De sfeer in de kerk lag koster Ouwerkerk 40 jaar na aan 't hart Jachtfeest Leidsenhage BUNKERS RUIMEN Erik Verdegaal en M. Hoekstra in de prijzen OOK Nieuws van de Leidse universiteit Dokter Brinkhorst moest urenlang handen schudden Loterij voor de Prinsenhof-kerk Wat u moet weten DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA Leiden „De mensen komen zondags veel minder naar de kerk sinds het wat vrijer gewor den is. Vroeger was dat ver plicht. Wie niet ging, deed zon de". Die plicht bestaat nu toch nog: ze berust op een ker kelijk gebod, dat nooit is opge heven. „Welnee", meent kos ter Jan C. Ouwerkerk, „Je moet de zondag heiligen maar dat is iets anders dan de verplichting om naar de kerk te gaan. Daar ben ik van overtuigd. Die ideeën krijg je, als je eerst de oude en nu de nieuwe tijd mee maakt". De heer Ouwerkerk is op 1 oktober veertig jaar koster in Leiden. Zondag a.s. om elf uur wordt dat feit door de paro chie var O.L. Vrouw Hemel vaart en St. Jozef herdacht met een eucharistieviering om elf uur opgeluisterd door het da meskoor en de jeugdgroep „The Lord's Folks". Om half twee is er een receptie in het parochie zaaltje aan de Maria Gijzen- steeg. Het is juist het verschil tussen de opvattingen van ,,de oude en de nieuwe tijd", dat bij een jubi leum ais dat van de heer Ou werkerk dwingt tot een omzien. I „In 1932 werd ik tot koster aange steld in de Mon Père, waar nu de overdekte is. Dat was in de crisistijd. Ik had al eens gesolli- I citeerd in een andere plaats. Ik had dat ook aan een van de ka pelaans verteld. Hij wist ervan en toen de koster wegging, vroeg hij mij. Ik had altijd in de manufacturen gezeten. Ik ging „met het pak" de boer op in de omgeving. Maar ja, je I had geen zekerheid. Ik was 21 en ik had van het loon van die koster gehoord en dat beviel me wel. Bovendien vond ik het mooi werk. Ik zat ook al in de jongenscongregatie. Daar had den we een toneelclub, een de batingclub, we maakten fiets tochten en we hadden een boe- kensectie. Die zorgde voor boe ken voor de ziekenhuizen. Het gebeuren in de kerk beviel me j wel: allemaal plechtigheden, i kleurig, beweeglijk. Tegenwoor- dig zeggen ze wel bombarie. Onze Lieve Vrouw Hemelvaart was hier vroeger een parochie- feest. Dan kwam het wel voor dat er twintig heren op het al- taar zaten met acht koorkappen 1 en dalmatieken om de kerk schoon te houden. Toen kwam er een pastoor, die de Martha-club oprichtte. Dat was een groepje dames, die in hun vrije tijd de kerk schoon hielden. Ik heb ze nu al een paar maanden niet meer gezien en dat is ook logisch want die dames worden ook allemaal een dagje ouder en het zijn hele lappen, hoor, die gangen, om schoon te houden. Maar ik vind het leuk als ze vrijdags tegen me zeggen: koster wat is je kerk weer schoon". Nu kan koster Ouwerkerk dat ex tra-werk erbij hebben. Maar er zijn jaren geweest, waarin hij tussen de kerkelijke bedrijven door ook nog een assurantiekan toor hield. En, eenmaal in het huis aan de Herensingel, vlak naast de kerk, richtte hij in zijn voorkamer een winkeltje in van religieuze voorwerpen en mis- saals. ,.Je moest wel. Zo hoog was het salaris ook niet en we woonden hier met z'n zeventie nen. Het was een moeilijke tijd. Want alle kinderen studeer den en dat kost veel. Maar we hebben ook veel plezier gehad. Als we eens feest hadden dan zaten we soms met twee rijen in de kamer achter het winkeltje en dan vond je soms de bier flesjes tussen de mariabeeld- jes.. ,,Vroeger", dat was een tijd van grote luister, waarin de geeste lijkheid in hoog aanzien stond. ..Vroeger dacht ik, zoals er ge dacht moest worden", bekent Ouwerkerk, „Nu wordt er ge lukkig meer aan de eigen ver antwoordelijkheid over gela ten". „Vroeger was de kerk een ontzag