Bernadette-kleuterschool heet in het nieuwe onder komen De W iff wam Schijnwerpers op Zoeterwoudse missionarissen Grand Prix in Leiden voor Amati-kwartet Kat-Expo wordt jaarlijks terug kerend festijn Staande ovaties voor koren in de St. Petrus Banden Overkapping van Nieuwkoops bad toch haalbaar MAANDAG 2 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Najaarsfeest Sassenheim met schaak- simultaan afgesloten SASSENHEIM Als sluitstuk van de jaarlijkse najaarsfeesten werd in het Bruine Paard een schaak simultaan-seance gco~- ganiseerd door de Sassenheimse schaakclub, onder auspiciën van de Oranjevereniging i.v.m. haar jubileum, een sluitstuk dat er zijn mocht. Er waren niet min der dan 42 deelnemers. Jonaste deelnemer was de 12-jarige Hans de Ruiter. ©aar niet op zo'n groot aantal deelnemers was gerekend, moest de zaal worden uitgebreid, waardoor eerst over half negen ion worden begonnen. Als si- multaan-speler was uitgenodigd de heer J. J. Piket uit Leider dorp, meermalen kampioen van de Leidse Schaakbond. Na een spannende strijd aan de 42 bor den wist de heer Piket 35 maal te winnen, één partij remise en zes partijen gingen voor hem verloren. Van de heren J. J. den Bak en E. v. Dijk, die het beiden in dezelfde ronde tot win naar brachten, kreeg na loting laatstgenoemde de beker van de Oranjevereniging, hoewel de heer Den Bak ook nog een, zij het een kleinere, beker kreeg, derde winnaar was Mahmed Riad Rizkalla, vierde M. R. Cohen, vijfde J. Verbeek uit Oegstgeest en zesde A. Maas, B. v. Mey- gaarden was de enige die remi se speelde. De prijzen werden uitgereikt door bestuurslid M. Dofferhof van de Oranjevereni ging, die met meerdere be stuursleden aanwezig was. Een extra attentie was er vdor de 15-jarige Joost Hal, die het als laatste opgaf, tegen één uur. Milieu en klassieke muziek in Praethuys LEIDEN Op 5 oktober zal Sietz Leeflang, projectleider van de stichting de jonge onderzoekers in Noord-Brabant, uit het Praet huys spreken over milieu-be- wust-Ieven en biologisch-dyna- mische landbouwmethoden, aan- van 20.00 uur. De Jonge Onderzoekers experi menteren in de ..proeftuins" in het Brabantse Riethoven om een oplossing te vinden voor de grootst mogelijke inzet van het individu voor het milieu. Daarbij gaan zij er van uit, dat iedereen zijn eigen groenten pro duceert. In de proeftuin wordt electriciteit opgewekt door windkracht, gas gemaakt uit koemest, het water verwarmd door zonne-energie en de bloem kool bespoten met brandnetel- sap. Op 3 oktober houdt luitspeler Hans van Wouw een concert in het Praethuys van liederen en luitmuziek uit de 16e eeuw, aan vang 21 uur. LEIDEN Het was een schot in de roos, het eerste K. en O. kof fieconcert op de zondag. De me ning, dat de zondag de langsla pers dient, is duidelijk onjuist gebleken. Muzikale fijnproevers zijn in vrij groten getale naar de foyer van de stadsgehoorzaal getogen. En zo zij dan een offer hebben moeten brengen aan een overmatig-welverdiende rust, zij hebben er iets waardevols voor terug gekregen. Het Amati- kwartet, bezitter van de „Grand prix concours international de musique de chambre de Colmar 1S72", heeft ook hier zijn luis teraars tot groot enthousiasme gedreven. Het indrukwekkende instrumenta rium van. dit-< viertal bleek een hechte basis bij een heel redelij ke akoestiek, die dus in de foyer toch ook mogelijk is. Maar daarop hebben Jacques Holtman, Richard Kilmer, Tom Wi'.mes en Ben de Ligt hun pro gramma opgebouwd in <^n heel persoonlijke, een heel artistieke' benadering vooral, die de con certbezoeker toch even tot na denken moet stemmen over wat wij in Nederland aan cultuurbe zit hebben, juist omdat men daarmee nogal eens nonchalant. Om om niet te zeggen slordig pleegt om te springen. Is het beslist nodig, dat ook onze musici als koopwaar naar het buitenland geëxporteerd worden, om dan, versierd