Traditie van brooduitdelingen in Nederland is diep ingeworteld ^Uitdeel-haring: lekkerder is er niet Het stille legioen dat 3 oktober mogelijk maakt Leidse Haring en Wittebrood geen uitzondering Kickerkermis ontzet Leidse tradities Het jaar door met de Grote LBF VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1972 197;- IEIDEN Het meest traditione le onderdeel van de 3 oktober viering is het uitreiken van Ha ring en Wittebrood. Vandaar de hoofdletters. Zo eerbiedwaardig en symbolisch is dit gebeuren. Dinsdagmorgen van half acht tot half tien is het weer zover in de historische Waag: Haring en Wittebrood, niet voor een be paalde groep mensen, maar voor de gehele Leidse bevolking (mits men zich ervoor heeft op gegeven). De eerste maal, dat dit volksvoedsel de Leidenaars deelachtig werd was zoals bekend op 3 oktober 1574, toen de Watergeuzen onder De Boisot met gulle hand het hon gerend stadsvolk voedden. Toen de 3 oktoberviering voor het eerst officieel in 1886 werd ge houden gingen de haringen en het wittebrood naar 1700 vrou wen; 1500 mannen ontvingen toen als verheugende gave bier en (iets minder traditionele) si garen. Vorig jaar werd aan 8500 perso nen Haring en Wittebrood uitge deeld volgens een bepaalde ver deelsleutel, wat wil zeggen dat iedereen boven de 6 jaar twee haringen in ontvangst kon ne men. De haringen worden tel kenmale geleverd door een Kat- wijkse reder en na keuring door de Keuringsdienst van Waren wordt de partij voor de Octo- ber-Vereeniging gereserveerd. LEIDSE COURANT TSPOT Het aantal uitgedeelde broden in 1971 bedroeg 2592, afkomstig van de Leidse Bakkers die lid van de Vereeniging zijn: Ook dit jaar wordt het weer een eve nement, dat een diepere beteke nis heeft maar ook de nodige gezelligheid niet hoeft te ontbe ren; het wordt ontbijt met mu ziek en daarvoor zorgt het Eer ste Leidse Jeugdorkest en Drumband De Burcht. Wie mocht denken, dat Leiden met de uitdeling van haring en wittebrood het alleenrecht op dit gebied heeft, zit ernaast. In de loop der eeuwen zijn er in veel dorpen en steden in ons land brood- en (in een enkel geval) ook haring-uitdelingen geweest. Toch hebben maar enkele brooduitdelingen zich kunnen handhaven. De meest bekende vorm van uitdeling is ongetwij feld geweest het beschikbaar stellen van brood voor de be- hoeftigen en armen der stad door Kerk of stedelijke over heid. De „armenbakkerij" was in die oude dagen geen onbe kend verschijnsel. Rond 1850 waren er in Leiden nog zoveel armen en misdeelden, dat de gemeente Leiden ca. 15.000 betaalde aan de Diaconie der Herv. Gemeente voor het bak ken van brood. Deze vorm van brooduitdeling werd in 1922 beëindigd. In de reglementen van een aan tal Leidse hofjes komen bepalin gen voor betreffende het uitrei ken van Paas- of Kerstbrood aan de bewoners. Deze „preu- ve" is evenals het armenbrood verledentijd geworden. Maar ook elders in het land deelde men uit. Rond 1300 werden op een Amersfoortse pleisterplaats reizigers opgevangen en ver zorgd en later werd ook aan dacht geschonken aan de ouden van dagen van Amersfoort. Tot 1965 werd daar elke week in de kapel aan 200 proveniers de ,,preuve" uitgereikt: een rogge- en wittebrood, alsmede een half pond boter. In het Groningse Oldekerk wordt in de week van Pasen een ton haringen uitgereikt onder de ar men van het plaatsje Faan in 1476 had Menno Felterna dit bij testament zo bepaald, anders kreeg het St. Geertruids Gast huis de beloofde 16 grazen land niet). Enkele jaren geleden werd in het Twentse Ootmar- sum de bekende eeuwenoude brooduitdeling gestaakt. Op Tweede Pinksterdag kwamen de armen bijeen evenals de boeren uit de omtrek