DS '70: flinke inkrimping parlement VVD en PvdA gevoeligvoor volkse humor P. Brussel (NKV) twijfelt aan goede wil van regering Sadat pleit voor eigen regering van Palestij nen Eerste Kmner afschaffen, ft>idóe SOWmit 1 iveede Kamer 100 leden Praktische steun voor beleidsvisie van kardinaal EXPOSITIE VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT Na politieke uitzending: DEN HAAG „Met hoge achting" heeft de libera le fractievoorzitter Hans Wiegel uiting gegeven aan zijn wat hij schrijft „fijnzinnig plezier" over de volgens velen nogal grove taal, die tijdens de politieke uitzending van de P.v.d.A. woens- van de Amsterdammer, dat de liberale fractie leider zou zijn „een on zalig stuk vreten dat in het water moet worden gegooid". goed-afgewogen wijze waarop Uw partij in deze verkiezingscam pagne over haar tegen standers meent te moe ten spreken dagavond voor de t.v. gebruikt is. In deze uit zending kwam een rond borstige Amsterdammer aan het woord, die in een ongezouten opmer king weinig fraais van de liberale fractieleider De heer Wiegel schreef In zijn antwoord op deze wist te vertellen. hierover aan de socialis tische partijvoorzitter André v. d. Louw: „ik moge U gelukwensen met de correcte en Het „fijnzinnig plezier" van de heer Hans Wie gel gold vooral de kreet brief liet de heer Louw weten het fijn voor hem te vinden dat hij begrip toonde voor de manier, waarop de HlHüilll :MiiiiiininiojOHiiiUL'niimnnii^!iiHiiiintiRKniniittiimnui!iRuri3i!]ninruinHnn!K! VAN DER LOUW onbekende Amsterdam mer zijn opmerkingen maakte. „U en ik stel len het kennelijk op prijs iemand te beluiste ren, die rechtuit, zij het wat ongenuanceerd, minder parlementair en meer op de man af dan onder politici gebruike lijk is, zijn indrukken van het politiek bedrijf geeft DEN HAAG DS'70 wil de Eer ste Kamer afschaffen en het aantal leden van de Tweede Ka mer terugbrengen tot honderd. Voorts zouden er tweejaarlijkse drie verkiezingen achter elkaar minstens één procent halen toch een zetel In de Kamer moeten krijgen. Deze veranderingen zijn voorgesteld in het concept- werkprogramma voor de ko mende vijf jaar van DS'70. begrotingen moeten «orden in- D(, pJrtij p,e„ voor het kosM. gediend en zou er een kiesdrem pel moeten komen van drie pro cent, hoewel partijen die bij Beperking concentratie buitenlanders ROTTERDAM De gemeente Rotterdam gaat beperkingen op leggen aan de huisvesting van Antillianen, Surinamers en bui tenlandse werknemers om te komen tot een „evenwichtige samenstelling van de bevol king". De gemeenteraad keurde een dergelijk voorstel van B en W gistermiddag goed. Het be sluit betekent, dat buitenlanders en overzeese rijksgenoten zich voortaan niet meer kunnen ves tigen in wijken waar de even wichtige samenstelling van de bevolking in gevaar dreigt te komen. Êen groep deskundiger, moet nog uitmaken wat men onder deze Straf Bremer verminderd UPPER MARLBORO (AFP) Een uit drie rechters bestaande commissie van beroep heeft de gevangenisstraf van Arthur Bre mer, die in mei van dit jaar een aanslag op gouverneur George Wallace van de staat Alabama pleegde, met tien jaar verminderd. iremer was tot 63 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Hij had om strafvermindering verzocht omdat hij vond dat het over hem uitgesproken vonnis gelijk stond met levenslang. Wallace overleefde de aanslag maar raakte aan zijn benen verlamd. De commissie heeft haar besluit .niet gemotiveerd. UTRECHT (KNP) Het dioce saan pastoraal dienstencentrum van het aartsbisdom heeft aan kardinaal Alfrink zijn program van activiteiten voor de komen de twee jaar aangeboden. Met het programma