lijk heilige plaats. Nu is het meer een vergaderplaats, waar de mensen hun hart komen uit storten", vindt de jubilerende koster, die toegeeft dat ook nu de kerk wel een heilige plaats is. „Vroeger", dat was voor koster Ouwerkerk ook een tijd van pietluttige voorschriften, waarin het kon voorkomen dat een van de geestelijken bij hem informeerde of hij het toelaat baar achtte, op vrijdag spek te eten. „De paters op de Haar lemmerstraat vinden dat wel goed cn dus eet ik op vrijdag spek", riposteerde de heer Ou werkerk, die zich kwaad kon maken om het voorschriften, zonder dat daar bij rekening werd gehouden met de gewone mensen. Nu de vormgeving van de liturgie zo sterk vereenvoudigd is, zou men veronderstellen, dat koster Ouwerkerk veel minder te doen heeft dan voorheen. „Dat is een misverstand", brengt hij daar tegen in. „Vroeger zeiden ze op de Hoogfeesten ook al: je zal het wel druk hebben. Maar de grootste drukte had ik veertien dagen tevoren, als alles moest worden voorbereid: zorgen dat alles schoon was, bloemen be stellen en bloemstukken maken, versieringen aanbrengen, de - beroemde - kerststal opstellen, zorgen dat er voldoende kaar sen en missaaltjes waren. Maar als het leest eenmaal aanbrak dan ging alles zijn gewone gang. Eigenlijk is er in dat op zicht niets veranderd". Er is zelfs werk bijgekomen. „Vroeger hadden we werksters Koster Ouwerkerk staat als een waakhond pal voor de parochie- geestlijken. „De koster is altijd een vraagbaak. Je hoort veel. Ook klachten: wat doen ze ei genlijk nog, die geestelijken? Nou ja, vroeger gaven ze cate chismus en gingen ze op huisbe zoek. Maar als je nou weet. dat er in de hele parochie nog maar twee man zijn....En een uur is zó om. Ze gaan nu bovendien veel dieper en proberen de pa rochianen bij het grote geheel te betrekken." En alles samenvattend, zegt hij: „Vroegei leefde je echt IN de kerk. Je zorgde voor de sfeer, waarvan je wist dat de mensen er zich thuisvoelden. En dat doe je nog steeds. Ik ben wel van plan koster te blijven tot mijn 65-ste jaar. Dat is nog ruim drie jaar. Ik hoop dat vol te kunnen houden. Beter gezegd: ik hoop, dat de parochie dat vol kan houden wat de financiën be treftJe weet nu eenmaal niet, hoi de situatie zich verder ontwikkelt". KOSTER OUWERKERK Lunchbijeenkomsten Het In stituut voor Internationale Studiën van de Leidse uni versiteit, Hugo de Groot straat 27, organiseert met in gang van aanstaande vrijdag veertiendaagse lunchbijeen komsten. Ze zijn toegankelijk voor alle belangstellenden en beginnen om half een. Vrij dag zal prof. dr. A. Lijphart spreken over de „Australi sche politiek." Op 6 en 20 oktober zullen res pectievelijk drs. R. T. J. Buve en prof. dr. E. H. van der Beugel spreken over „Nieuwe Caralbische Studiën in Leiden" en „De Neder landse defensie." Cursus Spaanse burgeroorlog Op 6 oktober begint een cursus aan de Leidse univer siteit over de Spaanse burge roorlog en zijn gevolgen. Deze wordt georganiseerd door de historische disputen „Robert Fruin" en P. C. Hooft" ter gelegenheid van het 8ste lustrum. De voor alle elangstellende toegan kelijke colleges zullen tot 1 december elke vrijdag wor den gegeven in de filmzaal van het academiegebouw van kwart over elf tot kwart voor een. In dezelfde tijd is een ten toonstelling over het onder werp ingericht in de nieuwe vleugel van het Academiege bouw, Rapenburg 73. De ope ning heeft eveneens vrijdag plaats, aanvang 20.30 uur. Op vrijdag 13. woensdag 18 en vrijdag 20 oktober worden in het LAK-theater, Leven daal 150, voorstellingen gege ven van „Guernica" van de Spaanse toneelschrijver Fer nando Arrabal, aanvang half negen 's avonds. Kaarten hiervoor zijn verkrijgbaar bij de secretaresse van het LAK, tel. 24890 of 's avonds