die ieder een ei gengebakken roggebrood van 25 pond torsten. Nadat er gebeden was voor een goede oogst wer den alle aanwezigen geteld (ook de zuigelingen) en het brood in evenveel stukken verdeeld.Deze brooduitdeling stamde reeds uit de vóór-christelijke tijd. Andere brooduitdelingen waren bekend in o.a. Kilder en Wehl (Gelder land). Zelhem en in Arnhem. Passend in het kader van de brooduitdelingen die plaats vonden na begrafenissen. Deze werden vooraf in een testament vastgelegd. Mej. H. F. Velaars (op 77-jarige leeftijd te Zeist overleden) bepaalde b.v. dat na haar overlijden aan 250 arme gezinnen in Baarn waar zij in haar jeugd had gewoond brood moest worden uitgereikt. Op de dag van haar begrafenis, 28 juni 1938, werd aan elk gezin een krentenbrood van 3 pond uit gereikt terwijl grote gezinnen er nog een wittebrood bijkregen. Ook jaarmarkten en kermissen gingen soms gepaard met het delen van brood: Bergen (N.H.), Edam. Wieringen en - ook heden nog Sittard. In Sit- tard wordt nog steeds op half vasten voordat de St. Joseph- jaarmarkt begint „krombrood- jes" rapen voor de jeugd gehou den. De krombroodjes (in de vorm van een halve maan) worden met manden vol van de Kollenberg gegooid; de jeugd staat met grijpgrage handen ge reed om zoveel mogelijk brood jes op te vangen. Als laatste curiosum noemen wij de uitreiking van poffertjes („broedertjes") aan de school kinderen van Breukelen. Dit heerlijks is te danken aan een testamentaire beschikking van de Heer van „Slangevegt", Leo nard Corneille Dudok de Wit, alias de Tippelaar, Dudok de Wit kreeg begin dezer eeuw gro te bekendheid vanwege zijn vele wandeltochten, die hem zelfs tot Parijs en Wenen brachten; ook Java werd doorkruist. In 1913 overleed hij op zijn buiten t{ Breukelen, waar men nu nog zeer veel uitzonderlijke zakerl en souvenirs van Dudok de Wie kan bewonderen. ei ieid :iëteit LEIDEN Volgens program ma vertrekt dinsdagmiddag de Grote Optocht van de Burggravenlaan Hoge Rijndijk. Precies om één uur; daar zit men nooit ver naast. Leidens bevolking is tegen die tijd verdubbeld met bezoekers die van heinde en verre ko men. En allemaal willen ze de optocht zien. De stoet is dit jaar weer royaal opgezet met vele grote en kleine me dewerkenden, een groot aan tal ruiters (ook ponyruiter tjes), zeer fraaie praalwa gens, tien muziekkorpsen, rijtuigen, de befaamdé 3 Oc- tober-gouden-koets (let wel: van de vier gereden!), land bouwmachines, dansgroepen, een jachtstoet en nog veel De optocht geeft de toeschou wer een beeld van de ge- beurteniss' n die het jaar aan elkaar breien. Om voorbeel den te n aen: carnaval, wereldkam-' oenschappen (schaatsen net Kees Ver kerk, Ajo :successen met Sjaakie Swart), de ontluiken de lente, Moederdagviering in de keuken, het nieuwe vis- seizoen, de Tour de Francé, de hooi-oogsttijd, de vakan tiereis naar Spanje, de jacht tijd, de 3 oktoberoptocht, de aankomst van een legertje Zwarte Pieten als voorboden van de Sint, Kerstmis en tenslotte de Jaarwisseling Oud-Nieuw. Zo voert de op tocht 1972 u 't Jaar in, 't Jaar uit. Zo luidt dan ook de titel van dit grootse evene ment, dat niemand zal willen missen. LEIDEN/KATWIJK De haring bevolking van de Noordzee kan 3 oktober niet luchten of zien. Elk jaar eist Leidens Ontzet een hoge tol van de zilveren zwem mers. Ditmaal is het helemaal bar en boos: er moeten bij de traditionele uitreiking In de Waag 900 haringen méér op ta fel komen. Tussen half acht en half tien worden dinsdagmorgen 18.000 haringen „omgezet". Die kunnen dan dag met het handje zwaaien naar de 2500 wittebro den van 8 ons die ook de deur uit moeten. Vanouds verzorgde het Katwijkse bedrijf