"'•Tl li Raad neemt geen beslissing over bezuiniging in de Merenwijk Jubilaresse bij het NIPO Stille wacht in Leiden Motie van PAKtwee jaar geen beleid Leidse agenda Markt berichten j Met een been in het water ROOK JE RIJK SPRING ER IN KLOK De zakken van Boskoop Over de tong Met beide benen op de grond VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN De ingelaste gemeen teraadsvergadering, die gister middag om 5 uur begon en 5 minuten over 8 gehaast werd beëindigd c.q. geschorst tot 9 oktober, is beheerst geworden door de als een bliksemslag ont vangen bezuinigingen van B. en W. t.a.v. de Merenwijk en door de t.v.-uitzending van „Ajax heeft de wereldcup". De raads leden, althans de meesten, had den haast en zagen zelfs af van behandeling van de belangrijke Merenwijkkwestie in tweede in stantie. Feitelijk had niet eens zolang ge delibereerd behoeven te worden, want de meerderheid was het volmaakt oneens met de argu mentatie van het college, met als spreekbuis wethouder Kret van Stadsontwikkeling. Met 23 tegen 13 stemmen werd een PAK-motie aangenomen, waarin o.a. afkeuring wordt uitgespro ken over het vanaf 1970 ontbre ken van een door het college te. voeren beleid t.a.v. de Meren wijk, in het bijzonder door de wethouders van Stadsontwikke ling, Openbare Werken (Ham) en Financiën (Harmsen). Onder de voorstanders bevonden zich ook de VVD-fractie, CPN, DS'70 en de heer Leeuwenburgh (Prot. Chr.). In de motie wordt verder overwo gen, dat B. en W. verantwoorde lijk zijn voor de uitwerking en uitvoering van het vlekkenplan- Merenwijk, en dat de coördina- tie van stedebouwkundige, huis- vestings- en financiële aspecten danig uit de hand is gelopen. De raadsmeerderheid vindt momen teel geen goed gefundeerde ge gevens aanwezig om welke be slissing dan ook te nemen. PAK-fractievoorzitter In 't Veld wenste daarom ook niet gister avond over de inhoud van de Merenwijknota en de bezuini gingsnota (welke laatste hij „een vodje papier, een kladje van anderhalf velletje" noem de) te spreken. Voorzitter Vis besloot de verdere beraadslagin gen over deze onderwerpen tot nader aankondiging aan te hou den. Met de in de overigens door het college ontraden motie geformuleerde verlangens kon wethouder Kret geheel akkoord gaan: „die inhoud zullen wij uitvoeren, ook al was de motie verworpen", zei hij. Die verlan gens waren: binnen een maand een uitgewerkte stedebouwkun dige en financiële opzet van het plan-Merenwijk met verschillen de alternatieven voor verschil lende bezuinigingen, waarin in elk geval voorkomen (a) een opgave van het totale grondge bied met een specificatie voor de verschillende bestemmingen, (b) een opgave van de woning bouw met een specificatie naar soort en kavelprijs per soort, (c) een volledig overzicht van alle financiële consequenties. Ook wordt overleg verlangd net de wijkbewoners en betrokken organisaties ten aanzien van de eerder genoemde alternatieven. Van deze bewoners, verenigd in Buurtvereniging De Horsten, was een adres binnengekomen waarin verontrusting wordt uit- gésproken over de bezuinigingen en wijzigingen in het bestem mingsplan Merenwijk. Volgens deze bewoners zal de leefbaar heid van de nieuwe wijk in ern stige mate worden aangetast voor wat betreft de recreatieve mogelijkheden (jachthaven, het bestemmen van de Broekweg als bouwterrein, het