Nog steeds bezwaren tegen bouwplan Leidschendam-Z. Leidse schaak jeugd wint Huttontoernooi Hazerswoude is gevoelig voor het vredeswerk, maar wie pakt het aan? Machinist negeerde stopsein Lotus twee kwam neus- puntje tekort voor de eerste prijs LEIDSCHENDAM Het riet er naar uit dat er aan de lijdensweg met betrekking tot de realisering van Leidschendam-zuid nog geen einde is gekomen. Tijdens de Informatieve vergadering die het ge meentebestuur gisteravond in het dienstgebouw aan de Regthuys- straat had belegd en die door een paar honderd belanghebbenden en belangstellenden werd bijgewoond zei de heer Van Wijk, die bij de bezwaarden hoorde die zich tegen het vorige bestemmingsplan hebben verzet, dat hij ook tegen dit plan bezwaar zou aantekenen „als 't moet tot de Kroon toe." ALPHEN Op het voormalige Oosthoek-complex is gisteren met een enorme klap een 35 meter hoge schoorsteen tegen de grond gegaan. De jeugd ramde al eerder een grote pijp naar beneden. In totaal stonden er op het terrein 5 pijpen. De sloop van twee stuks volgt nog. De schoorsteen was gisteren aan de voet met pneumatische hamers bewerkt. Volgens sloper Kramer was het een perfecte landing. I l Wethouder Van Dongen die de vele vragen moest beantwoor den had tevoren gezegd dat er voorlopig een bouwplan op tafel ligt, „het bestemmingsplan komt later." Het bouwplan komt eerst ter visie te liggen. De gemeente hoopte op geen be zwaren en dan zou er „vanaf nu binnen twee jaar een aantal wo ningen gereed zijn", zoals wet houder Kranenburg van volks huisvesting meedeelde. De ge meente krijgt door de vestiging van het winkelcentrum en de twee ziekenhuizen een groot aantal verzoeken om woningen en bovendien worden de wonin gen door ieder uitstel duurder. De heer Van Wijk zei dat hij in beroep zou gaan omdat hij niet wilde „dat er mensen in een put, in de polder, zouden komen te zitten, waar zij ook nog last hebben van de koolmonoxyde van de rijksweg." De vertegen woordiger van het architecten bureau Groessen, die het plan heeft ontworpen, zei dat Rijks waterstaat een grens langs de rijksweg heeft aangegeven HAZERSWOUDE Een bij eenkomst, zoals de Vredes- werkgroep Hazerswoude gis teravond in het Nederlands Hervormd Verenigingsge bouw organiseerde ter gele genheid van de yredesweek, kan na afloop tot diverse conclusies leiden. Zeker is bijvoorbeeld, dat het onder werp „vredespolitiek" en „ontwikkelingssamenwer king" toch echt wel leeft in zeer uiteenlopende richtingen van de bevolking, gezien de belangstelling. En dat er, mede door de politieke rich tingen van de aanwezigen, verschillend over wordt ge dacht, is een ander punt. Sjef Teunis, de PPR-er uit Utrecht die op deze vredes- weekavond enkele knup pels in het Hazerswoudse hoenderhok smeet, moet tot zijn verbazing wellicht heb ben kunnen constateren, dat een bijeenkomst als deze wellicht in de toekomst vruchten zal kunnen gaan af werpen Op de vraag, of de gemeente lijke overheid voldoende oog heeft voor de problemen van de structurele ongelijkheid in de wereld, kwamen verschei dene (uiteraard) antwoorden. Een van de deelnemers aan de discussie typeerde het als volgt: „Men probeert zich nogal achter de gemeente raad te verschuilen. Dat is goedkoop!Gewezen werd in dit verband op het Keerom- huizenproject ten behoeve van de Hazerswoudse ont wikkelingswerker in Nieuw Guinea, Jan Koot. Een ieder kan namelijk financiële steun verlenen. De vredeswerkgroep zou, al weer een ander, een project kunnen zoeken in de Derde wereld, de bevolking hierom trent voorlichten