Europese voetballers minder homogeen dan Zuid-Amerikanen Jong Oranje had geen moeite met defensieve taktiek Noren Schakers op winst tegen Oost-Duitsland en USA Grenoble en Davos weren schaatsliga Slechts 14.000 toeschouwers bij benefietwedstrijd Nederland met een been in kwartfinale WOENSDAG 4 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Björang trok zich al terug DAVOS De leden van de profliga zullen niet mogen rijden op de recordbaan van Davos en de Olympische baan van Greno ble. Dit werd in Davos bekend gemaakt door Beat Hassler, de secretaris van de Internationale Skating Union (ISU) na besprekingen met de bonden van de landen waaronder deze banen resorteren. Hassler meent dat andere landen dit voor beeld zullen gaan volgen. Op 15 oktober zal het bestuur van de ISU dn Oslo bijeenkomen om zich te beraden over de nieuw gevormde profliga en de uitwerking daarvan op de amateursport. „De profgroep kan oorzaak zijn van een groot overwicht van de Oostbloklanden bij de komende kampioenschappen", zei de heer Hëssler. „Toch geloof ik niet in de toekomst van deze prof liga. Ik heb zelfs vernomen dat enige rijders hun contract graag ongedaan zouden willen maken. Het gaat daarbij om rijders, die welis waar tekenden, maar nog geen geld hebben ontvangen. Zij zoude ndus direct weer als amateur kunnen starten". Hëssler liet doorschemeren dat zijn bond (Zwitserland) overwoog een voorstel in te dienen, die landen waarin banen ter beschik king worden gesteld van de profrijders, uit te sluiten van het organiseren van kampioenschappen. Een van de rijders waar Hëssler op doelde is de Noorse sprinter Per Björang, deze heeft zijn contract met de (professionele) International Speedskating League opgezegd. Hij zal het ko mende seizoen weer voor zijn oude club uitkomen. De ISU heeft Björang bij zijn terugkeer naar de amateurstatus niets in de weg willen leggen omdat hij nog geen geld van de ISSL heeft ontvangen. In de contracten met de ISSL is de clausule verwerkt dat een rijder met een opzegtermijn van een maand ontslag kan nemen. De profgroep bestaat nu nog uit dertien rijders. -- k-Mit -V v -- Johan Cruyff heft bezwerend de handen omhoog als doelman Santoro bal uit een voorzet van Hasil (niet zichtbaaronderschept. BAZEL Een Zuidameri kaans elftal heeft gister avond in een benefietwed strijd een Europese voet balselectie met 20 versla gen. Bij rust was de stand reeds i0 voor de Zuid- amerikaanse vedetten. De wedstrijd was een jaar ge leden georganiseerd door een Zwitsers comité dat g zich inzet om de hongers nood van de kinderen in de onderontwikkelde landen te bestrijden. Inzet van de wedstrijd was de „Sir Stanley Rous Cup", die voor deze gelegenheid was geschonken door de Britse voorzitter van de interna tionale Voetbalbond i (FIFA). De spelers uit beide continenten het Zuidamerikaanse elftal de slechts Engelse en Russische clubs waren in het Europese team niet vertegenwoordigd hebben belangeloos aan de lief dadigheidswedstrijd meege werkt. Het organiserende comi té heeft hen slechts de reis en het verblijf in Bazel vergoed. De opbrengst van de wedstrijd, is bestemd voor het „Pestalozzi dorp" dat na de tweede wereld oorlog door de Zwitsers werd gebouwd voor kinderen uit de armste gebieden van de wereld. SARPSBORG Jong Oranje heeft de eerste wedstrijd voor de voorronden van het Europees kampioenschap voor nationale teams onder de 23 jaar gisteravond van Noorwegen met 3—1 gewonnen, bij de rust