Koningsschutter rolde de defensie Brouwers Ajax op van FC DEN HAAG NAM INITIATIEF Het gegroepeerde aanvalsspel van trainer Remmers Overwinning van FC Den Haag B GEHOORD: In Utrecht: oijna in elkaar ge-Ramd BREDA "Ik heb er geen verklaring voor", was het enige dat een nors kijken de trainer Kovacs na de deceptie van zijn ploeg had te zeggen. De Roe meen begreep niet hoe zijn team, dat donderdag nog de opmerkelijke serie suc cessen had afgesloten met het veroveren van de we reldcup, ineens zo volledig kon afgaan. Want een af gang was het. Ajax speel de bijzonder zwak. Er zat totaal geen verband in de ploeg. De aanvalslinie van de Amsterdammers was nog het beste deel van de ploeg, maar slaagde er ook slechts sporadisch in ge vaarlijk te worden, de middenlinie faalde in ver dedigend opzicht en de achterhoede had een volko men off-day. een soort loomheid van het hele team meester gemaakt maar deze nederlaag had na tuurlijk nooit mogen gebeuren". De Amsterdammers hadden wel voortdurend een overwicht, maar dat was bedrieglijk want de acties van de Ajacieden le verden bijna nooit iets op en NAC was met zijn uitvallen juist razend gevaarlijk. Al voor de rust hadden de Bredanaars een voorsprong kunnen hebben, als zij het hoofd er wat meer bij hadden gehad. Maar de ploeg van Ben Peeters was met strijd vorderde, won NAC ech- Wanhopig trachtte Ajax nog ter aan zelfvertrouwen. Het zag in dat dit Ajax te bedwinger DEN HAAG Bij de B-elftal- len blijft de spanning hoogtij vieren omdat Ajax en PSV een punt verspeelden en Telstar van Volendam verloor (1—0). FC Den Haag maakte tegen AZ'67 geen fout (20) en staat thans een punt achter op Ajax, Volen dam en PSV, maar met een wedstrijd minder gespeeld. FC Den Haag-B en AZ-B speelden bar en boos in het Zuiderpark. Het elftal van trainer Rinus Loof rammelde als een versle ten Ford, want niet een klein lichtpuntje viel te ontdekken. Ver in de tweede helft scoorde Theo van den Burch via een ten onrechte toegekende strafschop: 10. Een kwartier voor tijd zorgde Bo Augustsson voor de tweede treffer, met een meer dan schitterende kopstoot op een voorzet van Ouwehand: 2 0. Ajax, dat toch golden boy" Rep, dure aanwinst Jan Mulder en routinier Piet Keizer in de aanval had, kon de Bredase defensie die in grootse vorm stak, niet omver lopen. Jan Mulder (foto) kon ditmaal het duel met drie Bredanaars winnen maar succes boekte hij niet. trillende benen het veld in geko men. De Bredanaars lieten dui delijk merken al bij voorbaat geïmponeerd te zijn door de te genstanders. Door die angst ble- Na de hervatting opereerden de ven enige uitstekende mogelijk- Bredanaars veel brutaler. Met heden - Bish kreeg goede kan- opportunistisch spel troefden zij sen - ongebruikt. Naarmate de Ajax af, Ajax dat verdedigend fout op fout stapelde. Bar slecht Barry Hulshoff en Ruud Krol speelden bar slecht. Hushoff had totaal geen vat op de grilli ge Bish en Krol werd er steeds uitgelopen door de snelle Breda- naar, als hij naar de rechter vleugel uitweek, wat hij her haaldelijk deed. Dat mistasten in de Amsterdamse verdediging, waarin alleen Blankenburg een ruime voldoende haalde, werkte óók inspirerend op de Breda naars, die naar grote hoogte groeiden. Met dieptepass op de flitsende Bish en Brouwers sneed de Bredase ploeg herhaal delijk door de Amsterdamse de fensie. In de 17de minuut was het raak. Bish besloot een rush met een puntgave voorzet en Brouwers knalde de bal uiterst beheerst achter Stuy (1—0). Ajax gooide daarna alles op de aanval. Daardoor kreeg NAC nog meer ruimte en dat leverde na 25 minuten de tweede treffer van Addy Brouwers op. De Bre- danaar, die eigenlijk al de hele competitie met een inzinking kampte, ontving opnieuw afgemeten voorzet van Stanley Bish, passeerde twee man versloeg Stuy uit een scherpe hoek andermaal (20). plaats in het hoofdteam van NAC heeft. Frans Vermeulen sprong ieder bekwaam bij als dat nodig was. en wat nog door de muur voor zijn doel kwam, was een prooi voor de bijzonder zeker spelende Jan de Jong. Te kort Tegen dit NAC was er geen