en even tueel subsidie kunnen vragen voor de activiteiten hierom trent bij de gemeente. Dat de gemeentelijke overheid voorop zou moeten gaan in zake de ontwikkelingshulp verlening, werd nogal bestre den. Volgens forumlid K. H. Dekker (VVD) zou een pro ject, als bedoeld door Jan Koot, bij de gemeenteraad gehoor vinden, mits de be volking (van onderop dus) de eerste stap neemt. De jumelage tussen Hazers woude en het Westduitse Waldkappel genoot ook aan dacht. Contacten met een re presentant uit de Derde We reld werden door sommigen mogelijk geacht, naast de banden die Hazerswoude met „Mentaliteits-verandering is nodig bij ons en bij de Derde W reld". Niet dat iedereen het daar zomaar over eens was, maar wel, dat er in Ha zerswoude meer aandacht zal moeten worden besteed aan de mondiale Vredespoli tiek in de breedste zin des woords. Er zullen, dat was wél een algemene opinie, in Hazerswoude mensen moeten opstaan, die zich met hart en ziel hiervoor willen inzetten. Het betekende in feite een hint aan de reeds bestaande Vredesgroep, om nóg actie ver te worden. Maar of die in het verleden nu zó veel respons heeft gekregen van de bevolking? Winst lijkt, dat zich gisteravond in het Verenigingsgebouw lieden bevonden, die zich, althans afgaande op hun uitlatingen, wel met vrede en ontwikke lingshulp metterdaad willen gaan bezighouden. En dan nog iets: ARP. CHU, WD, PvdA, Vredeswerkgroep had den zitting in het forum, dat werd geleid door de heer Van Kalmthout. Dat die ver deeldheid van het forum niet tekenend was voor de vrede, zoals uit de zaal werd gesug gereerd, wilde er niet bij ie dereen in... waarbinnen niet gebouwd mag worden en waardoor een soort wal kan worden gecreëerd om het geluid te keren. Er was op de bijeenkomst veel belangstelling van bewoners van Leidsekade, Venestraat en Nieuwstraat. Het aantal te amo- veren woningen is echter veel en veel kleiner dan in het be stemmingsplan van twee jaar geleden. Het kleine rijtje huizen in de Nieuwstraat dat zal moe ten verdwijnen kan volgens wet houder Van Dongen zeker nog enkele jaren blijven staan. Op de suggestie het industrieter rein langs de rijksweg te situe ren en de eengezinshuizen langs de Vliet te bouwen antwoordde wethouder Van Dongen dat het wegkopen van de langs de Leid sekade gevestigde fabrieken de huren veel te hoog 20uden ma ken. Het plan voorziet In vier blokken van 98 galerijflats, waarvan 16 2- kamer en 82 vierkamerflats en evenveel eengezinshuizen. Het hele plan zal door de drie bouwverenigingen gezamenlijk worden geëxploiteerd. In een grote bouwstroom zullen de flats en de eengezinshuizen ge lijktijdig worden gebouwd. De voetgangerspaden zullen bij de flatwoningen door de groenpar- tljen lopen en de rijwegen zul len door hun vorm een hoge snelheid verhinderen. Bij de eengezinshuizen zal door het aanbrengen van een schuif wand de mogelijkheid bestaan zelf het interieur te vormen. Het industrleterreintje zal door een zware beplanting van de groep eengerinshuizen langs de de Starrevaart worden afgeschei den. De huren van de eengezins huizen zullen volgens de wethou der „hopelijk" onder de 400 gul den liggen. De eerste huizen langs de Starrevaart worden ge bouwd. „De Hoeve*' viel ton duurder uit ALPHEN De aankoop en ver bouwing van De Hoeve, een ge zinsvervangend tehuis voor al leenstaande zwakzinnigen In Al phen, heeft 117.500 gulden meer gekost dan aanvankelijk was geraamd. Deze kosten heeft de slachting, die het Whuis heeft opgericht, ge deeltelijk zelf kunnen dragen. Voor een bedrag van 