Labour blijft achter Wilson ACCENT HP Kerk in Engeland houdt het nog bij het oude EUROPESE CONFERENTIE JUSTITIA ET PAX Roomse partij goed bij kas d0ENE Landbouwschap te goedkope groente uit Oostblok weren Limburgse KVP oneens met kandidatenlij st DE NIEUWE LINIE Bompakket in Maleisië onderschept KERK EN WERELD TILBURGSE LEERGANGEN BREIDEN UIT DONDERDAG 5 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het EEG-debat van het Labourcongres in Blackpool is gisteren geëin digd met een overwinning v voor partijleider Wilson, die de dag tevoren zijn po pulariteit aanzienlijk ver stevigd had door scherpe persoonlijke aanvallen op Tory-premier Heath. Daar door was het Euromarktde- bat gisteren niet meer van dien aard, dat het Wilson uit het zadel kon lichten. Met een meerderheid van ruim I anderhalf miljoen stemmen, zegde het congres zijn steun toe aan de partijleiding, die van oordeel is, dat Groot-Brittannië de huidige voorwaarden om lid van de EEG te worden, zou moeten afwijzen. Samen met het partijbestuur keurde het congres tevens een motie goed van de vakbond van ketelma kers, die strenge richtlijnen geeft voor onderhandelingen over nieuwe toetredingsvoor waarden, zodra Labour weer aan het bewind is. Wilson heeft ook een aanval ge daan op de voorzitter van de Europese Commissie, dr. S. Mansholt, die gezegd had een toekomstige Britse Labour-rege- ring niet opnieuw zou kunnen onderhandelen over haar voor waarden tot toetreding tot de EEG. Wilson zei dat er „een lompe poging van buiten de conferentie was gedaan om dit debat aan banden te leggen". Hij noemde de uitlating van dr. Mansholt inmenging in de zaken van de Labourpartijdag. Onder bijval van de afgevaardigden le- verde Wilson kritiek op de grootste macht van de interna- I tionale burocraten. i Harold Wilson heeft zijn partij bij een kunnen houden. Behalve zijn gebruikelijke, inte ressante politieke enquête heeft Elsevier nog meer stembus- nieuws. Zowel Jan Moeskops, voorzitter van de Nederlandse politieke jongeren contactraad, als de politicoloog drs. D. Boon stra voorspellen dat de helft van de jongeren geen gebruik zal maken van hun kakelverse kiesrecht. Hoe dat komt? „De jongeren worden misbruikt. In de verkiezingstijd worden ze op gepoetst en gefêteerd om de buitenwacht te laten zien, dat de politieke partijen echt van hun jongeren houden, maar als de verkiezingsdag voorbij is, kunnen ze barsten. Er is weinig hoop op verbetering van die si tuatie." Vrij Nederland schrijft uitgebreid over de afgang van de linker vleugel van de K.V.P. en de op komst van de Roomskatholieke Partij Nederland, die gesteund door een belangrijk aantal ka tholieke industriëlen, nu al een financiële reserve heeft, die een veelvoud van het budget vormt. <1> C 0 JO _Q 0 0 menige reeds lang ge vestigde partij kan beschikken. „De toevloed aan financiën is zo overstelpend groot, dat voor zitter Beuker, toen hij op zater dag 23 september thuis kwam van een toernee langs enige ge fortuneerde geloofsgenoten, toe zeggingen tot een totaalbedrag van 124.000 gulden in zijn bin nenzak bleek te hebben 1.000 gulden minder dan het huidige banksaldo van de Partij van de Arbeid". Onder de kop „fel ver zet tegen roomsrood" voorspelt het blad, dat Zuid-Nederland bij de komende verkiezingsstrijd een sleutelpositie zal innemen. Conclusie: „De kans dat de KVP nu eens niet gaat regeren, is niet gering." Niemand meer dan Martine Bijl „Blij en opgewekt op haar doel af" heeft de voorplaat van Ac cent gehaald, plus een interview van zes uur. Ze blijkt tot dusver 12 huwelijksaanzoeken gehad te hebben. „En af en toe van die enge mannen aan de deur. Ja. Dat is de reden, dat ik geen naambordje heb en drie hoog zit en eerst over de praatinstallatie kan horen wat de mensen wil len. Ik zit hier echt niet zonder reden. Er lopen heel wat ver wrongen