Gewicht heffer Theo Sanders en de waanzin van topsport Roelof arendsveen DOSR: tegen Weteringse Boys Wij moeten een strijd voeren tegen de farmacologen Uit het clubleven Maakt Scylla uitspraak waar? PAGINA 4 LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 SEPTEMBER 197! _J VI >5C L LEIDEN Gewichtheffer Theo Sanders kent de grens. De grens, waarboven „topsport" geen sport meer is, maar een weerzinwekkende aangelegenheid. Waarboven het menselijk lichaam wordt opgeofferd aan nationaal of persoonlijk prestige. Wanneer de atleet of atlete zijn of haar toevlucht neemt tot medi camenten, die medisch volstrekt onver antwoord zijn. Zoals dat bijvoorbeeld op de laatste Olympische Spelen alom gebeurde. Theo Sanders zal die grens nnoit overschreiden. Hij is dan ook niet in MUnchen geweest. •De 29-jarige Leidenaar zal hooguit wat ei witten en wat vitamine-B preparaten gebruiken. Want ook zonder dope staat hij in zijn categorie (middengewicht) al enkele jaren op eenzame hoogte in Ne- derland. Afgelopen zaterdag werd hij voor de tweede achtereenvolgende maal kampioen van de Benelux. ..Daar had ik beslist niet op gerekend. Ik heb me tijdens de training moeten forceren deze drielandenwedstrijd viel nogal vroeg in het seizoen en heb daardoor een rugblessure opgelopen. Later kreeg ik er nog een knieblessure bij en die was eigenijk nog niet genezen". Een gesprek met Theo Sanders (ge trouwd. twee kinderen, in het dagelijks leven werkzaam bü de Sportstichting in Leiden) krijgt telkens weer het door hem zo verfoeide en helaas hand over hand toenemende gebruik van doping in de sport als thema. ..We moeten dat tot sportvijand nummer één verklaren". Toch wijst de beschuldigende vinger van Theo Sanders niet in de richting van zijn collega-topsporters. „Het is de schuld van de begeleiders. Kijk, als sportman voel je voor een belangrijke wedstrijd nu éénmaal plotseling overal wat. Dat is gewoon een gevolg van de spanning waarin je verkeert. Op zulke momenten ga je helemaal af op je trai ner of coach. Je vertrouwt ze blinde lings. Alles wat ze je geven, pak je aan." De strijd die wij als amateurs moeten voeren is een strijd tegen de farmacologen en die kan je maar moei lijk winnen. Wat die mensen doen, gaat totaal aan de zin van de sport voorbij. Aan het gebruik van medicamenten zijn mensen doodgegaan. Ook in Neder land". Theo Sanders is iemand die in zijn sport opgaat. Hij traint niet minder dan zes avonden in de week bij zijn club L.K.V. De Spartaan. Daarnaast volgt hij de maandelijkse training van bondscoach Piet van der Kruk op Papendal in een selectie van vier man. „Ik zou graag willen dat er een paar bij kwamen. Je hebt in Nederland enkele talenten. Ook in Leiden. Wij hebben hier een Flippo, die kan echt v/el wat worden. Ook jón gens als Sloos, Duprie en Van Tongeren. Maar je weet niet wat ze gaan doen. Als ze een meisje tegenkomen is het misschien wel afgelopen met gewicht heffen. Als het goed is, moet je al op je veertiende vijftiende jaar met ge- wichtheffen beginnen. Als je behoorlijk traint en geen preparaten gebruikt, kan je tot je veertigste behoorlijk meeko men". Maar om te beginnen heb je een aanloopperiode van zeker een anderhalf twee jaar nodig. Juist in die periode vallen de meesten af. Het ledental van LKV/De Spartaan is daardoor nooit constant, het schommelt zo rond de 45". Overigens was hij zelf pas 23 toen hij met gewichtheffen begon. „En ik ben ook niet van plan om tot mijn veertig ste door te gaan". Theo Sanders (hij weegt 75 kilo) heeft een afgeronde mening over zijn sport. „Gewichtheffen is voor een groot deel een kwestie van karakter. Als je geen vechter bent, hoef je er ook niet aan te beginnen. Als ik dat niet had, was ik nooit zover gekomen. Ik vecht gewoon als een leeuw om dat ding omhoog te krijger." Je moet niet bang zijn als je iets uit balans raakt. Als je een goede techniek hebt kan er nooit iets ge beuren. Gewichtheffen is niet alleen li chamelijk, maar ook geestelijk ontzet tend zwaar. Tussen twee zware wed strijden zou je