Radio-actief afval zout opslaan in «mar Egypte terug naar Kremlin Ook oorzaken van terreur wegnemen Echtpaar in tachtig dagen de wereld rond Vonnissen na rellen Litouwen Schmelzer voor VN: Duivenmelkers soms ziek van eigen hobby SPD neemt voorsprong op CDU Weerbericht 48 O DE LAATSTE ME mux MINIBOEKJES NU BU DE AMROBANK LEIDSE COURANT MOSKOU (DPA) De Egyptische vice-premier Abdel Ka der Hatem die ook minister van voorlichting en culturele zaken is, is gisteren in Moskou aangekomen. Volgens Tass houdt het bezoek van de minister verband met een manifestatie van Egyptische kunst in de Sovjet-Unie. Abdel Kader Hatem is het eerste lid van de Egyptische regering dat na de uitwijzing uit Egypte van de Sovjetrussische militaire adviseurs een bezoek aan de Sovjet-Unie brengt. Daaruit blijkt dat Egypte momenteel ge leidelijk terugzwenkt naar een bruikbare relatie met Rusland, omdat Europa niet in staat en de Verenigde Staten niet bereid zijn gebleken voor de vervan ging te zorgen van de Russische, militaire of economische bij stand. Dit hebben diplomatieke kringen bekendgemaakt. De peilingen die Cairo na de breuk met het Kremlin in Euro pese hoofdsteden en in Washing ton heeft uitgevoerd zijn erg ne gatief uitgevallen. Maar, wordt gezegd, bij elke ni< relatie met Rusland zal Egypte in Moskou vrijwel zeker veel terughoudender partner vinden dan in het verleden, en de militaire en economische bij stand zal tot veel bescheidener proporties beperkt blijven. Cai ro heeft tijdens de recente ver kennende diplomatieke bespre kingen in Europa weliswaar sympathie gevonden. Maar de Europese bronnen waaruit pens zouden kunnen worden ge put, bleken beperkt in aantal Mevr. Van Heel gepasseerd Haagse KVP teleurgesteld over (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De kring Den Haag van de KVP is zeer teleurge steld over de gang van zaken rond de vaststelling van de defi nitieve (westelijke) kandidaten lijst van de KVP voor de ko mende Kamerverkiezingen. Het partijbestuur heeft gisteravond' mevr. Van Heel-Kasteel op een onverkiesbare (12e) plaats ge zet, waardoor de onderwijsdes kundige Hermes opschoof de achtste en v.d. Sande de tiende plaats. Vooral de vrouwelijke leden de KVP, georganiseerd „Vrouw en Partij", waarvan mevr. Van Heel voorzitter zijn hierover ontstemd. Zij over wegen dan ook een voorkeurs actie te gaan houden. Volgens de voorzitter van de kring Den Haag, mr. Boersma, heeft het partijbestuur door de volgorde van de regionale kan didaten te veranderen niet re glementair gehandeld. Mevr. Van Heel was door de kring Den Haag als eerste op de voor dracht geplaatst. De regionale adviescommissie plaatste haar vervolgens als achtste op de lijst. Het partijbestuur heeft door haar ingreep kennelijk haar voorkeur voor de thans in de Kamer zit ting hebbende leden Hermes en v.d. Sande willen demonstreren. Men gaat er van uit. dat de westelijke lijst tien verkiesbare plaatsen telt. Op de Groe ■velt. 2. C. F. Kleisterlee, Kamer- 3. mr. R. J. Nelissen. minister Financiën: 4. T. Brouv kamerlid: 9. W. du Chatinier. Kamer lid- 10. P. van der-Sanden. Kamer lid-' 11. T. M. Hazekamp. Kamerlid: 12. mevr. dr. A. van Heel-Kasteel: 13 W R. V. Dusarduijn. Kamerlid; 14. J. B. M. Meijer; 16. J. Pertders, seer. KVP-Kamerfraetle; 16. mevr. V. Korte-van Hemel; 17. H. Groene- vell: 18. R. Barbe: 19. A. van der EIJden. weth. te Amsterdam: 20. P. .1. Verhoef: 21. S. BIjstervcld22. A. Blndels: 23. P. H. Gommers; 24. P. Pex; 26. J. Spoelstrn26. C. Groot- scholten: 27. A. Veerman; 28. mevr. C. Stalpers-Trouw; 29. C. Butzelaar en 30. A. Gerretsen. De nationale kandidaten op de weste- Ivke lijst zijn de nummers 1, 3. 5. i. 9. 11. 13. 15, 17. 19. 