Speelruimte, film over crèches Meisje met blauwe hoed waarheidsgetrouw in beeld gebracht Stuurgroep kabel-tv opgericht TERUGBLIK PAGINA 2 VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1972 V Hilversum Beladen met koffers en vreemd uitziende kar tonnen dozen keurig dichtgebonden met een touwtje, stom melt een over zijn eigen onhandige voeten struikelende ver legen jongeman de lege slaapzaal van het kamp Waalsdorp binnen. Nog even wordt hij door een bulderend heerschap op zijn nummer gezet, dan staat hij alleen te midden van de volmaakt opgemaakte kribben. Hij stalt zijn bagage op zijn bed uit en wacht op de dingen die komen gaan. Lang duurt zijn overpeinzing niet want enige minuten later stort een clown-achtige en voortdurend schetterende op het eerste gezicht doorgewinterde soldaat de lokaliteit binnen. Een scène uit de muzikale come- die Het meisje met de blauwe hoed, dat in zeven delen door de NCRV op het scherm zal worden gebracht. Vanavond (vrijdag 29 september) wordt het eerste deel van dit door Sieg Noach bewerkte verhaal van Johan Fabricius uit gezonden. Het meisje met de blauwe hoed waarvan men zegt dat het een persoonlijke v/-aakne- ming van de schrijver is op zijn dulle diensttijd in de twintiger ja ren is na een speelfilm met o.m. Lou Bandy nu dus een musical- achtlge-comedie met in de hoofd rollen Huib Rooymans als provin ciale grutterszoon, André van Duyn, die hiermee zijn acteursde buut maakt, als lollige Loutje de jongen die overal buiten valt, en Jenny Arean als het meisje met de blauwe hoed. Daan de groene grutterszoon wordt in het eerste deel a! stapel verliefd op het met een blauw hoofddeksel getooide stadse meisje Betsy. Dit blijft de rode lijn door het verhaal waarin overigens het kneutetige en stom vervelende leven van een dienst plichtig soldaat uit die tijd van alle kanten belicht wordt. Speurwerk Aan deze niet zo over de militaire dienstplicht juichende produktie, die regisseur Dick van 't Sant zo waarheidsgetrouw op het celluloid heeft willen zetteo. hebben een groot aantal instanties die juist gebaat zijn bij de promotie van ons verdedigingsapparaat, hun me dewerking verleend. Alle accessoi res, de aankleding en reconstruc tie van het kamp Waalsdorp, de uniformen tot de kistjes zonder neuzen aan toe werden nauwkeu rig nagemaakt. Veel speur- zoek- en snuffelwerk ging hieraan vooraf, maar het re sultaat is dan ook navenant. De al genoemde kistjes vond men in Belgie. De uniformen en de wa pens kwamen uit het Legermu seum en de authentieke Waals- dorpse kribben haalde men na een wanhoopskreet in het radio programma Twee voor twaalf van Ted de Braak uit een Trappisten klooster ergens in het Oosten des lands. Er werd zelfs voor een antieke stoomlocomotief gezorgd met een uit die tijd afkomstig C-rijtuig. Het enige exemplaar dat er nog in ons land is. De stoomtrein brengt Daan, aldus het verhaal, van zijn Overijsselse geboortedorp naar Den Haag waar het avon tuur van zijn diensttijd op hem ligt te wachten. De locomotief en het rijtuig werden speciaal voor deze gelegenheid van het Spoor wegmuseum geleend en met veel moeite naar Markelo gebracht voor de opname. Het was op die meidag erg winderig en bijna alle medewerkers waren dan ook na enkele uren noeste arbeid niet meer te herkennen door het zwar te kleverige roet. Poffertjeskraam Andere locaties filmde men o.m. op de Wassenaarse Slag, in het Haagse Bos in de stad Den Haag, in Scheveningen en in Harderwijk waar men met de volledige came raploeg de kermis op ging. Bij deze scène moest voor een au thentieke Kop van Jut gezorgd worden wat ook weer niet zo een voudig bleek te zijn. Men vond er echter na lang zoeken