Kamer aanvaardt belastingplan boetes, minder gevangenis str at Kabinet misbruikt de ambtenaren (^Hulshoff i 'CA-VASEUL meubelolie Bui Theoloog aangeklaagd wegens .belasteren Therèse' Neumann pia Commissie adviseert minister PORION Taizé werkt aan voorbereiding iongerenconcilie Korte metten KERK EN WERELD Pastoraal- werk in Soedan wordt weer hervat ER 19JVRIJDAG 29 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (van onze parlementaire redactie) respectievelijk 200,—, 1.000,— HAAG De officier van justitie moet bij alle delic- f 10.000,25.000,— en Wania (en dus ook bij misdrijven tot een schikking kunnen 100.000.— De rechter kan naar jp.T' overgaan met verdachten Deze schiikking kan bestaan alTde vSch" S rechw- A vóoi uit: totaling van een geldsom; het afstand doen van of persoon is; 'kuis uitleveren van voorwerpen; betaling van het geschatte - het algemene minimum jaar. a. I voordeel dat een verdachte heeft gekregen door het hem j.'vvi gepleegde delict. en V, 'ker <|eze en andere conclusies staan - de rechter kan in geval van mis- in het eindrapport van de com- drijf schuldig verklaren zonder missie ..Vermogensstraffen" die oplegging van straf (het z.g. Justitieminister Van Agt advies rechterlijk pardon); heeft uitgebracht over de moge- - de rechter kan alleen een boete lijkheden tot beperking van het opleggen in plaats van een vrij- opleggen van vrijheidsstraffen. heidsstraf; boete wordt 5,-- in het kinder strafrecht 2,50. er komt een wettelijke regeling om de betaling van boeten in termijnen mogelijk te maken; er komt een vereenvoudigd ver haal van boeten etc. op saldi van bank- en girorekeningen. De commissie adviseert 'plaats van korte vrijheidsstraf- fen geldboetes en andere straf fen. die een verdachte in mate- ÏUW! rieel opzicht treffen, op te leg- I gen- - de (specifieke maxima voor boeten in strafbepalingen ver dwijnen. Daarvoor in de plaats komen vijf boetecategorieën. Dit zijn maximum boetes van _55 A Afgesneden !j hand weer aangenaaid (.UIK, België (AP) - Een Belgisch chirurgenteam is erin geslaagd de hand van een arbeider, die j tijdens een arbeidsongeval bijna geheel was afgesneden, weer aan zijn arnr te hechten. De chirurgen zeiden dat het pas de tweede keer was dat een dergelijke operatie met goed ge volg is uitgevoerd. Volgens de chirurgen is het leven j nu in de hand teruggekeerd en kan de man hem nu weer bewe gen. Nixon kandidaat Nobelprijs voor de vrede NEW YORK (AP) In Amerika is een campagne aan de gang om president Nixon voor te stel len als Nobelprijswinnaar voor de vrede. In 1973, want dit jaar zal die prijs, blijkens een bericht uit Oslo van woensdag, niet worden vergeven. ,,Dit is een zeer unie ke zaak", aldus mevrouw Elisa beth Manning, hoofdredactrice van een tijdschrift en leidster der campagne. ,,De mensen van Nobel hebben ons gezegd dat nog nooit iemand eerder iets dergelijks heeft gedaan". Volgens mevrouw Manning zou den er reeds 28 hoofden van staat zijn die Nixon zouden wil len voordragen. Teak Oil van Qa-Va Seul verwijdert kringen en krassen.Geeft natuurglansen beschermt het hout tegen vochtvlekken. Droogt snel. Eenvoudig in het gebruik en onmisbaar i de huishouding. Vier van tien trommel- drogers onveilig (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Vier van tien door de Stichting Vergelijkend Waren onderzoek geteste trommeldro gers voor wasgoed zijn beslist onveilig. Dat is de conclusie van de Stichting VWO na tien trommeldrogers in de prijsklas