van Meer burg d-ï haringvoorziening op 3 oktober. Deze nering is later overgenomen door de firma Hoek, die prima contacten onderhoudt met het bestuur van de 3 October-Veree- niging. Eind juni komen de Leidenaars informeren naar de vangst. Een select gezelschapje haringen wordt dan naar de bestuursver gadering afgevaardigd en de 3 october-bestuurders laten zich het zeebanket al keurend uitste kend smaken. Geen wonder, dat sommige heren helemaal naar die keuring toeleven: „een he melsbreed verschil met de kar retjes-haring", hoorden we deze week; „dat is niks meer. Zoals die 3 oktoberharing, zo krijg je ze nooit". De haring is minder gezouten dan vroeger. Even ont dooien thuis, afspoelen en ope ten. „Ze smaakt zo verdomd lekker, 's morgens", aldus onze zegsman, die het water al in de mond kwam. De firma Hoek reserveert 370 em mertjes met tussen de 40 en 50 haringen in de diepvries voor 3 oktober. In september komt de Keuringsdienst van Waren uit Haarlem trouw aanzetten om een paar ontdooide haringen te proeven. Steeds in het bijzijn van bestuursleden, die dan wel iets anders doen dan met de mond vol tanden zitten. Alleen om de haring al, zou je wensen lid te zijn van het 3 oktoberka- der. Opvallend is in elk geval, dat dit traditionele feestonder- deel het grootste aantal leden telt aan commissies van Rege- LE1DEN. Dit is Marilyn Botman. Zij werd onlangs door 55.000 Nederlandse emigranten gekozen tot het meest charmante en intelli gente Nederlandse meisje in Canada. Op 3 oktober is zij in Leiden. In het Waag gebouw zal ze assisteren bij het uitdelen van haring en wittebrood. Daarna zal zij verschillende feestterreinen bezoeken en in de kraam op de Nieuwe Beestenmarkt pof fertjes gaan eten. ling, Uilvoering en Bijstand en van het sociëteitsbestuur van Minerva. Leidens burgemeesters zijn altijd aanwezig geweest om met hun verorberende verschijning ter plekke extra glans te geven aan de uitdeling van Haring en Wit tebrood. Wat er in deze magis traten om gegaan is of om gaat, als ze voor „het plaatje" de vis bij de staart boven het opengesperde mondgat houden, is nooit helemaal duidelijk ge worden. Voor jhr. Van Kinschot was het een pose. Hij deed alsof. Hield de haring even omhoog tot de fotograat klaar was en 1> hem weer neer, omdat-ie wist dat het dier niet schoongemaakt was. Mr. Van der Willigen wist dat niet; hij hapte erin en kreeg de kous op z'n kop. De laatste jaren liggen er een paar schoongemaakte haringen klaar voor de gasten. Dr. Vis eet 'm helemaal op; vindt-ie veel te lekker. Hij lust er, om zo te zeggen, pap van. TON PIETERS i LEIDEN. In de Groenoordhal is' dinsdagavond van zeven tot tien uur een beatfestijn, waaraan onder anderen meewerken Bonnie St. Claire (zie fotoen Gloria. Het festijn wordt verzorgd door radio Veronica. De toegang bedraagt 3,50. Kaarten zijn verkrijgbaar de hal. de kassa's van het terrein en LEIDEN In samenwerking met de Nederlandse Invali den Bond is het bestuur van de 3 October Vereeniging er toch weer in geslaagd het Invaliden toch voor stadhuis Stad- vanaf de gebruikelijk- (Breestraat voor het huis zullen gadeslaan. Aan vankelijk was hier dit jaar geen sprake van. I eiden Een groep jonge men sen, opererend onder de klassie ke naam „Camulct om Baby- Ion", is blijkbaar een beetje uit gekeken geraakt op de traditio- reeds meer dan 100 jaar zijn wij medeleverancier aan de 3-octobervereniging BROOD- EN BANKETBAKKERIJEN nele Drie-Octobervlerlng. Ze heeft daarom het initiatief ont plooid om een gebeuren op te zetten dat alles in zich heeft om ook een traditie te worden: de Kickcr-kermis in de Kickerpol der. In verrassend korte tijd hebben zij