Betty Smit heeft „hot line" met de Heer... Z.-Amerikaans bisschop wil zielzorg grondig wijzigen en als ze iets nodig heeft dan belt ze KORTE METTEN WOENSDAG 4 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 „Het was half september en ik zei tot de Heer: „Heer, geef mij voor 1 oktober de helft van het reisgeld". Dat was menselij kerwijs onmogelijk. Ik had 2200 gulden nodig en ik had zelf geen cent. Het was elf uur op de avond van de dertigste september en ik zei „Heer, als ik niet voor 1 oktober het geld krijg, ga ik niet". Diezelfde avond was ik op buurtbezoek in Stadskanaal. Een man bracht me naar huis. Bij de deur zei hij: „De Heer heeft het me allemaal duidelijk gemaakt. Ik zal je alles geven wat ik op mijn spaarbankboekje heb. „Dat was precies elfhonderd gulden, de helft van het reisgeld. Ik ging me reisvaardig maken en bestelde een tic ket voor november. Toen zei ik: „Heer, ik weet niet hoe u het klaar wilt spelen, maar ik heb pas de helft van mijn reisgeld". Toen ik weer thuis kwam lag er een brief in de bus van een anonieme gever - ik weet nog niet wie het geweest is. En daarin zat precies wat ik nog nodig had. Tot op het dubbeltje, met inbegrip van de reis van Stadskanaal naar Groningen". ZO SIMPEL Betty Smit, dochter van een groenteboer uit Zwolle, vindt het alle maal vanzelfsprekend. Zij heeft een „hot-line" met de Heer, en als ze iets nodig heeft, dan belt ze. Zo simpel is dat. Betty Smit, volgende maand 29 jaar, werd van een volstrekt ano niem meisje een nationale bekendheid, toen ze onlangs in een tv-uit- zending onthulde, dat ze helemaal in haar eentje met een bootje de grootste rivier van de wereld, de Amazone, het grootste oerwoud van de wereld was ingetrokken om daar zendelingenwerk te verrichten. Betty kreeg vijftienduizend reacties op de uitzending, die resulteerden in de stichting „Bijbelzending Amazone". Op 25 november gaat ze weer terug naar de indianen van de Amazone, maar nu niet meer op de bonnefooi. „Ik ben een echte blauwvinger: ik ben in Zwolle geboren. Daar ging ik naar de huishoudschool en volgde ik een opleiding tot kinderver zorgster. Toen ik zestien werd, werd ik plotseling bekeerd. Dat kwam door het gedrag van de mensen om me heen. Ik was voor dien een echte kattige driftkop, en ik deed niets aan mijn geloof. Eigenlijk was ik een lelijk stuk sjagrijn. Ik moest niets van God weten. Ik dacht dat ik het zelf wel kon. En toen kwam ik bij het Leger des Heils, en leerde ik mensen kennen die echt met God omgingen. Ik was viereneenhalf jaar soldaat, en kwam toen op de bijbelschool in Stadskanaal terecht. Een zendeling uit Brazilië schreef, dat hij een kinderverzorgster nodig had, en ik bad „O Heer, als het uw wil is, laat mij gaan". En toen kwam het ,,ja" van de zendeling. Hij wilde me graag heb ben. Ik ging naar het zuiden van Brazilië en heb daar anderhalf jaar zendelingenwerk op het platteland gedaan. Ik leerde er de taal en de gewoonten van het volk kennen. Toen ging ik terug naar Hol land. Ik bleef hier een paar maanden en ging daarna weer terug naar Brazilië, naar de Amazones". DIE ZWERFSTER... Maar Betty Smit had geen geld om de dure reis te betalen. Ze scha kelde haar „hot line" in, zoals in de aanhef beschreven, en kwam op het vliegveld van Manaus in het Amazonegebied aan. Geen cent op zak. Alleen. „Manaus ligt midden in het oerwoud. Het is de hoofdstad van het Amazonegebied. Toen ik aankwam nam ik een taxi naar het hotel. Ik had geen enkel adres, ik kende niemand. Toen ik mijn koffer had achtergelaten in het hotel, nam ik een tweede taxi. Ik zei tegen de chauffeur: „Breng me naar een huis van gelovigen". En hij bracht me bij zendelingen, maar die zeiden: „Wat moeten wij aan met die