EISEN VOORAF VAN „LINKS" NIET AANVAARDBAAR Mc Govern loopt in op Nixon Beslissing KVP- Partijraad: Moordpar,ij £eid4e<2omA/ni D 66 is verdeeld over afspraak met de confessionelen Kleine Deense meerderheid voor toetreding EEG ARP en CHU nogal terughoudend over gesprek met PvdA MAANDAG 2 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Het afgelopen weekeinde gonsde weer van de politieke activiteit. Hier discussie tijdens de zaterdag in Tilburg gehouden partijraads vergadering van de KVP. V.l.n.r. de heren Andriessen en Nuyens, mevrouw Leyten, de heren De Zeeuw, Van Agt en Steenkamp. Dr. Sicco Mansholt is tijdens de viering van het 25-jarige bestaan de Europese beweging in Nederland, zaterdag in Utrecht, benoemd tot „Europeaan van het jaar". Koningin Juliana en prins Claus be hoorden tot degenen die hem daarmee feliciteerden. De heer Mans. holt drong tijdens dit jubileum aan op meer steun van de EEG aan de arme landen en zei demonstraties van Europese burgers tijdens de topconferentie in Parijs om de ministers tot daden te prikkelen toe te juichen. Scepticisme; overEuropese topconferentie UTRECHT (ANP) „De kans bestaat dat de resultaten van de komende Europese topconferen tie beperkt zullen blijven tot be vestiging van hetgeen reeds is besloten over een economische en monetaire unie, het afleggen van een vage verklaring over de derde wereld en het doen van eveneens vage toezeggingen over de toekomstige ontwikke ling van de Europese instellin gen. Levert de topconferentie 19 en 20 oktober in Parijs inder daad niet meer op, dan zullen de Europese bewegingen in alle EEG-landen hun regeringen moeten zeggen: dit nemen wij niet", aldus de voorzitter van de Europese beweging, de heer J. H. C. Molenaar. Dr. Mansholt herhaalde dat de Europese Commissie van de topconferentie verwacht dat alle persoonlijke grenscontroles den afgeschaft, de onderwijsmo gelijkheden worden geharmoni seerd en gastarbeiders na een jaar verblijf burgerrechten wordt verleend. De ruim aanwezigen kozen dr. Mansholt tot „Europeaan van het jaar" (Zie foto). Tweede werd bonds kanselier Willy Brandt: derde prof. H. Brugmans, rector i het Europacollege in Brugge. (Van UTRECHT Het congres van D'66 demonstreerde gisteren een ernstige verdeeldheid over de samenwerking met de con fessionele partijen. Zaterdag a.s. zal D'66 een definitief standpunt bepalen, maar giste ren bleek het enthousiasme voor afspraken met de confessionele partijen niet bijster groot. De standpunten op het congres van D'66 liepen uiteen van: kei hard nee zeggen tegen de con fessionelen" tot „we moeten be reid zijn tot een gesprek" (Van Mierlo). Een duidelijke tegenstander van overleg met de confessionelen toonde zich drs. Gruijters. Met het Eerste Kamerlid mevrouw Wassen-Van Schaveren was lijsttrekker Van Mierlo van oor deel dat alles moet worden ge daan om een gesprek tussen progressieve en confessionele partijen op gang te brengen. Maar dan moeten de confessio nele partijen wel bereid zijn wijzigingen in de begroting voor 1973 aan te brengen, want de (Van onze parlementaire redactie) Tilburg Het K.V.P.-partijbestuur heeft zaterdag in Til burg van de K.V.P.