verdwijnen van 2 ha groen t.b.v. bouwter rein en verplaatsing van het sportterrein) en de verkeersvei ligheid (het laten vervallen van het viaduct in de rondweg en een aantal geprojecteerde voet gangerstunnels). Het vereni gingsbestuur vertrouwt, dat be slissingen over deze en dergelij ke bezuinigingen niet zullen worden gedaan dan na vooraf gaand overleg met de bewoners van de wijk via de door hen ge kozen lichamen. Een van de grote knelpunten vond In 't Veld de aanzienlijke ver schuiving van gesubsidieerde woningen naar de ongesubsi dieerde sector. Als motief hier voor zag de heer Kret (weer), dat beleggers niet afgeschrikt moeten worden, hier te gaan bouwen. In 't Veld had ook ge concludeerd, dat in de gesubsi dieerde sector de kavelprijzen sterk gestegen waren en in de ongesubsidieerde gedaald of niet gestegen. Zijns inziens moest er eerst helderheid komen over wat gebeurd is en over de situa tie van vandaag. Ook Zunder- man (DS'70) achtte de bezuini gingsnota een verslechtering: ,,B. en W. moeten met andere berekeningen en argumenten komen". Kolonel B. D. Wessels (WD): „De raad is tegen de muur gezet en het college is te gen de muur gaan staan: wie schiet het eerst?" De prot. chr. heer Houtman was het met het college eens: de Merenwijk zal geen achtergebleven gebied worden. De heer Kuyper (D'66) sprak van „een overijld besluit zonder alternatieven". Wethouder Kret betoogde, dat de prijs- en huurontwikkeling in de Merenwijk zoveel mogelijk in de hand gehouden dient te wor den. ,,B. en W. willen niet een plan om zeep helpen, maar red den. Deze wijk kan alleen maar worden wat het moet worden, als we samen kordaat optreden en nu een onsympathieke beslis sing nemen op het moment dat deze genomen moet worden". In 't Veld was het daarmee in het geheel niet eens: „De raad wordt nu medeplichtig gemaakt omdat er onsympathieke dingen moeten gebeuren. Elke coördi natie bij het uitwerken van het plan heeft de laatste twee jaar ontbroken. Als het college over tuigd is. dat zijn gegevens ge zond zijn, zal het op eigen ge zag die beslissingen maar moe ten nemen. Op deze manier doen wij daar niet aan mee". De twee standpunten konden niet worden verzoend en de (Ajax) tijd drong. Het verweer van de heer Kret werd herhaaldelijk onderbroken door interrupties over berekeningen en aftrek- en optelmethoden. Men kwam er niet uit; de verschillen tot over vierkante centimeters bleven bestaan. Wethouder Kret is vast van plan met de Meren- wijkbewoners te gaan praten, „maar ik ga ze niet iets voor spiegelen wat niet kan. Over die 10 miljoen gulden moet helder heid bestaan. De verantwoorde lijkheid die men bij het college ziet zullen wij ook helemaal aanvaarden. Die verantwoorde lijk dwingt ons daarom, tegen de in de motie uitgesproken af keuring te zijn". De raadsleden Amptmeijer (PSP) en mevrouw v. d. Blom (CPN) die voor de motie inclusief af keuring van het collegebeleid ter zake stemden, stelden er wel prijs op te verklaren, dat ze in hun afkeuring niet wethouder Ham (Openbare werken) wilden betrekken. Amptmeijer: „Hij is te kort in functie om hem te kunnen verwijten wat zijn amb tenaren fout hebben gedaan". Jaarvergadering N K V-Rij pweteri ng RIJPWETERING De NKV Vrouwenbeweging van Rijpwet» ring heeft op haar jaarvergade ring afscheid genomen var mevr. Disseldorp-Hillbrand, dit vele jaren