zwerfster". Maar het Hollandse consulaat van Manaus ontving me met open ar men. Daar bleef ik een maand en vanaf die plek trok ik het oerwoud in. Ik had een kleine boot, die absoluut ongeschikt was voor de Ama zone. Die rivier is tachtig kilometer breed bij het begin, en op som mige plekken verderop wel veertig tot vijftig kilometer. Betty Smit: „Ware liefde kent geen vrees" Ik stapte aan wal. Het was een klein, verschrikkelijk arm plaatsje nooit moeilijkheden gehad toen ik met mijn bootje de Amazone af- met misschien vijftig hutten. Ik ging bij ieder huis binnen en nodig- trok. Het voedsel ik heb wel eens moeten zeggen: „Ach Heer, ze de de mensen uit naar het pleintje te komen. Ik had meteen contact gen mijn maag voor deze wormensoep". met ze. Ze vonden het heel bijzonder een blanke te zien en zeker Het Amazonegebied is enorm groot, wel tachtig maal zo groot als Ne- een vrouw alleen. Ze waren zeer gastvrij en ik mocht in hun hutten derland, en je moet maanden varen eer je bij een ander plaatsje slapen. bent. Ik was nooit gewapend. Wel had ik een buks voor mijn bief- Bang? Nee. De bijbel zegt: „Ware liefde kent geen vrees". Ik heb stukje. Ik hielp de mensen en ging met hen bidden. Ik kwam in een plaatsje en een moeder komt op me af ten einde raad. Haar zes weken oude kind lag op sterven. Ik ging bidden. Eerst gebeurde er niéts. Maar ik bleef door bidden. En toen kwa men de buurvrouwen, die zeiden: „Hou maar op, het geeft niets. De moeder heeft geen offer gebracht aan de goden". Maar ik zei: „Ik zal bidden tot mijn god, en hij zal tonen, dat hij de enige god is". Toen kwam de grote kentering. Het kind werd zienderogen be ter. Ik heb wel eens last gehad met de medicijnmannen en tovenaars, maar altjjd kon ik tonen dat mijn God machtiger was dan hun me dicijnman. Die medicijnmannen hebben van alles gedaan, maar het heeft nooit Invloed gehad. Ik had de bescherming van de Heer. Ik ben ook altijd gezond gebleven, ondanks het ongedierte en het wild. Je hebt daar krokodillen en plrana's, en Jaguars, van alles wat een oerwoud maar heeft. Nooit heb ik gewanhoopt. De mensen waren heel aanhankelijk. Ze kregen voor het eerst te horen dat er iemand was die hen liefhad. Ik kwam bij een stam die honger had. Ze konden geen wild vangen. „Kom jongens", zei ik, „We gaan bidden voor zegen op de jacht". Ze hadden al drie maanden niets anders gegeten dan cassavebrood. Ik bad, en ze kwamen terug met twee beesten. „Bea, bid er voor", zeiden ze. Ze noemden me Bea. En als ze gingen jagen zeiden ze: „Bea, bid voor ons". Maar ik zei: „Jullie mogen het ook wel eens doen". En zo is daar het hongerprobleem opgelost. De moderne beschaving heb ik nooit gemist. Om echt te leven kun je beter in een oerwoud zijn. Want daar weet je pas wat leven is. De muskieten waren wel vervelend. Soms leefde je dagen in een wolk van muskieten, maar je werd zo vaak gebeten dat je het op de duur niet voelde. WEER OP T.V. Op 1 mei dit jaar kwam ik terug in Holland. Ik had drieëneenhalf jaar in Brazilië gezeten. Ik had het boek van Anthony van Kampen gele zen over „Het land dat God vergeten heeft", waarmee hij de Ama zone bedoelt. Maar daar ben ik het niet mee eens. God heeft dit land niet vergeten. WIJ als christenen zijn wel de schuld dat het land in zo'n toestand is. Ik weet zeker dat God hele grote plannen met dat land heeft. Op 7 oktober komt er een programma op de tv, waarin ik de mensen meer over dit gebied vertel". Betty Smit heeft geen trouwplannen. „Nee, vrijheid blijheid. Ik trouw alleen als de Heer een goede man voor me heeft. Ik zou trouwens een zeer slechte huisvrouw zijn". De wereld zit goed in elkaar. De enige oplossing van alle problemen, financieel, sociaal, politiek