-partijraad machtiging gekregen om bij het streven naar een parlementair meederheidskabi- net samen met A.R. en C.H.U. vóór de verkiezingen ge sprekken te voeren met P.v.d.A, D'66, en P.P.R. Het be stuur wil op grond van programvergelijking streven naar een akkoord op hoofdlijnen en naar het noemen van na men van kandidaat-ministers. Een resolutie daarover heeft unanieme steun gekregen van Partijbestuur, Partj- raad en Kamerfractie. De K.V.P. weigert echter voor waarden vooraf van de linkse drie voor deze besprekingen en stelt ook zelf geen voorwaarden. De politieke leider van de K.V.P., fractieleider Andriessen, zei zaterdag: „De linkse drie laden een geweldige verantwoor delijkheid op zich door de par tijpolitieke polarisatie zover te drijven, dat wellicht slechts de mogelijkheid van minderheids kabinetten overblijft. Het is be ter vooraf te praten, maar als het vooraf niet lukt resultaten te bereiken, dan moet het ach teraf wel mogelijk blijven. Dat moeten de linkse drie bedenken, als zij samenwerking na de ver kiezingen uitsluiten". Hij riep de Partijraad op tot zelf vertrouwen in de eigen koers, tot „agressiviteit" en het tonen van één gezicht in de verkie- zinsstrijd. Het gezamenlijk ontwerp-program van K.V.P.A.R. en C.H.U. Kreeg in de Partijraad een slecht onthaal. Het werd als een vaag compromisstuk afgewezen. Voorzitter prof. Steenkamp van de programcommissie ontkende dat A.R. en C.H.U. hier debet aan waren: „We wilden niet voor sinterklaas spelen en geen valse beloften doen". De pro gramcommissie zal binnen 14 dagen een nieuw definitief program op tafel leggen, waarin het eigen K.V.P. kernprogram (ook van Steenkamp) van vorig jaar beter tot zijn recht komt. Dit korte verkiezingsmanifest zal in ieder geval als kernpunten onder meer bevatten: 1. Hoogste prioriteit voor betaal bare woningen. 2. Rechtvaardiger inkomens-/be- zitsverdeling. 3. Opwaarderingen achtergebleven groepen (onder meer werkende jongeren, bejaarden,-kleine zelf standigen, werklozen). 4. Democratisering van onderwijs, vorming, cultuur, onderneming, politiek en bestuur. 5. Een samenhangend welzijns- en actief milieubeleid. 6. Inflatiebestrijding. 7 Ontwikkelingssamenwerking en vredespolitiek. Aanvaard werd tenslotte nog de jongeren-resolutie die vraagt de mogelijkheid na te gaan in 1973 alsnog de tweede dag partiële leerplicht voor werkende jonge ren te verwezenlijken, speciaal in regio's met toenemende j eugdwerklooshei d. progressieven kunnen onmogelijk regeren op basis van een begro ting van het kabinet-Biesheuvel. Waar is onze geloofwaardigheid, aldus Van Mierlo, als wij geen principiële bereidheid tot een gesprek hebben. Van Mierlo werd gekozen tot lijst trekker. Op het laatste ogenblik was het Tweede Kamerlid mej. Goudsmit ook kandidaat ge steld. Dat de populariteit van Van Mierlo wat getaand is, bleek bij de stemming: hij kreeg 65 percent voorstemmers, 27,5 percent stemde tegen hem, 8,5 percent stemde blanco. Mej. Goudsmit kreeg 36 percent "3.5 tegen en 8.5 blanco. Dodental treinramp: 48 MALMESBURY (AP) - Bij het treinongeluk dat vrijdagavond in Zuid-Afrika plaats heeft ge had zijn 48 personen omgeko men en 144 gewond. Alle doden waren kleurlingen. Explosie op VS-kruiser: 19 doden DA NANG (Reuter—AFP) Negentien Amerikaan se zeelieden zijn gister ochtend gedood en tien gewond bij een ontplof fing in een van de ge schutstorens van de zwa re kruiser Newport News ter hoogte van de Zuid- vietnamese kust. De explosie deed zich voor toen de kruiser ondersteu- ningsvuur verleende voor Zuidvietnamese troepen in de provincie Quang Tri. Volgens een Ameri kaanse marinewoordvoer der is het een van de ern stigste ongelukken aan boord van een Ameri kaanse oorlogsbodem in het Vietnamese operatie gebied. De Newport News is de eni ge zware kruiser die de Amerikanen in het gebied hebben. Het schip heeft een bemanning van 1300 en arriveerde 11 mei in de Vietnamese wateren. Over de oorzaak van de ex plosie zijn geen medede lingen gedaan. PPR is nog verdeeld over contact met confessionelen WAGENINGEN (ANP) Mr. Bas de Gaay Fortman is zater dag op een congres van de PPR in Wageningen definitief tot lijsttrekker gekozen. Verder staan op de lijst onder meer Erik Jurgens (N.