door komen aan voor Ajax, ook al omdat de Amsterdammers veel te kort speelden, het spel niet open gooiden. Een dolgelukkige Ben Peeters na afloop: "Ik zou NAC tekort doen als ik zou aanvoeren dat Ajax donderdag ook al een wed strijd speelde. Grandioos zoals NAC het heeft gedaan. Wat een inzet. Geweldig". En Leo Can- jels, de ex-trainer: "NAC is me ontzettend meegevallen. Bij Ajax zat er helemaal geen lijn in. Boerenkoolvoetballers waren het vandaag". beter resultaat te bereiken, maar de verdediging van NAC speelde koelbloedig verder, zoals het de gehele wedstrijd had gedaan. Met Arie Delmotte, die ontzettend veel wegwerkte - en nog bijzonder nauwkeurig ook - aan het hoofd blonken alle verdedigers uit. Delmotte gaf Jan Mulder, die zijn eerste complete wedstrijd voor Ajax speelde, geen schijn van kans. (Delmotte: "Ik heb Mulder niet gezien"). Jan van Gorp hield NAC: De Jong: Van Gorp, Ver- Piet Keizer onder controle, Ad meulen, Delmotte, Bakker; Bakker volgde Rep als een Dierckx. Bouwmeester. Quaars; schaduw. Zelfs Cruyff (die in de Bourne*. Bish (Van Dijk), 21 ste minuut licht geblesseerd Brouwers, het veld moest ruimen voor Ar- Ajax: Stuy; Suurbier, Hulshoff, nold MUhren) kreeg geen voet Blankenburg, Krol; Neeskens, aan de grond, notabene tegen Cruyff (Arnold MUhren), Gerrie Diercks, die niet eens een vaste MUhren; Rep, Mulder, Keizer. Scoreverloop: 62. Brouwers 1—0, 70. Brouwers 2—0. Scheidsrechter: L. van der Kroft. Toeschouwers: 13.500. NIJMEGEN NEC had niets ge leerd van Spartak Moskou. De bikkelharde tackles, die in het Europacupduel het initiatief uit de ploeg van FC Den Haag stoot ten, waren net als vorige week tegen PSV milder. Dat FC Den Haag dan het elftal is dat het spel kan maken, dat kan opdringen, bewees het gisteren tegen' NEC, toen het met 1—3 aan het langste eind trok. Trainer Teunissen „Wij hadden van tevoren duide lijk afgesproken, dat we het ini tiatief zouden nemen. Wij gingen dan ook de duels aan en wachtten niet tot een ander ze wilde aan gaan". Deze ervaring is het pluspunt van de „Goffert" geworden. Het zelfvertrouwen van FC Den Haag werd erdoor ver sterkt. Na de onnodige elirtinatie in het Europees bekertoernooi toch nog een lichtpunt. Deze vreugde was dan o.ok merkbaar. Teunissen: ,,Ik moet mijn elftal toch een compliment maken. We hebben tussen de Europacupduels door zes punten uit drie competitiewedstrij den gehaald". Hans Bres gaf evenals de vorige week weer de stoot tot de zege. Al in de tweede minuut rolde er een juweel van een aanval uit de FC Den Haag machine. Advocaat lanceerde Berg, die de bal doorschoof naar Fuglset. Met een laconieke, maar schitterende hakbe- weging stelde de Noor Bres in staat zijn aanloop tot het eerste succes te vol tooien. Alsof de duivel ermee speelde: OókNEC zorgde voor een daverende verrassing. In de vierde minuut stoof Jan Peters naar voren. Net op het mo ment, toen Mansveld wilde ingrijpen en doelman Thie een stap naar voren deed om de bal eventueel te onderscheppen kreeg de Nijmeegse middenvelder het geniale idee een schot te lossen. Met een „boogbal" verraste hij Thie volko men. Teunissen: „Gewoon een fout van Thie. Hij stond veel te ver voor zijn doel". Constructief Een start van een wedstrijd, waarvan wat viel te verwaéhten, zo leek het. En inderdaad, de spelopvatting van belde ploegen was dermate constructief dat van goed en snel voetbal viel te genie ten. Daaruit ontstonden twee hachelijke mo menten. De eerste keer nam Dick Ad vocaat zijn toevlucht tot een noodoplos sing. toen Van Deinsen dreigde door te breken. Penalty, schreeuwde het „Gof- fertstadion". Neen, besliste scheidsrech ter Weerink. „Ik stond er twee meter van af en ik heb duidelijk gezien dat de daad buiten het strafschopgebied werd ingezet". Daar was geen sprake van, toen De Calu- wé een prachtige actie inzette bij het uitverdedigen van de bal. Hij ging in eens door en Eggenkamp bleef geen an dere keus over dan hem aan zijn shirt vast te houden, toen de Haagse verdedi ger nadat hij ten val was gebracht op krabbelde. Weerink: „Dat was