorwaarden welke het CNV gaat stellen in feite neerkomen op de voorwaarden die ook door het NKV-bestuur aan een federatie gesteld zijn. Of dat zo is, zal komende dagen wel blijken; voorlopig hebben we dg in druk dat enkele zaken welke het CNV tot „eigen werkterrein van de afzonderlijke centrales" verklaard wil zien, door het NVV be schouwd worden als taak van de federatie en dat van NKV-zijde in elk geval niet het tegendeel geponeerd is. Maar om welke redenen dan ook en hoe dik de portefeuilles waarover nog gesproken moet worden mogen zijn, het CNV komt schoorvoe tend over de brug van de federatieve vakbeweging en als het chris telijk vakverbond eenmaal over die brug is, begint de Nederlands» vakbeweging in elk geval aan een nieuw hoofdstuk van haar ge schiedenis. Zeker wanneer het NKV zijn best blijft doen om de weg van Lanser c.s. wat gemakkelijker te maken, zal het compromis op kiritieke punten wel tot stand komen. Een ernstige kink in de kabel zou fei telijk alleen nog kunnen zijn, dat NW-voorzitter Ter Heide komen de maanden het verlangen van enkele van zijn medebestuurders om van de vakbeweging een verlengstuk van de politiek te maken, niet voldoende onderdrukken kan. Overigens wordt in de naaste toekomst ook de organisatie-structuur van het CNV door deskundigen bestudeerd. Zouden daaruit nog con clusies kunnen komen, die niet stroken met een ontwikkeling, welke bij NVV en NKV in beweging is? Men moet maar proberen ook dit te stroomlijnen, want een half ei in de vakbeweging wordt gemak kelijker dan in de keuken een lege dop. UTRECHT (ANP) Drie afde lingsbestuurders van de Vereni ging van Dienstplichtige Militai ren uit de legerplaats Nunspeet zijn door hun compagniescom mandanten elk veroordeeld tot zeven dagen verzwaard arrest wegens het verspreiden van WDM-brochures tijdens de op 9 september gehouden open dag op deze legerplaats. Volgens een hoofdbestuurder van de VVDM achten de comman danten de inhoud van de bro chures op sommige punten krijgstuchtondermijnend. In de brochure stond onder meer de afbeelding van een soldaat die om zijn nek een bordje met de Zeven dagen verzwaard voor VVDM-ers woorden „krijgstucht - ontucht" droeg. „Dit is weer eens een be wijs van de hardere lijn bij de legeropleiding sinds de groetdag van 1 augustus. Vóór 1 augustus zou een zaak als deze geen ze ven dagen verzwaard arrest hebben opgeleverd". ANGOULEME (RTR/AFP) Een geestelijk gestoorde man heeft gistermiddag een bloedbad aangericht in een i warenhuis te Angoulème, een stad 'in het zuidwesten van j Frankrijk. In de drukke zaak schoot hij plotseling met een geweer in het wilde weg om zich heen. Drie kinderen en een verkoopster werden gedood. Zes andere mensen J raakten gewond. Een politieagent overmeesterde de man tenslotte. De geesteszieke, de 32-jarige Erge Allafort, was met het repeteer geweer van zwaar kaliber onder zijn jas verborgen, de Nouvelles Galeries binnengelopen en had onverhoeds het vuur geopend. Het drama bracht een wilde pa niek in het warenhuis teweeg. Iedereen schreeuwde en tracht te weg te komen, vertelde een winkelmeisje. Een door schoten gealarmeerde politieagent, die juist het warenhuis passeerde, rende met getrokken pistool naar binnen, schoot Allafort, die Egyptische ambassa deur in Bonn KAIRO (AP) De betrek kingen tussen Egypte en de Bondsrepubliek, zwaar op proef gesteld sinds de moordpartij van MUnchen, zijn opmerkelijk verbe terd; er is een Egyptische ambassadeur te Bonn be noemd. Het is de onder- staatssekretaris van het ministerie van buitenland se zaken. Ismail Fachmi, die al vijf jaar ambassa deur in Wenen is geweest en Engels, Duits en Frans spreekt. het geweer op hem richtte, ir arm en overmeesterde de man. I Volgens de politie was Allafort, die ook nog twee messen bij zich had, de afgelopen dagen herhaaldelijk in en om het wa renhuis gesignaleert. Hij is al verscheidene malen in een psy chiatrische kliniek behandeld. Kinderen (2) dood na eten bedorven brood CATANIA (Reuter) In de Oost-Siciliaanse stad Acireale zyn gisteren twee kinderen overleden en tachtig mensen on wel naar een ziekenhuis ge bracht na het eten van koffie- broodjes uit een plaatselijke bakkerij. Acht personen zijn zeer ernstig ziek. De politie vermoedt dat inferieure bloem voor de massale vergifti ging verantwoordelijk is. Het nieuws over de vergiftiging ver oorzaakte paniek en honderden burgers ijlden naar ziekenhui zen om zich te laten onderzoe ken. De burgemeester van Acireale liet door middel van luidspre kerauto's omroepen