Josti band werkte zes jaar aan zijn succesprogramma Adest Musica werkt aan een jeugdband Middenstandsshow Noordwijk Actief gaat niet door Schijnwerpers op Zoeterwoudse missionarrissen Fok vereniging houdt morgen 25e Jongveedag In verband met sluiting Huis ter Duin 2 WOENSDAG 4 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT NIEUWVEEN Om een groep geesteszwakken samen muziek te laten maken die goed in het gehoor ligt, daar komt wel iets voor kijken. Zet mensen die be perkt zijn in hun geestelijke vermogens en soms ook licha melijke stoornissen vertonen maar eens achter de muziekin strumenten. Een onmogelijke opgave is in eer ste instantie je reactie als je bo vendien weet dat het gaat om negentig muzikanten die totaal geen muziekkennis bezitten en ook geen beroep kunnen doen op hun verstandelijk inzicht. Toch in Nieuwveen is het ge lukt, en hoe. Zes jaar lang heeft een enthousiast team de negen tig geesteszwakken van de Jo- hannes-stichting, Huize Ursula en het gezinsvervangend tehuis De Hoeve aan het musiceren gezet en het resultaat liegt er niet om. Bij Bovema in Heemstede rolden enkele weken geleden de eerste grammofoonplaten van de pers met de beste nummers van de Josti-band. Vorige week werd die plaat in het ontspanningslo kaal ,,De Stal" door Bovema-di- recteur v. d. Berg officieel over handigd aan geneesheer-direc teur dr. J. Hoeing. Het werd een hartverwarmende happe ning daar in Nieuwveen. Vooral voor de Josti-bandleden werd het een middag om nooit te ver geten. Trots als een pauw zaten ze in hun kleurige uniformen te glun deren op het toneel voor zoveel belangstelling. Nog stralender werd die lach op het gezicht toen zij na het spelen van enke le nummers uit hun repertoire door de bomvolle zaal werden getrakteerd op een waterval ap plaus. Zij verdienden de staan de ovatie want de prestatie die zij hebben weten te leveren mocht er wezen. Natuurlijk is het musiceren in die jaren niet van een leien dakje gegaan. Dr. Hoeing zegt over de proble men die in de afgelopen zes ja ren overwonnen moesten wor den: „De begeleiding van de muzikanten is een kwestie ge weest van toewijding en geduld. Het noten leren was een groot struikelblok. Er was niet een muzikant die dat kon". Ze heb ben het toch voor elkaar gekre gen. En met ,,ze" bedoelen we dan ook de heren W. Brussen en B. Rietveld en mevrouw C. Stouten-Pieterse. Dit trio, dat geen enkele muzikale vooroplei ding heeft genoten, heeft voor bijna elk bandlid apart een mu- ziekmethodiek bedacht zoals bij voorbeeld het gebruik van kleu ren om de diverse toonhoogtes aan te duiden. De Josti-band en zijn begeleiders hebben door nog een zure appel heen moeten bijten. Er moest natuurlijk ook veel langer gere peteerd worden. Voordat een muziekstuk er werkelijk geheid De Josti-band gaat verder. Nu is in zat moest soms maanden men al weer bezig met een an- tie vaderlandse potpourrieën die de Jostiband ten gehore bracht sloeg als een bom in. „Zo lang de lepel in de brijpot staat", „Geef me nog 'n drupske", „Sui- kerbos ik wil jou hè"; elke keer weer golfde de sfeer door de zaal. Zelfs mr. Vrolijk, commis saris van de Koningin en de burgemeesters Gallas (Alphen an den Rijn) en Breen (Nieuw veen) konden het niet nalaten enthousiast op het ritme mee te klappen. gerepeteerd worden. Maar was het eenmaal zover dan sprongen de vonken eraf. Dat hebben we vorige week tij dens de „gala-voorstelling" dui delijk kunnen merken. De selec- der bravourstuk; het instuderen van twee-stemmige muziek. Ge zien het tomeloze enthousiasme dat achter deze Nieuwveense groep schuil gaat