een strafschop volgens het boekje". De NEC-verdediger: „Hoe komt ie erbij? Ik zette een sliding in, die niet hele maal lukte. Toen hoorde ik ineens flui ten". Deze strafschop, door Mansveld benut (Teunissen: „Knap werk van Aad. Zag je hoe Cornelis en Janssens met praten probeerden zijn aandacht af te leiden?), beïnvloedde de wedstrijd voor een groot deel. Het publiek voelde zich „bestolen" wat duidelijk misplaatst was. Weerink over die eindeloos lange fluitconcerten: „Zij deden me niet veel. Mijn prestatie werd er althans niet nadelig door beïn vloed. De spelers, vond ik wel, gedroe gen zich in het veld correcter dan de toeschouwers". Glippen Voordat Tor Fuglset (Teunissen: „Hij brandt gewoon af in een wedstrijd") voortijdig de kleedkamer opzocht, werk te hij zich toch op tot doelpuntenmaker. Na goed opkomen van Joop Korevaar kwam Tor Fuglset in een droompositie. Zijn schot liet doelman Sobczak door zijn vingers glippen. Teunissen: „Het was natuurlijk een fout van de keeper, maar daar leg ik het ac cent niet op. Deze aanval was zo pan klaar, dat ik het Tor kwalijk had geno men wanneer hij gefaald had". Dat gebeurde niet, zij het met wat for tuin. waarna er geen vuiltje meer aan de lucht was. HANS DE BRUYN rs 1—1, Jchelds- Toeschouwers 10.000. Cornells, EKKenkamp FC DEN HAAG: Thie; De Zoete, Korevaar; Roodnat!Breiman, Fuglset (Van Vliet) i ROTTERDAM Er werd niet één schot gelost op het doel van Eddy Treytel. Niettemin zei Toon Remmers, de trainer van FC Den Bosch, na afloop: „We hebben geprobeerd met gegroe peerd aanvalsspel er nog iets van te maken". Hoe hij dat kan rijmen met alleen Dick Beek als spits en negen man gepos teerd voor doelman v.d. Pluijm zodra Feyenoord aanstalten maakte om aan te vallen, ver klaarde Remmers ook: „Je kunt niet aanvallend spelen te gen Feyenoord, je wordt onder druk gezet". Wat had de heer Remmers dan gedacht bij zulk een ontstellend kwaliteitsverschil? FC Den Bosch beschikt over slechts eni ge spelers die kunnen voetbal len op eredivisie-niveau. De rest is blij de bal kwijt te zijn in een duel als tegen Feyenoord, dat evenwel steeds doende bleef de bal in de kluwen van spelers te wriemelen. En daar Ladinsky, De Jong (ettelijke kansen mis send) en een passieve Kristen- sen niets voelden voor extra-in spanningen moesten de doelpun ten met moeite worden gefokt, keurig verdeeld over de twee helften. Met een enorm schot opende Hasil de score en De Jong kon niet missen toen v.d. Pluijm de bal niet vast kon krij gen. Intussen had Van Daelen, menigmaal naar voren komend omdat hij in de laatste vier toch geen werk van importantie had, verscheidene kansen zeep geholpen. Kriegel Het lankmoedige publiek nam dat allemaal nog maar begon toch wel kriegel te worden toen na de rust men had Rumelange nog in het hoofd en verwachtte wederom een schuttersfestijn vooral De Jong bleef volharden in over en naast schieten. Toen waagde Hasil maar eens een schot van verre. Via de linker- paal schoot de bal naar de rech- terpaal en vandaar het doel in. Nummer vier ontstond vlak voor tijd nadat Remmers een „taktisch zetje" had uitgehaald door Mitic te vervangen door Vissers, toen Ladinsky een schotje waagde en v.d. Pluijm de bal met zijn voet in het doel schoof. Dat mocht v.d. Pluijm want hij had er al heel wat uit gehaald. Ernst Happel had slechts een woord commentaar: „Waarde loos". Het is ook tragisch dat ploegen als Feyenoord moeten optornen tegen een FC Den Bosch en dergelijke teams die niet in staat zijn ietwat partij te geven. Ook voor Feyenoord was het een verloren voetbalmiddag. Maar wel 34.500 toeschouwers. Toch! HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 15. Hasil 1—0; 26. De Jong 2—0; 72. Hasil 3—0; 90. Ladinsky 40. Scheidsrechter Derks. Toeschouwers: 34.500. Feyenoord: Treytel; Wery, v. Daele (Feteris), Schneider en Rijsbergen; Hasil, Jansen en v. Hanegem; De Jong, Ladinsky en Kristensen. FC Den Bosch: v.d. Pluijm; v.d. Lefij, Pijs, v. Burik en Donkers; Schriever, Ciric en Wildbret; Graaumans, Beek en Mitic (Vis sers). WÊÊÊ i elkaar krimpende