Duitse bisschoppen over sexuele moraal KODAK STEELT SHOW OP FOTOKINA Strijders uit 1947 organiseren joodse contra-terreur Pax Romana: christenen historisch onvolwassen „Denken in het klein" y Korte metten OPROEP JONGEREN VOOR JONGEREN DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1972 PAGINA 9 (Van onze correspondent) KEULEN 23 september De show van 's werelds grootste ten toonstelling op fotografisch en optisch gebied, de Fotolina te Keulen is gestolen door Kodak, dat na de overweldigende suc cessen in de afgelopen jaren met zijn Instamatic systeem en zijn super 8 film, nu ineens komt met liefst zeven nieuwe camera's die je in je vestzakje of het kleinste damestasje moei teloos kunt meenemen. Indach tig het 'think small' ontwikkelde de Duitse firma de nieuwe kleu renfilm Kodak Color II waar van het kleurennegatief van 13x17 mm. moeiteloos honderd voudig kan worden uitvergroot, en deze film maakte het op zijn beurt weer mogelijk om de grootte van de camera's terug te brengen tot die van een slank pakie sigaretten. Wat verschei dene fabrikanten in de loop der jaren (Minox, Minolta) probeer den te brengen voor enkele hon derden guldens is Kodak nu ook gelukt, alleen varieert de prijs van 89,50 gulden tot 550 gulden. De Instamatic 100 (scherp van 1,20 m tot oneindig) is evenals alle andere nieuwe Instamatic ca mera's uitgerust met het twee jaar geleden zo succesvol geïn troduceerde Magicube flitsblok- je, dat zonder batteriien ge bruikt wordt. De 100 is de aller goedkoopste, en wordt gevolgd door de 200, (met twee sluiter tijden: 1/40 en 1/80), de 300 met diafragma instelling (5,6 tot 16) en eveneens twee sluitertijden, de 400 en de 500 elk met een elektronisch door batteriien ge stuurde sluiter waarvan de laat ste ook nog een regelbaar dia fragma heeft. De mooiste von den we wel de 50 en de 60 die het neusje van de zalm zijn, nauwelijks iets groter dan de 100-reeks, ook met elektronische sluiter, automatische diafrag maregeling, en en vierlenzig ob jectief. De 60 heeft nog een ge koppelde afstandsmeter. Tevens zagen we bij Kodak twee splinternieuwe diaprojecten die eind van dit jaar op de markt komen. Ze zijn speciaal ge maakt voor de nieuwe came ra's, en zijn uitgerust met een Drukte op de Fotokina te Keuler. Sommige andere fabrikanten kon digden aan dat ook zij came ra's voor dit miniformaat zullen gaan produceren, onder andere was dit Minolta, zodat dit het zoveelste succes van Kodak op de wereldmarkt zal worden. Al is de vraag of men de 65 miljoen Instamatic 126 camera's zal overtreffen. Behalve 'minisering' kan men een trend bespeuren naar elektroni- sering van de totale fotoappara tuur: de Japanners Asahi Pen- tax en Minolta kwamen ieder met een eenoogspiegelreflex ca mera waarvan de belichtingstijd automatisch elektronisch wordt geregeld. Men hoeft ze slechts op automatisch te zetten en een traploze regeling van de belich tingstijd (van 16 sec. tot 1 dui zendste bij Asahi Pentax en van 1 tot 1 tweeduizendste bij Minol ta) heeft plaats. De ontwikkeling in de elektronise- ring heeft niet alleen plaats in de camera maar ook bij het toebehoren zoals elektronenflit sers: Metz, Philips, Agfa etc. komen binnenkort met de nieu we lijn-flitsers die in een uur tijd tot een volledige flitscapaci- teit zijn op te laden, hun licht- hoeveelheid past zich automa tisch aan aan de afstand tot het onderwerp (is al langer zo) maar ze kunnen zonder bezwaar langer dan nodig, soms enkele dagen, op het lichtnet worden aangesloten. De uitvinding van nieuwe Nikkel-cadmium accu's maakte dit mogelijk Philips brengt verder een nieuwe reeks projectoren, uitgerust met vin- gertipbediening (zg. touchcon- trols) die men maar even hoeft aan te raken om de projector te laten werken. De 5000 elektronic heeft zelfs een traploze instel ling van de lichtsterkte. Een nieuwe filmzon (1000 en 1250 watt) met een zeer goed uitge balanceerde lichtverdellng voor smalfilmopnamen completeert het nieuwe assortiment. In de filmcamera's staat de ont wikkeling ook niet stil, getuige de vele nieuwe modellen