V akantieluchtbrug voor nierpatiënten Pastorale Raad alleen mogelijk rond kardinaal Amin wil over vrede praten 01710-22244 OOK Wat u moet weten MAANDAG 2 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Bisschop A. Simonis (Van een onzer verslaggevers) LUNTEREN „De tumultueuze reactie op het opschorten van de Landelijke Pastorale Raad door de Romeinse instanties acht ik buiten alle proporties. Ik kan mij de irritatie oprecht inden ken, maar we moeten wel ont vankelijk blijven voor argumen ten. Er rijn er die direct zeg gen: Rome polariseert". Aldus sprak mgr. A. Simonis, bisschop van Rotterdam, zaterdag op een reénistencongres van de Refor matorische Studentenvereniging (S.S.R.) in Lunteren. De bisschop hield een uitvoerige redevoering over de polarisatie in de Nederlandse kerk. Hij re gistreerde de verschillende groeperingen ter linker en rech ter zijde en poogde wegen aan Hengelaars bijeen in één organisatie UTRECHT (ANP) Vijftien or ganisaties van sportvissers, waaronder de Algemene Henge- laarsbond, hebben zaterdag te Utrecht een nieuwe landelijke organisatie opgericht, die 278.000 aangesloten sportvissers vertegenwoordigt. Dit is het re sultaat van een berstructure- ringscommissie, ingesteld door de gezamenlijke hengelsportor ganisaties. Voor de nieuwe organisatie, die voorlopig de vorm van een stichting zal hebben, is een be stuur en een dagelijks bestuur gekozen. Voorzitter is de heer J. Arentsen uit Groningen. te geven, waarlangs mogelijk aan het toenemende conflict tus sen de verschillende groeperin gen een eind gemaakt zou kun nen worden. Over de Landelijke Pastorale Raad zei mgr. Simonis: „De af gekeurde statuten waren te snel klaar met de eigen plaats en verantwoordelijkheid van de bisschoppen en de hiërarchie van de kerk. De statuten zouden rond de figuur van de kardinaal enige tijd juist hebben kunnen fungeren, maar als de kardinaal weg zal vallen, zouden de statu ten de meest erge moeilijkheden kunnen veroorzaken. Voorko men is dan altijd beter dan ge nezen, ook al is dat dan polari serend". Sprekend over de polarisatie merk te mgr. Simonis op, dat binnen de marge van het evangelie het bestaan van verschillende ac centen, het leggen van andere klemtonen, zeer juist en verrij kend kan zijn. ,,Ik ben niet in paniek over de verschillende vormen van polarisatie, aldus mgr. Simonis. Ik vertrouw erop, dat beide polen elkaar zullen hervinden en bijsturen, omdat beiden verontrust zijn. Naar zijn mening zou het goed zijn aan de basis een gesprek op gang te brengen tussen beide polen in de kerk over de reik wijdte van de pluriformiteit. Een dergelijk gesprek acht de bisschop urgenter dan het ge sprek tussen de verschillende kerken. ,,In zo'n gesprek", al dus de bisschop, zou men wel eens tot de ontdekking kunnen komen, dat beide accenten legi tiem zijn en dat men elkaar ten onrechte verketterd heeft". Mgr. Simonis achtte de tijd geko men, dat de kerkelijke leiders zich niet langer hullen In een stilzwijgen, maar een duidelijke taal gaan spreken.„De kerkelij ke leiders zullen geduldig moe ten luisteren naar wat naar vo ren wordt gebracht Zelf weeg ik steeds af hoe begin selen en bestaande situaties aan elkaar getoetst kunnen worden, waar de grens ligt tussen pru dentie en tweeslachtigheid", al dus mgr. Simonis. KAMPALA (Reuter) President Idl Amin van Oeganda heeft ge reageerd op Afrikaanse pogin gen te bemiddelen in het con flict met Tanzania door bekend te maken dat hij een delegatie naar Mogadisjoe, de hoofdstad van Somalië, zal sturen om over vredesvoorstellen te pra ten. Terzelfdertijd richtte hij een aantal vragen tot president Julius Nyerere waarin hij informeert waarom Tanzania guerrillastrij ders heeft bewapend, opgeleid en aangemoedigd om Oeganda binnen te vallen. Volgens Amin bevinden twee Tan- zaniaanse bataljons zich op het moment op Oegandees grondge bied. Vrouw schiet man dood na ruzie GOUDA (ANP) Een 35-jarige inwoonster van Gouda heeft in de nacht van zaterdag op dag haar 39-jarlge