Middenstand moet gezelligheid en sfeer in Boskoop brengen Centrum De Ridderhof in Koudekerk niet haalbaar Schijnwerpers op Zoeterwoudse missionarissen Burgemeester Van Dedem bij opening Bomitento: Uw Mening Handen af van het 3 oktober-feest Uw mening PAGINA 4 LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 OKTOBER 1972 i het reisbureau Plantex besprak de burgemeester bij de charmante hostess e BOSKOOP De Boskoopse mid denstandstentoonstelling BOMI TENTO 1972 heeft gisteren haar poorten geopend. De opening werd verricht door burgemees ter Baron Van Dedem, die met zijn echtgenote in de Lido-zaal van Florida werd verwelkomd door de voorzitter van de Bomi tento, de heer W. Tol. Daarbij waren ook aanwezig gemeente secretaris De Groot, leden van de middenstandscommissie, raadsleden, vertegenwoordigers van de Federatie van Midden standsverenigingen en de heer Lamore van de Kamer van Koophandel en fabrieken Gouda. Burgemeester Van Dedem zei o.m. bijzonder veel waardering te hebben voor de inspanningen van de Boskoopse middenstand. Hij vestigde er de aandacht op dat ook he» welzijn van de mid denstand het gemeentebestuur aan het hart gaat. De burge meester herinnerde aan een rapport van de middenstands- commissie, waaruit is gebleken dat er koopkracht is in Boskoop. Burgemeester Van Dedem: „Het is primair de taak van de middenstand die koopkracht vast te houden en te beheersen. Dat kan met kwaliteit en servi ce." De heer Van Dedem vroeg de middenstand zich nog eens te bezinnen op een gezamenlijke sluitingsmiddag. Ook toonde hij zich een voorstander van een wekelijkse markt in het boom kwekersdorp. „De middenstand dient gezelligheid en sfeer in het dorp te brengen", aldus de burgemeester, die toezegde dat de gemeente daarbij de nodige steun zal verlenen. Aan de Bomitento doen in totaal 22 Boskoopse middenstanders mee. Ook diverse oude ambach ten zijn er op de tentoonstelling te zien. Er is onder andere een klompenmaker. Ook een bank instelling op de expositie vertegenwoordigd. Die organi seert o.m. een teken- en tekst wedstrijd voor de jeugd. Een opvallende stand is ook die van het reisbureau Plantex. Ook mevr. Schouten - de Wit staat met haar Antiek Boetiek op de tentoonstelling. Zij exposeert de meest uiteenlopende antieke za ken zoals bijvoorbeeld een kin derwagen uit Frankrijk, diverse oude lampen en een spinnewiel. Opmerking van een verbaasde Boskoper toen hij over de Bomi tento liep: „Ik wist niet dat er zoveel te krijgen was bij ons op Burgemeester Van Dedem probeert het dorp". wijk een klomp te maken. i de stand van de Zoeterwoudse klompenmaker Koos Vrees- Noordwijker Krijn Giezen maakt monumentale werken NOORDWIJK De Noord- wijkse Kunstenaar Krijn Gie zen maakte een groot kuns voor het nieuwe hoofdkan toor van Siemens Nederland N.V. te Den Haag. dat dezer dagen door prins Bernhard werd geopend. Het wand kleed is aangebracht in de hal en opgebouwd uit leer. jute en kanvas. Een ander monumentaal werk vervaardigde hij voor het Henkelhuis in Amstelvaan. Naar aanleiding van deze op dracht is een drukwerk uit gegeven, dat duidelijk wil maken waar en hoe de op dracht tot stand is gekomen. Op de foto ziet men Krijn in zijn atelier te Katwijk met twee van de drie doeken voor het Henkelhuis. De kan- vas-doeken lopen over meta len rollen en kunnen door één handbeweging in een steeds andere compositie ge