W inkelstaking in België geëindigd Opzoek naar hfge rente? Verkoop-boycot Rooie vrouwen gaat niet door U krijgt tot 61% bij de postspaarbank Regering Nixon meest corrupte Pomphouders gaan door fieldde SouAant Overheid neemt het niet nauw met bestuurs- fatsoen Israël weigerde hulp invasie in Tanzanië Gevangen commando's maken het uitstekend WOENSDAG 4 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 WASHINGTON (Reuter-UPI) Amerika's beroemde consu mentenverdediger Ralph Na der heeft gisteren de rege ring van president Nixon be stempeld als de meest cor rupte in de Amerikaanse ge schiedenis. Hij sprak ook over een enorme machtsver schuiving van het congres naar het Witte huis. De rege ring is volgens hem niet lou ter het een en ander ver schuldigd aan grote onderne mingen; „zij is zelfs contrac tueel gebonden". Naders „waakhonden" hebben anderhalf jaar lang een on derzoek verricht naar het functioneren van het con gres. Het is het grootste pro ject dat Nader, bij veel Amerikaanse grootindustrë- len berucht door zijn felle Ralph TSader stelt vast: campagnes tegen autofabri kanten, ooit heeft onderne men. „Het congres moet door de burgers van het hele land onder de microscoop worden gelegd", zo zei Nader. „Het parlement wordt nu beheerst door het Witte Huis. speciale belangengroepen en bejaarde commissievoorzitters en niet door het volk". Ook Nixons tegenstander bij de presidentsverkiezingen van volgende maand, de de mocratische senator George McGovern. heeft de regering al eens de corruptste in de geschiedenis van de VS ge noemd. Maar Nader, die steeds getracht heeft buiten de partijpolitiek te blijven, zei op zijn persconferentie met nadruk dat zijn kritiek niet betekende dat hij partij koos voor McGovern. De president alleen was niet verantwoordelijk voor rege ringscorruptie. vrouwtje minder hoort mag ze er J voor een dag blijven liggen. De reden v die verwennerij? Het is Wereld dierendag. Vandaar. V BRUSSEL (UPI/BELGA) - De tweedaagse staking van de mid denstand heeft België ook giste ren voor een belangrijk deel verlamd. In Brussel trokken duizenden betogers van waren huis naar warenhuis om ze, in geval ze weer open waren ge gaan, tot hernieuwde sluiting te dwingen. Bij een warenhuis kwam het tot incidenten toen een groep jonge stakers het ge bouw met stenen en flessen be kogelde. Een andere groep beto gers drong het gebouw binnen maar werd er door de politie OP TERREIN RUIMTELIJKE ORDENING (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het openbaar be stuur, zoals dat in Nederland wordt belichaamd in rijk, pro vincie en gemeenten, neemt het niet al te nauw met de meest elementaire beginselen van het bestuursfatsoen. In de sfeer van de ruimtelijke ordening zijn er overheidsorganen, die bewust in strijd met de wet handelen en deze ontkrachten. Deze niet malse kritiek uitte gis termiddag prof. mr. R. Crince le Roy bij zijn ambtsaanvaar ding als hoogleraar in de be- stuurskunst en het administra tief recht, waarvan in het bij zonder het recht van de ruimte lijke ordening, aan de rijksuni versiteit te Utrecht. Prof. Crince le Roy gaf in zijn rede ook een aantal voorbeelden van mistasten van de overheid waar het gaat om toepassing van de wetgeving op het gebied van ruimtelijke ordening en de volkshuisvesting. Uit een. circu laire van Gedeputeerde Staten van ZuidHolland aan de ge meentebesturen in die provin cie citeerde hij: „ons bereiken klachten van mensen dat zij, na tegen een bouwplan bezwaren te hebben ingebracht, niets meer vernemen en op een gegeven moment het bouwwerk zien ver rijzen". Achter een gang van zaken als deze gaat volgens prof. Crince le Roy een mentali teit schuil, die niet anders dan uiterst bedenkelijk kan worden genoemd. Prof Crince Ie Roy kon zich moei lijk aan de indruk onttrekken dat door althans een aantal ge meenten gespeculeerd wordt op de onbekendheid van de burger met wetten en voorschriften en dat hoger gezag de zaken maar op hun beloop laat: dit ten na dele van de burger. Bij het afwijken door een ge meente van een bestemmings plan ontkomt de overheid aan het uitbetalen van zogenaamde planschade