secretaresse is ge weest. De vacature in het be stuur werd vervuld door mevr. Van der Meer-van Rijn. Wie de nieuwe secretaresse wordl is nog niet bekend. De jaarver gadering, die door 87 leden be zocht werd, leverde ook een contributieverhoging op. name lijk 25 cent per maand. Hoewel de penningmeesteresse mevr. Kouwenhoven-Dongelmans een klein batig saldo kon melden is er voor in het nieuwe jaar voor de verschillende activiteiten meer geld nodig. Op het programma voor de ko mende maanden staat ondej meer: 30 november Sinterklaas viering, waarbij gekaart en go joeld zal worden om banket en speculaas. 30 oktober, is er ver der een demonstratieavond met vlees en vleeswaren. Op 19 ja nuari is er weer een kaarta vond. De jaarvergadering werd tenslotte ook opgeluisterd door het hoofd bestuurslid, mej. Segboer, die sjoeld zal worden om banket en de vrouw en de vrouwenbewe ging in deze tijd. Zaken in binnenstad dinsdag middag dicht LEIDEN Het Leidse City Centrum, waarin verenigd vrijwel alle middënstands- en grootwinkelbedrijven in de binnenstad, heeft zijn le den geadviseerd dinsdag 3 oktober de zaken na 13.00 uur te sluiten. Geen grofvuil- opliaaldienst LEIDEN Wegens de 3 okto- berfestiviteiten, die ook voor de Gemeentelijke Reinigings dienst het nodige extra-werk meebrengen, wordt er vol gende week geen grofvuilop- haaldienst in Leiden gere den. Dinsdag één postbestelling LEIDEN Op 3 oktober zul len de postdiensten te Leiden worden beperkt. De postkantoren Gerestraat, Bevrijdingsplein en Lammer markt zullen tot 12 uur ge opend zijn. De postagent schappen zullen gesloten zijn. De buslichting van 19.00 uur wordt vervroegd tot 16.00 uur. De laatste buslich ting aan het kantoor Gere straat is om 20 uur. In de gehele stad zal één postbe stelling worden uitgevoerd. VOORHOUT In het Boer- haavehuis wordt hedenavond een discussieavond over de vrede gehouden. Er zal een inleidmg worden gehouden door de heer Van der Meer. Als discussieleider zal funge ren pater Frans Gerritsma. Kinderen van de vierde klas van de LEAO-LAVO-school aan het Noordeinde hebben gisteravond aan tien Amerikaanse kinderen laten zien wat 3 October-vieren is. Voordat een echte hutspotmaaltijd werd ge geven maakten zij een tocht in een Jan Plezier langs de historische plekjes von Leiden. De Amerikaanse kinderen wonen gedurende enige jaren In Leiden en bezoeken verschillende scholen voor voortgezet on derwijs. LEIDEN Morgen houdt een de Sint Jansbrug. Deze Stille aantal jongeren „Stille Wacht" Wacht zal vanaf morgen elke in Leiden van 11 tot 12 uur. Met tweede zaterdag van de maand borden die hun- bedoeling aange- gehouden worden, ven zullen zij staan tussen de Door deze wacht wil de groep Hoogstraat en Donkersteeg op zich solidair verklaren met alle fADVERTENTIE KAARTAVOND VRIJDAG 29 SEPTEMBER Kruis- en klaverjassen in café „Het Lage Land" - Oud Ade Aanvang 8.00 uur. Ten bate van jong Ade. VRIJDAG 29 SEPTEMBER. SlndhuiR kamer B. en W. commlss vergadering Politieverordening, as vang 16 uur. Evsin^ahuiN: Conferentie aspecten i mensen in Vietnam die vrede willen. Tevens wil men de men sen doen stilstaan om te denken aan de slachtoffers in het door oorlog geteisterde land. Men hoopt, dat het publiek zich zal aansluiten bij deze actio en dat daardoor steeds meer mensen zich bewust gaan bezighouden met de vraag