HOGEVL'ONING KANDIDAAT VACATURE- JOS COLER HaiSvvcod had genoeg aan ch tweede plaats Lyrana verbeterde record won „Prijs der Besten" Barcelona na overwinning op rivaal Real alleen aan leiding Profsectie wordt niet erkend Misrekening bij nemen van strafschoppen Nederland zakte naar dertiende plaats Proftitel Kardolus SPORTBIJLAGE MAANDAG 2 OKTOBER 1972 A 3 ARNHEM De leden van de Nederlandse federatie van betaald voetbalorganisaties hebben zich met algeme ne stemmen uitgesproken in de vacature-Jos Coler, als voorzitter betaald voetbal en vice-voorzitter. van de KNVB, op de komende al gemene vergadering van de profsectie mr. Jacques •Hogewoning te kiezen. De heer Hogewoning tot voor een jaar een van de promi nentste bestuursleden van de FBO, is sedert de in gang van het seizoen 71/72 al opgenomen in het sectie- bestuur betaald voetbal. De afgevaardigden die in Arnhem hun halfjaarlijkse algemene ver gadering hielden, zullen er bij de nieuwe voorzitter op aan dringen het sectiebestuur pro fessioneel te laten begelei den door een directeur, die aan het hoofd moet komen te staan van het administratieve apparaat van het betaalde voetbal. Indien dit voorstel wordt overgenomen, beveelt de FBO aan haar bestuurslid B. Nijland (Veendam) in die funtie te benoemen.Tijdens de verga dering heeft bestuurslid Van Zandvliet de leden voorgehou den welke gevaren het betaalde voetbal bedreigen nu de vereni ging van contractspelers (VVCS) zich scherper tegenover de werknemers gaat opstellen. Steeds duidelijker vechten de spelersorganisaties de wettig heid van het transfersysteem aan. Hij wees erop, dat men ten ien van het z.g. „Vierluik", n onder meer een transfer- opgenomen, zeer goed de consequenties moet overwegen, als dit pakket on derhandelingspunten tussen de clubs en de VVCS in nadere be spreking komt. De FBO gaat ervan uit dat voor gezond profvoetbal in Nederland tenminste 36 clubs noodzakelijk zijn. „Wanneer we van de 38 clubs van nu zouden zijn terug gegaan naar 36 zullen we bij voorbeeld eventuele nieuwe fu sies moeten tegengaan", aldus regel voorzitter Herman Choufoer. Het is de wens van de FBO dat maximaal 3,8 miljoen die via het ministerie van CRM jaar lijks beschikbaar komt in eerste instantie wordt aangewend om te voorkomen dat er in Neder land minder dan 36 betaalde voetbal-organisaties komen. FBO-bestuurslid Ton Zwikstra zal een bestedingsplan voor deze gelden ontwerpen. Ten aanzien van de inkomsten van de KNVB met betrekking tot de reclame rond het Neder lands elftal zullen de clubs, in de FBO verenigd, hun rechten voorbehouden. De heer Choufoer betreurde het dat bij de clubs een uitermate hoog percentage van de ontvangsten besteed moet worden om de salarissen uit te keren. Het ontbreekt de clubs daardoor in vrijwel alle gevallen om noodzakelijke plan nen te verwezenlijken. In de vacature van J. C. van der Klink werd de heer C. W. Polle benoemd tot bestuurslid van de FBO. Mr. Hogewoning de vacature Jos Coler Een tweede plaats voor Mike Hailwood in Hockenheim was voldoende voor het veroveren van de Eu ropese titel. Dat is aan de glimlach op zijn gezicht dan ook te zien. HOCKENHEIM De Britse autocoureur Mike Hailwood is gis termiddag op het cir cuit van Hockenheim Europees kampioen Formule II geworden. Hailwood (in een Sur- tees) moest de eerste plaats in de prijs van Baden-Württenberg- Hessen aan de Austra liër Tim (Brabham) Schenken tweede ook' reeds voldoende. Met nog een race te rij den (in Italë) heeft Hailwood nu 55 pun ten en kan door de Fransman Jaussaud (37 punten) niet meer worden ingehaald. Toine Hezeraans en Gijs van