trokken worden. Krijn Giezen. geboren in 19.19 .studeerde van 1956-1961 aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. In 1957 werd de Jacob Maris-jeugdprijs aan hem toegekend. In 1967 ecpo- seerde hij op de Acheraward Exhibition I C.A. te Londen en aan de 3e. 4e en 5e Biën nale de la tapisserie in Lau sanne en Parijs. Dat zelfde jaar ontving hij van de fran se regering een studiebeurs en werd hij docent aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Rotterdam. Een jaar later behaalde hij de eerste prijs van de gemeente Leiden en de Prix de la Cri tique A.I.C.A. Andere exposi ties. waaraan door Krijn Giezen de daarop volgende jaren werd deelgenomen wa ren de overzichtstentoonstel ling in de Lakenhal te Lei den inleiding door prof. H. C. Jaffé. Atelier 7 in het ste delijk museum te Amster dam, en de Galerie Judith Weingarten in de hoofdstad. Door Giezen inmiddels uitge voerde monumentale op drachten zijn onder meer die voor het drinkwaterproduc tiebedrijf De Berenplaat (ar chitect U'. G. Quist). het pro vinciehuis te 's Hertogen bosch architect H. A. Maaskant) en het Cultureel Centrum De Lindenberg te Nijmegen (architecten Eijke- lenboom en Middelhoek). In voorbereiding zijn nog op drachten voor het paleis van justitie in Den Haag archi tect ir. Sevenhuysen) en het provinciehuis te Zwolle ar chitect M. F. Dutntjer). Medewerkers van de Leidse Courant TER AAR/I.ANGERAAR L. Starren- burg. Van Weerenstraal 25. Tel. 0172J-.SU 12. AARLANDERVEEN P. Vos, Stations weg Tel. 01725-2450. ALPHEN T. Varga. 1 KATWIJK S. Hofstra. Noordwijkerweg 54. Tol. 01718-12096. K. v. Resteren, Wassenaarscweg Tel. 01718-14531. i Nnortmanlnun 2. Tel. 02975-1311. LEIDERDORP R Korteknas. Koe I koekstraat 9. T.-< 01710-33755. I I.K1DSCHENDAM A. Wessellng. Prl i Hendrikplein C3 Tel. 01761-325S. NOORDEN P. 160. Tel. 01719-3175. 11723-8460. er. Chr\santer DE ZILK IT. Tun straat 3S. Tel. 025 NOORDWIJ KERHOUT Mgr. WesterwouC Tel. P2523-2031. LD ADE Ch. Met 2. Tel. 01712-586. KOUDEKERK De bouw van het vrijetijdscentrum „De Rid derhof" is op losse schroeven komen te staan nadat de stich ting Vakopleiding Bouwbedrijf heeft laten weten, dat het cen trum niet gerealiseerd kan wor den in het kader van het leerlin genstelsel. De opzet van „De Ridderhof" was voor een groot deel afhankelijk van kostenbesparingen, die men hoopte te verkrijgen door het project te laten uitvoeren door leerlingen in de bouwnijverheid. Deze verwachtingen zijn even wel niet uitgekomen, aldus deelt het college van B. en W. aan de gemeenteraad mee. Voor „De Ridderhof" is dit de tweede grote tegenvaller. Eer der kreeg men de zekerheid, dat financiële medewerking door het Rijk wel eens langer op zich zou kunnen laten wach ten dan men aanvankelijk aan nam De financiële medewer king door het Rijk was ook de voorwaarde, die vervuld moest worden voor een raadsbesluit van Koudekerk geëffectueerd kon worden. Onder voorwaarde van hogere medewerking be sloot de raad namelijk een be drag van 74.000,fonds perdu te geven en de rente en aflossing van' een lening van een half miljoen gulden te ga randeren. De medewerking van het Rijk zou het college niet meer als strin gente voorwaarde hebben willen hanteren voor de uitvoering van de raadsbesluiten, indien het project nog gerealiseerd had kunnen worden in het kader van ,het leerlingenstelsel. Nu ook dat niet kan gebeuren