stonden onze landgenoten al met 1—0 voor. Nederland behoeft in de-return-wedstrijd slechts gelijk te spelen om zeker te zijn van een plaats in de kwartfinales. Nederland en Noorwegen zijn namelijk de enige deelne mers in deze groep omdat België en IJsland voor dit toer nooi voor spelers onder de 23 jaar geen belangstelling toonden. De Noren hebben gisteravond te gen Jong Oranje verdedigend alle trucs die te bedenken wa ren gehanteerd, maar konden desondanks de Nederlandse ploeg niet van een overwinning Ook in de tweede helft duurde het afhouden. Een beweeglijke en offensief van Jong Oranji met succes want de aanvallen van Jong Oranje resulteerden vooralsnog niet in meer doel punten. sterke Nederlandse ploeg troleerde het middenveld en kon in alle rust bouwen aan de kan- Schitterend In de 17e minuut opende de Ne derlandse aanval de score. Een schitterende pass van Visser werd door de topscorer uit de eerste divisie, Gerdo Hazelhek- ke, met een hard schot afge rond: 01. De wedstrijd ontwikkelde zich daarna zeer eenzijdig, want Ne derland was permanent in de "aanval, maar had weing geluk met zijn schoten. Waarbij nog kwam dat de Noorse doelman Erik Johannessen zeer be kwaam speelde. Tegen het einde Scoreverloop: 17 Hazelhekke (Wase- van de eerste helft werd de nlngen) O—l: 85 Bonsink «FC druk op de Noorse veste zeer Utrecht) 0—2, 86 Hammerö 1—2, 89 zwaar en de Noren grepen her- Visser (Sparta) 1—3. haadelijk naar de noodrem. En Er waren 2500 toeschouwers. verminderd voort. Hoewel de doelman Johannessen aan felle schoten en harde kopballen bloot stond, kon hij lange tijd standhouden. Het duurde zelfs tot vijf minuten voor het einde, alvorens Karei Bonsink, die Ha zelhekke had vervangen, een einde aan alle twijfels maakte door er 0—2 van te maken. £>e S(Cr Voordat de secondewijzer echter een ronde had gemaakt brak Hammerö door de Oranje defen sie en scoorde tegen: 12. Jong Oranje gaf de zege echter niet uit handen. Een minuut voor het eindsignaal drukte de Spar taan Visser het Nederlands overwicht uit door het derde doelpunt te maken: 1—3. Tegenvaller Slechts 1-1.000 bezoekers, die elk tussen de tien en honderd Zwit serse franks neertelden, woon den de wedstrijd bij. De organi satoren hadden gerekend op een bezoekersaantal van tussen de 30.000 en 40.000. De kille tempe ratuur en de afwezigheid In de henefietwedstrijd tussen Europa en Zuid-Amerika trad Europees speler van het jaar Johan Cruyff op de voorgrond. Hij lijkt op de foto te gaan scoren, maar verdediger Bar gas (Argentinië) zal hem nog net het leer ontnemen. haaldelijk van spelers gewisseld zodat het op een gegeven ment niet duidelijk was wie er nu eigenlijk in het veld zowel Braziliaanse als Duitse Bet Zuidamerikaanse elftal spelers in de wederzijdse forma ties werden genoemd als oorza ken voor de geringe belangstel ling. Nu overtuigden de wel opgekomen acteurs de wegblijvers stellig niet van hun ongelijk. Het werd een gezapig tempoloos partijtje voetbal, dat verdiend door de :amengesteld uit de volgende spelers: Manga (Brazilië) en Santoro (Argentinië); Pavoni, Wolf, Rosl, Heredlu, Vargas, Alonso, Brindisi en Ayala (Ar gentinië); Chumpltaz, Murante, Sotil, Cubillas en Baylon (Peru); Montero, Castillo en Maneiro (Uruguay). beter samenwerkende Zuid-A- Het liuropese elttal was samenge- merikanen met 2—0 werd ge wonnen. In de eerste helft, was het Nederlandse clubvoetbal met Hasil, Van Hanegem en Cruyff in het elftal van Europa