wil het centrum „handen en voeten" geven aan de beleidsvisie zoals de kardl- dinaal, waar hij zegt dat hij een autoritaire en geïsoleerde ge zagsuitoefening geen toekomst meer ziet en dat hij vertrouwen schenkt aan een wijze van ge zagsuitoefening, die de verant woordelijkheid van de ander er kent en in samenspraak tot be slissing wil komen. naai die uiteen gezet heeft In In de aanbiedingsbrief zijn televisie-interview dio augustus naar aanleiding van de opschorting van de lan delijke pastorale raad. kardinaal zegt het dienstencen trum in zijn woorden het beeld van een kerk te herkennen, waarbinnen men vrij kan leven, waar plaats is voor velen. „Om tot zo'n kerk te komen moet er heel wat door iedere gelovige worden opgebracht". Zaken die aangepakt moeten wor den zijn onder meer het bevor deren dat alle parochies en groepen zich in activiteiten aan sluiten bij het thema „recht vaardigheid in de wereld"; het steun geven aan leken en pasto res, die van onderop proberen de kerk tot een vrije kerk te maken; het vormen en trainen van gelovigen en hen sterke mo tieven geven, om mee te durven werken aan een kerk, die meer geloofwaardigheid uitstraalt, dan momenteel het geval is. Om te voorkomen dat men weer op een geïsoleerde autoritaire wijze van gezagsuitoefening te rug valt, zal het volgens het dienstencentrum noodzakelijk zijn dat de geloofskennis wordt opgevoerd en tevens de be kwaamheid voor leden van pas torale beraden in streek en pa rochie. (ADVERTENTIE) -i Eert aantal van de 47 deelneemsters I aan een internationale schoon heidswedstrijd in Tokio. De meis jes dragen hun nationale kledij. I of wat daarvoor moet doorgaan. loos houden van het onderwijs voor alle leerplichtigen (minis ter Van Veen heeft een wetsont werp ingediend om schoolgeld te heffen op het leerplichtig middelbaar onderwijs) Belastingtarieven moeten wor den gestabiliseerd. De BTW mag alleen omhoog als dat van wege de EEG onontkoombaar Is, maar dan moet gelijktijdig voor de laagstbetaalden de in komstenbelasting worden ver laagd. Als afspraken over lonen en prijzen worden geschonden, moet de regering direct streng ingrijpen. Voor huisarts, tandarts en apo theek komt een eigen risico ln het ziekenfonds. Voor kinderen vanaf 21 Jaar geen kinderbijslag meer. Het beleid wordt zó veranderd dat er minder buitenlandse ar beiders nodig zijn. Emigratie wordt verantwoord bevorderd. Bekeken wordt welke indus trieën kunnen verhuizen naar ontwikkelingslanden. De NAVO wordt sterker ge maakt. Oisterwijkse dekenkisten Massief eikehouten dekenkis ten, maar ook wandkasten, tafels, TV-kasten, hoekkasten, broodkasten, stoelen, bankstellen, bijzettafels, a.d. ziet u in de gezellige sfeer van onze toonzalen. MEUBELFABRIEK OISTERWIJK AA loonzaal :Barkel Rodenr*» Tjdmmh V Noordeindscwi-g 116 lol. 01891-4670 Maandag t/m zaterdag 9 tot 18 uur Vrijdag tot 21 uur ruime parkeergelegenheid Vrije toegang Partijraad met risico's Beslissingen in de formele zin worden het eigenlijk niet, maar wat ter partij raadsvergadering wordt gezegd en inzake de bindingen der christen-democraten onderling, de begroting 1973 van het kabinet- Biesheuvel. de welwillendheid welke tegenover de Partij van de Ar beid getoond moet worden, kan van betekenis zijn voor de rol welke mr. Andriessen komende weken als fractievoorzitter in oktober en als jijsttrekker in november moet gaan spelen. Mr. Andriessen staat bekend als kritisch voorstander van regerings samenwerking met links, kritisch omdat hij weinig ervoor voelt eerst door Den Uyl c.s. tot verloochening van het heden en verleden te worden gedwongen en daarna tot ondersteuning in de toekomst