aan die burgers, die schade lijden. Pas als het be stemmingsplan is gewijzigd, iets wat jaren kan duren, kan men schade-uitkering claimen. Maar veelal weet de burger dit niet, aldus prof. Crince le Roy. Het komt ook voor, dat ambtenaren van lagere overheden klagers onjuiste informatie verstrekken. kof. Crince le Roy verklaarde tenslotte, dat de individuele bur ger er als mens bij de overheid niet uitkomt. Als voornaamste oorzaken gaf hij aan, onbekend heid van de mogelijkheden bij de burger en een te starre hou ding van de ambtenaar. Zijns inziens is er alle aanleiding voor een diepgaand onderzoek naar de wijze waarop het openbaar be stuur in de ruimtelijke ordening functioneert. Irriterende STER-reclame DEN HAAG De oproep van de „Rooie vrouwen" (Vrouwencontact in de PvdA) om de verkoop te boycotten van bepaalde artikelen die via de STER-reclame worden aangeprezen en irritatie wekken van de „Rooie vrouwen"-sympathisanten gaat niet door. De „Rooie vrouwen" hebben afgezien va nhet plan om tot het niet-ko- pen van bepaalde artikelen op te roepen uit vrees aansprakelijk te worden gesteld voor het teruglopen van de omzet van deze artike len. De actie is nu omgebogen. In de Koning-klant tv-uitzending van gisteravond werd aan elke Nederlander gevraagd om de „Rooie vrouwen" te laten weten welke reclame-spot de meeste ergernis heeft veroorzaakt. In' de komende uitzending van Koning Klant op 31 oktober zal dan bekend gemaakt worden welke spot de meeste ergernis heeft opgewekt. In die uitzending zal tevens een nieuwe ronde tegen de ergerniswekkende tv-spots worden geopend. R ooie-Vrouwen voorzitster Ine v. d. Heuvel- Blaak toont de briefkaart, die zij en haar beweging in grote getale hoopt te ont vangen. uitgewerkt. De directie besloot daarop tot sluiting over te gaan. De staking is vanochtend geëin digd, maar de pomphouders, die hogere benzineprijzen wensen, hebben gezegd door te zullen gaan. Het ministerie van econo mische zaken heeft gewaar schuwd dat het over het recht en de middelen beschikt de pompen zonodig te vorderen. Het ministerie wil tegemoet ko men aan de wettige belangen der pomphouders maar ver klaart niet nadruk dat de onder handelingen in geen geval kun nen verlopen onder de druk van een weigering het land van brandstof te voorzien. De stakingsleiders hebben op een persconferentie hun actie een volledig succes genoemd. Onze actie heeft de aandacht van de openbare opinie gevestigd op onze problemen, zo verklaarde de voorzitter van het gemeen schappelijk front van de mid denstand André Robert. Scherpe kritiek leverde Robert op de houding van de grote warenhui zen en coöperaties tijdens de staking. Hij noemde hun handel wijze een echte uitdaging tot ge weld. BENOEMING DEN HAAG (ANP) Binnenkort is de benoeming te verwachten van de heer drs. L. Lamers tot directeur-generaal voor sociale voorzieningen. Hij volgt daar mede de heer mr. A. C. M. van der Ven op, die eerder wegens gezondheidsredenen zijn functie moest beëindigen. HAARLEM (KNP) De zondag door vicaris Kuipers, lid van de beheers en beleidscommissie van de Nederlandse kerkprovin cie geuite wens, dat de gelovi gen zich openlijk zouden uit spreken, wanneer zij achter hun bisschoppen staan, heeft in den lande ruime weerklank gevon den. Bisschoppen ontvangen adhesie betuigingen Bij sommige bisdommen heeft men vele reacties mogen ont vangen, bij andere minder. Ook bij het secretariaat van de Ne derlandse kerkprovincie dat voorlopig nog in het huis van de kardinaai aan de Maliebaan te Utrecht is ondergebracht, kwa men tekenen van instemming binnen. Regenmaker procedeert tegen V.S. MONTREAL (AP) De meteoroloog Bernard Power uit Montreal heeft een p l ees tegen de regering van de Verenigde Staten aan hangig gemaakt waarin hij een schadevergoeding van 95 miljoen dollar eist, omdat een apparaat voor het uitzaaien van zilverjodide op wolken dat hij heeft uitgevonden, door Amerikanen zou zijn ge bruikt om het boven de Ho Tsji Minh route in Indo-China te laten regenen. Power verklaarde in een interview dat zijn eis op 8 september aan hangig was gemaakt bij de civiele kamer van de Amerikaanse