eigenlijk een periode van minstens 2l/2 maand moeten hebben. Dagenlang van te voren loop je je te concentreren. Je hebt drie minuten voor een beurt. Je denkt alleen aan die oefe ning. Je ziet het publiek niet eens, je zegt dingen, waarvan je je achteraf niets herinnert. Je wacht alleen maar op het signaal van de scheidsrechter. Die concentratie is één van de belang rijkste dingen bij gewichtheffen. Er komt meer bij. Je moet je eigen gewicht in de gaten houden. Op de training ben ik altijd vijf pond te zwaar. Normaal gesproken krijg ik 4000 calorieën per dag naar binnen. De laatste dagen voor een wedstrijd halveer ik dat gwoon, om weer aan mijn normale gewicht te ko men" (75 kilo is het maximum voor de middengewichten). Desondanks is de absolute top voor Theo Sanders nimmer bereikbaar. Een elfde plaats is het hoogste wat hij op de Eu ropese Kampioenschappen heeft bereikt. Omdat hij weigert bijvoorbeeld het bij dopingscontrole niet te achterhalen bij- nierschorshormoon te gebruiken. Of, zoals ook wel wordt gedaan, zijn spie rendoor middel van elektrische schok ken op het vereiste peil te brengen. Sanders (Nederlands recordhouder drukken, stoten en totaalgewicht: 382 kilo): „Dan ga je aan je doel voorbij. Dat is een sport meer. Dat is louter ge richt op prestatie. Het is niet leuk, als anderen je daardoor voorblijven. Maar je moet toch aan je lichaam denken. Ik denk wel eens bij mezelf, als ik een paar blessures heb, waarom ga je toch niet lekker thuis zitten met een flesje bier. Maar als er dan weer een landen- wedstrijd op komst is, of Je club kan kampioen worden, ben je dat al weer snel vergeten". Weinig clubleven deze week De heer Joop Cornelissen, lid van de korfbalvereniging Crescendo is benoemd tot erelid van het district Rijn delfland, wegens zijn vele verdiensten voor de korfbal sport, in het bijzonder als competitieleider er is bij na geen sportvereniging in Leiden, die niet meeloopt in de taptoe van 2 oktober de korfbalverenigingen voe ren als motto: In elke sport hal micro-korfbal veel ac- tiviteiten zijn er op het ogen blik gaande bij de voetbal vereniging Meerburg een groep leden van Meerburg gaat zelf achter het huidige kieedgebouw douches aanleg gen. De gemeente Zoeter- woude houdt ons toch maar aan een lijntje, vinden ze. Voor diezelfde douches is een dubbeltjesactie aan de gang Het houdt niet op met Meerburg, het gaat ook nog een oud-papier-actie be ginnen afgelopen zaterdag hebben de leden van Meer burg, althans enkelen daar van zelf een gasleiding rond het terrein ingegraven hoe een amateurclub aan kunst verlichting langs zijn veld komt. De wedstrijd tussen Blauw Zwart en Ajax van af gelopen woensdag kon alleen maar gespeeld worden als de Wassenaarse vereniging over een dergelijke installatie be schikte. In ijltempo hebben de leden daarom kunstver lichting langs het veld aan gebracht. Binnen tien dagen was het karwei geklaard. Blauw Zwart verdiende er ook nog eens 32.000,— aan. Normaal gesproken kost zo'n verlichting 40.000,—, maar de leden hadden maar 8.000,— nodig. Theo Sanders traint zes maal per week kunnen houden. Foreholte zal zich in De Zi'.lc tegen Van Nis pen, dat nog niet best draait, moeten hersteken van de klap die SJC afgelopen zondag uit deelde. Datzelfde SJC zal War- munda wel de baas blijven. VTL doe: er goed aan bij Con cordia te winnen. Dan verove ren de Leidenasrs voorlopig vier punten voorsprong cp do hekkeslulter. Bij Altior-WSB is een gelijk spel het voor de hand liggende resultaat. In 4B draait Wrssencar aardig aan de top rnsc. Cc'.; zondag, thuis tegen Cronv et, zul!