van alles waarover de Partij van de Arbeid, D-'66 en de P.P.R. het eens kunnen worden. Andriessen staat ook bekend als een politicus, die met meer dan een deel in het bestuur van zijn partij In de linkse actiegroep met het gezamenlijk optrekken van dc drie christen-democratische partijen bij een eventueel groot regeerakkoord meer moet kunnen betekenen dan de aankoop van een spaarzegeltje bij de aanschaffing van bood- schappn in een bepaalde zaak. Dwangpositie fJTnJ hebben de indruk dat mr. Andriessen. ondanks zijn nog be trekkelijk korte carrière In de frontlinie, ook iemand is die zich de vraag blijft stellen, in hoeverre wat fractie en partijbestuur uit dokteren. wel correspondeert met de opinie van de eigen achterban en met de mening van potentiële aanhang onder de kiezers. Met name geldt dit dan ook voor wat betreft een zekere druk welke het partijbestuur en de partijraad zouden kunnen uitoefenen op de frac tie om. ongeacht de prijs, te gaan dingen naar de hand van de Par tij van de Arbeid. De gebeurtenissen na de door D.S.-'70 veroorzaakte kabinetscrisis hebben veroorzaakt dat de K.V.P. momenteel in een dwangpositie verkeert. Deze dwang is vooral groot, omdat praten met het pro gressieve blok op dit moment ook praten met drie stromingen lijkt, waarbij lang niet uitgesloten is dat die drie om de onderlinge vrede te bewaren uiteindelijk toch tegen de K.V.P. met of zonder haar protestandse partners neen zal zeggen. Ons komt het voor, dat de partijraadsvergadering morgen uitspraken moet doen tegen een zeer gecompliceerde achtergrond. Niet een uit spraak in de keuze tussen een progressieve en een conservatieve politiek, maar tussen wat het progressief blok probeert als vooruit strevend te dicteren en wat Wiegel en Drees jr. als het betere alter natief daarvan proclameren. Met andere woorden: de K.V.P. dreigt haar eigen gezicht te verliezen en van de christen-democratische samenwerking niet veel meer over te houden dan een P.M.-post in Nederlands politieke ontwikkeling. Achterban r*E kans voor de K.V.P. om met of zonder A.R.P. en C.H.U. ge- wicht in de schaal te leggen, is de laatste drie maanden aanzien lijk verkleind. Met als alleronplezierigst gevolg dat de partijraad en straks wellicht ook het partijcongres beslissingen gaan nemen, die door een betekenisvol deel van de achterban niet zullen worden ge deeld en in het stemlokaal wellicht ook niet geaccepteerd zullen worden. En dan betreft dit niet alleen groepen die In de K.V.P. heel rechts of heel links staan, maar ook mensen die zich om een traditionele term te gebruiken In het centrum willen bevinden. Want wie, in hevige liefde, dingt naar de hand van een bruid van wie met Rrote waarschijnlijkheid gezegd moet worden dat haar woord op het kri tieke moment toch „neen" zul zijn, kan zelf begrijpelijke redenen hebben om zijn avances naar links of rechts door te zetten, zijn fa milie en vrienden redeneren anders en passen ervoor uiteindelijk met de vurige vrijer op de blaren te komen zitten. GLAS-APART Tsaar Peter de Grote was gisteren even terug in Nederland. Uit han den van burgemeester dr. I. Samkalden van Amsterdam ontving hij een grote oorkonde die bestemd was voor de burgemeester van Ham burg en waarin de vriendschap en samenwerking tussen de beide havensteden wordt bezegeld. Een en ander staat in verband met internationale scheepsbouwtentoonstelling die op 3 oktober in Ham- j paRIJS (AFP) De personeels- Moeilijkheden bij ESRO burg begint. commissie van de Europese ganisatie voor ruimte-onderzoek j in Parijs is en bloc afgetreden. De commissie wil hiermee pro testeren tegen het toenemend aantal