80 mille heeft de stichting echter een ga rantie-lening aangevraagd bij de provincie. Gedeputeerde Sta ten stellen Provinciale Staten nu voor akkoord te gaan met deze lening. Ontmoetings- weekend in BNS van Dekenaat ZOETERWOUDE Met een snelheid van rond de zestig kilometer per uur sprintte en kele weken geleden de Zoe- terwoudse hazewindhond Lo tus 11 naar een fraaie twee de plaats tijdens de officieu ze Europese kampioenschap pen. Zo klein was het ver schil met nummer een dat een finishfoto er aan te pas moest komen om te kunnen vaststellen wie van de twee rijn bezwete neus het eerste over de finishlijn had ge duwd. De spitse snuit van Lotus 11 kwam net een neus- puntje tekort. Desondanks kreeg deze Zoeter- woudse sprinter enkele waar derende klopjes op de scho-f ten van z'in eigenaar de heer v.d. Ploeg. Tweede werden in 'n veld van veertig gerenom meerde snelheidsduivels, dat overkomt je niet elke dag. Lotus 11 kreeg meer dan een schouderklopje. Op het ere- schavot werd hem zelfs de zilveren plak om de tengere hals gehangen en het feest werd helemaal compleet toen even later ook nog de Olym pische mars de ether inging. Zonder een spier te vertrek ken onderging de hazewind de huldiging. Het was een volledige ceremonie-protoco- laire. Alleen het wuiven met de poot naar het publiek ont brak er nog aan. De zilveren medaille betekent voor Lotus 11 zijn eerste werkelijke grote succes. Een prestatie die hij in de eerste plaats aan zijn baas te dan ken heeft. Die heeft hem in het renseizoen van maart tot november tussen de hapklare brokken door aan een straf conditieschema gehouden. Een hazewindhond moet ge stroomlijnd zijn. Vet dat is een vloek. De nu bijna twee jaar oude Lotus 11 is aan be weging niets tekortgekomen. Elke dag twee uur lang zijn ze op stap gegaan. Van der Ploeg op de fiets, zijn hond LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1 DQN in een sukkeldraf er naast. Gewoon lopen, niet rennen". „Een racefiets heeft geen nut", zegt v. d. Ploeg. „De spieren moeten in beweging blijven. Daar gaat het om". Conditie alleen is echter ook niet voldoende om op de grasbanen „het haas" over een afstand van 350 meter op topsnelheid na te zitten. Een goed karakter dat moet een hond ook hebben. Een uitgekookte hazewind klapt zodra hij uit de starthokken tevoorschijn komt, zo dicht mogelijk tegen de binnenom- heining aan. Dat levert hem meters winst op. Want terwijl anderen wellicht voor het vaderland J wegrennen neemt hij, slim als ie is, de kortste weg. En dan de binnenbochttechniek. Het zou natuurlijk te ver voeren om een hond te leren hoe hij in een bocht als een schaatser moet overstappen 1 maar belangrijk is het wel dat hij de macht over zijn I snelheid weet te behouden. Hij moet als het ware gas kunnen terugnemen op mo menten dat hij door rijn hcige snelheid de vat op het gras dreigt te verliezen. Een goede hazewind moet aan nog meer eisen voldoen. Tij- 1 dens de race mag hij niet stoppen en het is ook riet geoorloofd om een tegenstan der in de lurven te bijten. Doet hij dat wel dan wordt hij gediskwalificeerd en is voorlopig voor een paar wed strijden niet meer van de partij. Het is onmogelijk om een hazewindhond van ka rakter te veranderen. Is hij eenmaal een „stoorder" dan blijft hij dat. Voor de baas is het alleen maar te hopen dat hij pas na afloop van de race in de fout gaat. „Lotus II is ook geen makkelijke jon- j gen. Ik waag het niet om hem los te laten op straat", J zegt v. d. Ploeg. „Van een i vlieg krijgt ie het al op zijn heupen. Dan