JOHNNY REP SYNONIEM VOOR KEERPUNT IN MATIG DUEL Ajax had wereldcup maar was er niet voor in de stemming ZEGE VANZELFSPREKEND voor Klaas IM Vuistje? Weer was het wisselspeler die Nederland wereldbeker bezorgde VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT Johnny Rep toonde geen enkel ontzag voor de Argentijnse defensie. Nauwelijks stond hij in het veld of hij velde het vonnis De basis is gelegd. Een doorzettende Neeskens heeft zojuist voor 1—0 gezorgd. Reden waarom Arie Haan (links) zijn club- over de Zuidamerikaanse kampioen door een pass van Cruijff te verzilveren. genoot omhelst. AMSTERDAM De ge schiedenis herhaalde zich min of meer. Net als twee jaar geleden was het de voet van een wisselspeler, die de wereldbeker voor een Nederlandse club ver zekerde. Was het toen, in Rotterdam, Joop van Daele die voor Feyenoord Estu- diantes felde, gisteravond capituleerde Independiente voor Ajax nadat Johnny Rep tweemaal doeltreffend had uitgehaald. Johnny Rep, een kwartier na rust voor Sjaak Swart in het veld gekomen, stormde in nauwelijks twintig minuten vanuit de betrekkelijke anonimiteit de zevende he mel binnen. „Volgend seizoen wil ik beslist doorbreken", had Johnny Rep een aantal maanden geleden per tinent verklaard. Het nieuwe seizoen had nog weinig hoogte punten voor hem gekend, wel een dieptepunt in de vorm van een schorsing, opgelopen in een wedstrijd van het B-elftal van Ajax. Met een alweer jonger lij kende Sjaak Swart en de dure Jan Mulder als grote concurren ten, leek Rep nog een flinke do sis geduld op te moeten bren gen. Een flonkerend hoogtepunt en dan vooral in internatio naal opzicht leek nog ver. Maar gisteravond werd Johnny Rep, de eerzuchtige Zaankanter, zomaar de meest bejubelde Aja- cied. Tweemaal reageerde hij formidabel op een haarscherpe pass van Johan Cruyff, na com binaties met Piet Keizer. Beide malen verraste de snelheid van Rep het verdedigingsbolwerk van Independiente volkomen. Zelfs had Rep de mogelijkheid om een gave hattrick op zijn naam te brengen, vlak voor zijn tweede en Ajax' derde doelpunt mikte hij de bal in droompositie (weer na een Cruyff-Keizer-combinatie) tegen Legioen kreeg gelijk, Ajax won de wereldcup guay hij wisselde gedurfd juiste beslissingen met een paar pure miskleunen af hoefde ook niet zo vaak als werd ge vreesd, in te grijpen bij on geoorloofde acties. Knap Uitzinnige vreugde De snelheid van Rep heeft Inde pendiente dus de das omgedaan. De Argentijnen, op het moment dat Swart plaats maakte voor Rep op jacht naar de gelijkma ker, wisten dat zij voor het on mogelijke geplaatst waren, toen „Quick Johnny" in de 65e mi nuut het Olympisch Stadion tot uitzinnige vreugde bracht. Pas toen durfde de massa uit volle borst het „Ajax wint de wereld cup" aan te heffen. Pas toen durfde het legioen echt te gelo ven, dat koningin Juliana het zo veel besprokeri kleinood, dat wereldbeker heet, aan Ajax' aanvoerder Piet Keizer zou uit reiken. De reserves van het thuisfront ten opzichte van de goede afloop waren niet geheel ten onrechte. Ook al had Johan Neeskens dan al in de elfde minuut Ajax naar een voordelige score getild. In dependiente bleek na dat doel punt namelijk wel degelijk een tegenstander om rekening mee te houden. De klap die Nees kens na een combinatie tus sen Haan en Cruyff toedien de, bleek geen doodsteek voor Independiente, dat voor het doelpunt van Neeskens een paar keer heel gevaarlijk was ge weest. Tot tweemaal toe had een attente Heinz Stuy Ajax voor een achterstand moeten behoeden. Na het vroege doelpunt, voor de gemoedsrust van de Ajacieden natuurlijk goud waard, was In dependiente maar even aange slagen. De ploeg kwam naar vo ren, haalde op het middenveld koelbloedig het ritme uit een reeks Amsterdamse aanvallen en was bij een verraderlijke in zet van Maglioni verrassend dicht bij de gelijkmaker. In die eerste fase had zowel Indepen diente als Ajax meer puur voet bal op de grasmat gelegd dan gedurende de volle 90 minuten in de eerste wedstrijd in Buenos Aires. En de wisselvallig flui tende arbiter Romei uit Para 't Is hoogste tijd. In 1973 vieren we dat het vijf eeuwen geleden is: de Hoornse schipper Klaas Uit 't Vuistje snijdt met z'n ponjaard een reep kaas al en spreekt de historische woorden: "t Verrijckt den jolijt, als kaas uit hetvuystjen bij hetglaasjen leit.' Klaas gaf zelfs zijn naam aan die gulgouden hap..