mensen rond. Dat je echt verliefd zou worden op een meisje dat je hebt gezien op de televisie, dat snap ik gewoon niet." De Haagse Post schrijft over „Nederlandse politiek in de woestijn" en voorspelt na de verkiezingen een formatiepoging van Den Uyl, die mislukt, ver volgens een zeer langdurige ka binetscrisis met voor realisti sche politici slopende maanden vol gewetensconflicten. Voorts een reportage over het klein se minarie van Sint Michielsgestel, het afgetakelde bolwerk van het rijke roomse leven. Conclusie van de voormalige directeur, de priester Willem Knippenberg: „De televisie heeft de mensen een kritische houding bijge bracht tegenover alle gezags dragers, de priesters niet in de laatste plaats. Het priesterschap is een naar baantje geworden." In de Nieuwe Linie veel over de splijting in de top van het kran tenconcern Volkskracht-Parool- Arbeiderspers. die „een trage comedie wórdt genoemd. Over het KVP-congres: „Wie kan na zo'n dag vol onmiskenbare ver- kramptheid, twee maanden voor er in Nederland iets nieuws tot stand zou moeten komen, ont kennen dat we inderdaad in Til burg met een kommervolle en verdrietige partij te maken had den?". Voorts een pleidooi voor een contract tussen de Vereni ging van Dienstplichtige Militai ren en de vakbonden „waarmee de V.V.D.M. minder gemakke lijk kapot gemaakt zou kunnen worden." De Groene geeft alvast een draai boek voor het komende PvdA- congres en het definitieve afwij zen van de KVP-vrljers. De Te legraaf heeft niet alleen het Limburgs Dagblad, maar ook het pastoraal concilie opgeslokt, constateert het blad elders. De scheikunde richt zich vooral op de verdiensten, zegt Lucas Reijnders als voorproef op zijn boek „Wetenschapsbeleid in Ne derland." Een bepaalde Ster spot over een proef met een wasmiddel kun je even goed met coca-cola doen, want het ef fect van de verdwenen aanslag op de stuiver is precies hetzelf de, en „Aspro werd in 1970 geadverteerd als voorbehoed middel tegen Aziatische griep, in tegenstelling tot de onder zoeksresultaten." KOEALA LOEMPOER (AP) De Maleisische postdienst heeft een bompakket voor een- Israëli sche organisatie in Rome en af gezonden uit de Noord Maleisi sche stad Penang, onderschept. Dp het bompakket. dat gericht was aan de United Hias Service (UHS), stonden de woorden Zwarte september in het Ara bisch cn Engels. De UHS is een Israëlische organisatie, die ver volgde joden helpt. DEN HAAG (ANP) Het landbouwschap wil graag dat er in de EEG-wetgeving maatregelen worden opgenomen te gen (te) goedkope groenteninvoer uit Oost-Europa. Omdat dit binnen de algemene handelspolitieke regelingen niet wel mogelijk lijkt West-Duitsland heeft b.v. niet veel behoefte aan invoerbeperkingen moet het maar iii de nieuwe groenten- en fruitverordening yan de gemeen-' schap. In de gisteren gehouden bestuursvergadering van het schap is deze mening naar voren gekomen. Voorzitter ir. C. S. Knottnerus voor spelde dat het schap hierbij niet veel steun zal krijgen van de Ne derlandse minister van Landbouw en Vissèrij. Bij gesprèkkèn dié het schap met de bewindsman heeft gehad, is dat wel reeds geble ken. Daarom zal men als Nederlandse landbouw beter langs de „andere weg" kunnen werken: proberen met de bedrijfsgenoten in de andere EEG-landen tot overeenstemming te komen, zodat men een gezamenlijk standpunt aan de EEG-ministerraad kan voorleg gen. Het zijn. zoals gemeld, vooral de tomaten en komkommers waarmee Roemenië en Bulgarije op de Westduitse markt komen, die de Ne derlandse tuinders dwars zitten. Minister Lardinois heeft uit de re sultaten van een onderzoek van een Nederlandse werkgroep echter niet de conclusie willen trekken dat hij spoedig in Brussel voor maatregelen tegen deze invoer moet gaan pleiten. (Van onzer verslaggevers) DEN HAAG De kring Limburg van de KVP heeft de sa