Lennep zijn giste ren vierde geworden met een Alfa Romeo in de vier uursrace op het circuit van Jara- ma bij Madrid. Deze slotrace voor de com petitie om het Europe se kampioenschap voor toerwagens lever de een drievoudige zege voor Ford op. De Duits-Frans-Spaanse combinatie Mass/La- rousse/Soler-Roig ze gevierde. Desondanks ging het merkenkam- pioenschap in deze klasse naar Alfa Ro meo. De Europacup was voor Jochen Mass met 193 punten. Zijn landgenoot Dieter Glemser was met 97 punten tweede. Tijdens Speedway-wed strijden is in Glasgow de Noorse motorcou reur Svein Kaasa ver ongelukt. De uit Oslo afkomstige Kaasa (25) die verblijf hield in Schotland, maakte vol gens de politie in een bocht een stuurfout en belandde tegen de vangrail. Hij was op slag dood. Hoogtepunt van de natio nale slotmotorraces op het circuit van Zand- voort vormde gister middag zonder twijfel de wedstrijd van de zijspannen. De gebroe ders Smit, nationaal kampioen, hadden de grootste moeite om de overwinning veilig te stellen. Zij zorgden voor een nieuw ronde record door een snel ste ronde te rijden van 1 minuut 51,4 secon den, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 135,500 kilometer per uur. Het record stond al met 1 minuut, 53,2 seconden op hun naam. Zaterdag kwam Theo Louwes uit Schildwolde bij de training ten val. Hij brak een sleutelbeen en werd overgebracht naar een ziekenhuis in Haarlem. De nationale motorweg races, die gisteren op een circuit in Mill werden gehouden, heb ben niet veel deelne mers getrokken. De meeste klassen waren onderbezet. Een uit zondering was de 50-cc klasse, waarin Jan Bruins met gering ver schil op Henk van Kessel (reeds natio naal kampioen 125 cc klasse) zegevierde. BARCELONA Rinus Michels begint de gunst van Barcelona's pers en publiek te herwinnen. En daar heeft hij in deze nieuwe competi tie slechts vijf wedstrijden voor nodig gehad. Twee maanden gele den vroeg hij zijn supporters: „Geef me tien wedstrijden de tijd om te laten zien wat Barcelona werkelijk waard is. Daarna kunt u zelf bepalen wat het beste is". Nu ziet het er naar uit dat Barcelona het best af Is met Michels als trainer-coach. Gisteren behaalde zijn ploeg het voorlopige hoogtepunt in de nog jonge competitie: Real Madrid werd met 1-0 verslagen. Door dat resultaat gaat Barcelona nu alleen aan kop met 10 punten uit vijf wedstrijden. Tweede in de Spaanse competitie is nu Zarago- za met acht punten. Real is afgezakt naar de middenmoot. Bayern MUnchen heeft in de vierde ronde van de Westduitse Bundes- liga afstand genomen van twee concurrenten. De Beiers bleven op nieuw zonder verliespunt (40 tegen Hertha), maar Borussia Mön- chen Gladbach en Stuttgart verloren met 1-3 bij resp. Kaiserslau- tern en Hannover '96. De tweede plaats op de ranglijst viel daardoor toe aan de nog niet verslagen nieuweling Kickers Offenbach, die Wuppertaler SV met 3-1 bedwong. De staart wordt gevormd door drie ploegen zonder punten namelijk HSV Hamburg, Hertha BSC en Rot Weiss Oberhausen, dat bovendien aan het einde van het seizoen nog vijf winstpunten afgetrokken zal krijgen. Na de wedstrijd in het Olympisch Stadion van MUnchen stelde trainer Udo Lattek van Bayern dat de verdediging van Hertha zo veel gaten vertoonde dat de vergelijking met Gruyèrekaas voor de hand lag. FC Bayern heeft er niet driftig in gebeten. Na twee treffers van Gerd Müller in het eerste kwartier hield men de zaken voor gezien. Hönnes en Beckenbauer (strafschop) verdubbelden de voorsprong na de rust. Kickers Offenbach heeft Wuppertaler SV op het middenveld overtrof fen. Na een ruststand van 1-1 