stelt het col lege voor de raadsbesluiten in te trekken. Als het tij keert wil men de be sluiten opnieuw laten nemen. Daarop bestaat echter niet vee zicht meer sinds op de begro ting van CRM subsidies voor Dorpshuizen sterk inge krompen zijn. Verleden jaar keerden vele Leidse groeperingen zich tegen het toen voorgenomen besluit tot het openhouden van de winkels en warenhuizen op zaterdag, hetgeen een aantasting beteken de van de 3-oktoberviering als zodanig en bovendien het win kelpersoneel belette hun 3 okto berfeest te vieren. Het openhou den van de winkels werd door de zakenmensen noodzakelijk gevonden omdat „het de eerste zaterdag in de maand was en fi nancieel aantrekkelijk". Juist die zaterdag werd in de argu mentatie beklemtoond! Omdat dit jaar 3 oktober op dins dag viel, zag het er naar uit dat aktie vooraf niet nodig zou zijn, omdat aangenomen kon worden dat nu dan wel de zaken geslo ten zouden zijn. Maar nee hoor, vele zaken en warenhuizen wa ren geopend gelukkig werd geconstateerd dat vele zaken ook gesloten waren geduren de de ochtenduren en klaarblij kelijk was nu de dinsdag een fi nancieel aantrekkelijke dag! Maar voorlopig hing het winkel personeel weer doelloos rond, want een voorlopige peiling leerde dat 't in vele zaken „ang stig stil was" zoals een perso neelslid het uitdrukte! Doch met het openhouden van de win kels knaagt de Leidse winkelier ijverig aan het feest van de Lei- denaar! Doch ook op andere wijze kunnen er vraagtekens worden ge plaatst of medewerking aan de 3-oktoberviering spontaan is: er was bekendgemaakt dat ge durende de tijd dat de optocht zich in de binnenstad bewoog autoverkeer geweerd zou wor den. Niettemin is 't weer voor gekomen dat vrachtwagens en bussen dwars door de optocht route kwamen, wat een bijzon der storend effect teweeg brengt; het ontbreken van maar zelfs één vlag in de Steenstraat, ter wijl op andere dagen bij de Steenstraatwinkeliers de „Steen- straatvlag" niet ontbreekt; het zonder meer gesloten zijn de Burchtcomplex waar elk jaar veie Leidenaars elkaar ont moeten in een gezellige sfeer 'met een leuk orkest. Dan nog maar niet te spreken van de houding van talloze eige naars van café's en restaurants die gemakshalve hun zaken ge sloten houden, daarbij uit het oog verliezend dat juist op een dag als 3 oktober Leiden gastheer is voor velen van buiten Leiden en optimale service wenselijk is. Wij zijn j.l. dinsdag weer prach tig geslaagd met ons „image-be derf"! Als bewust krachten aan het werk zijn de Leidse bevolking haar feest te torpederen dan zal het noodzakelijk zijn helaas dat akties van verenigingen en andere groeperingen in deze stad niet alleen beperkt blijven tot de protestaktie van vorig jaar! Actiecomité 3 oktober. Jong voor oud 1 uw blad dd. 3.10.'72 lees ik op pag. 13 een ongelukkig bericht onder een grote kop van Leids Bedrijf ontslaat oud personeel om „jong" te werven. Zo, is het weer zo, moet de goegemeente dan wel denken. Maar het is niet zo. Ondergetekende is niet- leidinggevend en ook niet geïn strueerd tot dit schrijven. Er zouden 17 personeelsleden ont slagen zijn. Naar mijn mening minder; wel zijn er zelf wegge gaan, omdat ze dachten, dat het een aflopende onderneming was. De betrokken man is niet zo oud. er zijn ouderen gehand haafd en nog jongeren ontslagen (met een prima afvloeiingsrege-jf' ling overigens). Er is na