rechtbank in Washington. Volgens Power hadden de Amerikanen gebruik gemaakt van zijn regenmaker, die hij ongeveer tien jaar geleden heeft uitgevonden en waarop hij in Canada, de Verenigde Staten en 25 andere landen patent heeft gekregen. Nog geen dag oud en dan al in de publiciteit. Zo gaat dat als je moeder bekend is door de tv: Ria Bremer van „Stuif-es-in" en AVRO's Televizier, bracht gister morgen een welgeschapen zoon ter wereld die Xander genoemd wordt. Moeder en kind maken het duidelijk uitstekend. NEW DELHI (Reuter) Bij on geregeldheden in een krijgsge vangenkamp in de Indiase staat Madhya Pradesj zijn zes Paki staanse gevangenen om het le ven gekomen en zeker 19 ge wond. Dit hebben ambtenaren in New Delhi bekendgemaakt. (Van correspondent) JERUZALEM President Amin van Oeganda heeft begin dit jaar de Israëliërs in zijn land opdraent gegeven te vertrekken omdat zij weigerden hun mede werking te geven aan een inva sie in Tanzania. Inmiddels heeft Amin nu het directe opperbevel over het leger aan zich getrok ken wegens „een nieuw complot tegen Oeganda." De ongeveer 100 Israëliërs (de helft militairen, de andere helft burgers) werden met hun gezin nen met een zeer korte ontslag termijn het land uitgewezen. De Israëlische regering heeft de re denen echter nooit bekend ge maakt. In het begin was president Amin enthousiast over de Israëlische hulp en hij vroeg zelfs om meer militaire raadgevers. De moeilijkheden begonnen tegen het einde van vorig jaar. Amin vroeg de Israëliërs mee te wer ken in de planning en uitvoering van een invasie in Tanzania. De Israëliërs weigerden zonder meer. Israël weigerde weer toen president Amin voorstelde dat ze alleen zouden hoeven te hel pen bij de voorbereiding van de invasie. Daarna was het slechts een kwestie van tijd om de Is raëliërs de deur te wijzen. Inmiddels gaan er geruchten in Kampala dat Amin genegen zou zijn de uitwijzingstermijn voor Aziaten (8 november) te verlen gen. Geen groot regeerakkoord VOLGENS de Volkskrant wacht Nederland een harde verkiezings strijd nu het gesprek tussen K.V.P. en het trio van drs. Den Uyl praktisch afgeketst is. Alsof de verkiezingsstrijd minder hard zou zijn geweest, wanneer Andriessen hand in hand met Van Mierlo en Den Yul was gegaan en de AR plus de CHU zich daardoor in feite gedwongen hadden gezien om met Drees en Wiegel te gaan vechten voor een zo sterk mogelijke oppositie. Met name binnen het KVP-kiezerscorps zelf zou de spanning dan minstens even groot ge worden zijn. Duidelijk is vandaag vooral de directe aanleiding tot de nieuwste ont wikkeling, welke overigens betekent, dat Nederland feitelijk weer op het oude spoor terugkomt De progressieve drie weigeren een gesprek met de KVP, wanneer Andriessen ook Biesheuvel en Tila- nus meebrengt naar de conferentietafel; en de KVP weigert een ge sprek met de PvdA c.s., wanneer zij dit alleen moet voeren, temeer omdat de uitslag van dat gesprek onder alle omstandigheden hache lijk blijft. Want elk moment kan Den Uyl zich door zijn achterban gedwongen voelen de KVP toch buiten de deur te zetten, omdat terzake van het beleid voor 1973 door Andriessen in de Tweede Kamer onvoldoende ombuigingen geforceerd zouden zijn. Opgelucht DOMINEREND is vandaag e— hoewel het KVP-bestuur nog altijd formel antwoorden moet de conclusie dat het groot regeer akkoord afgeschreven is en de parlementsverkiezingen dus geen meerderheid kunnen opleveren, tenzij de christen-democratische partijen zich vooraf zouden willen binden aan een nieuw pact met de VVD en DS'70, wat zij naar onze mening niet moeten doen. Een minderheidsregering of extra-parlementair kabinet hangt dan in de lucht. Vermoedelijk voelen binnenshuis vele partijleidingen zich door de ont wikkeling van gisteren opgelucht. Al doen ze bedroefd of veront waardigd. De KVP omdat, gelet op het weinig aantrekkelijke voor spel, onderhandelen met het linkse blok, haar wel eens meer in de positie van beklaagde dan gelijkberechtigde zou hebben kunnen plaatsen en haar rol, na dan nog door Den Uyl te zijn afgewezen, zeer gecompliceerd geworden was. Den Uyl en Van Mierlo, omdat zij nu een