dat men tot nader order beter geen brood, kadetjes of koekjes kon eten. UREN (KNP) „Men zal de hui dige uittocht uit de kerk, met name van veel jonge mensen, niet tot staan kunnen of mogen brengen door concessies in we zenlijke geloofszaken, illaar men kan zich wel eerlijk de vraag stellen wat in de kerk bij komstig is en wat wezenlijk is en tot elke prijs dient te worden behouden. Zou het niet waar kunnen zijn. dat de houding van de kerk in wezenlijke zaken ge loofwaardiger zou zijn, indien zij in bijzaken een grotere ont vankelijkheid zou tonen met meer vrijheid en meer plurifor miteit?" bit zei kardinaal Alfrink gisteren in Aken tijdens een reünie van priesters, die. evenals hijzelf, j tijdens hun studie hebben ge woond in Rome in het Anima college voor Duitstalige studen- ten. De kardinaal wees erop, dat na de meeste concilies een tijd van onrust en onzekerheid is ge volgd. Het antwoord zal ook ge zocht moeten worden in het ver staan wat van het concilie noemt „de tekenen des tijds", die overigens ook weer verschil lend worden uitgelegd. In de veelheid van standpunten is volgens de kardinaal geduldig zoeken en een open gesprek noodzakelijk. Hij vroeg niet te twijfelen aan de goede bedoelin gen van degenen, die anders denken: „niet verketteren, maar vertrouwen." Op de Salon de l'Auto die van daag in Parijs is geopend werd deze nieuwe taxi de Heuliezgeïntroduceerd. De taxi is gebouwd op een Peu geot 204 carrosserie. Passa gier en chauffeur zijn ge scheiden door een ruit. P.v.d.A. vraagt interpellatie over Defensie EEN HAAG (ANP) De fensiespecialist Stemer- dink van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil op korte termijn de mi nister van Defensie inter pelleren over het aan koopbeleid van diens de partement. Aanleiding hiertoe vormt de recente bestelling van een tweede bevoorradings schip voor de Kon. Mari ne. die de minister vol gens het kamerlid heeft geplaatst vooruitlopend op een beleidsdebat over de herstructurering van zijn departement en over de organisatie en samenstel ling van de strijdkrach ten. Superconsument" Ralph Nader beantwoordde gisteren vragen van een panel, bestaande uit ver tegenwoordigers van de Consu mentenbond, de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, een journalist en directieleden van grootwinkelbedrijven. Ex-premier De Jong bij Soeharto DJAKARTA (ANP-ANTARA) - Oud-premier De Jong heeft de zer dagen als voorzitter van de „Centrale voor bemiddeling bij medefinanciering van ontwikke lingsprogramma's" met presi dent Soeharto de mogelijkheid besproken, de hulp aan Indone sië uit te breiden. De „Centrale" is een katholieke organisatie die is gespeciali seerd in onderwijs- en volksge zondheidsprojecten in ontwikke lingslanden. Sedert het begin van de activiteit, juni 1967, is Indonesië hulp verleend voor een bedrag van bijna 12,5 mil joen gulden. Brezjnjev naar V.S. als Nixon weer wint WASHINGTON De secretaris- generaal van de Russische com munistische partij, Leonid Brezjnjev, is van plan in het voorjaar van 1973 een officieel bezoek te brengen aan de Ver enigde Staten, vooropgesteld dat president Richard Nixon voor een tweede ambtstermijn herko zen wordt, aldus verluidt in di plomatieke kringen in Washing ton. Brezjnjevs reis zou een tegenbe zoek zijn voor de visite die Nixon in mei van dit Jaar in Moskou heeft afgelegd. 611 e Staatsloterij 4 oktober 1972 eerste klasse 10,- zijn gevallen 50,- zijn gevallen 50,- zijn gevallen 100," zijn gevallen 100," zijn gevallen 200,- zijn gevallen 400,- zijn gevallen 1.000,- zijn gevallen op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers eindigende ops 4 eindigende op: 15 eindigende op: 66 eindigende op: 690 eindigende op.- 386 eindigende op: 156 eindigende op: 351 eindigende op: 7718 een pri|s vai 2.000,- gevallen op 2.000,- is gevallen op nummer.- 2.000,- is gevallen op nummer: 2.000,- is gevallen op nummer: 2.000,- is gevallen op nummer: de prijs van: f 5.000,- is gevallón op hef nummer: 25.000,- is gevallen op hef nummer: Een extra prijs van 50.000,- is gevallen in de serie U op het nummer: en een troostprijs van 1.000,- op nummer: van elk van de andere series. Een extra prijs van 50.000,* is gevallen in de serie F op het nummer: en een troostprijs van 1.000,- op nummer: van elk van de andere series. LET WEL: op de met een gemerkt nummer is tevens een van de lagere prijzen gevallen. 055570 029285 057657 030767 043920 038108 008007 018198 018198 026394* 026394*

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9