een aantal attracties verzameld die als losse elemen ten ln elkaar gepast kunnen worden door de bezoekers. De groep ls zo progressief, dat zij haar tijd twee jaar vooruit zijn. In een aankondiging schrijft zij: „De Kicker-kermis wordt een gebeuren naar aanleiding van Leidens 400-jarig Ontzet op 3 oktober 1972," en daarmee zet zij de geschie enis naar haar eigen hand. Wat houdt het gebeuren In? Het festival als geheel is een combinatie van informatie, creativiteit en markt. Attente mensen kunnen zelfgemaakte of verzamelde spullen verkopen en iets van hun ambacht laten zien leerbewerken, schilderen, pot tenbakken). Over zaken als Dol le Mina en milieu kun je je ken nis verrijken. Ongeveer 10 mi nuten lopen vanaf de Groen oordhal, waaromheen de „gewo ne" kermis draait, kun je via een met lucht gevulde plastic buis over de Haarlemmertrek vaart op het parkachtige terrein komen. Daar is een groot po dium opgesteld, waarop allerlei muziekgroepen zich presenteren o.a. Spirit of St. Louis. Tussen de optredens door is er een pau ze waarin met de pet wordt rondgegaan om de gage voor de musici bij elkaar te scharre len. Het podium staat er trouwens niet alleen voor de „profs". Ieder een die wil, mag zijn muzikaal kunnen bewijzen. Ook voor hen gaat de pet rond. Na jaren als braakliggend terrein een vage vlek op de kaart van Leiden te zijn geweest, wordt eindelijk het openluchttheater weer eens in de schijnwerpers gezet. Het programma bestaat uit verschillende theatermani festaties (o.a. kitchtoneel afge wisseld met muziek. Blijde boodschappers komen aan het woord en ook hier geldt: als je wat te zeggen hebt, kom dan). Dan de attracties. De organisato ren doen er erg geheimzinnig over, maar een tipje van dc sluier willen ze wel oplichten. In elk geval kun je rollobolle op een matras (18 bij 18 meter) gevuld met water en lucht. Ook voor de inwendige mens wordt gezorgd. Behalve „gewo ne" hapjes, kun je bij een van de kraampjes ook een alterna tieve biologische maaltijd eten. Die wordt verzorgd door de Groene Waterman. F.n voor een nat pak hoef je niet bezorgd te zijn. Als het weer de Kickers niet gun stig gezind is, zorgen tenten en luifels voor een droog en niet- stormachtig feest. De stichting gaat verder, ook na drie oktober. Zij zal meerdere festivals, annex jaarmarkten op touw zetten en wil daarmee een rondreis door Nederland maken. Alle opbrengsten uit de activi teiten worden gebruikt voor pro jecten, die tot doel hebben „een einde te maken aan de huidige Cultureel, Maatschappelijke en Recreatieve chaos in Nederland om zo tenslotte een ludieke maatschappijvorm te verwezen lijken". De Kickerkermis Is daarom ook niet gratis. Voor een gulden kan mc.i het terrein op, waar dan ook nog eens een gulden betaald moet worden voor de verschil lende manifestaties. De ludieke maatschappij moet toch ergens beginnen, niet waar. Hutspot verenigt Hollanders in den vreemde LEIDEN Ewout Joppes vond op de avond van 2 ok tober 1574 in de door de Spanjaarden verlaten Lam menschans een pot met een mengsel van peen, uien, kool, witte bonen en waar schijnlijk stukken schapen vlees. Dat was wat je noemt een hutspot. Sinds jaar en dag imiteren we die vondst en het resultaat lijkt een beetje op die 16e eeuwse huts pot. Leiden is er zelfs be roemd door geworden. Met 3 oktober zal en moet iedere rechtgeaarde Leldenaar huts pot met klapstuk eten. Wc komen al een heel eind in de richting, dachten we, wunt als men op 2 oktober 's mid dags tegen zessen door do lege straten van de binnen- stud loopt, stoot men de neus overal tegen een dichte geur van uien. Een goede gewoon te, want niets is lekkerder als het een dag oud