menstelling van de Limburgse kandidatenlijst van de KVP voor de komende Kamerverkiezingen onaanvaard baar genoemd. Men vindt de voorgedragen nationale kan didaten te weinig representatief voor Limburg. Pater Lagerwey vrij na belofte MANILLA (UPI) - De Filippijn- se regering heeft bekend ge maakt dat een katholieke reli gieuze en acht priesters, onder wie de Nederlandse pater C. La gerwey, die ruim een week ge leden werden gearresteerd, zijn vrijgelaten. Zij hadden „actieve steun beloofd voor de verschel- j dene regeringsmaatregelen" die I waren genomen na de afkondi- ging van de staat van beleg door president Marcos op 23 sëplember. '±jnm fa Weer vaten cyaankali in België ontdekt BRUSSEL (ANP) Opnieuw is In België een hoeveelheid ui terst giftige cyaankali bevattende chemische afvalstoffen ont dekt. Het Belgische ministerie van arbeid heeft toegegeven dat er in het havengebied van Hasselt, niet ver van het Al- bertkanaal, 50 ton van dit afval bij een transportbedrijf ligt opgeslagen. Het is afkomstig uit Zweden, Zwitserland en Duitsland. Uit het Albertkanaal wordt drinkwater voor Ant werpen betrokken. Het ministerie heeft de vaten met afval onder pclitiiL^.vaklng gesteld. Het gif zal zo snel mogelijk worden afgevoerd. Het gif is in Hasselt terechtgekomen door toedoen van dezelfde Nederlandse firma (Vebeka) die 3.000 ton chemisch afval, waarvan 1200 ton cyaankali, in het plaatsje Hanneche. ten noorden van Namen, deponeerde. Naast lijsttrekker mr. Andriessen, die ook als eerste staat geno teerd op de andere drie KVP- lijsten, stan als niet-Limburgers hoog op de lijst genoteerd staatssecretaris Van der Stee (3), het Kamerlid Van Amels- voort (5) en mej. Reatsen (10). Op de noordoostelijke lijst heeft het zittende Kamerlid Weljers een onverkiesbare (elfde) plaats gekregen, zoals door de regiona le commissie was geadviseerd. Op de Brabantse lijst is de elfde plaats van mr. G. A. A. M. Boot uit Den Haag opvallend. Jongerenkandidaat dr. Piet Ze- lissen staat hier als tiende op de lijst. Gisteren publiceerden wij reeds de westelijke kandidatenlijst, waarover vooral in Den Haag teleurstelling bestaat door het terugplaatsen van mevr. Van Heel. Op eigen verzoek komen op geen enkele lijst meer voor de thans zittende Kamerleden mr. Van Thiel, L. van Son, A. Verdijk, en W, Assmann, evenals de be windslieden drs. Schmelzer, dr. Stuyt, Engels en de staatssecre tarissen Buck en Oostenbrink. Universitair Doc, Eng.A. J. van Oosten, cum Inudo (Den Haagi Gesel).A. de Jonge (Dm Hang). Ecnn. wr-iensch.knnd. N. D. Pool kand. J. F. Smlta- knmp (Voorburgi mej. K. C. M Spllkcr, cum laude (Hllli-gom). Aardr. Kand.: S. D. Du ran (Voor burg). J. P. hingen (Den Hang), me). M. R. A Mulder (Ocgstgocst). Uit een onderzoek naar de mening van de dorsnee katholiek over de ker kelijke situatie in Enge land. is gebleken dat er van een samenspraak en samen werking tussen priesters en leken weinig te bespeuren valt. Voorts dat de leken praktisch weinig in de kerk te vertellen hebben en dat er van het Tweede Vatikaans Concilie tot nog toe weinig inspiratie op de kerk in En geland en Wales Is 'uitge gaan. Het onderzoek is twee jaar ge leden begonnen door de com missie voor de leken, onder deel van de Engelse bis schoppenconferentie. Aan pa rochies en groeperingen is destijds een discussienota toegezonden, waarin zes es sentiële vragen inzake de he dendaagse kerk aan de orde werden gesteld. Het ging om 112 groepen met in totadl 1.250 personen. Daaróm zijn de resultaten van het onderzoek natuurlijk be trekkelijk. Zij bevatten zeker niet de volledige opvattingen van de 5.5 miljoen geregi streerde katholieken (elf pro cent der bevolking) noch van de 1.75 miljoen praktiserende katholieken. Maar wel ne men de onderzoekers aan, dat de inzichten van de on dervraagden het toekomst beeld voor de