zal ook dat wel voor elkaar komen. De Josti-band tijdens de gala-voorstelling ter gelegenheid van het op de markt komen van de eerste plaat. Adest Musica, de Sassenheimse muziekvereniging die de laatste tijd heel wat prijzen wegsleept op c NOORDWIJK De Noordwljk Actief-show gaat niet door. Deze expositie, waaraan 12 midden standers zouden deelnemen, zou in „Huis ter Duin" worden ge houden. Na een periode van on zekerheid of het hotel open zou blijven of dicht zou gaan, staat nji wel vast, dat „Huis ter Duin" op 31 oktober a.s. geslo ten zal worden, bleek uit mede delingen die gisteravond gedaan werden op de vergadering van de Noordwijkse middenstands vereniging. Men had gezocht naar vervangende ruimte en daarbij was o.m. gedacht aan de sporthal, doch zonder resul taat. Over de sporthal kon men alleen in de vakanties beschik ken en daarover was men in de vergadering niet bijster ge sticht. Voorzitter Van den Haak had deelgenomen aan de onder handelingen met „Huis ter Duin", en had niet de indruk gekregen dat tot afbraak zal worden overgegaan. Uitvoerig werdgesproken over de deelname van de middenstand aan het nationale fietsplan, uit gaande van de Golden Tulip Ho tels. De directie van het Palace Hotel had het bestuur van „Noordwijk Actief" benaderd om medewerking van de mid denstand. De opze< is om ook in het winterseizoen gasten naar de badplaats te krijgen. Er werd gedacht aan twee fietsqui- zen en twee wandelquizen per week. De middenstand zou hier voor prijzen beschikbaar dienen te stellen. De meningen in de vergadering bleken verdeeld. Gedebatteerd werd over de vraag of de middenstander indi vidueel behoorden op te treden of dat „Noordwijk Actief" hun belangen zou behartigen. De VVV, de VVHK en de KIN doen mee, deelde voorzitter Van den Haak mede. Besloten werd dat „Noordwijk Actief" contact zou opnemen met het organiserend comité. Een ander punt van uitgebreide gedachtenwisseling was de Sint Nicolaas-aktie. Vorig jaar zat deze geheid en prachtig in el kaar, werd in de vergadering opgemerkt, en daarom zal zij dit jaar op ongeveer dezelfde voet plaatsvinden. Het aantal zegels, dat de deelnemers moe ten inleveren wordt terugge bracht tot 150. Na een discussie over de aard van de hoofdprijs, werd besloten ook dit jaar weer een auto als hoofdprijs aan de aktie te verbinden. Verder zul len de kindermiddagen weer een onderdeel van de St. Nico laas-aktie vormen. Grote waardering had men voor de aktiviteiten van het damesco mité. Volgend jaar bestaat „Noordwijk Actief" twintig jaar. Ter gelegenheid van dit lustrum zal een etalagewed strijd worden gehouden. Er kwamen verschillende sugges- sties om ook iets voor de leden zelf te doen. Bestuur, werkgroep en damescomité zullen zich daarover beraden. De autorallye van „Noordwijk Ac ties om ook iets voor de leden streeks half maart plaatsvinden. De voorzitter feliciteerde de Noordwijk-Actief leden wier be drijven waren gemoderniseerd of die een nieuw bedrijf hadden geopendl Hij noemde de heer Mooijeking, Schoolstraat, Van den Berg, De Punt, De Mooy, Huis ter Duinstraat, Zwetsloot, Hoofdstraat, Van Rheenen Hoofdstraat en Meeuwenoord, Northgodreef. Hij vestigde de aandacht op de belangrijke bijeenkomst die op donderdag, 12 oktober a.s. zal worden belegd in verband met het EMI-onderzoek. Nu door toedoen van de middenstand het plan Middengebied van de baan is. komt de verbetering van de winkelstand in de oude kernen aan de orde. Een door het EM1 op te stellen rapport beoogt daaraan een bijdrage te leve ren, welke van grote betekenis zal zijn voor het structuuronder