-Holland). Mi chel van Huiten (Zeeland), Dolf Coppes (Twente), Dilia van de Heem (Rijnmond) en Fokke Goudswaard (Amsterdam). De partij bleek verdeeld over de vraag of de progressieve drie al of niet met de confessionelen rond de tafel moeten gaan zit ten. Op 7 oktober als het con gres van de PPR opnieuw bij eenkomt of als de progressieve partijen een gezamenlijk con gres houden, zal de PPR op dit punt een beslissing nemen. in Florida BRANDON, FLORIDA (AP) - Twee mannen gewapend met zware geweren zijn gistermor gen een boerderij bij Brandon in Californië binnengedrongen en hebben daar vier mensen vermoord, onder wie de vader van een meisje die een van de moordenaars had afgewezen. De beide schutters, de inmiddels al gearresteerde 32-jarige Tho mas Chambers en de 21-jarige Robert Harris, spaarden het meisje, een gescheiden moeder van twee kinderen, ondanks haar smeekbede om haar te do den en de anderen met i*ust te laten. De langste brug van Europa, 6070 meter, duizend meter langer dan onze Oosterscheldebrug, is zaterdag tussen het Zweedse vas teland en het eiland Oeland ge opend. Een stukje brug in vogel vlucht met daarop een deel van de vele automobilisten die de sensatie van de lange brugrit wilden ondergaan. de zuivere Jonge Jenever met KWALITEITS CERTIFICAAT* The Royal Institute of Public Health and Hygiene te Londen heeft, na een uiterst zorg\'uldig onderzoek, op 18 juli 1972 liet Certificaat voor "Quality and Merit" verleend aan Dl KUYPER EXPORT JONGE JENEVER Dit Certificaat is een officiële erkenning van dc voortreffelijke kwaliteit van "De Kuyper Export Jonge Jenever" Het wachten is nu op het P.v.d.A.-congres VFTAT is de voorlopige balans na een weekend dat het beeld van een sterk-verbrokkelde politieke toestand in Nederland nog eens be vestigde? Dat het congres van de Partij van de Arbeid binnenkort de beslissing zal moeten brengen op de vraag of het al dan niet tot serieuze on derhandelingen gaat komen tussen het linkse blok en enkele of alle partijen van het christen-democratische trio. Dat de situatie sedert vrijdag sterk veranderd is, mogen we niet be weren. Wel zijn enkele vermoedens nu bevestigd. Bijvoorbeeld dat ook progressieve K.V.P.'ers als voorzitter De Zeeuw en program maker prof. Steenkamp de scherp-slijperij van woordvoerders uit het linkse blok beu beginnen te worden. Ten tweede dat er in het christen-democratische blok inderdaad terzake van de animo om bij voorkeur met de P.v.d.A. te praten een bereidheid bestaat die in af dalende richting loopt van de K.V.P. tot de C.H.U. Ten derde dat met name de K.V.P.-fractie bereid is tot het aanbren gen van wijzigingen in de begroting voor 1973, mits dit haar niet dwingt tot ontrouw aan beloften, gedaan bij de formatie van het romp-kabinet-Biesheuvel. Ten vierde dat D-'66 het bondgenootschap met de P.v.d.A. en de P.P.R. ziet zo wil laten domineren, dat de beslissingen inzake program en regeerakkoord helemaal uit eigen handen geeft. Inventarisatie AL met al is het toekomstbeeld voorlopig bijzonder ingewikkeld. Dit bleek zaterdag in de namiddag al. toen onmiddellijk na het K.V.P.-congres diverse socialisten onder wie partijvoorzitter v. d. groot-regeerakkoord wezen, maar later op de avond de hoogste top vuidig wilde nagaan welke openingep de partijraad van de K.V.P. Louw uitspraken deden die op het overlijden van de kans op een van .het „progressieve trio" liet weten, dat ze toch nog eens zorg- had gemaakt, alvorens definitieve conclusies te trekken. Maar wanneer drs. Den Uyl c.s. het noodzakelijk vinden zich nog eens te bezinnen over de stelling welke de K.V.P. op het schaak bord heeft laten staan, die zelfde K.V.P. kan niet rustig blijven af wachten, wat de uitkomst van de socialistische analyses is. Zij zal deze week met de topleiding van haar christen-democratische part ners moeten vaststellen, of en hoe de grenzen van de samenwerking van K.VP., A.R.P. en C.H.U. verlegd zijn. Want de gang van zaken op hun partijraadscongressen is ook geen gesynchroniseerde bewe ging gebleken. Vast pii nnen TN hoeverre delen anti-revolutionairen en christen-historischen de bereidheid van de K.V.P.