* Kaas uit't vuistje. Een standbeeld waard, nietwaar? x Het knap schuivende Independien te slaagde er tot kort voor de rust in Ajax min of meer zijn wil op te leggen. Met een kop bal van Gerrie MUhren, een duik- kopstoot van Haan en een inzet met een hoofd van Swart, liet Ajax toen weten, dat het aanval lend nog we degelijk wat in de melk te brokkelen wilde hebben. Maar de aanval bleef falen in de afwerking tot het moment waarop ,,vedette-in-wording" Johnny Rep gretig zijn plaatsje op de rechtervleugel opzocht. Hij werd het synoniem voor het keerpunt van de wedstrijd. Met hem serveerde Stefan Kovacs een wapen, dat scherp genoeg bleek voor het toedienen van de genadestoot. Vijf minuten na zijn entree was Johnny Rep op de plaats waar Johan Cruyff met een juweel van een diepte pass de bal na aangeven van Piet Keizer (bijzonder actief) deponeerde. Moeilijk was de kans voor Rep niet, maar hij was op tijd paraat, dat was zijn grote verdienste. Nog tweemaal bleek hij over die attente „Gerd MUller-achtige" reactie te be schikken. Tijd om zich verwij ten te maken over zijn schot te gen de paal, dat een doelpunt had moeten zijn, kreeg de blon de schicht niet. Nog geen 60 se conden later in de 80e minuut dook hij weer op tijd in het gat dat de Zuidamerikaanse de fensie openliet. Opnieuw kwa men Lopez en Sa snelheid te kort, de uit zijn doel gekomen Santoro werd vlot gepasseerd en Ajax was op een afgetekende score gekomen (3—0). Verloren zaak Toen was definitief duidelijk, dat Independiente voor een verloren zaak voetbalde. De overtuiging van de aanvalslinie was daar voor overigens, ook in de perio de toen Ajax zich nog niet zeker mocht wanen, te gering. Twee echt goede kansen kreeg In dependiente. Maglioni kreeg na een slippertje van Blankenburg een vrije kans, maar met een voortreffelijke reactie keerde Stuy het van korte afstand ge loste schot. En dezelfde Maglio ni lanceerde wisselspeler Bulla later bij de Argentijnen is Garisto nog vervangen door Ma- gan toen de doelman van Ajax een inzet half keerde. Bul- la kon de kans echter niet ver zilveren. Meer onrust in de achterste gele deren stond Ajax, dat zich een voortreffelijke eenheid toonde en waarin opofferingsgezindheid in de ploeg troef was. niet toe. Het laatste, wat verlate hoofd stuk van een triomfantelijke voetbalbestseller was met suc ces volgeschreven. Met een viervoudige triomf (Nederlandse titel, KNVB-beker, Europacup en wereldbeker) zorgde de Ko- vacs-formatie voor een wereld primeur. Johnny Rep komt de eer toe voor de laatste regels naar de succesvolle ontknoping te hebben gezorgd. BERT BREVOORD gllonl. Mlrcoli (Bulai Marquez (Brazilië). -n; Om Pastn Balbuena. De vreugde na de triomf. Juichende handen houden de wereldbeker omhoog. Stefan Kovacs verwerken de vreugde kennelijk in stilte. naast hem staande talent Johnny Rep AMSTERDAM En toch was de happening, het feest van de wereld beker anders dan twee jaar gele den. Later, na de toast op de triomf, was er geen champagne, geen uitbundig feestlied. Niets her innerde aan dat magische wonder van Rotterdam, met Feyenoord als inspirator. Ajax, de nieuwe wereld kampioen, heeft kennelijk teveel succes om zich te geven. Zelfs Johnny Rep. de maker van de twee doelpunten, temperde later enigszins zijn vreugde. Goed, hij vond het prachtig dat zijn marktwaarde na een half uur voetbal verhoogd met wie weet