met het bordje „im port", in ons land terug te ke ren met de grote naam, die zij elders hebben gekregen? Een kwartet van dit niveau behoort in ons land een begrip te zijn, een maatstaf voor wat hier op .het podium thuis hoort. op het programma terug te komen: Bartóks 2e Strijk kwartet kreeg hier het coloriet en de ritmische strakheid mee, die de componist stileerde en sublimeerde uit de volksmuziek van zijn land. Een persoonlijker visie gaf het Amati-kwartet aan de Italienische Serenade van Hugo Wolf. Een visie van over heersende subtiliteit, maar toch ook sprankelend, getuigend van grote klasse. Daaraan sloot zich het Strijkkwartet op. 54 nr. 2 van Haydn aan. Ook hier exact heid, sprankelende lichtvoetig heid en met een expressief lang zaam deel uit de Finale, it was groots. Een ensemble, dat wij hopelijk nog vele keren in Leiden zullen horen. B. RIJNDERS OEGSTGEEST Het was zater dagmiddag aan de Kerklaan te Oegstgeest een waar Indianen- feest. Talrijke kleuters, kleur rijk uitgedost en met veren ge tooid woonden de naamgeving van hun nieuwe tweeklassige school in de noordervleugel van de Willibrordschool bij. De kleuters werden voorheen on dergebracht in een ruimte van het parochiehuis. Een onderdak dat niet voldeed aan de eisen des tijds. Thans zijn alle moeilijkheden op gelost. De opening werd ver richt door de echtgenote van burgemeester Van Eysinga, die zich met een tomahawk een weg „sloeg" door een grote tekening van een Wigwam. Op de speel plaats van de school staat na melijk een tweetal wigwams, ontworpen door de heer Maan dag. De inspecteur van het onderwijs, de heer P. Boogaard, toonde zich ingenomen met de vesti ging van de kleuterschool in een gebouw, waar mede basisonder wijs plaats heeft. „Het is ons streven een betere aansluiting te hebben tussen kleuter- en ba sisonderwijs". De heer Fortuin, sprekende namens de ouders sloot zich volledig aan bij de woorden van de inspecteur. De situatie van „De Wigwam" is inderdaad uniek in de Oegst- geester onderwijswereld. Ook voor de hoofdleidster mejuf frouw L. S. Caminada en de leidster mej. Moritz was de ope ning een prettige belevenis. Zij hebben er veel toe bijgedragen om er een „indianenfeest" van te maken. Nadat kapelaan Kloosterman het gebouw had ingezegend sprak de heer Tulkens, voorzitter van het schoolbestuur een kort woord van dank. De ouders kre gen daarna de gelegenheid de nieuwe lokalen te bezichtigen. Wethouder J. E. Temminck (on derwijs) was door ziekte helaas verhinderd. /eau Uitz Actief naar Leiderdor rp LEIDEN Uitzendbureau Actief heeft Leiden verlaten. Het bu reau heeft de beschikking ge kregen over een kantoor aan de Leiderdorpse Haaghuishof. Actief, dat vestigingen heeft in Den Haag, Rotterdam, Gronin gen en binnenkort ook in Am sterdam en Brussel, was in Lei den gevestigd aan de Aalmarkt. Het pand werd daar te klein. Men kampte bovendien te veel met parkeerproblemen. LEIDEN De roeivereniging Asopos hield zaterdag in zijn onderko men aan de Leidse Vaart in Leiderdorp receptie ter gelegenheid van de tweede lustrumviering. Talloze geschenken vielen de feestvierende vereniging ten deel. Zoals ook twee kippen die een paar studnten kwamen aanbieden (zie foto). LEIDEN Ruim 5.000 kattenlief hebbers bezochten afgelopen weekeinde de Stadsgehoorzaal om naar de dar geëxposeerde katten te kijken. De enorme be langstelling was voor de organi satoren van de Kat-Expo aanlei ding om te besluiten volgend jaar terug te komen met dit De wethouder van Onderwijs, de heer Duyverman opende de ma nifestatie, waarna de bezichti ging door het publiek kon begin nen. Zaterdagmiddag bleek de verkiezing van de sportkat door Hans van der Star en Theo van Seggelen al een doorslaand suc ces te zjn. Hans maakte zijn keuze uit de kortharige poezen, waarvan hij de Siamees Sirsa- wai van Elbrea de mooiste vond. Theo koos