doelman van NEC gepasseerd. Cees Bregman was ter plaatse Konsekwentie Het is op zich natuurlijk plezierig dat de bevolking van Den Haag en omgeving de pri meur krijgt van het schaats- profcircus. Het stichtingsbe stuur van het nog in aanbouw zijnde schaatscentrum „De Uithof" verdient voor dit at tente initiatief alle lof. Toch dienen kanttekeningen ge plaatst te worden bij de bouw en financiering van deze nieu we Haagse kunstijsbaan. Twee Haagse sportbonden stuurden kritische brieven naar het Haagse gemeentebe stuur. Brieven waarin werd geprotesteerd tegen de inmid dels door de gemeenteraad goedgekeurde plannen van B. en W. 3.9 miljoen gulden extra uit de begroting voor sportza ken beschikbaar te stellen voor dit projekt. De konsekwenties daarvan worden nu langzamer hand duidelijk. Diverse sport verenigingen, die subsidie-aan vragen hebben lopen voor hun eigen bouwplannen, hebben te horen gekregen dat zij voorlo pig niet op de hun toekomende subsidie mogen rekenen. omdat het met „De Uithof" fi nancieel een beetje uit de hand is gelopen. Volgens ons tekenden de sport bonden, die het opnemen voor de aangesloten verenigingen, daartegen terecht protest aan. Hoewel het schaatscentrum erop ingericht is recreatie te bieden, en niet zo weinig ook, moet niet uit het oog verloren worden dat de beide sportbon den (korfbalbond 9.000 leden en voetbalbond 55.000 leden) ook belangrijk werk op het ge bied van jeugdopvang en jeugd- recreatie verrichten. Zaken, die een hele hoge prioriteit hebben. De gemeente Den Haag moet daar ernstig reke ning mee houden. Wat dan? De verontwaardiging in dé sportwereld over het dicht draaien van de subsidiekraan is groot. De NSF, het orgaan dat alle sportbonden vertegen woordigt. heel scherpe kritiek geuit. Diverse bonden doen dat ook, incidenteel. In bondsbla den wordt in niet mis te ver stane bewoordingen de rege ring de mantel uitgeveegd. De Budobond liet vrijdagavond tij dens de huldiging van Wim Ruska ook kritiek horen. Daar beseft men evenwel dat het te hooi en te gras uiten van mis noegen vrijwel geen effect sorteert. De Budobond wil dan ook een eendags-sportstaking. Er is al van diverse zijóen geopperd dat zulks niet uit te voeren zal zijn. Het waarom wordt niet uit de doeken ge daan. Maar wat wil de sport wereld dan eigenlijk? Belangrijker In de eerste ronde van de di verse Europa Cuptoernooien zijn weer belachelijke uitsla gen tot stand gekomen. Feyen oord spande de kroon met een totaalscore van eenentwintig doelpunten in twee wedstrij den. Men vraagt zich af waar om ploegen als Rumelange in schrijven voor zulke toer nooien. Men vraagt zich ook af waarom de UEFA de tot mon- stertoernooien uitgegroeide wedstrijdenreeksen niet tot enigszins redelijke proporties terugbrengt. Een manier zou zijn om erkend zwakke ploe gen en men weet onderhand wel wie dat zijn in een voorronde tegenover elkaar te zetten, zodat in elk geval de helft van de „kneusjes" afvalt. Het zou de toernooien interes santer maken en minder pom- peus. Kwaliteit is belangrijker dan kwantiteit. Jam rner Jan Hordijk heeft zich de luxe kunnen permitteren een attrac tief financieel voorstel van de tennisbond naast zich neer te leggen. De bond had de natio nale kampioen voorgesteld een soort dienstverband aan te gnan en in een reeks buiten landse toernooien uit te ko men. Hoewel het bedrag dat de bond Hordijk bood ettelijke duizenden guldens meer be draagt dan het salaris dat Hor dijk bij zijn werkgever Henk Peltikaan verdient, prefereert de titelhouder deze verbintenis boven een contract bij de bnnd. omdat hij nu uit neven inkomsten op een hoger jaar inkomen uitkomt dan de bond hem biedt. Hordijk verkiest op eigen houtie te werk te gaan. maar zal daardoor waarschijn lijk minder kans hebben in het buitenland aan de slag te kun nen. De uitnodigingen komen uu cenmnal bij de bond bin nen. Hordijk laat financieel be lang zwaarder wegen dan het bereiken van resultaten. Op zich verklaarbaar, maar Jam mer voor het Nederlandse ten nis.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13