komende tien jaar weergeven. Uit de onderzoekingen is voorts komen vast te staan, dat de geestelijkheid onder de gelovigen zeer veel good will geniet en dat men wel inziet, dat de priesters niet voorbereid zijn om op het kerkvolk te bouwen. Ook heerst er veel kritiek óp de geïsoleerde positie van de duidelijke clerus, zodat storing ip sen priester en gelovige be staat. Daarom zouden de seminaries grondig moeten worden ge wijzigd. Men klaagde oak over volslagen gebrek aan parochiële banden: men pleitte voor meer actie naar buiten in de parochies en voor kleinere parochies. Over het celibaat kwamen ver rassende wijzigingen in de opvattingen aan het licht. Zo was 53 procent van de bin nengekomen antwoorden voor het niet-verplichte celi baat, dertien procent vond het facultatieve Celibaat lo gisch. Elf procent was voor behoud ervan,, maar met de wens dat het toch niet-ver- plicht zou worden, terwijl drieëëntwintig procent zich tegen gehuwde priesters uit sprak. Dit betekent een sterke afwij king van de enquête die de Sunday Telegraph in 1967 pu bliceerde en waarbij veertig procent der ondervraagden vóór de celibaatsgelofte was en 35 procent voor op heffing van de vehpliehting. Vele jaren na andere Euro pese landen is nu ook katho liek Engeland enthousiast ge worden voor de gedachte om ook 's zaterdagsavonds de zondagsplicht te kunnen ver vullen. Een meningspeiling van het katholieke weekblad The Universe bevestigt dit uitdrukkelijk. De overgrote meerderheid van de onder vraagde katholieken is voor die uitbreiding. Verwacht wordt dat de Engelse bis schoppen de kwestie medio oktober in behandeling zullen Het Vaticaan heeft abbé Heiderscheid. directeur van het in Luxemburg verschij nende blad Luxemburger Wort benoemd tot geestelijk adviseur van de „union ca- KORTE METTEN tholique internationale de la presse (UCIP). De wereldu nie heeft dezer dagen beslo ten om het voor 1974 vastge stelde wereldcongres in een land van de Derde Wereld te houden. De gedachten gaan uit naar Nairobi in Kenia, en Carqcasan Venezuela of Hong kong. In het voorjaar van het volgend jaar zal daar over worden beslist. In de Litause stad Kaunas is een proces begonnen tegen acht jonge katholieken, die ervan worden beschuldigd onwettig te hebben gehan deld tijdens de onlusten, die in mei van dit jaar zijn uit gebroken tussen katholieken en de politie van Litauen. Deze onlusten zouden aan een persoon het leven hebben ge kost. Drieduizend katholieken zijn gevangen genomen. Ook gelovigen in de missio naire landen geven geld aan de missie. Volgens het katho lieke persbureau DIA in Kinshasa hebben Afrikaanse christenen vorig jaar onge veer 650.000 gulden bijeenge bracht voor missieprojecten. De grootste giften werden ontvangen in Zuid-Afrika en Zaire. •De onmiddellijke uitwijzing van de Chileense pater Je zuïet en hoogleraar Julian Renteria uit Spanje heeft ge leid tot nieuwe moeilijkheden tussen dc Spaanse regering en het bisdom Bilbao. De pa ter was gelijktijdig met drie Baskische activisten gearres teerd. Reeds in een eerder stadium had het militaire ge rechtshof tijdens dc Basken- proccssen de beschuldiging geuit dat het bisdom Bilbao onwettige banden met de Baskenorganisatie onderhield en dat in kloosters wapens en propagandamateriaal van de organisatie werden be waard. Verkenners bezinnen zich op „Scouting Nederland" Om de fusie van de vier orga nisaties, de IcHl'o'lcke ver kenners, de Nederlandse gid sen, de Nederlandse padvin ders en het Nederlands Pad- vindstersgilde, die op 1 ja nuari van het volgend jaar van kracht zal worden, voor te bereiden worden er de ko mende weken op achttien plaatsen in Nederland hea rings gehouden voor de lei ders en leidsters van de vier organisaties, die opgaan in de vereniging Scouting Ne derland. Op de hearings, waarbij verte genwoordigers van de