is ie niet meer te houden." Lotus 11 zal in de toekomst nog heel wat keren op de grasbaan de rug krommen in j de race achter „het haas". Tot zijn zevende want dan is het voor de hazewind gedaan j met de wedstrijdsport. Lotus 11 heeft voorlopig nog een paar jaar voor de boeg voor- dat hij met pensioen gaat. Of de prijzenkast van V. d. Ploeg dan vol hangt met prijzen vindt de Zoeterwoude- j naar niet zo belangrijk. „Het is wel leuk natuurlijk als mijn hond in de prijzen valt. Maar een heilig moeten I is het niet". L1SSE In het kader van de Najaarsfeesten werd gistermiddag aan de Ruishornlaan een demonstratie gegeven door parachutisten. Het duizendkoppige publiek onthaalde de para's, die precisielandln- gen uitvoerden, op een warm applaus. Jeugdwerk Leiderdorp gericht op creativiteit LEIDERDORP - De stichting Jeugdwerk Leiderdorp start In de komende weken haar winter- programma. De activiteiten liggen voorname lijk op het gebied van hobby clubs. Ze bestaan uit een vaste groep, verschillend naar leef tijd. Samen met de leiding be spreken de deelnemers wat ze gaan doen. Het doel van de clubs is niet zozeer het eindpro duct, maar vooral de kennisma king met het materiaal en met elkaar. Verder is er op vrijdag en zaterdagavond een soos voor de oudere jeugd (13 tot en met 18 jaar) en op zaterdagmorgen (van 10.30-12 uur) een nog na der aan te kondigen cursus. De clubs worden gehouden ir. het clubhuis aan dc Linde'aan, in het Trefpunt, de Schepr rgskerk of de Meyegaardschooi. Voor verdere informatie en opga ve kan men zich wenden tot: Lindelaan 12a, tel. 49092. Van Rooyen wint gemakkelijk van F,C. Estec NOORDWIJK In de Noordwijk- se zaalvoetbalcompetitie is er gisteravond maar één wedstrijd gespeeld: F.C. Estec tegen Van Rooyen. De Estec-formatie kwam met een man minder bin nen de lijnen en verloor mede daardoor met 3-0. De doelpun ten bij Van Rooyen werden ge scoord door Jan Vieveen (voor rust) en Rudy Bröring (2x). „De Hoeve" viel ton duurder uit ALPHEN De aankoop en ver bouwing van De Hoeve, een ge zinsvervangend t ehuls voor al leenstaande zwakzinnigen In Al phen, heeft 117.500 gulden meer gekost dan aanvankelijk was geraamd. Dit bedrag heeft de stichting die het tehuis heeft opgericht ge deeltelijk zelf kunnen dragen. Voor een bedrag van 80 mille heeft de stichting echter den ga rantie-lening aangevraagd bij de provincie. LELDEN Onder leiding van de tweede jeugdlei der van de Leidse Schaakbond. Karei Verbiest, heeft het jeugdtwaalftal het 16e Hutton-toernooi gewonnen. De wedstrijden werden in de kantine van de A.M.E.V. te Utrecht gehouden. Als tegen standers van het LSB-team fungeerden twaalftal len van de Rotterdamse, Haagse, Noord-Brabant se en Sticht. Gooise Schaakbond. Het toernooi was goed georganiseerd, al hoewel het verstrek ken van versterkend voedsel aan de spelers op nogal wat moeilijkheden stujtte. Voor de wedstrijden gold een speeltempo van 40 zetten in 2 uur. De partijen werden bij loting vastgesteld. De strijd zelf werd gekenmerkt door een nek aan nek race tussen de LSB en de SGB. De laatste partij voor het Leidse team speelde Hans Kemperman. Op een gegeven moment zijn tegenstander dat hij mat stond, hetgeen ecb ter niet juist was. Hans keek aanvankelijk wa' beteuterd, want als hij remise haalde dan zo> het Leidse twaalftal de eerste plaats moeten len met het team van de SGB. Daar Hans zij paritj alsnog won stelde hij de zege van ha LSB-team veilig. Voor de Leidse punten zorgden: De Leidse jeuge schaakkampioen Charles Kuijpers, Rudolf Dobba laar, Folkert Geertsma, I.