voor de voorstelling aan de zaal. Tenslotte zullen op 17 okto ber „Spaanse aarde" van Jo ris Ivens, „Guernica" naar het beroroemde werk van Pi casso en de Russische docu mentaire .Granada, Grana da" worden gedraaid, aan vang half acht. Voor deze voorstelling zal een geringe toegangsprijs worden gehe- Zoeterwoude is vóór regeling energiebedrijf ZOETERWOUDE Burgemees ter en wethouders zullen vrij dagavond de gemeenteraad het voorstel doen om een gemeen schappelijke regeling aan te gaan voor de exploitatie van een energiebedrijf en voor de uitvoering daarvan een rechts persoonlijkheid bezittend li chaam te stichten. De commissie voor de bestuurlij ke organisatie heeft het college hiertoe gedadviseerd zodat mag worden aangenomen dat het in de raad weinig weerstand zal ontmoeten. In 1965 heeft de ge meente Leiden het initiatief ge nomen een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheden voor een gemeenschappelijk energie bedrijf. In 1966 is een studie commissie ingesteld. Deze is vele malen bijeen geweest en zij heeft zich niet tot de voor lichtende taak beperkt, doch zich over vele vraagstukken ge bogen. De gemeenteraad besloot op 8 mei 1969 in beginsel deel te nemen. In het ontwerp dat thans gereed ligt is op vele pun ten tegemoet gekomen aan de door de onderscheidene gemeen tebesturen gedane op- en aan merkingen. LEIDEN In het Acade miegebouw geeft mej. Van Vliet 10 oktober haar open bare les, ter aanvaarding van haar lectorschap in het staats- en administratief recht. Vrijdag 13 oktober houdt prof. dr. Baljong een oratie ter aanvaarding van zijn hoogleraarschap in de Arabische taal- en letterkun de. Beide bijeenkomsten be ginnen om kwart over vier. Burgemeester Breen (rechts) overhandigt dokter Brinkhorst het afscheidsgeschenk van de patiënten LEIDSCHENDAM Vrijdagmid dag om 12 uur beginnen slager F-ddy Mulder en zijn assistenten op het grote plein van „Leidsen hage 2 ossen van samen 250 kilo aan het spit te braden en vanaf 's avonds 6 uur zullen 1-00 be zoekers van het winkelcentrum hun gratis portie gebraden os met wat vitaminenrijke sla kun nen oppeuzelen. De boerenkapel „De Dorsvlegels" zullen daar bij voor de dinermuziek zorgen. Vrijdagavond zal ook het tam boer- en pijpercorps „Duin dorp" aanwezig zijn en de festi viteiten worden de eerste dag besloten met een vuurwerk langs de waterpartij. Vrijdag avond zullen, zoals eerder mee gedeeld. ook de winkels open zijn. Zaterdag om 11 uur begint aan de Noordsingel een natio naal springconcours, om 14 uur begint hel jachtspringconcours en om 16 uur het concours voor maneges, senioren en junioren.. Het parcours is gebouwd door de heer I. van Leeuwen, adju dant der cavalerie. De jury voor de concoursen bestaat uit de he ren P. A. van Erkelens en C. Peters. Ook Henk Nooren, de nationale kampioen zal met „Gondelier" meedoen. In en rond het winkelcentrum zal za terdag het Vendeliersgilde Val- kenswaard in echte zestiende- eeuwse costuums volksdansen en met de vlaggen zwaaien. Verder zal nog het doedelzak corps Beatrix uit Hilversum ge kleed in,.echte" kilts de ronde maken. LEIMUIDEN Urenlang heeft dokter Brinkhorst gisteravond afscheid genomen van zijn pa tiënten. Honderden kwamen hem gisteravond in zaal Keyzer bedanken voor de wijze waarop hij de afgelopen twintig jaar aan de gezondheidszorg in Lei- muiden heeft gewerkt. Dokter Brinkhorst heeft een func tie aanvaard bij het GAK Haar lem. In Leimuiden wordt hij op gevolgd door de artsen Van Hall en Lardinouis. Op de re ceptie gisteravond werd dokter Brinkhorst onder andere toege sproken door burgemeester Breen. Die bood als afscheids geschenk een bedrag aan van ruim 5300 gulden, dat door de EHBO was opgehaald. Dokter Brinkhorst heeft in het verleden een groot