-fractie om te pogen begroting en dek kingsplan als dit niet op veto's van het kabinet stuit meer in overeenstemming te brengen met dringende wensen van het grote oppositieblok van nu? Inhoeverre dekt de voorkeur van de K.VP. voor de Partij van de Arbeid als eerste gesprekspartner bij onder handelingen over een regeerakkoord de opvattingen in de partijen van Aantjes en Tilanus? Want terwijl de positie van de K.V.P. in het politieke krachtenveld zaterdag door de uiteindelijke eensgezindheid van haar partijraad flink verbeterd is, blijft het jammer dat De Zeeuw, Veerman en Van Verschuer zaterdag niet zo eensgezind hebben gesproken als in de Kamer bij Andriessen. Aantjes en Tilanus vaak het geval is ge weest. Zo iets schept bijvoorbeeld het risiko dat de progressieve drie eerst gaan proberen de meningsverschillen tussen de christen-democrati sche drie tot een breuk te forceren, om daarna de eventuele samen werking met des te meer kracht op haar voorwaarden vast te pin- (Van onze correspondent) WASHINGTON Senator McGo- vern begint zijn achterstand op Nixon in te lopen. Dit blijkt uit de laatste Gallup opiniepeiling, maar vóór 7 november moet hij nog een grote kloof over bruggen. Een onderzoek dat tussen 22 en 25 september is gehouden, toont aan, dat McGovern 28 punten achterligt op president Nixon. Dit betekent dat de afstand met Een foto van de Amerikaanse zware kruiser Newport News, waarop een ontploffing in een ge schutstoren de dood van negen tien opvarenden veroorzaakte. zes punten verminderd is in vergelijking met een Gallup-opi- niepeiling eind augustus. Het beeld dat de Gallup-poll geeft, ziet er voor McGovern iets be moedigender uit ais het zuiden van de Verenigde Staten, een verloren zaak voor hem, buiten beschouwing wordt gelaten. In de rest van het land heeft McGovern dan een achterstand van 22 punten. Gallup voorziet, dat de kloof tus sen de kandidaat-president en Nixon steeds kleiner wordt, maar gelooft niet dat McGovern zal winnen. Hij verwacht, dat de „verkiezingsresultaten zo dicht bij elkaar zullen liggen, dat de republikeinen behoorlijk schrikken." De campagne van McGovern con centreert zich nu op het herstel van het image van de kandi daat. Men neemt aan, dat de alarmerende voorsprong van president Nixon voor een groot deel het gevolg is van overlo pende democraten. Deze zijn nauwelijks of helemaal niet en thousiast voor de republikeinen, maar hebben zich afgekeerd van McGovern omdat ze hem een radicaal vinden of een prut ser of allebei. Men legt nu weer de nadruk op het beeld van de fatsoenlijke, eerlijke, practische en verstandige man die uit de voorverkiezingen tevoorschijn kwam. KOPENHAGEN (AP) Meer dan 70.000 Denen hebben gisteren in Kopenhagen 'n demonstratie ge houden tegen de toetreding van Denemarken tot de EEG. Maar volgens de laatste opiniepeilin gen is nog steeds een meerder heid van de bevolking voor toe treding van Denemarken. De demonstratie, die eindigde bij het stadhuis van Kopenhagen vond plaats in een sfeer van op timisme over de mogelijkheid dat Denemarken, in navolging van Noorwegen zal besluiten om niet tot de EEG toe te treden. In de stoet werden ook veel Noorse vlaggen meegedrngen. De uitslag van het referendum wordt vannacht verwacht. Om de beslissing van het