hoeveel ton („Dat is een erg prettig vooruitzicht"), maar het oog op de realiteit verloor hij toch niet. ..Ik ben ontevreden. Als je zo weinig speelt in het eerste elftal, als ik doe kan het haast niet anders of je raakt in deze gemoedstoestand' Gebrek aan inzet Ajax weet wat dat betekent. De grillige Rep werd voor twee weken bij gebrek aan inzet in het B-elftal geschorst, terwijl de KNVB daarna naar aanleiding van een andere zaak er nog twee weken boven op deed. De ex-ZFC-er, vijf jaar bij Ajax reeds op de loonlijst, had er toen genoeg van. Althans daar leek het op. Trainer Kovacs zag zijn teleurstelling en waarschuwde hem. dat hij tegen Feyen oord nog geen gebruik van zijn diensten mocht maken, maar, zei hij er veelbelo vend aan toevoegend, ,,de duivel slaapt nooit". En aan die belofte werd Rep her innerd toen Sjaak Swart gisteravond met zijn been trok. Kovacs: ,,lk had Rep dus vantevoren gewaarschuwd en toen Swart in moeilijkheden kwam, vond ik het ver antwoord hem op te roepen". Sjaak Swart: „Een kwestie van een blessure was het per se niet. Ik had even last van kramp, maar meer was er beslist niet aan de hand". Johnny Rep. eindelijk een beetje optimistisch: „Als je wat geluk hebt, kan je het een eind schoppen. Zie maar naar vanavond. Er waren opgeleg de kansen die een ander ook heel gemak kelijk had kunnen maken. Maar ik stond er toevallig en nu ben ik de gevierde man". Vreugde Johnny Rep keek uit zijn ogen, alsof hij het zelf nog nauwelijks kon geloven. Het was dan ook eigenlijk te mooi om waar te zijn. Zijn vreugde vergoedde zodoende nog veel. Want in het algemeen was er maar weinig van een uitbundige stem ming te merken. Haan: „Toen Ajax de beker moest ophalen zei ik tegen een ander: I-r viel eigenlijk geen eer aan deze wedstrijd te behalen. Het leek soms meer op boksen dan op voetbal". Ook de andere Ajacieden dach ten er zo over. Sjaak Swart: „Scheids rechter Romei was heel simpel te intimi deren. En daar maakten de Argentijnen goed gebruik van. Ik had de indruk, dat hij soms helemaal niets begreep van de Europese normen". Haan: „Zoals Johan Neeskens een keer onderuit werd gehaald was gewoon ongelooflijk. De Argentijn had er bij een Europese scheidsrechter gegarandeerd uitgegaan". De nuchterheid en een tikkeltje rancune, Deze twee begrippen mankten het „feest" van de wereldcup eigenlijk niet eens zo leuk. Het was te gewoon, te nor maal allemaal. Vanzelfsprekend eigenlijk voor Ajax. dat zo weinig zwakke plekken in zijn elftal kent. En daardoor teveel overtuigt. Het Nederlandse voetbal is er wel heel sterk door geworden. Zo sterk zelfs, dat toeschouwers er niet eens meer het volle plezier in beleven. De paar duizend lege plaatsen in het Olym pisch stadion wees daar als stille getuige een hele avond lang op. De trainer van Independiente Ferreira: „Maar Ik genoot in elk geval wel. Ajax heeft aparte klas se. De zege was dan ook volkomen ver diend". Maar hij had Ajax dan ook nog niet zoveel aan het werk gezien. Champagne Heinz Stuy, door de Argentijnen eenslui dend tot de beste man van het veld uitge roepen, karakteriseerde het later mis schien wel het beste: „We hebben de be ker maar we zijn er niet voor in de stemming". De champagne, anders veel gevraagd bij dergelijke hoogtepunten, bleef in de koeler. Een beter bewijs voor de „andere" wereldcup van Ajax bestond er niet. Pastoriza, de nu naar Monaco af reizende - van Independiente „Wat het hoogtepunt van mijn carrière had moeten worden, werd het niet. Maar anderen zul len daar ook wel zo over denken". De Ajacieden spraken hem niet tegen. HANS DE BRUIJN. PAGINA 17 V Nogmaals? Rij de gelukwensen voo Ajax dat de wereld beker veroverde, rijst d« vraag of het nog zin heef dit niet al te fraaie klei nood nogmaals in te zettei als een Nederlandse clul er bij is betrokken. He Zuidamerikaanse clubvoet bal is niet bepaald het aan trekkelijkste, noch