wat zij Kunnen doen om de oorlog in Vietnam zo snel mogelijk tot een einde te brengen. In het stille uur willen de deelnemers liever niet dis cussiëren. Na afloop zijn gaarne bereid om met iedereen te praten over hun denkbeelden. In Utrecht, Groningen, Amers foort, Haarlem en Arnhem zijn reeds sinds enkele jaren derge lijke „Stille Wachten". Volkshuis in teken van Vredesweek Leiden Morgen staat het Leidse Volkshuis geheel in het teken van de Vredesweek. Van 10 tot 17 uur is er een doorlopend pro gramma, voor iedereen toegan kelijk (ingang Haarlemmer straat 73a). Het bekende duo Emile en Nata- scha, de zangeres Diane Vree- brug en de Zuidamerikaanse groep Yaravi zullen optreden in de loop van de dag. Omstreeks 2 uur geeft „Speed King" uit Wassenaar een concert met lightshow. Verder worden er Vietnamfilms gedraaid en de wereldwinkel geeft informatie over de Derde Wereld en haar produkten, die tevens te koop zijn. Een tentoonstelling van het werk van Leidse kunstenaars nodigt het publiek uit een kunststuk te kopen. De opbrengst is voor de Soedanactie, waarover informa tie gegeven zal worden. Creatie ve expressie kan men beoefenen met bloemschikken en sieraden maken. Ook voor de kleintjes is er een creatief hoekje onder go'ede leiding. ROELOFARENDSVEEN 2S/9. Bloemen I Anjers Sim Rose. wit. Allo Pr Ann Le Ré\e. Yellow Du»t> :tl—«2. Son Rood, Kecfer, Lena 3516. Sim Ar» swltha. Aimabel 914. Znrln ra 12- 16. Rublnette. Son In llndu. Esther Ofurlm. Pror -33. Mnntrea. Roselnndtn. S| Exposities lalerle 't lloekje hij <lr Pomp: (tel 01711-3501) tot 6/10. Ben Kleft met fotografie, j nier ie lleuff: (tol. 01751-2185) tot 1/10. Frnns M Kis d« Hans «r ent. n Nico Windig met puttenbakkersgrni»- t/m 22/10Leo van grafiek en tekeningen, trnseum Natuurlijke 1/10. Joost Verkruist LEIDEN Vandaag vierde me juffrouw A. Wallaart, geboren en getogen Leidse, haar 25-jari- ge jubileum als hoofd van de kantine bij het Nederlands Insti tuut voor Praeventieve Genees kunde TNO aan de Wassenaar- seweg. Volgend jaar bereikt ze na 53 jaren van noeste ar beid de pensioengerechtigde leeftijd en alvast bij voorbaat werd ook daaraan een woordje besteed, want veel mensen vin den in juffrouw Wallaart een hartelijke vriendin, van wie het moeilijk zal vallen afscheid te nemen. Daarvoor is zij dan ook feestelijk in de bloemetjes gezet. Van de medewerkers van het Instituut kreeg ze een bon voor een reis je naar Parijs. In 1947 werd de jubilaresse aan gesteld als schoonmaakster en kantineverzorgster. Na negen jaar werd zij benoemd tot hoofdjuffrouw, en taak die meer inhoudt dan men zou vermoe den. Niet alleen beheerde juf frouw Wallaart de schoonmaak dienst en linnenkamer, ze moest tevens toezien dat alles in de kantine op rolletjes liep. Met al die plichten maakte juffrouw Wallaart maar liefst een werk dag van meer dan twaalf uur per dag. In 1966 werden haar taken wat verlicht, omdat het reinigen van de gebouwen werd uitbesteed. Ook haar functie als hoofd van de kantine legde z;j neer, waardoor zij zich kon be perken tot het beheer van de linnenkamer. Aan al deze zaken uit „die goeie ouwe tijd" werden vanmiddag vele herinneringen opgehaald. MEVROUW WALLAART Grofvuil IRIJDAG 29 SEPTEMBER Meycrikade. Puyvi •"mjnilijk'l, Rijndijk bit Vnn RlJmlIJkutrnnt. •trant. De Go.'Jr- Park ..Die Ley. Bezoekuren ziekenhuizen imUeh ziekenhui»dngctljk* he- e op dinsdag van 19.00-19.45 (limiting vnn 13.00-14.00 uur; 0 00 uur. Voor kraamvn 0.00-11.30. 