toch nog een. Ook wat betreft de opnamen in de studio ging men voor niets uit de weg. Zo werd er een heuse poffertjeskraam met alles er op en er aèn, zelfs een man die voortdurend poffertjes bakte, voor de camera's gehaald. André van Duyn maakt in deze serie een verrassend entree. Hij weet zich goed te handhaven tus sen de geroutineerde spelers en velen zullen aan zijn vaak tijdens de opnamen geïmproviseerde uit laten en acts onomfloerste lol be leven. Zelf zegt hij over zijn eer ste stappen als volwaardig ac teur: „Het is me allemaal achter af erg meegevallen. Ik dacht dat acteren nog moeilijker zou zijn. Ik had een groot voordeel dat we Daan (Huib Rooymans) en zijn slapie Toontje (André van Duyn) met z'n allen een fijne groep vormden. We waren makkers on der elkaar. De jongens hebben uit de speelfilm van Max Tak en voorzag. Hiervan is een aantal me geweldig geholpen". Alex de Haas componeerde Harry liedjes op de plaat gezet die eerst- de Groot nog twintig melodiëen daags op de markt zal verschij- Naast de reeds bestaande liedjes die Sieg Noach van een tekst nen. Loting Europa-cup rechtstreeks via radio HILVERSUM (ANP) Op maan dag 2 oktober om 20.00 uur wordt in Rome de loting gehouden voor de achtste finales van de Europa cup 1 en 2 en de 1/16 finales om de UEFACUP. In haar radiopro gramma tussen 20.02 en 21.00 uur over de zender Hilversum 3 zal de AVRO aandacht besteden aan de loting. Verslaggever in Rome is Dick van Rijn. 2,6 miljoen kijkers voor nachtvoetbal (Van omroepcorrespondent) HILVERSUM Ruim een kwart van de Nederlandse bevolking van 12 jaar en ouder heeft in de nacht van woensdag 6 op donderdag 7 september gekeken naar de recht streekse televisiereportage uit Buenos Aires van Independiente en Ajax. Ondanks het feit, dat de wedstrijd pas om 01.15 uur begon, bedroeg de kijkdichtheid 26 procent ofwel keken 2,6 miljoen mensen. De waardering was, zeker voor een voetbalwedstrijd, bijzonder laag, nl. 69. De waardering voor de wedstrijd, die Ajax in de finale van de Europacup tegen Inter Mi lan speelde, bedroeg 86. De uit zending van die wedstrijd haalde toen een kijkdichtheid van 83 pro cent. Het meisje met de blauwe hoed zal tot half december via Neder land II op het scherm te zien zijn. ROELFIEN SANT. HILVERSUM Met het doel, de ontwikkelingen op het gebied van de kabeltelevisie te volgen en te begeleiden en de belanghebbenden voor te lichten over de techni sche, financiële en juridische as pecten is de stuurgroep kabeltele visie opgericht. In de stuurgroep werken exploitanten en beheer ders, fabrikanten en importeurs en installateurs samen. De nationale woningraad, het Ne derlands Christelijk instituut voor de volkshuisvesting, de Neder landse bond van grond- en huisei genaren en de commissie nationa lisatie beleggingsobjecten beharti gen de belangen van de exploitan ten en beheerders in de stuur groep. Kerkmuziek in NOS-serie Postbode (Piet Ekel) geeft Daan de oproep HILVERSUM De NOS-radio brengt in het nieuwe seizoen in de wekelijkse rubriek „Aspecten van de kamermuziek" een serie van 10 uitzendingen, die zijn gewijd aan de sonata da chiesa, de kerk- sonate. Het gaat in deze uitzen dingen. waarvan de eerste op woensdag 4 oktober 14.30 tot 15.29 uur op Hilversum 2 te horen is, om oude composities, die in vele gevallen in meer dan twee eeu wen niet tot klinken zijn gebracht. de militaire dienst door de fourier (Jan Blaaser) I 1" de uitzendingen wordt door de samensteller van de serie, Rieu- wert Blok, uiteengezet hoe de so nata da chiesa in Italië is ont staan en zich heeft ontwikkeld. In zijn nieuwe film Speelruimte van de NCRV vanavond borduurt de cineast Jan Vrijman voort