31 en 23. Werkende jeugd had gesprek met confessionelen »EN HAAG (ANP) Op uitnodi ging van de fracties van KVP, AR en CHU hebben de drie or ganisaties van werkende jonge ren gisteravond een gesprek ge had met de confessionele ka merleden. fa afloop deelden de jongerenor ganisaties mee. door dit gesprek nog sterker tot de overtuiging gekomen te zijn dat de tweede dag partiële leerplicht voor 15- jarigen in 1973 uitvoerbaar is. Zij ontleenden dit onder meer aan uitlatingen van het KVP- Kamerlid Zelissen, die de me ning van het werkende jongeren óverleg gevraagd heeft over een alternatief voor de invoering van de tweede dag in de vorm van een „aangepaste maatre gel" met verruimde onthsffings- mogelijkheden. kwaliteit, en de bereidheid ont brak om offensieve wapens te leveren. Defensieve wapens, zoals raketten, radar en allerlei ander elektronisch materieel, bleken kostbaar en moeilijk op korte termijn te leveren. De hoop op een belangrijk West europees vredesoffensief in het Midden-Oosten ten gunste van Cairo schijnt ook de bodem in te zijn geslagen. De goodwill die aanwezig was, is kennelijk to taal verdwenen met de framati- sche gebeurtenissen tijdens de Olympische Spelen in München. Een kraanwagen raakte in de Britse plaats Chatham van zijn remmen en ramde een clubgebouw schietvereniging. Een groot deel van het pand stortte in. Niemand raakte gewond. NEW YORK (ANP) Indien men maatre gelen tegen terrorisme in zijn diverse verschijningsvormen overweegt, zal men ook aandacht moeten besteden aan de oorzaken van dit terrorisme en de moge lijkheden om ze weg te nemen, aldus heeft minister Schmel/er gisteren in New York in de algemene vergadering van de Verenigde Naties verklaard. Wij zullen het gehele probleem zonder politieke vooroordelen moeten bezien, gezamenlijk pogin gen moeten doen om een einde te maken aan het moedwillig doden van mensen en de verslechte ring van de internationale betrekkingen die hier van het gevolg zijn. De situatie in het Midden Oosten is weinig bemoe digend. „Naar ons oordeel kunnen misdaden als die welke in München zijn begaan, noch de mili taire repressailles een vreedzame oplossing van het conflict in het Midden Oosten naderbij bren gen", aldus minister Schmelzer. Nederland is diep bezorgd over de toenemende schending van de rechten van de mens, en het hieruit voortvloeiend menselijk lijden, in ver schillende delen van de wereld. De algemene vergadering van de Verenigde Naties zal „op nieuw, en met nog meer nadruk, moeten spreken over de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek en liet dekolonisatie probleem waarmee Afrika nog steeds te kampen heeft". Wat dit laatste betreft, vreest Nederland „dat de aanhoudende weigering van Portugal om een begin te maken met con structieve plannen voor latere dekolonisatie, on vermijdelijk de machten van het geweld in de kaart zal spelen". Het echtpaar De Graaf met stewardess en wereldbol Naar Jules Verne: (Van een onzer verslaggever) AMSTERDAM Snel weer op weg naar hun beginpunt, hoe vreemd dit ook klinkt, zijn gisteren de heer en mevrouw De Graaf uit Emmen per KLM'via Amsterdam en Londen de reis van hun leven begonnen: de reis om de wereld in tachtig dagen. De heer De Graaf voelt zich thans letterlijk en figuurlijk Phi- leas Fog, de befaamde hoofdfiguur uit „In tachtig dagen de wereld rond", van de schrijver Jules Verne. De moderne Phi- leas Fog droomde al van zo'n reis toen hij nog een kleine jongen was. En met hem zijn het er honderdduizenden ge weest, die de reis rond de wereld in tachtig dagen helaas al leen maar in hun dromen konden ondernemen en met in hun hand het boek van Jules Verne. Maar de heer de Graaf is een gelukkig mens geworden, omdat zijn jongensdroom giste ren werkelijkheid geworden is. Met zijn vrouw volgt hij nu de door Jules Verne beschreven reis. Enkele dingen echter ontbreken aan het geluk van de vliegende reiziger: per luchtballon zal hij nauwelijks kunnen reizen zoals de echte Phileas Fog, omdat het orga niseren van tochtjes per luchtballon heel wat moeilij ker is dan in de opvattingen van Jules Verne destijds. Ook de barre avonturen met Over 79 dagen hopen de twee de indianen, die de oorspron- moderne wereldreizigers-in- stewardess aan, met in haar handen de hele kleine wereld torsend in de vorm van een glimmende wereldbol. Zij bracht vele goede wensen voor deze reis in tachtig da gen van iedereen, die de vele avonturen van Jules Verne kennen en diezelfde avontu ren alleen maar uit diens boeken kunnen proeven. kelijke Phileas Fog destijds althans volgens Jules Ver ne bijna het leven gekost hebben komen er in deze twintigste eeuw niet meer aan te pas. Gelukkig