aandeel gehad in de oprichting van het zwembad De Kleine Oase. Het raadslid Van Graas bood hem een gouden dasspeld aan. Dokter Brinkhorst beloofde dat hij in de toekomst de zwemfeesten in Leimuiden zal bijwonen. Drieduizend man publiek bij pony-wedstrijden ROELOFARENDSVEEN Vrijdagavond a.s. wordt in de kantine van de voetbal vereniging DSR weer ge start met de populaire kaart en kienavonden. Men behoeft geen lid of donateur te zijn om mee te mogen doen. LEIDEN H. Laterveer ving 41 vissen en daarmee werd hij winnaar van de 6e viswedstrijd, die het viscolle- ge HVS hield in de Ring vaart bij Zwaanshoek. A. Doesburg werd met 27 stuks tweede en H. Onderwater met 17 derde. m* Katwijk Ten noorden van de uitwateringssluis in Katwijk is men bezig mete het verwijderen van vijftien bunkers. Het gaat om bunkers uit de eerste en tweede wereldoorlog. Ze worden opgeruimd, omdat er plannen ziin te komen tot de bouw van een nieuwe uitwaterings sluis. Deze zal ten noorden van de bestaande sluis komen. Daartoe zal het uitwateringskanaal worden gereconstrueerd. Aan de uitwerking van de plannen wordt nog hard gewerkt door ingenieursbureau Dwars, Hendrik en Verweij uit Amersfoort. Het werk gebeurt in overleg met de gemeente Katwijk, de provincie en het rijk. Volgend jaar hoopt men dat de plannen vaste vorm zullen hebben. Tot die tijd treft slechts voorbereidingen om het gebied bouwrijp te maken. De opruiming kost drie maanden werk. Mocht men deze wi heden moeten onderbreken, dan is men er nog van verzekerd het voor het komende badseizoen geklaard te hebben. r de werkzaam- LISSE De pony-rennen die gis teren in het kader van het 100- jarig bestaan van de Lissese harddraverijvereniging werden georganiseerd, trokken niet minder dan 3000 man publiek. De deelnemers waren in twee groepen ingedeeld in verband met de stokmaten van de po ny's. Er werd gerend over een LEIDSCHENDAM Ter gelegen heid van de anavang van de bouw van de nieuwe gemeen schapsruimte in de wijk Prin senhof organiseert het Bouw- fonds, een loterij waarvan de opbrengst is bedoeld voor de aanschaffing van een geluidsin stallatie in de nieuwe ruimte, omdat deze nog niet in het bouwplan is opgenomen. De prijs van de loten is één gul den. de trekking zal 25 novem ber plaatshebben en er zijn waardevolle prijzen, waaronder draagbare TV. cassette-recorder en gouden armband beschik baar. afstand van 175 njeter. De wed strijden leverden bij de kleine pony's een overwinning op voor Erik Verdegaal met Red Star In de eindwedstrijd versloeg hij Cindy de Vroomen met Petty Polly. Bij de grotere pony's ging de eerste plaats naar Mike Hoekstra met Robby. Hij ver sloeg in de finale Jack de Vroomen met Apelstar. aan de Prins Hendrikkade de eerste paal geslagen voor dc nieuwbouw van magazijn, werk plaatsen en garages ten behoeve van de Gemeentebedrijven Katwijk. Het karwei ging de wet houder-arts gemakkelijk af. Het bestuur spreekt met opzet niet van een kerk want de ruim te zal een multi-functioneel ka rakter krijgen. Behalve de mis vieringen voor de parochie Ge- dachteniskerk Paus Joannes XXIII zal de ruimte ook dienen voor bijv. toneeluitvoeringen, bingo-avonden en jeugd-aktiviteiten. De realisatie en exploitutie is in handen vun de parochie. De eerste steenleg ging, waarbij tevens de trek- i king van de loterij zal plaats hebben, is omstreeks 25 novem- I ber. LEIDERDORP Tijdens de huldiging van de heer W. F. Buitendijk, die 25 jaar commandant van de brand weer in Leiderdorp is. zijn ook de diploma's brandwacht 2de klas uitgereikt aan van Aken, B. de Witt, J. Bosman. L. van Reyn, het diploma hoofdbrandwacht werd uitgereikt aan G. An ker en A. Bosman: het diplo ma persluchtmasker aan M. v. d. Berg, G. Anker, A. Bos man, L. Keyvenhoven, J. van