éon Konings, Jo® Bi-art. Hans Kemperman, Bert HouweÜng en A' thur Koet, Guus van Dijk, Leo Verhoeven, L« de Roo en Henk van Duyvenbode kregen een n derlaag te slikken. De eindstand luidt: 1 LSB punten uit 12 partijen; 2 SGB Vfc 3 RSB 7 NBSB 4'A en 5 HSB 3. UTRECHT (ANP) Een tech nisch onderzoek heeft uitgewe zen, dat het ongeluk gistermor gen op een overweg tussen Lei den en Alphen aan den Rijn bij de spoorbrug over het Rijn- Schiekanaal kan worden gewe ten aan het negeren van een stopsein door de machinist van de trein. De automobilist heeft een hersen schudding en een shock opgelo pen. De politie heeft zowel te gen hem als tegen de treinma chinist proces-verbaal opge maakt. De automobilist zou het rode stopsein van de overweg hebben genegeerd. Reflecterende verkeersborden in Zoeterwonde ZOETERWOUDE - Onlangs Is vanuit de raad de wenselijkheid naar voren gebracht om de ver keersborden buiten de bebouwde kom van reflecterend materiaal te voorzien. B. en W. vinden dit l.v.m. de verkeersveiligheid een wenselijke zaak. Voor vervan ging van de 29 borden is een be drag van 2000,— nodig. Voorgesteld wordt om de zittende leden van de woonruimteadvies commissie. die zich hiertoe al len bereid hebben verklaard, voor het zittingsjaar 1972—1973 te herbenoemen. Dit zijn de he ren J. M. Kraan. J. H. v. d. Ploeg. A. G. v. Mil. L. Q. v. d. Ham en C. M. Straver. Verder is vanuit de raad geïnfor meerd naar de mogelijkheid tot plaatsing van grotere afvalem mers ten behoeve van het Noord Aa-recreaiiegebied. Het college stelt nu voor om een vijftal papierbakken met een in houd van 90 liter per stuk aan te schaffen en deze op stan daards te plaatsen waarvoor een krediet van f 830 nodig is. BOSKOOP Het was gisteren de bedoeling de haan van de toren bij de Ned. Herv. Kerk te halen. De haan is nodig aan een opknap beurt toe. Toen men echter bo ven kwam bleek dat de bouten doorgeroest waren. Men durfde het niet aan ze los te schroeven. Om het zaakje toch te klaren gaat men nu een stellage op de torenspits bouwen om te voor komen dat er ongelukken gebeu- BOLLENSTREEK Het deke naat Bollenstreek organiseert aan het eind van deze maand een ontmoetingsweekend in de BN In Voorhout. Het doel van dit weekend is men sen met elkaar in kontakt te brengen en te informeren over wat er op kerkelijk en maat schappelijk gebied aan de hand is. Zaterdag 30 september tus sen 12 en 5 en van 20 tot 22 uur en zondagmiddag tussen 12 en 5 uur staan de deuren van de BNS wagenwijd open. Ouders kunnen hun kinderen kwijt in een crèche. Zoeterwoude wil naam eer aan doen ZETERWUDE De gemeente zal in de toekomst meer bomen krijgen. Dat is het streven van het gemeentebestuur. Het colle ge zegt in een preadvies aan de raad dat men de naam Zoe terwoude zoveel mogelijk eer wil aan doen. Voorgesteld wordt om een beplan tingsplan te laten ontwerpen door een kundige en ervaren on derneming. Hiervoor is een krediet nodig van 1.150. Men wil bomen gaan inplanten op een terrein van 2700 m2 dat nu onrendabel is. Deze zouden ge kweekt kunnen worden als voor raad, van waaruit na verloop van tijd tot nieuwe aanplant kan worden overgegaan. Op één van de kavels van het volkstuinencomplex aan de Mie- ning en op een terrein nabij de zuiveringsinstallatie aan de Nassaustraat staat reeds enkele jaren een kleine voorraad jonge bomen ingeplant. Het college heeft zich over deze materie beraden en acht de te volgen methode financieel ge zien het meest haalbaar.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4