in uit voering noch in speelwijze Bovendien blijft het, hot men het ook bekijkt, eet beker die door anderhal continent (Europa et Zuid-Amerika) wordt be twist, zodat de waarde ah wereldbeker wel enig ge weid wordt aangedaan. He. onaantrekkelijkste aspec is evenwel de voor Euro peanen op zijn minst geno men „vreemde strijdwij ze" die de Zuidamerikaan se teams erop na houden De mannen kunnen voet ballen, technisch dan al tijd. Maar ze larderen hut spel met methoden die ons niet liggen. Daarom werd het gisteravond ook niet d« flonkerende finale van eet „uitgerekt" seizoen dii Ajax zo graag was gegund. De ploeg kon door het pro vocerend optreden van In dependiente en de, zachf gezegd, lankmoedige hou ding van de scheidsrechter daartegen, niet de flonke rende show geven waartoe zij in staat is. Jammer voor de vele miljoenen t.v.-kijkers die, ondanks het onbetwiste overwicht van Ajax, niet de juiste in druk van de ploeg hebben kunnen krijgen. Er mag bepaald wel eens diep over worden nagedacht of zulke duels nog zin hebben. Zo enorm heeft het publiek nu ook weer niet kunnen ge nieten, al blijft de vreugde dat wederom een Neder landse ploeg de beker heeft veroverd. Bestuur Ajax zwichtte voor contractuele verplichting DEN HAAG Het bestuur van Ajax kon er tenslotte niet onderuit: het verzet te gen een rechtstreekse tele visieuitzending werd gister middag opgegeven. Na langdurige besprekingen kwam het Amsterdamse bestuur tot de conclusie, dat er niet te tornen was aan de contractuele ver plichtingen. en overeenkomst tussen de Eu ropese Voetbal Unie en de over koepelende Eurooese Omroepor ganisatie de EBU zegt. dat de thuisclub tot en met de halve fi nales van toernooien om de Eu ropese beker het recht heeft TV-uitzendingen te verbieden. Voor de eindstrijd. waarbl| in feite dus geen sprake is van een thuisclub, bestaat dit recht niet. Ook kwamen de UEFA en EBU overeen, dat wedstrijden om de wereldbeker zonder toestem ming van de betreffende Euro pese verenigingen op de buis gebracht kunnen worden. Van dit punt in de overeenkomst is Ajax, dat zich op het stand punt stelt dat hipr geen sprake is van een finalewedstrijd, maar van twee ontmoetingen, niet op de hoogte geweest. Jaap van Praag, voorzitter van A|ax meende dut zijn club voor een voldongen feit is gesteld. „Wij zijn gemanipuleerd. Het regle ment, dat wij van de UEFA hebben gekregen voor deze wed strijden vermeldde In het geheel niet dat wij niets te zeggen had den over een TV-uitzending, Op dit moment kan ik nog niet zeg gen of Ajax maatregelen zal ne men om compensatie te krijgen voor het financiële verlies, dat door uitzending op TV wordt ge leden. De overeenkomst tussen de UEFA en de EBU dient te worden ver anderd. Nu blijft de mogelijk heid bestaan dat een eventuele derde wedstrlid ook direct op de buis komt zonder dat wij er iets tegen kunnen doen. Wij zou den dan voor een leeg stadion moeten «pelen, bij wilze van spreken, dat is toch belache lijk." Na afloop van de besprekingen gaven A|ax en de NOS een ge- zamenlljg communiqué uit, waarin onder meer stond: ,,Ainx en NOS hebben vastge steld dat zij belast zijn met de uitvoering van een contract tus sen respectievelijk de UEFA -n de EBU. Ajax en NOS zijn tot de conclusie gekomen, dat door een onduideliIkheid in de uitvoering van d;t internationale contract door Ajax geen voor waarden konden worden gesteld aan een televisie-uitzending in Nederland, dit te meer daar ook de KNVB van mening is dat de KNVB onvoldoende gelegenheid heeft gehad de belangen van Aiax bij de voorbereiding van het contract door de UF.FA te behartigen. Gelet op de bepalin gen van het bestaande contract ziet Ajax zich Juridisch gedwon gen de bepalingen na te leven en dientengevolge haar verzet tegen een rechtstreekse televi sie-uitzending in Nederland op te geven.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 17