ontslagen en opzegging van contracten zonder overleg met de belanghebbenden. De uit tien leden bestaande com- I missie vertegenwoordigt de 200 personeelsleden van ESRO in Neuilly. In totaal telt de organi- j satie 800 tot 1000 personen in elf leden-landen. Oorzaak van de j moeilijkheden zou zijn een reor ganisatie waarbij de ESRO zich meer op industriële toepassing I gaat richten dan op louter on- 1 derzoek. lAIRO (AFP) President Sadat De Israëlische minister van Egypte heeft spraak voor de radio het Pales tijnse volk en de Palestijnse verzetsorganisaties geadviseerd ..alle maatregelen te nemen die nodig zijn voor de vorming van oen eigen regering" om zo „de Palestijnse identiteit beter tot haar eigen recht te laten ko men". hdat verwierp de jongste voor stellen van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, William Rogers, over een ge deeltelijke regeling van het con flict tussen Israël en de Arabi sche landen en zei een Pales tijnse regering te zullen erken- tenlandse zaken Abba Eban van mening dat de Arabische vijandigheid de wortel is van hei huidige terrorisme in de we- rcld. Tevens is hij ervan over- MANILLA (Reute-) Veel arrestaties oio Filipraiinen - In Manilla tuigd, dat het conflict Midden-Oosten uitsluitend kan worden opgelost door onderhan delingen tussen Israël en de Arabieren. Sprekend voor de algemene ver-1 gadering van de VN, waar de I veiligheidsmaatregelen uiterst streng zijn uit vrees voor terro- j ristische activiteit, zei Eban dat de Arabieren en de Israëliërs deeld dat sedert de af kondiging van de staat van be leg zes dagen geleden op de Fi- 1 lippijnen, ruim 120 r sanen ziin gearresteerd. Onder be vinden zich radicale stu-'rrte*\ 1 senatoren, leden van bet c n- gres en directeuren van kran ten. Minister van voor'ichtire Francisco Tatad maakte op een persconferentie bekend dat het I UTRECHT (ANP) De bij de J miljoenennota bekendgemaakte I plannen van de regering doen i de vraag rijzen of er wel enige bereidheid van de regering aan wezig is, om met dc opvattingen van de vakbeweging rekening te houden. Dit zei de heer P. Brus sel, voorzitter van de industrie bond NKV vanmorgen op de bondsraadvergadering ln Utrecht Juist aan zaken waar de vakbe weging grote waarde aan hecht (uitbreiding parttime onderwijs werkende jongeren, opvoering volkswoningbouw, werkloos heidsbestrijding) wordt geen of te weinig aandacht besteed, constateerde hij en liet zich te vens somber uit over totstand koming van een sociaal con tract. De heer Brussel vreest, dat de la ger en laagst betaalden de dupe worden van een bevriezing van kinderbijslag voor het tweede kind en van de invoering van een eigen risico ln de zieken fondsverzekering. Voor de oplossing van de huidige problemen heeft ons land vol gens de heer Brussel een meer vooruitstrevende regeringscom binatie nodig die het vertrouwen geniet van de werknemers en ,V11-V die over een parlementaire hei plaat: meerderheid beschikt. TN Rijswijk begint binnenkort op bescheiden schaal een proef van de Nederlandse Vereniging Reinigingsdirecteuren tot inzameling van gebruikte potten en flessen die buiten de statie-geld-regeling vallen en daarom tussen ander vuil in de plastic zakken terecht ko men. Ook in Den Haag is men iets dergelijks van plan. Er wordt ergens een container geplaatst waarin potten en flessen ge deponeerd kunnen worden; na lediging van voile containers zullen fabrieken proberen van oud glas weer nieuwe glas te maken. „Glas-apart" heet de actie die, als ze een succes wordt, wellicht op grotere schaal overgenomen zal worden. De actie verdient succes, maar is in deze vorm altijd gedoemd een