en medisch is komen tot vrede met de Heer. Ik beschouw de beschaving niet als een vloek, maar zij neemt de mensen wel zo in beslag, dat ze geen tijd voor God meer hebben. Ik ben een echte boekenwurm, maar in Brazilië had ik alleen mijn bijbel bij me. Die is elke keer anders. Telkens vind ik er andere dingen in. Of ik ooit van mijn leven gevreesd heb, of kwaad gewor den ben? Nee, nou ja, één keer heb ik een maand geleefd alleen op manioka. Dat is een zwarte wortel, die. gekookt, iets op de aardap pel lijkt. Er was niets anders. Het wild zat verder op en het was regentijd. Ik zat toen bij een indianenstam. Na veertien dagen zei ik: „Heer, hoe zit dat nou. Die manioka komt me de neus uit. Ik zit dat spul al veertien dagen lang te kauwen". BLIJDSCHAP TERUG Ik was ontevreden. Toen sloeg ik de bijbel open en daar stond: „Gij zult de Heer te allen tijde prijzen". Nou ja, toen dankte ik voor die manioka, maar het ging niet van harte. Opeens moest ik denken aan de joden, die als maar, dag in dag uit, manna kregen uit de hemel, toen ze in de woestijn waren. Toen had ik weer blijdschap. Nog veertien dagen moest ik manioka eten, maar ik heb het over leefd. Ik bon kerngezond. Als ik de bush in ga, dan vertrouw ik op de Heer. Hij moet me bewaren, ook voor tandpijn. Nooit hebben ze me weggejaugd als Ik met mijn bootje kwam. Ik was van alles op dat bootje, kapitein, machinist en dekzwabber. Ik ben op plaatsen geweest waar ze nooit een blanke gezien hadden. Zo kwam ik een keer aan en daar stonden de indianen met pijl en boog om me heen. Een kwam er naar voren en bekeek me van alle kanten. Hij kneep in mijn neus, deed mijn mond open, voelde mijn tanden, maar toen er niets gebeurde en het duidelijk was dat ik een mens was, kwam de rest op me af. Ik lachte en dat was een teken van vertrouwen. Een stond er op en gaf me een heerlijk stinkende omhelzing - hij had zich volgesmeerd met rode verf en varkensvet. Toen mocht ik blijven. Ze beschouwen daar als minderwaardig, maar ik moest altijd bij de man en mee op jacht gaan". JAN KOESEN. De bisschop van Riobamba in Ecuador mgr. Leonidas Proano Villalba heeft een to taal nieuw en revolutionair plan voor de zielzorg uitge werkt. Een van de onderde len van het plan is een her structurering van zijn dio cees in twee fasen, die elk tien jaar zullen duren. Tot 1980 zullen de parochies opgeheven worden en vervan gen door pastorale secties, waarvan er vier op het plat teland en een in de stad zul len komen. De priesters bin nen die secties zullen in klei ne groepen werken en leven van datgene wat ze met hun handen verdienen en wat ze, vrijwillig, krijgen van de ge lovigen. Belangrijkste onderdeel van de eerste fase is het opnieuw vormen van een kader, dat in verband met het toene mende priestertekort later de leiding van christelijke ge meenschappen over moet ne men. In de tweede fase, van 1980 tot 1990, zullen de dan tot stand gekomen zielzorggebieden weer worden afgebroken. Daarvoor in de plaats komen dan pastorale eenheden, die diakonieën genoemd worden. De diakonieën komen onder leiding te staan van de meest deskundige van de ba sisgroepen, die in de eerste fase gevormd worden. De leiders, die tot diaken gewijd zullen worden, kunnen niet alleen woorddiensten en boe tevieringen leiden maar ook doop-, huwelijk- en begrafe nisdiensten verzorgen. Een dergelijke diakonie zal verschillende dorpen omvat ten en de diaken zal binnen dat gebied op een zo gunstig mogelijke plaats moeten wo nen. Op het platteland zullen de en kele priesters als zwerfa- postelen" werken. Drie of vier dagen per kwartaal zul len zij in de genoemde diako nieën doorbrengen om er voor te gaan in de eucharis tie en biecht te horen. Een week per