Deense parlement om tot de EEG toe te treden ongedaan te maken moet niet alleen de meerderheid van de stemmers daar tegen zijn, maar moet die meerder heid ook minstens 30 procent van het totale, uit 3.455.600 kie zers bestaande Deense eletoraat uitmaken. In tegenstelling tot het Noorse re ferendum is de uitslag bindend voor regering en parlement. De leiders van de Britse Labour Party hebben gisteren dc Engel se toekomst binnen Europa weer geheel op losse schroeven gezet. De Labour top besloot een resolutie te Rteunen waarin de verwijdering van de Ameri kaanse kernduikbootbases uit het land wordt geëist en een resolu tie waarin nieuwe onderhande lingen worden Revraagd aan gaande het Britse lidmaatschap van de EEG. Bestand tussen Pakistan en India NEW DELHI (Reuter-AFP) In dia en Pakistan hebben besloten tot een staakt het vuren aan de bestandslijn in Kasjmir. Indiase en Pakistaanse grenstroe pen begonnen zaterdag op el kaar te schieten in het bos van Tarkoendi, dat een kleine hon derd kilometer van de hoofdstad van Kasjmir, Srlnagar, ligt. Vicaris vraagt steun voor episcopaat HAARLEM (KNP) Mgr. Kui pers, vicaris van het bisdom Haarlem en lid van de Beheers en Beleidscommissie van de Ne derlandse kerkprovincie heeft een beroep gedann op de grote groep van gelovigen in de kerk van Nederland, die achter het beleid van de Nederlandse bis schoppen staan om door middel van een brief of briefkaartje dit aan de bisschoppen zelf of aan Rome te laten weten. Volgens de vicaris Is dat nodig omdat vooral dc laatste weken weer een golf van verdraaide berichten over de kerk van Ne derland in het buitenland ver schijnt. HIJ begrijpt niet, waar om zoveel mensen, die hun vol le vertrouwen aan de bisschop pen geven (volgens een laatste enquête waren het er rond tach tig procent), dit niet aan de bis schoppen of Rome laten weten. Het is, aldus mgr. Kuipers, de laatste tijd opgevallen dat juist degenen die het niet met de bis schoppen eens zijn,'dit eerder en feller laten horen, vooral aan Rome, dan degenen die wel ach ter de bisschoppen staan. Daardoor wordt in het buitenland en in Rome de werkelijke situa tie in Nederland totaal verte kend. Van onze parlementaire redactie AMSTERDAM/ZWOLLE De Partijraden van de ARP en de CHU hebben zich zaterdag zij het aarzelend en na soms lelie discussies uitgesproken voor een gesprek tussen de con fessionelen en de PvdA over het vormen van een meerderheids kabinet na de verkiezingen. Bei de partijen stonden erop, dat al lereerst met de PvdA gesproken wordt, zonder dat daardoor een duidelijke keuze voor de socia listen alleen gemaakt wordt. Bij de CHU was de niet duidelijke opstelling oorzaak van moeilijk heden tijdens de bijeenkomst. De CH-jongeren namen deze on duidelijkheid het bestuur zo kwalijk, dat het vanavond bij eenkomst om een standpunt te bepalen over de verdere interne samenwerking met de CHU. Ook bij de ARP waren verschil lende moeilijkheden vanwege onder meer het KVP-concept- program, dat voor vele ARP-af- gevaardigden te vaag was. Ook de samenwerking met de CHU en de KVP ondervond hij vele AR-leden weerstanden. Zij wil den de samenwerking niet ver der laten gaan, dan wat totnu- toe verricht wordt. Hun voorstel werd echter door de meerder heid weggestemd. De AR-fractieleider Aantjes liet in de vergadering wel uitkomen zijn hart vast te houden voor wat hij noemde de tegenkrach ten in de PvdA, die geen samen werking met de conL ssionelen meer willen. Zijns inziens mag de PvdA, die eenderde vun de Nederlanders in het parlement vertegenwoordigt, niet meer buitenspel blijven staan. „Deze partij behoort in de regering", aldus mr. Aantjes.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5