zoek van de gemeente Noord wijk. De leiding van de verga dering zal bij de Noordwijkse Middenstandscentrale berusten. Ook het gemeentebestuur is uit genodigd. SASSF.NHEIM Het gaat goed met „Adest Musica" de drum- en showband, die haar bijnaam „Sassenheims trots" met ere draagt. Ze komt regelmatig met zeer goede prijzen van coun- cours thuis. Voorzitter Van Zoen zegt met voldoening dat de 19 man die vorig jaar de jeugd band uitmaakte en nu opgeno men is in de seniorband, het buitengewoon goed doen. Tevreden is hij over de goede op komst bij de wekelijkse repeti ties en het enthousiasme waar mee de muziek door de jongelui wordt ingestudeerd. De resulta ten zijn er dan ook naar: 1 juli in Wassenaar de wisselbeker voor het hoogst aantal punten d.w.z, winnaar van de jaar markttrofee; 9 september in Soesterberg behaalde de tam boersectie het hoogst aantal punten met lof van de jury, daarnaast de hele band in de ZOETERWOUDE Als burge meester Detmers morgenoch tend om 9 uur de opening zal verrichten van de jongveedag zal dit jaarlijks evenement van de Fok- en Controlevereniging „Zoeterwouds Glorie" voor 25e keer plaats vinden. De vereni ging zelf bestaat al langer en heeft zelfs het gouden feest al achter de rug. Het werkgebied is in die tijd sterk uitgebreid en strekt zich nu zelfs uit tot Was- jongveedag niet meer maar het Zoeterwoudse gebeuren is thans uitgegroeid tot het belangrijkste van Zuid-Holland. Voor de orga nisatie hiervan is binnen de ver eniging een speciaal bestuur ge formeerd. Hoofdcontroleur W. Lettink vervult hierin een be langrijke rol. De goede animo blijkt duidelijk uit het feit dat er van 10 nieuwe bedrijven in de laatste twee jaar inzendingen zijn. Een negatiever geluid is te be luisteren over de publieke be langstelling. Dat wordt betreurt om tweeërlei reden. Ten eerste behoort het publiek bij de gehe le entourage en bovendien ont houden de thuisblijvers zich een brok informatie ten aanzien van de rundveefokkerij. Op een jongveedag komen immers na komelingen van zowel stieren die in K.I.-verband werken als ook van stieren die particulier bezit zijn. Deze informatieve funktie heeft ook een rol gespeeld h'j het be sluit een rubriek melkvaarzen in te voeren. Er zijn nog tal van aspecten die een bezoek aan het terrein van de heer A. C. v. d. Akker aan het Wedde- pad bij de Lagerbergerbrug morgen de moeite waard ma ken. Zo wordt er bij de beoorde ling van de groepen kalveren rekening gehouden met de be- drijfsgrootte om meer gelijke kansen te scheppen voor alle deelnemers. De blaarkoppen zullen voor het eerst in één ring worden ge keurd. Controleur Lettink ziet de waarde van een jongveedag vooral hierin dat de deelnemers hun eigen vee zien uitkomen te gen dat van andere zodat men vergelijkingen kan maken. PvdA Lisse tegen samenwerking met de KVP LISSE De afdeling Lisse van de PvdA is tegen samenwerking met de KVP. Op een ledenver gadering gisteravond sprak men zich uit voor het vormen van een minderheidskabinet van de progressieve drie. Op de vergadering besloot men voorzitter Bosma af te vaardi gen naar het PvdA-congres dat de komende dagen in Den Haag wordt gehouden. Tot secretares se van de afdeling werd geko zen mevr. A. Henneken. Beslo ten werd ook een ledenwerfaktie te houden. Het aantal kiezers op de PvdA in Lisse is ongeveer 13 maal groter dan het aantal le den van de PvdA. Voorzitter Bosman kondigde een discus sie-avond aan, waaraan door een vijftal Tweede-Kamerleden wordt deelgenomen. Sterk debuut van DIO in districtsklas Hearing over Plassengebied ALKEMADE Belanghebbenden worden