maand zullen ze in een priestergemeenschap zijn, waar ook de bisschop zal zijn. Priesters in de stad zullen leven als de stedelin gen. Zij zullen de halve dag werken en de rest van de tijd de basisgemeenschappen in hun wijk bezoeken. De bisschoppelijke staf zal te- rugebracht wórden tot de bisschop, een wijk-bisschop, een secretaris en 'n priester, die belast is met de vorming van de priesters. Een door de bisschop aangestelde pas torale raad zal een studie moeten maken van alle pas torale problemen en afdoen de maatregelen treffen die tot een oplossing leiden. De clerus van het diocees heeft de ingrijpende vernieu wingen die de bisschop in een herderlijk schrijven heeft aangekondigd, met ge mengde gevoelens vernomen. Een gedeelte van de pries ters ondersteunt het plan van de bisschop wel, maar er zijn er ook die zijn plan als „protestants" en zelfs als „communistisch geïnspi reerd" kenschetsen. Ter ondersteuning van de actie „Kom over de brug II" vaart de komende maanden een speciaal schip door de Nederlandse wateren. In de tientallen steden, die onder weg aangedaan worden, zal aan de plaatselijke bevolking voorlichting worden gegeven over de actie, die uitgaat van de r.-k. kerk en de pro testantse kerken en die be oogt een bedrag van vijftig miljoen gulden bijeen te brengen voor projecten in zestig landen. Voor de eer ste afvaart van het schip hees de bisschop van Haar lem, mgr. Zwartkruis de vlag. Voor het voorlopige rapport van de interkerkelijke werk groep „Intercommunie en ambt" blijkt zo'n grote be langstelling te bestaan dat dezer dagen de vierde druk van het rapport kon verschij nen. (Uitgave De Horstink, Kon. Wilhelminalaan 17, Amersfoort). Het rapport is bedoeld als discussie- en in formatienota. Bij het vast stellen van het definitieve rapport zal de werkgroep ge bruik n-aken van de binnen gekomen reacties. Volgens het secretariaat van het IKV, het interkerke- lijk Vredesberaad, heeft de Vredesweek dit jaar meer belangstelling gekregen van politici en beroepsmilitairen, dan in voorafgaande jaren. Er zijn ongeveer 400.000 exemplaren van de Vredes- krant verkocht. Deze krant informeerde onder meer over het thema van de Vredesweek „De macht van Europa". Hoewel de week duidelijk politieker gericht was dan andere jaren, heeft het IKV niet de indruk dat dit geleid heeft tot dalende belangstelling van de kant van parochies en plaatselijke gemeenten. 9 Het katholieke maandblad Waarheid en Leven, uitgave van een groep katholieken, die naast groepen als Mi- chaellegioen, St. Willibror- dusbeweging en Confrontatie een eigen visie hebben op het katholieke leven, zal van maandblad een veertien daags tijdschrift worden. Het blad stelt zich ten doel meer goede voorlichting en infor matie te geven over het ge loof. 9 In de werkplaats van Sja- loom te Odijk zullen de ko mende zondagen om half elf "s morgens weer sjaloom- diensten worden gehouden. Op 8 oktober spreekt Jaap van der Doef over het so ciaal contract. Op 15 oktober spreekt Pier van Gorkum over de Enka-bezetting en de rol van de vakbeweging. Op 22 oktober wordt de film „Coup pour coup" een Fran se stakingsfilm vertoond en op 31 oktober spreekt Piet Reckman over de komende verkiezingen. Het internationale priester- congres, dat vorige week door de Franco-gezinde Spaanse Priesterbroeder schap in Zaragosa Is gehou den heeft weinig weerklank gevonden. Al eerder had het Spaanse episcopaat zich ervan gedis- tancieerd. Het Vaticaan, dat volgens de organisatoren een vertegenwoordiger zou stu ren, heeft het congres zijn bij dit soort bijeenkomsten doorgaans te verlenen zegen onthouden. Pinksterbeweging brengt nieuw leven in kerk van VS De laatste Jaren zijn er In Amerika diverse „Jezus-be- wegingen" en min of meer christelijke geloofsgemeen schappen geweest, maar de meesten daarvan zijn In het beginstadium blijven steken en hebben zich In feite niet tot een echte godsdienstige gemeenschap ontwikkeld. Een van de weinige uitzonde ringen daarop vormt de Pinksterbeweging binnen de katholieke kerk van de Ver enigde Staten. Deze in 1966 door studenten te Pittsburg gestichte „Penta- costal movement" heeft, vooral onder de jeugd, geleid tot een zichtbare revolutie, die in de loop der Jaren ook is overgestoken naar andere landen en continenten. Volgens de correspondent van de Duitse Katholische Nach- richten Agentur in de Ver enigde Staten wordt de be weging gekenmerkt door een zich in het persoonlijke en maatschappelijk leven en thousiast richten op de fi guur van Christus, een on wankelbaar geloof In de H. Schrift en de goddelijke heilsboodschap. De leden van de Pinksterbeweging, onge veer vijf miljoen, zien het als hun opdracht om het oor- Bij al hun activiteiten en samenkomsten is het emotio nele element, waaruit spon tane geboden en gezangen ontstaan, bijzonder sterk, maar juist dit element Is on derwerp van veel kritiek ge worden op de Pinksterbewe ging, zo meldt de KNA-cor- respondent. Vanuit katholie ke kring wordt de leden wel angst voor veranderin gen verweten omdat zij, ondanks alles, strikt vast houden aan traditionele vormen. Toch vindt deze cha rismatische beweging in de Amerikaanse katholieke kerk een bijzonder grote weer klank. Aan de jongste inter nationale conferentie in In diana, namen maar liefst 12.000 mensen deel, onder wie bisschoppen, priesters en opvallend veel kloosterzus ters. Doel van de bijeen komst was om de eenheid binnen de beweging, maar ook met de ófficiële katholie ke kerk te manifesteren. Veel Amerikanen zijn volgens de KNA-correspondent de mening toegedaan, dat de Pinksterbeweging er veel toe kan bijdragen om de katho lieke kerk binnen de Ver enigde Staten en de hele we reld opnieuw gestalte te ge ven. Dat deze hoop gegrond kan zijn, blijkt niet alleen uit de ernst waarmee de leden van de beweging hun taak vervullen, maar ook uit het feit dat negentig procent van de Amerikaanse bisschoppen positief staat tegenover de Pinksterbeweging Gestimuleerd door het Neder lands comité voor internatio naal jongerenwerk (NKIJ) be gint in ons land een gerichte jongerenactie voor Bangla desh op gang te komen. De nadruk ligt hier op solidari teit met leeftijdsgenoten. Jeugdorganisaties in Bangla desh zelf hebben voor de op bouw van hun land al een paar zinvolle projecten uitge werkt. De inmiddels opge richte overkoepelende natio nale jeugdorganisatie in Bangladesh heef het NKIJ gevraagd te helpen. Er is vooral behoefte aan huisves ting voor de jongerenorgani- Jongeren helpen jeugd van Bangladesh satie, aan een betaalde se cretaris, aan een schrijfma chine, e.d. De reeds voorbereide projecten omvatten in het bijzonder de opleiding van jeugdleiders, beroepsonderwijs voor land bouw en bepaalde ambach ten en hulp voor de zestig duizend vrouwen, die zich verstoten achten, omdat zij door Westpakistani zijn ver kracht. Voor het Nederlandse financië le aandeel in nog aan te pak ken projecten heeft het NKIJ ruim vijftig landelijke jonge renorganisaties. waaronder de padvindersbeweging, plat telandsjongeren. werkende jeugd en ook kerkelijke jon geren. benaderd. Hier en daar zijn al acties op gang gekomen. Ook is al geld ont vangen en doorgestuurd. Voor verdere financiële steun heeft het Nederlands comité voor internationaal jongerenwerk, Nieuwezijds Voorburgwal 92, tc Amster dam, haar girorekening 2071400 t.n.v. Jeugd in Bangla desh" opengesteld.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7