uit de langhari- gen Philemation van de Mau- wemhoven. Dolf del Prado en twee studenten kozen de studen- tenkat 1971. Het werden van de kortharigen de zwarte poes Mao Tse Toeng en Michoe van Petit Mon Chery werd door hen de mooiste langhaar gevonden. „Poesje", de anderhalf-jarige huiskat van mevrouw Guillen kreeg de medaille van de ge meente Leiden uit handen van Jan Blaazer. Voor deze uitrei king was aanvankelijk de Am sterdamse wapenhandelaar „pi stolen Paultje" uitgenodigd. Deze bleek op het laatste mo ment door ziekte verhinderd te Het grootste evenement van de Kat-Expo vond zondagmiddag plaats, toen uit een groot aantal enquête-formuleren de favoriet van het publiek werd aangewe zen. Van de kortharigen werd dit de red tabby „Meneer Niel- son" van mevrouw Lauwers-van der Linden uit Leiden-dorp. De Perzische blue smoke „Capito van Marty's Home uit Bredu, kreeg de prijs voor haar mooi ste langhaar. De prijzen werden uitgereikt door Natasja cn Emiel. Als afsluiting van de Kat-Expo brachten zij enkele nummers waaronder Sweet Neeny", ojgedragen aan het Siameesje dat zij op de Kat- expo kochten. Met diep leedwezen geven wij kennis dat na een langdurig en moedig gedragen lijden op 30 september 1972 is overleden ons zeer gewaardeerd korpslid BERNARDUS DEVILEE op de nog jonge leeftijd van 39 jaar. Hij zal altijd als een goede en trouwe collega in onze gedachten blijven bestaan. De Commandant en het personeel van de Brandweer Leiden. ROELOFARENDSVEEN Diri- gent M. Nieuwint en de koren die zondagmorgen de eucharis- I tievierlngen verzorgden ter ge- legcnhcid van het 2-jarig be- I staan van de nieuwe St. Petrus Banden kregen na afloop staan de ovaties van een stampvolle kerk. Leiden, 2 oktober 1972. Nederlandse teksten ten gehore gebracht door een gevarieerd koor met in totaal 90 leden, riet bestond uit het parochieel he- j ren- en dameskoor versterkt met 6 herenzangers van Vox Laeta, het dekenale jongeren- koor dat in de verschillende kerken van het dekenaat de jon geren-eucharistievieringen ver zorgen, en het jeugdkoor van de Ignatius- en Maria school. De muzikale begeleiding was van Eim Koek trompet, Kees v. d. Meer tuba. Jeroen Nieuwint met electronisch orgel en Paul Koek slagwerk. Het geheel stond o.l.v. koordirigent M. Nieuwint die tevens de muzikale bewerking van de liederen had verzorgd, met name de slot zang, een lied gebaseerd op het Wees Gegroet, op de melodie van „Somewhere my love" tekst en bewerking kapelaan W. C. Vet en voor deze gelegenheid voor 5 stemmig koor en muziek bewerkt door de heer M. Nieu wint, werd zeer bijzonder ge waardeerd. LEIDERDORP In het weekeinde gaf de stichting Montessori-onderwijs in de Scheppingskerk een over zicht van haar doelstellingen en methoden. Vrijdagavond was er een film te zien, waarover na afloop een discussie ontstond. Zaterdag was er een tentoonstelling ingericht in de kerk, waarnaar veel belang stellenden kwamen kijken. De voorlichtingsdagen werden gehouden, omdat de stichting in augustus 1973 een Montessorischool voor kleuter- en basisonderwijs wil starten in Leiderdorp. LANGERAAR Op de dis- trictswedstrijden (afd. West) in het Rijnlandslyceum te Oegstgeest. is Advendo twee de geworden met 0.3 punt achter Quintes. Het was de eerste keer, dat de minilkeur van Advendo aan deze wed strijden deelnam. Het team van 100 deelnemers in de leeftijd van 12-14 jaar zag hiermede zijn intensieve trai ningen beloond. NIEUWKOOP Het zwembad overleg hebben gepleegd met de zal waarschijnlijk toch overkapt architect. kunnen worden. B. en W delen Medio dit jaar werd door het col- dit de raad mee nadat zij nader lege in de raad medegedeeld. dat overkapping van het bad niet door kon gaan vanwege de kosten. De gemeenteraad was het daar niet helemaal mee eens en verzocht het college naar een alternatieve oplossing te zoeken. De studie van de