overi gens voor het echtpaar De Graaf, dat over 79 dagen toch graag heelhuids weer in het Drentse Emmen wiL te rugkeren. In plaats van de hooggehoede ooms, die Phileas destijds goede reis wensten, trad gis teren op Schiphol een lieve tachtig-dagen weer sterdam en vervolgens in Emmen terug te zijn. Daar na kan de heer De Graaf achter het directeursbureau van zijn firma, die dezer da gen 25 jaar bestond (van daar dat hij deze prachtige reis kon gaan maken) dro men van de werkelijkheid die hem in tachtig dagen rond de wereldbol bracht. En dat volgens het bekende reisschema van de onverge telijke Jules Verne. DEN HAAG (ANP) Een werkgroep van het Reactor I Centrum Nederland (RCN) heeft voorgesteld licht ra dio-actief afval in diepgele gen zoutlagen op te slaan. Gezien het grote aanbod dient deze opslagvoorzie ning omstreeks 1980 be- drijfsgereed te zijn. Op korte termijn zou een on derzoek naar de mogelijk heden moeten worden be gonnen, teneinde een even wichtige ontwikkeling van de kernenergie-produktie in Nederland veilig te stel len, aldus de werkgroep in haar eindrapport dat in het maandblad „Atoomenergie en haar toepassingen" is afgedrukt. De werkgroep heeft een prognose opge steld van het toekomstig aanbod van radio-actief af val en aanbevelingen ge daan voor een veilige en economische wijze van verwerking. Het probleem van het radio-actie ve afval is de laatste tijd duide lijk geworden. Van 1963 tot 1970 heeft het RCN ongeveer 100 m3 niet samengeperst afval opge haald. afkomstig van ziekenhui zen en laboratoria. Door de in gebruikneming van de kerncen trale in Dodewaard ontstond een sterke toeneming van dit af val. De werkgroep heeft bere kend dat in het jaar 2000 bijna 70.000 m3 licht radio-actief afval zal moeten worden verwerkt. Zij gaat hierbij uit van een totaal geïnstalleerd vermogen aan kerncentrales van ca. 20.000 me gawatt. De nota kernenergiebe leid die in het voorjaar is uitge bracht gaat echter al uit van 35.000 mw gecnstalleerd vermo gen. Wanneer de stortholtes in de zout lagen niet op tijd klaar zijn en ook dumping in de Atlantische Oceaan - hetgeen thans gebruik is - niet meer mogelijk is, stelt de werkgroep voor, het afval in beton te gieten en bijvoorbeeld in duingebieden op te slaan. De hoeveelheden middel- en hoog radio-actief afval zijn veel gerin ger, zodat opslag voorlopig bij de centrale zelf kan plaats heb- De Amerikaanse zakenman Thomas Merrick laat foto's zien van het Colosseum in Rome. Gisteren heeft hij het gemeentebestuur van de Italiaanse hoofdstad gevraagd het Romeinse bouwwerk aan hem te verkopen. Merrick wil het Colosseum exploiteren en hiermee gelden innen voor de restauratie. UTRECHT (ANP) De duivensport brengt niet alleen vreugde aan de beoefenaars ervan. Althans niet aan die overigens kleine groep, die gevoelig is voor een be paalde stof die in de uitwerpselen van duiven voorkomt en die kortademigheid, koorts en ernstig gewichtsverlies veroorzaakt. Een aantal duivenmelkers die deze ziekte hebben klagen ook over vermindering van de potentie. De ziekte kan chronisch worden en dan leiden tot invaliditeit wegens kortademigheid. MOSKOU (Rtr) Het opperste ".erechtshof van de Sovjet-republiek Litouwen heeft zeven jonge mensen veroordeeld tot gevangenisstraf fen van achttien maanden tot drie jaar wegens hun aandeel in een oproer in de maand mei in Kaunas, tweede stad van deze Oostzee- staat. Volgens het persagentschap Tass werden de beklaagden schuldig geoordeeld aan het organiseren van en deelnemen aan „straatrel- len" die de openbare orde verstoorden en het verkeer belemmer den. Een achtste beklaagde. Virginia Urbonaviciute, werd veroor deeld tot een jaar in een werkkamp. Tass verklaarde dat de meeste beklaagden, die in leeftijd variëren van 17 tot 25 jaar, „beschonken" warén toen ze hun vergrijp pleeg den, en dat de meesten een strafblad hadden met veroordelingen wegens klaploperij en diefstal. Volgens onofficiële berichten uit doorgaans betrouwbare bron waren de rellen het gevolg van de zelfverbranding van een jonge man, Ro man Kalanta, en duurden ze twee dagen. Ze zouden aan een politie man het leven hebben gekost en enkele honderden personen