vertegenwoordigd. De Peruaanse midvoor Cubillas opende in de 37ste minuut van de eerste helft de score toen hij uit een hoge pass van links inkopte. Het tweede doelpunt werd in de 65ste minuut ge maakt door de Uruguyaanse middenveldspeler Maneiro, die een pass van de Peruaan Mu rante hard inschoot. steld uit de volgende spelers: Viktor (Tsjechoslowakije) en Maric (Joegoslavië); Schnellin- ger en Haller (Wcst-Duitsland), Hüario (Portugal); Salvadore, Anquiletti, Facchetti, Giuliano en Bertini (Italië); Velasquez en Amancio (Spanje); Dzajic (Joegoslavië); Bene en Albert (Hongarije) Cruyff en Van Ha negem (Nederland); Lubanski (Polen) en Hasil (Oostenrijk). Roel Timmer besluit zijn voetbalcarrière Onduidelijk MVV Willy Brokamp was ook tegen Jong Noorwegen weer ongrijpbaar. Hier is hij de dedigers Andersen (links) en Birkland te vlug af. Uit deze actie zou het eerste doelpunt van Jong Oranje (Hazelhekke) ontstaan. De ontmoeting werd geleid door de Amerikaanse scheidsrechter Harry Landauer, die een doel punt van Cubillas in de 30ste minuut om onduidelijke redenen afkeurde. Tijdens de wedstrijd werd her- FRANKFORT Gisteravond is één wedstrijd gespeeld voor de Bundesliga. Eintracht Frankfort won met 4—1 van VFL Bochum. Bochum opende ia de 18e mi nuut de score door Köper. Weid ie (23) Grabowski (31) en (38) en Nickel (72) zorgden voor de doelpunten van Emtzacht, dat thans met zeven punten uit vijf wedstrijden de derde plaats be zet achter Bayern MUnchen en Kickers Offenbach. DEN HAAG De achtjarige Ne derlandse draver Flamingo Six, wiens totaal gewonnen bedrag de twee ton nadert, zal zondag in Wenen deelnemen aan de Graf Kalman Hunyady Gedenkrennen. In deze 2800 meter lange inter nationale klassieker met 42 mille aan prijzen, zal Flamingo Six geredi-n worden door Jan Wage naar jr. Dit is het team van Raak-JJshockey dat in het eerste jaar van het bestaan van de Haagse/ Rotterdamse combinatie zal trachten de hege monie van Tilburg en HIJS-Den Haag in de nationale ijshockcywereld te doorbreken. Raak IJshockey bestaat uit de Canadese spelers Da ve Andrews (doelman derde van links voor grond). de ex-professional van de Boston Bruins. Wayne Maxner (derde van links achterste rij), die als trainer-speler zal fungeren en Lee Inglis (uiterst rechts), die drie seizoenen geleden voor HIJS Den Haag speelde. Voor de rest bestaat het team uit Canadese spelers van Hol landse kom-af, onder wie (tweede van rechts) Larry van Wieren die vorig jaar voor HIJS speelde. Dat het de nieuwe formatie ernst is. bewijst het trainingskamp dat het gisteren al in Tilburg optrok. Dat is ook wel nodig want Raak IJshockey opent op vrijdag 13 oktober het seizoen met een wedstrijd tegen de Duitse kampioen Düsseldorf waarna het op maandag 24 oktober in Rotterdam landskampioen Tilburg ontvangt. Tot eind november zal Raak IJshoc key op de maandag- en vrijdagavond spelen. Op'l december opent ,,De Uithof" haar poor, ten en dan zal HIJS, dat vaste bespeler op de nieuwe baan wordt, de maandag en vrijdag als speelavonden hebben. Raak IJshockey zal dan uitwijken naar o.a. de woensdagavond. SKOPJE In de zevende ronde van de schaakolympiade in Skopje heeft de Nederlandse ploeg met 2-0 de leiding geno men tegen Oost-Duitsland. Jan Timman versloeg Knaak en Bert Enklaar won van Schöne- berg. De partijen van Jan Hein Donner en Coen Zuidema wer den afgebroken. De Nederlandse ploeg staat nu met 11 *-2 Punt en drie afgebroken partijen op de