~n de Wassenaarders zich vermoedelijk tv/ee punten gaan verwerven. Het wisselvallig Alphen is nau welijks te peilen. Vast staat dat* de Alphenaren in Zevenhuizen tegen Groene weg een zware strijd tegemoet gaan. In 4E staat SJZ, na drie wedstrijden nog zonder punten, voor een be langrijk duel. Nieuwerkerk, dat één punt rijk is, komt naar Zoe- terwoude. SJZ, dat afgelopen zondag al redelijk voetbalde, zal zich ongetwijfeld tot het uiterste geven en is ook best in staat die wedstrijd te winnen. Dat kan ook gezegd worden van NSV, te gen SCR als dat de kansen ten minste eens gaat benutten. Esto heeft tot nu toe wat tegenslag onderzonden. Lijstaanvoerder Moerkapelle, favoriet voor de ti tel. komt naar Bodegraven. Een gelijk spel is het waarschijnlijk resultaat. Het Boskoopse Flo reert doet het tot nu toe voor treffelijk. Vijf punten uit drie wedstrijden is de oogst, die de debutant heeft binnengehaald. Bij het geroutineerde GSV in Gouda zou een gelijk spel een verdienstelijk resultaat zijn. In Roelofarendsveen houdt men zondag de adem in (niet te lang s.v.p.). D'aloude rivaal Wete ringse Boys komt de plaatselij ke hegemonie betwisten. Echt zo'n wedstrijd, waarvan de af loop niet te voorspellen valt. /DO heeft in -IA de leiding genomen. Op de foto Peter Werkhoven, „vliegend" doelpunt te maken. Zondag komt Rijpwetering naar C i actie op weg om een Zondagvoetbal LEIDEN Zo op het oog is er zondag voor UVS geen vuiltje aan de lucht. De koploper van de eerste klas brengt immers een bezoek aan het onderaan hangende Neptunus. Wanneer de Leidonnars de zaak niet gaan onderschatten, zullen ze hun koppositie kunnen handha ven. Roodenburg kriigt thuis een nadere hekkesluiter". De Musschen en hier geldt hetzelf de als bij Neptur.us—UVS. In 2A gaat het er bij Wilhelmus Blauw Zwart om wie zich in de kopgroep handhaaft. Met dat laatste zal RKAVV het moeilijk krijgen. De Leidschendammers hebben bij VUC weinig kans. Lugdunum blijft bij via een overwinning op TCGB. Het nog puntloze LFC moet bij Laak kwartier maar eens een einde aan die situatie gaan maken. In 3A kan Teyüngen zich wat van het gewoel in de staart verwij deren door een zege op Celeri- tas. Hetzelfde geldt voor Lisse dat een bezoek brengt aan DSO. ASC mag dan zondag de eerste overwinning hebben geboekt, bij RKDEO verkeert de Leidse de butant in weinig kansrijke posi tie. DOCOS doet het tot nu toe uitermate slecht, maar als ooit gewonnen moet worden, dan is het zondag wel. Dan ontvangen de Leidenaars VCS, dat één punt boven hun staat. Bodegra ven (3C) moet in staat zijn om bij Tediro beide punten te ver- In 4A heeft UDO onverwachts de leiding van Foreholte overgeno men. Rijpwetering staat maar één punt achter en dat maakt de wedstrijd in Oegstgeest extra interessant. UDO is licht favo riet. Van de vijf directe achter volgers van UDO ontmoeten Randstad Sport en Hillegom el kaar. De Voorschotense debu tant moet beide punten thuis Aanvaller John van Velzen, wiens club DOSR rivaal Weteringse Boys op bezoek krijgt Dat doen we dan ook maar niet. Wel mag verwacht worden dat Stompwijkse Boys de Alphense een pak voor de sportieve broek zullen geven. En dat Alphia te gen Oranje Groen eindelijk eens gaat aantonen, hoe het jaren in de derde en vierde klas heeft kunnen uithouden. De grootste concurrent ven lijstaanvoerder Stompwijkse Boys, SVLV kon zondag wel eens punten gaan verspelen in Hazerswoude, te gen St. Bernardus. LDWS er. MMO gaan bepalen of ze aan de top gaan meedraaien of niet. In de tweede klas heeft WOA een vrije dag, maar zal zijn eerste plaats behouden, omdat het al vier punten voorsprong heeft genomen. KRV zal tegen Kickers '69 beide punten in Kat wijk weten te houden. Unitas krijgt het bij VNA lastig, even als ZLC bij Meerburg. Bij Leid se Boys—VNA mag een punten verdeling verwacht worden. Nicolaas Boys (afdeling Gouda) heeft bij Soccer Boys duidelijke; winstkansen en blijft in een gunstig geval aan de top mee-j draaien. Nieuwkoop kan de pun ten best gebruiken. Thuis tegcr.l Amerstol zijn er mogelijkheden.* 9 NOORDWIJK De openbare bibliotheek aan de Wetering kade naast de Willibrord-ma- vo zal zaterdag 7 oktober worden geopend. Het nieuwe pand van de stichting is met cpzet op een centraalpunt tus sen de beide dorpskernen ge zet zodat heel Noordwijk er gebruik van kan maken. 