se van 400 tot ruim 950 gulden te hebben blootgesteld aan een zeer intensief onderzoek. De vier onveilige trommeldrogers bleken hetzij ernstige isolatie- fouten te vertonen bij de motor, hetzij in ander opzicht niet te voldoen aan internationale vei ligheidsvoorschriften. De ongunstige bevindingen van de Stichting VWO zijn onder de aandacht van het ministerie van Economische zaken gebracht. Een andere conclusie van de Stichting VWO is. dat de trom meldrogers meestal maar heel langzaam werken Tenslotte beveelt de Stichting VWO de huisvrouwen die een trommeldroger willen aanschaf fen aan, om vooral de centrifu ge niet weg te doen, omdat de was maar de helft van de tijd in de trommeldroger hoeft, als die eerst in een centrifuge met een hoog toerental is behandeld. DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE! Handelsonderneming Gerard Roovers Breda/Postbus 12 IWat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLA MUUR-MASSA. Gebruiksxereed, geen verlies van I resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas. noem maar op. en zowel I op droge als vochtige ondergrond. Onschadelijk voor de handen. Krimpt niet. zet niet uit. scheurt niet. (van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft het plan van staatssecretaris Scholten (Financiën) voor vernieu wing van de structuur der inkomstenbelasting aan vaard. Dit „schrijvenplan" biedt een belastingverlich ting voor mensen met lage inkomens en voor de mid- Deze, op het eerste gezicht wat vreemd aandoende opname komt uit Canada. Een omvangrijk woonhuis wordt hier door middel van een truck naar de overzijde van de Richelieurivier bij Beleoil getranspor teerd. Voorzitter ARKA moet aftreden DEN HAAG (ANP) Het voorstel j van het hoofdbestuur der Alge-1 mene Rooms-Katholieke Ambte-I narenvereniging (ARKA) aan j het congres van 14 en 15 no-j vember in Maastricht, de bin- nenkort 65 jaar wordende alge- meen voorzitter, de heer J. J. - Loerakker uit Haarlem, voor de j komende twee jaar weer te kie- j zen, ontmoet tegenstand van de afdeling Arnhem. Het voorstel van het hoofdbestuur I wordt ondersteund door de afde- lingen Almelo e.o., de Oude IJs- i sel, Deventer, Den Haag, Twen- te en Raalte. De afdeling Arnhem stelt voorop, i dat zij de grote kwaliteiten van I de voorzitter bewondert. De wettelijke regeling echter van j pensionering op 65-jarige leef- tijd geldt voor de afdeling zo I zwaar dat zij geen uitzondering daarop wil. dengroepen van 20.000,- tot 40.000,-. PvdA, D'66, PSP en CPN stemden tegen het wetsontwerp- Zij waren niet tegen het plan als zodanig, maar vonden dat de middengroepen te veel worden bevoordeeld. Doordat de confes sionele partijen en de progres sieve combinatie elkaar tijdens dit debat niet konden vinden, zouden de partijpolitieke gevol gen wel eens verreikend kunnen zijn. De confessionele regeringspartijen hebben diverse pogingen ge waagd om de eindstemming over het belastingplan te laten uitstellen tot half oktober, als de Kamer ook had geoordeeld over de vele belastingenverho- gingen voor volgend jaar. Maar minister Langman, die minister Nelissen verving, en staatsse cretaris Scholten wilden niet van wijken weten. Dr. Vermaal (A.R.) kreeg te horen, dat het belastingplan zo snel mogelijk moest worden afgehandeld. Ver- maat probeerde nog vol te hou den, waarbij hij de sluiting van het sociaal contract tussen over heid en bedrijfsleven ter sprake bracht. Ook bracht hij naar vo ren dat als de inkomstenbelas