die men uitbrengt. Bauer komt met vijf camera's die uitblinken docr vorm en hanteerbaarheid. De C Royal 10 E kan zelfs bij nacht automatische opnames maken en heeft een elektroni sche afstandsinstelling maar die totaal anders en ook beter zal werken dan de enkele jaren ge leden door Bell en Howell geïn troduceerde automatische af standsinstelling. Leitz komt met de Leicana Spe cial, een verdere ontwikkeling die reeds in verscheidene landen bij de tv gebruikt wordt, maar waarbij nu de mogelijkheid be staat om de objectieven volledig uit te wisselen. Kosten: in ieder geval beneden de 200 gulden ver zekerde men ons, maar... zonder objectieven. De doka-apparatuur kwam ook niet langs d? invloed van elek- tronika: behalve automatische belichtings- en tijsklokken ont dekten we bij de firma Durst een kleurennegatief analyzer die voor een matige prijs 395) de dokaenthousiast in staat moet stellen zonder veel problemen zijn eigen kleurenfoto's te ver groten. Olympus kwam ook met een spie gelreflex camera, een juweeltje, die alle mogelijkheden tot uit breiding in zich draagt. Voorlo pig moet hij het zonder naam stellen, wa-t zijn eerder geko zen naam M1 bleek een han delsmerk van Leitz te zijn, die er lucht van kreeg en de rech ter erbij haalde. Vandaar dat de M1 aanduiding op de lens en de body zwartgemaakt wa ren. Polaroid had niets nieuws te bren gen, zou echter gekomen zijn met de X-70, een pocket camera voor direct-klaar-fotografie, maar die helaas ontbrak. Bij de video was op de Fotokina ge noeg te bewonderen, en hierbij blonk met name Akai uit met zijn op dit moment kleinste tv- en videocamera ter wereld, met een gewicht van amper 2,3 kilo. De logge apparatuur van Tele- funken ernaast maakte een po vere indruk. Behalve al deze apparatuur gaf Fotokina nog verscheidene inte ressante dingen te zien: ten toonstellingen van amateur- en beroepsfotografen die ons een beklimmend inzicht geven in de mogelijkheden van fotografie en optiek, complete beeld- en ge luidstudio's (o.a. Siemens) ha logeenlampen, chemicaliën enz., kortom van fotohoekjes tot complete ontwikkelmachines: te veel voor één dag Fotokina. TEL AVIV (AP) Vijfentwin tig jaar geleden keerden de Joodse terroristen die gehol pen hadden het Britse leger uit Palestina te verdrijven, in de burgermaatschappij te rug. Zij werden zakenlieden, kibboetsleden, advokaten, en parlementsleden. Op het ogenblik schijnt een aantal van hen terug te wil len naar dat tijdperk van spionage, aanslagen en over vallen om zich te wreken op de Palestijnse terroristen. Amihai Paglin, die eens de lei der was van de terreurope- raties van de Irgoen Zwai Leoemi kreeg onlangs huis arrest in een hotel. Zijn te lefoon werd daar afgetapt omdat de politie hem ver denkt een krat vol wapens en springstoffen voor verzen ding naar Europa tc hebben gereedgemaakt om Palestijn se terroristen uit de weg te ruimen. Paglin, die nu een ovenbouwer van middelbare leeftijd is, weet veel van wa pens en bommen. De meeste Israëliërs geloven dat Paglin niet de enige is die denkt over een privé-oor- log legen de zwarte septem- berbewcging, die verant woordelijk is voor de overval op dc Israëlische sportlieden in München. Paglin is een strijdvaardige rechtse politi cus met veel vrienden. Ook de Amerikaanse rabbijn Meir Kahane. leider van de militante Joodse Defensie Liga, werd verhoord. Hij heeft openlijk verklaard dat de liga relaties onderhoudt met leden van de vroegere Israëlische ondergrondse en dat hij de Israëlische gehei me dienst gevraagd heeft sommige van de jonge aan hangers op te leiden voor ge- me operaties. Dat verzoek is overigens afgewezen. De Israëlische regering heeft de oorlog verklaard aan de Arabische guerillastrijders, maar vice-premier Jigal Al- Ion heeft de verzekering ge geven dat Israël geen illega le operaties van plan is. Se dert het bloedbad in Mtin- chen houden Israëlische kranten zich bezig met de mogelijkheden van particu liere vergeldingsacties. Zij herinneren aan voorbeelden uit het verleden zoals de ont voering van Adolf Eichmann, wiens