viel de beslissing in het eerste kwar tier van de tweede helft door Kostedde. Eerst bood hij Theis een niet te missen kans en daarna bracht hij zelf de stand op 3-1. Borussia Mönchen Gladbach miste in Kaiserslautern Sieloff, Netzer en Rupp en dat telde extra zwaar aangezien de wedstrijd van woens dag tegen Aberdeen, enkele spelers nog duidelijk in de benen zat Kaiserslautern had door Friedrich en Seel een sterke positie op het middenveld en dat leverde na rust doelpunten op. Friedrich en Vogt zorgden, met een half uur te spelen voor 2-0. Bonhoff antwoordde onmiddellijk (2-1), maar Kaiserslautern hield de strijd in handen. Doelman Kleff van Borussia stopte een strafschop van Friedrich, maar werd enkele minuten voor tijd nog gepasseerd door Vogt. Stuttgart speelde tegen Hannover ver beneden zijn normale vorm, maar pas in de laatste minuten kwam er voor het steeds sterkere Hannover een veilige score op het bord. Invaller Rudzi, de Tsje- choslowaak, die vroeger voor Estudiantes de la Plata uitkwam, zorg de voor het doelpunt met zijn eerste schot in de eerste competitie wedstrijd die hij voor Hannover speelde. Na zijn elfde competitiewedstrijd staat Liverpool alleen boven aan de ranglijst van de eerste Engelse divisie. De „Liverpudlians" zegevier den zaterdagmiddag met 2-1 in de belangrijke uitwedstrijd tegen Leeds United. Eveneens zestien punten heeft Arsenal, dat in het eigen Highbury-stadion met 1—0 won van Southampton, maar deze Londense club heeft een wedstrijd meer gespeeld. Aangezien Totten- ham Hotspur en Ipswich Town een nederlaag leden, tegen respectie velijk Derby County (1—2) en Leicester City (0—2), behoeft Everton, dat thuis door een overwinning van 3—1 op Newcastle United nu 15 punten heeft, de derde plaats niet meer te deien. Liverpool dankte zijn zege op Leeds United aan wisselspeler Phil Boersma, die nide 67e minuut de (eind)stand op 21 bracht. Boers- ma (zijn vader is Nederlander) speelde een zo voortreffelijke wed strijd, dat hij de geblesseerde Welsh international John Toshack deed vergeten. Ook het eerste doelpunt voor Liverpool, waarmee Larry Llod (41e minuut) de openingstreffer van Mick Jones (31e minuut) grotendeels van zijn waarde beroofde, kwam mede dankzij hem tot stand. Het was de eerste keer sinds april 1971 dat Leeds United een thuiswedstrijd verloor. Drie spelers kregen in deze wed strijd een officiële waarschuwing: Clarke en Giles (Leeds) en Kee- gan (Liverpool). Op Highbury werd een reserve de held van de dag. Pas in de 60e mi nuut mocht George Graham van manager Bertie Mee het veld in. Vijf minuten later brak hij de weerstand van het fel spelende Sou thampton door uit een corner van Peter Marinello fraai in te kop pen. Geen vreugdevolle dag was het voor Tottemham Hotspur dat na tien wedstrijden nog gelijk met Liverpool aan de leiding ging. De Spurs zakten naar de vierde plaats, toen Alan Hinton van Derby County in de 90e minuut een strafschop benutte. Eerder had Keving Hector Derby op 10 gebracht 16e minuut). Drie minuten la ter was Tottemham langszij gekomen door Steven Perryman. Ips wich Town duikelde door de nederlaag (0-2) thuis tegen Leicester City naar de achtste plaats. Everton herstelde zich op eigen veld van drie achtereenvolgende neder lagen. Door treffers van Joe Royle, die pas weer geselecteerd is voor het Engelse nationale team, John Conolly en David Johnson wonnen de Londenaren overtuigend met 3-1 van Newcastle United. Het doel punt van de „Georgies" was van Stewart Barrowclough. In de hoogste Schotse divisie kwam Aberdeen aan de leiding door een geweldige zege van 7-2 op