is en als de pun op 3 oktober opge warmd «p tafel komt. Dc 3 octobcr-Vereeniging heeft al eens pogingen in het werk gesteld om de hutspot mus saal ..op te dringen", b.v. aan alle deelnemers van de optocht, meer dan 700 perso nen. Technisch viel dit niet te realiseren. Je houdt de zaak moeilijk in dergelijke hoeveelheden warm. Een Jaar of zes geleden kookte en verkocht het jeugdwerk nog wel hutspot 0,75), maar do Jongelui hebben daar geen animo meer voor. Toch is de hutspot-traditie onvermin derd op de benen gebleven. Er is op 3 oktober geen (open)restaurant in de stad te vinden waar men iets an ders dan hutspot kan krij gen. De zaken zitten stamp vol, allemaal aan de één- pansmaaltijd. Ook het „buitenland" heeft zich laten meeslepen. Vorig jaar hadden Hilton Amster dam en Hilton Rotterdam hutspot op het menu staan als specialiteit. Hilton in de uien! In Australië, in de V.S., op Hawaii, Canada, overal vindt men groepjes Hollanders, al dan niet uit Leiden afkomstig, die 3 okto ber alleen muar uls hutspot- te Ze schrijven er ook over naar de 3 October-Verceniging, die al een hele verzameling postcards op dit gebied In haar bezit heeft. Soms is er geen peen voorhanden. In Amerika gooit men dan rus tig een oranje kleurstof door het gerecht heen om het maar op hutspot te laten lij ken. Zo belijdt men overul over de wereld zijn geloof in de hutspot van 3 oktober, omdat we Hollanders zijn. En dat willen wc blijven. EL ■EIDEN Bijna 10C.000 inwoners telt Leiden. Maar in de loop van 3 oktober komen daar uit de naaste omgeving en uit de verste uithoe ken van ons land - afhankelijk van het weer - nog eens 100.000 men sen bij. Mensen, die in Leiden geboren zijn. Mensen die de traditio nele optocht nog geen jaar ongezien voorbij hebben laten trekken of die verzot zijn op een goede kermis. Of mensen, die altijd te porren zijn voor een werkelijk steengoed feest, dat een onderbre king is van hun op mnat gesneden bestaan. let merendeel van hen heeft geen idee van het legioen, dat in touw is om het „3 oktoberfeest" te maken tot het feest, waarnaar zij heb- ben uitgezien. Een legioen, voor wie drie oktober geen feestdag maar een dug van verhoogde activiteit is. let legioen op de achtergrond marcheert volgens het plan dat sinds enkele jaren is neergelegd in een draaiboek, dat volgens de heer A-. Vriend - P.R.-man van de .,3 October Vereeniging" - „professio neel" is. „Het is een draaiboek vol pietluttigheden. Er staat bij voorbeeld precies in, welk hekje bij het standbeeld van Jan van Hout geopend moet worden en dat er een ladder en een touw aan wezig moeten zijn bij het standbeeld van Van der Werff, wanneer het een krans wordt omgehangen. Dat gebeurde altijd al. Toen Lei den nog wat kleiner was, waren er een aantal ambtenaren en ge meentewerklieden, die dat ieder jaar deden en die precies wisten, wat er moest gebeuren". „Wanneer de „3 October Vereeniging" een beroep doet op 'n importe welke instantie in de stad. dan is er onmiddellijk de bereidwillig heid. Maar Leiden is gegroeid en het bleek niet overbodig om de verschillende taken in de organisatie in een draaiboek vast te leg gen-. „Dat draaiboek wordt in zestig of tachtigvoud gemaakt en verzonden o.a. aan alle gemeentelijke diersten. Maar voor de uitvoering van de organisatie zijn mensen nodig". Dat zijn niet alleen de bestuursleden, die in jacquet en hogezije en getooid met rood-witte cocarde in de optocht meerijden en evenmin de commissieleden die. gestoken in het sterke pak. een oogje hou den op het ordelijk verloop van de feestelijke evenementen. Het zijn óók de mannen van de Plantsoenendienst, die voornoemde hekjes openen, ladders