lijk in een oven van Paglin werd gecremeerd, het versturen van bompakketten aan Duitse geleerden die in de jaren '60 hielpen bij de opbouw van de Egyptische oorlogsmachine en andere geheimzinnige zaken In het buitenland. Israël beschikt over een leger van geharde ondergrondse strijders. In zijn boek „For ged in Fury" betoogt Mi chael Elkins dat een groep overlevenden van concentra tiekampen uit de tweede we reldoorlog zo nu en dan nog steeds oud-nazi's uit de weg ruimt. Het boek begint met een Israëlische boer die me' liefde zijn jonge bomen ver zorgt. De volgende dag bergt hij zijn spade op en vliegt naar Zuid-Amerika om ie mand te vermoorden. Een deel van de bevolking is zich bewust van het gevaar dat de klok bijna een dertig jaar wordt teruggedraaid op con tijdstip dat do regering probeert de medewerking van het westen te verkrijgen bij de bestrijding van de Arabische terreur. Dat was de tijd waarin de gro te voorman David Ben-Goe- rion en het Haganan leger zich uitspraken voor een openlijke vrijheidsstrijd te gen de Britten, terwijl groe peringen als de Irgoen en de Stem het op terreur hielden. Deze tegenstelling heeft toen zelfs het gevaar van een burgeroorlog ingehouden. In de VS telt de Joodse defen sie liga zeker 15.000 leden, maar onder hen zouden zich niet meer dan twintig stoot- troepers bevinden. Zij spoort de Amerikaanse Joden aan naar Israël te emigreren, maar premier Golda Meir zegt dat de Liga ,,veel scha de berokkent aan onze zaak". Rabbijn Kahane spreekt over verbreiding in de gehele wereld van een jonge Joodse revolutie, maar in de V.S. kampt de liga met interne moeilijkheden en moest haar enige opleidings kamp wegens gebrek uan geld worden gesloten. De Liga heeft weinig vrienden, ook niet onder de Ameri kaanse Joden. De liga wordt vooral gehaat door de Ame rikaanse nazi's, de Ku Klux Klan, de Arabieren, wegens Je overvallen op de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie, »n door de Russen wegens Je acties ten gunste van Jo- :lcr. die uit de Sowjet-Unie willen em/greren. Deze en ook acties tegen de vertegenwoordigingen van Oostenrijk en China hebben geleid tot tal van arrestaties en voor proceskosten heeft de liga het vorig jaar 30.000 dollar moeten betalen. Bij de Oostenrijkse ambassade werd een nazi-vlag aange bracht met het bord „Be zoekt niet nazi-Oostenrijk" uit protest tegen de vrijla ting van een vroegere nazi officier door een Oostenrijk se rechtbank. Verder heeft de liga de verant- Israel Landau is een „tsja- ja" en lid van de Joodse De fensie Liga. Hij zegt geweld te haten, maar ook verplicht is de Joden te beschermen. Hier test hij radioapparatuur, wellicht bestemd voor de strijd tegen Arabische ter roristen. woordelijkheid op zich geno men voor de verwijdering vnn de vlag van de Chinese volksrepubliek In New York, waarbij de Chinese regering van tirannie werd beschul digd. Kahane heeft zoveel arresta ties achter de rug dat zijn advokaat de tel kwijt Is. De rabbijn heeft bekend schul dig te zijn aan de ernstige tenlastelegging tegen hem, de illegale vervaardiging van bommen Hij weril tot een boete van 5000 dollar en vijf jaar voorwaardelijk veroor deeld met de bemerking dat hij wel naar Israël mocht emigreren. Sadat Hassan, dc vertegen woordiger van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie die door strijders van de liga is afgeranseld, zegt: „Het zijn fascisten. Ook wij hebben onze fanatici, maar als deze mensen de spanning vnn het Midden-Oosten naar de straten van New York willen overbrengen, dan kun nen wij dat ook". De Russen schelden de „tsja- Ja's" de stoottroepers van de liga uit voor SS'ers. Tsjaja Is het hebreeuwse woord voor dier. Maar wat de liga het meest steekt zijn de scherpe ver wijten en reactie van ge loofsgenoten. Joden uit 38 landen hebben Kahane ver boden deel te nemen aan het driedaagse congres dat het vorig jaar In Brussel werd gehouden over het lot van de Sowjet-Joden. Kahane yerd toen door dc Belgische rege ring het land uitgewezen. „De liga is een tragedie", zegt premier Meir. „Ik denk dat