elfde plaats. De eerste plaats in de finalegroep is nog steeds voor Joegoslavië dat nu 19'/2 punt en twee afge broken partijen heeft. In de ze vende ronde spelen de Joegosla- ven tegen Argentinië en hebben reeds een voorsprong van V/rYi genomen. De overige uitslagen in deze ron de zijn: Bulgarije - Polen 2',£ - 1/j, Tsjecho-Slowakije - Honga rije V/i - l'/4 (en een afgebro ken partij), Rusland - Zweden 2'A 14 <en een afgebroken partij). West-DuitslandZwit serland 3—1, Denemarken— Roemenië l'/fc - 1*4 (en een af gebroken partij). Ver. Staten - Spanje 2-1 (en een afgebroken partij), De afgebroken partij tussen Zui dema en Benkö voor de zesde ronde is gisteren opnieuw afge broken. De stand in de wed strijd Nederland - Verenigde Staten blijft voorlopig 2-1 voor de Nederlanders. De uitslagen van de zesde ronde na de tweede zitting zijn: Ne derland - Verenigde Staten 2-1 (met een afgebroken partij), Joegoslavië - Spanje 3-1, Ar gentinië - Denemarken 2-2, Tsje cho-Slowakije - Roemenië 2,5- 1,5, Hongarije - Zwitserland 3,5- 0,5, West-Duitsland - Zweden 2- 2, Bulgarije - Oost-Duitsland 2,5-1,5, Sovjet Unie - Polen 3-1. Stand in de finale groep na zeven ronden is: (met tussen haakjes het aantal afgebroken partijen) 1. Joegeslavië 19*4 (2). 2. Hongarije 18*4 (1) 3. Sowjet Unie 18 (1) 4. West-Duitsland 16. 5. Tsjecho-Slowakije 15*4 (I) 6. Bulgarije 15. 7/8 Roemenië en Spanje 14*4 (I) 9. Zweden 14 (1) 10. Verenigde Staten 12 (2) 11. Nederland 11 '4 (3) 12. Argentinië 11*4 (2) 13 Polen 11 14. Denemarken 9 (1) 15. Oost-Duitsland 8 (2) 16. Zwitserland 9. In de groep 2, leiden Engeland en IJsland elk met 16,5 punt. Zij worden gevolgd door Canada met 16 en Noorwegen en Israël met 15 punten. In groep 3 leiden Schotland en Brazilië met elk 17 punten, en in groep 4 staat Frankrijk met 19,5 punt alleen aan de leiding. De eindstrijd in de dames schaak olympiade is gisteren begonnen, waaraan wordt deelgenomen door teams uit 23 landen, die over drie finale groepen zijn verdeeld. Nederland kwam niet verder dan de tweede finalegroep, waarin om de negende tot en met de zestiende plaats wordt gespeeld. In de eerste ronde van de fina les liepen de Nederlandse da mes een achterstand van 1-0 op tegen Oostenrijk doordat me vrouw Giessen van de Oosten rijkse Samt verloor. (Van onze sportredactie) WASSENAAR Roel Tim mer stopt met voetballen. De oud-speler van Holland Sport en ADO heeft een definitieve punt achter zijn voetballoopbaan gezet. In een gesprek met het be stuur van het Wassenaarse Blauw Zwart maakte Roel Timmer zijn beslissing be kend. Aanstaande zondag zal de vertrouwde figuur van Roel Timmer al niet meer in het eerste team te bekennen zijn. „Voorlopig ga ik eerst een heel stuk lager voetballen, als dat ook niet gaat houden we helemaal op", zegt hij. „Je voelt dat je iets afsluit, heel je leven heb je het hoogste willen bereiken. Maar ik geloof dat ik voldoende rea list ben om te zien dat ik nu moet stoppen. De beslis sing viel me ook lang niet I zo zwaar als ik altijd ge vreesd had. Waarschijnlijk een teken dat ik er rijp voor ben. Het bestuur van Blauw Zwart begrijpt mij, ze hebben respect voor het besluit, alhoewel het wel problemen «al scheppen hoe mijn plaats in het elftal opgevuld moet worden". Koersen in Hilversum dia <L. Haak) 124.9 2. :i. Hertogin van ri.lro. pl. 2.50. 1.90, 2,90. kopp. W.) 2000 m l. Bert Enklaar winst tegen Schöneberg

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13