ting wat zou kunnen worden verhoogd, het lage btw-tarief op vier percent zou kunnen worden gehandhaafd. Toen minister Langman tot tevre denheid van de VVD-fractie voet bij stuk hield, kwam oppo sitieleider Den Uyl met zijn ge schut het veld in. ,,U blokkeert de totstandkoming van het so ciaal contract", wierp hij de minister voor de voeten. Minis ter Langman reageerde door te zeggen dat het kabinet absoluut niet kon ingaan op de eis van de P.v.d.A. om de belastingdruk voor de middengroepen en hoge re inkomens te verzwaren. De vakbeweging heeft niet om ver zwaring van de belastingdruk voor de middengroepen ge vraagd, zei de minister. Ik zou dat trouwens een slechte zaak hebben gevonden, voegde hij er- met dit symbool voor huiselijkheid Bond overheidspersoneel: Utrecht (ANP) De ambtenaren ontbreekt het sta kingsrecht, een machtsmiddel dat in het particu liere bedrijfsleven zonder twijfel in het geweer zou komen als een werkgever zich zo gedroeg als de regering Biesheuvel nu. Om de rijkskas te spekken gaat het kabinet Biesheuvel de inkomens van de ambrenaren volgend jaar met 130 miljoen verminderen". „Zulks op basis van de voorstellen van minister Geertsema. voorstellen waarover alle centrales in het Centraal Georganiseerd Overleg hun on aanvaardbaar uitspraken" Aldus de bij het NKV aangesloten Katholieke Bond van Overheidspersoneel in het blad Kabopost. De KABO constateert dat de ambtenaren buiten spel zijn gezet. ..De regering maakt misbruik van de machteloosheid van de overheidsdienaren. Hun enige middel tot tegenspel uitbuiten van de mogelijkheden van het overleg is hun ontno men. die kans hebben ze eenvoudig niet gekre gen". Op 21 september werd, aldus de KABO. meege deeld dat hesloten was het overheidspersoneel een nacalculatie te geven van 2,25 procent over 1972 en nog een tweede uitkering ineens van vier procent, uitkeringen die het overheidspersoneel rechtens toekomen in het kader van het trendbe- leid en die daarom niet mogen worden gezien als compensatie voor de bezuinigingen, meent de bond. herkent U Hulshof!" interieurbouwers in één oogopslag Huiselijkheid en Hulshoff zijn onverbrekelijk auit elkaar verbonden. Huiselijkheid die door Hulshoff op een niet tuis te verstane wijze wordt gepresenteerd j\ teuwe woonvormen, nieuwe materiaal-toepassingen kortom een nieuwe dimensie in verantwoord wonen De kom bi natie van gestgleerd slukkeh nis en de naam Hulshoff wijst de weg naar de meest originele woninginrichter van Nederland. 1htrrieurbouwers Den Haag - Rijswijk - Leiden - Rotterdam - Leidschendum - Voorschoten Het gemeenschappelijk zoeken naar de essentiële christelij ke bronnen van geloof en naar een daadwerkelijke, persoonlijke inzet voor de nood in deze wereld, heeft de afgelopen zomer centraal ge staan tijdens de elf interna tionale jongerenbijeenkom sten, die in de oecumenische kloostergemeenschap van Taizé in Frankrijk zijn ge houden. De bijeenkomsten, wekelijks 1500 tot 2500 jon gen deelnamen, dienden, vol gens de abt, Roger Schutz, ter voorbereiding van het wereldjongerenconcilie, dat in 1974 gehouden zal worden. Op de laatste ontmoetings- week, die dezer dagen is af gesloten, was ook dr. Philip Potter, de in augustus geko zen nieuwe secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kerken, aanwezig. In totaal hebben vanaf januari van dit jaar tot nu toe zo'n zestigduizend jongeren, in leeftijd variërend van 17 tot 30 jaar, de monnikenge meenschap in Taizé bezocht. De