zouden zijn aangehouden. Kalanta zou zijn zelfmoord om politieke redenen hebben gepleegd, maar Sovjet-autoriteiten ontkenden later een poli tieke beweegreden. Uit de officiële pers heeft men kunnen opmaken dat het in Litouwen, een overwegend rooms-katholieke republiek die in 1940 bij de Sov jet-Unie werd ingelijfd, al lang broeit. BONN (RTR) Van de West- duitse kiezers wil 49 pro cent bondskanselier Willy Brandts Sociaal-Democra ten (SPD) aan de regering houden. Aldus de gisteren gepubliceerde uitslag van een opiniepeiling die aan geeft dat zich in een maand tijd een verschui ving van vijf procent ten gunste van de SPD zou hebben voorgedaan. De peiling is vorige maand door het opinie-instituut Allensbach verricht, ongeveer een week voor de ontbinding van de Bondsdag met het oog op de vervroegde verkiezingen van 19 november. Een soortgelijk on derzoek in augustus gaf de SPD slechts 44 procent, terwijl de op positionele Christen-Democraten (CDU) een voorsprong namen met 47 procent. Zij vielen bij de jongste peiling terug op 42 procent. De liberale coalitie partners van de SPD behaalden beide malen vijf procent. De voorzitter van de Westduitse Bondsdag. Kai-Uwe von Hassel, heeft de corruptieklachten van Brandt in verband met het j overlopen van parlementsleden j Aan /,ot /raaie zonnige weer Dit blijkt uit het proefschrift van de arts F. P. V. Maesen, die gisteren tot docto rin de genees kunde is gepromoveerd op een onderzoek naar deze verschijn selen, bekend onder de naam duvenmelkerslong. Promotoren bij deze promotie aan de rijksu niversiteit in Utrecht wuren prof. dr. H. Deenstra en dr. L Berrens. Het onderzoek is uitge voerd in het De Weverzieken huis in Heerlen en in laborato ria van de Utrechtse universi teit. Dr. Maesen onderzocht 22 patiën ten met een duivenmelkerslong. Hij ontwikkelde in het laborato rium een test die het mogelijk maakt de diagnose voor deze ziekte met zekerheid te stellen en kwam erachter dat een ver teringenzym uit het maag-darm kanaal van duiven, dat wordt teruggevonden in de uitwerpse len, de veroorzaker van de ziek te Is. Dr. Maesen geeft ook een aantal nauwkeurig omschreven richtlijnen om de ziekte te be strijden. Als die richtlijnen nauwkeurig worden opgevolgd, geneest de zieke mestal volle dig. zo luidt zijn conclusie. Bij de behandeling van de patiën ten is verbreken van contact met duivenstof het belangrijkst. Gezien de mogelijkheid van her haling van de ziekte, is het vol gens dr. Maesen aan te bevelen dat de voor deze ziekte allergi sche duivenliefhebber zijn hob by opgeeft. Kan hij dat niet op brengen. dan dient hij een aan tal voorzorgen te nemen en met name het schoonmaken van het duivenhok over te laten aan an deren. uit het regeringskamp naar de oppositie als ongerechtvaardigd verworpen. Na zijn tweede ge sprek met Brandt verklaarde Von Hassel (lid van de CDU) dat de kanselier er niet in ge slaagd was hem te vertellen „wie met welke middelen wie ertoe had overgehaald van par tij te veranderen." CDAGCVERS Uw c^Uler-allef UeStekguze i zaterdag SCIIOIJDEll KARBONADE 500gram EDGRE WOENSDAG GEHAKTDAG HOLLANDSE WITLOF 500gram kwaliteit SCHOUDER 100 HAM gram l'ATE 100gram DE (ill AND LUXE U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2 en 3 van Uw damesblad van deze week de laatste dagen komt nog geen einde. Het hogedruksysteem dat hiervan de oorzaak is lag van morgen met zijn kern van bijna 1035 mbar boven Polen. Deze kern zal zich in het komende et maal in westelijke richting ver plaatsen. De wind in onze om geving blijft hierdoor zwak tot matig in hoofdzaak uil richtin gen tussen oost en zuid, zodat de aanvoer van droge lucht ver zekerd Is. In de nacht zal op nieuw een sterke afkoeling op treden waarhij aan de grond op veel plaatsen het kwik tot enke le graden onder het vriespunt kan dalen. In het temperatuur- verloop overdag komt niet veel verandering. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 5 tot 11, min. temp.: 2 tot 6 gra den onder normaal, max. temp: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 pro cent. ZEG ROMEIN. GA JENOUMEEN/MC. AMRO BMK OF WIL JE DRIE BOEKJES

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11