grote zorg minder hebben op hun partijcongressen, waar hun een storm van opppositie te wach ten stond in het geval het voorstel om met de KVP te gaan onder handelen op de agenda was blijven staan. WD en DS'70 zijn waarschijnlijk ook opgelucht, maar dat vinden we minder belangrijk. Het voornaamste is. dat KVP, AR en CHU nu onmiddellijk uitpraten wat hun tactisch en programmatisch mocht schelen om nu als blok het spel zo sterk mogelijk verder te spelen. BEROEP OP GELOVIGEN VICARIS Kuipers, rechterhand van de bisschop van Haarlem, doet een beroep op katholieken die het eens zijn met het beleid van het Nederlands episcopaat om dit schriftelijk te laten blijken: hetzij in Rome hetzij aan de bisschoppen zelf. Op die manier zouden de hoogste gezagsdragers in de Kerk te weten kunnen komen dat een meerderheid van de Nederlandse gelovige katholieken anders denkt dan de fel protesterende minderheden van de polarisatie rechts of links, die in de publiciteit hun stempel schijnen te drukken op het Nederlands kerkgebeuren. Een symppathiek plan. hoewel vicaris Kuipers een beetje naïef vraagt, waarom de tachtig procent die volgens de meest recente enquéte- gegevens achter het beleid van ons episcopaat staat, daarvan nooit door acties blijk geven. De „zwijgende meerderheid" laat zich immers maar zelden spontaan door acties zien of horen; noch als het gaat om politiek, noch in de vernieuwing van de Kerk, noch bij de vraag of en hoe het katholiek onderwijs behouden moet blijven, noch in het algemene proces van de democratisering. De vraag lijkt ons zelfs gewettigd of de kerkelijke overheid In Neder land zich voldoende ingespannen heeft voor de actieve belangstel ling van de massa. MEDE als gevolg hiervan zit menig katholiek van de genoemde tachtig procent met het probleem wat nu precies „het beleid van de Nederlandse bisschoppen" is waarvoor zijn schriftelijke in stemming wordt gevraagd. Die katholieken zijn het in grote lijnen zeker eens met het streven van kardinaal Aifrink om in Nederland de Kerk dichter bij de men sen te brengen en het dagelijks leven op alle fronten te doordrenken van de geest van een eigentijds christendom, zonder dat daardoor e band tussen Nederland en Paus verzwakt. Intuïtief zal dezelfde meerderheid achter vele praktische vormgevin gen van dat streven staan, maar of elk lid van die meerderheid in dividueel begrijpt wat het beleid van het episcopaat (van de geza menlijke bisschoppen dus) op alle vitale punten is? Wij dachten dat dit beleid, ondanks het bestaan van pastorale raden en van nog meer kerkelijke hulpdiensten, onvoldoende duidelijk overkomt. Door de controversen waarvan de publiciteitsmedia doen blijken, door de afwijkende manier waarop sommige priesters dit beleid nader verklaren, door de onzekerheid waarmee menig katholiek zijn toekomstvisie belast werd. VOOR het ruggesteuntje ten bate van ons episcopaat voelen we al les. Maar dan daarnaast van de kant van alle medewerkers van ditzelfde episcopaat wel meer teamgeest en meer inspanning om ons van de juistheid van het beleid bewust te maken. CAIRO (AP) De drie Arabi sche guerrillastrljdèrs die in verband met de aanslag op het olympisch dorp in MUnchcn worden vastgehouden, verkeren in goede gezondheid en zijn niet door de Westduitse politie mis handeld, zo heeft de Arabische unie van advocaten bekend ge maakt. De unie maakte bekend dat een van zijn vertegenwoordigers de guerrillastrijders in hun cellen had bezocht. De mannen mogen geschenken en gecensureerde post ontvangen. De bekendmaking staat in scherp contrast met de berichten in de Egyptische pers waarin gezegd werd dat de commando's „aan pressie, marteling en terrorisme werden onderworpen." Pvd A-fractie tegen beperking gastarbeiders in Rotterdam DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid heeft zich gisteravond in een verklaring gedistancieerd van de houding van haar partij genoten uit de Rotterdamse ge meenteraad, die voor het voor stel nebben gestemd per wijk aan niet meer dan vijf procent buitenlanders een woonvergun ning af te geven. altijdsafe

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9