op een procédé dat hij al eerder in zijn film Identity ontwikkelde, na melijk een combinatie van docu mentaire en speelfilm. In Identity was het onderwerp de problema tiek van de reklame. In Speel ruimte staat centraal het vraag stuk van de peuterspeelzalen en kinderdagverblijven, meer bekend als crèches. Ook in Speelruimte wordt een verhaal verteld: een jeugdige so ciaal werkster wordt gestimuleerd door jonge ouders om in de buurt een crèche op te richten. Zij doet hiertoe een voorstel in de wijk raad waarvan zij lid is. Tegen haar verwachtingen wordt het voorstel niet geestdriftig ontvan gen, er is reserve en zelfs bittere tegenstand. Er ontstaat een ge sprek. waarin de tegenstanders fel van leer trekken, maar dat prikkelt de anderen tot tegen spraak. Zo ontwikkelt zich een vooral emotionele discussie, waar in de belangrijkste facetten van de crèche-problematiek op leven dige wijze aan het licht komen. Na afloop kan men een korte dis cussie zien onder leiding van me vrouw Strikwerda, presidente van de NCVB, waaraart wordt deelge nomen door een inspectrice van het kleuteronderwijs, twee kleu terleidsters, een pedagoge, een leidster van een peuterspeelplaats en een vertegenwoordiger van het e Velsen, die morgenmiddag Klassewerk ontvangt Fred Kaps. die de goochelprestaties zal beoordelen. instituut voor maatschappelijk welzijn. Ned. 1, 21.35 uur. His land Een muzikale reis door Israël, dat eeuwenlang alleen maar verwoestingen heeft gekend. Ned. I, 19.05 uur. De vrouw in het wit Het mysterie van de vrouw in het wit begint de ontknoping te nade ren. Steeds meer wordt duidelijk. Ned. I, 20.30 uur. Meisje met blauwe hoed Vandaag de eerste aflevering van deze nieuwe Nederlandse serie. Zie elders op deze pagina. Ned. I. 20.55 uur. Ander nieuws In Ander Nieuws kan men een kort interview verwachten met de Braziliaanse dr. Paulo Freire. een van de meest originele volksop voeders in de wereld van van daag. Zijn boek Pedagogie van de onderdrukten zal binnenkort in de boekwinkels liggen. In zijn boek beschrijft Freire de beginselen de KRO presen- van een alternatieve opvoeding, dat wil zeggen een pedagogie voor Tobi Rix in „Met de muziek mee" Hou 't scherm in het oog hen die arm en onderdrukt zijn. Door afkomst en levenservaring weet hij zich ten r.auwste verbon den met deze ontelbaar velen uit de Derde Wereld. Zij zijn niet ge baat met hetgeen wij hen kunnen leren. Ze moeten langs eigen we gen de zin en de eigenwaarde van hun bestaan leren ontdekken. Ned. I. 22.35 uur. Met de muziek mee Meelopende artiesten uit het jong ste verleden van deze serie ko men nog eens op het scherm, zoals Wim Koopman. Rudolf Schock. Ursula Benz, Danny Den ver, Tobi Rix en vele anderen. Ned. II, 19.05 uur. Kommer en verdriet Voor deze Franse tv-film over de houding van het Franse volk je gens de Duitsers tijdens de Twee de Wereldoorlog schreven wij gis teren al uitvoerig. Ned. II, 20.21 uur. Klassewerk Morgenmiddag start de KRO-tele- visie een nieuwe serie afleverin gen van de kwis voor scholen Klassewerk. Dit wordt het derde seizoen dat deze scholenkwis wordt uitgezonden. In het seizoen 1972/73 zullen in totaal 24 scholen aan Klassewerk meedoen, ver deeld over acht uitzendingen. Het door iedere school te halen aantal punten beslist welke acht scholen mogen deelnemen aan de finale van Klassewerk, die op zaterdag 12 mei 1973 zal worden uitgezon den en een feestelijk karakter zal krijgen. Aan de eerste uitzending van Klassewerk in het nieuwe sei zoen nemen deel de Michaelschool uit Nijmegen, de Paus Johannes XXII-school uit Utrecht en de Emmausschool uit Delft. De deel nemers komen tegen elkaar uit in de volgende rubrieken: Meester werk (het testen van kennis), Gekkenwerk (het maken van hoe den), Kunst- en vliegwerk (een estafettespelletje), Muziekwerk (het beantwoorden van muziek- vragen), en Werk in uitvoering (het maken van een goochel-act, waarbij Fred Kaps jureert). Presentatie van Klassewerk: Eve line Velsen en Bram van Erkel. Muzikale leiding: Casey en zijn Pressure Group. Produktie: René Sleven. Regie: Nico Hiltrop. Zaterdag, Ned. I, 16.20 uur. De voetbalreportage uit Amster dam was van zeer behoorlijke kwaliteit, met de camera steeds daar waar het spel zich af speelde. Met telkens ook her halingen vanuit posities achter de doelen als daar iets spec taculairs was gebeurd. Dat strakke volgen van het spel had hoogstens als nadeel dat er met de beelden weinig kon wor- j den gedaan om de sfeer rond het strijdperk te registreren. De reportage kreeg er iets koels j door. Persoonlijk zien we dat niet als een erg groot nadeel. Immers, behalve dat het hier een klein nationaal evenement be- I trof. was het vooral toch de registratie van een (al dan niet j helemaal) sportieve krachtme ting die door ongetelde miljoe nen in vele landen werd gevolgd. Die ongetelden zijn niet zo erg geïnteresseerd in Ajax of Inde pendiente, maar wél in het zo j goed mogelijk volgen van een 1 wedstrijd die gespeeld wordt I door de club die op papier de beste ter wereld is. Bovendien was er voor eigen con- j sumptie het commentaar van Herman Kuiphof. Herman ver giste zich af en toe hinderlijk, hij is bij dit type wed de heldendaden van de Ajacie- den en in zo'n epos past het dat de tegenstanders het odium krij gen van bijna-crimineel. Kuip hof voelt dat uitmuntend aan. Overigens viel het ons tegen dat de NOS geen 'nawerk' bood. Geen gesprekjes achteraf met spelers, officials of b.v. met een Feyenoorder die vergelijkingen zou kunnen trekken met die vorige Wereldcupwedstrijd. Die commentaren zullen - ook op t.v. - nog wel loskomen, maar heet-van-de-naald zouden ze veel beter gevallen zijn. Omdat hij zo'n wedstrijd de rich ting uitpraat waar de kijker hem graag ziet. De Ajacieden begingen overtredingen, die van Buenos Aires wraakroepende zonden. En die Paraguees die de fluit mocht hanteren was een slappeling die zo partijdig was als van een Zuidamerikaan ver wacht kon worden Zo'n commentaar is even partijdig als ideaal. Omdat we in de huis kamer een verslag willen van Kunst en kunstenaars „Bodems van de wereld-wereld van Je bodems" zo heet een nieuws tentoonstelling die in het Amsterdamse Tropenmuseum gehouden wordt van 3 oktober tot 5 november. Aquarellen van Joost van Roojen worden tentoongesteld in het Dordrechtse Museum tot en met 22 oktober. Piers Beaumont, de Engelse dan ser en balletleraar zal als gast- leraar optreden bij het Nationa le Ballet in Amsterdam en het Nederlands Dans Theater te Den Haag. Piers Beaumont was jarenlang solist bij het Royal Ballet tc Lenden. „8 x Antwerpen". Onder deze titel worden in „De Krabbedans" te Eindhoven van 30 september tot 23 oktober de werken van acht Antwerpse kunstenaars tentoon gesteld. De expositie wordt ge houden in het kader van het Belgisch-Nederlands cultureel akkoord. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I EO 19.05 uur 20.00 uur NCRV 20.21 uur 20.30 uur 20.55 uur 21.35 uur 22.35 uur 22.45 uur Hier en nu De vrouw in h< Het meisje me blauwe hoed Crèches Ander nieuws Journaal Feil NEDERLAND II VARA m 18.45 uur Brigadier Dog al 18.55 uur Journaal I vt 19.05 uur Met de muziek mee te 20.00 uur Journaal P, 20.21 uur Kommer en verdriet o. 00.30 uur Journaal k( kc MORGEN NEDERLAND I KRO 16.00 uur J 16.02 i 16.20 uur 18.45 uur 18.55 uur 19.05 uur half Klassewerk Brigadier Dog Journaal Kunt u me de weg! naar Harmeien vertel len, meneer? Journaal Algemene loterij Nederland Holiday on ice Brandpunt Godsvrede in Soedan 20.25 uur 21.15 uur 22.55 uur 23.35 uur Journaal NEDERLAND II 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal 19.05 uur Het wonder der natuur 19.30 uur Vlieg er niet in! 20.00 uur Journaal 20.21 uur Cade's county 21.10 uur Avro's sportpanorama 21.55 uur The paddlers in het concertgebouw 22.40 uur Journaal RADIO HEDEN tending: IS. 19 Ultz. 8.00 Vakantietoi mii. Politieke i van het Geret. Politiek Verbu.„. KRO: IS.30 Nieuws. 1S.41 Echo. 18.50 Verkenning. 1S.58 Marktberich ten. 19.00 (S) Vrijdagavondstereo, cocktail (gr). 19.55 Kanjer Koning Kompetitie. 20.00 In antwoord op schrijvenverzoekplatenprogramr 22.00 Voetlicht op....: kabai-_ show en musical. 22.25 Overweging 22.30 Nieuws. 22 40 Den Haag Zomergoal. daag. 22.50 muziek. 23.55-24.00 HILVERSUM II NOS: 20.30 (S) 18.00 en 20 00 Nier Muziek uit de Barok. VARA:_ 1. opera van Verdl (2e, 3e t'erdl (2c. acte). 22.30 (S) NAR: Neder- lunuse Artiesten Revue. 22.55 Mede delingen. 23.00 Nieuws. 23.10 Actuali teiten. 23.20 (S) Bariton, plano en hoorn: moderne liederen. 23.55-2-1.00' BRUSSEL 324 i 18.00 Nieuws. 18.05 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportul tslagen18.30 Wegwijs wezen. 18.45 Sport. 18.55 Taalwenken. 18.57 Lichte muziek. 19.00 Nieuws en actualiteiten. 19.30 Lichte muziek (19.40 Keurig En gels). 19.45 Boekbespreking. 20 00 Pianomuziek. 20.30 Oude "muziek (21.00 Moderne en klassieke muziek 22.00-22 20 Nlei MORGEN HILVERSUM I TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Ontbijti zo's (Soos)lichte platen, reporta- leldsvoorlichling: 12.16 Vast en ze-, eer. Een programma over onze so-' dale voorzieningen. Snnienstelling:| riaude Bellonl en Ton Marseille van. iet voorlichtingscentrum sociale' ,-erzekerlng. 12.26 Mededelingen) land- en tuinbouw. 12.30 i Op S' TROS: 12.41 i tips ibllisten. .14.00 (S) Jnzz-Slr: aÉCtaÉgi (S) Tross-couni i.33 Revue 3.33: kursus in re-) Poster: licht1 17.20 Nieuws,! jazz-cocktall. 14. try. 15.30 Nieuw: een lichte doe-hi vue-spelen. 16.45 (S) Pc zlekprogi 17.32 Aktualltelten. 17.52 (S) Kort- blnnenkort. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgvm naslick. 7.20 tS) Z.O.: gevarie'eri programma, met om 7 25 Van di voorpagina: 7.45 VPRO Deze dag 8.00 Nieuws: S. 11 Actualiteiten: 9.3 Waterstanden: 10.05 VARAs Om budsman. 10.30 (S) Zaterdag infor matie: muziek en InformatleehowJ met om 11.00 Nieuws. 13.00 Nieuws! 13.11 Actualiteiten. 12 23 (S) Dit 1? het begin Jongerenprogramma^ HIRO: 14.35 Het HIRO Plus Magazi ne. NOS: 15.05 De komende week In' het Nederlandse muziekleven. 15.301 Een heer van stand: klanl over de stripfiguren Ollle B. Bom mel en Tom Poes. 16.00 Niet 16.03 (S) NOS.Jazz. 16.45 Inzet: programma over amateurlstl: uzlekbeoefenlng. ZEVENDEDAGS WS 17.15 Bulgen of ADVENTISTEN wijde geluisterd, zing. lek. NOS: 17.30 radlor ebt Mededelingen. {Stelling. VARA17.55 HILVERSUM III NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Popstation. (8.00 Nieuws). 9.00 Nieuws. 9.03 10.08 MIK Vers. 10. bij de koffie, ws. 13.03 Nee. 00 Nl. platenprogramma met imcn: platenprogramma jrzoeknummers 14.00 e.. leuws. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Mrtshow: sport BRUSSEL 324 i 12.00 Nieuws en mededelingen. 12.00 Lichte muziek. 12 50 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbe richten en toneelagenda. 13.20 Licht muziekprogramma. (14.00 en 15.00 Nieuws). 16.00 Hoorspel. 16.45 Lichte muziek. 17.00 Nieuws en mededelin gen, 17.10 Nieuwe platen. 17.55 Weegschaal.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2