sommige Jonge mensen vin den dat zij juist handelen, maar zij hebben het geheel aan het verkeerde eind en zij berokkenen grote schade aan onze zaak. Geweld is tegen onze principes. Door derge lijke methoden te gebruiken, spelen zij onze vijanden in de kaart". Tijdens de dezer dagen in Ful- da gehouden bisschoppencon ferentie hebben de Duitse bisschoppen besloten een theologencommissie in te stellen, die zich bezig moet houden met de problemen van de sexuele moraal. De bisschoppen zelf hebben over dit thema een herderlijk schrijven opgesteld. De Duitse bisschoppen hebben zich tijdens de vier dagen durende conferentie met een reeks actuele zaken bezig ge houden. In verband met de onlangs door de congregratie voor de geloofsleer gepubliceerde richtlijnen voor het ontvan gen van het boetesacrament, hebben de bisschoppen ver klaard dat de boeteviering een „waardevol middel" is ter voorbereiding van de per soonlijke biecht. Om deze re den achten de bischoppen het noodzakelijk van tijd tot tijd boetevieringen te hou den. Het toenemend priestertekort in Duitsland is ook ter spra ke gekomen. Binnenkort zal er een actie voor priesterroe pingen op touw worden gezet. Tevens zal de theologieoplei- ding opnieuw worden bezien. In een verklaring hebben de Duitse bisschoppen uiteenge zet dat niet-katholieken on der bijzondere voorwaarden de communie mogen ontvan gen. De bisschoppen sluiten zich aan bij de jongste Ro meinse instructie, waarin als belangrijkste voorwaarde staat dat een persoonlijk ge loof in de eucharistie wordt verondersteld, dat overeen stemt met het geloof van de kerk. Uitdrukkelijk heeft de bisschop penconferentie gesproken over de „kerkelijke verant woordelijkheid in de media". Een speciale commissie van de bisschoppenconferentie moet daarover een program ma uitwerken. Een eerste stap in de realisering van dat program is de oprichting van een afdeling publiciteit binnen het secretariaat van de bisschoppenconferentie. Aan het slot van de conferen tie in Fulda heeft voorzitter kardinaal Döpfner een nieu we vertaling van het Nieuwe Testament in modem Duits gepresenteerd. Een commis sie van bijbeldeskundigen en liturgen heeft sinds 1963 aan de vertaling gewerkt. De uit gave is bestemd voor Duits land, Oostenrijk en Luxem burg. Binnenkort worden in Rnme de besprekingen hervat tus sen de H. Stoel en de Hon gaarse regering, over een verbetering van de betrek kingen. Na het vertrek van kardinaal Mindszenty uit Boedapest zijn verbeteringen in de kerkelijk situatie in Hongarije mogelijk gewor den. In februari van dit jaar kon de paus enkele nieuwe bisschoppen benoemen en in mei mochten er sinds de oor log weer pelgrims uit Honga rije naar Rome. In Hamburg is dezer dagen voor het eerst de „Maximi lian Kolbe-Reinhold Schnei- der-prijs" toegekend. De prijs, ter grootte van 50.000 gulden, is toegekend aan de Poolse schrijvers H. Malews- ka en J. Dobraczynski (ieder 10.000 gulden) en aan de ka tholieke universiteit van Lu blin (15.000). De resterende 15.000 gulden zijn bestemd voor studiewerk aan de Duits talige hogeschool. Ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de Unie voor Buitengewoon Christelijk Onderwijs wordt een actie gehouden voor p*- handicapte ieugd in Afrika, Azië en I.atijns-Amerika. Er zijn drie projecten gekozen waarvir driemaal honderd duizend ulden nodig Is. Voor d<-zi projecten wordt deze en volgende week gecol lecteerd. In Roermond wordt er op het moment gewerkt aan het tot stand brengen van een federatief verband tussen de hervormde gemeente en de gereformeerde kerk van Roermond. Als de federatie tot wand komt zullen voor taan alle kerkdiensten geza menlijk zijn. De beide predi kanten zullen ten dienste staan van de beide plaatselij ke gemeenten en een onder linge werkverdeling maken. Voor de afzonderlijke finan ciële werkverdeling zal een verdeelsleutel worden gehan teerd. Op 4 en 5 november van dit jaar wordt In Straatsburg een internationaal Pax Chris- ti-congres gehouden. Thema van de bijeenkomst is „De bouw van een nieuwe maat schappij zonder