Motherwell. Joe Harper scoorde vier maal. Ook acht punten (uit vijf wedstrijden) hebben Celtic, Hibernian en Dundee, maar hun doelsaldo is slechter. Kampioen Celtic won zaterdag thuis met 1-0 van Ayr United. In de Portugese competitie hebben Benfica en Sporting ook op de vierde speeldag geen punt verloren. De landskampioenen wonnen uit met 4-0 van Academica Coimbra en Sporting versloeg Guima- raes met 2-0. Als derde op de ranglijst staat Belenenses met zeven punten. In de Italiaanse competitie is na de tweede wedstrijd geen enkel team meer zonder puntenverlies. AC Milaan, Juventus en Napoli speelden gelijk. Samen met Lazio en AS Roma hebben zij nu met drie pun ten de leiding. Slechts een team heeft nog geen punten verzameld. Het is Sampdoria. In Frankrijk ziet het er naar uit dat de hegemonie van Marseille defi nitief doorbroken is. Dit week-einde verloor het van het in de onder ste regionen verkerende Valenciennes. Na acht wedstrijden gaan nu Nice en Angers met ieder 13 punten aan de leiding. OSLO Tijdens een informele bij eenkomst in Oslo hebben verte genwoordigers van de nationale schaatsbonden van Finland, Noorwegen en Nederland een discussie gehouden over de ont stane situatie met beroeps- en amateurschaatsers. Men heeft nog eens benadrukt dat de In ternational Speedskating League van Tom Liden, niet als een proffederatie wordt beschouwd, maar als een zuiver zakelijke prlvé-onderneming. Voorts is komen vast te staan, dat de ISSL tot nu toe noch met de International Speedskating Union noch met de nationale bonden contact heeft opgenomen om een zekere samenwerking te be werkstelligen. Liden, voorzitter van de ISSL, verklaarde on langs nog tijdens een persconfe rentie in Den Haag, dat zijn or ganisatie wel in onderhandeling was geweest met de Zweedse en Noorse bond. De aanwezigen kwamen verder overeen over te gaan tot het moderniseren van de amateur- regels en voorstellen te formule ren om het hardrijden zowel voor de toeschouwers als voor de deelnemers aantrekkelijker te maken. Een en ander zal nader aan de orde komen tijdens het volgende ISU-congres dat in juni 1973 in Kopenhagen wordt gehouden. Europa Cup I BELGRADO De serie straf schoppen aan het einde van de wedstrijd PanathinaikosCSKA Sofin (1—2 en 2—1 na verlen ging) woensdagavond gespeeld voor het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioe nen, is te vroeg beëindigd. Dit heeft Kosta Popovic, de Joego slavische waarnemer van de UEFA, bij de wedstrijd bekend gemaakt. „Scheidsrechter Lipa- tov (Rusl.)", zei Popovic, „heeft een enorme blunder gemaakt door de serie strafschoppen te beëindigen bij de stand 3—2 voor CSKA, onmiddellijk nadat Panathinaikos zijn vierde straf schop had gemist". Popovic zei zaterdag dat de Grie ken op dat moment nog steeds een theoretische kans hadden gelijk te eindigen in de eerste serie strafschoppen. Als de Bul garen hun vierde en vijfde kans hadden gemist en Panathinaikos de laatste strafschop had inge schoten. De heer Popovic ont kende nadrukkelijk dat CSKA de vierde strafschop had geno men en benut, zoals scheids rechter Lipatov had beweerd. Popovic: „Er zijn in totaal slechts zeven strafschoppen ge nomen. De vierde van CSKA heeft niet plaatsgevonden. Ik heb de Europese Voetbal Unie over deze affaire uitvoerig inge licht. Ik verwacht dat de beslis sing over het protest van Pana thinaikos tijdens de vergadering van de UEFA op 7 en 8 oktober zal worden genomen". In volle concentratie volgt Arsenal's Charlie George rechtsde bal. Arsenal won zaterdag op Highbury in Londen en bezet door dat re sultaat de tweede plaats in Engeland. Kurt