echtgenoot met een pistoolschot om het le- t-en gebracht. Het echtelijke drama was ontstaan na een flin ke ruzie. Het echtpaar had in een café wat gedronken. Thuis ontstond de ruzie. De echtgenoot werd agressief, greep de vrouw bij de keel en trok haar aan de haren. De vrouw wist zich te bevrij den, griste het pistool onder het kussen van haar man en rende de slaapkamer uit. Ze schoot in zijn richting en de kogel trof de man precies in zijn hart. De vrouw liep de straat op. Een van haar kinderen was inmid dels naar de buren gehold. De politie arriveerde kort na het gebeurde. De vrouw is in verze kerde bewaring gesteld en zal waarschijnlijk woensdag aan dé officier van justitie in Rotter dam worden voorgeleid. De anatoom-patholoog, dr. J. Zelden- rust, verrichtte vanmorgen sec tie. Rabbi Kahane gearresteerd (Van onze correspondent) JERUZALEM De Israëlische politie heeft gisteren rabbi Meir Kahane de leider van de extre mistische joodse defensieliga. in hechtenis genomen. Hij wordt ondervraagd naar aanleiding van door de organisatie erkende plannen om wapens naar New York te smokkelen om die dan te gebruiken tegen Arabische instellingen in de Verenigde Sta ten. De secretaris van de liga, Yosef Schneider, en een andere leidende activist Abraham Hershkovitz, rijn al in hechte- •ƒ.2,37 PER PLAATSING voor de eerste 30 woorden (niet groter dan 12 letters) IEDER WOORD MEER 13 ct. Exclusief 4°/- T.W. Indien Uw tekst geplaatst wordt op 3 achtereenvolgende dagen: SLECHTS 2 x BETALEN op 6 achtereenvolgende dagen: 1 SLECHTS 3 x BETALEN U kunt Uw ..TELEFOONTJE" opgeven een dag voor plaatsing. Voor plaatsing op zaterdag uiterlijk tot vrijdagmiddag 1 uur. Kleding en kapsel flens en moisjos van 0-9 jaar Redelij ke prijzen en volop keus. Dat geldt truien pakjes etc. Speciaalzaak Bam- e grootste en goed- waarborg it. Desgewenst soepele cre- :e. De Bontkoning. Hoog- 117117 Groot Voor baby en kleuter l 30 lot 40% goed- 12M Caravan 34S0,-; Ford Cortina 68/69 2450.-; Toyota Corolla 1968 2450,-iSimca 1000 Raüey 1971 financiering mogelijk. Hereweg 2, Warmond Over spoorlijn links. Tel. 01711-2683-2518. ook 'a avonds en 's zondags. 01713-2959-2989. f lot gratis ongevallen ir skering. klaar terwijl u oringsauto's tot 15 ja; enlaan 2. Sassenholn lor Beijk. Es- Tel 02622- 50.-; Peugeot 404 1' Cortina 1968 19 nti«. Hereweg 2, W Oranjolean6.Oogstgeesl.Tel.54793. Car Center Occi 2950 - Peugeot 204 Cou l 1000 GL 1971 a 1000 GLS 1969 n 2 CV 1970 32S0.- vanet 1968 1850.- 1850.- Aust.n 11(X 2950.- Ronauli 4 u T.k.a Slmca 1100 Juli 1968 Km stand plm. 54 000. Nw banden Gorevlsoer- Heeroweg 272, Lisse, lel 02524- 13829. Na vrijdag 19.00 uur. Winterstalling, zowel binnen ata hut ten Inl. bij Jachtwerf H. F. Boexo en Zn.. Hoekse Aarkade 7. Ter Aar, tel.' 01722-2143, b.g.g. 2Z55. Mof. en scooters Per m2. tot max. 80 m2. opeiegrufmte te huur in S'hdm, geschikt voor deuropening is 2.S m. hoog en 2,3 m. breed..Inl. 02522-11432, na 19 00 Te koop HANOMAG eind 1966, mol. en mech. 100% 800,—. J. Jong, Solaweg 14. Roelofarendsvoen. Tol. 01713-2591. Bromfietsen, rijw. Camping of caravan. De ruimte aar bosehikbaar. J. S. v., eveltloan 25A. Voorhou Lessen, clubs -I" 'oor goed judo natuurlijk Sporl- e. Conditie-training, damesgymn jo- i 01710 23583- Dieren en planten Jagershekken zgn. div malen. Arbulex Canadian ge ding. Vraagt on. Tel. 01722-2134. i. Hydra. Langeraar. Daar Is op gewachtltl ilallo-geschenk ot dec an wij u vrijblijvend o en bijgoed in soorten. Speciale aan bieding 100 tulpen in 10 soorten voo slechts 10.—. Fa D H. Hoogkamer Herenweg 501, Llsse, post Sassen Doe het zelf hel^zelf shop ds vanaf 39.5C l°PTei°21367,Ce Watersport f 16.95 nu 12.95. Heren corduroy pakken mork Wrangier 90.- nu 45.- losse jacks en broeken f 22 50. octorsteeg 5. over brandweer. 7. Leiden, tel. 20794. anpakketlentervk Zoelerwoudsesln igen rokerij, slaat me' m, naast de Vergulde Iran. Van Wijk"» Vtshar nstoeg 54, lel. 20169. T.k.a. groie perti| hout. I.z.g.«t Prijs' 1 1500.