plannen voor het. houden van een jongenconcilie be staan in Taizé reeds twee jaar. In april van dit jaar heeft Taizé aan jongeren in 131 larjden vragenlijsten toe gezonden, waarop de ant woorden nu beginnen binnen ROGER SCHUTZ prior van Taizé te komen. Ook maken kleine groepen jongeren reizen naar Amerika. Afrika en Azië om informatie te geven over de plannen van Taizé. De zussen van de tien jaar ge leden overleden gestigmati seerde Therèse Neumann uit Konnersreuth hebben een aanklacht ingediend tegen de Regensburgse theoloog dr. Josef Hanauer, wegens het „belasteren van hun zus". De aanklacht heeft niet zozeer betrekking op het onlangs door Hanauer uitgegeven boek. waarin hij de bovenna tuurlijke gaven van Therèse Neumann in twijfel trekt, als wel op een interview dat de theoloog met een Duits weekblad heeft gehad. Zoals dezer dagen reeds ge meld. heeft dr. Hanauer de bijzondere gaven van de wondetekenen van Christus dragende Therèse uitvoerig aan de kaak gesteld, hier en daar gereduceerd tot norma le gaven, soms zelfs bestem peld als bedrog. Tijdens de herdenkingsdienst die dezer dagen bij gelegen heid van de tiende sterfdag van Therèse Neumann in aanwezigheid van de bis schop van Regensburg, mgr. Graber. in Konnersreuth werd gehouden, bevestigde de bisschop dat hij stappen in de richting van een zallg- verklaringsproces had laten zetten, maar dat hem. theo logisch gezien, veel dingen, die destijds in Konnersreuth zijn voorgevallen, niet duide lijk zijn en hem bedenkelijk voorkomen. Sa f' Na zeven jaar lang contact weekends te hebben belegd voor gemengd verloofden en gehuwden gaat het vor mingscentrum Den Alerdinclc deze activiteit nu afsluiten. Het hoeft niet meer, aldus Den Alerdinck. Zeven jaar geleden was een gemengd huwelijk nog een waagstuk, nu niet meer. De kerken aanvaarden het gemengde huwelijk. De weekends trok ken steeds minder deelne mers. Het laatste weekend zal nu zijn op 25 en 26 no vember in het vormingscen trum te Luag-Zuthem, post Zwolle. De tweede Europese confe rentie van de nationale afde lingen van de pauselijke commissie „Justitia et Pax" zullen van 11 tot 14 ok tober in Ostende bijeenko men. De deelnemers aan de conferentie zullen zich dan bezighouden met de vraag In een officiële verklaring hebben de bisschoppen van Australië de regering aange spoord om „de poorten van Australië open te zetten voor alle Aziaten die Oeganda zijn uitgewezen. Tot nu toe heeft de regering geen vluchtelin gen uit Oeganda willert opne men. Ook het voorbeeld van Nieuw-Zeeland, dat besloten heeft voorlopig tweehonderd Aziaten op te vangen, heeft nog geen verandering teweeg gebracht in de houding van de regering van Australië. van de Italiaanse kerkmusi cus Lorenzo Perosi, heeft paus Paulus Perosi „een grote en onvergetelijke meester der kerkmuziek" en „licht van de liturgische ver nieuwing" genoemd. „In zijn trouw aan de eeuwenoude traditie der kerk is Perosi, aldus de paus. een toonaan gevend voorbeeld voor de moderne kerkmusici". de 31-jarige Jezuiet Roman Lezama Goos en nog vijf personen, onder wie een minderjarig meisje, gearres teerd. Allen zouden behoord hebben tot een ondersteu ningsgroep van de onder grondse Tupamarobeweging. De pater zou de beweging in zijn parochie vergaderruimte hebben verschaft. Ongeveer tweehonderd afge vaardigden uit vijfentwintig landen nemen van 29 sep tember tot 4 oktober in Rome deel aan de algemene vergadering van de interna tionale apostolaatsbeweging MIAMSI. Deze