overgangsmaatregel te blijven. In feite hangt de actie glas-apart helemaal van de medev/erking der hulsvrouwen af; voor een blij vende oplossing zullen die meer geholpen moeten worden dan door containers. Eredoctoraten Hogeschool Tilburg I TILBURG (ANP) - De katholieke Hogeschool in Tilburg heeft Ro teren drie Nederlandse gcleer- 1 den eredoctoraten verleend. Dat i gebeurde ter gelegenheid van het 4S*ftt4g bestaan van de Til- burgse instelling voor het we- Verhoging van huur met 20% onhaalbaar Van een onzer versslaggevers DF.N HAAG De door minister Udlnk van Volkshuisvesting in een nota voorgestelde huurver hoging van twintig procent is onhaalbaar, tenzij de huidige combinatie met DS'70 terug keert. De verhoging maakte zoais be kend deel uit van een nota van de minister om de subsidies voor de bouw van woningen te vervangen door een subsidie aan de huurder. Daar het kabi net geen lange levensduur meer heeft, komt er geen behandeling Zijn er geen middelen te vinden om oud-glas periodiek al is het niet tweemaal per week separaat op te halen? De extra kosten hiervan zouden dan bijvoorbeeld via een bij de fabrikant te hef fen B.T.W. aan de gemeenten vergoed moeten worden. Dit lijkt ons niet onbillijk, omd..t het de industrie is welke met haar moder ne verpakkingstechnieken onze gemeenschap met een extra afval probleem heeft opgescheept. Het heet dat de huisvrouw het op de nieuwe manier gemakkelijker heeft gekregen. Wat maar gedeeltelijk waar is. En bovendien heeft <le klant terecht de indruk dat alle centen welke de emballage van levensmiddelen kosten, hem toch in rekening worden gebracht. Oeganda meldt aanval KAMPALA (AP) President Amln van Oeganda heeft In een toe- sprauk tot Ocgandese officieren en Libische mllitniren gezegd, dat Tanzanischc troepen geholpen door guerrillastrijders die dag ver geefs hadden getracht dc Oegandcse grensplaats Moetoekoela te her- Er waren enige gevangenen gemaakt, en tot hen behoorde de vroege re minister van voorlichting en radio-omroep in de regering van Milton Obote, Alex OJera. Een Tanzunische regeringswoordvoerder heeft tegengesproken dat Tanzanischc troepen en Oegandcse guerrillastrijders een aanval op Oeganda hebben gedaan. „Eerlijk gezegd worden we moe van deze herhaalde beschuldigingen van militaire inmenging", zei hij. Een tenschappelijk hoger onderwijs. hen was de Leidse socio- loog prof. dr. F. van Heek. Hij werd eredoctor in de sociale we-1 t-nschaopen. Prof. dr. C. A. van den Beid. directeur van het Na-1 tionaal Planbureau kreeg de I erebul in de economische weten-1 schappen. De procureur-gen-- raai bij de Hoge Raad. mr. G. E. Langemeiier werd ere-doctor n de rechtsgeleerdheid. nog steeds niet tegenover elkaar I leger verscheidene invallen had aan de onderhandelingstafel zit- gedaan en wapens geconfis- ten. queerd. Prinses Beatrix en prins Claus brachten de afgelopen drie dagen in Zeeland door. Van daag was Midden-Zeeland aan de beurt en gisteren was Zeeuws-V laanderen, waar prinselijk paar in Axel onder meer een demonstratie door boogschutters bijwoonde. En natuurlijk moest prins Claus zelf ook even de forse pijl en boog ter hand nemen. Grote boit bi" overval 3,?TTS (DP.M Bii n overval no 'n hank in Perl's hebhen pis- I fi i teren vier gewapende mannen 1.5 I miljoen gulden buitgemaakt. De overvallers sloegen de kassier neer en konden ongehinderd j Een in „tljgerpah" gestoken president Amln van Oeganda Inspecteert hier een grenspost in de buurt van met het geld verdwijnen. de grens met Tanzanië, waar volgens Ocgandese beweringen opnieuw aanvallen zijn gedaan.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9