Waldner (links) en Ferdi Boekman, de de ronde van Europa van het vorige jaar, bij hun Opel Ascona in af wachting van het vertrek van de rallye 1972, die de 43 deel. nemende equipes door (in totaal) 16 Europese landen zal DEN HAAG De jongste editie van de dravers werd gistermiddag op Duindigt geconfronteerd met een forse wind. Dat kon Lyrana echter niet verhinderen haar record met vijf seconden te verbeteren en uitstekend gestuurd door Tom Kooyman, de Prijs der Besten te winnen. Zelfs Lummie Rodney was aan de finish leeg en kon de achterstand niet meer inlopen. Lummie begon kalm; iets dat bij haar tempera ment inderdaad vereist is. Lyrana trok zich ech ter van niemand iets aan. Van start af had zij de l:op en aan de overkant, tegen de sterke wind in, g ng zij keurig gelijkmatig door. Achter Lyrana cn Lummie kon Lord Faune nog juist voor Lies de derde prijs pakken. Voor de volbloeds was de Wassenaarse Pauw het grote nummer. Rrgged Robin deed het weer als in zijn allerbeste tijd en liep in het slot naar een zeer ruime voorsprong. De favorieten Beemster en Siciliano bleven samen tot in de laatste bocht achteraan hangen. Die achterstand konden zij niet meer goed maken, al werden zij nog derde en tweede. Van de andere paarden deden Artois en Forest Star het in het begin redelijk, maar de eerste zakte helemaal weg en Forest Star moest £\2t een zesde plaats tevreden zijn. Flamingo Six deed zijn plicht in de hoogste klasse van de dravers. Hij pakte Gallant Price, die tweede werd, op tijd aan. Een bewijs dat er best belangstelling voor drave rijen over wat langere afstanden bestaat wordt morgenavond in Hilversum weer geleverd. Dan starten vijftien paarden voor de 2900 meter lange Boisotprijs. Jane Mac heeft in haar opmars al di verse nummers van 2100 meter gehad en het lijkt dat zij er dan ook nog wel zo'n 500 meter bij kan hebben. Schaakolympiade SKOPJE In de Schaak olympiade heeft Nederland de wedstrijd tegen Rus land afgesloten met een ne derlaag van 2'/a—1*4. Har- toch won zijn afgebroken partij tegen de Russische kampioen Savon. In de vierde ronde leed Nederland een nederlaag van 31 tegen Joego-Slavië. Donner speelde re mise met Gligoric, Hartoch met Rukavina. De partijen van Tim man (tegen Matulovic) en van Zuidema (tegen Ljubojevic) gin gen verloren. In deze ronde ver loor Tsjecho-Slowakije verras send van Japan met 2%—1%. Filip verloor van Toean, Janna van Bellon, Medina van Smej- kal en Del Corral speelde remi se met Hort. Na twee zittingen staan Bulgarije en Rusland nog gelijk. Petros- jan speelde remise tegen Bobot- sov, Kortsjnoj won van Tringov cn Karpov verloor van Padevskl. De vierde partij werd opnieuw afgebroken. Na vier ronden leidt Joego-Slavië met 12 punten, 2 Hongarije 11%. 3. Tsjecho-Slowakije 9%, 4. Spanje 9. Nederland is dertien de met 6% punt. rut (3400 n Het pro*M V tl. WorffprU» Drie oktoberprlj* (2000 m auto»)a D - Idylle Ml** -Inca. Unlverxle-ltsprtjc (tweede afd.i: Jc W - Hnnneke V Van HoutprIJ» (3000 m.. autostart, Jacobus van A - Korry Bultenzoi Tweede afdeling: Jullusjgacsar - Iv KIiii;. •je W - Hannle Judsor trim: Jan Hollandla an Braun - I'm HAppy ELST Maltre Kasper Kardolus heeft op zondag In de gemeente lijke sporthal van F.lst beslag geleg op het Nederlands Schermt'.imploenschap voor pro fessionals. Hij zegevierde in de sabelfinale met vijf gewonnen partijen. De schermlernar uit Benthuizen had veertien dagen daarvoor tweede plaatsen behaald op flo ret en op degen. In het eindklas sement kwam Wolfers op de tweede plaats en werd Oudijk derde.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15