Osnabrugge. J. Scheur water. C. van To, P. v. d. Voort. A. Vreeburg, H. Bos man. P. de Groot. W. den Hartog, D. van Ingen Sche- nau, D. Kruidenier, J. Roest, J. van Straten en K. Vons. VOORHOUT Bij een on geval in de Beatrixstraat is mevr. L. uil Voorhout licht gewond geraakt. Toen zij langs een busje fietste haak te haar stuur in het portier van de wagen. Ze is overge bracht naar het Academisch ziekenhuis voor onderzoek. NOORDWIJ KERHOUT De behandeling van de ge meente-begroting 1973 zal 30 november en 1 december i de raad plaats hebben. De raad wordt dan in twee afde lingen gesplitst, die elk de gemeente-begroting in haar geheel zal behandelen. De slotbehandeling heeft in eerste helft van december pllltl. LEIDERDORP Na de 5de en 6de ronde in de o petitie van de Leiderdorpse Bridgeclub staat het duo Bos-Harkema in groep rood aan de leiding met 415 pun ten. In groep blauw is dat het dun Van Gelder-Winkel met 405 punten, in groep groen het echtpaar Middel brug met 414 punten en groep zwart het duo De Grauf-v. Ham met 369 pun ten. SASSENHEIM - De Haag se politie heeft gisteren 28-jarige kunstschilder uit Den Haag aangehouden en overgebracht naar het poli ticbureau in Sussenheim. Daar heeft hij bekend dal hij de dader is van dc inbraak begin september in de Don Bosco-mavo. i ALPHEN Bij een auto ongeluk op de Steekterweg i Alphen is een vrachtrijder uit Zwijndrecht ernstig ge wond. Met een gebroken been en een aantal gebroken ribben is hij opgenomen in het Diaconessenhuis in Lei- DE HILLEGOM/LISSE leden van de afd. Lisse/Hil- legom van de Ned. Ver. van Huisvrouwen hebben gisteren in restaurant Flora genoten van een najanrsmodeshow, die werd verzocht door het modehuis Ketel uit Hillegom. De firma Van Zeist zorgde voor mooie bijpassende da mestassen, de kapsalon Ha gen verzorgde het kapwerk en mevr. v. d. Akkei nam de make-up voor haar reke ning. AARLANDERVEEN De muziekverenging DSS organi seert vrijdag en zuterdag in het dorpshuis een grote ba zar. De baten zijn voor het uniformfonds. De bazar is vrijdagavond geopend uur en zaterdag van 3- en 's avonds van 7-11.30 uur. ZOETERWOUDE Ko mende dugen heeft in Zoeter woude een bevolkingsonder zoek op longtuberculosc plaats. De bewoners Zoeterwoude/Hoge Rijndijk kunnen hedenavond 8.45 uur terecht in het r.k. verenigingsgebouw De Drie Eendjes. Morgenochtend kan men terecht van 9-11.45 i In Zoeterwoude/Dorp wordt het onderzoek gehouden in Huize Emmaus aan de Ben- nebroekweg. Vrijdag van 19.00-21.15 uur, maandag van 14.00-16.45 uur en van 19.00- 21.15 uur, dinsdag van 10.45- 11.30 uur. AI.PHEN AAN DEN RIJN Het plan voor het winkel centrum in het gebied tussen de Van Boetzelaerstraaten de Thorbeckestraat is thans nagenoeg geheel rond. Bin nenkort zal er daarom een openbare voorlichtingsbijeen komst worden belegd. Voor uitlopend daarop, (op 2 okto ber) kunnen ondernemers vun het plan kennis nemen. I i IDI RDORP De Stich ting voor Montessori-ondcr wijs houdt vrijdug en zater dag een instructie-etmaal ouders en belangstellenden van informatie te Vrijdagavond (20.15 uur) wordt een film vertoond in geleid door de heer P. Kerk hof, hoofd van de Montesso rischool in Wassenaar. Daar na is er gelegenheid t gen te stellen. Zaterdag is er verder van 9.30 tot 16.00 uur een expositie waarop men kan zien hoe deze onderwijs vorm werkt In beide geval len is de Schcppingskerk de plaats van handeling. ROELOFARENDSVEEN De eerste voorlichtingsavond van de studieclub is 3 okto ber, 20.00 uur in de kantine van de veiling EMM. De heer J. van der Weijden uit Lisse komt praten over tul- penbroei. Een forum Veense en Rljnsburgse kwe kers is ook aanwezig vragen over de tulpenteelt te beantwoorden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5