oorlog". Ook komt de verhouding oost-west aan de orde. In middels heeft de Duitse afde ling van Pax Christi weer een nieuwe voorzitter. Kardi naal Döofner, die het voorzit terschap vanwege te drukke werkzaamheden moest opge ven. is opgevolgd door hulp bisschop Georg Moser van Rottenburg. Vaticaan bereid concordaat met Italië Ie wijzigen Met het oog op de veranderde tijdsomstandigheden Is het Vaticaan bereid, in overleg met de Italiaanse staat, en kele artikelen van het con cordaat met de Italiaanse re publiek te herzien. liaanse president Giovanni Leone, benadrukt. De bereidheid om enkele con cordaatswijzigingen aan te brengen moet volgens de paus gezien worden in het licht van het Vaticaanse streven naar steeds betere hartelijke en positievere be trekkingen met de Italiaanse staat. Tijdens een privè-onderhoud dat de paus had met president Leone zouden volgens waar nemers de verschillende con- cordaalsveranderingen zijn dorgesproken, waaronder ook het probleem van de echt scheidingswetgeving. Katholieke migratie organisatie bijeen In Genève is gisteren de jaarvergadering begonnen van de inter nationale katholieke migratiecommissie (CICM). Zestig verte genwoordigers uit drieëntwintig landen bespreken gedurende drie dagen de huidige migratie in de wereld en het hulppro gramma aan de migranten. Nederland wordt op de Jaarverga dering vertegenwoordigd door drs. J. F. van Campen, directeur van de Katholieke Centrale Emigratie Stichting te Den Haag. De CICM zorgt sinds eenentwintig jaar voor de verbindingen tus sen de diensten van de emigratie- en immigratielanden. De internationale katholieke beweging van studenten cn Intcllektuelen „Pax Roma na" houdt momenteel een Europees congres te Chantil- ly (Frankrijk). Do honderd deelnemers uit de meeste Wcsteuropccse landen buigen zich over hot thema: „de overgang van de genera ties". In de voorbereidende documen ten van het congres wordt gesteld dat de huidige perln- de in de geschiedenis wordt Een drietal jongeren, Tony Goes, Geert Teisstraat 14 te Stadskanaal, Emil Flapper, Pater8woldseweg 399 te Gro ningen en Arthur Hessellnk, Haertstraat 380 te Rossum (O) heeft in het jongste num mer van het blad „Confronta tie" een oproep gedaan aan alle r.k, jonge mensen van de Nederlandse kerkprovincie om zich in een beweging bin nen de rooms katholieke kerk unaniem aaneen te slui ten. Z'l zouden ervoor moeten zor gen. dat h6t landelijk contact tussen r.k. jongeren verbe tert, met andere woorden, dat zij uit het isolement ko men. Voorts dat Jongeren werkzaamheden verrichten om op elk gewenst moment de stem van de rooms-katho- lieke kerk daar te laten ho ren waar dat nodig is en ten slotte, dat „het gebed weer méér plaats krijgt dan de discussies of drugpartijen, drinkavonden, sloom in ca- fé's en bars hangen." Men vraagt parochiepriesters te beginnen met jongeren sa men tc komen en religieuzen erop uit te gaan om aan jon ge mensen de boodschap van de kerk te verkondigen. gekenmerkt door verande ring, ontwrichting en vooruit gang. Volgen» „Pax Roma na" is er niet alleen sprake vun een malaise in de men selijke verhoudingen, maar van „een zekere onvolwas senheid van de mens", niet in staat om dc historische ontwikkelijg te beheersen en nog minder om deze te rich ten volgens de eisen van de rechtvaardigheid. Deze onvolwassenheid zou zich volgens Pax Romana bijzon der sterk doen gevoelen bij de christenen „in dc mate waarin de ontvangen christe lijke opvoeding, de geloofso verdracht en de uiteenzetting van dc evangelische bood schap vaak zijn opgesloten in een waardensysteem dat de christen ertoe brengt te handelen op een wijze die verre staat van dc histori sche werkelijkheid. Maar tegelijk kan men vast stellen dut deze zelfde histo rische realiteiten steeds meer vat krijgen op het ge weten van dc gelovige en hem iedere dng meer aanzet ten om de verantwoordelijk heid te ontdekken teneinde historisch tc handelen, dat wil zeggen op een manier die omvormend werkt temidden van de maatschappij".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9