en touwen gereedhouden en. in de dagen voor de optocht komen, als niet de kop na het défilé via Steenschuur en takken in te snoeien. Zij voorkomen dat' vaandels, vlaggen en mis schien hele praalwagens vastlopen in het stadsstruweel. Met het groeien van de taptoe-stoet is het niet uitgesloten, dat de kop van de stoet vastloopt in de staart. Er zou nooit een eind aan de optocht komen, als niet de kop na het défilé via Steenschuur en Langebrug van de staart werd gescheiden. Maar om dat te berei ken, komen de mannen van Gemeentewerken in het geweer om alle steegjes die op de Langebrug uitkomen, met dranghekken itf 'te zet ten. En dranghekken zijn er op 2 oktober nooit genoeg in Leiden. Daarom ziet men. zo gauw de grote optocht gepasseerd is, mannen van dezelfde dienst alle dranghekken op een vrachtauto laden om ze naar plaatsen te brengen, waar ze op dat moment meer urgent zijn. Dat is voornamelijk op het kermisterrein, waar ambtenaren van Bouw- en Woningtoezicht al bij het opbouwen van de „spullen" con trole uitoefenen op de constructie van de vermakelijkheden. Vervol gens controleren beambten van de Stedelijke Lichtfabrieken - vóór cn. zonodig, tijdens het feest alle aansluitingen op het lunaparkter rein en van de evenementen elders in de stad. Brandweerlieden houden een oog op het naleven van de veiligheidsvoorschriften; zo mogen balonnetjes niet meer opgeblazen worden aan de kramen maar alleen in een open ruimte, die naar alle zijden tachtig meter verwijderd is van open vuur. En wat komt er al niet aan overleg kijken vóór er zes stoomwalsen hun pirouetjes kunnen gaan draaien op de Lammermarkt. De wal sen. op diepladers over grote afstand aangevoerd, komen de stad binnen via een tevoren aan de politie opgegeven route. Ze krijgen politiebegeleiding naar het terrein van de Doelenkazerne. Daarvoor moest de kazernecommandant toestemming geven. De kolossen worden er van steenkool en water voorzien, waarna ze op eigen kracht de reis naar de Lammermarkt maken. De route van die tocht is - al weer - uitgestippeld in overleg met politie en Gemeente werken. Het zou kunnen zijn, dat een bruggetje bezweek of dat een stadsdeel verstoken zou raken van gas, licht, water of riolering door het passeren van de mastodonten. Voor de ravitaillcring vun de ijzeren troeteldieren, is steenkool opge slagen op de Lammermarkt, heeft de brandweer een standpijp op dc waterleiding aangesloten, waaruit water in kuipvaten geleid wordt die het dc mach-ren gemakkelijker maken te drinken. Omdat een "ngcluk m een kiein hoekje ut. zijn er i HBO-ers cn politiemannen óp het terrein, cvcnais een stevige geluidswagen waarmee de orga nisatoren de luidruchtige machines kunnen overstemmen. In de Wa.ig kan men 'smorgens om half zeven al. keurmeesters van de Keuringsdienst vun Waren uit Haarlem bezig zien met het keuren vfin het brood dat aan de échte Leidenaren wordt uitgereikt. De keurmeesters maken lange dagen, want er wordt op drie okto ber heel wat te eten aangeboden langs de Leidse straten: er zijn jaren geweest, waarin cr alleen al 26.000 tot 28.000 pond paling ver kocht werd. En niet altijd van het zuiverste water. Het leger van de stille werkers wordt gecompleteerd door de mannen van de gemeentereiniging, die 's nachts om één uur beginnen met het aanvegen van de straten. Als zij 's morgens vroeg tussen de zestig en de tachtig kub vuil verplaatst hebben, ziet de stad er weer uit als in dc ochtend van 2 oktober. Een hoera dus voor alle „stil le" werkers, die de „3 October Vereeniging" in staat stellen hef image van Leiden als centrum van de regio te versterken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15