er aan herinnerd dat donderdag 5 oktober des avonds te 8 uur in de Alkeburcht de hearing-avond wordt gehouden over het Streekplan Plassenge bied. Voor deze avond, die on der voorzitterschap staat van Alkemade's burgemeester P. M. F. Smolders, wordt een zeer grote belangstelling verwacht. NOORDWIJK Met een overwin ning in drie sets hebben de he ren van DIO in de districtsklas se volleybal een uitstekend de buut gemaakt. Uitstekend voor al, omdat de verslagene de vice- kampioen van vorig jaar was, namelijk Zevenklappers uit Bleis- wijk. De snelle en gevarieerde aanval van Zevenklappers werd, nadat de Noordwijkers kijk hadden gekregen op de speelwijze van hun tegenstanders, volledig lam gelegd door de tactische concep tie van trainer Van Nierop. DIO had de opdracht aan het net mee om hoog te gaan met alle smashbewegingen. zodat de Bleiswijkers aanvallend geen vrij spel kregen. In de eerste set raakte DIO weliswaar ach ter met 5—11, maar daarna zat het blok van DIO verder pot dicht en kon er een 1513 set zege worden opgebouwd met het scoringswerk van Dirk de Gra ve, Rob Roubal, Jos Waelpoe! en Dick Drayer. De tweede set werd door de in hoog tempo spelende Noordwijk se aanval snel met 157 gewon nen. Goed gebruik werd daarbij gemaakt van de kleine spelver deler van Bleiswijk. want keer op keer werd de bal achter hem tegen de vloer geprikt. In de derde set nam DIO het aanvan kelijk wat laconiek op, maar omdat Bleiswijk er zelf nauwe lijks meer in geloofde, kwam de zege niet in gevaar. De dames van DIO deden het heel wat minder goed tegen Boemerang (2e nationale divi sie). De eerste set ging kansloos met 15—1 verloren. De tweede set was wederom, maar met meer moeite, voor de Amster damsen (1512), maar de derde set werd onnodig uit handen ge geven. Bij de stand 149 lieten de DIO-dames het volkomen af weten en verloren met 1614. Aan de inzet en de wedstrijdmen taliteit van DIO valt nog heel wat te verbeteren. De ploeg kwam practisch onvoorbereid in het veld, omdat trainer Van Nierop nog geen enkel trainingsuur het team compleet bij elkaar heeft gehad. VOORSCHOTEN In Voorscho ten wordt donderdag bij de su permarkt van Albert Heijn N.V. een container geplaatst, welke als flessenvergaarder functione ren gaat. waarin het publiek de statiegeldloze flessen en potten kan werpen. Albert Heijn heeft deze aktie op gezet in nauwe samenwerking met de gemeente Voorschoten en de werkgroep milieuzorg Voorschoten. Donderdagmorgen om 12 uur zal wethouder Dr. P. S. Pels optreden als eerste fles- senwerper en hiermede de con- i tainer ingebruik stellen. Het ingeleverde glas zal worden afgevoerd naar de glasindustrie, totdat het weer opnieuw voor de produktie gebruikt kan wor den. De container is uitsluitend voor glazen flessen en potten, i die zo schoon mogelijk gemaakt i moeten worden. showwedstrijden in de hoogste divisie op één na het hoogst aantal punten, wat betekende een eerste prijs met lof van de jury. En ais sluitstuk haalde de maitre Henk Hoogervorst nog de tamboer-maitre prijs. Het repertoire van „Adest Musi ca" bestaat voor het merendeel uit speciale nummers voor de band geschreven door een des kundige relatie van de beide in structeurs van de band. Dat de toekomst van de band, dank zij de activiteit van een aantal le den, veilig gesteld is blijkt uit de grote toevloed van leerlingen in de laatste maanden. Er zijn thans niet minder dan 30 leer- ingen, die de grondbeginselen Dijgtbracht krijgen door Harry Kaptijn. wat betreft de tam- >oer-op!cidlng en Ton Berg, die de zorg op zich heeft genomen van de trompet-sectie. Voorzit