de ont slagen werk gekomen, dat zelfs"' de voorman met moeite voor" kon doen, terwijl de nu aange-"" nomenen het werk met gemak- doen. G. J. Smit, Voorschoten, (ADVERTENTIE) WEGENS ZIEKTE GEEN PRAKTIJK Langezaal Waarneming: dokterstelefoon 22222 ZOETERWOUDE De minst bekende missionaris van de elf die op de bijzondere steun mogen rekenen van de werkgroep Missie en Ont wikkelingshulp, is pater Cor Boer m.s.c. sinds kort werkzaam in Merauke, Irian Barat, het vroegere Nieuw Guinea. Pater Boer is Amsterdammer van geboor te, behoorde tot de parochie „De Liefde" maar bracht zijn laatste vakantie groten deels in Zoeterwoude door waar zijn bejaarde vader woont in Huize Einmaus. De werkgroep heeft hem voor al in de kring opgenomen omdat hij naast zijn vacer nauwelijks familie heeft en zijn thuisfront dus wel een zeer smalle basis heeft. De 57-jarige pater Boer vertrok in 1946 voor het eerst naai de missie en bleef toen 11 jaar weg. Daarop volgde een periode van 9 jaar en twee van 5 jaar, steeds op Ambon, 'n Paar maanden terug arri veerde hij op zijn nieuwe standplaats in Woroplo in een gebied waar de mensen nog een uiterst primitief be staan leiden. De laatste 45 km van zijn reis zijn type rend geweest voor de nieuwe omgeving. Zij vergde met de jeep, steeds in de le versnel ling, 3 uur en 15 minuten over een uitgekapte weg met de bijna steenharde rode klei, overal begroeid met de door de regen uitgesleten gleuven langs steile klimmen en heuvels. Onderweg pas seerde men drie dorpjes waar iedereen was uitgelo pen om de nieuwe pastoor te zien. Het missie-complex is een verzameling van houten keten, nogal schots en scheef met meestal de rode klei als vloer. Er is een bescheiden kerkje van 15 bij 11 meter cn een soort huishoudschool- tje. Hoewel totaal onge schoold, heeft pater Boer zich altijd bijzonder inge spannen voor de medische verzorging. In zijn vorige standplaats werd hij dikwijls te hulp geroepen als er zich bij bevallingen complicaties voordeden. Hij liep daarbij echter een bij zonder risico want hij wist dat men hem erop aan zou kij ken als de zaak fout afliep. Met zijn door praktische er varingen opgedane kennis en met behulp van medische handboeken wist hij er zich meestal wel uit te recVcr. Zijn kennis zal hem zeker ook van pas komen in de nieuwe omgeving waar de bevolking nog vrijwel alles Het verblijf van pater Joop Vaneman in Serawak Malaysia moet ontberen. Pater Joop Vaneman werkt onder de Dajaks in Serawak Malaysia waar hij 7 jaar ge leden zijn vader mocht ont- vargen die op terugreis was uit Australië waar een ande re broer, Gerard, to: priester werd gewijd. De Dajaks bou wen hun houten woningen op palen in het waterrijke ge bied waar zij varen in hun zelfvervaardigde boten, be staande uit uitgeholde booi.i stammen. Pater Vaneman kan zijn rer sen in het moeilijk toep. ke lijke gebied bi:na ''cc v; rend bereiken. Hij iieei sir.T tenboordmo'.i wat een er.orme verletcimg is. Bij de missiestatie be hoort ook nog een internaat waar de leerlingen hun schoolgeld met rijst betalen. Hij is de jongste van de vier pr ester broei s en was vorig jaar met verlof in Zoeter- v nude. Met het geld dat hem bii zijn vertrek werd ge sel o' lce heeft hii veel goed kunnen doen maar er staat nog meer op stapel, waarbij de steun van het thuisfront onontbeerlijk is.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4