natio nale hoofdkwartieren van de vier verenigtr-een aanwezig Zijn, zal de bespreking van het spel, de organisatie en de levensbeschouwing cen traal staan. Tiidens het afgelopen weekeind hebben de leiders pn leidsters van de katholieke verkenners zich intern al be zig gehouden met de confes- sionaliteit van de nieuwe vereniging Scouting Neder land. Kardinaal Alfrink. d'e de bijeenkomst gedeeltelijk bijwoonde, benadrukte dat ,de grondslag voor het katho- liek-ziin en het katholiek ver kenner zijn. het geloof in de Heer is. Het katholiek-zijn draagt volgens de kardinaal de basiselementen aan, die van grote waarde kunnen zijn voor het mens-zijn. De Tilburgse Leergangen heb ben het geniccnt.bes(uur de voorlopige uitbreidingsplan nen lot 19S5 aangeboden. Voor deze uitbreiding denkt men een terrein van onge veer dertlon hectare nodig te hebben. In een nota aan het gemeente bestuur wijzen de curatoren van de Tilburgse Leergangen erop dat van dc 12.000 stu denten, die aan de Leergan gen studeren ongeveer twin tig procent dagstudent is. Omdat verwacht wordt dftt deze ontwikkeling van part time naar dagstudie zich de komende Jaren in versnelde mate zal voortzetten, zal ook de vraag naar huisvesting sterk toenemen. De Leergangen voorzien tot liiKj ri'n uiigrijoi vtn ilc le rarenopleidingen In de alfa- en gammavakken tot een in stituut van 2500 studenten en driehonderd medewerkers. De dagopleiding van docen ten voor het buitengewoon onderwijs zal vermoedelijk driehonderd studenten en een school voor H.E.A.O. acht honderd studenten tellen. Men verwacht achthonderd studenten voor de sociaal- culturele academie, terwijl de apothekers-assistentenop leiding zich zal ontwikkelen tot een instituut voor de op leiding In para-,-,edische he- roepen van vijfhonderd stu denten. Kardinaal Jan Willebrands, voorzitter van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid, heeft een driedaags officieel bezoek gebracht aan de primaat van de Anglicaanse kerk, aartsbisschop dr. Michael Ramsey. Gisteren heeft de kardinaal als eerste rooms-katholiek sinds de reformatie een h. mis op gedragen in de kapel van het Lambeth Palace, de residentie van dr. Ramsey. Bij zijn aankomst op de residentie werd kar dinaal Willebrands hartelijk begroet door aartsbisschop Ramsey. Van 11 tot 14 oktober zal In Mariakerke, in de buurt van Oostende in België de twee de Europese conferentie van nationale „Justltla et Pax"-commissies plaatsvin den. De eerste Europese con ferentie werd in maart 1972 in Aken in Duitsland gehou den. Op de komende bijeenkomst zal men de balans gaan op maken van de besprekingen op nationaal niveau over de resoluties, die In Aken wer den aangenomen. In het bij zonder zal men gaan spreken over „De rechtvaardigheid in de wereld" (follow-up van de Bisschoppensynode). „Eu ropa en de Derde Wereld" en „Relatie theologische be zinning en actie". Met de thema's wil men onder meer inspelen op de behoefte die leeft, om tussen de diver se commissies tot een betere samenwerking, coördinatie en voorbereiding te komen, en de eigenlijke werkzaam heden en de conclusies van de jongste bisschoppen-syno de in eigen land en in Euro pees verband beter in prak tijk te brengen. Door middel van deze Europese conferen tie wil men uiteindelijk tot een regionalisering komen van de Justitia et Pax-activi- teiten. Vanuit Nederland zullen vijf personen aan de conferentie in Oostende deelnemen, te weten, mej. dr. M. Klompé, lid van de pauselijke com missie, en de heren C. ter Maat, Internationaal secreta ris van Pax Christl, drs. Linnenbank van de stichting lunden In Ontwikkeling, B. Winnubst, secretaris van Justitia et Pax-Nederland en P. Staal uit Utrtcht. De Ne derlandse deelnemers zullen op de conferentie geen offi ciële inleidingen houden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7