16.00-17.80. lur. Op 'llnxdng I* er de zoek. Bezoek Pm O 00 niet Mn. 1* 80.1R.45 .6 00-15.19 uur •in«»«riihiil»: dngelljk* eerzte kina 12. 1 15 tot 2 en 7 tot R dorde kin» 1 16 tot 2 15-16 en van 18.45- 14-15 en O.do.. 3de kin*: it.-Elizabeth 3de klnz nlle dn| van 18.45-19,30: 2du nn 11 30-12 vnn 14-1.6 m II II Krnnm.-ildellng 19 30 vanaf hnlf 19 30 2de kin* vnn 1130-12 Inliet vaderi) von 15-16 en van 18.45-19.30. Kinderafdelingen Al en B4 dngelljka van 14.30-18 46 uur. Annakllnlek3e kin* 13 90-14.30 en 15- 19 uur. 2de kla* 18.80-16.80 en 19-20 10 30-11.00 uur. van HOO-ir.no IK 00-19 00 uur. 3de klas van 1 15 00 uur. van 18.00 19 30 kranmnfdellng van 14 00-16 00 vnn 19 00-19 30 uur alltVn voor genoten: kinderafdeling van 1 16 00 uur. vnn IR 00-1» 90 uur. das en donderdag alléén voor Kinderen beneden 16 Jaar i j toegang. We zullen in deze rubriek niet langer de aandacht vestigen op de klei ne, zo voor de hand liggende mogelijkheden om het leven in ons arme Leiden wat te verlichten. Er zijn steeds weer instellingen, vertegenwoordigers van de gevestigde orde, die ogenblikkelijk na het lezen van onze suggesties met alle middelen voorkomen dat ze ooit verwezenlijkt worden. heem nou, simpelweg, het geval van de tomaten, die vorige week nog lagen te rijpen langs het hek bij molen „De Valk": maandag al werden ze door de gemeentelijke gaardeniers met wortel en tak uit geroeid. (En dan mag je nog blij zijn, dat ze niet werden doodge spoten). Haar laten we niet te gevoelig zijn en de jongens van de Plantsoenen nog één lucratieve suggestie aan de hand doen. Waarom zouden ze het eenjarige plantje Nicotiana affinis, dat aan het Stations plein/Schuttersveld de perken siert, niet volgend jaar bij wijze van afwisseling vervangen door Cannabis sativa L. Beide planten zijn te roken: van de eerste de gefermenteerde en gedroogde bladeren, van de tweede vooral de bloembodem van de rijpende, mannelijke bloem. Door het roken van de eerste plant wordt men duf. Het ro ken van het tweede gewas veroorzaakt een gedachtenvlucht en ver ruimt het bewustzijn. En dat is in Leiden heel wat waard. Het spul ligt dan ook aanzienlijk hoger in de markt dan de Nicotian a. Daar door zou het niet alléén de Leidse geest, maar ook de gemeentebe groting een flink stuk kunnen verruimen. Overigens hebben we niet de illusie, dat „Plantsoenen" ons idee overneemt. Het raadslid Amptmeijer heeft al eens eerder Cannabis gezaaid in het Van der Werffpark. En wat is daarvan terechtgekomen? Pieper de Grieper, hofnar van het „Algemeen Dagblad", wijdt in zijn rubriek „Nog even dit" aandacht aan het programma voor de ,,3-octoberfeesten" in Leiden. Hij schrijft: „Wat Piep node mist in deze programma opsomming is: „Springen van de fontein op de Vismarkt". Doetie het niet meer?" De geachte heer De Grieper behorend tot een van de drie categorieën van echte Leie naars: dat zijn zij, die in Lei den geboren zijn, die er gestu deerd hebben of die buiten Lei den werken teert kennelijk nog op zoete herinneringen aan een Leids verleden. Aan de tijd dat de fontein op de Vismarkt alleen maar op 3 oktober (en op Koninginnedag) sprong. Dank zij de activiteiten van de „3 Oc tober Vereeniging" werd het „springen" van de