ter Van Zoen heeft goede hoop dat er binnen een jaar weer een jeugdband zal zijn, mits de leerlingen op dezelfde wijze als thans voortgaan met het volgen van de opleiding. Behalve het behalen van successen op con coursen, strekken de activiteiten van „Adest Musica" zich nog op breder terrein uit. Zo wordt medewerking verleend aan al lerlei festiviteiten in binnen- en buitenland (tot in Parijs toe herhaalde malen), terwijl plaat selijk uiteraard nooit vergeefs beroep op de band wordt ge daan. Zo werd de laatste vier jaar aan de najaarsfeesten bij zonder meegewerkt door het or ganiseren van taptoes en muzi kale shows, waarbij behalve .Adest Musica" ook bands uit iet hfcle land deelnemen. Muzi kale shows van importantie die er zijn mogen. Als organisator van deze shows moet de naam van secretaris Huyts met ere genoemd worden. ZOETERWOUDE Er Is vrij wel altijd één van de missio narissen met verlof in zijn geboorteplaats. Momenteel is dat Pater Jan Rekelhof van do Congegratie van Mill Hill, ruim 50 van de Zoeter woudse priesters in het mis siegebied behoort hiertoe. Z'n werkterrein ligt in Came- roons, West Afrika, 5 graden boven de evenaar. Pater Rekelhof zegt van zijn standplaats, Tombei, een dorp met 8000 inwoners dat het de plaats is geweest van „Hoekse en Kabeljauwse Twisten". Er is namelijk in 1967 een stammenoorlog ge weest. Maar nu zijn ze sa men een kerk aan het bou wen. In 1948 werd een kerk van hout gebouwd maar deze is aan het vergaan vanwege de witte mieren die zich ver lustigen aan het hout dat bij na altijd vochtig is. De nood zaak van een kerkgebouw van cement is er dus wel. De mensen hebben al vanaf het Oogstfeest in '67 hiervoor gespaard en in 1971 is de bouw gestart. Omdat het regenseizoen in aantocht was en het geld op raakte moest de bouw wor den onderbroken. Tegen het eind van het jaar ging men weer verder en is een hoogte bereikt van bijna 5 meter. Het werk ligt nu weer stil. Er moeten nog vier pilaren worden gebouwd waarop het dak komt te rusten. Daarvoor is nog 35.000.- nodig. De parochianen helpen gewel dig mee. Elke vrouw geeft dit jaar 500 Frs. en de man nen 1000 Frs. De twee stam men (Bakossi en Bamilké) leven nu weer In vrede. Het bouwen van het gemeen schappelijk godshuls is hier op van grote invloed ge weest. Wie overigens uitvoe riger met het werk van Pa ter Rekelhof wil kennis ma ken heeft daartoe vanavond een uitstekende gelegenheid wanneer hij in het zaaltje van C.D.-kerk daarover ver telt en dia's vertoont. Het echtpaar Langelaan- V.d. Ploeg, missievrienden bij uit stek. heeft inmiddels de pa ter ƒ495.- ter hand kunnen stellen; ziinde de opbrengst van een loterij. Pater Jan v. d. Salm verblijft in Sabah, Mulaysia en heeft het momenteel erg moeilijk. De helft van de missionaris sen heeft het land moeten verlaten waardoor hij tot tweemaal toe zijn collega Is kwijt geraakt en nu sinds 'n jaar alleen zit. Zij die er nog werken doen dat op verzoek van de mensen maar zonder verblijfsvergunning. Pater v.d. Salm hoopt binnen kort burger van 't land te worden en dus permanent in dienst te staan van de Kerk daar. Door de snelle ontwik keling van het land is er ook een groot gevaar voor mate rialisme en van een ongelijk deel in de vooruitgang voor een groot gedeelte van de mensen. Wat te doen nu de situatie zo plotseling en zo ingrijpend is gewijzigd. Bin nenkort gaat men vergade ren over de vraag hoe dit kan worden opgevangen. De grootste moeilijkheden zullen wei op financieel gebied lig gen; opleiding van groter ka der enz.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5