- excl. BTW. Te bevr. Lampen» .,0# Zon", Cobetatrnat Te koop aangeb. Nieuwe dlepvrleskWen. Rcht bescha digd. 5 |i o*'- J*» »r- /<»--. MO Itr 590.- 425 llr 790 - 600 Hr. 990.-. Indien afgehaald 5% korting. Weber Koeltechniek. Bernhardltr. 12. L dorp, ld. 01710-3172*. ÏTÏ' WEGWIJZER- KLEINTJES HAZERSWOUDE Op vrijdag 6 oktober om 20.00 uur, wordt in het Nederlands Hervormd Verenigingsge bouw te Hazerswoude-dorp een groots opgezette klaver- jasavond gehouden. HAZERSWOUDE Niet de basissohoheren, maar de kleuters uit de Hazerswoudse buurtschap de Groenendijk zullen er de dupe van zijn, wanneer de herfst winterse neigingen gaat vertonen. Niet de verwarming van de Plus-X-baslsschool, maar die van de Theresla-kleuter school is defect en is heel hard aan vervanging toe. Gebeurt dat niet snel, dan zit het erin, dat de kleuters vrij zullen krijgen, wanneer de kachel in winterse tijden niet brandt. t HAZERSWOUDE - In hun derde competitiewedstrijd in de provinciale hoofdklasse zijn de dammers van het Ha zerswoudse Samen Sterk er wat puntenwinst betreft te gen het Haagse GONA niet aan te pas gekomen. De dammers uit de Residentie behaalden een gemakkelijke 13-7 overwinning op de Ha- zerswouders. van wie alleen Albert Huisman en Aartjan Pannebakker de volle winst SCHIPHOL (ANP) - Gisteren is een begin ge maakt met een vakantieluchtbrug voor nierpa tiënten die wegens hun kwaal eigenlijk nimmer de gelegenheid krijgen op reis te gaan, aangezien ze twee maal per week hun nieren moeten laten doorspoelen aan een dialyseapparaat, willen ze In leven blijven. Dankzij een initiatief van cfe nierstichting Neder land, die daarbij financiële en daadwerkelijke medewerking heeft verkregen van het reisbureau Centouri/Sunliner en Martin Air Holland, gaan nu toch circa 500 Nederlandse nierpatiënten op vakantie en wel voor de maximale periode die tussen twee spoelingen mag liggen: vier dagen. Gisteren is in een DC-9 van Martin Air de eerste groep van 100 patiënten onder begeleiding van een specialist en twee verpleegsters naar Bardo- lino aan het Gardameer vertrokken. Over 4 da gen worden ze teruggehaald door een DC-9 die meteen een nieuwe groep meeneemt. Op die wij ze zullen vijf groepen van 100 patiënten elkaar aflossen. De laatste groep keert terug op 17 okto ber. Wel moeten de patiënten de reis zelf betalen (al thans voor zover ze daartoe in staat zijn), maar de prijs kon dankzij de vereende inspanning en medewerking beperkt blijven tot 232. voor zich opeisten. Leen Dorsman, L. Carst en H. de Groot forceerden voor Sa men Sterk een remise. Samen Sterk 2 won van RDC 2 uit Rijnsburg met de voorlo pige stand 108. Aangeno men wordt dat de afgebro ken partij een remise tot ge volg zal hebben en dat bete kent, dat Samen Sterk 2 tot een 11—9 zege komt. Samen Sterk 3 behaalde op het Lei- derdorpse IDC 1 een 11—9 overwinning. Hoogmade De kaart- wedstrijden ten bate van de bejaardenkas zijn vrijdag in gezet. De eerste winnaar werd G. van Leyden met 5458 punten, op de tweede plaats eindigde W. Colijn met 5236 punten, derde werd W. Hoogenboom met 5117 punten. Woensdagavond is er weer prijskaarten in pavil joen De Does. AARLANDERVEEN - De bazar die afgelopen weekend door muziekvereniging DSS werd gehouden is een groot succes geworden. Na een rondgang door het dorp werd de bazar geopend. Het rad van avontuur, de trektent, de ballengooitent en de schiet tent vonden de meeste aftrek. De baten waren voor de aan schaf van nieuwe uniformen. Ter Aar is tweede geworden bij een wedstrijd over 15 km. voor veteranen die de atle tiekvereniging Aquilo uit Winschoten afgelopen week einde organiseerde. 9 LISSE De adjunctdirec teur van het Gewestelijk Ar- beids Bureau in Lisse, de heer Van Gellekom houdt morgenavond in restaurant Morgenzon in De Engel een lezing voor de dames van de Land- en Tuinbouw Vrouwen organisatie. Suske en Wiske De boze boom- zalver «At ÊfÏÏÜïr H y I 0 De vredes- spuitbus *3l it,

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7