fontein een symbool van de feestelijke stemming, Nu springt de fontein bijna iedere dag. Maar de feestelijkheid van dat gebeuren is gebleven. Het is eigenlijk elke dag feest in Lei den. Dank zij de 3 October Ver eeniging? Wel, geachte Pieper, waarom dan als echt Leidenaar geen lid geworden van de 3 Oc tober Vereeniging? Het kost u maar 2,50 p. jaar. U kunt zich opgeven bij het secretariaat mr. J. Karstens, Apothekersdijk 34. Te Leiden, uiteraard! bupo voorlichting «todhuln laid an ia ook prlj» op Uoj» Jiet gaat iedereen goed in Bos koop, behalve de gemeente. Na de ellende met „de ballon" van de baron zit het plaatsje aan de Gouwe met een nieuw pro bleem: de 400.000 plastic huis- vuilzakken, welke de gemeente gratis beschikbaar heeft gesteld voor dit jaar, zijn weg, gran dioos er door gejaagd. Per as, trein, boot en vliegtuig zijn ze naar alle werelddelen geëxpedi eerd. Straltje van particulier initiatief, ofwel een bewijs van hoe goed het gaat in het boom kwekersdorp. Het zijn namelijk de boomkwekers, die het op hun geweten hebben, dat de plastic- zakken op zijn. De kans was ei genlijk te mooi voor de handel om te laten liggen: gratis pak- materiaal voor de boomkweke- rijprodukten, voorzien van het gemeentewapen. Mensen, wat wil je nog meer? ron van Deder heeft nu laten weten, dat de politie artikel 145 van de politieverordening gaat hanteren. Daarin staat, dat de door de gemeente ter beschik king gestelde vuilniszakken uit sluitend en alleen gebruikt mo- n bezoek van de echtgenote oud-burgemeester Banning Banning-Broekhoven, aan Leidschendam is opnieuw het, intussen verdwenen, caril lon ter sprake gekomen. Burge meester Banning heeft het klok- kespel, dat met een ombouw van architect Kropholler, op het dak van het raadhuis werd ge plaatst, bij zijn afscheid ten ge schenke gekregen van een bouwmaatschappij die in Leid- schendam-noord honderden hui zen heeft gebouwd. Het carillon bleek onzuiver en na veel heen en weer praten tussen de ver vaardigers van het carillon en de schenkers heeft men het geld geretourneerd. De lege ombouw staat nog steeds op de rand van het dak van het raadshuis. Enige weken geleden heeft ie mand per brief aan de gemeen teraad gevraagd het carillon op het President Kennedypiein op te stellen. Burgemeester en wethouders heb ben toen geantwoord dat het ca rillon er niet meer is maar dat het geld zal worden besteed voor de artistieke aankleding van de omgeving van het com plex bejaardenwoningen „Dui venvoorde". Mevrouw Banning heeft nu ge zegd dat het haar hartewens is dat in plaats van die lege klok- kestoel een klok zal worden aangebracht die de nagedachte nis aan haar echtgenoot leven dig zal houden. gen worden voor het huisvuil. Nou, dat weten de boomkwekers dan al weer. De gouden tijden zijn voorbij De zakken zijn op. (Boskoop was waarschijnlijk de enige gemeente in Nederland waar ze zo goedzakkerig waren om de zakken gratis ter be schikking te stellen). Hij had ook wel eens naar Kuiphof mogen kijken. Burgemeester Vis moet zich bij de uitdeling van haring en witte brood maar een beetje gedeisd houden. Er zijn mensen, die wach ten op een kans. Alkemade is tegen puin in polders. Behalve in de Blauwpolder. Motto optocht: Jaar in Jaar uit. Motto 3 October Juar in Jaar uit hetzelfde liedje.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3