architect heeft nu uitgewezen, dat het met een zeer geringe verhoging van het oorspronkelijke krediet voor de zwembadverbetering ook moge lijk zal zijn een degelijke over kapping te maken. Verbetering, verwarming en overkapping gaan nu naar schatting 511.000 kosten (gevoteerd was al 500.000) Als het vestkplan ge reed is zal voor de overschrij ding een nieuw voorstel in de raad worden gebracht. Nederlandse wielervedetten in de optocht LEIDEN Aan de 3 oktober op tocht zullen ook de wielrenners Joop Zoetemelk en Gerben Kar stens meedoen, alsmede de vol tallige ploeg van Gouds- mit/Hoff. Een en ander geschiedt op initia tief van de wielrenvereniging Swift, die met zijn deelnemers de Tour de France wil uitbeelden. Zoetemelk en Karstens zijn le den van Swift. Toen Goudsmit- Hoff ploegleider Kees Pelle- naars ie weten kwam, dat deze beide coryfeeën van de Neder landse wielerwereld aan de op tocht zouden deelnemen, wilde hij met zijn ploeg niet achter blijven. HAZERSWOUDE Vrij- dagavond 6 oktober, om 20.00 i uur begint de voetbalvereni- ging St. Bernardus met de I klaverjascompetitie, die dit j winterseizoen wordt gehou den. De kaartavonden vinden plaats in de kantine van het sportcomplex te Hazerswou- de-Rijndijk. ZOETERWOUDE De werk groep Missie en Ontwikke lingshulp vraagt deze week de bijzondere aandacht voor de Zoeterwoudse missionaris sen. Zij verstrekt informatie en hoopt daardoor voor hen nog meer aandacht te wek ken wat hopelijk resulteert in een goede opbrengst van de financiële bliksemactie waarmede in het a.s. week end het geheel wordt afgeslo ten. Dil betekent overigens niet dat daarmede een einde komt of een onderbreking aan de ak- tiviteiten van deze werk groep; er is voortdurend „werk aan de winkel". Zij heeft in totaal 11 missiona rissen onder haar hoede. Pater Jo Bosman o.s.c. werkt in een parochie in Bandoeng Indonesië tezamen met een Javaanse en Chinese pries ter. Zij hebben ook de zorg voor 5 buitenstaties. Het werk in dc stadsparochie is grotendeels sociaal werk. De kerk vult hier aan waar de regering nog niet voor kan zorgen. Er zijn veel werkelo zen. Het is een permanent wonder hoe die miljoenen mensen aan het eten blijven. Als iemand zonder werk is gekomen geven de priesters geen geld ter ondersteuning maar verstrekken een klein kapitaaltje om een handeltje te beginnen in gebakken pi sangs. ijs, pinda's of i.d. Het is maar gering, maar beter dan te niksen en gedegra deerd te worden lot bede laar. Bovendien kunnen ze met hun handel dikwijls hun dagelijkse portie rijst verdie- De buitenstaties bestaan voor namelijk uit landbouwers, en dan in de zin van boerenar beiders die zelf geen stukje grond hebben. Geprobeerd wordt hun levenspeil te ver hogen door het oprichten van Credit Unions. Dit zijn spaar- en leenverenigingen. Pater Bosman is begonnen met een mini-project wat be staat uit het verstrekken van jonge kruidnagelbpompji' De mensen kunnen die ach ter hun huis planten. De ver zorging kost maar weinig tijd en... het loont de moeite. Het liefst zou men voor de arbeiders een rijstveld pach ten en dit aan hen uitlenen om te bebouwen en van de opbrengst te kunnen leven. Maar dit is nog een droom... Broeder Simon (Piet) Mulder in Lumbwa, Kenya, behoorde met enkele ordenoten tot de stichters van de eerste Trap pistenabdij in Afrika. Men heeft een grote boerderij op poten kunnen zetten waarin een flink aantal mensen uit de omgeving werk vinden. De gehele veestapel bevat nu 800 beesten. Broeder Mulder heeft de zorg over 228 koeien. Gemiddeld geven deze per dag 7 liter melk waarmede men nogal onder de Hollandse normen blijft, maar het betekent toch een grote stimulans voor de om geving. Er is veel (hand) werk om het wilde struikge was er onder te krijgen. Nu staat de bouw van 20 huisjes op het programma.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3