9 WARMOND De Na-Kaag wedstrijden, 'die dit weekend gezeild worden zal de 27-jar. Voorschotenaar Max Behrend voor het eerst de Regenboog „Caalje van Warmond" zei len. De Voorschotenaar, die vorig jaar de Primus inter Pareswedstrijden en al eer der nationaal kampioen in de Solo en 12-Voets-jollenklasse werd, is de opvolger van Ge Biesot uit Oegstgeest. De Caatje van Warmond is ei gendom van een syndicaat van 10 particulieren, die ie dere drie jaar een andere stuurman kiezen. ROELOFARENDSVEEN De Vrije Jeugdrecreatie voor jongens van 11 tot en met 15 jaar organiseert zon dag een fiets-puzzelrit. Start 11.00 uur bij de Alkeburcht, inschrijfgeld twee kwartjes. Men kan zich daar ook laten inschrijven voor andere acti viteiten in het nieuwe sei zoen. 9 ZOETERWOUDE De werkgroep „Vrede" gaat de Vredesweek morgenavond af sluiten met een praat en in formatieavond in Ons Huis waarbij het thema „heef baar Zoeterwoude" aan de orrde komt. Ook raadsleden zullen daarbij tegenwoordig zijn. SASSENHEIM Van 5 t/m 13 oktober wordt in het Jeugdhuis aan de Juliana- laan 't röntgenologisch borst onderzoek gehouden. Het is van belang, dat iedereen deelneemt. Indien het beter uitkomt kan men ook op an dere tijden komen dan staat aangegeven op de oproe- pingskaart. Bij niet deelname wordt men verzocht de kaart (ingevuld) toch in te leveren op het Raadhuis of bij het Jeugdhuis. .EIDEN Sanocel/Scylla krijgt dit weekeinde nog een kans om de uitspraak van Wil van Zoe- len waar te maken. De ex-voor- zitter en grote man achter de schermen van Sanocel/Scylla voorspelde enige weken geleden, dat zijn club misschien weer zou gaan meedoen in de strijd om de nationale titel. Na het krappe verlies tegen Tempo- Team en winst op JCV ontmoet de Leidse club zaterdag in Am sterdam Delta Lloyd. te landskampioen is nog steeds ongeslagen, doch tegen de I mensen van Scylla zal het ge mis van Frans Schoofs zeker voelbaar zijn. Carel Deken en Bert Schoofs kunnen zich bijna geen fouten veroorloven. Wan neer Bert Onnes en Gerard Bakker hen punten weten te ontfutselen, dan zou het optre den van Anton-Wil v. Zoelen wel eens doorslaggevend kunnen zijn. Voorlopig blijft het een open strijd en om die reden houden wij het op een gelijk spel. Het 2e team speelt in de Militaire Sporthal tegen NOAD. De uitstekende start van NOAD twee gewonnen wedstrijden en het matige optreden van Theo Bakker c.s. doen voor ons de weegschaal overhellen ten gunste van de Schiedammers. Hoofdklasse: Docos komt na vele jaren weer eens uit tegen De Treffers. Sinds de tijd dat beide clubs voor het laatst tegenover elkaar stonden is er wel het een en an der veranderd. Als van Docos- zijde het jeugdige team gehand haafd blijft, is Jacques van Rui ten als enige overgebleven van de toenmalige spelers. De Tref fers, dat zo verrassend het ster ke Valkenberg/AMVJ versloeg, is verreweg favoriet TOV reist naar Amsterdam om het bat op te nemen tegen Tem po-Team 3. Beide teams wisten lot nu toe geen punten te beha len. Voor de Noordwijkers zou zelfs een gelijkspel een morele opkikker betekenen. Iets wat het team van Ruud Van Alke made gezien de competitieresul taten stellig kan gebruiken. Ereklasse dames: Voor De Treffers lijken er deze week geen problemen te zijn weggelegd. Tegen Avanti moet een ruime zege mogelijk zijn. Wel zijn we benieuwd hoe Els Vreeburg zich tegen dit sterke team zal weren. De dames van Steeds Vooruit krijgen koploper Tempo-Team op bezoek. Winst voor het Warmondse drietal is uitgesloten. Ellen v.d. Helm en Aukje Colthof hebben de punten als het ware voor het meene men. Overige wedstrijden: in de promotie hoofdklasse Sano cel/Scylla 3 - Jaski 3; in de overgangsklasse TCS - Sano cel/Scylla 4; NSSS - Buna; Avanti - Oriënt; TOV 2 - NOAD 4; De Treffers 3 - DDC 1. Afdelingscompetitie: Tafeltennis In de komende week neemt ook -de competitie van de afdeling Den Haag een aanvang. De pou le-indeling van de verschillende, teams is tot op heden nog niet bekend. In de le klasse heren komen naast lagere teams van genoemde verenigingen de top- teams van het Zoeterwoudse Pit '54 en het Warmondse Steeds Vooruit in het geweer.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4