beweging wijdt zich voornamelijk a;m het apostolaat onder de wel- gestelden. Op de agenda staat onder meer de bespre king van hervorming van de sociale en politieke structu ren de emancipatie van de vrouw en de medeverant woordelijkheid van de leken in de kerk. Boekensteun Van de theologe en filosofe Do- rothée Sölle, in Duitsland en ook hier bekend sinds de Evangelische Kirchentag in Keulen in 1965 en daarna van de bijeenkomsten die in Keulen gehouden werden on der het motto „Politiek Avondgebed", is onlangs bij uitgeverij Ten Have n.v. de Nederlandse vertaling ver schenen van het vorig jaar in Duitsland uitgegeven boek „Das Recht ein anyerer zu werden". In de bundel „Het recht om een ander te worden", vindt men een aantal artikelen, in terviews en toespraken, die zich tot een breder publiek richten dan haar eerste wer ken. Vooral „toegankelijk" is in het nieuwe boek het televisie-in terview over „Theologie zon der God", dat haar door DOROTHEE SöLLE GUnter Gaus is afgenomen en het forumgesprek over het „Geloof in een posttheïs- tische wereld", een gesprek dat zij had met christenen in Oost-Duitsland. Het recht om een ander te worden is volgens Dorothée Sölle het theologisch grond recht van de mens dat vroeger werd aangeduid met termen als boete en wederge boorte. „Vragen naar de mo gelijkheid van verandering van de mensen betekent vra gen naar hun verlossing". In het boek wordt vooral ge poogd een antwoord te vin den op de vraag hoe dit grondrecht benut kan worden en onder welke religieuze, so ciale en psychische voor waarden. Sinds het bijleggen van het conflict tussen Noord- en Zuid-Soedan, wordt het pas torale werk, met name in het Zuiden rond Juba, gelei delijk hervat. Door de oorlog heeft het werk en ook de ontwikkeling van Zuid Soedan zeventien jaar stil gestaan. In het vijftien miljoen inwoners tellende land is veel wat opgebouwd was. verwoest. Veel landbouwgrond moet. doordat de bevolking lang afwezig is geweest op nieuw ontgonnen worden. Zo is bekend dat een pastoor zich met een bijl en houweel een weg moest kappen naar zijn pastorie, die evenals zijn kerk totaal door onkruid was overwoekerd. Om de nu ontstane vredessi- tuatie in Soedan duurzaam te laten zijn heeft de inter kerkelijke Soedanaktie (giro 2710300) in Den Bosch hulp gevruagd om de ruim een miljoen Zuid-Soedanese vluchtelingen „op weg" te helpen, niet alleen met voer tuigen, maar ook met voed sel, opvangcentra en medi cijnen. KOOKBOEK VAN BENEDICTIJN BEST-SELLER De kloosterarchivaris van de Benediktijnerabdij van Ottobeuren in Zuid- Duitsland, pater Egidius Kolb, is, zo zou men kun nen zeggen, zijn roeping misgelopen. Hij zou tus sen de potten en pannen van het klooster geen slecht figuur slaan. In zijn vrije tijd schreef pater Kolb namelijk een kookboek, dat op dit mo ment in Duitsland een bestseller aan het wor den is. Pater Kolb heeft reeds er varen dat de gerechten, die in vroeger tijden door de monniken van zijn abdij in de vasten tijd werden gegeten, vandaag de dag op de spijskaarten van de di verse restaurants hoog genoteerd staan. Zijn kookboek ,,De Schwa- bische keuken" bevat uitsluitend recepten voor gerechten, die in de streek rond het klooster worden gegeten. Culinaire specialisten heb ben de, volgens de oude recepten klaar gemaak te. gerechten geproefd. Men was er wild enthou siast over, zodat pater Kolb nu overweegt een tweede uitgave te publi ceren.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7